Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ce masina de cusut recomandati ?(1) EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Ce masina de cusut recomandati ?(1) EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ce masina de cusut recomandati ?(1) EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ce masina de cusut recomandati ?(1) EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ce masina de cusut recomandati ?(1) EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ce masina de cusut recomandati ?(1) EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ce masina de cusut recomandati ?(1) EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ce masina de cusut recomandati ?(1) EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ce masina de cusut recomandati ?(1) EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ce masina de cusut recomandati ?(1) EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ce masina de cusut recomandati ?(1) EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ce masina de cusut recomandati ?(1) EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ce masina de cusut recomandati ?(1) EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ce masina de cusut recomandati ?(1) EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ce masina de cusut recomandati ?(1) EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ce masina de cusut recomandati ?(1) EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ce masina de cusut recomandati ?(1) EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ce masina de cusut recomandati ?(1) EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ce masina de cusut recomandati ?(1) EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ce masina de cusut recomandati ?(1) EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ce masina de cusut recomandati ?(1)

+80
skygirl
kisslandia
came_lia
elize
MAYA
TIPUS CORINA MARIA
Donescu Monica
danae
laviniadiana
mady85
puffetta
milena
LaDiva
Gabyx
Mimi Radoi
trice
alex2
Usagy
IrinaH
claudinna
florentina69
DanielaS
Doina
Kristina
Monica
zylv
daya
chemio
teisoara
gogoo
nadina_b2005@yahoo.com
MARY22
stela_cj
ileana cosanzeana
alexya
umdc
niculaie
maria_pinciu
diana_roxana
man4pot
clodi
MihaelaT
MensSana
cornek
noel
zgayby
bluegray
zenaida
vilcris
Laila
Celica
oana_007
oanabijux
Dionisia
DANIELA.I
Clio_Ela
ANURIM
pisi
Eugen
postoleirina
marinella
diane
RalucaS
mannuk
kla78
geany
totolina
lizbethlizz
dana_mi16
cris69
Camy
tomari
lora17
anne-marry
Tonsis
julix_2007
diada
danutzii2
Admina
luiza
84 participanți

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) Empty Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de luiza Vin 23 Ian 2009, 12:52 am

Buna fetelor,

Am si eu o intrebare la voi, vad ca sunteti in domeniu, asa ca sper sa primesc sfatul unor persoane avizate.
As dori sa-mi cumpar o masina de cusut pentru diverse activitati casnice (modificari haine, scurtat fuste, pantaloni), si cine stie, poate mai mult de atat, pe masura ce o sa capat mai multa experienta. Mi-ar placea f. mult sa pot face si niste cusaturi decorative sau broderii, de fapt asta e o conditie destul de importanta pe care doresc ca masina sa o indeplineasca.
Ce puteti sa-mi recomandati? As vrea o marca precum brother sau singer.
Am vazut o masina singer care avea ca specificatii "6 modele broderii" pe Flanco, ce poate insemna asta?
De asemenea ma gandeam la modelul LS2152 de la brother, este o masina mai accesibila ca pret, care are cusatura cu ac dublu. Ce cusaturi ornamentale as putea obtine? Este vreo diferenta semnificativa intre LS2125 si modelele mai evoluate de la brother in ceea ce priveste partea de brodare?

Va multumesc tare mult.
avatar
luiza
helper
helper

Numarul mesajelor : 20
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/01/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Admina Vin 23 Ian 2009, 8:37 am

CARACTERISTICI DE BAZA LA O MASINA DE CUSUT:
1. TENSIUNEA IN FIRUL SUPERIOR SA FIE VARIABILA
2. LUNGIMEA CUSATURII DREPTE SI LATIMEA ZIG-ZAG-ULUI SA FIE VARIABILE (este de preferat, dar nu obligatoriu)
3. CUSATURI DE BAZA: DREPT, ZIG-ZAG, ZIG-ZAG TRIPLU SI ELASTIC, DE SURFILARE (se face pe marginea materialului, cu piciorus special, care se cumpara separat, de obicei)
4. POZITIE VARIABILA A ACULUI, STANGA/ CENTRU/ DREAPTA
5. BUTONIERA IN 4 PASI SI PICIORUS SPECIAL INCLUS
6. IDEAL PENTRU INCEPATORI, SA AIBA SUVEICA VERTICALA (este mai usor de folosit suveica orizontala, dar aceasta este de teflon si datorita lipsei de experienta, incepatorii pot sa rupa acul la coasere, lovind suveica; aceasta se poate crapa in timp, dar este o piesa care se poate schimba, uzuala).
7. SA POATA EXECUTA CUSATURA CU AC DUBLU
8. PICIORUSE INCLUSE: NORMAL (pentru cusatura dreapta si zig-zag), ATASARE FERMOAR, DE BUTONIERA (de plastic); Constituie un plus daca se gasesc accesorii suplimentare de cumparat pentru firma de masini de cusut, si in special pentru modelul in cauza.
9. MAI POATE AVEA CA ACCESORII: ACE DE DIVERSE DIMENSIUNI, AC DUBLU, PICIORUS PENTRU CUSUT NASTURI, AX SUPLIMENTAR PENTRU A DOUA PAPIOTA (pentru coaserea cu ac dublu), placuta de plastic pentru matlasare si brodare (acopera zona transportorului). Se gasesc de cumparat in mercerii: descusator, bobine de metal, surubelnite in diverse dimensiuni, pensula pentru curatat, ulei de mecanisme fine.
10. ASPECTUL MASINII DE CUSUT SA FIE SOLID, SA NU SE CLATINE CAND COASE, SA SE IMBINE PARTILE COMPACT, SA NU SE MISTE PARTILE ATASATE DE GENUL PLACUTEI DE LA TRANSPORTOR (DINTII CARE TRANSPORTA MATERIALUL, IN TIMPUL COASERII).
Orice masina de cusut are:
a. bobinator (sistemul aflat in partea superioara dreapta, care ajuta la infirarea atei de pe papiota pe bobina); b. selector de programe cu actionare mecanica (rotita prin care se selecteaza programele, prin invartire); c. buton pentru coasere inapoi (cusatura de intarire) (clapeta aflata in dreapta masinii, jos, care prin apasare continua face masina de custut sa coasa inapoi); d. suprafata de lucru convertibila plan sau brat (pentru cusaturi tubulare sau circulare cum ar fi crac de pantalon, maneca, sacosa, etc) (parte din carcasa inferioara, care se scoate, ramanand o suprafata de coasere mult mai ingusta si tubulara, pentru a facilita coaserea circulara); e. controlul vitezei de coasere de la pedala (masinile electro-mecanice, functioneaza prin apasarea pedalei si viteza se poate controla printr-o apasare de intensitati diferite); f. compartiment pentru accesorii (se afla de obicei in carcasa inferioara, din zona suveicii -lacasul in care se introduce bobina cu ata inferioara); g. maner de transport (aflat in partea superioara a masinii); h. iluminarea zonei de coasere cu bec cu fasung foarte mic.

Luiza, eu am avut o masina de cusut Brother Ls 2152. Am fost foarte multumita de ea, cosea cu acul dublu bine, liniar mergea pe materiale diverse(cu ceva dificultati pe materiale groase, totusi). Pe de alta parte, la reprezentanta Brother am vazut cusute cateva straturi de piele sintetica groasa cu aceasta masina. Poate eram si la inceput si nu stiam sa schimb setarile.
Din ce-am studiat piata de masini de cusut din Romania, as putea spune ca Brotherul imbina cel mai bine pretul bun cu multe caracteristici, accesorii. Spre exemplu Ls-ul(vezi Aici) are mai multe functii decat Singer Tradition si pretul este si mai mic cu 100lei. Nu mai vorbesc de modelele scumpe, cel mai dotat de la Brother(in afara de cele combi cusut-brodat) este NV-400 si are peste 300 functii de cusaturi, fata de cele mai dotate de la Pfaff sau Singer care au maxim 60-100 cusaturi, sau Creative de la Pfaff ajunge la 260 cusaturi dar... la un pret zid enorm. Oricum, sa o zic si pe asta, Pfaff sunt cam cele mai bune de pe piata, calitativ vorbind. Au un piciorus de deplasare(walking foot) incorporat in piciorusul clasic, pt liniara. Asata asigura transportarea oricarui tip de material in mod egal, fara probleme si fara ajustari suplimentare. Daca n-ar fi banii o problema(dar sunt No intotdeauna) as cumpara un Pfaff, printre modelele de top sau macar unul cu sistemul IDT. Daca as alege cel mai bun raport calitate-pret as lua Brother, normal. Aici poti sa intelegi ca daca are mai multe tipuri de cusaturi si functii e cu atat mai bine. Deci daca ti-o poti lua pe urmatoarea, dupa LS, e cu atat mai bine, se vede diferenta. Daca o iei strict pt tivuri si ajustari clar e buna si LS.
In rest, m-ar tenta altceva nor dar spuneai ca vrei firme cunoscute. Eu as inclina spre un Privileg, marca cea mai vanduta in Germania, la masini de cusut. Am triplock de la ei si e un mic tanc, am cusut organza si apoi doc destul de gros fara sa schimb nici o setare. Pt mine asta e cel mai important, sa fie usor de utilizat. La 800 lei as lua-o pe domnisoara Aceasta... Si computerizata si cu multe functii, pare un vis. Pe site-ul din Germania era foarte recomandata. Dar, din nou, nu este printre marii producatori si sincer, nu stiu cu service-ul cum ar fi.
Si brodarea de care spui sunt de fapt cusaturi decorative. Masinile simple, electro-mecanice au un numar limitat de cusaturi decorative.
Si inca un sfat, cumpara de la reprezentanta, pe cat posibil, indiferent de alegere. E mult mai bine, beneficiezi de instructaj, daca ai o problema poti suna pt un sfat, fata de Carrefour sau Flanco care nici macar nu ti le baga in priza, la proba.


Ultima editare efectuata de catre Admina in Dum 22 Noi 2009, 10:04 am, editata de 2 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de luiza Vin 23 Ian 2009, 5:08 pm

Admina, multumesc tare mult.
Nu am nimic impotriva altor marci de masini, numai ca nu prea am auzit nimic de ele.
Cele de la privileg le-am vazut putin pe site-ul de la quelle, insa prea multe informatii nu am. Stii cumva cum se comporta, sunt fiabile, sunt silentioase?
Asa ma gandeam si eu, sa ma duc eventual la reprezentanta, am vazut ca pentru brother exista una in Bucuresti.
Toate cele bune.
avatar
luiza
helper
helper

Numarul mesajelor : 20
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/01/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Admina Sam 24 Ian 2009, 11:04 am

Luiza, de la Privileg am overlock(triplock) si sunt foarte multumita. Fiabila... este de neoprit indiferent de material si il folosesc destul de mult pe materiale dubioase, am surfilat pulover tricotat, la el. Silentios, nu prea deoarece este mecanica(nu computerizata) si motorul este puternic. Dar cu masinile de cusut, de la Privileg, nu am experienta.
Sa revenim la Brother. Au reprezentanta pe strada Fabrica de glucoza. Vezi harta si contact: AICI si trebuie sa suni inainte pt o programare. Sunt foarte amabili si iti vor raspunde la multe intrebari, plus ca vei vedea masinile live wink Eu as face o vizita, acolo, o data pe luna, macar sa clatesc ochii rade si daca ai noroc sa nimeresti cand fac vreo demonstratie cu o masina de brodat... nu mai pleci de acolo. Sa ne ti la curent cu decizia luata, sigur mai sunt persoane in cautare de masini de cusut.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de danutzii2 Dum 25 Ian 2009, 2:36 pm

eu tocmai mi-am comandat o masina de cusut privileg de la quelle se pare ca ii destul de buna ,dar vad eu mai bine cand o primesc acasa,am luat-o cu masa de lucru ii mult mai comod cand cosi la ea.
sper sa nu ma dezamageasca pt ca am o dorinta asa de mare sa ma apuc de treaba. cos
va anunt eu cum ii cand o primesc.
danutzii2
danutzii2
helper
helper

Numarul mesajelor : 23
Localizare : Alba
Data de inscriere : 25/01/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de diada Dum 25 Ian 2009, 3:33 pm

Danutzii, super, abia astept sa ne spui cum este! si cum adica cu masa de lucru? cat te-a costat in plus? oricum dureaza transportul cam 3-4 saptamani stiu eu....
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de julix_2007 Dum 25 Ian 2009, 4:27 pm

Eu am o masina de cusut Neckerman, electrica, cu care ma impac bine. Nu prea am aptitudini de croitoreasa, in sensul ca mi-e frica sa bag foarfecul in material, sa croiesc ceva. Are dispozitiv pentru brodat pe care nu stiu inca sa-l utilizez, dar nu e timpul pierdut.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 54
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de danutzii2 Dum 25 Ian 2009, 4:33 pm

diada a scris:Danutzii, super, abia astept sa ne spui cum este! si cum adica cu masa de lucru? cat te-a costat in plus? oricum dureaza transportul cam 3-4 saptamani stiu eu....
diada nu prea stiu eu cum sa pun poza dar daca te uiti la ei pe sait o sa vezi are o masuta de 42-30 m a fost 550 ron asai ,ii rau ca dureaza asa de ult ,am cautat si prin magazine dar nu am gasit ceva sa-mi placa asa ca nu am de ales voi astepta!!
danutzii2
danutzii2
helper
helper

Numarul mesajelor : 23
Localizare : Alba
Data de inscriere : 25/01/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Admina Dum 25 Ian 2009, 5:12 pm

Danutzii2, bine ai venit!
Cumva este masina asta de cusut, Privileg? Si eu sunt curioasa cum este la folosit. Sa ne spui cand o primesti, cum se comporta; vad ca se lauda ca are 2 setari si pt materiale groase, pare interesant.
Julix, eu cred ca nu e ceva sa nu-ti iasa frumos din maini, si chiar imi pare rau ca nu incerci si putina croitorie. Poate cand o sa ai mai mult timp liber. Neckerman, banuiesc ca este luata prin catalog, gen Quelle. Nemtii fac lucruri de calitate in general si la masini de cusut se pricep de mult timp.
Diada, masa atasata la masina Privileg este pt obiecte voluminoase, paturi si mai ales pt quilting. Cred ca tie ti-ar fi foarte utila o masina de cusut cu asa ceva ca ziceai ca-ti place sa fie fara brat liber. Ce greu mi se parea la mama daca ar fi fost sa cos maneci sau tivuri(are masina inclusa in masa).

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de danutzii2 Dum 25 Ian 2009, 7:58 pm

Admina a scris:Danutzii2, bine ai venit!
Cumva este masina asta de cusut, Privileg? Si eu sunt curioasa cum este la folosit. Sa ne spui cand o primesti, cum se comporta; vad ca se lauda ca are 2 setari si pt materiale groase, pare interesant.
da aceasta este masina pe care am comadat-o!!
am sa va tin la curent cu detalile!!!
danutzii2
danutzii2
helper
helper

Numarul mesajelor : 23
Localizare : Alba
Data de inscriere : 25/01/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Tonsis Dum 25 Ian 2009, 9:32 pm

si eu am masini privileg (si liniara si triplok). admina stie,am mai vorbit despre masini acum ceva timp...sunt multumita de marca asta....mi se par usor de folosit ....
eu cred ca important e sa ai chef de cusut ...ca atunci cosi pe orice....eu am cusut pe tot felul de masini si marci cunoscute si mai putin cunoscute,dar si la mine in top ramane PFAFF, ales ca au si reprezentanta in romania...de la brother mi=am luat si eu un triplok care mergea foarte bine,l-am dereglat (mai bine zis l-a dereglat o croitoreasa care nu a prea avut grija de el). eu am nevoie de un mecanic sa mi le aranjeze pe toate , apropo....daca tot vorbim aici de masini, cine are un mecanic bun?
avatar
Tonsis
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 36
Varsta : 52
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://www.damacom.ro

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de diada Lun 26 Ian 2009, 7:56 pm

Gata, super, mi-am dat seama cum este, mie imi place tare mult, o sa te descurci excelent cu ea. Eu m-am adaptat greu de la masina de cusut normala, care are masa (Casnica) la masina electrica cos dar cred ca este numai cazul meu zid
Sa ne tii la curent hug
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de luiza Lun 26 Ian 2009, 11:51 pm

Le-am tot dat tarcoale zilele astea masinilor de la privileg, insa nu ma prind de nicio culoare daca pot coase nasturi si fermoare, sau daca au posibilitatea de a coase cu ac dublu. M-am uitat si pe site-ul nostru de la quelle, cat si pe site-ul din Germania, e drept ca nici prea multa germana nu stiu, dar am incercat sa traduc cu un translator automat. Stie cineva daca au aceste functii?
Danutzii2 : Am vazut si masina cu masuta..cred ca intr-adevar e f. practica.

Masina de la brother LS2125 imi place pentru ca are functii multiple, insa ar fi fost tare bine daca avea macar un program sau doua pentru cusaturi decorative. Am zis sa adun mai multe informatii inainte de a lua o decizie.
avatar
luiza
helper
helper

Numarul mesajelor : 20
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/01/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Admina Mar 27 Ian 2009, 9:22 am

Luiza, de la Brother ar mai fi alti distribuitori: AICI si AICI poti cauta in masinile din categoria urmatoare, gen XL 5500 sau BM 2600 sau BM 3500. Aici te poate ajuta Camy, ea are o masina cu 35 de functii de coasere si ai vazut(sper) ce minuntatii coase. Nu are probleme cu elastice, coase tivuri decorative, are sigur si ac dublu.
Cele de la Privileg nu sunt foarte bine prezentate, din pacate. Sincera sa fiu, nici masinile de cusut casnice de la reprezentantii romani. Of, of, mai, mai Laughing daca as lucra la departamentul de marketing dintr-o firma de distributie de masini de cusut masina pai as face o prezentare la fiecare, de ar sta matza in coada. Ei, pe site, pun 2 vorbe-3 cuvinte si ele pot mult mai mult. De aia zic sa-ti faci timp macar sa vizitezi 1-2 dealeri sa ti se faca live o demonstratie, sau doar sa le vezi(vezi si accesoriile, ti se explica cum sa le folosesti). Macar fa o vizita in Carrefour ca acolo sigur au Brother si vezi cateva modele(au aceesoriile in compartimentul de la suveica), schimbi setari, te uiti cat de bun e materialul din care sunt facute, etc.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de danutzii2 Mar 27 Ian 2009, 11:48 am

luiza la masinile de la quelle poti coase si nasturi iar la fermoar din cate stiu eu iti trebuie doar papuc special eu am pus cateva fermoare si cu papucu special te descurci mult mai usor!!
danutzii2
danutzii2
helper
helper

Numarul mesajelor : 23
Localizare : Alba
Data de inscriere : 25/01/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de luiza Mier 28 Ian 2009, 2:22 pm

Intr-adevar f. multe firme nu-si promoveaza masinile mai deloc.
Cel mai simplu asa este, sa dau o tura pe la reprezentanti, dar ca sa economisesc timp incerc sa-mi fac putin temele ca sa stiu exact pe ce o sa ma axez.
Tot stand acasa si dand telefoane, am primit si un catalog de la singer cu ceva descrieri. Am incercat sa-l atasez , poate mai e cineva interesat, insa nu am gasit niciun buton de attach. Avem asa ceva?
In concluzie de la ei mi s-au parut mai interesante urmatoarele modele:
TRADITION 157 (10 programe de baza) - pret 669,90
INSPIRATION 4210 (10 programe de baza) - pret 769,90
INSPIRATION 4228 (28 programe de baza) - 999,90
Stiti ceva despre acestea, cum se comporta etc...? Ultimele 2 modele sunt cam scumpe si nu sunt f. sigura daca isi merita banii. Am mai citit ca masinile de la singer nu functioneaza prea bine pe materiale groase sau ca ar fi putin cam lente. Altfel, ca functii si accesorii ar fi comparabile cu cele de la brother, si au in plus si garantie 2 ani.
avatar
luiza
helper
helper

Numarul mesajelor : 20
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/01/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de anne-marry Mier 04 Feb 2009, 11:45 am

ce parerer aveti de masina de cusut privileg? [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
avatar
anne-marry
helper
helper

Numarul mesajelor : 32
Localizare : babeni, valcea
Data de inscriere : 03/02/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) Empty ce sa fac?

Mesaj Scris de lora17 Vin 06 Feb 2009, 6:23 pm

as vrea sa-mi cumpar o masina de cusut. nu am avut pana acum una dar i-mi doresc foarte mult. nu am de unde sa cheltui prea multi bani pe ea dar nici nu vreau sa fie de proasta calitate. in principiu as vrea sa cumpar ceva la mana a doua. i-mi pute-ti spune la ce sa ma uit cand cumpar? ce sa iaba sau sa nu aiba masina?
sau poate stiti pe cineva care vinde? eu sunt din cluj
lora17
lora17
helper
helper

Numarul mesajelor : 48
Localizare : cluj
Data de inscriere : 06/02/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Admina Vin 06 Feb 2009, 8:28 pm

Anne, ce sa zic, pare ok masina de cusut. E comparabila cu LS de la Brother, care e vreo 500lei sau 450lei. Imi place mult designul wink , dar din pacate nu sta calitatea unei masini in asta. Eu am triplock de la ei si sunt foarte multumita, Tomari are un Privileg vechi de cateva zeci de ani si la fel, e foarte multumita. Nu stiu masinile de cusut noi cum sunt, eventual uita-te pe site-ul original, din Germania, dar nu vad modelul asta: Masini de cusut Acolo dau puncte, cumparatorii si-ti poti da seama. Daca ai rabdare cauta si comentariile lor, in germana si baga-le la tradus in Google Translate wink
Lora, eu nu prea stiu de unde poti lua masina de cusut la SH si sa fi sigura ca e buna. Daca iei de la particular neaparat sa ai pe cineva care are masina de cusut, cu tine. Sa se uite, sa o incerce. In general, trebuie sa aiba cat mai multe cusaturi la banii pe care esti dispusa sa-i dai, minim 15, cel mai bine 20-22. Sa poata sa coasa cu ac dublu(pt tivuri la materiale elastice), sa aiba reglabila marimea cusaturii, sa se poata regla tensiunea in ata superioara, si eventual si ceva de reglat presiunea piciorusului presor. Sa poata sa coasa cu brat liber(se scoate carcasa de jos, de langa suveica ca sa cosi maneci, cracul pantalonilor, etc). Sa poata sa coasa butoniera in 4 pasi(intr-un pas e ideal, dar.... zid costa). Sa aiba accesoriile originale: piciorus de deplasare general, piciorus pt coaserea fermoarelor, pt coaserea butonierelor(cel alb de plastic). Urmareste sa nu scoata zgomote puternice in timpul probei, sa mearga motorul normal, egal. Sa nu incalceasca ata de dedesubt(semn ca e dereglata) sa coasa uniform, in general. Si incearca si restul cusaturilor, zig-zag, etc.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) Empty multumesc de informatii

Mesaj Scris de lora17 Sam 07 Feb 2009, 9:35 am

i-ti multumescmult pt raspuns, problema e ca nu stiu pe nimeni care sa aibe masina de cusut, poate cineva de pe forum e din cluj si ar vrea sa vina cu mine la achizitionare.
lora17
lora17
helper
helper

Numarul mesajelor : 48
Localizare : cluj
Data de inscriere : 06/02/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de tomari Sam 07 Feb 2009, 3:24 pm

Lora eu sunt la 60 km de Cj (Dej) nu stiu exact cand vin la Cj, dar in Piata am citi un anunt cu mas de cusut sechand si am vb la tel cu persoana respectiva. Iti trimit PM cu nr de tel. Lora nu am putut trimite prin PM nr de tel ptr ca acest utilizator nu exista? hug
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Admina Sam 07 Feb 2009, 3:49 pm

Tomari, la Mesaj privat, dai NewPM, apoi sus, la Utilizator, ai Gaseste un utilizator si scri in noua fereastra deschisa: lora17 dar exact asa, nu cu L mare. Dai cautare, si apoi iti va da un nou rand cu numele ei si apesi pe Selectare. Dar nu imi vine sa cred ca nu a mers sa trimiti direct scriind numele ei corect, in casuta de utilizator. Aici nu trebuie activat Pm-ul ca pe Dc, totusi. E automat.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de luiza Dum 08 Feb 2009, 1:51 am

anne-marry: si eu ma gandeam la un moment la modelul acesta de la privileg; mi-a fost recomandat ca fiind OK; insa eu am renuntat la gandul de a-mi cumpara o masina asa, pe nevazute, pentru ca sunt incepatoare si cred ca voi avea nevoie si de ceva instructaj la inceput; si de aceea cred ca voi lua una de la brother sau singer
cei de la brother sunt super ok, si f. dispusi sa-ti dea informatii si poti sa te duci la ei sa testezi daca te hotarasti la un model
cei de la singer iarasi sunt amabili, desi au un site din care nu intelegi mai nimic; in plus, am inteles ca daca iei o masina de la ei, ai dreptul la un instructaj gratuit (vine cineva acasa) in decurs de o luna
eu acum am restrans lista de cautare la urmatoarele 3 modele:
brother ls2125 (are 14 cusaturi, dar practic 5 modele diferite, cele mai multe sunt variatiuni pe tema cusatura dreapta sau zig-zag) -495 lei
singer tradition 157 (are 10 cusaturi distince, imi place ca are si vreo 2 cusaturi decorative mai deosebite, dar nu se regleaza decat lungimea pasului la cusatura zig-zag, in rest celelalte cusaturi sunt fixe ) - am gasit un loc unde mai costa inca 650 lei, in rest e la 750 de lei
singer inspiration 4210 (tot 10 cusaturi (dintre care 5 elastice) e o masina cu multe dotari, cu cusaturi reglabile si latime si lungime, si multe alte chestii mai mult sau mai putin utile) - si asta este tot 650 lei in oferta, insa nu are nicio cusatura decorativa mai speciala, altfel ar fi net superioara celorlalte 2; are suveica orizontala, si de la singer mi-au spus ca nu se recomanda incepatorilor ca e riscul de a strica suveica si sa trebuiasca schimbata de mai multe ori; oare asa sa fie?

voi ce parere aveti? care credeti ca se merita mai mult?
pupici kiss
avatar
luiza
helper
helper

Numarul mesajelor : 20
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/01/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Admina Dum 08 Feb 2009, 11:14 am

luiza a scris:
singer inspiration 4210 (tot 10 cusaturi (dintre care 5 elastice) e o masina cu multe dotari, cu cusaturi reglabile si latime si lungime, si multe alte chestii mai mult sau mai putin utile) - si asta este tot 650 lei in oferta, insa nu are nicio cusatura decorativa mai speciala, altfel ar fi net superioara celorlalte 2; are suveica orizontala, si de la singer mi-au spus ca nu se recomanda incepatorilor ca e riscul de a strica suveica si sa trebuiasca schimbata de mai multe ori; oare asa sa fie?

voi ce parere aveti? care credeti ca se merita mai mult?

Luiza, pai daca ai ajuns la 700lei sau chiar 750lei, de ce sa nu iei masina asta: Brother? A fost la ofeta, sub 700lei si e f.f.f. buna. Eventual mai asteapta reduceri... La Singer mi se pare ca au mai putine caracteristici la aceiasi bani.
Si cine ti-a zis ca suveica orizontala are vreo legatura cu gradul de avansare in cunostinte de croitorie? Doamne, ce varza sunt dealerii astia zid Pai daca ar face instructajul bine, nu s-ar intampla sa strici ceva la ea... Cand ma gandesc ca in State descriu masinile computerizate, sau mai bune ca fiind perfecte pt incepatori, tocmai ca ii ajuta cu multe accesorii suplimentare. La noi, iti recomanda sa iei modelul mai ieftin rade Din ce-or trai baietii astia, nu stiu...
Ideea e ca la masinile cu suveica orizontala pot aparea fisuri, in cazul ruperii acului, mai des(probabil la incepatori e mai frecvent), dar ma indoiesc ca se poate rupe suveica in primul an de folosire(chiar daca e fisurata) si nu vad de ce i-ar deranja sa o schimbe cand nu mai e in garantie, doar o plateste clientul. Dar, ce plastic poate sa aiba daca se tem ca se rupe asa repede(suveica orizontala e de plastic/teflon de cele mai multe ori, cea verticala e de metal). Dar suveica orizontala e mult mai usor de folosit, doar pozitionezi bobina si ghidezi ata; la cea verticala, scoti suveica, introduci bobina, ghidezi ata, introduci suveica in lacas si apoi scoti ata cu acul superior scratch

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de danutzii2 Dum 08 Feb 2009, 2:16 pm

Sunt curioasa sa stiu si eu pe masinile voastre ce cusut Brother ce scrie ,pt ca am vazut o masina si era pretul destul de mic 410 dar pe spatele ei scria Made in China si pe ale voastre tot asa scrie sunt in China facute?
Am vrut sa renunt la cea pe care am comandat-o ca ii mai ieftina cea care am vazut-o dar cand a vazut sotul ca-i facuta in China nu a vrut ,nu sunt in Germania facute?
danutzii2
danutzii2
helper
helper

Numarul mesajelor : 23
Localizare : Alba
Data de inscriere : 25/01/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB