Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Masinile noastre de cusut - cap 1

+47
ioana soare
Lia33
annelise
mes
totolina
RalucaS
diane
dandana
Adriana13
livia1981
Diana
alexya
alyna
dana_mi16
ciresicca
Clio_Ela
DANIELA.I
cleo
ariana
babuscky
geany
jeni_m
lora17
lizbethlizz
kla78
zylv
loremunteanu
andreeaX
luiza
postoleirina
danutzii2
anne-marry
sayuri
arime
tomari
vilcris
mary
Admina
Dionisia
lorinaoo1
comun
MihaelaT
Ania
duchess
cris69
Camy
diada
51 participanți

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de geany Mier 17 Iun 2009, 10:14 am

wow...acela e pretul??? 1551 lei?? zid
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Admina Mier 17 Iun 2009, 11:18 am

Zylv, eu zic ca daca e ok pretul, pentru tine, cumpar-o! ura Stiu ca era in ultimul numar Burda (sau penultimul), o brosura de la BroRom si cu niste oferte bune. Cred ca nu le-au pus pe net, dar in brosura dadeau accesorii in plus, preturi reduse...
Eu nu ma mai crizez cand vine vorba de masini de cusut scumpe sau mai multe, de materiale multe, de accesorii si alte capricii de-ale noastre, ale croitoreselor. Pai sunt bani munciti, sigur fiecare din noi le cunoaste valoarea ca suntem adulte, nu copii de bani gata. beat Deci daca sunt banutii nostri si nu-i dam la coafor, pe tzoale, pe distractii, dar ii dam pe o masina de cusut pe care speram sa o folosim ani buni, poate 10-20, daca e de calitate, unde e problema in pret? SI cum mai spunea cineva aici... daca-ti faci 2 sacouri, o rochie de seara si altele de zi, in cateva luni, un an, ti-ai scos banii. Hainele de firma sunt foarte scumpe si nici nu pica la fel de bine ca cele facute pe masurile noastre.
Zylv, ai PM de la mine, sa-ti spun ceva. hug

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de zylv Mier 17 Iun 2009, 7:41 pm

geany a scris:wow...acela e pretul??? 1551 lei?? zid

dar este redusa de la aproape 2000,si in plus dau si masuta la ea,in valoare de inca 225,deci este moment bun de a o achizitiona.azi,chiar am fost si amvazut-o,daram vazut-o si pe surioara ei [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] care este dementiala,dar raman cu poftitul ca de cumparat am bani de cea mai modesta zid
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de geany Mier 17 Iun 2009, 8:27 pm

imi retrag wow...eu am cam pierdut valoarea banului romanesc,...cand lucram eu in Romania inca nu era UE si salariile erau altele,,,asa ca nu dati cu pietre Embarassed Eu inca nu-mi permit ceva asa scump,,,ma refer la pret de Germania;poate mai tarziu,daca nu-mi trece cu acest hobby Embarassed
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de zylv Mier 17 Iun 2009, 9:31 pm

geany,cand vei avea varsta mea sigur iti vei permite o masina mai scumpa.mi se pare normal sa ai ale prioritati la anii tai.as vrea eu sa am anii tai sa-mi permit numai o masina second rade
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de geany Joi 18 Iun 2009, 11:17 am

rade ,,,sa stii ca m-ai corupt cu masina ta scumpa si ieri chiar am vb cu prietenul meu despre aceasta tema si i-am spus ca daca voi lucra in continuare pana la ziua mea,,,imi voi cumpara si eu o masina scumpa rade si a fost deacord...acum sa vedem wink vreauuu si euuuu rade
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 Empty overlock privileg

Mesaj Scris de mes Lun 22 Iun 2009, 10:09 pm

buna seara!
incerc si eu sa ma deprind cu criotoria (am deja o masina de cusut) si nu reusesc sa surfilez nicicum materiale usoare. m-am documentat pe forum la voi si as vrea sa comand un overlock privileg ( de la quelle - sper sa nu dea faliment tocmai acum Smile ).
puteti sa-mi spuneti daca are ace si picioruse sau trebuie comandate separat?
multumesc mult,
mes
avatar
mes
helper
helper

Numarul mesajelor : 20
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Admina Lun 22 Iun 2009, 10:17 pm

Mes, are tot ce-i trebuie. Uite aici mai multe despre overlock : Totul despre surfilare. Asa cum a venit, asa l-am folosit. Daca ma aude Diada, scoate matura si ma bate... nu am schimbat nici acele, cred. Embarassed Si-l am din 2007, la sfarsit. Sa zic ca le-am folosit pe rand cand surfilam cu 3 fire, dar altfel, am setul original. In plus, ar mai fi doar inca 2 picioruse de comandat de la Quelle, dar sincer iti zic, nu le-am folosit. Iulia, o prietena de-a noastra, la fel le avea si nu le-a folosit... Deci cumpara doar overlockul cu transport diferential, cel de 800lei si aia e tot. Are ceva accesorii, ace de schimb, plase pentru surfilat cu ata speciala, o pensulitza de curatat, o penseta indispensabila. Eu mai am un ac bont, foarte lung care ajuta mult la bagatul atelor cand se mai rup sau scapa, din ghidaj. In rest spor maxim la surfilat, sa ne arati ce minunatii faci cu ajutorul lui. nor

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de mes Lun 22 Iun 2009, 10:40 pm

multumesc, admina, pentru raspunsul prompt Smile

si topicul despre surfilare o sa-mi fie de mare ajutor, cred ca dupa ce o sa am masinaria in dotare... o sa va mai scriu acolo - cred ca o sa am nevoie de sfaturi. asa, pentru masina de cusut, m-am mai descurcat oarecum ( cat am fost mica ma jucam la masina maica-mii si acuma mi-am mai adus aminte cate ceva Smile )
cu drag,
mes
avatar
mes
helper
helper

Numarul mesajelor : 20
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 Empty rugaminte (pentru totolina)

Mesaj Scris de annelise Dum 28 Iun 2009, 1:47 pm

Am o rugaminte pentru totolina sau oricine altcineva care foloseste masina de cusut Lucznik 340 FA. Am aceasta masina de vara trecuta si in loc sa fie un vis implinit a fost o mare, mare dezamagire. Am avut nesansa de a o cumpara cu un defect din fabricatie, care a fost inlocuita de cel acre se ocupa de repararea lor in perioada de garantie.( o piesa importanta rupta, din pacate nu stiu ce pt ca de asta s-a ocupat sotul meu). In final cand am incercat sa cos ceva cu ea, bucuria mi-a fost de scurta durata deoarece , schimband ata nu am mai reusit sa gasesc tensiunea potrivita, nici pasii nu mai ieseau cum trebuie. Am ajuns la concluzia ca nu stiu sa o folosesc, nu reusesc sa "descifrez " cartea ei, ma descurajez repede si totusi.... imi doresc atat de mult sa cos la ea!!!!!Acum cred ca nu am nici macar toate piesele initiale, ma refer la ace ( am facut greseala sa las totul in masina cand am dus-o la reparat). HELP, PLEASE!
avatar
annelise
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : suceava
Data de inscriere : 28/06/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 Empty masinile noastre de cusut

Mesaj Scris de DANIELA.I Dum 28 Iun 2009, 2:27 pm

fetelor ,la cerere voi posta masinile pe care le am in atelierul scoala.
masina de incheiat surfilat(overlock)-5 fire
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
masina de surfilat triploc
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
masina de incheiat surfilat in 4 fire(overlock)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
masina de cusut lant
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
masina de cusut nasturi
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
masina de cusut tivuri(asuns)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
masina de brodat computerizata INNOVIS-700
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de totolina Dum 28 Iun 2009, 2:52 pm

si eu am masina de abia de 3 saptamani, am cusut la ea si sunt multumita, intr-adevar, la butoane e mai greoaie, la innodat ata, nici nu umblu, se apasa foarte greu. de asemenea nu reusesc de exemplu sa umblu la butonul ala de zic ei ca este pt reglarea presinunii piciorusului, care trebuie ridicat sau apasat, la mine a ramas apasat, dar vad ca nu are nimic. in schimb coase bine, am probat si materiale usoare si materiale groase, blug pus in 4, si merge excelent. acum despre ace, nu le-a avut nici a mea pe toate, in carte descrie acul cu alb, cu albastru, acul dublu, dar eu nu am rezerve decat pt acul care era in masina. de acul dublu as avea nevoie, dar poate gasesc sa cumpar.
tensiunea atei o reglez invartind de butonul acela numerotat prin care trece ata, eu il las la 3 de obicei, si de la suveica mai rotesti de surubelul acela, depinde cum vrei, mai strans sau mai larg. eu l-am largit pt materiale usoare. cartea o mai ai, daca nu, o scanez si iti trimit eu. dar masina merge acum, nu? doar ca nu reusesti sa ii potrivesti tensiunea, sau cum?
daca mai ai intrebari, iti mai raspund hug
totolina
totolina
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 381
Varsta : 41
Localizare : Galati
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Lia33 Joi 02 Iul 2009, 1:53 pm

Fetelor am si eu o masina Brother XL 5500 achizitionata de curand. Am o nedumerire.
Am cusut la ea de incercare si nu am reusit, nu mi-am dat seama nici din carte cum selectionez programele din randul 2. Acolo e cusatura aia ca o frunza care zic ei ca nu lasa sa se destrame materialul.

Voi cum surfilati? Cu modelul de zig-zag simplu. Am vrut sa cumpar piciorusul ala special pt surfilare da cica nu il au pe stoc. Azi vreau sa ma apuc sa cos o lenjerie de pat ca mi-am luat material si nus cum sa fac cu partea de surfilat.

Ata elastica de cusut unde se gaseste? Si cum se coase cu ea, ca si cu cea obisnuita?
As vrea si eu un manechin dinala special pt croitorie... voi cum ati cumparat asa ceva?
avatar
Lia33
helper
helper

Numarul mesajelor : 41
Localizare : Arad
Data de inscriere : 30/06/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de andreeaX Joi 02 Iul 2009, 2:51 pm

Eu pana de curand "surfilam" folosind cusatura nr 15 de la brother XL 5700 (am pus poze mai demult pe topicul acesta daca vrei sa vezi) insa am observat ca iese muuult mai bine folosind zig zagul setat pe latimea cea mai mare si apropierea cea mai mare,adica des si lat.Voi face o poza sa ti arat cum vine.Am folosit cusatura asta pe un material subtirel si destul de fin,care se destrama destul de mult si chiar imi place cum arata.Iar daca treci de 2 ori nu se mai destrama deloc.
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 41
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Lia33 Joi 02 Iul 2009, 2:57 pm

Andreea si intrebarea mea de baraj, cum selectezi cusatura nr. 15? zid
Dupa cum spuneam de-abia ce-am luat masina si iainte am avut o veronica cu pedala la care nu aveam optiuni.

Si cum selectezi latimea si apropierea cea mai mare?
Daca te rog, poti sa-mi dai link-ul unde ai pus pozele?
avatar
Lia33
helper
helper

Numarul mesajelor : 41
Localizare : Arad
Data de inscriere : 30/06/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Dionisia Joi 02 Iul 2009, 3:16 pm

Pana iti spun fetele, citeste instructiunile !!!
pt. a selecta randul 2 de cusaturi , roteste butonul mare , din dreapta, la S1, parca ( in stanga, sau in dreapta, vezi unde iti permite , nu forta nimic )
afli multe lucruri , nu numai despre masina, dar si pentru coasere ...

dar intai obisnuieste-te cu cusatura simpla , si apoi ...
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de ioana soare Joi 02 Iul 2009, 3:21 pm

Lia manechine speciale pt croitorie eu am vazut la reprezentanta Pfaff de pe Bd. Elisabeta. Daca vii in Bucuresti, dupa ce ajungi la merceria Felix de pe Calea Victoriei ( de care ziceam dincolo la tricotaje), continui drumul pe Calea Victoriei pana la intersectia cu Bd. Elisabeta(cam 50-100 m), iar acolo faci la stanga. Magazinul e cam la 200 m pe partea stanga.
Manechinele sunt pe marimi ( S, M, L ...), iar la fiecare marime ai o marja de cativa centimetri pentru a modifica talia, bustul, soldurile, umerii, pentru a-l face fix pe dimensiunile tale.
Singura problema este pretul destul de mare - aprox. 700 de lei (asta iarna).

Dar poti sa-ti confectionezi tu unul dupa cum a explicat Vilcris aici link
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de diada Joi 02 Iul 2009, 3:24 pm

Lia, mai multe despre utilizarea atei elastice gasesti AICI link, mai ne intrebi acolo unde ai neclaritati, dar exact cum zice si Dionisia, trebuiesc citite instructiunile masinii. Multa bafta!

In alta ordine de idei, eu nu surfilam nimic la o lenjerie, pai la cerceaf ii faceam tiv, pernele oricum le faceam laterala aia de 3 cm, la plic, nici atat... eu zic sa nu te stresezi cu surfilatul in zig za la o lenjerie, pierzi foarte mult timp, parerea mea.

cat despre manechin, eu nu a loc si de el din pacate.... Sad

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Lia33 Joi 02 Iul 2009, 3:30 pm

Fetelor bine inteles ca AM CITIT!!!!!!!!!!!! mai intai instructiunile. Apoi cu cartea in fata m-am pus la masina si am incercat toate cusaturile, inclusiv cu acul dublu. Probabil ca nu ma duce pe mine capul, dar din INSTRUCTIUNI nu am inteles si nici practic cum sa le selectez. O sa incerc azi cu butonul ala la S1.
avatar
Lia33
helper
helper

Numarul mesajelor : 41
Localizare : Arad
Data de inscriere : 30/06/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Dionisia Joi 02 Iul 2009, 3:43 pm

scuze, n-am vrut sa te suparam !!!
stiu ca sunt greoaie instructiunile, dar pune o poza cu fata masinii de cusut; cartea cu instructiuni este cumva si pe net ?

am gasit manualul; sa vedem pag 13 : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ;
in josul paginii nr. 13, ai :
in stanga (un sub-buton, rozeta de jos !?) de unde reglezi cat de des sau cat de rar sa fie zig-zagul ;
iar in dreapta ai celalalt sub-buton, rozeta , asa selectezi cusatura strech , trebuie sa rotesti pana apare SS

fa incercari, de exemplu regleaza lungimea pasului la 4 , si numai asa regleaza din celelalte butoane, o sa-ti dai tu seama ce trebuie sa faci

spor la treaba !


Ultima editare efectuata de catre Dionisia in Joi 02 Iul 2009, 4:07 pm, editata de 3 ori
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Lia33 Joi 02 Iul 2009, 3:46 pm

Nu m-ati suparat... lol! da o sa ajung la disperare cred cu randu ala al doilea. Ma gandesc sa sun la Brother si sa-i intreb pe ei.
Parca era da nus acum ca tre sa plec. Mai vad acasa.
avatar
Lia33
helper
helper

Numarul mesajelor : 41
Localizare : Arad
Data de inscriere : 30/06/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de andreeaX Joi 02 Iul 2009, 6:20 pm

Xl 5500 seamana f bine cu a mea..Deci...din rotita din dreapta selectezi S1 (sau SS,la mine asa apare) asa cum ti a spus dionisia,apoi din rotita mare de pe mijloc selectezi numarul cusaturii pe care doresti sa o folosesti,din randul de jos,te uiti la nr care apare deasupra "frunzulitei" despre care aminteai.Pentru randul de cusaturi de sus nu mai setezi S1

Daca vrei sa folosesti cusatura zig zag nu mai selectezi S1 o lasi asa...si ca sa iasa un "surfilat" des si lat rotita din dreapta trebuie sa fie la 1 iar cea din stanga (unde ai si semnul zig zag deasupra) la 5.Poti manevra cum doresti distanta intre cusaturi si latimea zig zagului din rotitele astea 2.

La XL 5700 selectez SS ducand rotita din dreapta la extrema stanga,s ar putea sa fie asa si la tine dar daca vezi ca nu merge nu o forta,incearca spre dreapta.
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 41
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Admina Joi 02 Iul 2009, 8:56 pm

Lia, cum ti-am mai zis si eu, in alta parte, trebuie setat pe SS acel buton si se selecteaza cusaturile elastice din randul 2. Eu am stat cu fosta mea masina de cusut, cateva luni pana sa aflu de la Diada cum se selecteaza acele cusaturi, din randul 2. rade Nu mi-au trebuit si nici nu pricepeam instructiunile in maghiara... Deci printeaza explicatiile fetelor si incearca tot ce s-a zis. Doamne fereste sa fie defect acel buton si sa nu se selecteze bine...
In alta ordine de idei, manechin iti poti face dupa metoda postata de Vilcris, sau se gasesc in Niro/ SamExpo, de cumparat; doar ca acestea vor fi la dimensiuni stas, gen 90-60-90 si depinde mult de conformatia fiecaruia.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 Empty intrebare

Mesaj Scris de bluegray Joi 02 Iul 2009, 10:33 pm

Buna, tuturor. Ma bucur ca am dat de acest forum pentru ca am aceleasi preocupari ca si voi, desi in ultima vreme n-am prea avut timp de croitorie. Acum insa sunt in concediu si as vrea sa-mi cos niste lucrusoare. Am o masina de cusut Ileana veche, mostenire de la bunica-mea. Cu toate ca nu are prea multe optiuni, functioneaza foarte bine si-s destul de multumita de ea. Singurul lucru care ma aduce la disperare e ca trebuie sa surfilez manual ceea ce cos si asta imi ia o gramada de timp. Tocmai am citit topicul despre surfilare si m-am lamurilt ca ar trebui sa-mi cumpar un triplock, dar nu mi se pare rentabil, ca eu nu cos atat de mult incat sa-mi scot banii. Explicati-mi si mie, va rog, cum e cu cusatura in zig-zag, ca eu nu stiu daca am optiunea asta la masina mea care are vreo 40 de ani. Sau exista si nu stiu eu s-o folosesc?
avatar
bluegray
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 55
Localizare : romania
Data de inscriere : 02/07/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de diada Joi 02 Iul 2009, 11:37 pm

Sigma, masina la care toate am vizat/visam este triplok, overlock, cum vrei sa-i zici, uite avem AICI link un subiect special deschis despre aceasta masina, vezi ca mai jos pe pagina aceea Dionisia ne spune ca si-a luat o masina buna calitate/pret din metro. O sa te sfatuiasca ea mai multe. In rest, eu ce pot sa-ti recomand, ce are si Admina si la sfatul ei mi-am luat si eu Flowers triplockul de la PRIVILEG/QUELLE, cu transport diferentiat la 800 lei. eu sunt foarte incantata de el, pentru mine e o masina la care a visat cativa ani.

L.E. se pare ca m-am intins la scris si tu deja te-ai dumirit wink

Nu cred ca Ileana sa aiba functie de zig zag, mai bine iti iei o masina liniara si gata, ai o gramada de cusaturi ornamentale, inclusiv zig zag. Avem doua topicuri pe aceasta tema: Ce masina de cusut recomandati link si Masinile noastre de cusut link

pupici, sa ne spui ce-ai hotarat hug

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 11 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB