Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

+75
aurishta
marabr
Alina H.
fiorenza70@yahoo.it
Ralecsandra
IoanaMarin
Djmanianfs
gabriela1554
ada_ada25
Iva Chrome
Butterfly_Amalia
ADOCHITEI RODICA
alexaaa08
adina_lg
Samarineanca
andreeaX
alexia53
vali91
iriclau
anex07maia
dorina narita
arielas
tomari
dizzy
ramoelena
alinutzika
bebelusha
cati13
ppisic
orhapetru
MagdaMarin
stefutza3
Dionisia
Admina
Phlom
deeoxana
Marchioness
sibelle
emiliatudor
clauditzuka
marina40
dorutzaddd
laurin
loredana72
Irbelga
SilviaDumitrescu
dada17
Andata
dadah
annamarya
afilimonb
Cristache
valentinadof
piciul
fulguta28
danabarbu2007
mar_ysa_28
nico21
gobelin
barbin
Danutzaaa
aidil
AcidoR
diada
nico1206
lenutastan
Floren
CarmenClaudia
Fancy-
Ladia
sybex
anna_sandu
adriandusmanescu
Panea Laura
adii
79 participanți

Pagina 11 din 15 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Urmatorul

In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de fulguta28 Joi 24 Sept 2015, 4:53 pm

Magduto, saru-mana! Ma uit numaidecat. hug
fulguta28
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 Empty masina de surfilat brother M1034D

Mesaj Scris de ramoelena Joi 01 Oct 2015, 12:22 pm

Hey!

Ma poate ajuta cineva ? Am o masina de surfilat M1034D nou nouta. La inceput a mers perfect, insa acum nu mai surfileaza. Am urmarit sa vad de ce si se pare ca primul fir iese din acel mecanism in momentul in care apas pedala.

Are cineva vreo idee?De ce se intampla asta ?

Va multumesc mult pentru ajutor!
ramoelena
ramoelena
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 01/10/2015

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de gobelin Joi 01 Oct 2015, 2:57 pm

Lunea viitoare reapare triplockul de la LIDL!
Șo pe el! Eu merg să-l returnez pe-al meu și să iau altul nou.
gobelin
gobelin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 139
Localizare : Timis
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de dizzy Vin 02 Oct 2015, 4:11 pm

@ramoelena:
Incearca sa tai sirul gata format, practic sa pleci cu fire noi din ace si graifere.  Sper ca ma exprim suficient de clar ... Scoti toate resturile de fire, tragi firele din nou din ace si graifere.  Altfel, graiferul inferior poate rupe ata recent introdusa.
dizzy
dizzy
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 04/09/2015

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de barbin Mier 07 Oct 2015, 10:18 am

Va rog frumos, uitati-va putin la poza de mai jos.
Am problema cu triplocul de la lidl. Pfaf. Ata care vine in ac pe culoarea albastra se tot rupe . Eu cand trag ata prin suportul de culoare albastra imi agata un carlig. Carligul asta face sus/jos cand cos si  trage ata din ac. Nu cred ca era asa initial... Voi cum aveti? Sad

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
barbin
barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 38
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de orhapetru Mier 07 Oct 2015, 3:10 pm

In fotografia ta, ata care vine de la acul drept, nu trebuie sa treaca pe acolo.....
traseul pentru ata din dreapta ( butonul de culoare verde ) vine de sus, trece prin sistemul de tensionare, apoi in jos pe dupa carligul mai mic, cel din dreapta masinii si apoi pe partea de sus cu bulina verde.
Ata din stanga ( butonul de culoare albastru ) vine de sus, trece prin sistemul de tensionare si apoi in jos pe dupa carligul din poza ta, cel mare si apoi urca in sus prin traseul evidentiat cu bulina albastra.
Atele nu trebuiesc sa se incurce intre ele ...fiecare are traseul lui separat. Cand infirezi masina se detensioneaza ( de obicei la maxim rotita de tensionare a atei, 9 sau cat este maxim la masina Pfaff ) si apoi se strange si tensioneaza corespunzator, dupa diagrama, dupa grosimea atei, sau dupa cat era inainte wink
parerea mea cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de barbin Mier 07 Oct 2015, 3:27 pm

Multumesc mult pentru raspuns.

Doar ce am surfilat rochia neagra si a mers..  Sad. traseul atelor trece la amandoua prin carligul din imagine. in rest este cum spui..
Am mai incercat cu tensiometrul deschis la maxim iese usor ata, cum dau tensiunea  la 3 sa zicem se blocheaza.. Sad
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
barbin
barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 38
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de orhapetru Mier 07 Oct 2015, 3:45 pm

era o vorba ca, o imagine face cat 1000 de cuvinte...si eu cum scriu mult ma pierd in explicatii.
uite un clip video, de la min. 9 se vede mai bine :



acum, daca tensiunea la ata de la ace este prea mare apar doua situatii :1- de obicei se rupe ata sau 2- graifarul superior nu o apuca de fiecare data si pe material cusatura arata in valuri ( asta cand cosi cu 2 ace, ba apare cusatura lata, ba sare cativa pasi si este doar cusatura ingusta )
Incearca pe o bucata de material mai lung sa surfilezi si sa cresti usor tensiunea spre maxim si sa vezi cum se modifica aspectul cusaturii, eventual pana in momentul maxim al ruperii atei ) asa poti sa iti dai seama mai bine cam ce incerc sa spun eu....

P.S. diagramele alea de pe masinile de cusut sunt orientative....la masina industriala e o gluma abtibildul ala.....ca si la alte masini casnice.
parerea mea wink wink wink

uitasem sa intreb, cum ai atele tensionate, la ce valori ?
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de barbin Mier 07 Oct 2015, 6:30 pm

Am inteles. Am vazut exact la ace dar o sa refac atele si ma uit si la filmulet in acelasi timp. Nu se poate, trebuie sa mearga!!
Am cusut cu trei ate, pana la urma, cu acul drept. 3,5,3. Si ala zdranganea.
Iar cu 4 am incercat in mai multe feluri. Ce aveam notat dar si pe testate.
o varianta pentru jerse care mie imi mergea cu 4 ace este
5. 5. 3,5. 3,5

Multumesc inca o data pentru rabdare




Ultima editare efectuata de catre barbin in Mier 07 Oct 2015, 8:10 pm, editata de 2 ori
barbin
barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 38
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de orhapetru Mier 07 Oct 2015, 7:22 pm

Am urmarit si alte clipuri pe youtube si ata este infirata asa cum ai spus la inceput si cred ca asa este si in manualul tehnic, deci cred ca m-am inselat eu.
Daca merge atunci este perfect Smile
nu cred ca sunt 2 maini identice in ceea ce priveste forta de strangere/retinere/tensionare a atelor...asa ca nu poate exista un standard pentru masini, totul se adapteaza si se regleaza in functie de ata, material, grosimea materialului surfilat, tipul de ac, presiunea picirosului presor..si poate ar mai fi; de aceea masinia are si gradatii intre cifre ca sa se poata adapta si regla cat mai fin intre trepte. De obicei tensiuna la ace cand se folosesc amandoua nu este identica, traseul este mai lung, unele modele au un arc de retensionare intermediar.
De obicei ata acului din stanga indiferent daca se foloseste pentru cusatura in 4 fire sau cusatura in 3 fire ( cusatura lata ) este mai tensionata decat ata pentru acul din dreapta, la fel si tensiunea la graifare, cel superior trebuie mult mai tensionat fata de cel inferior......se vede asta daca pui si 4 papiote/conuri noi pe masina si cosi cu ea, dupa o vreme se vede exact cata ata consuma masina.

aici un clip cu masina care intr-adevar are infirarea corecta asa cum ai spus sau cum folosesti la masina Pfaff :





si la fel, ca aici, asa se si infireaza corect masina : graifar superior, graifar inferior si apoila ace, altfel din cauza manevrelor de reglare si pozitionare a grafarelor, tot invartind cu mana de volantul masinii  ata de la ace ajunge sub placa masinii si se incurca...
sper sa iti fie de folos  cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de barbin Mier 07 Oct 2015, 8:14 pm

Am citit fiecare cuvintel, am si scris in cartea tehnica la sfarsit unele chestii.. Smile Al doilea filmulet e prea tare! Am ramas cu gura  cascata.
E mult mai bine cu atele trase separat. Ramane totusi problema de la acul albastru. Orice combinatie as face, pot sa cos fara sa sara ata doar daca nu am tensiune sus la selector..   Sad In schimb, pot coase bine in trei fire cu dreptul.
Imi pare rau ca  am stresat azi lumea..
barbin
barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 38
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de tomari Mier 07 Oct 2015, 8:45 pm

Barbin incearca sa schimbi acul (uneori chiar si ata). Si eu am avut probleme la surfilatul unor pantaloni scurtati si parca era setata programat un sfert surfila, un sfert insira, iar surfila, asta in functie de cum apasam si pedala.
E suficient sa fie acul (invizibil cu ochiul liber) mai lung sau mai scurt si-ti mananca toata ziua incercand sa o setezi. La mine nu se incadra perfect in locasul lui, mi-am dat seama in momentul in care am incercat sa-l scot.
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de barbin Mier 07 Oct 2015, 9:48 pm

Multumesc... Poate au fost atele de alt fel... Acul l-am bagat si l-am scos in continuu. Am avut rabdare multa, dar azi nu a fost ziua mea.. Sad

Editare mesaj Am avut de surfilat o rochie clos facuta de mama soacra pentru surioara ei. mi-a trimis si atele tot ea. Acum am schimbat inapoi la atele mele vechi si merge in toate combinatiile. E posibil sa fie fost ata prea scamosata sau  ceva? Nu mi s-a mai  intamplat Shocked

Multumesc Petru si Tomari. hug  Am invatat oricum multe si  azi.
barbin
barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 38
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de tomari Joi 08 Oct 2015, 11:09 pm

Urmaresc ceea ce scrie Petru pentru ca este documentat si de mare ajutor.
Eu am scris despre ceea ce am patit; prima data am avut probleme din cauza atei la masina de cusut cand eram novice si nu intelegeam de ce inainte am cusut pe un material cu o ata banala alba, iar pe alt material (pentru lenjerii de pat) n-am reusit sa fac un tiv.
Scuze de off topic dar de multe ori am zis ca uneori nu se "pupa" ata cu materialul si dam vina pe bietele masini care nu ne tradeaza, doar ca noi mai uitam anumite patzanii.


Ultima editare efectuata de catre tomari in Joi 08 Oct 2015, 11:10 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de arielas Mier 14 Oct 2015, 9:55 am

Si eu uit intotdeauna ca este vina acului. Eu zic din experienta ca prima data trebuie verifica/schimbat acul.
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de dorina narita Mar 01 Dec 2015, 9:49 am

Ma tot uit de doua zile la oferta asta de triplock, [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

voi ce parere aveti? Pretul mi se pare bun, iar azi este ultima zi de reducere.

Editez: am comandat masina! Normal ca m-am sfatuit si cu Petru, pupi nu stiu ce ne-am face fara el! M-au si sunat cei de la firma, cred ca la 3 minute dupa ce am facut comanda, si mi-au spus ca ajunge pe joi, abia astept!!
dorina narita
dorina narita
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 378
Varsta : 60
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/09/2012

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de gobelin Mar 01 Dec 2015, 5:40 pm

Felicitări pentru alegere!
gobelin
gobelin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 139
Localizare : Timis
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de piciul Mier 02 Dec 2015, 4:43 am

Dorina, numai azi nu-i joi! Sa o folosesti cat mai mult timp!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de dorina narita Vin 04 Dec 2015, 7:06 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cine-i bucuroasa si n-o sa doarma la noapte? Dorina!
Ma uit la ea ca la racheta, sper sa-i dau de capat.
dorina narita
dorina narita
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 378
Varsta : 60
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/09/2012

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de piciul Vin 04 Dec 2015, 8:28 pm

Sunt convinsa ca-i vei da de capat si te invidiez! In mod pozitiv!
Sa te bucuri cat mai mult de ea!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de anex07maia Sam 05 Dec 2015, 9:06 am

Dorina, modelul acela il am si eu! este foarte simplu de folosit! citeste mai intai manualul si ai sa vezi cat de repede de adaptezi cu noua achizitie.
anex07maia
anex07maia
helper
helper

Numarul mesajelor : 61
Localizare : romania
Data de inscriere : 27/03/2015

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 Empty Manual de reglat timingul la surfilatoare

Mesaj Scris de dizzy Mier 06 Ian 2016, 11:50 pm

Manual de reglat timingul la surfilatoare ...

Zilele astea am comis-o ... surfilatoarea (juki casnica) mi s-a "inecat" intr-un material mai dificil (nu gros, dar tesatura cu fire libere ... au agatat maiezele)  Rezultatul initial parea dezastru total: acele rupte, un ac de pe placa cu ac indoit, tija de format lantisorul indoita si ea, iar timingul dat peste cap.  Daca primele doua le-am rezolvat cat de cat (otel moale, maleabil, indreptat cu grija inapoi), pe partea de timing m-am muncit o vreme sa inteleg ce vrea ...  Rezultatul e pozitiv, functioneaza "aproape bine", dar tot mai scapa unul din fire (rar). Informatiile de pe net sunt extraordinare, dar lipsesc aproape cu desavarsire ...

Intr-un final am gasit un document care l-am tot salvat; cum poate fi util si altora, am zis sa-l fac "public" pana nu uit.
Instructiunile ar trebui sa se potriveasca la majoritatea masinilor casnice ... sau macar sa dea o idee despre ce se intampla acolo.
Deci, pentru cei cu curaj sau oleaca nebuni: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Acum trebuie sa imi fac chef sa o iau de la inceput cu reglatul ... cu sublerul si manualul langa mine.
dizzy
dizzy
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 04/09/2015

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de piciul Joi 07 Ian 2016, 4:43 am

Dizzy, multumim pentru informatii si tie rabdare sa gasesti unde se "impiedica" firul uneori!
Am citit ca psihologii spun ca este mai bine sa incepi cu lucrurile "nesuferite"..daca le amani creste "ura" pentru ele si devin din ce in ce mai greu de facut....O zi buna!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de dizzy Mar 12 Ian 2016, 4:05 pm

Da, merci de incurajari ...
Dupa prima reglare la ochi, fara manual, a mers binisor - mergea ok pe materiale normale, scapa un fir pe materiale mai groase.
Asa ca am luat-o din nou, cu manualul langa mine, iar acum merge bine indiferent de material.
Celor ce se incumeta la asa ceva, le sugerez sa verifice mai multe pozitii ale acelor/maiezelor. In manual e descrisa care trebuie sa fie pozitia maiezei inferioare fata de ace, dar si a maiezei superioare/inferioare una fata de alta. Toate trebuie sa se potriveasca; daca modifici intr-un loc trebuie verificate si celelalte pozitii.  Limita de toleranta e destul de larga (de ex 0.2-1.2mm), asa ca merge si "la ochi", cu bun simt. Succese ...

dizzy
dizzy
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 04/09/2015

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de orhapetru Joi 11 Feb 2016, 3:35 pm

Pentru masina de sufilat de la Lidl ( Pfaff 1230 ol ) , am gasit cutit superior compatibil la un pret foarte bun, fotografia cu masina si cutitele este de la deeoxana

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

cutitul inferior,din otel,  se poate ascutii sau rectifica mult mai usor sau mai simplu ca cel superior care este din carbura metalica si are unghiul de taiere stabilit ( am ascutit si eu ..."in tinerete "  dar mi-a trecut  wink  wink  wink  )

daca pretul unui set de cutite pentru Brother este cuprins intre 90 -120 lei ( maxim ce am gasit pe matri.eu  era 55 Euro sau 25 euro/buc  ), pentru Toyota ( modelul care l-am avut eu , pretul pentru un set este de 25 euro /set )...pretul pentru cutitul compatibil Pfaff costa ~ 10 lei la un magazin  din romania la care se adauga curierul....sau daca sunt fete din Bucuresti, sigur vor putea trimite prin posta, mult mai ieftin .

parerea mea .... cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 15 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB