Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Masinile noastre de cusut - cap 1 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Masinile noastre de cusut - cap 1 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Masinile noastre de cusut - cap 1 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Masinile noastre de cusut - cap 1 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Masinile noastre de cusut - cap 1 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Masinile noastre de cusut - cap 1 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Masinile noastre de cusut - cap 1 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Masinile noastre de cusut - cap 1 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Masinile noastre de cusut - cap 1 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Masinile noastre de cusut - cap 1 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Masinile noastre de cusut - cap 1 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Masinile noastre de cusut - cap 1 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Masinile noastre de cusut - cap 1 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Masinile noastre de cusut - cap 1 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Masinile noastre de cusut - cap 1 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Masinile noastre de cusut - cap 1 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Masinile noastre de cusut - cap 1 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Masinile noastre de cusut - cap 1 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Masinile noastre de cusut - cap 1 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Masinile noastre de cusut - cap 1 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Masinile noastre de cusut - cap 1

+47
ioana soare
Lia33
annelise
mes
totolina
RalucaS
diane
dandana
Adriana13
livia1981
Diana
alexya
alyna
dana_mi16
ciresicca
Clio_Ela
DANIELA.I
cleo
ariana
babuscky
geany
jeni_m
lora17
lizbethlizz
kla78
zylv
loremunteanu
andreeaX
luiza
postoleirina
danutzii2
anne-marry
sayuri
arime
tomari
vilcris
mary
Admina
Dionisia
lorinaoo1
comun
MihaelaT
Ania
duchess
cris69
Camy
diada
51 participanți

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 Empty Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de diada Joi 04 Dec 2008, 12:03 pm

Aici o sa ne "etalam" masinile noastre de cusut cu plusurile si minusurile lor, pentru ca cine este in cautare de masini sa isi aleaga pe cea care i se potriveste.


Ultima editare efectuata de catre diada in Lun 20 Iul 2009, 6:09 pm, editata de 2 ori
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Camy Joi 04 Dec 2008, 12:49 pm

foarte bine ai facut diada.eu am un brother bm 3500,si o masina de surfilat industriala,e veche,dar e buna ,ca merge pe orice material,foarte putin o mai reglez la ate ,mai strans sau mai slab

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

iar cea veche este asta,

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

eu am lucrat foarte mult jerse pentru ca nu aveam decat triplocul,si incercam sa fac de ex o bluza fara tiv si puneam bentita .va pupic fetelor hug
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de diada Joi 04 Dec 2008, 3:27 pm

Super, dar uite ca nu ai zis plusuri si minusuri....

eu de ex am un hyundai KP1000

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

sunt foarte multumita de ea, la cat a costat si la ce minuni coase eu sunt multumita, DAR, are minusurile ei.... adica: nu suporta ac dublu (mi se pare important), nu coase materiale elastice - ori nu stiu eu sa o reglez, desi e greu de crezut, i-am luat si ac special.... nu vrea, am cusut si cu banda si cu hartie, mai merge dar totusi sare si tot trebuie sa te intorci.... este galagioasa, fata de BM-ul lui Camy care este super silentioasa, are cusaturi de baza, butoniere in 4 pasi - foarte bine le executa, cusut de nasturi, fermoare.... in rest, chiar nu-mi mai vin altele in minte acum, dar o sa revin cum descopar alte minusuri.


Ultima editare efectuata de catre diada in Vin 01 Oct 2010, 8:34 am, editata de 1 ori
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de cris69 Joi 04 Dec 2008, 5:45 pm

eu am doua :un privileg si un inotec. privilegul l-am dus la tara ca mai mesteresc si vara pe acolo, la inotec am sa-i fac poza sa o vedeti.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de diada Joi 04 Dec 2008, 5:56 pm

amandoua liniare? vrem poze! si ce te multumeste/nemultumeste hug
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de duchess Joi 04 Dec 2008, 7:53 pm

Eu am o ileana si o masina Lervia.Am primit o anul asta de ziua mea bee
duchess
duchess
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 16/11/2008

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Ania Vin 05 Dec 2008, 11:13 am

eu am masina de cusut manuala - mana = sper sa reusesct sa`mi iau si eu una cat mai curand !
Ania
Ania
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 36
Data de inscriere : 05/11/2008

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de MihaelaT Vin 05 Dec 2008, 5:37 pm

eu nu o am de multa vreme ca sa pot preciza exact punctele tari si cele slabe, asa ca voi spune cam ce face.
coase in primul rand :D si nu face zgomot mare, coase fermoare, nasturi, butoniere in patru pasi, pana in prezent nu mi-a adunat materialul nici chiar matasea satinata, am cusut si blugi (tiv din acela special, doar unde a fost cusatura mult prea groasa nu tragea materialul si aici ma refer la cusatura aceea dublata de la blugi si pusa inca o data ca sa execut tivul...cred ca ati inteles Embarassed )cand voi descoperii punctele slabe voi veni cu completari.
cam asta-i masina mea(prima electrica la care cos)eu sunt multumita de ea si mi-e tare draga :D
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

link
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de comun Mier 10 Dec 2008, 3:45 pm

O sa pun si eu o fotografie a masinii mele, care, intre noi fie vorba mi-e tare draga Smile O am de putin timp, abia m-am lamurit ce tipuri de cusaturi pot sa fac cu ea, am cusut de proba, un nasture, un fermoar si o butoniera, folosind piciorusele pentru fiecare. Ca in rest, vorba MihaeleiT, masina coase Smile
In schimb ma confrunt cu o problema: printre accesoriile standard nu am primit si piciorusul pentru surfilat si habar n-am de unde as putea sa-l cumpar. Cand intreb, toata lumea ridica din umeri. Voi de unde v-ati cumparat accesorii, daca ati avut nevoie? Stiu ca pentru surfilat exista o masina speciala, dar in cartea tehnica a masinii scrie ca exista si piciorus pentru surfilat, numai ca trebuie sa-l cumpar separat.
avatar
comun
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Localizare : Romania
Data de inscriere : 09/12/2008

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de diada Mier 10 Dec 2008, 7:44 pm

Eu nu am piciorus pentru surfilat, il folosesc pe cel normal, ca pana la urma surfilatul asta este cusatura zig-zag... sau la masina ta o fi alta... Uite o sa fac o poza la accesoriile pe care le-am avut eu la masina mea de cusut.
Eu cred ca la masina ta piciorusele, le poti cumpara de la reprezentanta sau intra pe net pe pagina lor si vezi acolo daca poti da comanda.
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de comun Joi 11 Dec 2008, 9:11 am

Pana una-alta, am pozat si eu masina de cusut.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ai dreptate Diada, am incercat cusatura zig-zag, merge pentru surfilat. Cat despre alte accesorii, cred ca voi suna la reprezentanta, pentru ca la email nu mi-a raspuns nimeni pana acum.
avatar
comun
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Localizare : Romania
Data de inscriere : 09/12/2008

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de diada Joi 11 Dec 2008, 10:44 am

Uite si accesoriile mele

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de lorinaoo1 Dum 14 Dec 2008, 10:12 am

Eu am o Veronica manuala. E a soacra-mii, statea nefolosita si folosea drept comoda pt tv. Pana acum am cusut si denim cu captuseala matlasata, si materiale mai usoare, chiar si jerse, cu ac cu varf bont, si tricot. Bineinteles ca nu rezista mult timp cusatura la tricot, de asta visez la o masina de cusut care sa aiba cusatura... elastica. Am descoperit de curand ca ar trebui sa aiba inca vreo 4 picioruse (pt snur, pt tiv, pt brodat, pt fermoar), dar socrela nu le mai are. Asa ca mi-am propus sa pun deoparte macar 10 lei pe sapt si la vara mai pune tati si imi iau si eu o machinuta dragalasa si prietenoasa wink
Eu am o intrebare, apropo de masinile voastre electrice. Ar trebui sa aiba o pedala, nu? Am vazut ceva in poze, dar nu sunt prea sigura ca am inteles ce am vazut Embarassed
lorinaoo1
lorinaoo1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 46
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2008

http://mozaicdeperle.blogspot.com/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de diada Dum 14 Dec 2008, 10:26 am

Da, Lorina, chestia aia pe care ai vazut-o e pedala in poza (ultima) lui Camy se vede si la Mihaela, acum este finuta, parca ar fi acceleratia la masina (exagerez putin, dar eu daca am avut o masina Casnica prima data, mie asa mi s-a parut trecerea de la una la alta rade )
.
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Dionisia Sam 24 Ian 2009, 2:57 pm

Eu am o masina de la TCM, am avut pe mana si o masina PRIVILEG, varianta mai ieftina , mi s-a parut cam la fel cu cea TCM, oricum am lucrat destul de putin cu ea ;
ce nu-mi place la TCM , este ca imi " ingroapa " materialele subtiri, marturisesc ca nici nu stiu sa jonglez cu tensiunile atelor, am incercat, dar tot nu-mi iese ! ce-o fi asa greu, nu stiu , si sunt inginer rade
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Admina Joi 29 Ian 2009, 11:46 am

Dionisia, masina ta are cumva o parghie care regleaza presiunea piciorusului presor? Daca da, incearca sa reglezi fie mai mica, fie mai mare. De ce zic asa... am patit-o cu Brotherul, in manual scria sa lasi presiunea mica pt materiale subtiri si elastice si nu-mi mergea, mai rau facea. Am scris la reprezentanta si mi-a zis sa incerc invers, cu presiunea mare, la materiale subtiri scratch Si am observat ca mergea mai bine.
Eu imi urasc masina de cusut No mi-a rupt ultimul ac dublu pt stretch si nu gasesc, de cumparat. Coseam ceva tricot elastic si mergea ok, am cusut decorativ sus la elastic si jos la tiv am pus acul dublu. A mers bine si la ultimele cusaturi, pe materialul pus in 4, l-a rupt(totusi nu era gros). Mergeam si incet, cu grija...
Vreau sa va intreb, voi schimbati setarile la masina, in functie de material? Adica, la fiecare material Question Eu cred ca mi-as dori o masina care e mai robusta, ca si triplockul sa mearga pe orice material, fara probleme. O exista asa ceva?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de mary Joi 29 Ian 2009, 1:43 pm

Buna fetelor. Va rog frumos sa-mi explicati si mie (ma refer la cele care aveti triploc) cum se unge triplocul. Cum va dati seama daca mai are ulei sau nu in baie? Eu am desfacut capacelul acela de deasupra transparent din plastic si nu se vede ulei deloc. Se pune ulei cumva pe acolo; trebuie sa fie plin? Nu am idee absolut deloc. Nu m-a interesat sa ma uit cum se face si acum imi pare rau pentru ca zilele astea nu poate sa vina mecanicul pe care il cunosc eu si imi trebuie neaparat azi, maine si nu mai merge aproape deloc. Si stiu ca e din cauza uleiului.
Va rog mult de tot sa imi explicati si mie daca va pricepeti. Astept.
Va pup. Marilena
avatar
mary
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Camy Joi 29 Ian 2009, 3:07 pm

mary eu nu styu ce fel de masina de surfilat ai ,noi aveam la servici masini industriale,iar mecanicii nostri da puneau ulei acolo,incearca si tu ,dar ai grija sa stergi masina bn sa nu ai surpriza sa patezi ceea ce lucrezi.si nu il pune plin.te pupic
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Camy Joi 29 Ian 2009, 3:10 pm

admina eu nu am treaba cu brotherul vad ca merge pe orice materal fara sa umblu la nimic,deci ai facut o alegere buna,asa ca daca vrei ti-o recomand wink

te pupic hug
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de mary Joi 29 Ian 2009, 4:39 pm

Camy multumesc mult de tot. Si eu am tot un triploc industrial. Un Metalotehnica cu 5 fire. L-am adaptat la 220v. Eu am lucrat la o croitorie in urma cu 7-8 ani, acum lucrez in cu totul alt domeniu dar imi place foarte mult sa cos. Atunci chiar ca nu m-a interesat cum se unge pentru ca nu aveam triploc acasa. In afara de capacelul acela ai mai vazut cumva daca mai pune ulei si intr-alta parte? Imi cer mii de scuze ca sunt asa insistenta dar imi trebuie neaparat azi sau maine. Mecanicul a zis ca vine tocmai luni si nu pot sa astept pana atunci. L-am intrebat pe el si nu a vrut sa imi spuna. A zis ca vine el sa imi puna ulei.
Va pup
avatar
mary
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de diada Joi 29 Ian 2009, 4:42 pm

Nici eu nu pot sa zic ca umblu la setari prea mult.... desi nu e o masina exceptionala, eu si asa merg cand liniar, cand zig-zag.... acolo ce mai umblu, in rest.... nu prea scratch

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Camy Joi 29 Ian 2009, 6:01 pm

mary masina mea este la fel,tot asa se numeste si zau c o am de atatia ani,dar eu nu am styut cum se numeste,acum m-am uitat in spate si asa scrie.uite eu iti fac o poza sa vezi cum este a mea ,si unde cred eu ca se pune ulei,eu o am de atata timp,dar nu am uns-o niciodata decat atunci cand am cumparat-o ,a venit un mecanic la ea si mi-a reglat-o si a si uns-o,cu siguranta acolo trebuie sa fie,desfaci capacelul ala galben ,dar crezi ca masina nu merge din motivul asta?ce iti face ?cum adica nu merge?nu coase?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

eu zic ca acolo
ca in alta parte nu ar avea unde,intamplator a venit si maicamea pe la mine si ea zice la fel.

poate ii dam de cap.
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Admina Joi 29 Ian 2009, 9:41 pm

Mary, eu nu am experienta pe industriale, dar hai sa-ti zic ce am bagat la cap, de la profesionisti. De cele mai multe ori, problemele mari sunt cauzate de acumularea de scame, de fire. Intai de toate, curata bine triplock-ul. A meu, daca merge greu(apas pe pedala pana la capat si merge incet, abia coase, si se aude motorul mai tare), il curat. Il desfac si ii scot scamele cu o perie, suflu sau chiar pun spray-ul cu aer comprimat prin rosturi si imbinari. Si apoi merge ca... unsa rade desi nu am uns-o. Intai e curatarea minutioasa si apoi unsul. Daca pui ulei peste scamele adunate prin partile in miscare, se incleiaza rau, mai rau faci.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Dionisia Vin 30 Ian 2009, 8:38 am

Tocmai m-am jucat putin cu o masina de cusut Brother, o varianta mai ieftina, cu 15 cusaturi, butoniera in 4 pasi, avea ac dublu, asa ca am avut ocazia de a proba acul dublu la masina mea, unde nu specifica nicaieri ca merge; si surpriza, a mers ! dar, cum am citit undeva ca a coborat putin acul dublu, l-am pus putin mai jos, din prima , si a mers foarte bine . Nu arata tivul , pe dos , ca la produsele cumparate, adica cu zig-zagul acela , ma gandesc ca poate tivul mai are nevoie de un surfilat suplimentar, si apoi cusuta marginea cu acul dublu ,... si distanta dintre ace, e mai mica decat la produsele din comert. Poate imi puneti si mie o poza cum arata tivul cu ac dublu, pe dos .
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de vilcris Vin 30 Ian 2009, 9:33 am

Subscriu si eu la ce a spus Admina. Curatatul temeinic este cheia. Daca masina se impiedica, aceasta nu poate fi din cauza ca nu este unsa. Ori are multe scame care o impiedica, ori are un defect mecanic. Eu am un overlock Toyota de 9 ani si nu stiu daca am uns-o vre-odata. Mi se pare ca a uns-o o data sotul (eu am mecanic la domiciliu, se ocupa el). Nici cu curatatul nu pot zice ca ma omor dar o perii si o suflu de scame si o sterg cu Pronto de cate ori schimb atele.
Am si eu la ea un dopulet dintr-ala in partea de sus. Da, pe-acolo se unge. Dar ATENTIE!!!. Nu se umple locasul cu ulei. Se pun 2-3 picaturi, se antreneaza masina in gol, se asculta zgomotul, daca consideram ca mai trebuie, mai punem o picatura, iar antrenam masina in gol (picaturile trebuie sa se raspandeasca intre piesele in miscare ale mecanismelor, de aceea trebuie tot timpul antrenata masina pe parcursul ungerii). Mai mult de 5-6 picaturi n-ar trebui sa depasim. Sa ne gandim logic. Cat de mare este mecanismul si cam cat ulei trebuie sa fie ca sa obtinem o pelicula subtire peste tot??? Este inutil sa mai amintesc, dar totusi o fac, ca trebuie ulei special, pentru mecanisme fine. Si unul de buna calitate. Eu am primit un recipient cat unul de rimel odata cu masina.
Si eu sunt de parere ca daca acea masina nu merge, nu este numai din cauza ungerii. Trebuie un mecanic. Chiar daca este foarte murdara de scame. trebuie un mecanic care sa o o demonteze ca sa o curete. Sotul meu asa face cand ii semnalez defectiuni de genul asta la masina. Intai face asta si apoi se uita dupa alte belele.
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB