Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

+74
marabr
Alina H.
fiorenza70@yahoo.it
Ralecsandra
IoanaMarin
Djmanianfs
gabriela1554
ada_ada25
Iva Chrome
Butterfly_Amalia
ADOCHITEI RODICA
alexaaa08
adina_lg
Samarineanca
andreeaX
alexia53
vali91
iriclau
anex07maia
dorina narita
arielas
tomari
dizzy
ramoelena
alinutzika
bebelusha
cati13
ppisic
orhapetru
MagdaMarin
stefutza3
Dionisia
Admina
Phlom
deeoxana
Marchioness
sibelle
emiliatudor
clauditzuka
marina40
dorutzaddd
laurin
loredana72
Irbelga
SilviaDumitrescu
dada17
Andata
dadah
annamarya
afilimonb
Cristache
valentinadof
piciul
fulguta28
danabarbu2007
mar_ysa_28
nico21
gobelin
barbin
Danutzaaa
aidil
AcidoR
diada
nico1206
lenutastan
Floren
CarmenClaudia
Fancy-
Ladia
sybex
anna_sandu
adriandusmanescu
Panea Laura
adii
78 participanți

Pagina 14 din 15 Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15  Urmatorul

In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de adii Mar 25 Apr 2017, 10:26 am

ce inseamna cusatura lant? e cusatura dreapta elastica ce se poate face cu uberul, am inteles bine ca exista masini de surfilat ce fac si aceasta cusatura dreapta elastica ca:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de gabriela1554 Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm

Surfileaza si mai are si o cusatura facuta  de al doilea ac  care pe fata arata ca si o cusatura liniara , iar pe dos formeaza bucle ca si lantul...de acolo numele de cusatura lant.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Cusatura verticala e ce se vede pe fata si cusatura orizontala e cea lant...nu baga in seama piciorusul ca nu are nicio legatura...poza luata de pe google
gabriela1554
gabriela1554
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 622
Varsta : 39
Localizare : oradea
Data de inscriere : 06/08/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de adii Mar 26 Sept 2017, 8:39 am

Are cineva Overlock Dragonfly GN1-114D cu 4 ate, cum surfileaza materiale mai groase in 2, 3, 4 etc ? nu omite cusatura? e bun sa faci treninguri de exemplu? am vazut ca are viteza mai mare decat celelalte casnice de surfilat?face cusatura de siguranta?

Pe cine am intrebat pana acum numai pareri negative?

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de nico21 Sam 18 Noi 2017, 3:20 pm

Buna! Am si eu o problema cu masina mea de surfilat, e o Toyota. Pur si simplu nu mai vrea sa surfileze, am incercat sa schimb acele, ata dar degeaba. Oare ce poate avea?
nico21
nico21
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 195
Varsta : 36
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 24/02/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Djmanianfs Sam 18 Noi 2017, 8:51 pm

Cred ca cel mai bine suni la service...
Djmanianfs
Djmanianfs
helper
helper

Numarul mesajelor : 57
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/10/2017

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de IoanaMarin Joi 21 Dec 2017, 10:22 pm

Buna Are cineva masina de surfilat 1034d de la Brother? Care sunt setarile pentru surje tul ca eu nu reusesc deloc  cu manualul in fata.
Multumesc
IoanaMarin
IoanaMarin
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 50
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/04/2015

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Ralecsandra Dum 04 Feb 2018, 3:12 pm

Buna .. sunt destul de noua aici si fiind prima data cand scriu .. nu stiu daca scriu unde trebuie . As vrea sa imi cumpar un overlock ideea e ca sunt incepatoare si nu prea stiu cu ce as putea incepe .. eu ma tot invart pe langa Brother 2104 D .. dar o parere mi-ar fi de mare ajutor .
Multumesc
Ralecsandra
Ralecsandra
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 27
Localizare : Hunedoara
Data de inscriere : 28/12/2016

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de fiorenza70@yahoo.it Lun 05 Feb 2018, 3:46 pm

Buna Ralecsandra iti pot recomanda aceasta masina
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
fiorenza70@yahoo.it
fiorenza70@yahoo.it
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 52
Varsta : 53
Localizare : Italia
Data de inscriere : 23/04/2016

http://www.crafty.ro/broderieshop

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Ralecsandra Mar 06 Feb 2018, 11:24 pm

Multumesc frumos pentru recomandare kiss .. dar deja am comandat-o pe cea de la Brother .. chiar astazi a ajuns .. acum urmeaza sa ma apuc de treaba cos
Ralecsandra
Ralecsandra
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 27
Localizare : Hunedoara
Data de inscriere : 28/12/2016

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de fiorenza70@yahoo.it Mar 06 Feb 2018, 11:25 pm

ma bucur,spor la treaba
fiorenza70@yahoo.it
fiorenza70@yahoo.it
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 52
Varsta : 53
Localizare : Italia
Data de inscriere : 23/04/2016

http://www.crafty.ro/broderieshop

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 Empty Overock Minerva 2050

Mesaj Scris de Alina H. Joi 01 Noi 2018, 2:27 pm

Vreau sa achizitionez un overlock Minerva 2050 si vreau sa fiu sigura ca este ceea ce imi doresc. Daca detine cineva si imi poate da mzi multe informatii.....Am deja o masina liniata Singer Tradition de care sunt foarte multumita la care singura problema este achizitionarea acelor doar de pe net.


Ultima editare efectuata de catre Alina H. in Joi 01 Noi 2018, 2:49 pm, editata de 1 ori (Motiv : Am scris gresit.)
Alina H.
Alina H.
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 8
Varsta : 46
Localizare : Posta, Tulcea
Data de inscriere : 03/05/2016

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de orhapetru Joi 01 Noi 2018, 4:29 pm

Overlock-ul Minerva este o masina casnica de surfilat.
sunt mai multe modele : M2050,  M2050Pro, ambele sunt un amestec ( tehnic ) de Singer, Merrylock si Elna;
diferenta intre modele o face sistemul de tensionare al atei ( una este cu sistem clasic, cu rotita, cealalta cu sistem automat de tensionare )...iar pretul maxim este undeva la 2000 lei ceea ce nu merita.

Cele 16 tipuri de cusatura...din descrierea masinii, sunt povesti, adica sunt combinatii pe care le faci cand folosesti 2,3 sau 4 fire.

la pret bun gasesti Brother 2104D ( ~ 1050 lei )  : Pret


sau Toyota SLR4D ( ~ 1050 lei )  Pret
azi la emag : link- 1049 lei

---------------------
cred ca Brother este poate, cea mai folosita masina de surfilat de pe forum, colegele care o au si o folosesc pot sa iti spuna mai multe wink
Eu am avut Toyota si am folosit-o 2 ani...dar intensiv, deci pot sa o recomand; stiu ca nu prea are sex appeal din cauza formei, dar motorul este puternic si in plus are 1500  impunsaturi pe minut.
----------------------------------
Daca vrei neaparat Minerva, poate o gasesti la oferta...ca tot vine black friday wink , dar sincer cred ca nu merita mai mult decat o masina de surfilat Singer/Pfaff cum se gasesc la oferta in Lidl.

parerea mea cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Alina H. Vin 02 Noi 2018, 9:08 am

Mutumesc frumos pentru sfaturi. Voi tine cont de ele. Chiar ma gandeam si la Brother 2104D. Nu eram foarte sigura...Ma incanta faptul ca poate fi detasat cutitul pt materiale elastice. La Singer folosesc zig-zag-ul chiar si la surfilat. Si imi doresc deasemenea o masina buna in primul rand.
Alina H.
Alina H.
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 8
Varsta : 46
Localizare : Posta, Tulcea
Data de inscriere : 03/05/2016

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de orhapetru Vin 02 Noi 2018, 5:48 pm

uite aici manualul Brother : link


cutitul se poate "anula" la toate masinile de surfilat, fie ca este modelul de cutit inferior  ca la masina despre care vorbim, fie ca este cutit superior ( Toyota, Singer, Juki ).

2104D este un model nou de masina de surfilat casnica, la care au modificat ei pozitia butonului de diferential ( posibil sa il fi copiat de la Elna wink ) in rest accesoriile sunt

 aceleasi ( picioruse speciale si cutitite ) ...si la fel de scumpe, un set de cutite costa 39 euro, pe cand la la o masina industriala un set de cutite costa 2 euro zid


succes in alegere....sa fie cea mai buna  Smile Smile Smile
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Alina H. Lun 05 Noi 2018, 11:07 am

Astept sa soseasca azi Brodher. Pana la urma pretul a facut diferenta. Reducerea de 500 de lei a contat. Am gasit pe cel.ro intradevar cu 1045 lei. Pentru lucru casnic e suficient. ....dar merita . E un hobby putin costisitor dar imi place enorm. ...Mutumesc pentru sfaturi!!!
Alina H.
Alina H.
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 8
Varsta : 46
Localizare : Posta, Tulcea
Data de inscriere : 03/05/2016

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de orhapetru Lun 05 Noi 2018, 3:12 pm

Felicitari pentru achizitie , spor MAXIM iti doresc kiss kiss kiss

asteptam impresii, sunt si eu curios cum sta treaba cu butonul de diferential montat in dreapta masinii wink
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Alina H. Lun 12 Noi 2018, 10:19 am

In sfarsit am reusit sa testez masina...Transportul diferentiat ajuta foarte mult la materialele elastice si cele foarte fine. Am testat pe un material elastic fara sa reglez transportul si s-a intins. Dupa ce am reglat conform manualului cusatura a fost perfecta fara nici o diferenta. Pentru cititoare trebuie sa precizez ca masina a venit infilata si a fost de ajutor. Infilarea nu este grea doar ca trebuie foarte multa ATENTIE si respectat fiecare punct ca tensiunea sa fie corecta. Asa ca spor la lucru tuturor!!!
Alina H.
Alina H.
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 8
Varsta : 46
Localizare : Posta, Tulcea
Data de inscriere : 03/05/2016

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Alina H. Joi 15 Noi 2018, 2:44 pm

Pe bune? Un piciorus pentru tivire 299 lei?! E un pret exagerat! Are tot 100g inox, un surub si 20 g plastic!
Alina H.
Alina H.
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 8
Varsta : 46
Localizare : Posta, Tulcea
Data de inscriere : 03/05/2016

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de marabr Mar 10 Dec 2019, 6:31 pm

Buna. Oscilez intre Masina de surfilat Brother 2104D si Masina De Surfilat Brother 4234D.
Care e de preferat?
marabr
marabr
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 850
Localizare : baragan
Data de inscriere : 18/01/2010

http://fmbijoux.blogspot.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de aurishta Dum 23 Feb 2020, 9:50 am

Buna! Stiti , cumva, de unde pot cumpara o placuta de ac pentru Merrylock?
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de diada Dum 23 Feb 2020, 10:26 am

Pot avea si mecanicii de masini de cusut dar sa incerci sa suni la decusut.ro poate iti aduc pe comanda, chiar daca nu au pe site.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de aurishta Lun 24 Feb 2020, 12:35 am

Multumesc mult!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 Empty Cuțite mașină de surfilat

Mesaj Scris de Serban61 Vin 09 Apr 2021, 5:58 pm

Bună ziua.
Am o mașină de surfilat mai veche, Pfaff ok 1230 luată de la Lidl mai demult. În timp cuțitele s-au uzat. Până azi nu am reușit să găsesc un furnizor pentru aceste cuțite. Mă puteți ajuta?
Mulțumesc anticipat.
Serban61
Serban61
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 09/04/2021

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 11 Apr 2021, 7:14 pm

Acest tip de triplock este Singer 14SH654 pentru acest model cautati cutite.Sercotex Bucuresti e reprezentanta Singer ,ei pot avea desi la preturi sunt cam fara obraz,au niste preturi astronomice,eventual cautati pe ebay/amazon etc.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

diada apreciază acest mesaj

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Serban61 Dum 11 Apr 2021, 7:32 pm

Mulțumesc foarte mult pentru informația promptă. Voi lua legătura cu firma respectivă. Vă urez o seară minunată.
Serban61
Serban61
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 09/04/2021

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 14 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 14 din 15 Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB