Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Triplock(overlock); totul despre surfilare(2)

+52
zylv
bibitu
Uca
GABRELA
arielas
Indra
virus
danabekk
oana_007
andra2010
haute_couture
veniciuc nicoleta
SilviaDumitrescu
danae
ileana cosanzeana
MagdaMarin
Cornelya
amia
Kristina
kla78
Katerina
tomari
rosita
mdlupu
IrisT
mihaela72
mes
Camy
smarande
vilcris
leonutza69
Zana Mica
alexya
Alina.C
amnro
magdaflorea
Karina33
Admina
niculaie
nadina_b2005@yahoo.com
Panea Laura
teisoara
diada
elenita
milena
pisi
Noemi
geany
Hamartia
MAYA
zarino
MihaelaT
56 participanți

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) Empty Triplock(overlock); totul despre surfilare(2)

Mesaj Scris de MihaelaT Mar 09 Feb 2010, 10:03 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(2)

Mesaj Scris de zarino Mier 10 Feb 2010, 8:39 pm

Am primit ieri 454 si l-am incercat. Dar am o intrebare ce fel de tiv face? La tricouri se foloseste la tiv cusatura oarba?
zarino
zarino
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 43
Localizare : piatra-neamt
Data de inscriere : 07/02/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(2)

Mesaj Scris de MAYA Lun 22 Feb 2010, 8:11 am

La tricouri se foloseste uberdeck,este o alta masina ,nu triplock.Uberdeck-ul face o cusatura de acoperire ,adica tivul de la tricoturi.fetele de pe forum inlocuiesc aceasta cusatura cu masina normala dar cu ac dublu.
MAYA
MAYA
helper
helper

Numarul mesajelor : 55
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(2)

Mesaj Scris de Hamartia Mier 03 Mar 2010, 12:09 pm

pot sa inlocuiesc cusatura triplock cu cea cu ac dublu de la masina normala?
Hamartia
Hamartia
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 11
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/03/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(2)

Mesaj Scris de geany Mier 03 Mar 2010, 12:59 pm

Cusatura de triplock, dar fara taiere ai putea sa o inlocuiesti cu zig-zag, sau o cusatura decorativa, pe baza de zig-zag. Cu acul dublu poti inlocui cusatura realizata de überdeck (acea cusatura intalnita la tivurile tricourilor).
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(2)

Mesaj Scris de Noemi Vin 05 Mar 2010, 8:34 am

Acum sfat tehnic sa aud. Mi-am luat ieri un triplock si încă nu i-am învăţat bine toate butoanele. Atunci când cos cu 2 ace 4 fire, pe fata cusaturii cele 2 linii paralele de cusatura sunt cumva strânse si aduse una spre alta. Ce trebuie sa fac?
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(2)

Mesaj Scris de pisi Vin 05 Mar 2010, 9:09 am

Niste poze cu cusatura pe fata si pe dos ar fi de mare ajutor.
pisi
pisi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 38
Localizare : vaslui
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(2)

Mesaj Scris de Noemi Vin 05 Mar 2010, 9:25 am

Acum fac poza
Gata
Sper sa se inteleaga, le-am facut cat am putut de clare. Cele 2 linii paralele se strang una spre alta.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(2)

Mesaj Scris de geany Vin 05 Mar 2010, 12:23 pm

Trebuie reglat de la tensiune. Este firul prea tensionat Smile
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(2)

Mesaj Scris de pisi Vin 05 Mar 2010, 12:29 pm

Cusaturile trebuuie sa fie egale si pe fata si pe dos.
pisi
pisi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 38
Localizare : vaslui
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(2)

Mesaj Scris de Noemi Vin 05 Mar 2010, 12:45 pm

Am încercat si de la tensiune. Când mi-a făcut proba la reprezentanta i s-a întâmplat si Domnului de acolo acelaşi lucru când a cusut pe un material ca de esarfa lucios subtire pus in 1. Dar de emotionata si fericita ce eram nu mai ştiu ce a reglat. Iar firele erau tote tensionate la 4. ASA le-am lăsat si eu când am cusut ce vedeţi in poza.
De unde sa mai las la tensiune? O fi si de la ata?? Pe spate am folosit o ata ff subtire din aceea care aluneca de
pe bobina.
In poza 2 se vede cel mai bine cum sunt strânse atele si automat strang si materialul dintre ele.
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(2)

Mesaj Scris de geany Vin 05 Mar 2010, 2:57 pm

Ai dreptate, insa, poate depinde si de grosimea acelor. Insa eu totusi cred ca de la tensiune este, deoarece eu am obdervat aceeasi problema la masina liniara, dar cosand cu ac dublu. Daca desfaceam surubul suveicii putin, nu-mi strangea cusatura. La triplock, trebuie tensionat firul incat sa iasa cusatura bine, nu este neaparat ca toate firele sa aiba aceeasi tensiune. Deci mai incearca, ii vei da de cap cu siguranta Smile
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(2)

Mesaj Scris de milena Sam 06 Mar 2010, 9:43 am

am incercat sa pun la triplock un ac de cusut de la masina liniara ,dar vad ca nu se potriveste ,asta inseamna ca trebuiesc anumite ace ? care anume? mai bine zis ,se gasesc la mercerie Merci
milena
milena
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 440
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/12/2009

http://miledynaturals.blogspot.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(2)

Mesaj Scris de Noemi Sam 06 Mar 2010, 12:42 pm

Milena trebuie sa scrie in carte ce ac trebuie dar nu te gandi ca nu gasesti. Une au partea de sus rotundă altele semi rotundă. Trebuie sa se potriveasca in canalul acela unde se fixeaza. Nu mai ai scul vechi? Scrie pe el modelul, ia si o lupa ca in general te chiorasti de cat de mic e scris.
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(2)

Mesaj Scris de geany Sam 06 Mar 2010, 3:02 pm

Acele de la triplock, sunt din cate stiu ace de masina industriala, si anume cu butucul rotund, fara tesitura.

Noemi, ai rezolvat triplocukul?
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(2)

Mesaj Scris de Noemi Sam 06 Mar 2010, 4:27 pm

Da, e mai bine, nu trasesem inapoi la maxim piciorusul acela care face cusatura surje/ cusatura normala. Nu stiu sa explic, dar era dat la mijloc si permitea ca marginea cusaturii sa se roluiasca usor.
O sa fac poze sa imi vedeti masina Smile
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(2)

Mesaj Scris de elenita Lun 08 Mar 2010, 11:55 am

Am primit overlock 444. Este extraordinar. Sunt foarete multumita.
elenita
elenita
helper
helper

Numarul mesajelor : 12
Localizare : craiova
Data de inscriere : 11/12/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(2)

Mesaj Scris de Noemi Lun 08 Mar 2010, 1:18 pm

Ce marca este overlock 444?
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(2)

Mesaj Scris de diada Lun 08 Mar 2010, 1:31 pm

sa-l stapanesti sanatoasa, abia astept sa ne zici cum merge, sa vedem creatii! hug

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(2)

Mesaj Scris de teisoara Lun 08 Mar 2010, 2:54 pm

Noemi a scris:Ce marca este overlock 444?



Este privileg
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(2)

Mesaj Scris de Panea Laura Mier 17 Mar 2010, 1:05 pm

Buna, sunt Laura, mi-am luat si eu overlock 454 privileg, insa , spre rusinea mea, nu prea situ sa-l folosesc. Cartea tehnica este in germana, am tot tradus eu ce scrie cum a stiut, dar nu inteleg cam tot ce as dori.
Citind ce vorbiti voi pe forum imi dau seama ca este destul de comples overlock-ul si as vrea sainvat sa il folosesc.
Am reusit sa cos (cu si fara cutitas), dar daca e material mai moale si nu il cos cu cutitasul, se strange cusatura cumva, nu prea stiu sa expplic, si nu stiu ce sa fac. Tensiunea e de 3 la toate acele.
Si as vrea sa mai intreb daca pot coase si doar cu 3 ace. La un moment dat s-a rutp una dinte ate( de la acum drept) si am vazut ca se coase o altfel de cusatura.
Multumesc,
Laura
Panea Laura
Panea Laura
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 717
Localizare : ROMANIA, ARAD
Data de inscriere : 12/03/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(2)

Mesaj Scris de diada Mier 17 Mar 2010, 2:21 pm

citat din link-uri utile:

Admina a scris:Manual overlock Privileg(pt Geany) si nu numai: PRIVILEG
Daca aveti dificultati cu download-ul fisierului, intrebati cu incredere. Este arhivat, deci trebuie extras pt a se vedea pozele scanate.

asa ca s-a rezolvat cu manualul in romana, nu pot intelege cum il ai numai in germana...


poti coase cu trei ace, ori numai cu primul si e mai lata cusatura, sau cu al doilea si este mai ingusta. Eu folosesc de regula cusatura in 4 ace, mi-este mult mai utila.

tensiunea eu o am sa: primul ac 3, al doilea 3, al treilea 1 si acul 4 - 0,5, asta de la stanga la dreapta (primele ace sunt cele drepte, de sus) si am ata pentru materiale elastice, matasoasa.

cand iti strange lucrul mai trebuie dat drumul la una din ate, cel mai bine sa cosi cu diferite culori pana iti dai seama cum se regleaza.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(2)

Mesaj Scris de Panea Laura Joi 18 Mar 2010, 8:31 am

Multuimesc Diada,

Nu stiu de ce nu am primit si manualul in romana, initial m-am gandit ca au uitat sa il puna in cutie.
Am sa incerc sa reglez tensiunea asa cum mi-ai spus, sa vad ce iese.
Ma bucur tare mult ca am gasit forumul asta bucurie nici nu ma gandeam ca e atata lume interesata de croitorie
love
Panea Laura
Panea Laura
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 717
Localizare : ROMANIA, ARAD
Data de inscriere : 12/03/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(2)

Mesaj Scris de nadina_b2005@yahoo.com Joi 29 Apr 2010, 3:34 pm

AS vrea si eu sa-mi cumpar un brother overlock machine--la pret de 6 milioane...am vazut ceva pe net la 180 lire nu stiu cat vine...daa stie cineva overlock la 6 milioane?
avatar
nadina_b2005@yahoo.com
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 132
Localizare : egy
Data de inscriere : 31/08/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(2)

Mesaj Scris de Noemi Joi 29 Apr 2010, 4:07 pm

Eu am dat vreo 1300 RON pe triplockul luat de la brother dar nu este marca brother. M-am dus si am cumpărat ce aveau pe stoc eram cu pata pusă sa cumpar in momentul ăla. Dar îl iubesc asa de mult pt cum coase ca merita toţi banii. Triplockul si iphonul sunt iubirile mele. (apropo in momentul asta cineva mă coafeaza iar eu pot sa va scriu) pupi
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB