Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Masinile noastre de cusut - cap 1

+47
ioana soare
Lia33
annelise
mes
totolina
RalucaS
diane
dandana
Adriana13
livia1981
Diana
alexya
alyna
dana_mi16
ciresicca
Clio_Ela
DANIELA.I
cleo
ariana
babuscky
geany
jeni_m
lora17
lizbethlizz
kla78
zylv
loremunteanu
andreeaX
luiza
postoleirina
danutzii2
anne-marry
sayuri
arime
tomari
vilcris
mary
Admina
Dionisia
lorinaoo1
comun
MihaelaT
Ania
duchess
cris69
Camy
diada
51 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de geany Joi 02 Iul 2009, 11:44 pm

Sigma, bine ai venit hug
diada ai dreptate,,, insa as vrea doar sa fac o mica subliniere, triplock sau overlock, sunt 2 masini clar diferite, triplock este masina de surfilat in 3 fire, iar overlock este masina de surfilat si inceiat cu mai mult de trei fire si anume 4 sau 5.
kiss
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de diada Joi 02 Iul 2009, 11:48 pm

Geany, tu ai mare dreptate, numai ca la mine e important sa surfileze, nu conteaza in cate fire, asa mult mi-am dorit-o, am descoperit-o sub numele de triplock si asa mi-a ramas in minte. Bine ca ai specificat ca eu duceam forumistii in eroare Merci

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de zylv Joi 02 Iul 2009, 11:50 pm

Am reusit sa-mi iau masina mult visata,adica brother inovis 30.Nu ma mai pot dezlipi de ea.Maine o sa bag si ceva poze cu ea,si totodata cu primele lucrusoare cusute cu ea
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de bluegray Vin 03 Iul 2009, 12:29 am

Multumesc pentru raspunsuri, am citit cele trei topicuri care ma interesau si am ajuns la concluzia ca, din moment ce nu-s dispusa sa investesc banii nici intr-o masina noua, nci in triplock sau overlock, va trebui sa surfilez manual si de-acum incolo. cos
avatar
bluegray
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 55
Localizare : romania
Data de inscriere : 02/07/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de geany Vin 03 Iul 2009, 12:32 am

....sau sa incerci sa te documentezi, poate gasesti la mana a-2a, atunci investitia va fi acceptabila pupi
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Admina Vin 03 Iul 2009, 9:08 am

Sigma, poti incerca sa-ti cumperi o foarfeca zig-zag, care taie marginile materialului si nu se mai desira (dar nu merge pe orice material, din pacate, la stofe nu ajuta deloc). Sau poti incerca sa faci cusatura franceza la imbinari, si astfel marginile nesurfilate ar fi prinse intre alte cusaturi si nu s-ar destrama. Acesta cusatura o gasesti la camasi barbatesti, mai mult, pe vremuri se folosea mai mult. Ai aici un tutorial despre aceasta cusatura, trebuie sa dai click pe primul link si apoi se deschide o noua fereastra, cu explicatii. Cusatura franceza Ei folosesc in tutorial o foarfeca zig-zag, dar daca faci aceasta cusatura, nu conteaza, merge folosita o foarfeca obisnuita.wink
Zylv, sa fie intr-un ceas bun ura Sa o folosesti cu spor. Eu abia astept sa o vad si sa ne prezinti noile creatii. Se vede vreo diferenta in calitatea lucrurilor cusute cu o computerizata?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 Empty Multumesc, Totolina

Mesaj Scris de annelise Vin 03 Iul 2009, 11:51 am

Multumesc mult, Totolina. Abia azi am reusit sa ma apropii de masina si nu e in regula. Am pus ata la 3 dar nu coase cum trebuie , se rupe ata sau se incalceste pe spate, pasii sunt inegali si nu e nimic care arata a cusatura... Ce sa mai spun e cumplit. Spune-mi, te rog, exact cum lasi fiecare buton, poate....
avatar
annelise
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : suceava
Data de inscriere : 28/06/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de totolina Vin 03 Iul 2009, 8:01 pm

am facut poze la masina, in stadiul in care o am acum, trebuie sa invat cum sa o reglez pt materiale elastice, caci vad ca le cam intinde, daca insira ata pe spate, eu stiam ca e de la ac, de la tensiunea atei. ai mai uns-o? vad ca in manual scrie ca trebuie unsa cam des, mai ales daca cosi intens la ea.
uite ce scrie in manual la reglarea tensiunei: "Tensiunea atei bobinei in tambur este corecta daca ata poate fi trasa cu usurinta din tambur si ata depune o rezistenta usoara"
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
totolina
totolina
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 381
Varsta : 41
Localizare : Galati
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Dionisia Vin 03 Iul 2009, 9:17 pm

cred ca ata nu este infilata corect!
daca ai o schema de infilare a atei ,mai uita-te odata ;poate ai uitat s-o treci pe undeva,pe dupa vreun disc,sau arc ...
nu insista sa mergi cu ea ,daca se incurca ata,n-o forta !
sunt sigura ca o sa va imprieteniti si ai s-o iubesti pupi

e doar o masinuta ca toate celelalte masini de cusut ...
trebuie sa-i dai de cap
succes !
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de OanaBalana Lun 06 Iul 2009, 7:22 pm

Buna, am si eu o masina Lucznik, am primit-o de curand. Dar am o mica problema cu dispozitivul de la rotita manuala, acela care trebuie rotit catre sine ca sa nu mai miste acul atunci cand se infileaza bobina. Prima data a mers, dar acum s-a blocat si nu se mai misca deloc deloc. Era sa-mi rup degetele si degeaba, parca e lipit! Sad Trebuie apasat ceva in prealabil sau sa fie masina bagata in priza neaparat? Pot desuruba ceva sa slabesc tensiunea de-acolo? sper ca nu s-a stricat, am folosit-o f putin. Daca stie cineva si a mai avut probleme de genul, rog sa ma ajute. Mersi mult si spor la cusut!
avatar
OanaBalana
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 06/07/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de totolina Lun 06 Iul 2009, 11:46 pm

la mine merge usurel rotita aceea, dar vad ca are si un surub, poate e prea tare insurubat, incearca sa il slabesti putin, vezi ce se intampla.
totolina
totolina
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 381
Varsta : 41
Localizare : Galati
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de OanaBalana Mar 07 Iul 2009, 12:07 am

Am incercat, dar degeaba Sad
avatar
OanaBalana
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 06/07/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Admina Mar 07 Iul 2009, 10:28 am

Oana, inteleg ca masina merge sa coasa normal, dar nu reusesti sa invarti fulia ca sa o opresti sa mearga atunci cand pui ata pe boboine.
Eu pana sa aflu ce si cum in ale cusutului la masina, am infirat bobine, fara sa activez acel sistem care opreste masina. Si doar scoteam acul si bobina din suveica si apasam mai usor pedala; mergea in gol, adica. Eu cred ca merge sa o folosesti si asa, nu se strica. O poate afecta in timp, dar cate bobine de ata poti face intr-o luna? Si neaparat unsa la mecanismele de deasupra acului, mai des, ca sa nu-i cauzeze. wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de OanaBalana Mar 07 Iul 2009, 12:56 pm

Da, masina merge dar mecanismul respectiv s-a blocat. Am sa fac asa cum mi-ai sugerat, de altfel asa procedam si la masina veche. Multumesc mult.
avatar
OanaBalana
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 06/07/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Eva Mar 07 Iul 2009, 4:09 pm

Eu cred ca-ti trebuie o mana mai zdravana sa rezolve problema... si a mea are fulia intepenita, dar nu cred ca e stricata...
Eva
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de simoaign Vin 17 Iul 2009, 1:52 pm

buna fetelor
nici nu stiti ce tare ma bucur ca v-am descoperit. am si eu de 2 sapt o masinuta singer 2250 si mi-am comandat accesoriile optionale printre care si piciorusul de surfilat. marea mea problema este ca nu stiu cum sa "imbarlig" zid ata prin el ca sa surfileze. in manual nu este detaliat fiind un accesoriu optional. sper sa puteti sa ma ajutati.
simoaign
simoaign
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 48
Localizare : targu-mures
Data de inscriere : 17/07/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de diada Vin 17 Iul 2009, 2:10 pm

In primul rand, Bine ai venit!

Nu poti pune o poza ceva sa ne dam seama despre ce vorbim? poate au fete pe alte masini asa un piciorus.

pupici, incercam sa ajutam!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de simoaign Vin 17 Iul 2009, 3:06 pm

sper sa se vada piciorusul cel buclucas

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

am si nr de telefon de la Singer unde i-am gasit din prima si au fost draguti. pe mail nici nu am incercat.
accesorii - 0213195477
simoaign
simoaign
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 48
Localizare : targu-mures
Data de inscriere : 17/07/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de dandana Vin 17 Iul 2009, 4:51 pm

ura
dragelor, de azi am si eu masina! ura
ura

Admina, e cea pe care ai recomandat-o tu, privilegul ala de 805 lei Flowers
acum au scos-o din oferta si am cam tras o spaima ca nu mai venea, nu stiu de ce cei de la curier au tinut-o de pe 1, uratiiiii

din pacate, eu ma pregatesc de zugravit, asa ca va sta in cutie o vreme
dar sa nu disperam!

primul lucru de facut: fustita clos la ploduleata, ca moare de dansat in fustita care se ridica lol!

gata, va pup pe toate! love
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de diada Sam 18 Iul 2009, 12:56 pm

imi pare rau, nu se distinge cum arata acel piciorus....

Dandana, sa stapanesti sanatoasa masinuta, s-o folosesti cu placere, sunt convinsa ca o sa faci lucruri minunate! pana atunci, spor la treburi! pupi


Pun si eu manualul masinii mele de cusut, un Hyundai KP 1000. Am vazut ca sunt persoane interesate.

Masina de cusut Hyundai KP 1000 - 1 si Masina de cusut Hyundai KP 1000 - 2

pupici, sper sa fie de folos cui trebuie! pupi

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Admina Sam 18 Iul 2009, 1:34 pm

Simo, este cumva acest Piciorus Singer ? Daca da, se numeste "overcasting foot" si ai informatii despre cum se foloseste: AICI
Dandana, sa o stapanesti sanatoasa. Imi pare tare rau ca au scos de la vanzare multe masini bune la pret, pentru ce ofereau... Ai avut mare noroc ca ai dat comanda inainte, sa o folosesti cu spor. beat

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de simoaign Lun 20 Iul 2009, 4:03 pm

Admina multumesc tare mult, m-ai salvat. Acesta este piciorusul. Ma si duc sa incerc.
simoaign
simoaign
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 48
Localizare : targu-mures
Data de inscriere : 17/07/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de diada Lun 20 Iul 2009, 6:08 pm

Capitolul 2

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB