Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Masinile noastre de cusut (5) EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Masinile noastre de cusut (5) EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Masinile noastre de cusut (5) EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Masinile noastre de cusut (5) EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Masinile noastre de cusut (5) EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Masinile noastre de cusut (5) EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Masinile noastre de cusut (5) EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Masinile noastre de cusut (5) EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Masinile noastre de cusut (5) EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Masinile noastre de cusut (5) EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Masinile noastre de cusut (5) EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Masinile noastre de cusut (5) EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Masinile noastre de cusut (5) EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Masinile noastre de cusut (5) EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Masinile noastre de cusut (5) EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Masinile noastre de cusut (5) EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Masinile noastre de cusut (5) EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Masinile noastre de cusut (5) EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Masinile noastre de cusut (5) EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Masinile noastre de cusut (5) EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Masinile noastre de cusut (5)

+104
Geta_63
lexa.dani
ALICET
ema
stejara
CarmenClaudia
dorina narita
relutant
ella_me
alessia2007
amaza1
MINU72
ioana soare
laura_zein
orhapetru
fulguta28
UNGUREANU MANUELA
Adela Ispas
monykutza72
danniela
Gabica
corilex
sergiu valentin
mihaelanecky
gobelin
trice
katy51
mar_ysa_28
maryall
Chirrox13
-iulia-
marry_a19
valentinadof
PAULA CONSTANTIN
scoobbyy
emmancita
Panea Laura
miry2305
mihaela_angela
sandydeea
cristinalexandru
afilimonb
theodhorac
codrina
Lali_Mete
i.xell
ChrisReeana
deliasonia2000
klara-bt
leia
Giawee
Narnia
marabr
tomari
criston84
stoy
marilenaboboc@gmail.com
anndrarossu
alinuta96
carmenpeter
ISorina
diblaru maria
lacridrumas
Florina Radu
tinap
barbin
rosita
danae
monelutzu
alice07
pfloricica
coman lacramioara
Geozaurus
andreeautza
amarylle
oanah
deosebita1
MagdaMarin
pisi
umm ibrahim
Karina33
aurelia.c
IrinaH
GIO Studio
roxy29
carmenzoe
MihaelaT
kla78
Admina
prelude
Cristina Munteanu
arielas
musetel
diada
zylv
danabarbu2007
Cristina_Ionela
aurishta
alexida
clodi
ancabanu
alinachiri
aidil
d_oana
108 participanți

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Masinile noastre de cusut (5) Empty Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de d_oana Joi 05 Ian 2012, 1:01 am



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link],[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link],[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link],[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~



Eu tot un LS2125 am si folosesc ata de papiota cumparata de la Kaufland si alte magazinase.Pana acum am cusut tot felul de materiale, inclusiv pasla.Sunt foarte multumita de masinutza.La un moment dat, a inceput sa scoata niste sunete mai ciudate, mi se incurca ata...dar noroc cu forumul acesta, mi-am adus aminte ca mai trebe si unsa draga de ea Smile




Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Dum 08 Ian 2012, 6:31 pm, editata de 1 ori (Motiv : Separat capitole)
d_oana
d_oana
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 81
Varsta : 35
Localizare : Banat
Data de inscriere : 23/01/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) Empty Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de aidil Joi 05 Ian 2012, 10:02 pm

Buna seara tuturor,

Foarte buna masinuta LS2125, eu o am de vreo 3 ani si de atunci am cusut cu ea fel si fel de lucrusoare prin casa, de la mici retusuri pentru haine cumparate de-a gata pana la perdele, draperii, rochite de vara pt mine si fiica mea. Nu stiu cum fac, dar tot timpul am ceva de cusut prin casa. Oare cum se descurca cei care nu stiu sa coase la masina?!
M-am molipsit asa de tare de cusut ca mi-am cumparat si un overlock, tot de la Brother. Mi-l doream de mult asa ca inainte de Craciun am indraznit si am facut comanda. Zilele astea am tot surfilat/surjat diverse si nu ma mai pot opri.
In fine, sa va stapaniti sanatoase masinutele si sa coaseti in continuare lucruri grozave cu ele. Ce-mi plac oamenii care lupta cu "nu stiu", "nu ma pricep" si reusesc in final sa ne dea lectii!
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de alinachiri Vin 13 Ian 2012, 4:21 pm

Buna fetelor,

Mi-a adus Mos Craciun un Singer 155...am inceput sa lucrez cu ea...timid...niste fete de pernute care surprinzator mi-u iesit...prima cu cusaturi mai strambe ultima...ok :P. Am multe intrebari in ceea ce priveste lucrul la masina dar ma intereseaza in mod special daca la acest model pot folosi ac dublu si daca da cum il folosesc si pentru ce???? Va rog sa nu va suparati pe mine...i'm new!!!! Multumesc!
alinachiri
alinachiri
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 116
Localizare : galati
Data de inscriere : 11/01/2012

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de ancabanu Vin 13 Ian 2012, 4:24 pm

Eu am primit de la o cunostinta o masina Brother VX 615 mai veche...si nu am gasit gasit manual de instructiune pentru ele. Nu am mai cusut la masina electrica...cand eram acasa la mama m-ai foloseam Ileana si de acolo mai stiu cate ceva..sper sa ma descurc si sa fac lucruri frumoase!!
ancabanu
ancabanu
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 38
Localizare : Onesti, Bacau
Data de inscriere : 12/01/2012

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de clodi Sam 14 Ian 2012, 12:31 pm

Pentru cele care cauta manuale de instructiuni am gasit acest site: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Anca, modelul vx610 nu l-am vazut in lista dar vezi daca se aseamana cu un alt model vx si poate iti sunt folositoare indicatiile acelea.
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de ancabanu Dum 15 Ian 2012, 12:54 pm

Multumesc frumos..pana la urma i-am dat de capat asa pe incercate.....sambata nu m-am lasat pana nu am termiant sarafanul care mi l-am propus sa il fac.....voi cauta pe acolo poate ca sunt mai multe trucuri !
ancabanu
ancabanu
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 38
Localizare : Onesti, Bacau
Data de inscriere : 12/01/2012

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) Empty Masina de cusut! De care???

Mesaj Scris de alexida Lun 30 Ian 2012, 8:38 am

Buna ziua,
Sunt si eu noua pe acest forum - de fapt va urmaresc, va citesc de ceva vreme si va admir si, deasemenea, sunt super novice in ale croitoriei. Este o pasiune mai veche din copilarie, dar nu am folosit niciodata o masina de cusut. Doar la mana am retusat si reconditionat unele lucrusoare ale mele si ale fetelor. M-am hotarat acum pentru o masina de cusut pentru ca nu mai muncesc de cand am al doilea copil, insa imi trebuie neaparata o ocupatie. Vreau masina de cusut, iar in timp vreau sa imi fac un atelier micut acasa. Le-am scris celor de la brother pentru o recomandare a masinii, iar in urma completarii unui chestionar mi-a fost recomandata Inovis 20. Eu una ma gandeam chiar la un Inovis 900 care si brodeaza, dar am nevoie de mai multe sfaturi. In privinta bugetului, acesta este nelimitat - sponsorizat de sot love , insa nici nu as cheltui o avere pe o masina de cusut. Voi ce ziceti fetelor, sa urmez sfatul celor de la Brother- Inovis20 sau sa-mi urmez dorinta - Inovis900?
Ma gandesc ca functia de brodare in timp isi va scoate banii. Deasemenea eu sunt din Constanta, chiar nu am vazut pe nimeni aici din aceeasi localitate si nu stiu sa existe vreo reprezentanta sau un magazin al lor sau al altei firme de masini de cusut unde se poate face si o proba sau un instructaj. In Bucuresti sau in alta localitate mi-este cam greu sa ajung pentru ca cea mica are doar 9 luni si inca papam tatzica, iar cea mare 9 anisori si ma ocup singurica de ele, sotul este plecat din tara.
Mi-ar fi de mare ajutor niste sfaturi si va multumesc frumos anticipat.
Va pup!!!
alexida
alexida
helper
helper

Numarul mesajelor : 12
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/01/2012

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de aurishta Lun 30 Ian 2012, 8:43 am

alexida a scris: M-am hotarat acum pentru o masina de cusut pentru ca nu mai muncesc de cand am al doilea copil, insa imi trebuie neaparat o ocupatie. Vreau masina de cusut, iar in timp vreau sa imi fac un atelier micut acasa.
Alexida, chiar daca iti vei cumpara masina pe care o doresti, vezi daca nu te potrivesti aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] hug pupi
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de alexida Lun 30 Ian 2012, 9:01 am

Multumesc mult de tot aurishta, m-am inscris deja in acest program, chiar ieri am dat de el, momentan astept raspuns, nu am vazut sa se organizeze cursuri in Constanta pana acum, eu m-as inscrie si contra cost, dar nu stiu nimic despre asta la noi.
Si totusi despre masina mea de cust ma poate indruma cineva?
alexida
alexida
helper
helper

Numarul mesajelor : 12
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/01/2012

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de Cristina_Ionela Lun 30 Ian 2012, 9:29 am

Si eu am brother LS2125 si sunt foarte multumita de ea ,uneori imi da impresia ca lucreaza singura ...o iubesc e prietena mea cea mai buna, nu stiu ce m-as face fara ea .
Cristina_Ionela
Cristina_Ionela
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 94
Varsta : 41
Localizare : Apuseni
Data de inscriere : 04/05/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de danabarbu2007 Lun 30 Ian 2012, 9:49 am

Buna !Hai ca incerc eu sa te lamuresc cumva pentru ca am un innov-is 900.E o super masinuta din punctul meu de vedere,poti face destule lucruri cu ea, cusut cu multe tipuri de cusaturi , brodat nu mai vorbesc-aria de brodare e de 10/10 cm dar poti cumpara si gherghef de 13/ 17cm maxim. O am de vreo 2 ani si pot sa spun ca mereu descopar ceva nou.Baga singura ata in ac, se conecteaza la PC, poti descarca nelimitat broderii de pe net, daca iti iei piciorusele toate iti garantez ca nu vei avea timp suficient sa le incerci pe fiecare, este practica si are un design de milioane- eu ii spun my precious.Atentie insa cand o cumperi trebuie sa citesti manualul foarte bine pt ca totul are o logica si daca nu executi ceva cum scrie la carte -se blocheaza singura si risti sa o strici ...
Insa e totusi o masina casnica , computerizata,dar casnica...tu vrei in viitor sa faci un atelier ,asa am inteles...dezavantaje din punctul asta de vedere:
- nu coase f. bine materialele groase(sau e posibil ca eu sa nu fi descoperit cum trebuie sa fac)
- viteza de coasere nu este f. mare- am avut o masina ruseasca cu care zburam peste tesatura(o am si acum ,dar i-am dat-o mamei si uneori cand ma grabesc sau cand vreau sa cos mat groase ii duc lipsa)
-e destul de icomod sa schimbi functia de cusut liniara in broderie- asta vb. in eventualitatea folosirii intr-un atelier- daca ma refer la partea casnica e super...
-eu duc lipsa si unui triplok si mi-ar fi placut sa-l am ,dar nu mai imi permit sa-l iau si pe acela; tu depinde iti poti lua o masina mai ieftina si de restul banilor un triplok sau ubber-nu stiu exact ce ti-ar folosi mai bine...

Bineinteles ca eu o prefer unui innov-is 20 si ca as face aceeasi alegere,
in concluzie ,daca bugetul este nelimitat poti sa o iei pe 900 ,dar iti mai trebuie si alte tipuri pt materiale elastice si finisaje de exceptie pt atelier. Trebuie sa iei in calcul si cat intentionezi sa brodezi cu ea pt ca o imagine dureaza cu tot cu potrivit in gherghef, schimbat ate intre 15-si chiar 30/40 de minute -depinde de aria de brodare si impunsaturi pentru ca are un ac...sunt masini la brother care brodeaza cu mai multe ace sau cu viteza mai mare de 400 impunsaturi pe minut.
Daca totusi nu ai in vedere un atelier de amploare in viitorul imediat apropiat , si vrei sa vezi cum decurg lucrurile- innov-is 900 este f. f. buna -un fel de avion!
Bafta sper ca ai inteles ceva...dar hotararea o iei tu!
danabarbu2007
danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 702
Varsta : 42
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de alexida Lun 30 Ian 2012, 10:08 am

Multumrsc mult Dana! Ma gandeam eu ca e minunata, eu m-am indragostit de ea la prima vedere pe siteul celor de la Brother, tocmai din aceasta cauza am fost un pic dezamagita de recomandarea lor al Inovis 20, care pare totusi, din prisma unui total necunoscator ca mine destul de buna.
Ma gandesc si ca nu ar fi recomandat sa investesc prea mult de la inceput si totusi Inovis 900... love .
Nu stiu daca voi avea vreodata un atelier prea mare, dar cu siguranta vreau o ocupatie pentru moment, care sa imi placa si in timp sa o transform in ceva mai profitabil.
Oare ar fi mai recomandat o masina de cusut de talia lui Inovis20 pentru moment si eventualitatea altor utilaje pe parcurs cum ar fi ceva de brodat sau alte masinute pe care le-am vazut descrise aici?? Nu gasesc emoticon ala care se scarpina in cap, cam asta sunt eu acum... Smile
alexida
alexida
helper
helper

Numarul mesajelor : 12
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/01/2012

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de danabarbu2007 Lun 30 Ian 2012, 10:54 am

Daca vrei deocamdata pentru sufletelul tau si apoi atelier ia-ti 900 o sa te indragostesti de ea si o sa lucrezi cu mare drag. Eu am facut la fel ca tine vreo 6 luni m-am scarpinat si nu stiam ce sa fac , ma gandeam ca e cam mare costul si nu vroiam sa par atat de egoista vis-a-vis de bugetul familiei, dar sotul meu mi-a cumparat-o(isi stransese bani pt un play station nou- dar stia ca suspin mult dupa masinuta asta) si asa m-am ales cu ea. Noi suntem bugetari amandoi deci nu dispunem de finante la discretie insa cand ne luam un lucru in casa -alegem intotdeauna ce e mai bun, chiar daca pretul e mai mare.Prefer sa strang si sa iau unul bun si durabil in timp (ma refer atat la functionalitate,dar si la tehnologie pt ca avanseaza f. repede si imi place sa fiu pe val... wink )decat mai multe si intr-un an doi sa repet figura.
danabarbu2007
danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 702
Varsta : 42
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de alexida Lun 30 Ian 2012, 10:59 am

Multumesc Dana, asa este sufletelul meu o vrea pe Inovis900!!! kiss
Totusi mai am o luna pana imi vin banii daca ar fi sa imi schimb decizia, mai astept opinii!!!
Oricum in martie am un concurs cu cea mare in Bucuresti la care trebuie musai sa ma duc. Eu sper, depinde mult de programul ei, sa pot ajunge si la reprezentanta lor, poate o testez si o iau chiar atunci!
Pana atunci astept pareri!
M-am entuziasmat asa tare, parca ma si vad, ma visez si noaptea lucrand, iar eu nici nu am atins vreodata o masina de cusut!
rade
alexida
alexida
helper
helper

Numarul mesajelor : 12
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/01/2012

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de zylv Lun 30 Ian 2012, 11:38 am

alexida,eu as prefera un inovis20+triplok+uber,decat inovis900.ai trei masini care te ajuta sa realizezi hainute profi.masina de brodat te ajuta in cazul in care te axezi pe lenjerii de pat ,fete de masa,servete...etc.de ex.,la ce ti-ar folosi broderia pe o camasa nefinisata pe dos?pt mine,una,conteaza ca hainele sa fie frumos finisate,dar depinde de ceea vrei sa faci tu.
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de alexida Lun 30 Ian 2012, 12:30 pm

Multumesc Zyvl, insa cum am precizat nu am nici o iota de experienta!!! Habar nu am ce inseamna triplok sau uber, am inteles din acest forum ca este ceva legat de surfilat sau tivuit, dar nu stiu exact cu se mananca.
Croitoria este o pasiune a copilariei mele, am cochetat si cu tricotatul si crosetatul, dar cred ca mi se potriveste mai bine croitoria si cred ca din punctul de vedere al unei ocupatii stabile ar fi mai profitabila pe viitor.
Singurele lucrusoare pe care le-am facut au fost la mana si sunt doar retusuri sau reconditionari ale hainutelor fetitei mele cea mare sau ale mele.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Mesaj 2



Mie mi-ar placea sa fac mai mult lucrusoare de copii, din acest motiv as avea nevoie de broderii, dar in acelasi timp, asa cum mentionezi si tu, este necesar ca hainutele sa fie frumos finisate.




Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Lun 30 Ian 2012, 5:00 pm, editata de 2 ori (Motiv : Unit mesaje)
alexida
alexida
helper
helper

Numarul mesajelor : 12
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/01/2012

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de diada Lun 30 Ian 2012, 12:49 pm

alexida a scris: In privinta bugetului, acesta este nelimitat - sponsorizat de sot love , insa nici nu as cheltui o avere pe o masina de cusut.

Eu apreciez ca vrei sa faci ceva cu manutele tale avand in vedere ca bugetul e nelimitat o sa am in viata asta buget nelimitat? mai bine sarac si curat, si daca tot vrei innovis 900 ce sa-ti mai spunem, ai deja exemplul Danei care este foarte multumita de ea. Si peste 2 saptamani o sa-ti iei triplock, dupa care uber si tot asa...

zylv a scris:..eu as prefera un inovis20+triplok+uber,decat inovis900.ai trei masini care te ajuta sa realizezi hainute profi.masina de brodat te ajuta in cazul in care te axezi pe lenjerii de pat ,fete de masa,servete...etc.de ex.,la ce ti-ar folosi broderia pe o camasa nefinisata pe dos?pt mine,una,conteaza ca hainele sa fie frumos finisate,dar depinde de ceea vrei sa faci tu.

Ai mare dreptate, dar uite ca eu nu ma impac deloc cu uberul, o fi al meu prost? se deregleaza in mers, o sa scriu la subiect si poate imi raspunzi acolo.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de alexida Lun 30 Ian 2012, 1:02 pm

Multumesc de incurajari, as putea sa stau bine mersi acasa, mda cam asta fac acum, am grija de fetitele mele, dar nu imi este de ajuns, nu ca m-as plictisi, ca nu imi dau ele pace si deocamdata imi este greu, dar sincer nu vreau sa ma plafonez si sa ma tampesc acasa.
Vreau si eu ceva al meu, iar sa ma intorc la munca nu se poate pune problema, pentru ca am muncit pana anul trecut cand am ramas insarcinata pe vas de croaziera impreuna cu sotul. Orice alt job as gasi nu am cu cine lasa fetele si nu stiu daca as vrea sa creasca ca mine cu cheia de gat, asa ca imi doresc din suflet sa reusesc sa fac ceva de una singura, poate ajutata un pic de buget...Smile))
alexida
alexida
helper
helper

Numarul mesajelor : 12
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/01/2012

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de zylv Lun 30 Ian 2012, 2:03 pm

alexida,triplokul este pentru surfilat,iar uberul este masina de acoperire.gasesti subiecte separate,si te poti documenta.eu am o masina inovis 30 si sunt tare multumita de ea.e putin cam inceata pt mine,dare ok.
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de diada Lun 30 Ian 2012, 2:06 pm

da, da si asta, sunt cam incete innovisurile, eu am innovis 10, ideala pentru incepatori.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de alexida Lun 30 Ian 2012, 2:15 pm

Tot citesc de azi dimineata despre ele, dar nu m-am lamurit de ce o masina de cusut nu poate face si aceste operatiuni.
Vreau sa spun ca la orice croitoreasa am fost pentru diferite operatiuni nu am vazut decat o masina de cusut si mi-a facut si tiv si era si surfilat. Cum vine asta? Adica nu poti sa faci tiv cu o masina de cusut mai buna? zid cos
alexida
alexida
helper
helper

Numarul mesajelor : 12
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/01/2012

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de diada Lun 30 Ian 2012, 3:39 pm

stai tu linistita ca sigur surfileaza undeva, ori la altcineva, ori o are in alta parte dar nu are cum o masina liniara sa faca si cusatura de triplock

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de alexida Lun 30 Ian 2012, 9:57 pm

Diada, recitesc acum mesajul tau si sper sa nu fie o nota ironica in el asa cum il vad eu acum. Eu ti-am multumit de incurajari, dar nu mai sunt sigura ca asta ai vrut sa transmiti. Cand am spus ca bugetul este nelimitat nu am facut-o sa ma laud, nicidecum. Eu pur si simplu imi doresc o masina de cusut pentru activitate si pasiune, iar in urma unei discutii in familie, sotul m-a sfatuit sa mi-o cumpar pe cea care mi-o doresc chiar daca asta inseamna sa fie mai scumpa. Si daca mi-o iau vreau sa fie o alegere buna, nu sa trebuiasca sa imi cumpar alta peste doua saptamani si tot asa, tocmai de aia am venit aici pentru anumite lamuriri si sfaturi. Sper totusi sa ma insel si ironia pe care o vad acum sa fie doar in imaginatia mea. Va tot urmaresc forumul de ceva vreme si am observat ca ati ajutat o multime de fete cu sfaturi si pareri si asta imi doream si eu: o parere calificata, sa-i spunem asa.
Multumesc tuturor pentru sfaturi si mai astept pareri.
O seara buna va doresc si Diada daca ma insel, imi cer scuze, poate am avut doar o dupa amiaza proasta.
Maine e o noua zi, cu soare sa speram!!!
alexida
alexida
helper
helper

Numarul mesajelor : 12
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/01/2012

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de musetel Mar 31 Ian 2012, 12:15 am

Alexida, bine zici, mâine e o zi nouă Smile

Fetele nu au făcut decât să-ţi răspundă din exeperienţa lor. Hai să-ţi zic şi părerea mea pentru că şi eu sunt de accord cu cele mai multe care îţi sugerează să îţi iei o maşină mai modestă pentru început.

Asta pentru că tu recunoşti că nu ai exeperienţă cu maşinile de cusut. S-ar putea să fie dintr-o dată prea multă informaţie, prea multe operaţiuni şi să o laşi baltă pur şi simplu. E mai uşor de folosit pentru începători o maşină simplă. Plus că ai două fete, dintre care una mică care are nevoie în permanenţă de atenţia ta. Ştiu cum e, copila mea are 11 luni aproape şi cât ea este trează cos la maşină maxim 10 minute neîntrupte. Iar când doarme, mai fac şi de mâncare că nu îmi place să stea în bucătarie pe lângă oalele de pe foc, mai un pic de ordine etc... deci nu f mult la maşină.

Aşa că cel puţin o vreme vei avea un timp limitat de descoperit maşina. Cu cât e mai simplă, cu atât mai repede vei putea să termini lucruşoare la ea. Apoi, pe măsură ce fetele cresc, vei avea mai mult timp pentru studiu şi exersat şi îţi vei putea lua şi alte maşini (triplock, uber, de brodat), sau una mai complicată.

Şi mai gândeşte-te că poate pur şi simplu nu o să-ţi placă. Poate nu ţi se potriveşte ţie croitoria. Sper să nu fie aşa, să fim colege pe sectorul de croitorie... dar nu se ştie niciodată. Poate pasiunea ta va fi fimo, sau Quiling sau altele... nu te vei simţi vinovată că ai o maşină scumpă pe care nu o foloseşti la adevărata ei valoare?

Pentru început, ascultă sfaturile celor de la Brother. Cea propusă este o maşină mai ieftină, dar nu "ieftină" în privinţa calităţii. Apoi vei vedea ce faci, după 6-12 luni. Poate îţi iei una de brodat. Sau poate că vei descoperi, ca multe dintre noi, pasiunea ce ne leagă de triplock.

Şi eu am fost atrasă de broderii la început. Chiar am văzut azi ce minunăţii a făcut Dana. Arielas este din nou vestită pentru minunăţiile pe care le face pe hainele copiilor ei. Dar ele au pornit cu ceva experienţă.

Uite, treaba asta cu hobby-urile şi investiţiile e cam la fel în orice domeniu. Începi cu ceva de bună calitate, dar nu f scump. Apoi încet-încet te extinzi. Spre exemplu, merg la munte de 15 ani. Am început cu o pereche de bocanci buni. Acum, şi eu şi soţul avem echipament de cel puţin 2000 de euro. Şi nu facem ture de noapte, alpinism, enduro... deci nimic extrem. Dar am strâns de-a lungul anilor, am schimbat, am primit cadou, am citit, m-am documentat, am văzut şi am o listă de dorinţe destul de lungă (ce să mai zic că acum trebe luat echipament pentru copil). Dar, încă o dată, am pornit de la o pereche de bocanci buni, fară fiţe, dar buni.

Cred că e destul de clară paralela. Oricum, eu îşi doresc mult timp şi spor. Abia aştept să postezi ce ai făcut cu mânuţele tale şi maşina de cusut, care o fi ea.
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de arielas Mar 31 Ian 2012, 8:31 am

Eu una nu puteam sa spun mai bine. I-ai spus exact din experienta ta si i se potriveste cel mai bine. Eu am copii deja mai mari, dar te asigur ca atata timp cat au fost mici, nu reuseam sa fac nimic si aveam masina de cusut de ceva timp , stiam sa cos, dar au fost ei nazdravani si nu ma lasau deloc. Chiar si acum cand mi-am luat masina de brodat, fata era mare, dar eu am o fata care pune mana pe tot si mi-a fost teama sa nu umble. oricum stie ca nu e voie, dar tot e atrasa de ea. Imi spune ca ea cand va fi mare , va coase ca mine. Asa o fi, dar pana nu invata sa umble cu ea, este periculoasa. (masina). Si oricum din experienta mea de un an cu masina de brodat, cred ca e mai bine sa fie separate, nu 2 in 1. Adica nu masina de brodat si cusut, nu de surfilat si acoperire. Dar eu am vrut sa fac economie, desi aveam o masina de cusut, pe care inca o mai am. Isi are utilitatea ei. Pana la urma tu hotarasti. Dar cred ca iti este greu nestiind sa cosi, nu stii ce vrei de la masina. Si sunt atatea oferte...iti doresc bafta.
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB