Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

+42
michelinebeaulieu
teisoara
aba
mnarcisa
olympia
tinap
SilviaDumitrescu
Carmencyta
trandafiras78
danielabordei
zahariaelouise
Love
danae
natasaSV
coripin
Cristale
cristinaalina
IrisT
Gianina4ever
vyky2010
da-mely
violeta25
MagdaMarin
musetel
geo
RamonaM
ioana soare
Clio_Ela
camelia-db
mariaz_09
valentinadof
oliviamar
ismi3ismi
Steluzza
Admina
Chirrox13
amnro
diada
ancone
ivanoiuadela9
annamaria26985
aurishta
46 participanți

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 Empty Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de aurishta Vin 22 Iul 2011, 6:55 pm

Capitolele anterioare: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]; [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

___________________________

annamaria26985 a scris:fetelor cum ati determinat piticii sa faca in olita??? a mea sta pe olita, dar se tine si nu face decat dupa ce s-a ridicat, ba chiar daca nu se mai poate tine se ridica de pe olita si face in picioare.... Am incercat sa-i zic ca-i rusine, ca nu-i voie, sa stau si eu pe wc si ea pe olita,am pus-o chiar pe wc, dar....nimic nu merge.Nici macar din greseala nu face niciodata in olita.Unde gresesc? Are imediat un an si jumatate.
Eu ic ca gresesti fiindca incerci s-o culpabilizezi. De unde sa stie ea ce-nseamna rusinea?
Eu te sfatuiesc sa ii inlocuiesti pampersul cu scutece de panza, pentru un timp(scurt), ca sa simta cand se uda si sa fie neplacut. Un copil n-are cum sa inteleaga la ce foloseste olita daca n-are nici un disconfort. Poti s-o pui la olita din cand in cand, fie ca face, fie ca nu, ca sa se familiariee cu ea. Dupa cateva zile, poti incerca sa-i scoti scutecul pe timpul zilei si sa-i pui chilotel, ca sa simta si mai clar cand se uda. Observi cam la ce interval se "intampla" si incerci sa previi murdarirea. Daca esueaza, si va esua des la inceput, nu trebuie s-o certi deloc ci doar sa-i explici ce s-a intamplat si sa o asezi pe olita. Deasemenea, trebuie s-o lauzi pentru succes, daca se intampla. In functie de maturizarea ei, va incepe sa anticipeze momentul. Acum, in sezonul cald , este timpul optim pentru a incerca asta. Toti copiii mei au avut control sfincterian inainte de 20 luni, procedand asa. Cuvantul magic este "fara stres". Daca este refractara, poti amana un timp, insa nu neglija acest aspect, mai incearca din cand in cand. La Angelica, de pilda, a durat cam 3 saptamani procesul asta. De 2-3 luni nu mai am treaba cu Pampersul si ce bine este, si pentru ea, si pentru mine!


Ultima editare efectuata de catre diada in Lun 25 Iul 2011, 11:21 am, editata de 1 ori (Motiv : capitol nou)
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de annamaria26985 Sam 23 Iul 2011, 1:56 am

multumesc diada, chirrox, julienne, ismi si aurishta.
Aurishta asa am sa fac , cred ca m-am precipitat eu pe degeaba, dar merg deja la servici si la toamna tare as duce-o pe dora mea la o cresa sa scap de o grija...
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Sam 23 Iul 2011, 3:53 pm

Eu pe Luiza şi Ştefan i am pus pe olita de la 6 luni . Fata s a învăţat mai repede astfel că la 1 an deja făcea la olita ( dar acum 9 ani pe ea o ţineam numai cu scutece de pânză ) deoarece nu i plăcea să stea udă. Ştefan abia la 1,7 luni a făcut la olita şi asta după ce l am tot chinuit cu pusul pe olita în fiecare dimineaţa când se scula repede pe olita. La început plângea dar apoi când a venit căldura i am dat pampers ul jos şi l am lăsat doar în chiloţei . O săptămână a durat totul că apoi a început să vină singur cu olita la mine şi să spună că face kk. Bineînţeles că îl certam când făcea pe el şi îl luam cu mine la baie să i arăt că trebuie să spălăm pantalonasii murdari. Părerea mea e că acum depinde de fiecare copil în parte cum se familiarizează cu olita deoarece am cunoştinţe care şi la 3,5 ani stau tot cu pampers şi când i am întrebat de ce nu l au pus pe olita au zis că din comoditate , că e mai simplu aşa.
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de aurishta Sam 23 Iul 2011, 5:56 pm

ivanoiuadela9 a scris:E Părerea mea e că acum depinde de fiecare copil în parte cum se familiarizează cu olita deoarece am cunoştinţe care şi la 3,5 ani stau tot cu pampers şi când i am întrebat de ce nu l au pus pe olita au zis că din comoditate , că e mai simplu aşa.
Adevarul este ca nu toti sunt gata sa suporte neplacerile acestui proces, de aceea prefera sa astepte mai mult, in speranta ca se va intampla de la sine intr-o zi. Personal, imi place sa stimulez copilul sa aiba achizitii noi, odata ce este in stare! Mereu am zis ca pentru mine este mai greu copilul pana pe la doi ani, dupa aceasta varsta avand destula autonomie ca sa nu mai fie asa de dependent de mine.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de ancone Dum 24 Iul 2011, 12:28 am

La inceput eu puneam pitica sa stea pe olita si imbracata ca sa se obisnuiasca cu pozitia, apoi am inceput de prin aprilie sa o las fara pampers prin casa si sa o las si cateva minute cu chiloteii uzi dupa ce facea pipi ca sa simta disconfortul. Dimineata cand se trezea o lasam cateva minute si apoi o puneam pe olita ca atunci stiam ca sigur face, dar de fiecare data statea pe olita apoi se ridica si facea langa olita sau oriunde in alta parte numai in olita nu. Si prima oara cand a facut la olita m-am entuziasmat si mamutarit asa de tare incat i-a placut si a tinut minte. Iar cand s-a dus singura la olita si a zis ca face pipi si a si facut, i-am dat o patratica de ciocolata si asta a fost de atunci a cerut mereu la pipi si a refuzat sa mai poarte pampers. Poate am fost o fericita ca intr-o luna a renuntat de tot la pampers, dar nici nu am fortat-o si nu am insistat cand am vazut ca nu coopereaza. Trebuie rabdare multa, fara stres ca uda nu stiu cate schimburi pe zi sau ca salteaua si covorul ajung sa miroasa nu tocmai placut (pentru ca nu vezi de fiecare data unde a facut). Am uitat sa precizez ca implineste doi ani saptamana viitoare.
ancone
ancone
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 128
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 14/01/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de diada Dum 24 Iul 2011, 10:01 am

ancone a scris:...... apoi am inceput de prin aprilie sa o las fara pampers prin casa ....

exact, acum depinde foarte mult cand este nascut copilul ca unii zic ca la 1 an si 10 luni s-a dezvatat, pai daca a fost vara atunci? dar ce te faci daca e nascut in ianuarie, februarie, atunci te duce la 2 ani si 3 luni cum a fost la mine, am incercat pana-n 2 ai sa-l dezvat, si chiar nu l-am lasat ud, era in februarie cu 27 de grade in casa... si ghici? pana seara mi-a racit. Eu cum am zis, la al doilea nu ma mai stresez deloc, da deloc cu olita, imi spunea o prietena ca nu a putut sa-l dezvete pana la 4 ani si pe primul copil de stresata ce era, pana a zis copilul: mami nu imi mai pune pampes! si asta a fost, a terminat, iar cu al doilea copil, pana-n doi ani a terminat cu pampersii, fara nici un fel de stres. Bine, noi avem avantaj ca-l vede pe fratele lui si vrea si el lol!

Sanatate la pitici!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de aurishta Dum 24 Iul 2011, 10:28 am

diada a scris:
ancone a scris:...... apoi am inceput de prin aprilie sa o las fara pampers prin casa ....

exact, acum depinde foarte mult cand este nascut copilul ca unii zic ca la 1 an si 10 luni s-a dezvatat, pai daca a fost vara atunci? dar ce te faci daca e nascut in ianuarie, februarie, atunci te duce la 2 ani si 3 luni cum a fost la mine, am incercat pana-n 2 ai sa-l dezvat, si chiar nu l-am lasat ud, era in februarie cu 27 de grade in casa... si ghici? pana seara mi-a racit.
Sanatate la pitici!
Ai mare dreptate, conteaza si cand e nascut copilul. Normal ca nu poti lasa un copil sa se ude in sezonul rece sau sa risti sa-l scoti fara scutec. Vara este timpul cel mai bun pentru olita, iar daca vara asta nu merge, vine vara urmatoare wink
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de amnro Dum 24 Iul 2011, 12:44 pm

aurishta, citesc cu multa placere si mult interes toate postarile tale pentru ca tot timpul spui lucruri atat de adevarate si pline de bun simt cu care in general sunt de acord. Problema olitei insa cred ca este singura despre care am o parere diferita.

Asa cum mai spuneam, in toate cartile de puericultura, de dezvoltarea copilului, de psihologie, analiza tranzactionala etc. se specifica faptul ca instinctul de golire a vezicii si a intestinelor se dezvolta in mod constient dupa varsta de 2 ani. Toate incercarile de a obisnui copilul sa faca la olita inainte de aceasta varsta reprezinta doar un "dresaj" mai precis dezvoltarea unui instinct conditionat (cand copilul vede olita ii vine sa faca, dar nu este nimic constient in acest reflex)
Mama mea imi povesteste tare mandra cum ma punea bunica mea pe olita la 6 luni si ca la 9 luni deja scapasem de scutece. Ceea ce nu stie ea, si probabil majoritatea bunicilor, vecinelor sau matusilor din ziua de azi, care ne dau sfaturi si ne invata cum sa crestem copii este ca aceasta dresare a copilului are efecte ulterioare si nu din cele mai fericite. Si daca in trecut motivul principal al folositii olitei atat de devreme tinea in principal de eliberare de efortul de a spala scutece (In general de mana pentru ca nu existau masini de spalat) in ziua de azi totul se reduce la demonstrarea precocitatii copilului si la punerea in evidenta a calitatilor acestuia. De exemplu multe mamici spun cu evidenta mandrie "al meu facea la olita la 10 luni", dar probabil ca sunt putine care or sa recunoasca "al meu a inceput sa faca pipi pe el la 10 ani si nu stiu de ce". Si probabil ca sunt sincere pentru ca este foarte putin probabil ca dupa 10 ani sa faci legatura cu ce s-a intamplat de fapt.
Va rog sa nu ma credeti pe cuvant pentru ca nu ma cunoasteti si nu aveti de ce sa credeti o parere scrisa aiurea pe un forum. Dar cititi si informati-va, nu din alt motiv decat bunastarea copiilor. Din pacate tot ce facem noi pana la varsta de 6 ani a copilului, reprezinta piatra de temelie pentru intregul comportament viitor al copilului si implicit pentru destinul lui. Iar problema olitei este una din miile de alte probleme cu care ne confruntam in calitate de parinti.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de aurishta Dum 24 Iul 2011, 1:33 pm

amnro a scris:aurishta, citesc cu multa placere si mult interes toate postarile tale pentru ca tot timpul spui lucruri atat de adevarate si pline de bun simt cu care in general sunt de acord. Problema olitei insa cred ca este singura despre care am o parere diferita.
Amnro, ce sa fac, m-am calificat la locul de munca! rade
Acum, privitor la olita, eu nu ma refer la reflexul conditionat ci la control sfincterian. De pilda, Angelica nu vrea sa faca pipi in nici un alt loc in afara olitei. Daca nu are, nu face. Am fost ilele trecute in Cora si ea tot zicea "bili, bili"(asa spune ea la olita) Ori de cate ori cere, ea chiar face! Atunci in Cora, m-am panicat putin fiindca n-aveam "bili" la mine si am incercat s-o duc la WC. Nu a fost chip s-ao conving sa faca acolo. Abia dupa vreo ora am ajuns acasa si a facut, biata, o galeata de pipi. Eu numesc asta control sfincterian.
Nu vreau sa generalizez spunand ca varsta cutare este optima pentru olita, fiecare copil are ritmul lui. Cred insa cu tarie ca odata ce copilul da dovada ca intelege multe dintre lucrurile care se intampla in jurul lui, se poate incerca si olita. Cand deja cere mancare, apa, somn , afara, etc poate sa ceara si "bili" . Daca nu merge, nu merge, amanam si gata! Nu suntem in concurenta cu altii si, in mod sigur, nu va merge la scoala in pampers rade , dar daca se poate, de ce nu? Multe mamici amana acest lucru in principal din cauza disconfortului creat. Cele scrise de mine vor sa fie o incurajare pentru mamicile care au intrebari cu privire la acest subiecat. Si eu mi-am pus copiii inca de cand erau foarte mici la "bili" pentru simplul motiv ca observam cand urmeaza sa "faca" si mi se parea inutil sa-i las asa. Acest lucru ajutat la familiariarea bebelusului cu olita, ea nefiind un obiect misterios atunci cand a venit momentul scoaterii scutecului. La mine a functionat perfect la toti cei cinci copii ai mei, de aceea si scriu acum toate astea!
Si mai este un lucru de adaugat. Cazul copiilor care fac in patla varste mai mari nu este generat de folosirea precoce a olitei, ci de o afectiune numita enurezis si care are un tratament complex, in functie de cauza aparitiei lui. Pericolul este prolapsul rectal care poate aparea din cauza sederii prelungite pe olita a copilului mic. O mama responsabila nu cred, insa, ca ar tine copilul in nestire pe "bili".
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Chirrox13 Lun 25 Iul 2011, 8:47 am

Si noi ne chinuim sa o obisnuim pe Delia sa faca la olita dar ea tot in pampers face si ajunsa pe olita plange si nu face nimic in ea ...dar daca e imbracata se aseaza singura pe olita si sta fara sa planga....eu cred ca trebuie sa mai asteptam un timp.
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Admina Lun 25 Iul 2011, 9:00 am

Si eu sunt pentru familiarizarea copilului cu olita, cam dupa un an. Ma gandesc, ce nu ne-a omorat pe noi (in copilarie), ne-a facut mai puternici, deci nici pe ei n-o sa-i omoare. Eu rar am auzit cazuri de copii care faceau in pat, la varste mari si mai mult baieti.
E o economie importanta pentru o familie, sa faca cel mic la olita. Dar, cu limite. Normal ca nu sunt pentru stresatul copilul cu olita, constrans sa stea acolo cu orele, amenintat ca vine babaul sa-l pape, daca nu face la olita. zid Merge destul de repede, de la caz la caz, dar cred ca se renunta destul de usor, pentru ca e mai simplu sa-i pui un pampers nou. A mea facea de pe la 1 an si ceva (chiar nu mai stiu exact, dar am poze) si a mai avut accidente in pat de vreo cateva ori sau de la joaca (uita sa mearga la wc). Dar de aia trebuie dus si schimb de lenjerie de corp la gradi, ca se mai intampla accidente.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Chirrox13 Lun 25 Iul 2011, 9:20 am

Nu stiu...poate exagerez, dar Delia nu a vrut mancare si sucuri pana la 8 luni...scuipa mancarea mereu si plangea..d-abia la 8 luni am inceput diversificarea. La 1 an am intacat-o pentru ca nu a mai vrut sa suga desi lapte mai era. Mai tarziu nu voia sa vada olita decat ca jucarie, si-o punea in cap, etc...dupa cateva luni se aseza singura pe ea dar imbracata.
Sunt de parere ca nu trebuie fortat un copil sa stea pe olita desi mi-ar place sa nu mai dau banii pe scutece...

Am intalnit o fosta vecina care mi-a tinut predici pe strada in gura mare...la 6 luni si 2 saptamani se pune copilul pe olita, la un an face singur in olita, o cere el...la 5 luni pui copilul in fund si el va sta... zid ...Din acel moment cand o vad la indepartare o ocolesc.....
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de aurishta Lun 25 Iul 2011, 12:38 pm

Chirrox13 a scris:
Am intalnit o fosta vecina care mi-a tinut predici pe strada in gura mare...la 6 luni si 2 saptamani se pune copilul pe olita, la un an face singur in olita, o cere el...la 5 luni pui copilul in fund si el va sta... zid ...Din acel moment cand o vad la indepartare o ocolesc.....
Daca o mai vezi, sa-i spui ca a gresit, fiindca a spus guru Aurishta ca bb trebuie pus la olita de la 2 luni si la 6 luni cere singur rade
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Steluzza Lun 25 Iul 2011, 12:46 pm

Mai fetelor,dar voi nu stiti ca intotdeauna este careva care sa va dea sfaturi pentru ca stie tot? rade A nu se intelege de rau,dar ma refer la acele persoane care sunt foarte insistente ca sa nu le zic in alt fel. kiss
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de ismi3ismi Lun 25 Iul 2011, 1:13 pm

rade

Edit marinmagda18
Punctul 4 din regulament spune:
Nu sunt acceptate raspunsurile prin mesaje de gen IRC, sau raspunsurile exclusiv prin emoticons/ smilies
Multumesc.


Ultima editare efectuata de catre marinmagda18 in Mier 27 Iul 2011, 1:02 pm, editata de 1 ori (Motiv : Prevedere regulament)
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de aurishta Lun 25 Iul 2011, 3:03 pm

Eu am o vecina a carei nepoata nu poate merge din cauza unor mari probleme la nastere. Ea s-a ocupat foarte mult de fetita, i-a facut mereu sedintele de gimnastica prescrise, iar musculatura picioruselor s-a dezvltat normal, aparent nu e vedea nimic in neregula. Dansa o ducea in brate in autobuz, ca s-o fereasca de imbranceli si alte neplaceri. Imi zicea ca deseori era admonestata, chipurile, fetita, de catre doamne "binevoitoare" si "experte"in toate cele:"Vai, esti asa de mare si stai in bratele bunicii! Da-te jos, nu e frumos!" zid Cand aflau ca nu poate sa mearga, isi cereau scuze, rusinate!Era, insa, o situatie la care nu trebuia sa se ajunga daca aveau bun-simt!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Chirrox13 Lun 25 Iul 2011, 3:16 pm

Sora sotului meu are baiatul putin mai mare decat Delia si l-a dus la cresa de la 1 an jumate...acolo era pus zilnic pe olita fortat iar acasa se schimba scutecul, nu se sta dupa copil atunci cand cere caca sau pipi zid (socrii mei si parintii baiatului au treaba zid zid zid ).
Fetelor, e adevarat ca bebelusii dusi la cresa sau camin se imbolnavesc mai des? va intreb ca o sa soseasca ziua asta si la Delia mea.
La varsta de 2 ani de face vreun vaccin? Am citit pe net.


Ultima editare efectuata de catre Chirrox13 in Lun 25 Iul 2011, 3:31 pm, editata de 1 ori
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de aurishta Lun 25 Iul 2011, 3:29 pm

Da, este adevarat, trebuie sa fii pregatita pentru asta. Copilul mic intra in colectivitate si are parte deopotriva de avantaje si dezavantaje.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Steluzza Lun 25 Iul 2011, 7:09 pm

Asa e Chirrox copii se imbolnavesc mai repede pentru ca chiar daca le treclor iau de la ceilalti,mereu e cate un copil bolnavior,ce sa faci asta e.... cat de vaccin asta nu stiu.
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de annamaria26985 Mar 26 Iul 2011, 2:35 pm

am mai luat pampersi gata, las vreo doua saptamani si mai facem o incercare, dar mi-am promis sa nu o stresez si daca nu merge ...atunci la vara viitoare!!!
guru aurushita esti dementiala!!!! rade
pupici la bobici!!! kiss
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de oliviamar Dum 07 Aug 2011, 4:22 pm

Dragele mele, citesc de mult timp forumul dar in sectiunea despre copii am intrat rar si foarte rar. Acum am o problema cu pitica mea. acum vreo saptamana mi-a facut un furuncul pe fundulet, nu pot sa explic de la ce. Am ajuns cu ea la chirurgie, a curatat-o si am facut analize. I-a iesit stafilococ auriu sensibil la ceva antibiotic. I-am dat cinci zile dupa indicatia medicului. S-a vindecat frumos, dar intre timp a intrat in contact cu doi copilasi bolnavi de ceva viroza. Acum are febra si se simte rau. Ce parere aveti, sa fi luat si ea viroza (caz fericit) sau, Doamne fereste, e ceva mai rau?
oliviamar
oliviamar
helper
helper

Numarul mesajelor : 39
Localizare : ludus
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de valentinadof Dum 07 Aug 2011, 6:39 pm

posibil sa fie viroza ,da-i antitermic si vezi cand revine febra si daca-i peste 38.de obicei in infectiile virale febra nu este foarte mare,si distanta intre puseele febrile peste 7-8ore pe cand in infectiile bacteriene febra cedeaza destul de greu ,revine repede si este peste 38 grade .
deci: daca-i viroza-antitermic,ceaiuri multe caldute ,vitamina C.
daca-i infectie bacteriana,e necesar si un antibiotic dar la recomandarea medicului.urmareste copilul tu ori sa-l vada un medic!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de aurishta Dum 07 Aug 2011, 6:43 pm

Olivia, ce varsta are copilutza?
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de annamaria26985 Vin 26 Aug 2011, 5:53 pm

a venit si la noi in sfarsit primul dintisor, la un an si cinci luni. Am fost si la control calciul are in sfarsit valori normale, dar a ramas cu sternul infundat.Doctora a zis ca se rezolva daca o dau la inot de pe la trei anisori. A mai avut cineva probleme cu sternul infundat?
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Admina Vin 26 Aug 2011, 9:50 pm

Fetelor nu mai infundati copilasii de antibiotice, chiar si vara. zid Cititi pe net tot ce e de citit despre imunitate si incercati sa va ajutati puiutii. Intelegeti ca boala e ceva ce singuri ne aducem in organism, pentru ca facem excese, avem lipsuri de vitamine, minerale in alimentatie, etc. La ei e la fel, uitati-va la farfuria lor zilnica, sa primeasca cat mai multe vitamine, nu doar proteinele sunt importante. Stiu cum e cu un mofturos la masa, dar nu cedati tentatiilor de a le da sucuri din comert, chipsuri, snacksuri, mancare fast food, etc. Nu mai gatiti cu delikat si alte produse cu E-uri, tot ce contine potentiatori de gust le strica alimentatia, in general si imunitatea, pe termen lung. Vor prefera numai produsele cu arome artificiale, cu chimicale. Am vazut atatia copii si din familii bune, scolite, care dau ce apuca copilasilor si apoi se mira ca sunt bolnaviori. Spre exemplu sucuri din comert, maxim cele 100% naturale de portocale sau mar sunt ok, dar restul toate au tot felul de nebunii si doar... 5-10-40% fruct.
Acum e sezonul catinei, profitati de ea sau macar da-ti-le Catinovit; multe sucuri de fructe proaspete, daca nu mananca pepene, prune, caise, da-ti-le suc din ele. Eventual strecurati si morcovi, patrunjel, telina sau tot ce cititi ca e sanatos, daca puneti putin nu schimba gustul.
Annamaria, cred ca nu-i poti da tinctura de brad (macerat glicerinic), cred ca e de la 2 ani, macar sau 3. Dar incearca sirop de brad, cat mai natural. Bradul are multe minerale si substante care fixeaza calciul si poate sa ajute la dezvoltarea oaselor fetitei. Inotul e foarte sanatos, dar e cam greu de gasit un bazin bun pentru cei mici.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - 3

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB