Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

+12
geo
Admina
greieras
diada
Uca
ioana soare
Samarineanca
michelinebeaulieu
Michelle88
adriuta
Ginet
valentinadof
16 participanți

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Educativ Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de Admina Lun 29 Dec 2014, 4:45 pm

Capitolele anterioare: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Am gasit un articol despre pusul pe olita, AICI
Mai e cineva care a pus bebelusii pana intr-un an pe olita? In articol se scrie despre generatia noastra, care era pusa pe oala dupa varsta de 6 luni, pentru a scapa de scutecele de panza. Dar apoi se enumera semnele ca ar fi pregatit cel mic pentru olita; semne care incep sa apara dupa 18 luni.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de valentinadof Lun 29 Dec 2014, 5:18 pm

Eu le-am dus direct la toaleta folosind acel colacel pentru copii si asta inainte de 1 an,dar nu sa faca ci sa se invete cu toaleta.Mult mai usor a fost la cea de-a doua pt ca o vedea pe cea mare.
Adevaratul stres e pt mama,asezatul la toaleta il faceam destul de des,poate si de 7/8 ori pe zi,nu mai retin.O luam sub forma de joaca si nu vad stresul copilului.Cert e ca am scapat de pamparsi in jurul varstei 1 an si 6 luni.La 2 ani mergea la camin fara pampers la purtator.

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de diada Lun 29 Dec 2014, 9:39 pm

Eu zic sa nu va stresati cu olita, mai mare stres mi s-a parut sanul. Lasatul de san, eu am fost foarte stresata, la 11 luni am pus dop. Cu olita, rabdare multa. Cel are s-a lasat pe la 2 ani si 3 luni de pampers si cel mic la 2 ani. De ce: pentru ca cel mare e nascut in martie si in iunie s-a lasat de scutec, ca era cald si nu il mai suporta, plus ca ii placea sa faca la copaci si ptrunjel. Cel mic la doi ani pentru ca este nascut in iunie si la fel, patrunjelul si copacul, nu mai suporta scutecul de cald.
Conteaza foarte mult cand este nascut, luna. ca daca e nascut in noiembrie/decembrie, nu se dezvata el la 2 ani, poate la cresa. Eu l-am racit pe cel mare dintr-o prostie, o mamica care ma "invata"/stresa, pune copilul la oala, lasa-l ud. 3-5 min cred ca l-am lasat ud, "sa se invete" dupa sfat, si mi-a racit foarte rau. Si aveam 27 grade in casa.

La al doilea copil a fost mult mai usor absolut tot! cine are unul mic, sa-l faca si pe al doilea cat mai repede, pentru parinti este foarte greu, dar pentru copii excelent! Si crescuti impreuna, nu unul la parinti si unul la bunici (am vazut cazuri).

IDEAL, cum are Aurista, sa-i traiasca!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de Admina Mar 30 Dec 2014, 3:09 am

Eu am pus-o devreme pe fata, nu mai stiu sigur. Am video cu ea pe la 9 luni, statea destul de mult pe oala. Mama zice ca i-am dat-o fara pampers, cand o mai lasam la ea, dupa un an. Nu prea mai stiu, sa fi scapat de tot de pampers asa repede? Trebuie sa mai sap prin proze. Eu stiu ca i-am facut un scutec de prosop si fas cam cand vroiam sa scapam de pampers, mergea deja in picioare.
Acum am luat olita deja. E cam inalta, trebuie sa stau pe langa el, dar am de gand sa-l pun cand face kk. De doua ori deja a facut in timp ce-l schimbam, mai mult, dupa ce s-a strambat o gramada. Deci era timp destul. Si vreau sa fac scutece de panza (jerse/ prosop/ impermeabil/ mat.absorbant). E foarte des iritat de la cele de plastic.
Eu m-as stresa cu olita, o perioada, ca dupa aia sa fie mai usor. Adica inteleg sa ii pun scutec noaptea (cred ca la baietei e mai greu cu controlul, peste noapte), dar ziua sa faca la oala. Bine, nu deja, dar dupa un an, un an jumatate. E economie de bani, de resurse, miroase mai frumos in baie rade , se irita mai putin, etc.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de aurishta Mar 30 Dec 2014, 8:45 am

Admina a scris:
Mai e cineva care a pus bebelusii pana intr-un an pe olita?
Eu! Smile
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de Admina Mar 30 Dec 2014, 8:55 am

Si a mers bine cu toti? Conteaza daca sunt baieti sau fete (adica baietii sunt mai inceti in dezvoltare)? Nu s-au speriat sau plicitisit de olita, nu?
La fi-mea a mers bine, dar vezi tu, pe vremea aia nu eram cu netul... era mai simplu. Acum citesc ca se recomanda sa incepi cu olita peste un an jumatate. N-am ce face, nu? Sa nu mai citesc atat. beat

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de aurishta Mar 30 Dec 2014, 9:24 am

Da, a mers bine! Baietii parca au fost ceva mai lenti cu aceasta achizitie...aproape de doi ani au avut control sfincterian instalat!
Eu am adoptat o strategie pe care am invatat-o, la randul meu, de la o mamica experimentata....ea era chiar si mai radicala, nu folosea scutece decat in situatii care o cereau obligatoriu!Am preluat principiul, recunosc, nu cu aceleasi rezultate spectaculoase , dar totusi eficient!
Eu am pus bebelusii la olita de la trei saptamani affraid affraid fireste, sustinuti si avand scopul bine determinat de a observa semnele pe care ei le transmit cand au nevoie! Cu alte cuvinte, ei au fost obisnuiti inca de la nastere cu olita! De fiecare data cand consideram ca este timpul, ii puneam deasupra olitei, nu-i lasam sa faca in scutec! Mama despre care va vorbeam nu folosea deloc scutece, dar isi tinea pruncii permanent in wrap Nu i-am fortat si nici nu am insistat fara rost cu asta...totul a venit natural fara mare efort si, mai ales, fara stres! Cand a venit timpul si s-au maturizat suficient, au invatat sa "anunte" cumva iminenta....In general, din momentul in care am scos complet scutecele, a durat cam trei saptamani pana la debarasarea completa si stabila de ele! Aaaaa, si am uitat sa mentionez ca, in acele trei saptamani, am folosit scutece de panza, ca sa poata simti cand "se uda" (pampersul nu permite asta). Si am mers cu olita dupa mine, in parc Laughing
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de Ginet Mar 30 Dec 2014, 7:22 pm

Admina a scris:Acum citesc ca se recomanda sa incepi cu olita peste un an jumatate. N-am ce face, nu? Sa nu mai citesc atat. beat

Se recomanda acest lucru dintr-un motiv bine intemeiat. S-a constatat ca multe mame care-si tin mult timp copiii pe olita in ideea de a-i invata sa faca acolo,copiii s-au imbolnavit de prolaps anal care duce neaparat la operatie daca nu se intrerupe acest obicei.


Ultima editare efectuata de catre Ginet in Mar 30 Dec 2014, 7:27 pm, editata de 1 ori (Motiv : corectura)
Ginet
Ginet
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/01/2011

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de Admina Mar 30 Dec 2014, 8:43 pm

Ei, bravo! Nu stiam ca se pot pune pe olita, asa mici. Si nici nu prea inteleg cum sa ii ti in wrap si sa-ti dai seama cand fac. Daca scapau cred ca udau si wrap-ul si hainele lor si pe ale mamei. Cred ca e o arta, asta. Si mai ales ca schimbam 8 scutece cand erau mici, in prima luna.
Acum schimb vreo 3-4 scutece si unul noaptea. Si eu il cam nimeresc cand face si pipi, are o expresie haioasa si e multumit. La kk e clar. Oricum iarna nu stam asa mult afara, nu l-ar apuca la plimbare.
Buna ideea cu olita in parc. rade Recunsc ca n-am vazut pe nimeni. E usor cu pampersul si nimeni nu face eforturi sa scape de el. Clar trebuie scutec de material, in perioada dezvatarii de pampers. Dar si in general, nu e o idee rea. Am vazut mamici care folosesc doar de material (diverse combinatii, unele care seamana cu cele de la pampers, cu capse, arici), de la nastere.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ginet, o temperare e buna in toate. Nu l-as tine oricum mult pe oala, nu vad rostul. Ori iti dai seama cand ii vine si il pui repede (nu il bruschezi, normal), ori il pui la intamplare, dar nu-l lasi mult, ca se plictiseste. Nu stiam ca pot exista complicatii. Pentru mine ar fi un mare plus daca i-as face scutecele de material si alea ar fi doar pentru pipi, pe oala l-as pune pentru kk. Oricum nu e o pozitie sanatoasa sa faci kk culcat, se chinuie de mama-mama. Pe vine ar fi mult mai usor.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de aurishta Mar 30 Dec 2014, 10:13 pm

Admina a scris:Ei, bravo! Nu stiam ca se pot pune pe olita, asa mici. Si nici nu prea inteleg cum sa ii ti in wrap si sa-ti dai seama cand fac. Daca scapau cred ca udau si wrap-ul si hainele lor si pe ale mamei. Cred ca e o arta, asta.
Teoria ar fi asta: copilul da anumite semne cand isi goleste intestinele si vezica, iar mama, daca il tine permanent langa ea, invata sa interpreteze corect aceste semne si vine in intampinarea acestor nevoi! Deci nu scapa pe ei, ci mama stie cand sa-i puna pe olita!
Eu recunosc ca nu m-am dispensat de scutece , insa am observat ca, intr-adevar, asa este! Si nici nu se pune problema de a tine nu-stiu-cat timp sugarul pe olita fiindca nu este o procedura de "asteptare', asa cum am explicat mai sus! Deci, problema cu prolapsul rectal nu intra in discutie! Aceasta problema intervine in cazul in care sugarul este tinut timp indelungat pe olita (ce prostie!)!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de adriuta Mier 31 Dec 2014, 10:33 am

Ce subiect fain ati facut Smile
Am si eu o bebitza de doua lunisoare si m-ar ajuta un sfat de la voi. Nu am san sa o satur suta la suta, ca e ff mancacioasa si ii dau lapte praf i completare. De cateva zile observ ca nu mai are rabdare sa traga la san si devine nervoasa lasand lapte in san. Desi lapte este , asteapta biberonul pe care il primeste nu chiar imediat dupa ce a supt, dar...il primeste. Am incercat orice, nu produc destul lapte sa o satur integral la san, dar nici nu as vrea sa o trec numai pe lapte praf. Cum sa fac cu ea?
adriuta
adriuta
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 242
Localizare : acasa
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de Admina Mier 31 Dec 2014, 7:16 pm

Sa nu renunti la alaptare. Sanul produce pe baza cererii, daca bebelusa se plictiseste sa traga (asa e, curge mai greu din san, de obicei), trebuie rarit cu biberonul, cred.
Se poate sa curga mai incet sau sa fie canale infundate. Incearca sa-ti aplici comprese calde pe sani sau un dus inainte de alaptare. Laptele curge mai bine de la caldura. Incearca diverse pozitii, vreuna aplecata peste ea, ca sa ajute si gravitatia. Sunt tot felul de ceaiuri (in Romania) sau suplimente care ajuta si stimulteaza lactatia. Parca erai in State. Vezi ca exista la magazinele gen Natural Grocers sau altele cu produse gen Plafar (gasesti si online, pe Amazon) o tinctura Happy Ducts si altele care stimuleaza lactatia. Pe Amazon poti sa vezi si pareri, sa alegi ce merge mai bine.
Biberonul, incearca sa-i schimbi tetina, pune-i una cu orificiul foarte mic, sa iasa putin lapte si de acolo. Si incearca sa scoti masa de biberon, incet incet, mutand-o tot mai tarziu, pana se fac 3 ore sa-i dai iar san. Sau da-i direct san, dupa 30 min. daca plange iar. Se poate sa planga de colici, nu de foame.
Asta e o greseala pe care o fac multe mame (nu o zic cu repros), sa nu recunoasca colicii, de foame. Ma rog, se intampla la parinti prima oara, de obicei, de aia alaptarea merge mai bine la al doilea, daca se vrea. Avem niste prieteni care aveau fetita cu vreo 2 luni mai mica, dar ca greutate cat bebele meu. Papa doar lapte praf, ii baga taticul fara sa ceara, ii indesa biberonul in gura, in parc, desi fetita nu zicea nimic. zid
Adriuta, multa rabdare si nu renunta la alaptare. Uita-te pe cutia de lapte praf, la ingrediente si gandeste-te cat de sanatos e laptele de la tine, e 100% natural si cel mai bun pentru puiul tau! nor
Aurishta, ce frumos trebuie sa fie sa fie o conexiune asa profunda intra mama si bebe. love

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de aurishta Mier 31 Dec 2014, 10:37 pm

Admina a scris:
Aurishta, ce frumos trebuie sa fie sa fie o conexiune asa profunda intra mama si bebe. love
Intr-adevar love love Urmaresc de mult timp acea familie....acum copiii lor sunt adulti, au familii la randul lor si sunt , cu totii, admirabili! Smile
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de Michelle88 Joi 01 Ian 2015, 11:48 am

Adriuta, si eu am un bebe de 3 luni si 3 saptamani, foarte foarte mancacios, si pe la vreo 3 saptamani, eram sa o dau in bara, sa ii dau si lapte praf completare, "sfatuita" de mai multe persoane, ca nu se satura. incearca sa ii dai din ce in ce mai rar biberonul, si pune pe bebe mai des la san. si multe lichide si mult somn tie. noroc ca al meu nu a luat biberonul. a macat maxim 5 masuri de lp in aproape 4 luni.
Michelle88
Michelle88
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 334
Varsta : 36
Localizare : Chirnogi
Data de inscriere : 21/02/2012

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de adriuta Sam 03 Ian 2015, 9:44 pm

Michelle multumesc pentru mesaj. Admina, merci mult pentru pont, am sa caut acel suplement de care vorbesti. Da, noi locuim in US. O sa ii schimb tetina de 1 cu aia de premier ca am si din acelea. Le-am luat, pentru ca la inceput de lacoma ce era, sugea si se ineca si am pus o vreme de premier. Acum ii dau biberon de 3 ori pe zi, seara inainte de nani ca sa pot si eu sa dorm un pic, dimineata la trezire, pentru ca dupa noaptea de supt nu prea am si o data dupa amiaza. Am sa ma limitez numai la seara si dimineata si sa tai masa de dupa amiaza. Suge cam de 6 ori pe zi si de trei ori dupa supt ii completez. O sa ii dau completare numai de 2 ori de acum. Am incercat fenugreek, anasaon, ceai de mother's milk, tincturi de la Sprouts...degeaba. La copilul mare am avut mai mult lapte insa la asta mica nu mai am atat. Formula am cumparat numai din aia organica, este mai scumpa dar e non GMO... etc. Nu-i asa sanatoasa ca si laptele meu insa trebuie sa ii dau ceva. Am si Medela m-am muls si am constata ca nu e destul, de aia ma supara ca nici ce am, cat o sa mai am, nu suge. Mi-a zis o fata de aici de broth de pui organic, o sa cumpar si din ala. Ea nu este ca bebelusul din parc , isi suge pumnutii de foame si dupa ce ii dau sa pape, doarme asa linistita si rade si e fericita, colici nu avem, a avut niste crampe cand era micuta dar am scapat cu Baby calm si cu tinut piele pe piele. Metabolismul ei este mai activ, papa si face caca intr-o veselie. Hainele de 3 luni ii sunt mici, in alea de 6 luni e lejera. A crescut 10 centimetri in 2 luni, :D e o fata lunga nu e grasa defel.
Va pup si va multumesc !
adriuta
adriuta
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 242
Localizare : acasa
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mar 06 Ian 2015, 2:20 pm

aurishta a scris:
michelinebeaulieu a scris:Eu nu observ nimic pina cand nu experimentez pe pielea mea.Mie nu mi-ar conveni sa imi fi facut mama asa ceva.
Multe mame gauresc fara mila urechiusele nou-nascutelor si nu mai fac teoria agresivitatii! Smile Poate ca unii reusesc sa explice toate teoriile astea sugarilor si se fac si intelesi! Pana cand ei ajung la varsta adulta se lasa la dispozitia capriciilor lor, cautand sa le desluseasca intelesurile! Bravo lor, daca au aceasta capacitate! Eu stiu ca un prunc intelege ce inseamna cuvantul "arde" doar cand experimenteaza senzatia de arsura! Nu trebuie sa i se aprinda hainutele pentru asta, este suficient sa puna manuta pe un calorifer care nu este destul de fierbinte ca sa ii provoace arsuri, dar care il ajuta sa faca o asociere!

Ma mut cu raspunsul,ca nu e vorba strict de alaptare in ce discutam.
"Teoria" bebelusilor le-o face al de-a creat rasa umana(sigur,pentru cine Il ia in seama,si nu spune ca s-a facut singur;poate s-o fi facut!?!),deci eu nu imi fac griji pentru asta.
Cand era Ema bebelusa am vorbit "din ochi",pe tacutelea."Stiam" instantaneu ce vrea.Si nu avea capricii,avea necesitati ale unei persoane ca si mine
care nu se putea servi singura.
Ema n-a avut nevoie sa-i apropii mana de fierbinte,a prins ea ideea in treacat dar asta pentru ca am considerat-o asa cum am spus,un om mare intr-un corp mic si fiinta ei avea voie sa se manifeste,o respectam(nu ma stresa sa imi bat capul pentru a o intelege).
Gaurile din urechi,ai dreptate,e o practica "nemiloasa",la fel ca si injectiile din spital,ca vaccinurile( Smile ).Pentru asta nu i-am facut Emei de bebelusa,dar a venit ea pe la 3 ani,la 11 noaptea,cu un ac de cusut in mana sa ii fac gauri ca sa-si puna si ea cercei din cutia cu bijuuri.Na poftim,decizie de maturitate,cum spuneai wink .
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de Admina Mar 06 Ian 2015, 9:27 pm

Mi se pare mai simplu atunci, cand sunt bebelusi, cat mai mici, cand inca nu au receptorii senzitivi bine definiti. Fetei i-am facut prin "impuscare" (parca asa ii zice) pe la 2 luni. A plans cateva secunde, cred ca mai mult s-a speriat de zgomot si gata. E un obicei ca oricare altul, exact cum amintiti de vaccinuri, care, desi controversate, au scos umanitatea din molimele secolelor trecute. Cerceii sunt traditie, nu necesitate, moft poate, dar cum marea majoritate a fetelor au, tot o sa ceara, candva.
Micheline, nu toti copiii sunt la fel. Unii plang si fara motiv sau de rasfat. Cu riscul de a-mi pune in cap niste mamici, eu asa cred. Sau cum sunt sigura ca vei considera tu, nu toti parintii sunt la fel, adica sensitivi, poate. Eu nu stiu ce vrea bebe, de fiecare data. Sunt mai nesimtitoare, asa. pig

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mier 07 Ian 2015, 3:21 am

Raspunsul e la mintea cocosului,de obicei.Asa ca te las sa tragi singura concluzii cu privire la de ce plange puiul tau. Nu-ti iau "evrica" de la gura!
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de Admina Mier 07 Ian 2015, 4:36 am

Micheline, daca legam putin de ce scriam pe la alte subiecte, gen cauzele imbolnavirilor, importanta psihicului si faptul ca bebe simte starea mamei, as presupune ca sunt eu agitata. Mintea asa imi zice, dar parol ca nu sunt. Vorbesc calm, ii temperez si pe ai casei cand sunt prea galagiosi, cu socrii nu prea stam, nu inteleg de ce ar fi asa atomic cel mic, inclusiv muscatul.
Nu stiu, ma depaseste. Nu am minte nici cat cocosul, acum. Poate mi-o veni candva, pana atunci sper sa-l scot din iarna cu alaptatul, la ce gripe periculoase umbla, nu-l vreau bolnavior.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mier 07 Ian 2015, 2:32 pm

Admina, kiss .
Dugutul de el,are o mamica care "nu il vrea bolnavior" ;in conditiile astea m-as lasa si eu pe mainile tale,bebelusa! love wink
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de Michelle88 Mier 07 Ian 2015, 3:33 pm

Am si eu o mica problema cu bebe. Pe 10 face 4 luni si cam de 3 saptamani sta numai cu mainile in gura, si suge tot ce prinde. Si toata ziua, de cate ori il adorm, tresare din somn, si deabea mai adoarme la loc leganat pe picioare. Are momente in care dupa ce il adorm , nu doarme mai mult de 15-30 minute si apoi cateva ore nu mai adoarme, pana il pacalesc iar. ceva sfaturi?
Michelle88
Michelle88
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 334
Varsta : 36
Localizare : Chirnogi
Data de inscriere : 21/02/2012

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de Samarineanca Mier 07 Ian 2015, 3:55 pm

Michelle88, eu n-am experienta cu copiii, dar intamplator asta-noapte am citit acest articol (si mai multe in aceeasi linie) - poate te ajuta cu ceva...
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de aurishta Mier 07 Ian 2015, 8:53 pm

Michelle, daca abia acum a inceput sa-si suga degetele, poate are o problema cu dentitia sau poate vrea o suzeta! Iar daca simte nevoia s-o faca pentru a putea adormi, de ce nu? Stii zicala, orice invat isi are si dezvat! Smile
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de Admina Joi 08 Ian 2015, 1:12 am

Michelle, se dezvata de supt degete, nicio grija. A mea a supt pana dupa un an, mama mea zice ca spre doi. Am dezvatat-o cu o oja amara, speciala pentru rosul unghiilor.
Pititcul meu suge degetul des, mai nou, cam de pe la 6 luni. Inainte cocheta cu toate degetele, pe rand. Acum are o bubita pe degetul mare, de la dreapta, un fel de eczema. Am incercat sa-l dau cu crema si sa-i pun soseta peste, a urlat intr-una. Il las, se va dezvata el.
Cat despre agitatie, poate e doar o perioada, oare i-or da dintii, asa devreme? Cred ca toti a perioade, mai agitate, mai calme, in general. Noi am avut uneori agitatie si foiala noaptea si ziua dormea bine. Per total au parca 16 ore de somn si daca si le face, nu conteaza cand le doarme sau daca le doarme legat. Stiu ca e greu, dar asa e cresterea piticilor.

Zicea Adriuta acum cateva mesaje un mare Nu pentru cereale de bebei. Si eu vreau sa scap de ele, dar cu ce le inlocuiesc? Ii fac supa crema de legume, compot pasat, dar trebuie ingrosat cu ceva si cerealele instant sunt comode. Sau acum ca-i pun lapte in mancare, trebuie sa mai adaug ceva. Dar ce?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de aurishta Joi 08 Ian 2015, 8:56 am

Admina a scris:
Zicea Adriuta acum cateva mesaje un mare Nu pentru cereale de bebei. Si eu vreau sa scap de ele, dar cu ce le inlocuiesc? Ii fac supa crema de legume, compot pasat, dar trebuie ingrosat cu ceva si cerealele instant sunt comode. Sau acum ca-i pun lapte in mancare, trebuie sa mai adaug ceva. Dar ce?
Personal, urasc cerealele alea Suspect , nu-mi inspira incredere de loc (parca am mai povestit mai de mult experienta mea neplacuta cu ele)
De ce trebuie sa mai ingrosi supa si compotul? Asa cum sunt este ok! La lapte, grisul sau orezul copilariei nostre este muuult mai normal, mai firesc decat cerealele alea! Nu mai stiu cate luni are baietelul tau, dar, daca gatesti dietetic, mancarea familiei poate fi introdusa cu prudenta! Copiii mei la un an mancau aproape orice de masa noastra !Sunt de parere ca un copil ar trebui introdus cat mai curand in regimul de viata obisnuit, iar pragul de un an mi se pare optim! Bineinteles, nu zic sa dai sarmale sau mici sugarului Laughing , dar mancarea dietetica, asa cum ar trebui sa fie intr-un stil de viata sanatos, este o buna alegere!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB