Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 EmptyIeri la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ce masina de cusut recomandati (6)

+119
Den98
AITEN
AMEE
ema
ladybird
MihaelaT
Celia
Alenia
gigikent4456
Danutzaaa
adyrsf
lorry_vintila
Carmen07
SemyazaAngel
oliv
oana h.
LRodica
kisskmy
simonaamalia
iriclau
juillet
alinnusha92
aurishta
Cella's crafts
gabriela1554
dorina narita
lori16ro
zugy
Lucyjuke
christinuca
Grigorii
michelinebeaulieu
raluca ecaterina
norelif
GabiTomas
didiana2015
bamsegras
piticutz82
bebelusha
geany
cib3
impresii
Dom22
IoanaMarin
orhapetru
ioana84
Phlom
Samarineanca
Tigrisor
Dionisia
Admina
SilviaDumitrescu
diada
andreeaissewing
wizpatch
AlexandraN
marianaelenabraicu
Selina
piciul
nico21
ioana soare
vraciu.vlad
Fancy-
sirbu adriana
noki
brunics
claudia_mami
dory
Greteledelweiss
adii
nalexandra
danabarbu2007
Tina_Dor
fiordaliso
mitulina
Coccinelle
shiva
Deiiutsa
tomari
pisi
Gerlinde13
marianaradoviciu
GinaP
Mars79
Florin B
deeoxana
teodora_vis
dixi220
Cristina05
Ladia
onutza907
Oanad21
CarmenClaudia
Butterfly_Amalia
kabunta
anna_sandu
adumitrescu
steauainserarii
contessina
nico1206
zmz
elenaveronica
cif2010
tinap7
arielas
Floren
geanina_scumpica
despina13cucli
gobelin
MagdaMarin
melinda2012
clodi
bimbo
Ubicua
rosita
valentinadof
elena.20
erendis
mar_ysa_28
123 participanți

Pagina 11 din 17 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 17  Urmatorul

In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Lun 29 Iun 2015, 9:55 am

Eu nu am avut problema cu ata/cusutul. La mine pur si simplu am rupt acul si nu am mai putut sa il schimb. Nu am mai putut sa il scot din locasul lui pentru a-l inlocui. Sotul a desfacut-o bucatele partea din fata ca sa ii poata scoate acul. El a desfacut-o, el a facut-o. cert este ca mi=a fost frica sa incerc sa schimb acul de atunci.

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de gobelin Mar 21 Iul 2015, 11:38 am

Azi am vazut aceasta masina de cusut si sunt fascinat de ea.
12 straturi suprapuse de blugi a cusut fara probleme...
infilarea atei cu mecanism
taierea atei automat etc.

gobelin
gobelin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 139
Localizare : Timis
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de orhapetru Mar 21 Iul 2015, 2:24 pm

gobelin iti place Juki ???
si mie..............
acesta masina vine in doua versiuni TL-2010Q si TL-2010Qi ( care are parti ale carcasei din aluminiu ca sa fie mai usoara, se foloseste impreuna cu o masa mare pentru quilting )

mai multe informatii AICI





exista si versiuni mai mici ale mesei facute din lemn stratificat si care se poate monta/demonta :


------------------------------------
manual tehnic al celor doua modele :
TL-2010Q
TL-2010Qi

mai exista un dispozitiv care se poate atasa ( dispozitiv de copiere ) la care se pot monta sabloane pentru cusaturi cursive si identice pe toata suprafata tesaturii.
Cred ca se pot monta toate accesoriile si piciorusele compatibile Juki si nu numai la aceasta masina, se poate regla viteza de coasere de la 200 la 1500 impunsaturi pe minut, ridicarea piciorus presor de la genunchiera, ce mai.....o bijuterie, iar pretul este pe masura 1000 euro (transport gratuit  wink  wink  wink )
mai exsita o versiune ( posibil mai veche - TL98P ) a masinii, nu prea am gasit multe informatii despe modele, sau ce au imbunatatit la ele...
singurul inconvenient este pretul exagerat de mare la ceea ce ofera ( exceptie face folosirea ei pentru quilting ). Masina este cu suveica verticala, graifar rotativ de mare viteza dar coase doar un singur tip de cusatura : DREAPTA.
Daca tot e asa scumpa si creata pentru intrebuintare casnica, era util sa aibe macar cusatura de zig-zag si mici versiuni/derivatii pentru cusatura ascunsa, repozitionare ac stanga/dreapta, sau minime cusaturi ( surfilare, tiv ascuns sau cateva cusaturi ornamentale ), dar cred ca masina a fost proiectata pentru ceea ce am scris si mai sus...prezentarile video de pe youtube sunt elocvente.
--------------
exact despre modelul acesta de masina am scris si eu printre primele mele postari iar de acolo Admina a mutat discutiile si asa a inceput topicul cu masini de cusut indsutriale...si apoi au inceput achizitiile, emmancita, elutzamicutza, cred si alte colege de pe forum wink
---------------
sper sa iti foloseasca informatia
daca tot iti face cu ochiul....mergi sa o vezi la reprezentata Juki , acolo sigur primesti mai multe informatii si sfaturi.
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de gobelin Mar 21 Iul 2015, 2:27 pm

De mic am crescut pe lângă mașini de cusut Juki... le ador și ador această mașină.
Sunt de acord cu tot ce ai scris despre ceea ce ar fi putut să aibă. Merită bănuții... Mulțumesc mult pentru toate cele scrise, Petru!
gobelin
gobelin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 139
Localizare : Timis
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Dom22 Joi 23 Iul 2015, 5:40 pm

Salutare,

Doresc sa achizitionez o masina de cusut si am nevoie de ajutor.N-am avut niciodata tangenta cu masinile de cusut, asadar nici sa le folosesc nu stiu.Sunt in stadiul in care ma documentez.Am nevoie de o masina de cusut pt a face cravate, insa nu la scala industriala.
Astept raspunsul vostru, multumesc.
Dom22
Dom22
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/07/2015

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Phlom Mier 05 Aug 2015, 9:13 pm

Salutare!
La greci la Lidl a aparut ieri o masina de cusut Element by PFAFF 1070S, care model seamana izbitor cu Singer Tradition 2282/Initiale. PFAFF-ul se gaseste la 100Euro.
Seara buna!
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 05 Aug 2015, 9:21 pm

Din pacate nu mereu sunt sincronizate la noi ofertele Lidl cu cele din Europa .
Ma duc sa caut si oferta noastra.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de impresii Joi 06 Aug 2015, 10:25 pm

Buna seara!

Postez pt prima oara pe acest site. As dori sa achizitionez o masina de cusut si am nevoie de ajutorul vostru. N-am folosit o astfel de masina pana acum, si nu am habar sa folosesc una.
Fiind incepator nu vreau sa achizitionez ceva scump si sa ma incadrez in max 500lei. Vreau sa invat sa fac lucruri simple, dar sa pot folosi diferite materiale (elastice, subtiri si groase), apoi sa ajung sa fac rochii pt sotie si pantaloni pentru mine. Poate sunt prea visator Smile.
Am gasit un Brother J17 pe cel.ro la un pret convenabil. Ce parere aveti?
Daca n am postat bine rog admin sa mute postarea in sectiunea corespunzatoare.
Va multumesc si astept indrumarile voastre.
impresii
impresii
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 06/08/2015

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de orhapetru Joi 06 Aug 2015, 11:11 pm

impresii a scris:Postez pt prima oara pe acest site

Bine ai venit pe forum.
impresii a scris:Vreau sa invat sa fac lucruri simple.....Poate sunt prea visator

visele fac parte din viata....la fel si cosmarurile.....wink  care pot aparea uneori cand ceva nu merge bine in croitorie rade

-----------------
iar acum un raspuns mai serios, masina de care zici este intr-adevar poate cea mai ieftina masina casnica care o gasesti in magazinele de profil ( mai ieftine poate sunt cele din market, sau poate ceva oferte mai serioase )
Este vorba de o masina casnica, multufunctionala, electro-mecanica cu suveica orizontala.
un manual tehnic poti gasi  : aici
daca sunt persoane /posesoare pe forum, vor putea sa ne spuna mai multe despre aceasta masina.
un clip video( acceptabil ) ca sa poti sa iti faci o parere despre masina :



Succes cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de impresii Lun 17 Aug 2015, 11:54 am

buna ziua!
multumesc pt sfat orhapetru.
ce parere aveti despre cele de la toyota sau minerva? sunt la oferta cateva sub 5oolei (TOYOTA RSR21, TOYOTA JFS21, TOYOTA ECO15CJ, TOYOTA ECO15CG, TOYOTA JFS18, TOYOTA FSR21, MINERVA M320, MINERVA M190, MINERVA Classic, Singer 8280 Standard)
poate cineva sa mi ofere o parere despre acestea, sau despre marcile acestea?
va multumesc.
impresii
impresii
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 06/08/2015

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de cib3 Mar 18 Aug 2015, 12:44 am

Salutare la toata lumea, asta e primul meu mesaj pe forum.

Eu sunt un barbat de 36 de ani care a invatat singur sa faca destul de multe lucruri din diverse domenii. Acum as vrea sa invat sa cos si parintii au o masina de cusut Nicoleta din anii '90 nou-nouta, care sta depozitata de ani buni intr-un colt. As vrea sa stiu si eu cam ce fel de masina e. Adica e o masina rezonabila, care poate fi folosita cu putina atentie, sau e o masina foarte "naravasa" si dificil de folosit, mai ales de un incepator? In cazul din urma ma gandesc ca poate ar fi mai bine sa o vand unui profesionist care se pricepe sa o struneasca, iar cu banii obtinuti sa cumpar o masina second-hand mai potrivita pentru un incepator. Ce ziceti? Daca totusi incep sa o folosesc, aveti ceva sugestii speciale pentru modelul asta, trebuie sa fiu atent la ceva anume comparativ cu alte masini de cusut? Multumesc.
cib3
cib3
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2015

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de geany Mar 18 Aug 2015, 10:04 am

Bun venit! Daca ai o masina deja in casa, pune-o la treaba. Daca sta de ani multi sterge-o de praf si roteste usor volantul sa o auzi cum merge, daca agata face zgomote trebuie curatata/uleiata. Daca ai un mecanic prin zona cheama-l sa o pregateasca de lucru. Nu cumpara altceva pana nu ai inceput sa cosi, nu stii si nu simti inca ce si cum.

geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de bebelusha Mar 18 Aug 2015, 11:56 am

Mama mea e posesoare de masina de cusut Nicoleta. Din pacate nu o mai foloseste de ceva vreme. A avut foarte multe probleme cu masina si pana la urma a renuntat sa coasa la ea, partial pentru ca nu merge cum trebuie. La un moment dat a mai reglat-o si uns o matusa care lucra intr-o fabrica de textile. Nu mai stiu exact toate problemele, dar parca sarea pasi si aduna ata.
Cib3 eu te incurajez sa incerci sa o folosesti, mai ales daca spui ca e noua. La inceput e mai greu pe orice masina, de aceea odata ce te obisnuiesti cu cusutul poti sa te gandesti la o masina mai performanta.
Cu toate ca mama nu are aceleasi sentimente fata de Nicoleta, eu imi amintesc cu drag de ea si e parte a copilariei si adolescentei mele cand mama imi mai cosea sau modifica hainute. Chiar ma gandeam sa o duc la un mecanic si sa o folosesc intr-un viitor, asa ca valoare sentimentala.
Mult succes si rabdare iti doresc!


Ultima editare efectuata de catre bebelusha in Mar 18 Aug 2015, 6:26 pm, editata de 1 ori
bebelusha
bebelusha
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 63
Localizare : over the rainbow
Data de inscriere : 27/07/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de gobelin Mar 18 Aug 2015, 2:59 pm

Bun venit, cib3!
Și eu sunt bărbat și începător ca și tine. Ascultă sfaturile fetelor și pune-o la încercare. Doar așa te poți convinge dacă e ok sau nu. Din ce-am văzut pe net, e o mașină electrică și nu cu pedală+curea cum avea bunica... Eu m-am învățat foarte bine folosind mașina comercializată de Lidl, marca Silvercrest.
Mult spor și ține-ne la curent dacă poți.
gobelin
gobelin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 139
Localizare : Timis
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de cib3 Mar 18 Aug 2015, 3:07 pm

Multumesc mult pentru sfaturi. O sa incerc sa o folosesc atunci.
cib3
cib3
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2015

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de piticutz82 Vin 04 Sept 2015, 9:34 am

Buna dimineata,

V-as ruga sa ma ajutati cu un sfat.As dori sa imi cumpar o masinuta de cusut, varianta cea mai basic,pentru ca eu n-am cusut niciodata( la masina ) si nu vreau sa imi prind urechile.M-am hotarat sa achizitionez asa ceva pentru ca as vrea sa imi pot face singura o fata de masa,un tiv, o husa, deci va fi strict pt uz casnic, nu ma vad facand vreodata chestii complicate,haine sau altele.
Am gasit 2 variante SH de masini de cusut -nu doresc sa investesc in ceva nou, pretul e totusi mai mare- dar nici nu sunt adepta lucrurilor ieftine si proaste.Si aici intervine sfatul vostru- ce sa aleg intre :
- Singer Mademoiselle-430 Ron - folosita in uz casnic
- Singer 2515c- 400 ron negociabil,  proprietara spune ca a fost cumparata din Germania si folosita ff putin,dar eu nu gasesc mare lucru despre ea.

Va multumesc anticipat!
piticutz82
piticutz82
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 02/09/2015

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de orhapetru Vin 04 Sept 2015, 10:12 am

"Domnisoara " Singer folosita nu face pretul cerut ( spun eu ca si posesor de masina Singer pe care o folosesc rar la o butoniera sau la o cusatura ornamentala ), este cea mai simpla masina de la Singer, o fi mai de calitate dar la banii aia gasesti Minerva M20B sau un Brother J14, noua cu garantie de 3 ani, livrata oriunde in tara prin curier.
Celalalt model de singer este vechi, masina metalica dar veche.....
Masini mai ieftine ( noi ) prin market daca gasesti sau la colege de pe forum care vor sa le vanda la un pret mai mic ( aca ca pentru comunitatea noastra  wink  wink  )

parerea mea.....
daca vrei link catre magazine virtuale te pot ajuta
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de piticutz82 Vin 04 Sept 2015, 11:38 am

Pt Singer Mademoiselle am gasit noua la pretul de aprox 650-680 ron si m-am gandit ca e ceva reducere,dar cum nu ma pricep.
Mi-ar folosi niste linkuri,eu n-am gasit nimic la 400-450 ron Brother,dar cum cautarea mea e recenta poate nici n-am stiut unde sa caut .Daca imi poti sugera un link,un model pe la acelasi pret ,sigur ca iti sunt recunoascatoare.
Si sigur ca m-ar interesa si  daca cineva ar avea de vandut o masinuta in stare buna.

Multumesc!

Am mers pe sugestiile lui Petru si ma incanta un Brother J17..sau J14.E in marja de pret si vad ca au destule functii, nu -mi dau seama insa exact care e diferenta dintre ele.Am facut o comparatie intre descrierea lor de pe "de cusut".
Poate ma ajutati tot voi..
piticutz82
piticutz82
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 02/09/2015

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 Empty Brother BQ17, J14, J17

Mesaj Scris de bamsegras Vin 04 Sept 2015, 1:31 pm

Buna ziua,

Citesc forumul de mai multa vreme dar nu am mai scris pana acum.
Am oarece nevoie de ajutor, și am hotărât sa va rog sa ma ajutați.

Am avut o mașina de cusut casnica, poloneza, cred ca Leipzig o chema. M-am chinuit cu ea niște ani pana când am capotat. Niciun mecanic nu a reușit sa o regleze astfel încât sa nu rupă ața și sa nu adune materialul.
Am hotărât sa o arunc pe aia și sa îmi iau alta. Am hotărât Brother, ca aud printre părerile avizate ca ar fi cele mai bune în raportul calitate-preț pentru mașinile casnice.
Nu îmi trebuie mare lucru. Trebuie sa coasă drept, ceea ce face orișicare, să surfileze (cu toate ca pot folosi cusătura în zig-zag pentru asta), sa facă o butoniera, sa coasa și materiale ușor elastice și dacă mai are și ac dublu este mai mult decât perfecta.
Am ajuns sa ma uit după BQ17, J14, J17, de la Brother.
Exista utilizatori ai acestor mașini pe forum? Îmi puteți spune și mine cum se comporta în timp.
Am văzut ca sunt relativ ieftine, intre 400 și 500 lei.
Sunt în regula?

Mulțumesc mult.
bamsegras
bamsegras
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 39
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/09/2010

http://alex-zdranganele.blogspot.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de orhapetru Vin 04 Sept 2015, 3:06 pm

Bine ai spus "sugestii"...ca sa nu se inteleaga ca eu recomand anumita firma de masini de cusut...si ca sa fiu rau, pana in pretul de 1200-1500 lei.....cam toate masinile sunt la fel , parerea mea wink

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
acum

Diferenta intre Brother J14 si J17 este una evidenta, de culoare :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si diferenta de cele 3 tipuri de cusatura ornametala la modelul J17 :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

===============================================

amandoua sunt masini de cusut electromecanice cu pedala, cu 14 si respectiv 17 tipuri de cusaturi, suveica orizontala, viteza ce coasere  800-1200 impunsaturi pe minut.
consumabilele si accesoriile pentru ele sunt universale, ace cu cotor tesit, mosorele/bobine de plastic si picioruse speciale, ne incluse in livrarea standard a masinii dar case se gasesc fie individual fie la set.

un clip video  despre o masina Brother :



Succes cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de bebelusha Vin 04 Sept 2015, 3:39 pm

piticutz82 eu am un Singer Mademoiselle de ani buni, luata de noua cu aprox 500 lei (nu mai tin minte exact). E o masina buna dar foarte basic, sunt de acord cu Petru, cam mult 430 lei pe una second hand. Pe de alta parte as vrea sa iti atrag atentia asupra unui lucru la care nici eu nu m-am gandit cand mi-am cumparat prima masina. Daca nu ai mai cusut pana acuma nu vei sti sa-ti reglezi masina, si vrand-nevrand vei ajunge sa petreci mult timp si nervi pana te obisnuiesti ce fel de pas, tensiune, tip de cusatura sa folosesti. Pentru a-ti face viata mai simpla ai putea investi intr-o masina de cusut electronica, setezi tipul de cusatura dorit si nu mai trebuie sa-ti bati capul cu alte reglaje.
Alegerea e a ta bineinteles, si stiu ca masinile de cusut electronice sunt mai scumpe (nu stiu preturi exacte, nu am studiat), dar eu m-as fi bucurat ca cineva sa-mi spuna toate astea inainte de a-mi cumpara o masina...
bebelusha
bebelusha
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 63
Localizare : over the rainbow
Data de inscriere : 27/07/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de bebelusha Mar 13 Oct 2015, 4:35 pm

Doamnelor, Domnilor,
Am vazut zilele trecute la Hofer in Austria Singer Starlet 6660 la 200 euro. La momentul respectiv nu m-am gandit foarte mult la ea ca aveam altele pe cap, dar de mult imi doresc o masina electronica. Am un Singer Mademoiselle din 2008 si merge inca foarte bine, am cusut la ea de la haine de pat la rochii de seara. As vrea sa ii dau "domnisoara" mamei mele cand imi voi cumpara eu o masina noua.
Scobind pe magazine online, am gasit aici in Slovacia, modelul 6660 la 160 euro si 6699 la 200 euro. Eu am ramas cu impresia ca Singer e marca buna, dar stiu ca s-au mai prostit si ei...ma voi uita si de alte masini de la Bernina, Toyota, etc.
Am vrut sa va intreb daca aveti careva Singer Starlet 6660 sau 6699, as fi interesata de pareri.
Multumesc!
bebelusha
bebelusha
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 63
Localizare : over the rainbow
Data de inscriere : 27/07/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de didiana2015 Sam 24 Oct 2015, 12:13 am

Va salut cu drag.De ceva vreme ma bate gândul sa ma întorc la hobby-ul meu din tinerete:cusutul.Asadar vreau sa imi iau o masina de cusut.Vreau sa pot face cu ea si paturici patchwork,pe care le tot studiez de ceva vreme si imi plac foarte mult.Am primit multe recomandari pt Brother.am sunat la reprezentanta si mi au recomandat mașinile de la 1200 RON in sus.Destul de dezamagitor pt mine in acest moment.Am întrebat si alte fete care fac astfel de paturici si mi au spus ca pot folosi orice masina care poate matlasa.Ceata totala.bugetul ar fi de un 500 maxim 600 RON.la aceasta suma am vazut la Brother un BQ.oare este ok pentru aceasta matlasare.Va rog mult sa ma ajutati cu o recomandare masina,sfat,orice alta info.poate reușesc sa ma adun si sa-mi conturez visul din tinerete.multumesc.didi
didiana2015
didiana2015
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Ilfov
Data de inscriere : 23/10/2015

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de GabiTomas Mier 28 Oct 2015, 11:43 am

bebelusha a scris:eu am un Singer Mademoiselle de ani buni, luata de noua cu aprox 500 lei [...] cam mult 430 lei pe una second hand...
Buna. Eu tocmai ma straduiesc sa gasesc o masina de cusut in limita bugetului [redus] de care dispun la acest moment, ca sa scap de 'Ileana'.

Am gasit pe un site trei modele care mi-au cam atras atentia, dar nu stiu cat de mult sa ma las atrasa. Este vorba despre un Privileg pe care mi l-a lasat la 160 de lei, dar nu pot arata link-ul din pacate, sunt nou venita aici, apoi mai este vorba despre un Brother LS2125 pe care nici nu e nevoie sa-l mai arat il stiti deja bine cred, pe el l-am negociat la 270 de lei, si o Singer Mademoiselle [fara posibilitate de negociere], pe care am gasit-o la 250 de lei.

In rest, sunt foarte multe modele pe saiturile astea cu 'uzate', cele mai multe sunt Singer din '80/'90, Pfaff la fel, Nicolete, Veronici, Ilene et ceteraaa, si inca alte zeci de modele nemtesti [fabricate mai mult sau mai putin in Germania] importate la noi de firme 'second' care le repara putin si apoi le vand.

Si tocmai asta este intrebarea mea principala, daca sa ma orientez a cumpara de la una dintre aceste firme. Care au multe modele postate, si asigura ca ele au fost reglate/unse de un inginer mecanic etc... Si desigur, adauga ceva la pret.
Sau mai bine sa ma orientez la un particular, care o vinde fara sa stie prea multe despre masina, daca merge inseamna ca mai merge, un timp macar, si la mine. Nu e surubarita de fatada cat sa tina la vanzare. Spre exemplu acest Privileg de mai sus este de la particular, si l-a lasat la 160 de lei, pe cand exact acelasi model la o firma de distributie si reparatii se vinde cu 300/350/380 de lei.

Ce sa aleg pana la urma, oare? Brother LS2125 vizavi de Singer Mademoisele.

Nu vreau sa par ipocrita acuma Rolling Eyes , dar poate sa fie asa de ieftine 270, respectiv 250 de lei acestea doua de mai sus, si sa fie bune?... Ma uit la ele noi au preturi de 600 de lei sau mai mult... Sa ma incred in vanzator, cum ca ar fi in stare foarte buna etc, la asa pret?...

Sau sa ma orientez mai bine la una mai veche putin, ca un Singer de prin 90, ori un Pfaff?...

Scuze pentru eseu lucru de mana dar am cateva zile de cand nu mai stiu nici de somn, nici de casa, batand campii pe saiturile astea cu masini de cusut... Vreau una neaparat, am ramas impotmolita intr-o geaca cu lateralele neincheiate, si refuz sa o mai asez pe masa Ilenei, rupe ata in prostie si o incurca dedesubt, trebuie reglata, dar eu vreau sa o schimb de tot.
study
avatar
GabiTomas
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 1
Localizare : Ialomita
Data de inscriere : 26/10/2015

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de norelif Mier 28 Oct 2015, 1:09 pm

Didiana,pentru matlasat poti folosi orice masina la care poti atasa un piciorus de free motion si se pot lasa "dintii"(transportorul) in jos.Cu o masina ieftina poti lucra quilturi mici (paturici ),servetele.Insa un quilt mare,de pat,este greu si voluminos,nu cred ca reusesti ca lucrezi.Aceste masini sunt usoare,nu au stabilitate buna in timpul lucrului si spatiul unde trebuie sa fie quiltul este destul de mic.
Stiu doamne care lucreaza bine quilturi dar cu masini de 2700 lei ,3200lei.Eu lucrez cu masina industriala la care am atasat un piciorus metalic pentru quilting si lucrez cu transportorul normal.
norelif
norelif
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 158
Localizare : buzau
Data de inscriere : 06/12/2010

http://elaquilt.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 11 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 17 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 17  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB