Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

+53
mdlupu
tiana
SilviaDumitrescu
ancone
dszilvike
ioana_gramaticu
MAYA
milena
Karina33
kdana
alexia
elenita
chemio
mirela baniai
RalucaS
feliciagl
MihaelaT
denisia_16
Kristina
dandana
fufa021978
Monica
bibanu
ppisic
alexya
kla78
umdc
margot
livia_iri
mandita
alexandra13
roxana096
Lore Adela
Noemi
ioana soare
Laila
DANIELA.I
pisi
topocad
bluegray
ralucapaun
Adriana13
tomari
ariana
Dionisia
geany
mag_s
Camy
JuliaDarling
Clio_Ela
duchess
diada
Admina
57 participanți

Pagina 1 din 13 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) Empty Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de Admina Lun 13 Apr 2009, 9:57 pm

Haideti sa vorbim aici despre surfilare. Nu suntem multe care avem triplock(overlock), dar sper sa fie utila discutia si pt cele care vor sa-si achizitioneze unul, si pentru cele care au deja, dar au dificultati intr-un anumit moment.
Deocamdata am pozat monstruletul meu wink in actiune, cu ata elastica speciala pt surfilat materiale elastice. O puteti vedea in detaliu daca va uitati la cusaturile surfilate ale tricourilor sport, obisnuite. Se foloseste si la cusatura de acoperire/coverlock, deci pe dosul tivului, tot la tricouri de tricot(normal). Ata arata asa, in detaliu, comparativ cu ata obisnuita de poliester:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

In partea stanga a materialului puteti vedea o cusatura incorecta, efectuata inainte de reglarea tensiunii in fire(daca folositi aceasta ata speciala se regleaza mai greu, trebuie o tensiune mai mare si o obtineti din aproape in aproape). Ideal este sa fie ambele fire egale si pe fata si pe dosul materialului, deci in situatia mea era tensiunea prea mare in firul superior si prea slaba in cel de pe dosul materialului. In acest caz se slabeste o tensiune si se mareste cealalta, sau daca e diferenta mica, ajunge doar sa o modificati pe una.
Cand surfilati cu aceasta ata elastica, se foloseste plasa pt conuri, cum vedeti in urmatoarea poza peste conurile 2 si 3. Se pune ata normala in acul sau acele superioare, indiferent de tipul de ata folosit la acele inferioare.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Voi reveni cu alte tips-tricks sau nelamuriri. Si va rog, nu fiti sfioase, etalati-va masinile, povestiti despre ele... Dupa parerea mea e f.f.f. important un triplock la casa omului bucurie

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de diada Mar 14 Apr 2009, 9:26 am

foarte util subiecul, mai ales ca eu sunt incepatoare in ale surfilatului Merci

dupa cum a aflat toata lumea rade , ieri mi-a sosit acasa mult asteptatul triplock. Este super, super, si silentios, nu ma asteptam, si cu bec (iar nu ma asteptam) rade

ce ma intereseaza asa, la prima vedere:

rotitele la ce nr trebuie sa fie? si mai ales ale acelor, trebuie sa fie amandoua la fel, nu? la acelasi nr?

daca scot un ac, pe care il scot si ce importanta are? (banuiesc eu ca de asta depinde latimea surfilarii? )

am vazut ca pe manual scrie de inca 2 picioruse, pe-alea trebuia sa le comand separat? le are cineva? picior pentru coasere invizibila si picior pentru coaserea panglicilor si mai e ceva cu coasere rotunjita scratch

Am foarte multe de invatat pupi

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de duchess Dum 19 Apr 2009, 4:25 pm

Sa nu radeti de mine , dar eu nu stiam cu arata triplokul , boo
Diada , cred ca tu stii mai multe decat mine ,asa ca te las pe tine sa intrebi ce se face cu masinaria asta . eu nu stiu nici ce sa intreb affraid
duchess
duchess
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 16/11/2008

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de Admina Dum 19 Apr 2009, 9:22 pm

Diada, eu am uitat ca n-am raspuns la intrebari Embarassed
1. Rotitele de pe fata triplockului ajusteaza tensiunea in fire, in general trebuie sa fie intre 2-3-4 asa cum arata si ele, sunt unite acele valori. Dar daca folosesti firul elastic si materialul este dublu-stretch mai bine pui o tensiune mai mare, gen 5-6. Vei vedea cand faci ajustarile la proba pe o bucata de material, o mai maresti ca sa stranga firul si o mai slabesti sa iasa cusatura mai larga. Tensiunea in acele superioare ar trebui sa fie normala, cam tot timpul, in jur de 3, in ambele. Iti dai seama daca iese prea stransa cusatura paralela cu acele superioare, o mai slabesti.
2. Eu, cum ti-am zis, am mers cu ele nescoase, mult timp si n-au patit nimic, nici acele, nici materialele surfilate. Dar in general, daca si imbini 2 parti prin surfilare, mai bine sa ai toate 4 acele. Daca-l scoti pe cel stang va iesi o cusatura mai ingusta si daca-l scoti pe cel drept una mai lata. Spre exemplu la tivul surfilat(de la tricourile nefinisate Laughing ) il lasi doar pe cel drept, ca sa iasa mai ingust si eventual tragi de material sa iasa surfilarea valurita, daca vrei asa efect.
3. Piciorusele in plus le am eu, dar nu le mai gasesc beat si mi s-a spus sa nu le iau, ca nu le voi folosi(Iulia din Italia, m-a sfatuit), dar n-am ascultat si... asa a fost, nu le-am folosit.
Tu apuca-te si surfileaza, ca nu e mare filozofie, sa vezi cum ne intreci imediat, in experienta. bee

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de Clio_Ela Mar 21 Apr 2009, 6:22 pm

Va bombardez si eu cu intrebari.
Rochita e croita, pe jumate si prinsa... nu am surfilat nimic, pt ca materialul e fff subtire, e ca o plasa elastica, si triplocul meu nu vrea. (Ma cearta si tipa la mine ca trebuie intai reglat, dar nu stiu sa o fac). Am verificat, am vazut ca materialul nu se desira oricat as intinde de el, si am cusut fara sa surfilez.
Probl e la celelalte materiale, care trebuie surfilate.

Cand e mai bine sa surfilam, cand lucram cu materiale elastice?
Cand bucatile sunt doar croite, sau cand sunt imbinate? Am obs. ca la mine surfileaza mai bine cand e mai gros materialul, sau cand e deja prins, doua bucati...
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de Admina Mier 22 Apr 2009, 10:56 am

Mihaela, iti raspund eu, desi nu ma prea pricep la triplockul tau(am vazut poza). Daca ai 4 fire sa poti surfila cu ele, iti sugerez sa si imbini partile croite, prin surfilare. Daca este o piesa vestimentara foarte stramta(mulata), mai bine le surfilezi separat si apoi le imbini cu o cusatura zig-zag sau oricare alta elastica. Deci de obicei, eu asa fac, intai surfilez partile croite, separat, de jur imprejur(asta la ne-elastice) sau la ce nu imbin prin surfilare si apoi cos partile intre ele(las si o mica rezerva de material, normal). Daca fac un top de jersey, prefer sa-i imbin partea din fata cu cea din spate, prin surfilare, la maneca surfilez separat si imbin prin cusatura, ca sa le pot imbina mai bine.
Dar se pot imbina doua parti de material elastic si cu o cusatura in 3 fire, doar sa faci o proba, imbini 2 parti de material si apoi tragi de ele, le deformezi. Daca nu se vede firul pe fata, le poti imbina cu brio. Eu am facut multe obiecte vestimentare aproape numai la overlock, si nu am avut probeleme cu desiratul. Uite ceva (un desu wink) facut asta vara, dintr-un material plasa, cam cum il descri tu, pe al tau. A fost dificil de ajustat tensiunea in ate si transportul diferential, dar a iesit, pana la urma.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de Clio_Ela Mier 22 Apr 2009, 8:33 pm

Multumesc, Admina!
Sunt numai 3 fire la triplocul meu, si am facut cum ai spus. Dar nu am surfilat direct, ci am prins intai la masina de cusut, cu pas mare ca sa pot proba, si sa pot desface usor in caz ca nu era bine. De surfilat am surfilat dupa ce am imbinat.
Am citit ce s-a mai postat, si am luat din toate partile cate ceva:)
Sunteti minunate, multumesc!!!!!!!!!
In curand o sa reusesc sa fac si hainutze de vara, nu numai de-alea captusite.
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de diada Joi 23 Apr 2009, 6:03 pm

Admina tu mai mult folosesti cusatura in 3 fire? parca imi place mai mult asa, e mai ingusta. Am reusit cu o prietena sa o reglez sa coasa ok, poti sa-mi arati si mie o poza cu ce cusatura faci tu in 3 ate? o sa fac si eu una sa le comparam lol!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de Admina Vin 24 Apr 2009, 11:34 am

Diada, asa arata surfilarea in 3 fire, pe dos, facuta cu acul superior stang(iese mai lata cusatura):

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Si acolo am dat intai o cusatura dreapta sa imbin partile croite, si apoi am surfilat impreuna partile. Ei parca recomandau sa le surfilezi separat si apoi sa le le calci desfacut, dar fiind materialul sintetic nu ar fi ramas calcat drept si cred ca era mai ciudat la purtare.
O sa revin cu o parte de haine pozate pe dos. Important este sa tina cusaturile la spalari succesive, stors, calcat, purtat; restul sunt numai considerente estetice, care nu se vad la purtare, doar noi le stim wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de diada Vin 24 Apr 2009, 2:41 pm

Mersi, eu am facut cusatura cu acul din dreapta si a iesit mai ingusta, de-aia te intrebam. O sa fac o poza sa iti arat (de fapt nu tie neaparat ca doar stii foarte bine love ) poate mai sunt fete interesate.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) Empty Surjat voal

Mesaj Scris de JuliaDarling Vin 24 Apr 2009, 5:06 pm

Salut fetelor!

Sunt noua pe acest forum asa ca va voi povesti foarte pe scurt despre mine. Sunt pasionata de moda de cand eram foarte mica... am facut cursuri de desgn... am invatat sa desenez... am invatat sa fac si hainute de la mama (si pentru ea este tot un hobby croitoria)... si de anul trecut am inceput sa fac rochii de seara pentru prietene si alte cunostinte (pana atunci am lucrat doar pentru mine), ba chiar si rochii de mireasa.

Ei bine, acum vreau sa imi cumpar si eu un triplock... sau coverlock... sau ce denumiri mai ere (ca am gasit destule pe net) care sa ma ajute in primul si in primul rand la surjarea voalului (ca ma costa de ma indoaie daca il duc la croitorie Sad ) . Facand rochii de ocazie lucrez cu mult voal. Am analizat caracteristicile multor masini de surfilat insa nu m-am lamurit ce tip de cusatura se foloseste pentru operatia de surjare a voalului.

Poate ma lamuriti voi in aceasta privinta. Si daca tot suntem aici, poate imi recomandati si un o masina buna de surfilat.

Merci mult!
JuliaDarling
JuliaDarling
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 15
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/04/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de diada Vin 24 Apr 2009, 5:12 pm

Julia, bine ai venit!

abia astept sa vad ce-ti recomanda fetele, dar eu vreau sa vad si creatii de-ale tale, cred ca sunt superbe love chiar te rog, daca poti si ai timp si vrei, sa ne arati cateva poze la sectiunile respective hug Flowers

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de Admina Vin 24 Apr 2009, 8:55 pm

Julia, eu nu-ti pot spune prea multe, dar o pot ruga pe Tonsis(se ocupa tot de crearea rochiilor de ocazie, costume) si are cateva triplock-uri. De la ea am inteles ca avea unul reglat pt surje. Si eu astept raspuns la aceasta intrebare, deoarece vreau sa-mi fac o rochie cu voal si sa fie surjate marginile, asta in speranta ca face aceasta cusatura overlockul Privileg. Pana una alta, voi cauta pe net, instructiuni si am sa incerc sa-l reglez pe al meu.

Am ramas datoare cu ceva haine pe dos, rochii captusite total sau partial rade , ciobanite pe alocuri mai mult sau mai putin. Cum am si zis, important este sa fie rezistente cusaturile, sa nu se desire si sa arate bine pe fata. De obicei prefer sa-mi captusesc rochiile deoarece arata mai bine marginile manecilor, intoarse cu captuseala, si jos nu se electrizeaza. Plus ca nu se vede conturul lenjeriei intime.


Ultima editare efectuata de catre Admina in Vin 11 Iun 2010, 8:36 pm, editata de 1 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de JuliaDarling Vin 24 Apr 2009, 9:04 pm

Bine v-am gasit! hug

Am citit si eu pe undeva pe net comentariile cuiva care spunea ca are mai multe masini de surfilat, fiecare dintre ele fiind reglata pentru un anumit tip de cusatura (coverstich, rolled hem...). S-ar putea sa fie intr-adevar cea mai buna solutie in cazul in care volumul de munca este foarte mare.

P.S. am postat si cateva rochite pe topicul cu pricina
JuliaDarling
JuliaDarling
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 15
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/04/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de Camy Lun 27 Apr 2009, 9:11 pm

julia eu am un triploc industrial,de care gasesti in croitorii,daca ai spatiu eu pe asta ti-as recomanda-o pentru ca o ai pe viata.nu spun ca cele de la brother nu sunt bune,doamne fereste,mie imi plac acelea ptr ca nu ocupa spatiu mare.

ce pot sa va spun despre surjare.

am lucrat in croitorie si faceam niste bluze din voal elastic,iar la maneci si jos la tiv faceam surje sau varvarica se mai spune.este un surfilat mic si marunt.

nu iti trebuiesc mai multe masini de surfilat parerea mea,mecanicul nostru schimba placuta pe care sta piciorusul masinii de surfilat.

cand mi-am cumparat eu triplocul,am fost cu mecanicul la ea,mi-a probat-o si avea o cusatura cam lata si nu mi-a placut ,spunandu-i ca nu o cumpar din motivul asta.
iar el mi-a zis ca asta nu este nici o problema ca imi schimba placuta ,iar acum merge asa cum vreau eu.

deci in concluzie ca sa surjezi,trebuie o placuta cu o cusatura ingusta si noi trageam un pic si de material.

am sa vad daca baiatul asta mai are acelasi numar de telefon,sa il intreb cum e cu placutele astea.


va pupic dulce
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de JuliaDarling Lun 27 Apr 2009, 9:34 pm

Merci pentru sfaturi! Chiar am vazut pe internet multe anunturi date de firme/fabrici de confectii care au dat faliment si isi vand acum echipamentele cu care lucrau , evident la preturi mult mai mici decat daca le-ai cumpara de noi. Ceea ce ai spus ma face sa iau in considerare si varianta asta. Stau insa destul de prost cu spatiul zid.

O seara plecuta va doresc!
kiss
JuliaDarling
JuliaDarling
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 15
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/04/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de Clio_Ela Lun 27 Apr 2009, 10:30 pm

Asa arata bluzita mea pe dos, triplocul nu era reglat, dar...
Fetelor, nu am reglat eu, ci s-au aranjat firele lucrand la el ... Nu imi venea sa cred...
la inceput era larg, apoi am strans eu si tragea... apoi s-a reglat singur...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

dosul la rochita in schimb, arata ceva mai binisor Smile. imi era frica sa nu scape atza elastica pe care am incretit, asa ca am adunat toate firele si am tras un zig-zag peste, ca sa tina bine.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de mag_s Vin 15 Mai 2009, 1:55 am

fetelor eu sunt incepatoare, pana acum nu am facut decat cateva rochite fetitei mele, dar as vrea sa stiu daca masina mea de cusut are acea cuzatura zig-zag poate inlocui intr-o oarecare masura tirplocul?
mag_s
mag_s
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 41
Localizare : slatina
Data de inscriere : 28/01/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de geany Vin 15 Mai 2009, 10:17 am

Bine ai venit in primul rand.Cusatura de zig-zag poate si nu poate inlocui triplocul.Triplocul intai taie(daca e cazul) apoi acopera prin cusatura acea margine(o surfileaza).Dar cusatura zig -zag poate doar sa acopere marginea materialului si eventual sa o sustina eleastica in cazul materialelor elastice.Daca ai sanasa sa-ti iei un triploc nu o rata,dar chiar daca nu ai un triploc poti face haine frumoase doar la masina liniara.Te asteptam cu creatiile tale dama
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de diada Vin 15 Mai 2009, 5:28 pm

da, exact asa zic si eu, ca Geany, poate si nu poate sa inlocuiasca.... eu am lucrat ani de zile fara triplock, acum.... nici nu stiu cum am stat fara el...
Toate hainele care le-am facut pana acum sunt pe dos facute cu, cusatura de zig zag... dar e greu, fatai masina mereu la setari.... si dureaza, pe cand la triplock ai bagat materialul pe surfilat si termini foarte repede, plus ca se aseaza foarte bine cand vrei sa cosi in liniara si inca un plus Smile de ex daca vrei sa-ti faci o bluza simpla din jerse, sau rochita, pai o inchei numai in triplock, nu o mai bagi in liniara.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) Empty Overlock

Mesaj Scris de Dionisia Joi 28 Mai 2009, 10:58 am

Fetelor, am si eu nevoie de o parere, e destul de urgent!
am gasit in Metro un Overlock , marca Lucznik ( cu Ltaiat ), aveau si masini de cusut aceeasi marca , la preturi diferite : cca 3,8 mil, 6 mil si 12,5 mil
Overlock-ul acesta costa 284 lei , foarte putin Merci
are 1+ 3 papiote, cutite
am citit instructiunile, spun ca se poate regla intre anumite dimensiuni
are 2 ace superioare

ce parere aveti? la pretul asta o fi bun de ceva ?
mai mult nu-mi permit, dar daca nu e bun, degeaba ...
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de geany Joi 28 Mai 2009, 11:45 am

pai,eu nu stiu sa-ti spun daca e bun,dar are ce trebuie sa aiba,,cutite si ace cu siguranta are si garantie,deci daca iti permiti sa -l iei ia-l daca ai probleme cu el profiti de garantie wink
O ZI FRUMOASA kiss
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de Dionisia Joi 28 Mai 2009, 12:06 pm

desigur, nu are transport diferential ...
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de diada Joi 28 Mai 2009, 10:45 pm

daca mai mult nu-ti permiti, eu zic sa ti-l iei, foarte bun pretul! si pana la urma decat sa te chinui cu zig-zagul ala de la liniara... mai bine una din asta!
sa ne zici daca te-ai hotarat sa-l iei bee si bineinteles vrem poze pupi

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de Admina Vin 29 Mai 2009, 9:14 am

Dionisia, le-am vazut si eu, in Metro. Par ca seamana cu cele chinezesti, din Sam expo. Adevarul este ca pretul e foarte bun, probabil ca nu o sa-ti surfileze orice material perfect, dar macar scapi de zig-zag (oricum trebuie sa iasa cusatura mai trainica si mai estetica, decat zig-zagul). Incearca sa obti o proba la bancul de probe, eventual faci o cinste celui de acolo wink sa te lase sa o incerci putin, cat timp e bagata in priza. Doar ca nu are ata bagata si nu cred ca o sa o poti infila acolo... Nu stiu, si eu zic sa o iei. Neaparat sa aiba un manual de folosire in romana, ca vei avea nevoie pana inveti sa o infilezi, sa reglezi latimea, lungimea.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 13 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB