Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

+74
marabr
Alina H.
fiorenza70@yahoo.it
Ralecsandra
IoanaMarin
Djmanianfs
gabriela1554
ada_ada25
Iva Chrome
Butterfly_Amalia
ADOCHITEI RODICA
alexaaa08
adina_lg
Samarineanca
andreeaX
alexia53
vali91
iriclau
anex07maia
dorina narita
arielas
tomari
dizzy
ramoelena
alinutzika
bebelusha
cati13
ppisic
orhapetru
MagdaMarin
stefutza3
Dionisia
Admina
Phlom
deeoxana
Marchioness
sibelle
emiliatudor
clauditzuka
marina40
dorutzaddd
laurin
loredana72
Irbelga
SilviaDumitrescu
dada17
Andata
dadah
annamarya
afilimonb
Cristache
valentinadof
piciul
fulguta28
danabarbu2007
mar_ysa_28
nico21
gobelin
barbin
Danutzaaa
aidil
AcidoR
diada
nico1206
lenutastan
Floren
CarmenClaudia
Fancy-
Ladia
sybex
anna_sandu
adriandusmanescu
Panea Laura
adii
78 participanți

Pagina 10 din 15 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 15  Urmatorul

In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Phlom Lun 25 Mai 2015, 11:39 pm

Am gasit niste materiale referitor la surfilatul pe rotund si pe colt interior.

Circular Serging with a Curved Foot on the Baby Lock Ovation
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Serge an inside corner on the Baby Lock Ovation
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Si sunt mai multe tutoriale foarte bune.

Oricum, Petre, tie ti-a iesit super frumos. Eu nu ma pot lauda cu asa ceva inca...
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de stefutza3 Mar 26 Mai 2015, 10:10 am

Marchioness a scris:Buna, fetelor! Daca mai auziti cumva ca apare micuta masina de surfilat de la Lidl, va rog dati sfoara prin tara. Vreau neaparat una! Smile

si eu am luat-o cand s-a deschis lidl in tgv si la un super pret - 299 lei
si au fost destule fete care au aflat atunci si au cumparat
stefutza3
stefutza3
helper
helper

Numarul mesajelor : 61
Localizare : DB
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Admina Mar 26 Mai 2015, 12:50 pm

Frumos de surfilat cu piciorusul ala special.love Dar am retinut ca se insaileaza, daca sunt mai multe straturi, se decupeaza sa intre piciorusul acolo (desi la ce am eu de cusut nu merge ca sunt mici cat o palma) si se impinge, nu se trage cu mana stanga in spatele materialului. Mai incerc azi, cred.

Wow, 300lei triplock-ul Pfaff! Super bun pretul, felicitari pentru achizitie. Reducere de 50%, fix.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de stefutza3 Mier 27 Mai 2015, 9:44 am

Admina a scris:Frumos de surfilat cu piciorusul ala special.love  Dar am retinut ca se insaileaza, daca sunt mai multe straturi, se decupeaza sa intre piciorusul acolo (desi la ce am eu de cusut nu merge ca sunt mici cat o palma) si se impinge, nu se trage cu mana stanga in spatele materialului. Mai incerc azi, cred.

Wow, 300lei triplock-ul Pfaff! Super bun pretul, felicitari pentru achizitie. Reducere de 50%, fix.

a fost superoferta pt deschidere. si chiar nu am putut sa o refuz!
stefutza3
stefutza3
helper
helper

Numarul mesajelor : 61
Localizare : DB
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Dionisia Mier 27 Mai 2015, 10:35 am

stefutza3 ce model este masina de surfilat?
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de orhapetru Mier 27 Mai 2015, 5:36 pm

Poate face cineva o fotografie cu talpa masinii de surfilat de la Lidl , eventual cu un centimetru langa el ca sa imi dau seama de dimensiuni ?
am gasit un set de picioruse pentru masina de surfilat  si sunt compatibile cu modelul Singer :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

pretul este foarte bun ( aproape gratis !!! ) 59 euro zid zid zid fata de cele compatibile Toyota care sunt 25 euro.

------------------------
MagdaMarin imi poti spune masina de la Lidl ( Pfaff ) ce versiune sa nu spun copie fidela de Singer este ???
producatorii de accesorii " se jura" ca se potrivesc la masinile singer :
Guaranteed to fit Singer Serger Models:
14CG744, 14CG754, 14SH744, 14SH754, 14T948, 14T948DS, 14T957, 14T967, 14T968, & 14T968DC

multumesc
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de stefutza3 Mier 27 Mai 2015, 7:44 pm

Dionisia a scris:stefutza3 ce model este masina de surfilat?
Parca pfaff 1230
stefutza3
stefutza3
helper
helper

Numarul mesajelor : 61
Localizare : DB
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de orhapetru Mier 27 Mai 2015, 7:50 pm

Cred ca nu am fost prea coerent la intrebare.....
Stiu ca masina de la market este Pfaff 1230 CL, eu intreban ce versiune de Singer este asemanatoare sau poate identica cu aceasta.
Poate cineva sa faca o fotografie la talpa masinii, are sistem click rapid si este usor de desfacut.
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 27 Mai 2015, 8:15 pm

Mașina este singer 14 sh 754

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de orhapetru Mier 27 Mai 2015, 9:33 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Multumesc Magda pt fotografii :

latimea sistemului de prindere este diferita , piciorusele universale ( setul de 5 ) arata asa:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
iar cele de 3 :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
este vorba de cel din stanga car apare si cu sistemul de prindere click, care este mai scurt si mai ingust ca si cele de la masina Pfaff.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

acesta il folosesc la Toyota si producatorii mai spun ca este compatibil cu Pfaff hobby 2.0
dar care are sistemul diferit fata de Pfaff 1230 Cl ( copia masinii Singer 14SH754 care o  au majoritatea fetelor cumparata din market )
-----------------------
singurele compatibile sunt acestea :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si care costa DOAR 59 euro.....sper sa fie transportul gratuit din Olanda.....ca sa nu astept 60 de zile transport gratuit din China zid
si despre care producatorii spun :
for Singer overlocker 14 SH serie and much more, NOT on  the  SH754
6 picioruse 60 de euro, vine 10 euro/buc ( 45 lei ) o suma bunicica dar acceptabila pentru un piciorus special pentru masina de surfilat, ramane sa ma gandesc bine daca comand, nu am nevoie decat de cel de atasat elastic, de incretire si poate de cel de tiv ascuns....restul de atasat benzi, margele sau vipusca.....nu cred ca le voi folosi, daca va fi cineva doritor , poate le voi vinde, nu de alta dar am casa plina de prostii si nu mai am loc sa adun chestii care nu le voi folosi niciodata ....
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de ppisic Lun 29 Iun 2015, 11:35 pm

Buna seara si vine v-am (re)gasit! A trecut ceva vreme de cand am mai trecut pe aici dar sper sa ma primiți inapoi ;) Cat a fost copila mică nu am mai avut timp si spatiu pt hobby dar iata ca timpul a trecut si ea a început scoala (aici incep la 4ani) iar eu am facut rost de 3 ore pe săptămână pt sufletul meu... si pt ca nu vreau sa investeasc doar in treburi casnice mi-am scos mașinuțele de la naftalina si m-am reapucat de cate una alta.

Acum, dupa ce m-am prezentat sper sa ma luminati si pe mine cu piciorusele astea prezentate mai sus, pt masina de surfilat: setul asta universal cu 5 picioruse merge si la Toyota sau sa cumpar totusi setul ala de 3 bucati special pt Toyot? Am o toyota sl3335 ...

Va mulțumesc anticipat! Poate le comand maine, miercurea e ziua mea cu cele 3 ore "libere" si cu putin noroc imi ajung miercuri daca le cumpăr maine Smile

Noapte buna!
ppisic
ppisic
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 390
Varsta : 43
Localizare : Olanda
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.ppisic.blogspot.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de orhapetru Mar 30 Iun 2015, 9:34 am

Daca le comanzi din Olanda este foarte simplu le gasesti aici :
LINK
piciorusele sunt primele 3 ( 4 este piciorusul statndard cu care vine masina ) si sunt pentru incretire, pentru atasat elatic, pentru atasat benzi si este apropate identic cu cel al masinii, doar ca este putin mai lung.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

piciorusele vin si cu un sistem "click" de prindere, este vorba de cel din planul indepartat :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

------------------
Alte picioruse nu se potrivesc / sau nu se prea potrivesc...eu cel putin ca si fost posesor de Toyota am tot cautat...sunt unele care se pot adapta dar nu cu mare succes, este cazul picioruselor care se potrivesc pe Merrylock ( masina combinata ) dar unele se pot folosii pe masina de surfilat ( Singer/Pfaff modelul de la Lidl ) iar altele doar pe masina de acoperire Merrylock 3040....Deoxana stie mai bine sa explice...ei i le-am trimis pentru " teste", unele merg, altele nu, pe unele le si foloseste, acum ea coase lucruri frumoase  si interesante,eu am folosit piciorusul de incretire pentru 2-3 rochite, cel de atasat elastic l-am folosit excesiv cand coseam elastic la cearceafuri.....

daca nu se potrivesc se pot returna...s-au facut returnari din Romania catre magazinul din Olanda...de acolo sigur va fi mult mai simplu si comod.
Avand in vedere ca picioruse pentru Bernina sau Brother sunt 30-35 euro/bucata , pentru Janome ( unele picioruse si dispozitive -75 euro/buc )....pretul pentru Toyota eu zic ca este acceptabil si accesibil.
mai gasesti cutite pentru masina ( parca astea sunt compatibile ) :
LINK
sper sa iti foloseasca informatia
Succes MAXIM !!!
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de ppisic Mar 30 Iun 2015, 9:51 am

Neata  si multam mult Petru! Ma gandeam ca nu se potrivesc cele universale, dar voiam sa fiu sigura Smile))
Da, ai dreptate prețul  la picioruse e f acceptabil daca compar cu alte surse... pe site la Toyota costa cam 30e/bucata...
Cutite nu am nevoie încă... masina inca taie binișor, chiar daca o am de mult nu prea am folosit-o... Piciorusul ala de benzi coase si mărgele? As face ceva rochite cu mărgeluțe. ..
Ajung acusi la birou si dau comanda ;) o zi faina si multumesc !
ppisic
ppisic
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 390
Varsta : 43
Localizare : Olanda
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.ppisic.blogspot.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de orhapetru Mar 30 Iun 2015, 10:05 am

Cutitul inferior se mai poate ascutii putin si o sa te tina iar o perioada, se demonteaza din surubul care il tine fixat pe masina si se poate rectifica.
Piciorusul de atasat/cusut margele ce am gasit eu este cel despre care am scris aici : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
--------------
cel care vine cu setul Toyota arata altfel, posibil sa se poata coase si cu el, nu am incercat, la ce chestii cos eu.....nu cred ca am nevoie sau nu cred ca voi coase vre-odata margele rade rade rade dar merita sa incerci.
daca nu le vrei cusute la marginea materialului, atunci se poate coase si la masina de cusut prin cusatura zig-zag : Link

orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de ppisic Mar 30 Iun 2015, 10:58 am

Gata, am plasat comanda Smile Abia  astept sa ajunga  cos  
Am luat si un piciorus pt masina de cusut, cel de facut flori... flower
ppisic
ppisic
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 390
Varsta : 43
Localizare : Olanda
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.ppisic.blogspot.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de cati13 Mar 30 Iun 2015, 9:06 pm

Buna,.... as dori daca poate cineva sa ma sfatuiasca in privinta achizitionarii unei masini de surfilat .... Smile
cati13
cati13
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : caransebes
Data de inscriere : 30/06/2015

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de orhapetru Mar 30 Iun 2015, 9:34 pm

Bine ai venit pe forum
Acum totul depinde de cat vrei sa investesti intr-o masina de surfilat, pretul unei masini noi incepe de pe la 400 lei (cele din market Pfaff) si merge pana la 2000 lei ( o masina mai de firma/renume sau o masina combinata ).
Preturi accesibile sau la oferta ar mai fi Toyota -800 lei, Merrylock 900 lei, Brother 1250 lei , Juki 1450 lei....cam astea ar preturile cele mai mici sau reduceri in magazinele on-line de pe la noi. Din afara, Amazon ' E-bay sau alre magazine care trimit in Romania pretul este asemanator si incepe de la 199 euro si creste in functie de masina.
Cam asta ar fi parea mea, sa mai asteptam si alte opinii sau chiar oferte din partea forumistelor wink
Succes cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de cati13 Mier 01 Iul 2015, 12:59 pm

Multumesc pentru raspuns,... Smile Sper ca o sa reusesc sa cumpar si apoi sa invat sa o folosesc cos
cati13
cati13
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : caransebes
Data de inscriere : 30/06/2015

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de orhapetru Mier 01 Iul 2015, 1:30 pm

totul se invata...acum 2 ani prima mea postare era despre ata de surfilat.....si o intrebam pe Admina ...sa nu mai spun ca habar nu aveam ce insemna o masina de surfilat casnica, vazusem eu triplock prin fabrica la tricotaje, dar masina care coase cu 4 fire era ceva SF pentru mine...si acum ma apuc de dat sfaturi la altii wink wink wink
nici un manual sau carte tehnica nu poate sa redea si sa explice fidel ce se invata din propria experienta, nu este greu de folosit o masina de surfilat dar trebuie putina rabdare si interes...experienta vine pe parcurs.
Succes cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de bebelusha Vin 31 Iul 2015, 12:27 am

Eu sunt foarte multumita de overlock-ul de la Lidl, modelul e Singer 14SH754. O am de aproape 2 ani si merge la fel de bine ca la inceput. E o investitie foarte buna, acum nu mai imi imaginez cum ar fi sa finisez lucrul cu masina liniara Smile Odata ce te obisnuiesti cu ea nu mai pare o filozofie schimbatul firelor sau reglajele.
Cochetam de ceva vreme cu idea de a cumpara un overlock dar stiam ca sunt destul de scumpe, preturi de la 200 euro in sus, cand am vazut-o pe asta la 120 euro n-am mai stat pe ganduri Smile
bebelusha
bebelusha
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 63
Localizare : over the rainbow
Data de inscriere : 27/07/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de MagdaMarin Sam 01 Aug 2015, 10:01 pm

Eu am avut timp de 3 ani acest triplock.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am fost foarte multumita de el pana acum 2 luni cand griferul de jos s-a desurubat ia cel de sus pur si simplu s-a strambat.
Un mecanic mi-a adaptat un grifer de la o industriala dar nu eram multumita.
Am cumparat din Italia grifer original,iar nu eram multumita,
Asa ca pus si simplu am vandut-o cu lacrimi in ochi.

Mi-am luat alta un AEG 760.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Initial o vanduse cineva din Mehedinti, care le aduce din Germania) apoi cine a cumparat-o a vandut-o iar si a ajuns la mine.
Faina ,frumoasa,silentioasa dar se regla destul de greu si ii pica mereu capacul(care e si bratul liber)
Asta era destul de suparator dar am "furat" un lego din acela mare de la baiat si era fixa.

Asa ca am vandut-o si eu si am gasit un chilipr un  Toyota mai nou ca al meu.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Initial gasisem un singer in Constanta cu 600 ron dar era in spital stapana si nu l-am putut cumpara.
Apoi am gasit la cateva ore dupa postare aceasta Toyota care era si ea promisa cuiva dar... daca am cumparat si masina liniara tot Toyota KB14(avea la set) mi-a dat-o mie.

Asa ca acum am 2 triplockuri toyota ambele SH de care sunt foarte multumita.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de orhapetru Dum 02 Aug 2015, 10:15 am

MagdaMarin a scris:
Asa ca acum am 2 triplockuri toyota ambele SH de care sunt foarte multumita.

Bravo Magda...eu am avut Toyota 2 ani de zile, o masina robusta de cate m-am folosit semi-industrial (nu rochii de mireasa wink  ci lenjerii de pat unde am surfilat cel putin 20 de conuri de ata cu ea fara  absolut nici o problema )

am surfilat vatelina, material matlasat, denim, si chiar am testat cum merge pe hartie/servetel , dar asta nu insemana ca este masina ideala, doar pot sa spun ca eu am fost multumit de ea si de cum coase. Nu am cusut matase, organza sau dantela...pentru ca nu ma pricep si nu stiu sa cos asa ceva, psibil la anumite materiale mai speciale sa trebuiasca atentie si indemanare  si neaprat RABDARE....mie imi cam lipsesc...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

-------------------------
Fotografiile nu sunt noi, sunt selectate ....cam asta am testat pe o masina de surfilat Toyota, eu nu cred ca am recomandat cuiva vre-o masina, posibil sa imi fi dat cu parerea despre unele modele, pot spune despre ce am testat eu ca a fost buna si m-am folosit de ea. Am mai scris si in alt post, masina acum este donata si persoana respectiva se foloseste de ea si este multumita.
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 02 Aug 2015, 10:35 am

Eu am cusut de toate la ea inclusiv voal satin si tiv rulat sorje.
Merge impecabil.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de alinutzika Mar 18 Aug 2015, 2:26 pm

Buna-ziua! Tocmai mi-am cumparat un triplock second-hand, pt ca de unul nou nu aveam bani, e FN2 -7D, de la firma Citizen, fabricat in Japonia. Am bagat ff greu cele 3 ate, dar pana la urma am reusit. Problema e ca ba coase prea larg, ba se rupe vreo ata si stau iar o juma de ora sa o pun. Sunt tare descurajata. Cel de la care am cumparat-o zicea ca merge f bine si ca a folosit-o doar vreo 5 luni. Ati mai avut careva aceasta masina? Care credeti ca ar fi problema? Trebuie ata speciala pentru triplock? A mea cred ca e de bumbac.Mi-am dorit atat de mult un triplock si acum sunt tare dezamagita...
alinutzika
alinutzika
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 39
Localizare : Salaj
Data de inscriere : 01/10/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de gobelin Mar 18 Aug 2015, 2:55 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am găsit doar această imagine. Este mașina de care spui?
Nu mă pricep foarte mult să ofer soluții dar am citit cu atenție capitolele acestui topic și am observat că de obicei se pornește de la verificarea/schimbarea aței și apoi a acelor în astfel de probleme. Nu ai precizat ce ață folosești, însă sper că nu ai folosit ață din trusele de cusut manual, veche de sute de ani. Ața pe care eu o folosesc la triplockul meu este 100% Polyester firma AMANN. Verifică și acele, și mai ales verifică din nou înfilarea ațelor pe care ai menționat că abia ai făcut-o.
Mult succes!
gobelin
gobelin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 139
Localizare : Timis
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 15 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 15  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB