Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ce masina de cusut recomandati (5) EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ce masina de cusut recomandati (5) EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ce masina de cusut recomandati (5) EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ce masina de cusut recomandati (5) EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ce masina de cusut recomandati (5) EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ce masina de cusut recomandati (5) EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ce masina de cusut recomandati (5) EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ce masina de cusut recomandati (5) EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ce masina de cusut recomandati (5) EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ce masina de cusut recomandati (5) EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ce masina de cusut recomandati (5) EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ce masina de cusut recomandati (5) EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ce masina de cusut recomandati (5) EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ce masina de cusut recomandati (5) EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ce masina de cusut recomandati (5) EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ce masina de cusut recomandati (5) EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ce masina de cusut recomandati (5) EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ce masina de cusut recomandati (5) EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ce masina de cusut recomandati (5) EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ce masina de cusut recomandati (5) EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ce masina de cusut recomandati (5)

+89
clodi
iuliana72
nico21
lutha
manu_tmu
orhapetru
dorina narita
Flora-handmade
getta2000
Gabriela Nistor
onutza1201
camelien
Ioaaana
Greteledelweiss
adina_lg
motad
valentinadof
MINU72
AcidoR
totolina
elutzamicutza
neicuirina
sonia2
Karrinne
arielas
Ais
kirrianny
ionelacazy
Iris12
Mirky
lennny
xgabitza
isabella22
madu007
fulguta28
-iulia-
Karina33
irico
lucianemil
danadinu
tiana
sybex
amy67
nnkaulitz
ANCA ECATERINA
CarmenClaudia
Hanico
Anaderol77
laura-m
Kristina
ema
Indra
LuisaC
bimbo
SilviaDumitrescu
MihaelaT
Samarineanca
smile4medee
Amaliamda
ony25
manuela29
mari42
Nina Constantin
despina13cucli
sflorina
stejara
crissteo
ancaan
danae
aurelia.c
diada
gobelin
Mickey
emmancita
dorinacirstea
MagdaMarin
maravela lucia florina
tomari
Chirrox13
sergiu valentin
iriclau
loo.lory
mar_ysa_28
rosita
Admina
afilimonb
aurishta
aidil
PAULA CONSTANTIN
93 participanți

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) Empty Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de PAULA CONSTANTIN Joi 01 Noi 2012, 10:26 am

Capitolul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~






Aidil, Admina aveti dreptate ca cele doua masini sunt total diferite si da este adevarat ca oferta de la lidl este super buna( de asta ma si tenteaza asa de mult)
mar_ysa_28 tu esti cea care mi-a deschis calea pentru liniara si inteleg din mesajul tau ca nu merge la toate materialele.
sunt intr-o mare dilema dar sper sa fac alegerea corecta scratch
va multumesc mult pentru indrumari bucurie


Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Joi 01 Noi 2012, 7:49 pm, editata de 1 ori (Motiv : Separat capitole)
PAULA CONSTANTIN
PAULA CONSTANTIN
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 343
Varsta : 39
Localizare : PRAHOVA
Data de inscriere : 25/03/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de aidil Joi 01 Noi 2012, 11:18 am

Acum am si eu o dilema: am lucrat un sarfan pt fii-mea si am atasa banda piping pt prima data; neavand piciorus special, am lucrat cu piciorusul universal si m-am cam chinuit, am prins intai de mana banda piping, apoi iar de mana partile si in final la masina cu viteza melcului. Nu e chiar perfecta, dar e de efect.
Deci, a folosit cineva piciorus special pt piping si daca da, e vreo diferenta notabila intre a avea si a nu avea acel piciorus?
La un moment dat am cumparat si piciorus pt atasat bias si iese o mare balarie, de data asta intreb inainte de a cumpara.
Astept pareri si va multumesc.

Paula, sigur ca de baza in casa e o masina de cusut buna, daca are si cusaturi tip surfilare, poti realiza finisaje frumoase si fara overlock/triplock, doar ca inainteaza foarte incet la astfel de cusaturi - un pas inainte, unul inapoi, doi in laterala, si tot asa - daca nu cosi chiar atat de mult, te poti descurca destul de bine doar cu o masina buna de cusut.
Noroc si sa ne spui de ti-ai luat!
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de aurishta Joi 01 Noi 2012, 11:31 am

Lidia, eu folosesc la piping piciorusul pentru tiv ascuns, dar presupun ca merge bine si cu piciorusul pentru fermoar.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de afilimonb Joi 01 Noi 2012, 11:42 am

aidil, pentru piping se foloseste piciorusul pentru fermuar; asa am vazut pe multe site-uri si bloguri; eu numai pe acela il folosesc; si nu mai insail, ci prind direct la masina vipusca de o parte din cele 2 pe care vreau sa le imbin, iar apoi unesc si cu cea de-a doua.
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de Admina Joi 01 Noi 2012, 11:47 am

Eu inteleg ca piping e un sandwich intre partile materialului puse fata pe fata si la mijloc e banda gen vipusca. Daca da, ai incercat sa cosi cu un piciorus de atasat fermoar normal? De genul:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ma gandesc ca il strecori usor langa snurul de piping, nu trebuie sa treci peste el.

L.e. ce rapide ati fost... wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de rosita Joi 01 Noi 2012, 12:09 pm

Lidia, si eu fac cum zice Afilimon, si a iesit ok. Insa nu stiu cum e sa montezi cu piciorus normal, deci nu pot face o diferenta.

De ce nu merge bie-ul cu piciorusul special?? Eu am montat cu el si mi-a placut ce iese. E drept ca are si el limitarile lui, de exemplu nu merge pentru banda mai lata de 2.5 cm. Cel mai enervant pentru mine a fost cand am atasat bentita din tricot (ma rog, jerse, sau ce era) la care marginile se rulau in sens invers decat trebuia zid . Dar am apretat-o si apoi a mers.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de aidil Joi 01 Noi 2012, 1:20 pm

Multumesc frumos fetelor!
Testez ce mi-ati recomandat si va spun la ce concluzie ajung. Incep cu varinta data de Afilimon, cotata de voi la maxim.
Cu piciorus de fermoar am incercat si a iesit cusatura prea departe, acum constat ca ar fi trebuit sa repozitionez acul pt un rezultat mai bun. Cu piciorus normal a mers doar pt ca stofita era cam pusoasa, la materiale subtiri nu cred ca ar fi mers.
Banda bias cu piciorus special nu mi-a iesit acceptabil probabil pt ca ca nu am exersat suficient si am inceput din prima pe ceva curbe de decolteu, brat, cand imi fac timp mai exersez si asta.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de mar_ysa_28 Joi 01 Noi 2012, 2:55 pm

Am recitit mesajul si nu stiu de unde ai inteles ca nu merge pe toate materialele...acum tu stii de ce ai nevoie...eu raman ca sunt foarte incentata de masina si vreau intai sa invat sa o folosesc macar la 50 % din capacitatea ei si apoi ma gandesc la tripoloc.
Acum 1 luna, cu 1 saptamana inainte sa imi iau eu masina fusese oferta la Lidl la seturi de croitorie si masina de cusut Silvercrest.
mar_ysa_28
mar_ysa_28
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 147
Varsta : 37
Localizare : internet
Data de inscriere : 06/10/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de loo.lory Joi 01 Noi 2012, 4:52 pm

Buna, m am citit cateva mesaje pe aici .... vreau sa imi cumpar si eu o masina de cusut, am una ALASKA cumparata acum vreo 4 5 ani din metro dar e cam lenesa, ma chinui juma` de ora scurtez un blug, ba se rupe acul, ba aduna ata, sau imi face o un pas mare . M-am tot gandit poate nu o reglez eu calumea da uneori nu stiu ce sa ii mai fac . Si as vrea sa imi iau una mai bunicica ma tenteaza Brother innov-is 15 sau 20.. ce parere aveti, cat sunt bune si ce putere au . multumesc va pup
loo.lory
loo.lory
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 45
Varsta : 31
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 14/11/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de iriclau Joi 01 Noi 2012, 7:33 pm

Eu aveam o masina de cusut veche cu care ma chinuiam , apoi mi-am luat un inovis 10 , si ma impac tare bine cu ea, si in final mi-am luat un triplok ..... care m-a salvat de facut zig-zaguri .
iriclau
iriclau
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 184
Varsta : 40
Localizare : iasi
Data de inscriere : 27/01/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de aidil Vin 02 Noi 2012, 11:12 am

afilimonb a scris:aidil, pentru piping se foloseste piciorusul pentru fermuar; asa am vazut pe multe site-uri si bloguri; eu numai pe acela il folosesc; si nu mai insail, ci prind direct la masina vipusca de o parte din cele 2 pe care vreau sa le imbin, iar apoi unesc si cu cea de-a doua.


A iesit de nota 10! Imi plac aceste bentite inserate in cusaturi, sunt de efect, scot in evidenta materialele, imprimeurile, culorile; va multumec inca odata ca m-ati invatat cum se cos cu usurinta bentitepe piping.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de afilimonb Vin 02 Noi 2012, 12:30 pm

wau, ce ma bucur ca am putut sa ajut Smile sper sa vedem si articolul intreg; iti urez mult spor in continuare, aidil
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de Admina Vin 02 Noi 2012, 11:48 pm

Si cum nu se putea sa lipseasca martie, din post, am purces (dupa ani si ani... ma voi intoarce) sa vad o masina Pfaff, la dealer.
Vizita a fost scurta si concisa. Cei care lucreaza acolo au fost foarte amabili, comparativ cu personalul de la sediul vechi (Regina Maria). Poate sunt aceiasi, dar mai instruiti, nu stiu. Doamna care prezenta masinile masina, s-a purtat neutru. Ce-i drept am ajuns cu 15 minute inainte de inchidere, dar mi-a aratat singura masina (cred) disponibila. Sau cel putin eu asa am inteles. Am spus clar ca vreau sa vad IDT in actiune si vreau sa revin oricand saptamana viitoare, dar mi-a spus ca nu au pe stoc masinile cu IDT si niciuna computerizata. Aveau pe masa doar un Select 2.0 electro-mecanic. Acum nu stiu ce sa zic... a cusut frumos lycra, apoi denim, cu minime setari. E cam zgomotoasa, ca orice mecanica si merge pe sistemul biela-manivela. Adica apesi 3 butoane, invarti de o rotia si apoi cosi. Cam secolul trecut, parerea mea. Nu zic, asa e si la Pfaff 205, din anii '60 toamna si tot frumos coase si el lycra si denim, dar ma asteptam sa fie mai modernizata o masina vanduta drept model curent, de catre o firma atat de buna precum Pfaff.
Deci programul e 10-16, de luni pana vineri, daca vreti sa vedeti masina, trebuie sa va invoiti de la munca. Se aduc orice masini Pfaff cu comanda si avans 10% din valoarea ei. Preturile mi s-au parut comparabile cu cele din UK sau Germania (pretul masinii in lire sau euro + transportul).
Eu una sunt innamorata de papusica asta sau suratele ei mai mari. love



As fi vrut mult sa vad o computerizata cu IDT in actiune, totusi. Nu inteleg de ce nu pot pastra pentru prezentari macar cate una din fiecare gama. Cum sa dai 2.000-3.000-5.000... 20.000 pe o masina pe care nu o testezi de 1,2, 9 ori? Suspect

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de aidil Sam 03 Noi 2012, 11:15 am

Admina, mi-ai luat-o inainte! Si eu aveam in plan o vizita pe acolo, dar asteptam sa vad reducerile, cineva anuntate mai sus ca incep in noiembrie si nu stiu de ce, ma asteptam pe 1.11 sa inceapa, dar probabil mai degraba dupa 25.11.
In fine, si eu as vrea un select 4, in februarie cand am trecut pe acolo mi-au aratat un Hobby 1132 si un select 3 cu IDT. Ambele au cusut frumos si denim si tricot si lycra, dar selectul era clar mult mai deosebit si nu mi s-a parut asa zgomotos. Ignorand preturile, as fi ales select cu IDT fata ezitare. Atunci nu am stiut eu exact ce sa testez, dar acum pregatisem deja o punguta cu teme clare de testat. Ma cam dezamageste faptul ca ar trebui sa o iau pe comanda, fara testare. By the way, ai aflat si cam cat dureaza sa o aduca?
In alta ordine de idei, masina postat de time e super, 'da pe aia chiar n-as cumpara-o fara un test.
Mai schimbam impresii pe tema asta, pana la sfarsitul lunii mai avem timp.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de sergiu valentin Sam 03 Noi 2012, 11:53 am

Cat costa o astfel de minunatie de masina (m-au convins cusaturile decorative ,oricum nu cred ca mi-o permit ,dar din curiozitate "sa nu mor proasta cum se spune "). cusut
sergiu valentin
sergiu valentin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 258
Varsta : 58
Localizare : iasi
Data de inscriere : 14/05/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de Admina Sam 03 Noi 2012, 2:58 pm

Ambition Essential iese 3000lei din UK, cu taxe de transport cu tot (39 lire). Acelasi pret ca Select 4.0... Poate parea mult, dar pentru un Pfaff nu e mult, mai ales ca are IDT, peste 100 cusaturi, luminare LED, spatiu mare in care incap paturi, paltoane, alfabet, memorie pentru modelele decorative, etc.
Ma uimeste faptul ca nu se mai muta straturile materialului, pentru ca de obicei ies diferente, cand ajungi la capat, nu mai zic ce greu se potrivesc dungile, modelele, chiar daca ai croit perfect. Daca ai IDT, nu se mai deplaseaza stratul de deasupra de pe cel de dedesubt.
Aidil, eu zic sa mergi cand ai drum. Nu stiu daca au pus reduceri, poate nu e actualizat site-ul. Eu am sa trimit pe email o cerere pentru cotatie de pret la gama Ambition, toate 3 modelele, ca sa stim macar. Si sa intreb si in cat timp ar ajunge. De ce esti 100% sigura ca vrei Select? Cam asa, cele computerizate sunt mult mai pretentioase, dar ofera si multe in plus. Eu tot cred ca nu am gasit potrivirea perfecta. Adica la mecanice stiu sigur ca nu am sa-mi vand Pfaff-ul 205 si nici triplock-ul. Dar la computerizate cred ca e loc de mai bine, fara sa platesti 2000 euro. Adica daca e mai scumpa nu e musai mai buna, la ceva de baza, gen cusut pe orice tip de material, fara batai de cap, cusaturi frumoase. Eu atata vreau, de fapt. La Select erau multe butoane de apasat, schimbat latimea cusaturii drepte ca sa obtii zig-zag (eu asa am inteles si nu mi-a placut).
Am o curiozitate, tot legat de masini de cusut. Mai exista vreun dealer care vinde masini de cusut Janome, in tara noastra?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de aidil Dum 04 Noi 2012, 8:10 am


Admina, nu sunt suta la suta sigura ca vreau select 4, daca as avea una pe masa cam un an, sa cos la ea tot ce apare intre timp, as putea spune 100% daca e ce vreau sau nu.
Nici nu mai stiu cum m-am pricopsit cu pasarica asta, dar ma obsedeaza. Eu am o computerizata cu multe cusaturi deco si desi visam la ea zi si noapte, acum folosesc doar vreo 4-5 cusaturi deco si destul de rar. E usor de folosit intradevar, dar nu e grozava pe materiale groase/dense.

M-am uitat si eu pe pagina UK de la pfaff si cele din gama ambition par a avea aceeasi carcasa, deci tot 200mm ar fi spatiul amfora. Ce ma intereseaza cel mai mult e sistemul IDT. Si as putea sa adaug si faptul ca de exemplu imi e mai usor sa variez viteza de la pedala decat de la buton, atunci cand am nevoie de variaii dese, pe distante scurte. Nu mi-e clar daca ma pot obisnui sa inchei cusatura cu acul sus/jos in functie de nevoie, adica sa exclud gimnastica cu volantul. Optiunea de ac sus/jos de la cele computerizate e tare faina. Doar ca si in acest caz, daca o setezi pe ac sus, de fiecare data cand te opresti, acul ramane sus si uneori l-ai vrea jos, deci tot trebuie sa apesi un buton. Chiar si cele mai destepte computerizate, tot dupa un tipar dinainte stabilit/programat lucreaza.
Ma gandesc ca ceva cumparat de aici are garantie si service real. Ce faci cu o masina adusa din UK sau alta tara daca ai nevoie de service? Otrimiti si daca nu mai vine inapoi iei avionul si te duci dupa ea, sau poti apela protectia consumatorului etc, etc, in fine pot fi multe situaii.
Eu am ajuns cu brotherul computerizat la service deoarece volantul incepuse sa mearga cu greutata, se intepenise cumva, dar nu de tot, mai mergea insa cu greutate. L-au reparat pe loc, fusesera dealerii mei, ce sa faca daca am stat pe capul lor?
Ma gandesc ca una computerizata se poate "praji" si din vina ta, adica daca ai o fluctuatie de tensiune si esti cu masina deschisa, poti deja sa te intesesezi cat te costa reparatia. Si ca sa fiu si mai pesimista, daca asta se intampla peste 10 ani si atunci afli ca masina ta e uzata moral si nu mai sunt pe raft piese compatibile, ce faci?
Eu vreau una care sa tina si peste 50 ani, cum e cea pe care o lauzi tu si alte fete, cu un design mai contemporan. Cat despre sistemul de selectare a cusaturilor, e un sistem ca oricare altul, nu vad sa fie o problema in a apasa 3 butoane, pana la urma l-au botezat easy-select. Si daca apas un singur buton, eu tot nu stiu ce e in spatele carcasei.....
In cap anterior, pe la pag 18 (nu stiu smecheria aia cu aici) tomari ne-a spus ceva interesant despre masina ei pfaff computerizata, ceva ce seamana mult cu masina mea computerizata brother. Deci uite mai jos copy/pase de la Tomari.

""Dorina in cazul in care doresti sa lucrezi mai mult pe materiale groase ramai pe vechea masina de cusut daca o mai poti folosi; oricat de buna ar fi o masina casnica nu se compara cu una industriala.
Eu am un Pfaff 2028 cumparata din 2007 fara testare trimisa prin curierat (Bucuresti-Dej); tot cu d-na Adriana am vorbit. Fiind computerizata o folosesc la materiale mai usoare, dar am cusut si blugi pana mi-am schimbat cureaua la o masina mai veche (tot Pfaff 209).""

Poate o rugam pe ea sa ne spuna mai multe despre pfaff computerizata.

O duminica extaordinara va doresc!
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de Admina Dum 04 Noi 2012, 11:17 am

Lidia, asa m-am gandit si eu. De aia tin Pfaff 205. Nu coase perfect, adica nu are IDT si cusatura o mai ia pe aratura uneori, daca nu o ghidezi perfect, ca e naravasa. De asemenea, am un Singer 328K tot veche-veche. Coase foarte bine pe gros, daca apesi putin pedala o ia din loc ca nebuna, dar nu coase foarte frumos. Eu vreau cusaturi drepte, cica de la IDT nu se mai obtine cusatura aia putin oblica, de la orice masina de cusut. Daaar... ce mi-a zis d-na Adriana e ca cica au schimbat graifarul rotativ cu cele oscilante, la masinile noi. Din cate am inteles, daca e cu graifar rotativ e mult mai bine, se obtin cusaturi mai frumoase si nu s-ar incurca ata de la suveica, mai deloc. Am sa mai investighez pe net, desi nu dau informatii in prezentarea produsului.
Eu despre Ambition am gasit si pareri foarte bune si unele mai putin bune. Minusuri ar fi (la 1-2 comentarii pe forum american) ca ingroapa materialul la inceputul cusaturii. Dar multe alte persoane spuneau ca ar coase frumos pe orice material, inclusiv quilt. Alt minus ca ar fi destul de zgomotoasa, pentru o computerizata, mai ales la viteze mari. Altele vor maneta (la genunchi), cu care sa ridici piciorusul presor, altele sistemul care taie ata automat, pentru ca fac quilt (incredibil... in afara nu coase lumea haine, mai mult paturi... Shocked ). Eu inteleg ca nu o sa fie perfecta, sunt sigura ca e cum zici tu, dupa multe proiecte iti poti da seama daca e MASINA vietii tale. Si mai cred ca nu avem nicio sansa sa tinem si sa folosim mult o masina facuta in anii 2000, sau chiar intervalul 1990-2012, pentru ca au inceput sa le faca pe banda, multe si proaste, preturile tot mai mici, cererea mai mare, normal ca au taiat la calitate.
Am vorbit cu o persoana de la firma Silver Viscount, producatori de masini de cusut din UK si mi-a spus ca pot trimite piese si eu sa gasesc un mecanic/ electronist aici. Deci garantia asta ar fi, nu trimis acolo, pentru ca e cam scump, 30-40 lire, doar dus.
Gama 2028, 2038 erau masini bune, am vazut multe laude pe forumuri si site-uri din afara. Inca mai au Expression 2038 la dealer-ul nostru, dar pretul e cam mare pentru o masina care a iesit din gama. E de intrebat daca are graifar rotativ, totusi.
Iti inteleg chiar foarte mult doleantele, ma regasesc in ele. Desi tu cosi mult, fata de cat cos eu (ma limitez mult la elastice, de ani buni), dar e asa de bine sa stii ca ai pe ce sa te bazezi, cand vrei sa te apuci de ceva. Altfel parca nici nu-ti vine.
Cred ca sunt de luat in calcul si Bernina, am vazut multe, foarte multe utilizatoare multumite, in afara. Cred ca e ceva de capul masinilor respective, nu sunt laudate asa, degeaba. Si parca n-as cumpara pe N.V. la sumele alea de bani. De aia intrebam si de Janome, in afara se vand bine si au modele foarte bune, la sume mai substantiale de bani.
Si pe langa o cusatura frumoasa mai vreau alfabet. Asta da, mi-ar placea. love

p.s. Am de scos la vanzare niste masini de cusut si alte acareturi, mai intai. rade

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de aidil Dum 04 Noi 2012, 11:42 am

Printre altele, imi aduc aminte ca atunci cand m-am intalnit cu d-na Adriana, m-a intrebat ce vreau sa vad, computerizate sau electromecanice. Deci ar fi avut de aratat si computerizate, eu am cerut doar mecanice si a fost de acord cu mine ca sunt mai rezistente. Select 3 avea graifer rotativ, am vazut atunci pentru prima data asa ceva. A adaugat ca au graifer ca cele industriale, ca numai ei au in Ro asa ceva la casnice. Aici nu a avut dreptate, si brotherul meu computerizat are tot graifer rotativ!
In fine, poate apare Tomari pe aici.
Eu nu prea ma bazez pe piese trimise de unii si montate aici de altii, prea mare compilatia, prea multe variabile si asta nu-mi ofera siguranta de care am nevoie..
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de Chirrox13 Dum 04 Noi 2012, 12:01 pm

Fetelor, m-a sfatuit o croitoreasa sa imi cumpar masini industriale in caz de vreau sa imi deschid firma. A spus asta dupa ce i-am aratat cateva lururi vestimentare facute de mine la masina din dotare. As vrea si parerea voastra, va rog. Multumesc anticipat!
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de tomari Lun 05 Noi 2012, 2:31 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Prezent fetelor spuneti ce doriti sa stiti in legatura cu 2028 [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
-nu are alfabet
-coase si pe materiale mai groase (inclusiv blugi si catifea) dar cu risc de dereglare
- e foarte silentioasa
-in cazul in care nu respecti traseul de infilare sau daca nu inchizi carcasa de la suveica nu functioneaza
-coase pe orice tip de material pretentios fara sa fie nevoie de multe reglari (inclusiv tensiunea atei) chiar si fara a cobori talpita IDT. De fapt in brosura tehnica se specifica la care tip de cusatura se recomanda folosirea sistemului IDT
Daca mai doriti detalii imi spuneti si voi incerca sa fac foto; desi am cumparat-o fara probe doar urmarind un clip publicitar la cele 3 modele de Expresion Line sunt foarte multumita de ea. Stiind ca e sub emblema Germany desi pe masina scrie made in Cehia am mers pe incredere avand experienta cu o masina de cusut Victoria cumparata prin '96 dintr-un magazin de la un punct vamal la iesirea din Germania. Am mai mentionat ca si aceea o singura data s-a stricat din cauza uleiului din comert; cand am cumparat 2028 am cerut si ulei si mi s-a specificat ca nu trebuie unsa, doar curatata (eventual la tija acului extrem de putin si rar).

Chirrox [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] depinde de ceea ce doresti sa produci, de calitatea materiei prime cat si de performanta masinilor de cusut industriale; o firma oricat de mica presupune o cheltuiala substantiala (mai ales birocratia) si in conditiile de-acum e [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Nu vreau sa te descurajez dar asta e parerea mea [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de Admina Lun 05 Noi 2012, 5:50 pm

Tomari, merci de raspuns. Deci zici ca un computerizat Pfaff ar fi destul sau sa mai pastram si o mecanica la indemana, pentru ce nu coase cealalta? Am auzit ca e foarte laudata gama 2000 de la Pfaff. Are graifar rotativ sau oscilant?
Am primit cotatiile de pret de la D-na Adriana, pentru Ambition. Termen de livrare 2 saptamani de la plata avansului.
"PFAFF® ambition essential™ 3400 lei
PFAFF® ambition™ 1.0 3 750 lei
PFAFF® ambition™ 1.5 4 100 lei"
Am gasit un citat pe un forum si nu stiu daca e adevarat, dar suna bine:
"The ambition is a good, solid machine. They are badged as Pfaffs, but are actually made by Janome per Pfaff's requirements. Janome makes tough workhorse machines that are sturdy and reliable. I think it's the best of both worlds! "


_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de aidil Lun 05 Noi 2012, 7:34 pm

Multumesc, Tomari. Mi-ai clarificat cateva semne de intrebare.
Am deja o computerizata care si ea coase pe materiale groase si de asemenea risca se se deregleze pe gros.
Are insa si multe plusuri si din acest motiv o voi pastra mult timp. Doream ceva mai solid in completare.

Admina, am sunat si eu la Roccas astazi, pacat ca nu au pe stoc macar cate un model din fiecare masina pt testare. Saptamana viitoare merg totusi sa testez pe select 2 sacosica cu materiale-test adunata si mai vad ce fac.
Reducerile incep din 15 nov si tot 2 saptamani mi-au spus ca dureaza pana ajunge comanda.

Acum am alta dilema: mi-au placut tare mult vreo 2-3 picioruse extra de la pfaff.
Stie cineva daca pot folosi piciorusele de la pfaff pe brother daca folosesc vreun tip de adaptor? Ce aiurea suna, am vazut doar in poze adaptor, or fi adaptoare de mai multe feluri?
Va multumesc.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de Admina Lun 05 Noi 2012, 8:27 pm

Nu poti folosi piciorusele Pfaff la noul Pfaff? wink Eu am set de picioruse cu adaptoare, dar avand un Privileg (semana muuult cu un model de la Brother, tot computerizat) se potrivesc si nu am folosit adaptoare. Nu gasesti corespondent la Brother? Ma gandesc ca ei au o flota de picioruse si accesorii suplimentare (la preturi decente); ce te-a atras asa mult la cele de la Pfaff?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de aidil Lun 05 Noi 2012, 9:22 pm

Admina, deocamdata eu am doar brother, computerizata, cu picioruse aferente tot brother. Pfaff ma gandesc sa cumpar de acum inainte si studiind broschura cu accesorii, mi s-au parut chiat interesante unele picioruse. De ex, au un piciorus - right edge bi-level foot - care te ajuta sa tragi un tighel perfect aliniat cu marginea, nu doar te ghideaza si tot tu tii drept. La brother nu aveau asa ceva cand am intrebat, aveau doar variante de picioruse care te ghidau, nu care sa nu-ti permita sa cosi ondulat tighelul.
Stiu sigur ca nu se potrivesc pur si simplu, dar poate cu un adaptor ceva sa mearga. Ar fi super! pentru ca as vrea sa folosesc la maxim ambele masini, adica si vrabia de pe gard!
Noapte buna!
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (5) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB