Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

+56
victoriacus
juliennej
roxana096
Buburuza
symos
anka_gabi
stoy
olympia
Biene
Steluzza
delia.r
Roxy
Bianka7
raluca76
margelutamea
ioana soare
zylv
andacoman
RamonaM
Lucia.BlueFlower
LYNDA
cris_27
jessica
Andata
violeta25
aurishta
valentinadof
Clio_Ela
mnarcisa
teisoara
ivanoiuadela9
Alina.C
veniciuc nicoleta
miclescumirela
danae
MagdaMarin
amnro
Nicoleta Irimescu
luminita_khader
percsovics monica
totolina
Zeyyya
kisslandia
marlen372001
scamutza
Felicia2
livia1981
tatia
ana_bela
Maia
lukmar
lorinaoo1
Admina
MihaelaT
diada
arime
60 participanți

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de totolina Mar 23 Feb 2010, 11:03 am

felicitari pt fetita ta, la cum o descrii stiu ca esti foarte mandra de ea. nici eu nu m-am ferit sa o iau in brate de cate ori cerea, sau simteam ca are nevoie sa fie imbratisata. acum are 3 ani si 9 luni, tot in brate vrea, dar nu pt ca este alintata, dar cred ca s-a nasut putin lenesa. daca ii este frig sau cald prefera sa o care cineva in brate. cateodata reusesc sa o fac sa mearga singura, cateodata o mai iau in brate.
la "biberonul din toata inima" ma refeream la mamicile carora nu le place sa alapteze. am cunoscut o mamica, si de urat ce ii era sa ii dea lapte, spunea ca are colici, dar bebele plangea de foame, sau sa isi implineasca nevoia de supt. eu o tineam la san si cate o ora, daca asa voia ea.
sunt cazuri si cazuri, de aceea nu generalizez.
totolina
totolina
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 381
Varsta : 40
Localizare : Galati
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de Zeyyya Mar 23 Feb 2010, 1:01 pm

Dragi mamici , stiu ca personalitatea copiilor este diferita , dar eu am scris acolo din ceea ce stiu de la cunoastintele pe care le am si care au bebei ... prietenie
Zeyyya
Zeyyya
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 28
Varsta : 33
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/02/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de marlen372001 Mar 23 Feb 2010, 4:53 pm

dragele mele,

ca orice mamica si eu ii luam pe bebe pe rand si-i leganam, le cantam si alea-alea. sa nu se simta ei neglijati.

aflati de la mine ca nu adormeau neam. cum ii puneam in patutul lor (ca incapeau amandoi) oftau adanc o data si dormeau fara suzeta si cantecel si leganat. si gata.

atunci m-am gandit "doamne, eu chinui copiii".

se zice ca in fiecare dintre noi exista acel instinct matern, care ne spune ce si cand sa facem. eu cred in asta. apropo de "citit" plansul lor si nevoile lor si
foamea...

sfaturile sunt bune pana la un punct. de acolo inainte mai bizuiti-va si pe instinctul matern. eu asa am facut si slava Domnului ca acum sunt ditamai feciorii.

va doresc putere, fetelor ! sa-i vedeti mari.

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de totolina Mar 23 Feb 2010, 9:37 pm

bine punctat, trebuie sa ne incredem in instinctul nostru matern. nu exista sfaturi generale. trebuie tinut cont doar de cateva din regulile general despre igiena si hrana, in rest fiecare copil cu personalitatea lui.
totolina
totolina
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 381
Varsta : 40
Localizare : Galati
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 Empty sanatatea bebe-ilor

Mesaj Scris de percsovics monica Vin 26 Feb 2010, 10:08 am

nu am multe de zis ca de obicei wink am un copilas foarte cuminte, mancacios, zambaret si sanatos. problema e ca eu de cand l-am nascut ma duc din raceala in raceala. dar iar va zic, mai bine sa fiu eu bolnava decat sa sufere el si sa-l vad chinuit de boala kiss
percsovics monica
percsovics monica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 15
Varsta : 39
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de luminita_khader Sam 20 Mar 2010, 8:25 am

buna mamicilor
am primit prin e-mail un articol despre necesarul de vitamine pt copii si m-am gandit sa va dau si voua aceste informatii . va pup si aveti grija de micutii vostri
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
luminita_khader
luminita_khader
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 217
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de Nicoleta Irimescu Sam 20 Mar 2010, 11:02 am

Dragi mamici ,

Am40 de ani si sunt mamica a doua fetite. Cea mare are 18 ani iar cea mica 1an si 7 luni. Nu ma simt in stare sa dau sfaturi altor mamici pentru ca fiecare fetita mi-a fost diferita. Adela (cea mare ) a avut o problema la stomac ce nu sa rezolvat pana la varsta de 2 ani si 8 luni. Am alaptat-o 7 luni si as fi continuat dar a refuzat. Alte alimente (pentru diversificarea de la 6 luni ) nu a putut consuma .Am hranit-o doar cu lapte praf ,i-mi dadea de la spital pt. ca aproape doar acolo locuiam. A crescut tare incet dar si-a revenit si acom e o adolescenta normala. Suzeta nu a mai primit-o de la 1 an si 2 luni ca si bibironul dealtfel .A baut lapte din canita iar dupa ce nu a mai avut probleme de sanatate nu mi-a consumat laptele altfel decat crud. Noroc ca fiind la tara am avut sursa sigura.
Cu Andreea , mezina , e altfel; nu a fost deloc bolnavioara pana acum , mananca aproape orice (refuza dulce ), suzeta a vrut putin timp iar biberon deloc .Am alaptat-o 1 an si o luna, de la sase luni i-am dat papica .
E mofturoasa intr-un fel anume: nu vrea luata in brate ,vrea sa-si tina singura cana cand bea ,sa manance singura, sa o las in baie pana se satura ,dar nu adoarme altfel decat daca o tin pe piept.
Acum ma gandesc ce o sa fac cand o sa trebuiasca sa o desvat de pampers. Pe Adela am crescut-o cu pelincute , ca asa era atunci si nu prea stiu cum o sa procedez. zid
Nicoleta Irimescu
Nicoleta Irimescu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1159
Varsta : 54
Localizare : Vatra Dornei - Bucovina
Data de inscriere : 23/07/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de amnro Joi 20 Mai 2010, 9:43 am

de la topicul cu gravidute:
no.1 este marca celor de la carrefour. au mai multe produse inscriptionate cu aceasta sigla.
eu nu am gasit pampersi la fel de buni ca cei de la pampers. am incercat si happy si no.1 dar diferenta este ca pampers au niste granule de gel care se umfla la pipi si absorb toata umezeala, pe cand celelalte marci au multe straturi absorbante dar care raman umede.
servetelele no. 1 sunt foarte bune doar ca au parfumul foarte puternic. pe mine chiar ma deranjeaza.
ser fiziologic - se gaseste in farmacii ser fiziologic perfuzabil, e vreo 3 lei (5?) o punga, cum sunt cele din spital. se trage serul cu seringa cu ac. atentie ca are termen de garantie.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 20 Mai 2010, 10:02 am

amnro a scris:de la topicul cu gravidute:
no.1 este marca celor de la carrefour. au mai multe produse inscriptionate cu aceasta sigla.
eu nu am gasit pampersi la fel de buni ca cei de la pampers. am incercat si happy si no.1 dar diferenta este ca pampers au niste granule de gel care se umfla la pipi si absorb toata umezeala, pe cand celelalte marci au multe straturi absorbante dar care raman umede.
servetelele no. 1 sunt foarte bune doar ca au parfumul foarte puternic. pe mine chiar ma deranjeaza.
ser fiziologic - se gaseste in farmacii ser fiziologic perfuzabil, e vreo 3 lei (5?) o punga, cum sunt cele din spital. se trage serul cu seringa cu ac. atentie ca are termen de garantie.

Doar la servetele m-am referit la marca nr 1 nu la scutece. Noi nu avem probleme cu parfumul servetelelor.A fost un lot insa care mirosea a petrol nici mie nu mi-a placut.La scutece cele mai bune sunt tot Pampers.
Uite nu stiam ca putem cumpara ser la punga.Cand am avut nevoie nici-o farmacista nu mi-a spus si de asta.De aceea am preferat cutia cu fiole de ser de la carrefour.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de totolina Joi 20 Mai 2010, 10:23 am

de departe scutecele cele mai bune sunt Pampers, mai ales ca acum sunt toate cu elastic pe aripioarele cu scai.
si servetele, eu le-am incercat pe toate, le iau pe rand cele mai bune si scumpe, la cele bune si ieftine: Nivea baby, scumpe si bune, Pampers si Johnsons. Pampersul portocaliu e acceptabil ca pret, il mai iau la oferta cu 5 ron pachetul. si Dalin, care e prea scump la ce calitate are.
din cele ieftine si bune: pe primul loc e marca din Kaufland, Wickies. apoi Tip de la Real si apoi No.1, din Carrefour, pe care eu le iau doar sa o sterg pe maini si sa sterg pantofii sau praful rade dar nu pt fundulet, ca nu ajuta la nimic, se inroseste de la ele.
in momentul de fata ii iau Pampers portocaliu pt zonele intime si Wickies pt maini, fata etc.
totolina
totolina
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 381
Varsta : 40
Localizare : Galati
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de danae Joi 20 Mai 2010, 11:59 am

Serul fiziologic nu este la punga, este la sticla de plastic, care arata ca o sticla de penicilina injectabil, doar ca este mult mai mare si de plastic alb.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de diada Joi 20 Mai 2010, 1:39 pm

este si la punga, noi stim ca am facut tratament injectabil la greu si am luat si la sticla si la punga. Are termen de garantie 6 luni.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de miclescumirela Joi 20 Mai 2010, 3:42 pm

Buna fetelor,hop si eu pe aici,aveti dreptate e mai convenabil cel al punga sau palstic ,eu am gasit la fiole mici ptr copii ca cele de sticla ptr injectii sunt f f scumpe .Noi suntem bine momnetan,funduletul se repara cu Penaten o crema nemteasca suuper bina,am si baneocin pentru buricut si bepanten dar era asa de iritat ca pe locul unde nu maia vea pielicica intreaga nu se lipea crema Sad ,penatenul ramane.Am avut si o vizita de la doamna doctor,e bine activ, atent si trebuie sa ma tin de el sa pape.Papa o titi si adoarme Laughing
Sabina mea papa si spanac si urzici ,am incercat chair si stevia si a papat."Muschi ca lu papey malinalu Laughing "
Pupici multi pentru pitici si mamici
miclescumirela
miclescumirela
helper
helper

Numarul mesajelor : 72
Localizare : PRAHOVA
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de diada Mier 26 Mai 2010, 8:06 pm

Am si eu o intrebare, mai ales pentru mamicile care au copii la diferente mici de ani. Daca ati avut celebra "scoica" la al doilea copil? eu la primul nu am avut, nu mi s-a parut necesara, dar acum imi zicea cineva ca o foloseste cu succes, ca il ia pe bebe peste tot dupa ea si asa ii supravegheaza pe amandoi.
Daca ziceti ca este utila sa vad cum fac sa iau si eu una. Nu prea ma incanta ca nu o folosesti decat vreo 4 luni, in rest cam avem de la primul.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de amnro Mier 26 Mai 2010, 8:18 pm

ce scoica? scaunul pt masina (cosulet)?
si nu inteleg de ce ar trebui doar daca sunt copiii la diferenta mica sau la al doilea copil. poate nu vorbim de acelasi lucru.

anyway, daca e vb de cosulet si ai nevoie ti-l dau eu pe al meu.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de miclescumirela Mier 26 Mai 2010, 8:51 pm

Scoica auto este cam pana la 13 sau chiar 15 kg asa ca nu o folositi doar cateva luni. Smile
Am si eu un cosulet e cam mare si Sabi nu vrea deloc in saunel,adica nici nu am cumparat pentru ca nu sta locului in masina si mai are si rau de masina,vomita imediat Sad
miclescumirela
miclescumirela
helper
helper

Numarul mesajelor : 72
Localizare : PRAHOVA
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de diada Mier 26 Mai 2010, 9:10 pm

Am zis cu diferenta mica pentru ca eu la primul nu am avut si nici nu era necesar, il puneam in landou in masina si dormea dus. Acum nu mai are loc pentru ca este scaunul lui Petru si eu trebuie sa stau cu ei acolo, in brate este greu si incomod pentru copil (si pentru mine).

Sa pun o poza orientativ

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Amnro, daca vorbim de acelasi lucru hug si cred ca da, facem targul!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de amnro Mier 26 Mai 2010, 9:40 pm

eu am avut set cosuletul si carutul (le-am cumparat pentru alexandra (fetita cea mare),de-aia nu intelegeam de ce trebuie neaparat la al doilea copil lol! ) , se fixau foarte usor, a fost o treaba foarte inteligenta pentru ca daca adormeau in cos il montam direct pe carut si plecam mai departe. sau daca nu-l montam mergeam cu cosuletul la subrat (cam cum se poarta vuittoanele cu mana indoita rade ) . si pentru ca are mai multe pozitii l-am folosit si ca sa le legan sau ca scaun sa le dau sa manance (ocazional, mai mult la alexandra)
si e adevarat ca il folosesti mai multe luni, eu l-am folosit pana au inceput sa stea in fundulet, deci vreo 7 luni lejer.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de diada Mier 26 Mai 2010, 11:03 pm

Pai atunci e foarte bine, mersi mult de tot, ramane sa discutam hug Flowers

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 27 Mai 2010, 10:18 am

diada a scris:Am si eu o intrebare, mai ales pentru mamicile care au copii la diferente mici de ani. Daca ati avut celebra "scoica" la al doilea copil? eu la primul nu am avut, nu mi s-a parut necesara, dar acum imi zicea cineva ca o foloseste cu succes, ca il ia pe bebe peste tot dupa ea si asa ii supravegheaza pe amandoi.
Daca ziceti ca este utila sa vad cum fac sa iau si eu una. Nu prea ma incanta ca nu o folosesti decat vreo 4 luni, in rest cam avem de la primul.

Eu am avut la primul un scaunel de masina nu scoica.E u model mai vechi deoarece l-am primit de la parintii mei din italia.Dar mi-a fost de real folos.Ce-i drept am asteptat ca bebe(si primul si al doilea)sa-si tina caputul.Adica l-am pus in scaunel pe la 2 luni jumate.Si il folosesc si acum cand baiatul are 3 ani mai sta in el cand plec doar cu el.
Cand plec cu amandoi insa,sade fata in el si baiatul pe canapea langa ea.
La mine in familie doar eu conduc si mi-a fost de mare ajutor cand plecam cu baiatul mic.Aveam Dacie(nu are airbag in fata) si scaunelul il tineam pe bancheta din fata si copilul era cu fata spre spatele masinii,eu putand sa am grija de el conducand.
Acum am opel si am airbag in fata si fetita sta in spate dreapta cu fata spre parbriz.O vad in oglinda.Dar in general doarme.E "programata"sa adoarma cand pornesc motorul sau la 5 min dupa. rade
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Asta e modelul scaunului meu.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Iar aici e fetita care a adormit in scaun dupa impartasanie.Cand adoarme o bag in casa cu scaun cu tot sa nu o trezesc.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de miclescumirela Joi 27 Mai 2010, 11:04 am

Ce scumpete de fetita,sa iti traiasca,foarte folositor scaunul si eu am mare nevoie ca a mea are rau de masina dar acum nu ne mai permitem Sad ca deh traim in Romania si din somaj
Si a mea era tot asa programata mica ,acum nu mai are stare deloc deloc in masina
miclescumirela
miclescumirela
helper
helper

Numarul mesajelor : 72
Localizare : PRAHOVA
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta Joi 27 Mai 2010, 1:25 pm

Fetelor ajutooooor.Ce ma fac cu bebele meu ca este tare rea de caldura.Are o gramada de brobonele peste tot.Dr pediatru.ne-a dat ceva pe baza de antibiotic,dar cand sotul meu sa dus sa cumpere,farmacista a ramas socata cand a vazut ce ne-a recomandat,si ea avand bebel mic.In casa o tin doar in body...m-i sa mai zis sa o las asa sa nu o dau decat cu crema de galbenele dupa baie...poate pe ea nu deranjaza dar pe mine ma dispera.Am dat-o si cu bephanten..Voi ce pareri aveti?
veniciuc nicoleta
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 37
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de totolina Joi 27 Mai 2010, 1:30 pm

cu transpiratia, noi suferim si acum. inca ii ies bubite pe gat, de la caldura.
la mine a mers crema de galbenele, o auzeam pe cumnata mea ca la ea merge si pudra, dar pe pielea expusa la aer.
si cel mai bun tratament a fost apa sarata de mare Smile asta cand am dus-o prima data la mare.
totolina
totolina
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 381
Varsta : 40
Localizare : Galati
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta Joi 27 Mai 2010, 1:37 pm

Multumesc totolina.Daca-i vb de baie in mare nu-i problema,ca vad marea neagra din balcon rade Acum,revenind la problema,abia a facut 40 de zile azi si dupa o scot afara mai mult,si poate se rezolva:)Deci trebuie sa am rabdare
veniciuc nicoleta
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 37
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de Alina.C Joi 27 Mai 2010, 1:40 pm

Nicoleta, si a mea a facut de pe la o luna, pana la 3 luni (parca) tot felul de bubite pe tot corpul.... Si pediatra imi recomanda ceva, nasa mea care e medic dermatolog imi recomanda altceva, farmacista cu totul altceva... etc... Ideea e ca aveam in casa tot felul de creme si cremisoare pentru mititica, si o dadeam ba cu una, ba cu ala... In final au trecut, dar eu cred ca oricum treceau de la sine, cu igiena, aer, soare (nu expunere directa, desigur), si bineinteles hainute adecvate, din bumbac, lejere. (unele femei mai "cu experiente" imi spuneau ca sigur e de la laptele de san, ca am eu lapte rau, vezi-doamne...eu le-am ignorat pur si simplu, pana la 5- 6 luni mi-am hranit copilul doar cu san... )
Alina.C
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 44
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB