Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ce masina de cusut recomandati (6)

+119
Den98
AITEN
AMEE
ema
ladybird
MihaelaT
Celia
Alenia
gigikent4456
Danutzaaa
adyrsf
lorry_vintila
Carmen07
SemyazaAngel
oliv
oana h.
LRodica
kisskmy
simonaamalia
iriclau
juillet
alinnusha92
aurishta
Cella's crafts
gabriela1554
dorina narita
lori16ro
zugy
Lucyjuke
christinuca
Grigorii
michelinebeaulieu
raluca ecaterina
norelif
GabiTomas
didiana2015
bamsegras
piticutz82
bebelusha
geany
cib3
impresii
Dom22
IoanaMarin
orhapetru
ioana84
Phlom
Samarineanca
Tigrisor
Dionisia
Admina
SilviaDumitrescu
diada
andreeaissewing
wizpatch
AlexandraN
marianaelenabraicu
Selina
piciul
nico21
ioana soare
vraciu.vlad
Fancy-
sirbu adriana
noki
brunics
claudia_mami
dory
Greteledelweiss
adii
nalexandra
danabarbu2007
Tina_Dor
fiordaliso
mitulina
Coccinelle
shiva
Deiiutsa
tomari
pisi
Gerlinde13
marianaradoviciu
GinaP
Mars79
Florin B
deeoxana
teodora_vis
dixi220
Cristina05
Ladia
onutza907
Oanad21
CarmenClaudia
Butterfly_Amalia
kabunta
anna_sandu
adumitrescu
steauainserarii
contessina
nico1206
zmz
elenaveronica
cif2010
tinap7
arielas
Floren
geanina_scumpica
despina13cucli
gobelin
MagdaMarin
melinda2012
clodi
bimbo
Ubicua
rosita
valentinadof
elena.20
erendis
mar_ysa_28
123 participanți

Pagina 5 din 17 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11 ... 17  Urmatorul

In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 Empty Recomandari masini de cusut

Mesaj Scris de Florin B Mar 15 Iul 2014, 11:53 am

Ma numesc Becsenescu Florin si am dat intamplator de forumul acesta.Sunt reprezentanta:Singer,Brother ,Juki ,Garudan in jud Valcea.Am vazut ca va intereseaza subiectul masini de cusut si nu numai.Daca aveti ori ce  intrebari din domeniul industriei textile va stau cu placere la dispozitie.De exemplu:De unde puteti lua un anumit model de masina,ata,ace...etc, cel mai ieftin?Cum se intretine?Unde se repara?Care sunt caracteristicile anumitor modele?Pentru ori ce intrebari va stau cu drag la dispozitie.Cu stima B Florin




Ultima editare efectuata de catre valentinadof in Mar 15 Iul 2014, 5:43 pm, editata de 1 ori (Motiv : subiecte fuzionate)
Florin B
Florin B
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Rm Valcea
Data de inscriere : 15/07/2014

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de teodora_vis Joi 17 Iul 2014, 12:09 pm

Va multumesc pentru raspunsuri,chiar m-au ajutat mult.
M-am gandit foarte bine, si pana la urma mi-am cumparat Brother 3034D. Imi place foarte mult, merge usor si frumos.
Ce nu am reusit este sa folosesc piciorusul pentru tiv invizibil....nu am gasit nici film cum se foloseste....daca ma poate ajuta cineva ar fi minunat.
teodora_vis
teodora_vis
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Mars79 Vin 18 Iul 2014, 10:17 am

Buna ziua,
Am si eu o intrebare, fiind incepatoare. Ati recomanda masina de cusut Tristar SM-6000 ... e la un pret pe care eu mi-l pot permite pentru inceput pana ma invat cu folosirea unei masini electrice. Nu as investi foarte mult intr-o masina de cusut mai performanta, pe care nu o pot folosi. Va multumesc anticipat!
Mars79
Mars79
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 44
Localizare : Deva
Data de inscriere : 17/07/2014

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Admina Vin 18 Iul 2014, 8:27 pm

N-am auzit de firma. De unde o iei? E noua sau sh?
Daca nu-ti poti permite o masina de cusut de la reprezentanta (unde primesti si instructaj gratis daca esti din acelasi oras sau macar asistenta tehnica la telefon si pe email), poti lua masini de cusut mai ieftine si ok calitativ de la Lidl (asa am vazut ca sunt recomandate de forumiste).
Sau masini de cusut sh, mai vechi, din metal, de provenienta germana, eventual marci cunoscute Pfaff, Singer (de prin anii '60-'70, ca dupa aia le-au stricat cei de la Singer) si chiar Privileg.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de rosita Vin 18 Iul 2014, 9:06 pm

Teodora, pentru tivul invizibil vezi video din [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] a mea. Sper sa se potriveasca piciorusul de acolo cu ce ai tu.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Mars79 Dum 20 Iul 2014, 10:28 am

Masina Tristar am vazut-o la Emag...e relativ ieftina. Multumesc de indicatii... am sa caut si la Lidl.
Mars79
Mars79
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 44
Localizare : Deva
Data de inscriere : 17/07/2014

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de orhapetru Dum 20 Iul 2014, 11:33 am

hai sa imi dau si eu cu parerea...........
masina este aceasta :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
in descriere spune ca are 10 programe, dar de fapt are 4 ( cusatura dreapta, zig-zag si 2 versiuni de cusatura ornametala sau folosita pt cusatura ascunsa ) Pentru ca nu are buton/rotita de unde se regleaza pasul masinii, producatorii au pus pe selectorul de programe 3 tipuri de cusatura dreapta, 4 tipuri de cusatura zig-zag .....si asa s-a ajuns cu descrierea produsului cum ca ar avea 10 tipuri de cusaturi de baza )
pretul este intre 329 si 399 lei in functie de magazin ,la care se mai adauga curierul daca se luvreaza in tara.
Masina este mai mica decat o masina casnica obisnuita, semana cu un model comercializat in gemania Janome sew mini si cred ca are aceleasi componete si caracteristici....oricum pe amazon.de costa 30 de euro la care se adauga taxe de livrare in tara intre 12 si 20 euro in functie de magazinul care o livreaza.
link catre amazon : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

acum depinde cat vrei sa investesti in masina....si daca vrei sa o cumperi de la noi, daca ai mai pune ceva sigur ar fi si alte modele ( Singer smart 2, brother J14, sau ceva modele Toyota eco, Elna mini ) sau modelel de Pfaff sau Silvercrest comercializate de Lidl  care sunt mai bunicele, si cu un numar mai mare de modele de cusaturi, reglare pas, eventual accesorii incluse ( picioruse, mosorele, ace )
Daca vrei sa iei o masina care sa te tina cativa ani...si la care sa cosi mai mult sau mai des.....atunci cred ca ar terbui sa te orientezi catre altceva.

Parerea mea.......
 cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de teodora_vis Dum 20 Iul 2014, 12:23 pm

Multumesc, rosita nu se potriveste, eu vreau sa fac tiv invizibil la triplock. Arata altfel piciorusul. O sa mai incerc, multumesc oricum.
teodora_vis
teodora_vis
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de orhapetru Dum 20 Iul 2014, 12:54 pm

teodora_vis a scris: Arata altfel piciorusul. O sa mai incerc, multumesc oricum.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
asa arata piciorusul  ( hemming foot, blind hem foot ) si in functie de modelul masinii se gaseste separat sau la set cu picioruse pentru atasat elastic, perle, incretire. etc.
Poate era mai bine sa scrii la sectiunea dedicata masinilor de surfilat...........

eu folosesc piciorusul normal cand cos tiv invizibil ( dar rar de tot, cand chiar am nevoie sa cos la masina de surfilat.....de obicei cos la masina casnica ) iar aici ai un tutorial , poate te ajuta la ceea ce vrei sa cosi :


si aici cu piciorus special atasat :

si



nu e complicat, poate nu te-ai prins inca cum sa indoi materialul, cum sa il pozitionezi ca sa iasa cusatora dorita, daca ai cusut la o masina casnica, aceeasi tehnica se aplica si la masina de surfilat.......sa nu mai spun ca este si piciorus pentru masina de acoperire / ubber si se coase initial cu 3 ace apoi doar cu cel din stanga pentru cusatura lant..........ce mai, o intreaga arta !!!

Poate era mai bine sa scrii la sectiunea dedicata masinilor de surfilat...........
succes !!!
 cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de GinaP Lun 21 Iul 2014, 4:50 pm

Buna. Avand in vedere ca sunt incepatoare sau mai bine zis, ca acum invat sa cos, ar fi ok masina Silvercrest de la Lidl? Acum o aveau la oferta. Daca nu, ce imi recomandati?
GinaP
GinaP
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 494
Varsta : 40
Localizare : Caras-Severin
Data de inscriere : 02/01/2012

http://thingsheartmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de valentinadof Mar 22 Iul 2014, 3:24 pm

Din spusele fetelor e ok masina iar daca ai probleme tehnice cu ea, ti-o schimba.Eu am tras vreo 5 ani de-o masina de cusut luata din penny.Desigur ca daca as fi cerut recomandari nimeni nu mi-ar fi zis: ia-ti!Mai ales din penny!Gina, eu zic ca e o investitie buna.

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de marianaradoviciu Sam 16 Aug 2014, 6:25 pm

Buna fetelor (si baieti). Am nevoie de sfatul vostru. Am o masina de cusut Singer care coase doar materiale groase, pe cele subtiri le agata si le aduna. Trebuie sa plec din tara si as vrea inainte sa-mi cumpar o masina ce coase bine materiale subtiri si foarte subtiri. Puteti sa-mi dati vreo recomandare?
marianaradoviciu
marianaradoviciu
helper
helper

Numarul mesajelor : 8
Localizare : Belgia
Data de inscriere : 25/02/2014

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Gerlinde13 Lun 25 Aug 2014, 10:37 pm

Ma bate gandul sa-mi iau o masina mai veche de cusut, second-hand. Nu stiu daca sa aleg intre Pfaff 1197 (semi-industriala) sau Pfaff 1209, tot semi-industriala. Am gasit la un nenea pe net care zice ca este mecanic si ofera si garantie. Aveti vreuna din voi una dintre aceste masini. Se gasesc ace potrivite pt. ele, bobine...? Voi ce ma sfatuiti? Acum am un Silvercrest de la Lidl la care am cusut foarte mult, dar am fortat-o (am cusut si piele fara ac pt. piele zid ) si acum imi coase doar materiale subtiri si mai face si la alea figuri uneori...
Gerlinde13
Gerlinde13
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 153
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 05/09/2012

https://www.facebook.com/gheghe.gerlinde

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de orhapetru Lun 25 Aug 2014, 11:20 pm

Daca tot nu am somn sa imi dau cu parerea.......... wink wink wink
masinile ce cusut Pfaff sunt atatea modele de te sperii.........daca faci o lista o sa te doara capul cand o sa vezi cate modele au scos de-a lungul anilor....
Acum faza cu semi-industriala e buna ca reclama, si acceptabila daca masina are graifar rotativ si suveica verticala ( sunt ceva modele pe Pfaff cu graifar rotativ care o ajuta sa aiba o viteza de coasere mai mare ca si o masina obisnuita electromecanica ) iar unele au bratul masinii ingust, se monteaza o masuta in fata ca sa ai o suprafata mai mare de coasere. Unele modele au si transportor dublu ( care te ajuta daca cosi materiale groase sau piele ), sunt robuste, singurul inconvenient ca unele sunt modele electronice si ai in ele placi de circuite ( destul de primitive, deci vechi si daca se arde ceva pe placa aia e gata de masina ), in plus motorul la unele modele este in corpul masinii, nu pe exterior cum mai sunt la alte modele de Singer, Podolsk, Ciaika, modele de masini rusesti si poloneze, sau Elna   ...dar transmisia nu este pe curea clasica ,ci pe o curea speciala pozitionata longitudinal ,alcatuita dintr-o banda flexibila pe care sunt montate niste piese metalice ca niste cleme....daca cureaua aia se rupe e tragic, am cautat odata una pt. cineva si am gasit pe e-bay si costa 45 $ ( sper sa nu ai ghinionul ala sa se rupa ) , iar daca "nenea" zice ca se pricepe si asigura service, esti aproape de el si suma e buna, atunci masina e ok.
A, sa mai zic de pedala, daca au fost folosite mult si lasate in priza.....se uzeaza, se ard condensatorii care regleaza turatia motorului, e drept ca se poate inlocui dar una noua costa peste 100 lei......deci merita veriicata si luat in calcul si aspectul acesta. Daca poti sa vezi cum coase masina si nu pare uzata, zgariata, folosita in exces atunci sa fi sigura ca o sa te tina 20  de ani daca o folosesti cu grija pentru ca sunt masini bune, robuste, metalice.
despre accesorii : daca e cu suveica clasica cu graifar oscilat ( adica 90 % din modelele ce le cunoaste toata lumea ) se potrivesc mosorele obisnuite de 21x10 mm sau 21x10.5 mm, daca suvieca e verticala cu graifar rotativ, bobina/mosorelul poate fi mai lat si mai ingust ( 21x9mm, 22x 8 mm, si se gasesc mai greu dar poate are tipul care vinde si nu e nici o problema )
Piciorusele la unele modele mai vechi  ( parca de la numerele 200 inainte....) sunt standard cu prindere cu surub ca la modelel vechi de Singer ( de fapt au existat masini de cusut Pfaff cu masa si pedala aproape identice cu modele clasice de Singer ), modele mai noi au si seturi de picioruse cu care vine masina, dar nu ca cele care sunt acum pe piata la set si care se monteaza pe masina prin sistemul "clic" car permite schimbarea rapida a lor.
cam atat...............................parerea mea, sper sa iti fie de folos, dar vorbaria e una si masina la fata locului e alta.
Succes
cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Gerlinde13 Lun 25 Aug 2014, 11:38 pm

Multumesc foarte mult pentru raspunsul detaliat. Nenea vinde pe net, el in Alba-Iulia, eu in Timisoara, cam complicat cu transportul dupa toate problemele posibile enumerate de dvs. Am renuntat la cele doua. Pana la urma cum e mai bine? Sa-mi cumpar una veche (daca da, imi puteti recomanda ce model, producator) sau una noua (care imi cam depaseste bugetul, aveam in minte Toyota Super Jeans) ? Va multumesc inca o data!
Gerlinde13
Gerlinde13
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 153
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 05/09/2012

https://www.facebook.com/gheghe.gerlinde

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de orhapetru Mar 26 Aug 2014, 9:10 am

Gerlinde nu sunt Dvs.......sunt Petru wink
Sincer nu imi pot da cu parerea cam ce masina sa iti iei.....toate masinile care se vand pe piata ( in magazinele retail sau de specialitate ) si care au preturile intre 4-5-600 lei sunt toate cam la fel...au cam aceleasi componente, producatorii schimba carcasele, design-ul  si mai pun 1-2 cusaturi ornamentale, dar in principiu toate sunt la fel, unele mai ieftine poate la oferta ( Brother J14, BQ, , sau putin mai scumpe BN ), Toyota seria ECO iar alte masini mai scumpe gama Singer ( gama Basic si Tradition ), unele modele (Mademoiselle sau Smart scumpe si chiar depasite ca dotari, numar de cusaturi etc.... , de exemnlu Singer talent costa 1200 lei si are dotari de Toyota de 500 lei , iar in suma aia gasesti masini computerizate performante.
Ar mai fi Elna, o firma care face masini bune, destul de robuste iar unele modele chiar performante ( elna 220, 240 , dar la preturi mai mari )
Despre Toyota Jeans, sunt 2 modele, cred ca doar unul se comencializeaza la noi ( Toyota super J15 cu pret aprox de 700 lei )
Am vazut cum coase in magazin...ceva blug pus in 2 si intr-adevar coase, are o talpa care ajuta sa treaca peste cusaturile de imbinare, masina e neagra si arata bine, singura chestie care mie nu imi place e suveica orizontala.........dar asta nu insemana ca nu merge sau ca masina nu coase bine.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

asta e masina de care spui, iar daca iti place cum arata, cusaturile care le are ( traznetele alea......care poate le vei folosi sau nu wink )eu folosesc doar cusatura dreapta si zig-zag, dar eu nu ma prea pricep la cusut................

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

asta e masina intr-un clip video :


pretul ei este apropiat de Elna 220 :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si un clip video :



------------------------------------------------------

cam atat am avut sa imi dau cu parerea wink wink dar sa stii eu din supermarket imi cumpar doar mancare..........dar am o colega care si-a luat un Silvercrest din magazin si o foloseste 3-4 ore pe zi si merge brici !!! deci concluzia e si cum o nimeresti, e ca lubenita ( la voi cred ca se spune pepene verde ), sa arata si bine dar sa o nimeresti " coapta" !!!
succes
cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Gerlinde13 Mar 26 Aug 2014, 11:30 am

Multumesc foarte mult din nou pentru mesajul explicit! Si Silvercrest-ul meu ar fi mers brici daca nu l-as fi fortat. Elna e foarte draguta si imi pare o masina buna, dar e mai scumpa decat Toyota...la care nu-mi prea place faptul ca e neagra. Ma hotaresc cand am banii in mana Smile)

P.S. Acum am vazut ca este si Elna Explore 220 care e la acelasi pret cu Toyota :D
Gerlinde13
Gerlinde13
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 153
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 05/09/2012

https://www.facebook.com/gheghe.gerlinde

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de diada Mar 26 Aug 2014, 12:29 pm

orhapetru a scris: dar sa stii eu din supermarket imi cumpar doar mancare........

rade rade

Gerlinde, mie imi place culoarea negru, daca ar fi sa alegem dupa culoare. Elna (nu stiu ce model) are Zsofia si o foloseste foarte multe ore pe zi. Este multumita de ea.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Gerlinde13 Mar 26 Aug 2014, 12:57 pm

Daca imi cumpar pana la urma Toyota o sa-mi lipesc pe ea frunze desenate pe fond alb (am obsesie pt. frunze) rade Dar acum inclin mai mult spre Elna... Smile Am citit despre ea pe net si nu am gasit pareri contra Smile
Gerlinde13
Gerlinde13
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 153
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 05/09/2012

https://www.facebook.com/gheghe.gerlinde

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de orhapetru Mar 26 Aug 2014, 1:23 pm

din 100 de masini cumparate daca se strica una si aia e a mea...........ma iau cu mana de cap si nu vreau sa mai aud de firma respectiva .Daca din 100 de masini se strica 90, si toate se intorc la service, dar a mea merge, cand cineva intreaba despre ea ii zic ca e buna, ca ma folosesc de ea...si o recomand !!! deci........asa e si cu masinile din market wink wink wink

Gerlinde13 a scris:Daca imi cumpar pana la urma Toyota o sa-mi lipesc pe ea frunze desenate pe fond alb (am obsesie pt. frunze) rade

pot sa iti iei si cu frunze........treaba e sa nu te incurci in ele rade rade rade
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

uite si un clip in care fete frumoase si indemanatice cosmetizeaza si vand masini de 400 lei la pret de 950......frunzele si bucatile de material lipite pe ele fac toti banii...sa nu mai spun cata pasiune si daruire se regaseste acolo..........



eu nu mai inteleg producatorii astia..........sunt prea batran pentru asa ceva...........

Elna explore 220 cu suveica verticala , metalica gasesti la 680 lei cu transport gratuit si cu 36 luni garantie ( daca vrei link iti pot trimite )
asteptam pareri wink
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Gerlinde13 Mar 26 Aug 2014, 1:55 pm

rade Interesante creatiile fetelor, dar eu imi pun in practica propria idee si fac si economie. Poti sa-mi trimiti in privat link-ul, eu nu gasesc Elna 220 asa ieftina...
Gerlinde13
Gerlinde13
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 153
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 05/09/2012

https://www.facebook.com/gheghe.gerlinde

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de marianaradoviciu Mar 02 Sept 2014, 10:35 am

Eu sunt de o saptamana fericita posesoare a unei masini Elna E240 si sunt foarte incantata de cum se comporta. Multumesc orhapetru pentru sfaturi.
marianaradoviciu
marianaradoviciu
helper
helper

Numarul mesajelor : 8
Localizare : Belgia
Data de inscriere : 25/02/2014

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de orhapetru Mar 02 Sept 2014, 1:43 pm

marianaradoviciu a scris:Multumesc orhapetru pentru sfaturi.

Sa o folosesti cu placere si sa te bucuri de masina kiss
Asteptam lucruri frumoase cusute la noua masina..........
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de pisi Mier 10 Sept 2014, 11:18 am

Buna fetelor,eu sunt sotul Andreiei(pisi),am intrat pe contul ei pt. a va crere o parere.
Vreau sa ii mai cumpar o masina de cusut care o sa fie cadou si vreau niste pareri,
Masina o sa fie aceasta: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Am vazut ca se foloseste altfel de papiota,intrebarea mea este :ar putea sa foloseeasca papiote din alea mari cum foloseste ea de le tine pe masa si la aceasta masina?
Are foarte mute papiote si as vrea sa stiu daca se poate folosi de ele si aceasta masina Smile
Multumesc.
pisi
pisi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 38
Localizare : vaslui
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de tomari Joi 11 Sept 2014, 12:07 pm

Buna Andrei
Toata stima pentru cadoul pe care vrei sa-l faci sotiei; cumpara linistit masina iar in privinta papiotelor mari exista suport pentru ele sau dupa modelul acesta poti sa-i faci.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 17 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11 ... 17  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB