Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Masinile noastre de cusut - cap 1

+47
ioana soare
Lia33
annelise
mes
totolina
RalucaS
diane
dandana
Adriana13
livia1981
Diana
alexya
alyna
dana_mi16
ciresicca
Clio_Ela
DANIELA.I
cleo
ariana
babuscky
geany
jeni_m
lora17
lizbethlizz
kla78
zylv
loremunteanu
andreeaX
luiza
postoleirina
danutzii2
anne-marry
sayuri
arime
tomari
vilcris
mary
Admina
Dionisia
lorinaoo1
comun
MihaelaT
Ania
duchess
cris69
Camy
diada
51 participanți

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de sayuri Mier 11 Feb 2009, 5:25 am

Danutzii sa o stapanesti cu placere, si sa fiti impreuna cat mai mult, sa confectionati cat mai multe minunatii.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
sayuri
sayuri
helper
helper

Numarul mesajelor : 26
Localizare : japonia
Data de inscriere : 23/12/2008

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de danutzii2 Mier 11 Feb 2009, 2:04 pm

multumesc mult fetelor!!!
de astazi o sa ma apuc dar mai intai am de scurata 4 perechi de pantaloni,va dati seama cata nevoie am avut de ea,si am materiale care ma asteapta ,sper cat mai repede sa ma apuc de ele si cat mai multe dar asta depinde si de puiul meu pt ca sta tot pe langa mine si mare lucru nu prea pot face de el,asa ca lucram cand doarme wink
danutzii2
danutzii2
helper
helper

Numarul mesajelor : 23
Localizare : Alba
Data de inscriere : 25/01/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Dionisia Mier 11 Feb 2009, 3:37 pm

Si iata si masina mea de cusut, este TCM :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de postoleirina Joi 12 Feb 2009, 4:00 pm

tomari a scris:Dionisia adresa este [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] intri la produse casnice - adresa si nr tel la contact
Eu nu am masina Singer ci o Victoria ('96) si un Privileg ('75) amandoua made in Germany. Prima mi-am luat-o din Germania si a doua dintr-un sechand de-aici. A doua am incercat-o in magazin si torcea nu alta - e mai indicata la mater mai groase dar si la subtiri insa trebuie sa umblu la reglarea arcului de la tija care ridica talpitza; asa ca o folosesc la blugi sau stofe.
Din ce m-am informat Singer e indicata mai mult la mater mai subtiri . Sunt tare curioasa daca vei reusi sa iei legatura cu cei de la Singer (email sau telefon) Suspect
Succes! kiss

Buna,
Si eu detin o masina de cusut Singer. La cumparare a fost dotata doar cu un sg ac pe care tocmai l-am rupt. M-am uitat pe site-ul lor pt o camanda de ace singer, am trimis un mesaj fol formularul de pe site, si am asteptat 2 zile timp in care nu au dat nici un semn de viata. Am trimis un alt mail a 3-a zi fol adresa de la contact: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si in aceasi zi m-au si sunat , iar azi la 2 zile de la telefon am si primit coletul. Nu am sunat deloc la nici un nr afisat de ei pe site. Deci dupa parerea mea daca trimiti unde trebuie mail-ul ai sa primesti si raspuns.
avatar
postoleirina
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 100
Varsta : 43
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de MihaelaT Joi 12 Feb 2009, 4:29 pm

cat costa acele de la ei?
a mea a fost dotata cu cate doua ace 80, 3 90(cu tot cu cel de la masina) si unul 100, dar sunt curioasa cam cat sunt acele ca nu se stie cand le fac praf
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de postoleirina Joi 12 Feb 2009, 4:36 pm

MihaelaT a scris:cat costa acele de la ei?
a mea a fost dotata cu cate doua ace 80, 3 90(cu tot cu cel de la masina) si unul 100, dar sunt curioasa cam cat sunt acele ca nu se stie cand le fac praf
5*80, 5*90, 5*100 +taxe postale = 30 RON
avatar
postoleirina
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 100
Varsta : 43
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de MihaelaT Joi 12 Feb 2009, 5:17 pm

multumesc! Merci
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de luiza Vin 13 Feb 2009, 12:42 am

Fetelor, aveti intr-adevar o colectie impresionanta de masini de cusut. Felicitari!
Danutii: sa stapanesti sanatoasa masina; dupa cat timp a venit?
Si sa ne spui si noua ce accesorii are... eu una sunt numai ochi si urechi. :-)

Azi am fost si la reprezentanta la Singer si la Brother.
La Singer am ramas putin surprinsa ca la toate masinile, chiar si la cele mai simplute este permisa reglarea pasului cusaturii, nu stiu de ce imi imaginasem ca ac. lucru e permis doar pentru zig-zag. Dar la zig-zag se regleaza si latimea in plus.
Nu mi-a placut ca acul dublu se potriveste doar de la modelul tradition in sus...si la tradition doar pentru cusatura dreapta, nu si zig-zag. In fine, mi-a aratat si cateva cusaturi pe un material potrivit ca grosime; dar a zis ca masinile merg f. bine pe orice tip de materiale, cu ace de dimensiuni corespunzatoare. M-ar tenta o masina de la ei pentru simplul motiv ca poti regla pasul cusaturii.
Asa, la Brother am testat putin LS-ul. Pare Ok masina, am vazut cusaturi pe un material putin elastic, si pe blugi. Pe blugi a mers bine, desi materialul cred ca a fost pus in 6 sau in 8.
Am vrut sa vad si o cusatura de tiv invizibil, dar asta nu prea iese Ok. Tipul de acolo a incercat si pe un triplok, si aceeasi poveste, pe fata apare un sir de punctulete. E asta o caracteristica a masinilor Brother, sau pur si simplu este o chestie de indemanare si de experienta? Si apropos' de Brother stiti cumva daca LS-ul merge bine si pe materiale subtiri si groase cu acelasi tip de ac, pentru ca eu nu am vazut sa fi schimbat vreun ac atunci cand a trecut de la un material la altul.

Multi pupici. pupi
avatar
luiza
helper
helper

Numarul mesajelor : 20
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/01/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de sayuri Vin 13 Feb 2009, 4:43 am

Luiza,la cusatura "invizibila" apar acele punctulete indiferent de masina, asa e si la a mea, asa e cusatura.O persoana care e profesionista in aceasta cusatura (ca mie nu mi se pare deloc usor de facut) trebuie sa-i iasa punctele cat mai mici si la fel binenteles. Mie imi ies mai mult liniute decat puncte. Smile
sayuri
sayuri
helper
helper

Numarul mesajelor : 26
Localizare : japonia
Data de inscriere : 23/12/2008

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Admina Vin 13 Feb 2009, 10:44 am

Sayuri, nu e obligatoriu sa iasa punctele respective la tivul invizibil. Daca ai piciorus special de coasere, si un material mediu si masina bine reglata, nu se vede pe fata. Uita-te la materialul in carouri ca nu sunt vizibile, la catifea se cam vad, dar era materialul mai gros si nu avea fire separate sa poate impunge printre ele. Ideal e sa folosesti ata exact de aceiasi culoare si tensiunea in ata superioara sa fie mai mica, sa nu stranga. Ar fi mai putin vizibil.
Luiza, la Brother am fost si eu de cateva ori. Mai lucreaza Silviu pt masinile casnice? Si cred ca e si de indemanare, cum ai si zis, ei nu schimba acul dar obtin rezultate bune, daca ar tine cont si de material, ac, tensiune, etc ar fi mult mai bine; dar nu au timp, cu fiecare client.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de danutzii2 Vin 13 Feb 2009, 11:56 am

am sa va dau mai multe detali despre masina pe care tocmai am achizitonat-o,mi-a venit cam in 2 sapt. mult mai repede de decat ma asteptam,in primul rand arata foarte bine si merge excelent asta poate ca-i la inceput sper s-a ma tina cat mai mult,sa scriu ce accesori are :picior zig-zac,picior pt fermoar, dispozitiv de ungere,ac pt blugi,picior pt fermoare,lama de taiat fire,3 bucati ace obijnuite, 5 bucati mosr, surubelnita, sift suplimentar pentru mosor,ac dublu, picior pentru cusatura invizibila, ac rezistent 100, placa pt cusut,si ce-mi place mai mult masuata rabatabila,are 24 functii de coasere(daca doriti va pot spune care sunt cusaturile pe care le face ),are dispozitiv e conducere a firului in ac,nu stiu ce va-si mai putea spune intrebati-ma si va voi raspunde ceea ce va intereseaza.
danutzii2
danutzii2
helper
helper

Numarul mesajelor : 23
Localizare : Alba
Data de inscriere : 25/01/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de sayuri Vin 13 Feb 2009, 1:12 pm

atunci am sa mai incerc , poate reusesc si eu sa fac niste tivuri calumea. La materialele incarcate in imprimeuri, am observat ca nu se prea cunoaste, mai ales daca ata are o culoare forte asortata, insa la cele iuni e imposibil sa nu se vada la mine. wink
sayuri
sayuri
helper
helper

Numarul mesajelor : 26
Localizare : japonia
Data de inscriere : 23/12/2008

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 Empty masa pt masina de cusut

Mesaj Scris de andreeaX Vin 13 Feb 2009, 7:59 pm

Buna seara,sunt noua aici si ma bucur ca am gasit acest forum.Nu am cunostinte de croitorie ,deocamdata ma documentez insa f curand imi voi cumpara o masina de cusut,probabil ca o brother xl5500 ,si as vrea sa stiu cum le aveti voi instalate..Imi trebuie o masa speciala sau un birou de orice fel?

Va multumesc si imi cer scuze daca intrebarea suna stupid Merci
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 41
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Admina Vin 13 Feb 2009, 8:17 pm

Andreea, bine ai venit!
Iti trebuie un birou sau o masa, pe care sa pui masina de cusut. Daca ai loc destul in casa, poti face un colt special pt ea, daca nu o pui pe o masa cand o folosesti si apoi o stochezi sub masa sau dupa o canapea, sau... oriunde. Bafta la cos

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de danutzii2 Vin 13 Feb 2009, 8:21 pm

andreea eu una cand imi trebuie masina de cusut o pun pe masa si cand nu o mai folosesc o pun din nou in cutie daca ai cumva husa speciala o pui in ea ,si o pun in dulap unde nu are acces puiutu meu wink ca sa nu avem surprize ca-i foarte curios ca oricare de-altfel.
danutzii2
danutzii2
helper
helper

Numarul mesajelor : 23
Localizare : Alba
Data de inscriere : 25/01/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de luiza Vin 13 Feb 2009, 10:48 pm

Danutii, multumim de informatii. Deja incep sa ma gandesc si eu la o masina ca asta.
Dar cum e cu manualul? Este suficient de explicit? Eu chiar o sa am nevoie de asa ceva.
Mi se pare super ca are si ac dublu, chiar nu am auzit de prea multe masini privileg care sa aiba asa ceva.
Vroiam sa te mai intreb si daca ai incercat masina si pe materiale subtiri, gen satin, matase, etc? Sa ne spui si noua cum ti se pare, daca e OK.Dat fiind ca pe masina scrie JEANS ma gandesc ca e posibil sa mearga mai bine pe materiale groase,mai ales ca sunt fete pe forum care spun ca la masinile privileg trebuie un reglaj mai atent ca sa mearga si pe materiale subtiri asa cum trebuie. Ti-au dat si ace subtiri sau doar groase?
Pupici.
avatar
luiza
helper
helper

Numarul mesajelor : 20
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/01/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 Empty :)

Mesaj Scris de andreeaX Sam 14 Feb 2009, 2:08 pm

Multumesc admina.

Ce inseamna ac dublu fetelor?Dublu ca grosime?Si pentru ce se foloseste?

Credeti ca brother xl5500 e potrivita pentru o incepatoare?Sau sa fac un efort si sa iau xl5700?
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 41
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Admina Sam 14 Feb 2009, 7:14 pm

Andreea, acul dublu il vezi chiar in poza de la : Brother XL 5500 in plicul verde, langa cele 3 simple. Se foloseste pt tivuri, la materiale elastice, fie pt cusatura dreapta sau zig-zag. Se poate coase decorativ cu el, folosind ata de culori diferite.
Masina e ok, e foarte ok. Normal ca e buna pt si pt incepatori, pare usor de folosit ca are multe pe ea, baga ata in ac, se pot regla latimea si lungimea cusaturii... Daca o iei sa ne spui impresii, si sa ne mai intrebi daca nu stii.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Dionisia Dum 15 Feb 2009, 11:00 am

sayuri a scris:Luiza,la cusatura "invizibila" apar acele punctulete indiferent de masina, asa e si la a mea, asa e cusatura.O persoana care e profesionista in aceasta cusatura (ca mie nu mi se pare deloc usor de facut) trebuie sa-i iasa punctele cat mai mici si la fel binenteles. Mie imi ies mai mult liniute decat puncte. Smile
Sayuri, umbla la reglaje, trebuie sa faci pasul mai mic !
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de luiza Lun 16 Feb 2009, 2:09 am

Fetelor care va pricepeti (adica toate wink ), spuneti-mi si mie please ce accesorii are aceasta masina din quelle, sunt 3-4 accesorii pe care nu le prea pricep. Pe site-ul din Austria se pare ca sunt prezentate accesoriile la fiecare masina, insa bag de seama ca ele difera de la o masina la alta:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Multumesc mult.
Va pup.
avatar
luiza
helper
helper

Numarul mesajelor : 20
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/01/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Admina Lun 16 Feb 2009, 8:51 am

Luiza, accesorii sunt asa, de la stanga la dreapta, de sus in jos: centimetru de croitorie; ace Organ(3 bucati nr. 14, parca 90); 10 papiote de ata colorata(aprox 100-200m, adica destul de mici); bobine pt suveica; o foarfeca mare pt croit; piciorusul alb, de plastic pt butoniere; sticluta cu ulei; surubelnita mica; descusator(desface usor ata deja cusuta); cel de-al 2-lea suport pt papiota(pt cusutul cu ac dublu- se pune peste bobinatorul rapid de ata, cel de sus de langa papiota); set de ace cu varful bont(pt cusut materiale elastice); piciorus pt atasarea fermoarului obisnuit(nu ascuns); un fel de surubelnita pt suruburile mai mari, cu care se pot accesa zone in care nu incape surubelnita mare(dar poti folosi o moneda de 50 bani, in schimb rade ); alte 5 bobine(desi mai erau 3 mai sus Question ).
In mare nu are foarte multe pe ea, poti gasi prin mercerii cam tot ce e acolo. Mare atentie cand cumparati masini de cusut, uitati-va dupa cat mai multe picioruse de coasere, acelea nu prea sunt compatibile de la una la alta, si sunt mai scumpe. Unul la Brother era vreo 40lei si cu banii astia iau toate celelalte accesorii, aproape. Deci mai bine 3-4 picioruse si mai putine bobine sau papiote wink .

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de danutzii2 Lun 16 Feb 2009, 10:15 am

luiza a scris:Danutii, multumim de informatii. Deja incep sa ma gandesc si eu la o masina ca asta.
Dar cum e cu manualul? Este suficient de explicit? Eu chiar o sa am nevoie de asa ceva.
Mi se pare super ca are si ac dublu, chiar nu am auzit de prea multe masini privileg care sa aiba asa ceva.
Vroiam sa te mai intreb si daca ai incercat masina si pe materiale subtiri, gen satin, matase, etc? Sa ne spui si noua cum ti se pare, daca e OK.Dat fiind ca pe masina scrie JEANS ma gandesc ca e posibil sa mearga mai bine pe materiale groase,mai ales ca sunt fete pe forum care spun ca la masinile privileg trebuie un reglaj mai atent ca sa mearga si pe materiale subtiri asa cum trebuie. Ti-au dat si ace subtiri sau doar groase?
Pupici.
da in manual sunt multet lucruri pe care tile explica fiecare ii cu poza si explicate,iar pe materiale subtiri inca nu am incercat ,pe materiale mai plinute da si merge bine ,iar ace mi-a dat de 80,90,100
danutzii2
danutzii2
helper
helper

Numarul mesajelor : 23
Localizare : Alba
Data de inscriere : 25/01/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de luiza Mier 18 Feb 2009, 2:03 pm

Danutii, merci, poate ne mai tii si pe noi la curent pe masura ce experimentezi. wink
Admina, merci mult pentru informatii. Eu sunt de ac. parere, cum spui tu, decat un sac de ate, mai bine un piciorus, doua, acolo, de cusut. Dar uite ca socoteala de acasa nu prea merge cu aia de la targ. La masinile privileg din ce am vazut pe site-urile de la quelle primesti cel mult 2-3 picioruse. La Brother sunt destul de scumpe, asa e, dari din cate am mai auzit se pare ca s-ar potrivi cu cele de la privileg. Daca a testat cineva, poate imi confirma si mie ca se poate lucrul asta.
Cea mai buna afacere, daca vrei sa cumperi multe picioruse si la un pret bun, e sa iei o masina de la Singer. Ei vand 6 picioruse cu 55 ron, aici fiind incluse piciorusele cele mai frecvent folosite pentru tivuri.
Eu acum as vrea sa cumpar o masina de la Privileg, mai exact cea pentru care am trimis link-ul acum vreo 2 zile. Mi se pare OK pretul si faptul ca are multe cusaturi...dar acum nu stiu cat de utile sunt toate. Poate imi spuneti si mie please cam cat de utile sunt cele de pe al doilea rand (gen cusatura dreapta stretch, zig-zag stretch, cred ca sunt mai mult cusaturi elastice). Pentru ca pe de alta parte as fi tentata sa cumpar de la Singe una basic, gen 155 sau Mademoiselle, caci as avea si garantie,si suport poate cand imi voi prinde urechile, si picioruse de cusut in plus ( wink ). E drept ca nu se compara cu cea de la Privileg la capitolul cusaturi, dar incerc sa-mi dau seama daca sunt mai utile cusaturile acelea elastice (privileg) sau piciorusele (singer).
Nu stiu daca in una din cele de mai sus consta calitatea unei masini, cred ca asa cum spunea si admina poate ca o masina buna inseamna sa mearga bine fara prea mare bataie de cap pe orice tip de material. In cazul de fata este vreuna dintre cele 2 mai recomandata?

Va pup. pupi
avatar
luiza
helper
helper

Numarul mesajelor : 20
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/01/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de danutzii2 Mier 18 Feb 2009, 2:32 pm

am la masina de cusut papuc pentru cusatura invizibila ,dar treaba ii ca am incercat in toate modurile sa-l folosesc sa-mi iese cusatura ,voi cum il folositi?in carte nu da prea multe explicati spune doar cum trebuie pus si pe ce program trebuie dat si cam atata.
danutzii2
danutzii2
helper
helper

Numarul mesajelor : 23
Localizare : Alba
Data de inscriere : 25/01/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de anne-marry Joi 19 Feb 2009, 2:58 pm

ieri am reusit sa imi cumpar o masinuta de cusut electrica ... Singer Mademoissele ... nu ama vut altceva de ales. a fost singurul tip care l-am gasit ca si masina de cucust electrica la noi ... oricum, am citit prin instructiunile ei si...face destule. nu am vazut insa nimik de FESTONAT...nu va festona????????? va tb sa folosesc cusatura zig zag???? sau cum?> am vauzt ca mai avea cineva...ma paote lamuri si pe mine? kiss
avatar
anne-marry
helper
helper

Numarul mesajelor : 32
Localizare : babeni, valcea
Data de inscriere : 03/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB