Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ce masina de cusut recomandati (6)

+119
Den98
AITEN
AMEE
ema
ladybird
MihaelaT
Celia
Alenia
gigikent4456
Danutzaaa
adyrsf
lorry_vintila
Carmen07
SemyazaAngel
oliv
oana h.
LRodica
kisskmy
simonaamalia
iriclau
juillet
alinnusha92
aurishta
Cella's crafts
gabriela1554
dorina narita
lori16ro
zugy
Lucyjuke
christinuca
Grigorii
michelinebeaulieu
raluca ecaterina
norelif
GabiTomas
didiana2015
bamsegras
piticutz82
bebelusha
geany
cib3
impresii
Dom22
IoanaMarin
orhapetru
ioana84
Phlom
Samarineanca
Tigrisor
Dionisia
Admina
SilviaDumitrescu
diada
andreeaissewing
wizpatch
AlexandraN
marianaelenabraicu
Selina
piciul
nico21
ioana soare
vraciu.vlad
Fancy-
sirbu adriana
noki
brunics
claudia_mami
dory
Greteledelweiss
adii
nalexandra
danabarbu2007
Tina_Dor
fiordaliso
mitulina
Coccinelle
shiva
Deiiutsa
tomari
pisi
Gerlinde13
marianaradoviciu
GinaP
Mars79
Florin B
deeoxana
teodora_vis
dixi220
Cristina05
Ladia
onutza907
Oanad21
CarmenClaudia
Butterfly_Amalia
kabunta
anna_sandu
adumitrescu
steauainserarii
contessina
nico1206
zmz
elenaveronica
cif2010
tinap7
arielas
Floren
geanina_scumpica
despina13cucli
gobelin
MagdaMarin
melinda2012
clodi
bimbo
Ubicua
rosita
valentinadof
elena.20
erendis
mar_ysa_28
123 participanți

Pagina 2 din 17 Înapoi  1, 2, 3 ... 9 ... 17  Urmatorul

In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de geanina_scumpica Vin 14 Feb 2014, 4:19 pm

lunea asta acum am vazut ca aduce masini de cusut la lidl 400 de lei e silver crest parca asa se cheama si 600 de lei e pffa
geanina_scumpica
geanina_scumpica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 226
Localizare : arad
Data de inscriere : 01/06/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de diada Vin 14 Feb 2014, 6:58 pm

gobelin a scris:Computerizată înseamnă că nu poți ”conduce” mașina din pedală ci doar din butoanele de pe ea? Vă rog, lămuriți-mă. Mulțumesc.

poti coase cu ea si cu pedala si fara. Karina imi spunea ca mai ales la persoanele cu dizabilitati sunt foarte bune, pentru ca le poti regla viteza (de la iepre la broasca testoasa  rade  ) asa are a mea desenele pe ea la viteza. Are un displey pe care iti arata programul, pasul cusaturi, defectiunea (cand e cazul).

O computerizata are mai putine cusaturi decat o masina de cusut mecanica. Eu am 2 computerizate (tot nu am reusit sa-i gasesc stapan uneia). Le folosesc la chestii fine, usoare. Cand am de cusut genti, cos pe masina mecanica. Merg si ele, dar atat timp cat am si o masina de cusut mecanica, nu se merita sa cos pe computerizata genti.

Eu zic sa nu pierdeti oferta daca aveti nevoie de o masina de cusut!  hug 

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Admina Sam 15 Feb 2014, 12:02 am

"O computerizata are mai putine cusaturi decat o masina de cusut mecanica."
Poate invers? Nu prea sunt multe mecanice cu 60 (80?) de cusaturi ca masina de la Lidl, din oferta.
Daca o puteti da inapoi, pastrati bonul si o testati cu atentie, in primele zile, de la cumparare, pe diverse materiale. Nu sunt bune la orice, dar parca sunt mai finute decat cele electro-mecanice. Adica, parca ar coase mai drept, cele computerizate, nu trebuie sustinut atat de atent materialul, il transporta mai drept. Dar, pe de alta parte, nu va coase orice, oricum, va necesita mai multe reglaje si setari. Vedeti cum va impacati cu ea, daca e ca si triplock-ul Pfaff, e o calitate acceptabila si face treaba pe bani mai putini. Daca vreti calitate mai buna si fiablitate, mai strangeti bani, pentru a lua ceva de la reprezentanta.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de MagdaMarin Sam 15 Feb 2014, 12:12 am



Uite clip de prezentare.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de melinda2012 Sam 15 Feb 2014, 9:31 am

Admina a scris:"O computerizata are mai putine cusaturi decat o masina de cusut mecanica."
Poate invers? Nu prea sunt multe mecanice cu 60 (80?) de cusaturi ca masina de la Lidl, din oferta.
Daca o puteti da inapoi, pastrati bonul si o testati cu atentie, in primele zile, de la cumparare, pe diverse materiale. Nu sunt bune la orice, dar parca sunt mai finute decat cele electro-mecanice. Adica, parca ar coase mai drept, cele computerizate, nu trebuie sustinut atat de atent materialul, il transporta mai drept. Dar, pe de alta parte, nu va coase orice, oricum, va necesita mai multe reglaje si setari. Vedeti cum va impacati cu ea, daca e ca si triplock-ul Pfaff, e o calitate acceptabila si face treaba pe bani mai putini. Daca vreti calitate mai buna si fiablitate, mai strangeti bani, pentru a lua ceva de la reprezentanta.

Multumesc mult de raspuns. Esti amabila sa imi trimiti si mie linkul pentru cea de la Lidl? Am cautat pe net si nu am gasit Sad
melinda2012
melinda2012
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 46
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 27/05/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Admina Sam 15 Feb 2014, 9:56 am

Ieri seara nu mergea site-ul. Eu am gasit masinile de cusut in catalogul online: AICI. Apare si AICI, valabil din data de 17 februarie.
Are 80 de cusaturi, sistem de introducere a atei in ac, 8 picioruse diverse. Si se lauda ca are "masa mobila mare", oare asta este extensia de masa, ca sa cosi obiecte voluminoaste?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de MagdaMarin Sam 15 Feb 2014, 2:37 pm

Da aia e masa  wink  si eu i-am pus gand "rau" as avea si finantarea imi trebuie doar sotul convins  wink 

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de melinda2012 Dum 16 Feb 2014, 10:41 am

Care masina de cusut Singer credeti ca e mai de buna: Inspiration, Tradition sau Confidence?
melinda2012
melinda2012
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 46
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 27/05/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de orhapetru Dum 16 Feb 2014, 11:28 am

Toate masinile sunt bune Smile
dar in intrebarea pusa intra cam 10 masini de cusut de la electro-mecanica pana la computerizata....diferentea dintre ele este mare, sa nu spun ca unele nici nu se asemana intre ele  wink 
iar pretul este intre 500 si 1500 lei, acum depinde cat vrei sa investesti in masina.....nu cred ca va fi cineva care sa iti dea un raspuns care sa te multumeasca si sa te faca sa alegi exact o masina din cele enumerate de tine. Depinde la ce vrei sa o folosesti, cata experienta ai cu cele computerizate, si cat vrei sa o folosesti sau sa lucrezi la ea pe zi/pe saptamana, etc.

Acum parerea mea ca si posestor e Singer : decat o Singer la 500 lei mai bine o Elna la 700 lei sau decat un Singer la 1500 lei mai bine un Brother la 1000 lei ( acum sa nu se interpreteze ca nu recomand sau fac reclama la alte firme....daca le demontezi seama intre ele 80-90 % toate masinile casnice care sunt pe piata...)
Poate ar fi bine sa le cauti pe net filmulete de prezentare sa le vezi cum arata , ce pot coase, dar cel mai bine daca vrei sa gasesti un reprezentant unde le poti testa, le poti vedea si f. important, le poti auzii cum functioneaza ( si eu daca cumpar o masina pt cineva o testez inainte in magazin, dar daca gasesc o oferta buna pe net o cumpar de acolo si ma interesez despre cine ofera service pentru o problema aparuta eventual in timpul garantiei )
nu ne-ai spus suma care ai vrea sa o investesti ( suma maxima, pentru ca sunt masini casnice care ajung si la 5000 lei )
succes  cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de melinda2012 Lun 17 Feb 2014, 7:25 pm

Care credeti ca e mai buna, SINGER Quantum Stylist 9960 sau 9970? Linkul: Singer Quantum Stylist
melinda2012
melinda2012
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 46
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 27/05/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Admina Lun 17 Feb 2014, 7:43 pm

Te-ai obosit macar sa citesti mesajul scris de Petru, ca raspuns la intrebarea ta?
Nu mai zic ca nu dai detalii, doar intrebi de parca ai face un sondaj... Dar nici macar nu i-ai raspuns la intrebare.
Sincer, la asa intrebari, nu meriti niciun raspuns, ca evident nu te intereseaza ce scriem noi aici.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de MagdaMarin Lun 17 Feb 2014, 7:59 pm

Eu zic ca cea mai buna e singer 9970 e cea mai scumpa deci cea mai buna recomand din toata inima doar,doar poate te multumesti sa pui intrebari asa aiurea.scratch
Sau iei cea mai scumpa care si brodeaza e o idee si mai buna.wink 

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de melinda2012 Mar 18 Feb 2014, 11:04 am

Admina a scris:Te-ai obosit macar sa citesti mesajul scris de Petru, ca raspuns la intrebarea ta?
Nu mai zic ca nu dai detalii, doar intrebi de parca ai face un sondaj... Dar nici macar nu i-ai raspuns la intrebare.
Sincer, la asa intrebari, nu meriti niciun raspuns, ca evident nu te intereseaza ce scriem noi aici.

CHiar imi place atitudinea dvs. Sigur ca i-am raspuns d-lui Petru pe mesaj personal. Multumesc de raspunsul dvs.
Cu stima,
Melinda

Mesaj 2

MagdaMarin a scris:Eu zic ca cea mai buna e singer 9970 e cea mai scumpa deci cea mai buna recomand din toata inima doar,doar poate te multumesti sa pui intrebari asa aiurea.scratch
Sau iei cea mai scumpa care si brodeaza e o idee si mai  buna.wink 
Multumesc foarte mult de opinia dvs. Nu pun intrebari aiurea in general Smile
Nu sunt de acord cu a lua ce e cel mai scump pentru ca e mai bun. Doar costul ridicat nu indica calitatea superioara neaparat. Insa tot cautand pe net dupa masina perfecta pentru mine, am dat de niste criterii pe care o sa le iau in considerare :)criterii a)
how to choose a sewing machine
Pupici,
Melinda

Edit MagdaMarin
Te rog intre timp sa citesti si regulamentul forumului mai ales Puncul 6 privind postarea de mesaje succesive.
Multumesc pentru intelegere.


Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Mar 18 Feb 2014, 5:06 pm, editata de 1 ori (Motiv : Unit mesaje succesive)
melinda2012
melinda2012
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 46
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 27/05/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de gobelin Mar 18 Feb 2014, 3:17 pm

Ieri am cumpărat mașina de cusut Pfaff 1080s de la Lidl. Am testat-o atît ieri cît și azi, iar mîine o returnez.
- pe material gros (blugi) se mișcă destul de greu iar la îmbinarea interioară a blugilor (blug pus în 2) nu a mai fost în stare să tragă materialul - ceea ce la mașina mea Silvercrest nu se întîmplă.
- zig-zag-ul lasă un șanț chiar pe mijlocul cusăturii la materialele subțiri, în ciuda faptului că am reglat și deraglat tensiunea...
- nu-mi place că acul se oprește întotdeauna în sus... așa e programat.
- da, are accesorii multiple, piciorușe peste piciorușe, multe tipuri de cusături decorative super drăguțe, vreo 4-5 modele de butoniere excecutate automat. Butonierele ies impecabil, fără absolut nicio bătaie de cap.
- rămîn la Silvercrestul meu de care sunt foarte mulțumit.
gobelin
gobelin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 139
Localizare : Timis
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de MagdaMarin Mar 18 Feb 2014, 5:08 pm

Eu am testat-o aseara dar doar ca sa vad modelele,pentru blugi stofe groase am una mai veche care stiu sugur ca ma pot baza pe ea. Ma incanta tare cele 6 tipuri de butoniera facute automat fara nici un fel de efort.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de gobelin Mar 18 Feb 2014, 6:23 pm

Mulțumesc pentru răspuns, MagdaMarin.
Prețul ei mi se pare mai mult decît OK pentru o mașină computerizată... însă eu nu folosesc funcțiile de cusături decorative sau butoniere. Mi-ar fi plăcut să fie mai ”țeapănă„ și să poată coase pe materiale groase fără să se înece.

Aaah, cea mai neplăcută chestie a fost că lungimea firului de la pedală este destul de mic!!! N-am putut să pun mașina pe o masă de înălțime obișnuită pentru că pedala stătea în aer.... Asta m-a enervat la culme!
gobelin
gobelin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 139
Localizare : Timis
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de MagdaMarin Mar 18 Feb 2014, 7:03 pm

Eu nu am aceasta problema chiar sunt foarte incantatata de cablul de alimentare care e unul foarte banal de imprimanta de casetofon etc.
Iar firma Pfaff e detinuta de Singer Australia. wink Chiar o s-o supun si eu la niste teste mai dure sa vad ce poate face.Apoi spun parerea mea.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de gobelin Mar 18 Feb 2014, 9:24 pm

Da, cablul de alimentare este unul banal, cum spui, însă lungimea cablului pedalei este scurt...
gobelin
gobelin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 139
Localizare : Timis
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Floren Mar 18 Feb 2014, 9:54 pm

orhapetru a scris:Toate masinile sunt bune Smile
dar in intrebarea pusa intra cam 10 masini de cusut de la electro-mecanica pana la computerizata....diferentea dintre ele este mare, sa nu spun ca unele nici nu se asemana intre ele  wink 
iar pretul este intre 500 si 1500 lei, acum depinde cat vrei sa investesti in masina.....nu cred ca va fi cineva care sa iti dea un raspuns care sa te multumeasca si sa te faca sa alegi exact o masina din cele enumerate de tine. Depinde la ce vrei sa o folosesti, cata experienta ai cu cele computerizate, si cat vrei sa o folosesti sau sa lucrezi la ea pe zi/pe saptamana, etc.

Acum parerea mea ca si posestor e Singer : decat o Singer la 500 lei mai bine o Elna la 700 lei sau decat un Singer la 1500 lei mai bine un Brother la 1000 lei ( acum sa nu se interpreteze ca nu recomand sau fac reclama la alte firme....daca le demontezi seama intre ele 80-90 % toate masinile casnice care sunt pe piata...)
Poate ar fi bine sa le cauti pe net filmulete de prezentare sa le vezi cum arata , ce pot
coase, dar cel mai bine daca vrei sa gasesti un reprezentant unde le poti testa, le poti vedea si f. important, le poti auzii cum functioneaza ( si eu daca cumpar o masina pt cineva o testez inainte in magazin, dar daca gasesc o oferta buna pe net o cumpar de acolo si ma interesez despre cine ofera service pentru o problema aparuta eventual in timpul garantiei )
nu ne-ai spus suma care ai vrea sa o investesti ( suma maxima, pentru ca sunt masini casnice care ajung si la 5000 lei )
succes  cos

Sa ma bata pe mine soarele pe Coasta de Azur daca am mai vazut un asa om saritor , gata oricand sa dea o explicatie pertinenta , amanuntita si pe subiect ! Sa traiesti mult , Petru , ca tare bun mai esti la casa omului !  kiss 
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de rosita Mar 18 Feb 2014, 10:52 pm

Floren a scris: Sa ma bata pe mine soarele pe Coasta de Azur daca am mai vazut un asa om saritor 

Asta da, urare rade. N-am mai auzit-o dar e misto.

Si da, Petru e foarte generos cu sfaturile, l-am mai mentionat si eu cu alte ocazii, sper sa nu i se urce la cap Smile
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de arielas Mier 19 Feb 2014, 8:50 am

Confirm si eu la cele spuse mai sus de voi fetelor despre Orhapetru. E foarte saritor si bine informat. Si pe mine m-a ajutat.
Eu citesc tot ce s-a scris la subiectul care ma intereseaza, chiar daca nu am mai intrat de mult, nu vreau sa deranjez cu intrebarile aiurea. Poate ca raspunsul la intrebarea mea s-a dat deja. Dar sunt unii care chiar intreaba aiurea, eu ma mir ca aveti rabdarea (cei care o fac) sa le raspundeti.
Tot respectul meu pentru rabdarea pe care o aveti.   Merci
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de despina13cucli Mier 19 Feb 2014, 9:06 am

am achiziţionat şi eu această masinută dar nu am testat-o inca, am studiat doar cartea tehnica
abia astept să schimbam impresii despre ea
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Admina Mier 19 Feb 2014, 10:16 am

Melinda, atata timp cat Petru a avut bunavointa sa-ti raspunda pe forum, chiar argumentat si mult, puteai sa-i spui "multumesc" si aici, la vedere. Dar i-ai ignorat mesajul si ai repetat intrebarea, de parca nu ai fost auzita din prima. Sincer, nu se face. Nici cand cineva vorbeste cu tine, nu il ignori si vorbesti mai departe. Te uiti la persoana respectiva si ii raspunzi de politete, macar.
Gobelin, niciodata o masina de cusut computerizata nu va coase usor materiale groase (decat daca e specificat ca e semi-industriala sau are un motor foarte puternic). Asta am spus-o si eu si Diada, nu doar odata, de zeci de ori. Sunt mai finute, mai usor de utilizat, dar nu merg pentru orice sau daca merg pe gros mai mult, se deregleaza cusatura, dupa.
In State, in special, unde e putere de cumparare mai mare si spatiu pentru o camera de cusut, cei care cos au de obicei 2+ masini de cusut si altele pentru surfilat, cusatura de acoperire, de brodat. E mai greu sa gasesti o masina buna la orice, important e sa o testati si sa vedeti daca va satisface nevoile, pentru ce materiale folositi in general, daca va plac setarile, etc.
De aceea, raspunsuri la intrebari gen: ce masina marca X, sa-mi cumpar sau care masina din modelele A, B si C, nu ar trebui raspunse, decat daca detineti una dintre masini si eventual le-ati luat voi in calcul pe toate si le-ati incercat fizic. Daca o masina de spalat nu o poti testa in magazin si nici nu conteaza asa mult, proba, la una de cusut e foarte importanta, pentru ca depinde de foarte multi factori, calitatea cusaturii.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de despina13cucli Mier 19 Feb 2014, 10:21 am

la concluzia Adminei am ajuns după ce am folosit mai multe masini de cusut
pe fiecare am luat-o cu gandul că renunt la cea veche dar am ajuns la concluzia că fiecare e **mai buna** intr-un domeniu, asa ca le-am pastrat pe toate
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Ubicua Mier 19 Feb 2014, 11:21 am

rosita a scris:
Floren a scris: Sa ma bata pe mine soarele pe Coasta de Azur daca am mai vazut un asa om saritor 

Asta da, urare rade. N-am mai auzit-o dar e misto.

Si da, Petru e foarte generos cu sfaturile, l-am mai mentionat si eu cu alte ocazii, sper sa nu i se urce la cap Smile

Si sa-i tina Dumnezeu obiceiurile!
Multumim Petru!
Ubicua
Ubicua
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 45
Localizare : Ilfov
Data de inscriere : 10/02/2014

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 17 Înapoi  1, 2, 3 ... 9 ... 17  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB