Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

+74
marabr
Alina H.
fiorenza70@yahoo.it
Ralecsandra
IoanaMarin
Djmanianfs
gabriela1554
ada_ada25
Iva Chrome
Butterfly_Amalia
ADOCHITEI RODICA
alexaaa08
adina_lg
Samarineanca
andreeaX
alexia53
vali91
iriclau
anex07maia
dorina narita
arielas
tomari
dizzy
ramoelena
alinutzika
bebelusha
cati13
ppisic
orhapetru
MagdaMarin
stefutza3
Dionisia
Admina
Phlom
deeoxana
Marchioness
sibelle
emiliatudor
clauditzuka
marina40
dorutzaddd
laurin
loredana72
Irbelga
SilviaDumitrescu
dada17
Andata
dadah
annamarya
afilimonb
Cristache
valentinadof
piciul
fulguta28
danabarbu2007
mar_ysa_28
nico21
gobelin
barbin
Danutzaaa
aidil
AcidoR
diada
nico1206
lenutastan
Floren
CarmenClaudia
Fancy-
Ladia
sybex
anna_sandu
adriandusmanescu
Panea Laura
adii
78 participanți

Pagina 13 din 15 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15  Urmatorul

In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Phlom Mier 20 Apr 2016, 10:19 pm

Ca sa nu credeti ca sunt chiar asa de proaste, sa stiti ca unele din masinile de surfilat/acoperire sunt rebranduite si vandute drept Singer si altele. Plus ca Merrylock sunt producatori de piese de schimb. Cam pentru argumentele astea am si optat pentru Merrylock.

Off-topic: multe produse sunt facute astazi sa se strice dupa o anumita perioada si as zice ca imediat dupa perioada de garantie. Am patit-o de multe ori. Chestia asta are si o denumire. dar multe produse cedeaza inainte de perioada de garantie. Intamplator?

Masinile astea de surfilat sunt pentru uz casnic. Scrie si prin garantiile lor. Asa ca sunt mai sensibile.
Petru si altii care mai aveti masini de surfilat industriale ne puteti confirma diferenta, nu?

Mai exista o varianta: in loc de una combinata de surfilat+acoperire sa cumparati doua masini, una de surfilat si alta de acoperire cam in aceeasi bani. Dar trebuie spatiu.

PS: acum am vazut care este suma aproximativa ce poate fi alocata.
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de orhapetru Mier 20 Apr 2016, 10:35 pm

Eu am avut Toyota de surfilat...masina din poza de avatar, este cea mai buna masina de surfilat pe care am testat-o eu si care am folosit-o eu...si merge semi industrial fara probleme, adica se poate coase la ea 3-4 ore pe zi fara nici o problema, coseam eu 1,5-2 ore...aproape constant, cat schimbam materialele, sau cat mai intaream cusaturile la masina de cusut, de obicei surfilam cate 20 de fete de perna apoi le intaream la masina de cusut.
Daca am mai vorbil aici de masina combinata...care este si masina de surfilat si masina de acoperire, despre Merrylock 3040 , care este doar masina de acoperire, poate ar fi indicat sa vorbi pe topicul special Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire wink
parerea mea cos

Phlom , te rog fa ceva fotografii cu masina combinata sa vad si eu cutitele, le stiu si banuiesc care sunt, dar sunt 2 modele cu gauri diferite ( ma refer la cutitul mobil , care se rabateaza/se anuleaza )
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de adina_lg Vin 06 Mai 2016, 11:01 pm

Ma bate gandul sa imi cumpar si eu masina de surfilat care apare periodic la Lidl (din postarea lui Petru de mai sus sa inteleg ca tocmai am ratat-o?). Dar vroiam sa va intreb daca e pentru ce vreau eu: mi-ar trebui sa cos materiale elastice, ca nu ma descurc deloc sa reglez tensiunea la Brother.
La alte firme nu stiu daca m-as gandi, ca din ce am cautat am vazut ca pretul celei de la Lidl e cam 650 si in rest sunt de la 1000-1200 lei in sus... Ar merita diferenta oare?
(Tocmai am vazut postarea de la pagina anterioara a Dorinei cu un Brother fain... dar asa cum ziceam, pret dublu...)
Multumesc anticipat!
adina_lg
adina_lg
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 127
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/08/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de orhapetru Sam 07 Mai 2016, 12:42 pm

Oferte de masini de surfilat au fost la magazinele Lidl de prin Alba, Orastie...sau poate erau magazine nou deschise in zona respectiva si au adus si masini de surfilat la 700 lei ( citisem asta pe Fb , dar au foat magazine care au avut oferta de reducere de 50 % ) cel mai mic pret ( spus de persoane care au cumparat masina ) a fost de 300 lei, reducere 65 % in Brasov, in perioada sarbatorilor de iarna.

un tutorial nou adaugat de Beginner's Guide to Serging (Ep 6)

orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de adina_lg Sam 07 Mai 2016, 5:15 pm

Multumesc de raspuns!
Tocmai am vorbit cu cineva si mi-a spus ca si-a cumparat masina asta de la Lidl saptamana asta. Eu nu am vazut-o in oferta, sa fi fost tot asa, doar in zona respectiva? Petru, ai mai auzit sa fie reduceri si acum pe undeva prin tara? Poate am pe cine trimite Smile.
adina_lg
adina_lg
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 127
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/08/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de alexaaa08 Lun 23 Mai 2016, 11:26 am

Am vazut ca sunt cateva persoane care si-au cumprata masina Merrylock 4070. Sunt curiosa daca este ok si daca este greu de folosit ( schimbatul intre triplock si uberdeck). Ce inseamna mai exact:" sistem automat de tensionare a firului". Vreau sa cos colanti pt copii si rochite.
Multumesc!
alexaaa08
alexaaa08
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 106
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/09/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de ADOCHITEI RODICA Mar 24 Mai 2016, 11:05 pm

Buna seara am si eu o rugaminte ma poate ajuta cineva miam cumparat o masina de surfilat 3000cl merrylocksi nu stiu sa o folosesc ,cartea cu instructiuni e in alta limba iar sidiu nu il pot folosi. pe mine mar interesa cum se coase materialele elasice si .surfilat multumesc mult
ADOCHITEI RODICA
ADOCHITEI RODICA
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : cernu
Data de inscriere : 04/02/2016

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de orhapetru Sam 04 Iun 2016, 10:59 am

doua clipuri noi despre masina de surfilat :



si



--------------------
sper sa va foloseasca Smile
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Butterfly_Amalia Dum 05 Iun 2016, 11:38 pm

Apelez la cunostintele si experienta voastra cu masinile de surfilat.
Detin o Toyota SL3335 care este inca functionala, ce-i drept cutitelesunt un pic uzate, acele piciorusului putin ciobite , la fel si maieza de jos (cred ca asa ii spune). Acum mi s-a pus pata sa o schimb...variantele ar fi: un Brother 1034,un model Pfaff mai vechi sau Bernina 334DS, toate second-hand.
Despre Brother am citit review-uri bune si are si masa detasabila pentru maneci, dar piese destul de scumpe. Bernina - review-uri bune, solida dar greu de gasit piese si destul de complicat de pus atele. De Pfaff nu stiu ce sa zic...modele vechi cu destule review-uri ok , nu stiu daca se gasesc piese la preturi rezonabile.

Pareri?
Multumesc!
Butterfly_Amalia
Butterfly_Amalia
helper
helper

Numarul mesajelor : 64
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Phlom Joi 07 Iul 2016, 8:38 pm

Buna seara!
Va urmaresc in taina, ca nu am prea mai avut timp sa cos si sa mai si particip aici pe forum.

Pentru ca s-a pus problema, atasasez cateva imagini cu surfilari si unele setari, de la Merrylock 3000CL.
Inca sustin ca este o masina buna de surfilat, dar as zice ca oleaca firava, ca mi-a creat impresia ca daca o fortezi, trebuie refacute tensiunile. O numesc firava pentru ca nu am avut pe mana nici o alta masina de surfilat sa pot compara.

Surfilare cu 4 ate si doua ace pe material mai gros
Pe fata:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pe spate:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Aici se observa ca ata graiferului superior mai trebuie stransa putin, ca deja se imbina cu ata de la graifarul inferior pe spate.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Drept urmare am ajustat tensiunea, ca sa traga un pic ata de dedesubt  (gr. inf.). De asta ziceam ca trebuie testat pentru fiecare material in parte.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Si acum se imbina exact pe margine:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Fiind un material mai gros am marit presiunea piciorului:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dar toate celelalte sunt la N.

Surfilare cu 4 ate si doua ace pe material mediu si elastic
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Setarile au trebuit ajutate prin testare pe o bucata de material. Modificari foarte mici comparativ cu recomandarea din carte, dar a facut diferenta. Tensiunile:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
A trebuit ajutat si diferentialul, caci pe neutru imi incretea materialul:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Aici este o surfilare facuta cu ata pufoasa la o masina industriala. Parca e mai calitativa:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Petru mi-a recomandat sa folosesc pentru masina de surfilat ace normale, de la masinile casnice de cusut. Pana acum nu am incercat, dar am facut niste masuratori ale acelor de surfilat, de cusut casnica si liniara industriala.
Pentru fiecare model de ac am folosit cate doua marci diferite, ca sa pot face o medie a marimilor.
Cateva imgini:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Acele de la stanga la dreapta corespund in aceeasi ordine ordinii cutiilor acelor:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Comparatie intre ace de cusut pentru masina de cusut casnica (primele 3 de la st la dr) si cea industriala (ultimul ac din dreapta):

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am masurat acele cu sublerul:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Rezultatele in mm:
_______________Lungime 1___Lungime 2___Latime cotor 1___Latime cotor 2
Casnica cusut:     38.6             38.5             1.65                  1.6
Industriala cusut: 38                37.9             1.6-1.65             1.65
Surfilat casnica:   38.8             38.65           1.65                  1.6

Deci niste diferente ar fi intre acele de surfilat si cele de cusut (de casnica). Dar cred ca sunt asa de mici diferentele, incat merita incercat sa folosesc si ace de cusut la surfilat.
Din ce stiu la masina de surfilat se pot folosi doar ace de grosimile #80 si #90.

Seara buna!
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 08 Iul 2016, 9:13 pm

Sa stii ca eu folosesc la triplock numai ace pe care le folosesc si la liniara casnica.
Fara nici o problema.
Am si ace de overlock dar se pare ca sunt de lungime diferita si nu le pot folosi.
In general folosesc ace de strech/jerse ca sa nu le schimb mereup

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Admina Mar 12 Iul 2016, 11:55 pm

Am o problema cu bentitele, desi cusatura (in 4 fire) pare corect facuta si cand le inchei nu se vad cusaturile de imbinare (surfilate), dupa ce le port odata, se labarteaza si arata cam ca in poze. Cusatura de mana nu se vedea deloc, fiind cam mica benita, dupa purtare arata oribil. Oricum aveam de gand sa le inchei la liniara, totusi cele de imbinare nu-mi plac deloc. Si la fel patesc si la colanti, in timp se descos pe alocuri, daca sunt mulati. Ce pot sa modific: ata, ac, tensiune, etc.?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Phlom Mier 13 Iul 2016, 12:02 am

Ati incercat sa mariti tensiunea firelor la ace? Doar la ace, ca daca cresti si la graifare, iti indoaie materialul. Atele acelor fixeaza ata de la graifare.
Faceti un test, ca-s curios.
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Admina Mier 13 Iul 2016, 7:39 am

Phlom, acum am vazut postarea de mai sus. Merci ca mi-ai amintit de transportul diferential, desi n-ar trebui sa influenteze, pentru ca nu increteste materialul, incerc sa fac mici modificari. Marginile imbinate, arata ca surfilarea din pozele tale, corecta si egala (fata, spate).
Tensiunea o am acum 4-4-5-5 (ordinea banuiesc ca e la fel, intai acele si dupa graifarele), inainte aveam 3-3-4-4 si asa tin de obicei, dar era si mai labartata cusatura, inainte.
Incerc sa schimb si acele, cu unele de masina, pt. materiale elastice medii.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Phlom Mier 13 Iul 2016, 11:09 am

Eu zic sa mariti in trepte mai mici tensiunea, adica de la 3 te duci la 3 1/4 si cosi. Apoi la 3 1/2 si cosi. Pana ajungi la ceva sa te multumeasca si notezi pe material ce tensiuni ai avut. Dupa testezi cusatura.
Diferentialul nu ar avea treaba, doar sa fie pe N.
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Iva Chrome Sam 05 Noi 2016, 10:30 am

Buna ziua! Are cineva un overlock pe nume Janome 240D? Smile Si daca da, ceva pareri va rog!!! Multumesc mult, mult!!!
Iva Chrome
Iva Chrome
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 15/08/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de valentinadof Joi 10 Noi 2016, 1:59 pm

Fetelor,am reusit sa inchei prietenia cu triplokul de la Lidl.Am trecut peste capat de fermoar si am strambat graiferele.N-am stiut unde sa-l repar mai ales ca am fost sfatuita sa-mi iau altul pentru ca mecanicii nu prea se baga la masini casnice.Am decis sa-mi iau altul,asa ca acum astept coletul.

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de diada Mar 15 Noi 2016, 5:28 pm

Si ce-ai facut cu el? l-ai dus inapoi? iti tirmit altul? nu inteleg....

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de valentinadof Joi 17 Noi 2016, 6:30 pm

Pai....l-am pus pe olx si am zis ca necesita reglaje.Vizibil graiferele nu aveau nimic dar la viteza nu mai lega atele,l-am tot studiat.l-am dat repede si mi-am luat toyota de pe un site.

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Admina Lun 21 Noi 2016, 7:37 am

Poate reuseai sa cumperi graifere noi, de Brother sau altceva care sa se potriveasca. Nu stiu daca cei de la Lidl asigura parti... A ajuns asa o mare bataie de joc comertul asta, totul se arunca, nu se mai repara nimic.
Bine ca ai avut noroc sa-l vinzi repede. Bafta cu noua masina de surfilat!

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de ada_ada25 Mier 28 Dec 2016, 3:19 pm

buna,

cateva pareri despre Masina de surfilat casnica Brother 4234D va rog sau o alta recomandare

multumesc
ada_ada25
ada_ada25
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 28/12/2016

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de gabriela1554 Dum 01 Ian 2017, 12:28 pm

La multi ani!. Va rog sa ne anuntati cand mai sunt masini de surfilat la lidl. Nu prea merg in magazinul asta, nici in reviste nu am vazut si nici nu am stiut ca vand masini de genu. Multumesc frumos. An nou fericit!
gabriela1554
gabriela1554
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 622
Varsta : 39
Localizare : oradea
Data de inscriere : 06/08/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Dionisia Dum 26 Mar 2017, 12:57 am

În curând doresc sa-mi schimb masina de surfilat si oscilez intre Juki MO-654 Pearl Line si Janome My Lock 204 D .Am studiat caracteristicile , dar nu stiu de practică ce sa zic . Care se poate infila mai usor , care este mai precisa ? Ma intereseaza surfilatul pe materiale subtiri si surjet .
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de orhapetru Dum 26 Mar 2017, 12:08 pm

Iti raspund eu partial... si te intreb la randul meu Smile
vrei neaparat sa dai 300-400 euro pe o masina de surfilat care nu se evidentiaza decat prin aspectul diferit ( ca sa nu spun invechit, modelul este de 10 ani la Janome ) fata de celelate masini de surfilat care mai sunt pe piata ?
infilarea se face la fel, ca la toate modelele..acum ca are un orificiul in plus sau minus e tot una, conteaza mai mult sistemul de tensionare care strange ata si o mentine tensionata, decat traseul atei...e drept la la masinile combinate e putin mai dificil...dar discutia nu era despre ele wink

decat aceste doua modele care sunt scumpe, nu mai bine Brother 1034D care il gasesti azi la pretul de 1100 lei , sau Toyota Overlock SLR4D ( fusese la oferta undeva la 800 lei ) ???

intreb si eu....
daca spui ca doresti sa schimbi masina, acum ce masina de surfiat folosesti ?
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Dionisia Dum 26 Mar 2017, 6:03 pm

Am Lucznik FN 2-9 Minilock, e perfecta pt materiale medii si groase . Masina e metalică ,stau rău cu infilatul si greu cu reglatul tensiunilor. Nu ma intereseaza aspectul modern al celorlalte , doar sa fie cea mai buna în execuție . Multumesc de răspuns !
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 13 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 13 din 15 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB