Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ce masina de cusut recomandati (6)

+119
Den98
AITEN
AMEE
ema
ladybird
MihaelaT
Celia
Alenia
gigikent4456
Danutzaaa
adyrsf
lorry_vintila
Carmen07
SemyazaAngel
oliv
oana h.
LRodica
kisskmy
simonaamalia
iriclau
juillet
alinnusha92
aurishta
Cella's crafts
gabriela1554
dorina narita
lori16ro
zugy
Lucyjuke
christinuca
Grigorii
michelinebeaulieu
raluca ecaterina
norelif
GabiTomas
didiana2015
bamsegras
piticutz82
bebelusha
geany
cib3
impresii
Dom22
IoanaMarin
orhapetru
ioana84
Phlom
Samarineanca
Tigrisor
Dionisia
Admina
SilviaDumitrescu
diada
andreeaissewing
wizpatch
AlexandraN
marianaelenabraicu
Selina
piciul
nico21
ioana soare
vraciu.vlad
Fancy-
sirbu adriana
noki
brunics
claudia_mami
dory
Greteledelweiss
adii
nalexandra
danabarbu2007
Tina_Dor
fiordaliso
mitulina
Coccinelle
shiva
Deiiutsa
tomari
pisi
Gerlinde13
marianaradoviciu
GinaP
Mars79
Florin B
deeoxana
teodora_vis
dixi220
Cristina05
Ladia
onutza907
Oanad21
CarmenClaudia
Butterfly_Amalia
kabunta
anna_sandu
adumitrescu
steauainserarii
contessina
nico1206
zmz
elenaveronica
cif2010
tinap7
arielas
Floren
geanina_scumpica
despina13cucli
gobelin
MagdaMarin
melinda2012
clodi
bimbo
Ubicua
rosita
valentinadof
elena.20
erendis
mar_ysa_28
123 participanți

Pagina 3 din 17 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10 ... 17  Urmatorul

In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de orhapetru Mier 19 Feb 2014, 2:15 pm

Ca si un raspuns scurt : multumesc pentru vorbele frumoase, eu sunt nou pe forum si raspund daca stiu, sa nu credeti ca am atata experienta....dar citesc una alta si daca pot mai testez cate o masina ce apare pe piata, sau mai sun un mechanic care imi poate spune din experienta lui cate ceva.
Acum despre masini : sunt la "moda" modelele care fac zeci sau sute de cusaturi unele dintre ele poate ca nu vor fololosite nicidata. o masina buna daca coase simplu( drept ) si zig zag cred ca e suficient, si daca mai are si cateva cusaturi ornamentale e si mai bine, important la  ea este sa fie bine construita, asamblata pentru ca va fi folosita ani de zile....sunt masini noi computerizate care sunt copiate ( acum nu pot vb pt ca este in ofera la Lidl , dar masina este copiata dupa un model de la alta firma.....)
Cred ca toata lumea cumpara de la supermarket cele necesare pentru casa......dar eu personal nu recomand masinile de cusut din market, inteleg ca pretul este atractiv dar daca veti avea probleme de service peste o perioada cand nu se mai gasesc la vanzare...va fi o problema, firmele care fac produse pentru market sunt firme care nu asigura consumabile, piese de schimb mai nimic.....produsele care vin retur in garantie se schimba, se repara si se revand in alt magazin din acelasi lant de supermaket ( fara sa supar pe nimeni, stiu ce spun si chiar am verificat informatia).
Fir intins  cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de tinap7 Mier 19 Feb 2014, 5:31 pm

Am cumpărat și eu mașina Pfaff 1080s de la L... scuze Praff (cred că i se potrivea mai bine) și chiar nu e ceea ce pare. Cred că cei de la Singer și-au cam dat cu stângul în dreptul cu asemenea mașină.
  Mașina este copie fidelă cu 6180 (găsiți pe you tube filmulețe cu mașina) sau (carte tehnică de la Singer 5500, 6199/6180/6160).
  Are aspect plăcut și cam atât. Un zgomot cam ciudat din când în când, dar te obișnuiești cu el (cred că așa e normal sau poate nu la tipul ăsta de mașină).
  E cam zgomotoasă. (mai mult zgomot decât la vechea Victoria).
  NU coase materiale gen tricot, jerseu ,stretch (cusătura zig-zag cea pentru materiale elastice sare nu este uniformă chiar și cu hârtie sub material, dar cusătura dreaptă o face bine pe acest tip de material ... și ce folos); materialele subțiri gen mătase.. merg cusute dar trebuie ușor ajutate altfel se încrețește materialul; blug nu am încercat, dar am pus un material mai subțire în 6 și a mers dar se aude cum motorul are ceva de spus (65W); imitație subțire în 4 merge binișor; cusăturile satinate nu merg toate efectuate (are darul de a aduna multă ață dedesubt și bagă materialul prin gaura de la placa transportoare și imediat dă eroare) chiar și cu hârtie sub material, slăbirea firului superior , cum spune cartea tehnică și tot greu reușești să le faci; la butoniere altă problemă: din 5 încercări una reușită (aceeași problemă cu adunatul aței pe partea de jos și nu mai poate transporta materialul - indiferent ce setări faci pas, lungime sau slăbire fir superior) și nu sunt complet încheiate (rămâne o parte de 2 mm unde nu se suprapun cele două laterale) ; pe materiale normale mai tari cusăturile sunt realizate bine.
 Și cu sistemul de introdus ața în ac sunt ceva probleme - merge când vrea el - nu vrea să coboare complet și nu se învârte pentru a se poziționa corect.
Poate nu fac eu ce trebuie sau poate a mai avut cineva problemele enumerate ori chiar am nimerit una cu probleme. (sfaturi dacă aveți...)
  Cred că o duc înapoi mâine. Eu am luat-o mai mult pentru materiale elastice și butoniere dar .... rămân la Victoria și Nicoleta momentan
tinap7
tinap7
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : bc
Data de inscriere : 26/01/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Floren Mier 19 Feb 2014, 5:47 pm

Tinap7 , pentru cusaturile pe materiale elastice trebuie sa folosesti ac special pentru tricot si atunci nu vei mai avea nevoie nici de hartie dedesubt si vei reusi sa cosi cu succes jerseu , tricot , stretch .
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 19 Feb 2014, 7:27 pm

Da si eu m-am gadit tot la asta ca ai folosit doar acul cu care a venit ea echipata si eram pregatita sa-i fac eu aceasta proba in seara asta. wink 

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de cif2010 Mier 19 Feb 2014, 8:11 pm

va salut
cred ca intrebarea fundamentala pe care cineva care doreste sa isi achizitioneze o masina de cusut este: CARE ESTE SCOPUL PENTRU CARE O CUMPAR? sa coasa gros? sa coasa subtire? sa reziste in timp, adica sa fie fiabila? concluzia mea, dupa ce am folosit cam 10 masini de cusut (cam in 20 de ani) este ca - ce e ieftin in foarte putine cazuri este si rezistent. Deci daca vrei o masina buna, pregateste si o suma corespunzatoare de bani!
cif2010
cif2010
Ucenic
Ucenic

masculin
Numarul mesajelor : 104
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 04/11/2011

http://produse-handmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de tinap7 Mier 19 Feb 2014, 8:23 pm

Schimbat și acul cu unul pentru stretch (cel puțin așa scrie pe cutie) și coase mai prost decât cu acul ei universal. Din zig-zag face liniar cu mici accente stânga dreapta.
acele sunt: 130/705H STRETCH 75/5 (nu sunt ball point)

tinap7
tinap7
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : bc
Data de inscriere : 26/01/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de rosita Mier 19 Feb 2014, 8:37 pm

Tina, ai incercat pe mai multe materiale stretch si cu toate face la fel? Masina mea coase ok materialele strech, chiar pe unele le-am cusut cu tighel simplu, fara probleme, dar am folosit odata un material pe care l-a cusut oribil, sarea pasi, nu il perfora orice ac as fi folosit.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de tinap7 Mier 19 Feb 2014, 8:50 pm

Da Rosita, am încercat pe două tipuri diferite (densități diferite ) de material elastic și face la fel. Și pe tricot aceeași problemă. Coase mai bine cu acul universal decât cu cel stretch. (încercat toate tipurile de cusături elastice pe care le are mașina)
tinap7
tinap7
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : bc
Data de inscriere : 26/01/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 19 Feb 2014, 10:08 pm

Eu am facut cateva cusaturi pe jerse si merge bine.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de despina13cucli Joi 20 Feb 2014, 9:05 am

eu sunt f incantata de cusăturile decorative
nu am incercat pe materiale elastice dar mie nu mi s-a părut zgomotoasă
ata intra f usor in ac, nu strânge materialul si nu aduna ate dedesubt
o mai încerc
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de elenaveronica Joi 20 Feb 2014, 10:33 am

buna,
trebuie sa ma laud ca am reusit sa-mi cumpar si eu din oferta de la lidl masina de surfilat Pfaff. Merci Luni am luat-o si abia ieri mi-am facut curaj Embarassed  si am infilat-o si am testat-o .
M-am gandit ca mi-ar fi de mare ajutor de saptamana trecuta, cand am incercat la liniara sa cos un tricou din material elastic si iesea o cusatura de toata jena!
Deocam,data , am folosit cusatura elastica cu patru ace si doua fire si e VIIIIS.Am lasat reglajele din fabrica si trebuie as recunosc ca momentan mi-e teama sa incerc si cu altceva, de vreme ce tocmai pentru materiale strech am luat-o! eu sunt amatoare si sper sa merite banii.La prima vedere, cusatura este excelenta, pe exterior se vede frumos si e chiar elastica, desi am folosit ata obisnuita
elenaveronica
elenaveronica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 280
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de zmz Dum 02 Mar 2014, 1:09 am

Buna dimineata de acum! Smile
sunt noua pe acest forum dar mai ales in ale croitoriei. Mi s-a pus mie pata pe croitorie si vreau sa ma apuc de asta.
De cateva zile tot rasfoiesc paginile scrise de voi si am inteles cate ceva. Acum sper sa nu derajez cu intrebarea mea care suna cam asa: ce sa aleg intre o BROTHER BQ25 si brilliance 1080 s(de la lidl)?
cum spuneam si mai sus nu stiu mai nimic din croitorie dar sunt sigura ca incet, incet o sa ajung sa fac lucruri "mari". Cu masina pe care o voi cumpara vreau atat sa rectific hainele actuale cat si sa imi fac haine cap coada dupa cum ma taie capu si o`i fi in stare. Voi folosi si materiale elastice si subtiri si groase(blug etc).
Am inteles ca masinile casnice nu rezista prea mult daca le chinuim cu materiale groase prea mult asa ca o sa ma abtin cat pot. A, si inca o chestie vreau cu masina pe care o sa o cumpar sa imi fac si floricele brodate sau alte maimutarii.
Brother BQ 25 am gasit lapretul de 619 lei iar cea de la lidl era 600 parca.
Astea doua am zis eu ca ar fi ok pt mine tinand cont de ce am scris mai sus.Acum daca voi avetialta propunere va rog sa imi spuneti. Eu va multumesc anticipat!
zmz
zmz
helper
helper

Numarul mesajelor : 17
Localizare : buzau
Data de inscriere : 27/02/2014

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Admina Dum 02 Mar 2014, 10:34 am

Dar BQ25, nu are cusaturi decorative.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Daca vrei sa faci aplicatii, poti folosi zig-zag-ul de la orice masina de cusut. Daca vrei floricele si maimutarii cusute (nu brodate, ca e altceva), ai mai multe pe masina de la Lidl, in cusaturi decorative.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] - merci Magda ca ai incarcat poza pupi 

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

La restul specificatiilor nu ma bag. Una e electro=mecanica si alta e computerizata. S-a mai explicat care e diferenta intre ele. Daca ai in plan huse de canapele, multe perechi de blugi de scurtat, draperii groase, etc. poate e mai bine sa te orientezi spre cea mecanica, e mai rezistenta. Daca vei coase ocazional gros, e ok si cea computerizata. Citeste ultimele pagini pentru pareri despre cea de la Lidl (apropo, mai e la oferta?) si mi se pare ca sunt pareri si despre BQ, la acest subiect, dar nu stiu unde. Daca ai in oras si Lidl si reprezentanta Brother, poti merge la reprezentanta sa testezi Brotherul si poti cumpara masina sa o incerci (eventual pe rand, sa ai timp sa te joci cu ele, cu rabdare si manualul in fata).

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de zmz Dum 02 Mar 2014, 11:41 am

Multumesc pt raspuns Admina!
App de cusaturile decorative in descrierea produsului masinii de la brother vad ca scrie "Cusatura decorativa- poate fi folosita pentru cusaturi la vedere decorative si pentru brodare. (modelul 10,11)" si tot aici, tot ei spun ca si cusatura pana poate fi folosita ca si cusatura decorativa la vedere.
La lidl am verificat acum vad ca nu mai e de cateva zile la oferta dar a fost de multe ori deci cred ca nu va dura foarte mult pana va fi din nou. (sper). Momentan cred ca raman la Brother ca pare mai de incredere iar cea de la lidl poate pe viitor o sa o cumpar tocmai pt maimutzariile de care vorbeam. Acum sa va intreb...masa pt Brother de unde as putea cumpara?
Eu pe site-uri n-am vazut nimic.
zmz
zmz
helper
helper

Numarul mesajelor : 17
Localizare : buzau
Data de inscriere : 27/02/2014

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de nico1206 Dum 02 Mar 2014, 12:06 pm

Am si eu un BQ25, nu de foarte mult timp, aproximativ 2 luni dar pot sa spun ca sunt foarte multumita de ea. A cusut perfect pe orice material, subtire, gros, elastic si am deja mai multe proiecte la activ. Mi-as dori sa aiba mai multe tipuri de cusaturi, dar deocamdata e mai mult decat suficient. Merge destul de usor si butoniera in 4 pasi, de care imi era teama ca nu voi reusi sa o fac... Acum sincer nu mi-as dori alta masina de cusut, m-am indragostit iremediabil.  love Acum ma tot uit dupa diverse accesorii (picioruse) pentru a putea lucra si mai multe cu micuta mea.  cos 
nico1206
nico1206
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 116
Varsta : 41
Localizare : magurele - ilfov
Data de inscriere : 11/08/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de contessina Mar 04 Mar 2014, 1:22 pm

M-am uitat peste parerile voastre, m-am pus sa citesc putin materialul pe care l-ati pus la dispozitie. Nu prea am vazut sa vorbiti despre marca toyota. Dupa-masa ma duc sa vad niste masini de cusut toyota. Domnul reuseste sa vanda repede si mi-a zis ca a ramas doar cu niste toyota si ceva aeg, daca nu ma insel. In fine, ce puteti spune mai concret de toyota ? nu am experienta in croitorie, dar vreu sa invat incet, vreau sa incep prin modificat si tivuri, am niste haine care m-au determinat sa imi iau masina, si de multa vreme deja. Va rog, mult, sper sa gasesc pe cineva obiectiv sa imi spuna parerea astfel Smile
contessina
contessina
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : satu mare
Data de inscriere : 21/01/2014

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de orhapetru Mar 04 Mar 2014, 3:08 pm

Masinile de cusut Toyota sunt bune, la constructie se asemana si cu AEG si cu unele modele de la Singer. In tara sunt vandute de marile magazine retail ( Domo, Altex ), sunt masini de cusut casnice, simple dar cu o constructie buna ( destul de robusta ), cu accesorii care se ptrivesc si de la alte firme care fac masini de cusut ( ace, mosorele,suveica sau picioruse ) . Printre modele ar fi Toyota super jeans , o masina mai "teapana" care coase cu usurinta denim/blug sau alte modele care au 18, 24 sau mai multe tipuri de cusaturi ornamentale, butoniera in 4 pasi, etc. O mentiune ar fi ca sunt unele modele de Toyota ( parca cele ECO ) care sunt mai mici la constructie ca si majoritatea masinilor de cusut casnice, electro-mecanice ( carcasa mai mica, bratul masinii este mai scurt si mai jos ) .Daca masinile sunt aduse din afara, atunci numarul modelelor creste ( pe amazon.de sunt modele bune de Toyota care se asemana la caractersitici cu modelel de la Elna, si  care vin cu o multime de accesorii, geanta de trasnport, extensie la masa de cusut, seturi de picioruse mai speciale, etc ). Eu am masina de surfilat Toyota ( cea de la avatar ) si sunt multumit de ea,o folosesc intensiv si merge perfect.
Succes cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de contessina Mar 04 Mar 2014, 3:22 pm

Multumesc frumos pentru raspuns. M-am mai linistit, vorbisem cu cateva persoane si spuneau ca nu au auzit de toyota si faceau si glume pe seama marcii...oare merge pe benzina sau motorina ? :D Am cautat niste informatii online, am gasit niste reprezentante din UK si SUA si m-am bucurat ca nu sunt no name, plus ca toyota are traditie in aceasta industrie din anul 1946, ceea ce m-a bucurat. Probabil nu au fost promovate la fel de mult ca si cele nemtesti despre care se stie ca sunt foarte bune, plus ca fiind in Europa e probabil mai rentabil sa cauti o marca din Europa Occidentala. In general produsele nemtesti sunt de foarte buna calitate.
contessina
contessina
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : satu mare
Data de inscriere : 21/01/2014

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de orhapetru Mar 04 Mar 2014, 4:10 pm

Sunt mai multe de masini de cusut comercializate " dincolo"....adica in alte tari mai educate, firme care nu prea vand la noi dar cu produse de buna calitate pentru utilizarea casnica : AEG, Janome, Bernina sau o firma care nu cred ca o au fetele pe forum, se numeste Carina, si care are cam 20 de modele de la electro-mecanice la computerizate, masini robuste si fiabile dar care nu sunt comercializate la noi, iar magazinele mari online gen amazon daca fac reduceri si de 50 % nu trimit in Romania......Sa ne spui ce masina alegi , eventual poze sa o vedem si noi  wink 
Fir intins  cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de contessina Mier 05 Mar 2014, 8:39 am

Pai sa stiti ca am fost ieri sa ma uit de modelele disponibile si daca duminica zicea ca avea si un Pfaff plus cele cateva Toyota si in Ideal, model mai vechi din fier, ieri cand am vorbit cu el vanduse deja Pfaff-ul pe care l-as fi vrut. Am fost sa vad si modelul Aeg plus restul si ni l-ea testat pe loc. Toate tin sa spun ca mergeau foarte bine, atata ca nu auzisem de ele, exact asa cum spuneti. Am mers cu cineva care se pricepe la masini de cusut si mi-a spus si mie ca sunt de multe ori mai bne acestea janponeze sau altele mai putin populare, asa cum ati si spus. Am luat o Toyota...nu mai tin minte numarul modelului... dar e noua, are mai multe accesorii incluse, e foarte buna, prezinta toate elementele necesare pe care le-am citit in regulamentul acela de pe forum si chiar aseara mi-am facut un tiv simplu la un pantalon subtire. Astept sa ma obisnuiesc cu ea si sa cos mai mult Smile Fac niste poze si zilele acestea le urc aici sa vedeti modelul. Oricum, domnule OrhaPetru, va multumesc pentru feed-back Smile
contessina
contessina
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : satu mare
Data de inscriere : 21/01/2014

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de despina13cucli Mier 05 Mar 2014, 9:37 am

eu deţin o masina de cusut Carina si sunt f multumita de ea
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de orhapetru Mier 05 Mar 2014, 5:20 pm

contessina a scris: Oricum, domnule OrhaPetru, va multumesc pentru feed-back Smile

contessina aici pe forum sunt Petru ...suntem o comunitate si vorbim ca in familie. Felicitari pentru masina, acum e drept ca cele japoneze sunt mai de calitate, dar sa stii ca si industrialele Japoneze sunt fabricate in China...asa ca in zece ani o sa bem numai apa plata made in China.....

despina13cucli
despina13cucli a scris:eu deţin o masina de cusut Carina si sunt f multumita de ea
stiu ca am citit postarile tale, dar cred ca sunt putine fete pe forum care au Carina , sunt modele bune electro-mecanice mult mai bune ca si Singer care este firma cu traditie...dar modele astea mai ieftine sunt "plasticoase" de te doare sufletul cand le demontezi  sa le ungi si le vezi " intimitatile "
Fir intins  cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de despina13cucli Joi 06 Mar 2014, 9:12 am

multumesc de raspuns Petru
nu am mai gasit pe forum o altă posesoare a acestei masini si vroiam o altă părere
plastic-asta e, să fie preţul accesibil
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de steauainserarii Joi 06 Mar 2014, 11:31 pm

Am citit cu mare interes in mare parte acest subiect. Discutiile de aici m-au ajutat foarte mult sa inteleg probleme la care nici nu m-am gandit. Dupa lungi negocieri cu mine am ajuns la concluzia ca "aleasa" este BROTHER INNOV-IS 35, insa in seara asta am auzit si de marca Husqvarna-Viking, unde-mi face cu ochiul HUSKYSTAR C20. Pretul e din aceeasi categorie, dar avand in vedere ca nu am facut proba de lucru pe nici una dintre ele ma puteti ajuta cu un sfat suplimentar pentru decizia finala? Va multumesc anticipat!
steauainserarii
steauainserarii
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/05/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Phlom Mar 08 Apr 2014, 4:03 am

Buna seara!

Asta este prima mea postare. As avea nevoie de sfatul celor care au testat si au cunostinte sa imi zica o parerea despre urmatoarele modele de masini de cusut:
1) Brother INNOV-IS 35 ( 1450-1660 RON)
2) Brother INNOV-IS 55 ( 1760-2250 RON)
3) Bernina London 8 (Bernette 25) ( 1250-1500 RON)
4) Singer Heavy Duty 5532 / 4432/ 4423 (Nu am gasit-o decat in Grecia, 4423 la 279E si 4411 la 179E)
5) Alte modele poate le recoamndati dvs, spre exemplu cum zice "steauainserarii" ca e interesanta si Husqvarna-Viking HUSKYSTAR C20.
Am incercat sa gasesc informatii despre aceste modele, insa nu sunt lamurit incat sa stau linistit ca voi fi facut o alegere buna la cumparare.

Momentan locuiesc in afara tarii si nu vreau sa cumpar de aici nimic, pentru ca sunt foarte scumpe aici fata de preturile din tara. Cred ca garantia oricareia dintre masinile astea este internationala, ori cel putin europeana, asa ca as apela la un service de aici unde sunt.

Initial ma orientasem spre INNOV-IS 15, insa am zis ca daca tot sunt o gramada de banuti, de ce nu sa am rabdare sa strang si sa iau ceva mai bun. Mi-ar fi placut si o masina sa stie broderie, insa momentan ramane la stadiul de vis. Acolo vorbim de "next-level".

1) Modelul asta este in momentul de fata o alegere echilibrata intre ceea ce ofera si pretul de vanzare.
2) Tind catre 55 pentru faptul ca are in plus acea memorie si cateva modele de cusaturi in plus. Alfabetul nu il vad ca un plus...
3) Nu stiu nimic de firma asta Bernina, iar pe net review-urile sunt de obicei... partinitoare. Ca si optiuni este langa INNOV-IS 35, insa nu stiu prea multe despre compania asta.
4) Modelele din gama asta "Heavy Duty" s-ar lauda ca sunt rezistente. Apoi au viteza de coasere de peste 1000 impunsaturi/min. In schimb pe Amazon in review-uri unii ii demonteaza rapid numele "H.D.".

Ca sa lamuresc un pic mai bine: eu sunt cleric si in locul unde sunt se iveste foarte des nevoia de a repara vesmintele preotesti sau chiar de a face unele zosticouri ("reverende"), rase, calimavhe (gresit denumite in romana camilavche: camila=camila/eyxi=binecuvantare) si panokalimavhe. De ce sa nu ma apuc sa fac chiar si vesminte pentru uzul nostru? Faptul ca sunt foarte scumpe la cumparare, m-a condus pe drumul asta DIY. Plus ca am o inclinatie catre creativitate.

In micul atelier improvizat am doua masini de cusut vechi: una veche mecanica cu masa, dar adaptata prin montarea unui motor extern + pedala, dar care se zguduie daca vrei sa cosi la viteza mai mare. Va dati seama ce iese! Si inca una model mai vechi, dar asemanatoare cu cele din lista mea, care insa nu m-a impresionat deloc la ce poate sa faca (cel mai dezamagitor e ca nu trage niciodata o cusatura dreapta si constant, iar mana mea nu este de aur).
Sotia se mai foloseste de masinile vechi ca sa faca draperiile, perdelele, husele la fotolii si ce mai are ea nevoie.
Nici unul nu stim sa facem niste reglaje bune la masini, iar eu am incercat sa inteleg cate ceva si am mai reusit. In schimb inca nu stiu sa potrivesc o ata cu un ac pt un anumit material. Le prind in timp!  Smile 

De asta am zis ca trebuie facut un efort si sa cumpar o masina noua.

Materialele folosite sunt in general subtiri si uneori medii ca grosime/densitate. Groase poate doar cand se suprapun pentru vesminte, cateva straturi de materiale (2-4). Tin sa aibe cateva cusaturi cu model pentru ca pe zosticouri se preteaza asa ceva.

O masina pt overlock ar fi buna, insa preturile sunt ridicate. Poate da Domnul si apare la Lidl si la noi si daca o sa pot, voi lua.

Totodata m-ar interesa si de unde procurati dvs materialele? Se poate comanda undeva la pret sub cel al pietei, sa zicem 5m liniari dintr-un anume produs, alti 3m dintr-altul si tot asa?

Nu stiu ce as mai putea scrie sa fac o imagine de ansamblu asupra situatiei mele. Astept raspunsurile dvs. Daca cumva exista pe undeva deja un raspuns asemamator si puteti sa imi dati un link, chiar va rog.

Multumesc!
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 17 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10 ... 17  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB