Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
casute de lemn pentru papusi - Pagina 2 EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
casute de lemn pentru papusi - Pagina 2 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
casute de lemn pentru papusi - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
casute de lemn pentru papusi - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
casute de lemn pentru papusi - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
casute de lemn pentru papusi - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
casute de lemn pentru papusi - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
casute de lemn pentru papusi - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
casute de lemn pentru papusi - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
casute de lemn pentru papusi - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
casute de lemn pentru papusi - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
casute de lemn pentru papusi - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
casute de lemn pentru papusi - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
casute de lemn pentru papusi - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
casute de lemn pentru papusi - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
casute de lemn pentru papusi - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
casute de lemn pentru papusi - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
casute de lemn pentru papusi - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
casute de lemn pentru papusi - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
casute de lemn pentru papusi - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


casute de lemn pentru papusi

+11
ruxitzika
Crissy86
sandydeea
tala
firimitura
Admina
costi_iacob
mama4you
Giobsy
ioana soare
olympia
15 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

casute de lemn pentru papusi - Pagina 2 Empty Re: casute de lemn pentru papusi

Mesaj Scris de olympia Mier 17 Noi 2010, 1:18 pm

Crissy, multam de raspuns! hug Cu intarziere, mi-a picat fisa ce-i "foam"ul. E vorba de panourile-suport folosite de obicei la prezentari...
olympia
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

casute de lemn pentru papusi - Pagina 2 Empty Re: casute de lemn pentru papusi

Mesaj Scris de Crissy86 Joi 18 Noi 2010, 7:55 am

Cu multă plăcere. Ţi-am trimis un PM.
Crissy86
Crissy86
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 320
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/11/2010

Sus In jos

casute de lemn pentru papusi - Pagina 2 Empty Re: casute de lemn pentru papusi

Mesaj Scris de vlad_mom Sam 25 Mar 2023, 11:09 am

Am vazut ca subiectul este foarte vechi, nu stiu daca a reusit cineva sa construiasca casuta dorita...
Eu, insa, dupa ce am testat mai multe materiale am decis s-o fac din pal melaminat, si cum nici pe acesta nu am cu ce sa-l tai cu mare arta... am cumparat 4 polite de 30cm latime, 2 de 80cm pentru plansee pe care le-am scurtat la 70cm, si 2 de 60cm pentru peretii laterali. Le-am imbinat cu eurosuruburi si am facut dosul din pfl (coala luata pentru alte proiecte).
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Tavanele, fix si cel care urmeaza a fi mobil cu balamale (cele sprijinite vertical pe calorifer), tot din pfl, cate 2 placi la fiecare.
I-am pus si roti pentru ca este destul de grea.
Cartonul mousse cu miez mi se pare cam scump si nu destul de rezistent. Lemn de balsa n-am gasit decat la placi de 10/100cm, am luat pentru interioare, insa este extrem de moale, se zgarie cu unghia. Folosit pentru construirea structurii de sub covorul de iarba a unei machete este una, insa pentru o casuta in care vor "locui" papusi animate de manutele unui copil... ma indoiesc ca e o idee buna. Ca material nu suporta suruburi, pinuri de angrenare.
Acum am ajuns in faza in care ma chinui cu "parchetul" si "gresia", incercare+eroare...
Acele spatule/bete de lemn sunt un adevarat cosmar daca le baituiesc, se curbeaza, lemnul este destul de teapan ca sa traga de pe adezivul cu care le-am lipit pe "podea" (acelasi lucru se intampla si cu adeziv pentru lemn pva si pe adeziv tip prenandez).... arata parchetul ca dupa o inundatie puternica.
Papusile pentru care vreau aceasta casuta sunt de 16cm si incerc sa lucrez la scara, insa nici papusile nu respecta scara. Avand capul disproportionat, mai mare, practic corpul lor nu e pentru o inaltime de 16cm... zid

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

diada, Dorulet și Carmensil apreciază acest mesaj

Sus In jos

casute de lemn pentru papusi - Pagina 2 Empty Re: casute de lemn pentru papusi

Mesaj Scris de LRodica Sam 25 Mar 2023, 3:08 pm

Wow.
Nu am nici cea mai mica idee ce ai putea sa folosesti pentru asa zisul parchet. Folie autoadeziva pentru gresie, zic, nu stiu.
Abia astept sa o vad gata.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

diada și vlad_mom apreciază acest mesaj

Sus In jos

casute de lemn pentru papusi - Pagina 2 Empty Re: casute de lemn pentru papusi

Mesaj Scris de vlad_mom Sam 25 Mar 2023, 4:35 pm

Am ajuns la lemn de balsa de 1mm pentru parchet, se comporta mult mai bine, e moale si n-are putere sa se traga de pe adeziv cand se usuca baitul. Zic ca a iesit bine cel pentru dormitor. Ieri mi-a venit a 2-a comanda de lemn de balsa si astept luni sa-mi ajunga baiturile comandate, vreau alta culoare pentru living.
Da, pentru gresie ....autocolant cu aspect de marmura, insa.... si aici e cu incercare si eroare... pentru ca am vrut sa aiba si "rosturi" nu l-am lipit direct ci intai pe un substrat, pentru ca substratul (carton presat) pe care l-am "placat" cu gresie nu se lipeste cu adeziv pva pe melamina a trebuit sa folosesc adeziv gen prenandez...si surpriza... vaporii de prenandez nu au pe unde sa iasa prin melamina, asa ca au trecut prin carton spre autocolant pe care l-au inmuiat si au aparut basicute... Am jupuit tot! zid Acum am luat-o invers, intai am lipit cartonul, am asteptat sa fiu sigura ca s-a intarit prenandezul si abia apoi sa "plachez" cu "gresie"...
Ideea e ca si aici... vezi o gramada de chestii pe net si, ca de obicei, in poze nu se vede chiar tot, pare ok, dar nu e...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

diada, Dorulet și LRodica apreciază acest mesaj

Sus In jos

casute de lemn pentru papusi - Pagina 2 Empty Re: casute de lemn pentru papusi

Mesaj Scris de Dorulet Lun 27 Mar 2023, 7:29 am

Pasiunea,rabdarea si priceperea iti vor fi rasplatite,Raluca!Abia astept sa vad finalul,sa ma bucur de reusita ta!
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

diada și vlad_mom apreciază acest mesaj

Sus In jos

casute de lemn pentru papusi - Pagina 2 Empty Re: casute de lemn pentru papusi

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 06 Apr 2023, 8:40 am

Gata podelele:
Dormitor:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Baie:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Bucatarie:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Living:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pentru "gresie"- autocolant lipit pe hartie cartonata de 270g/mp, tăiate plăcile,  lipite pe carton de legătorie, rostuite cu vopsea acrilica.
Pentru "parchet"- lemn balsa 1mm, tăiat placi, băițuit, apoi lipit pe carton de legătorie, smirgheluit, băițuit iar, lacuit.
Toate au avut perioade de stat în presa, adică între 2 bucăți de pal melaminat strânse cu cleme.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

diada, ema, Dorulet și Carmensil apreciază acest mesaj

Sus In jos

casute de lemn pentru papusi - Pagina 2 Empty Re: casute de lemn pentru papusi

Mesaj Scris de Dorulet Vin 07 Apr 2023, 7:53 am

Cata indemanare si pasiune!Spor!
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

casute de lemn pentru papusi - Pagina 2 Empty Re: casute de lemn pentru papusi

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 07 Apr 2023, 10:17 am

Spor... nu stiu daca am avut neaparat.
Am uitat sa zic ca am dezasamblat-o ca sa pun podelele in presa, sa pun instalatia de leduri pe banda (in exterior, pe un perete lateral sunt cele 2 cutii cu bateriile si intrerupatoarele, pentru fiecare etaj).
La interior peretii i-am varuit cu vopsea lavabila (zertifikat Smile ).
Cand am asamblat-o la loc am mai adaugat un profil de lemn in spate, la marginea de sus, sa tina dosul, sa am in ce sa montez holsuruburile pentru acoperis.
Acum iau o pauza in asteptarea unor idei pentru exterior (in special la peretele cu cutiile instalatiilor) si sporului....

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

diada apreciază acest mesaj

Sus In jos

casute de lemn pentru papusi - Pagina 2 Empty Re: casute de lemn pentru papusi

Mesaj Scris de mlizeta Vin 07 Apr 2023, 2:24 pm

Wow, am ramas fara cuvinte. Adevarata opera de arta. La asa casuta mi-as dori sa fiu papusa. Este minunata. Astept cu nerabdare finalul. Felicitari!
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 927
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

diada apreciază acest mesaj

Sus In jos

casute de lemn pentru papusi - Pagina 2 Empty Re: casute de lemn pentru papusi

Mesaj Scris de LRodica Lun 10 Apr 2023, 8:12 am

Vlad-mom, zic si eu wow Shocked .
Flowers
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

diada apreciază acest mesaj

Sus In jos

casute de lemn pentru papusi - Pagina 2 Empty Re: casute de lemn pentru papusi

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB