Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

+28
alinutza_andrei08
ivanoiuadela9
valentinadof
melus
RamonaM
MihaelaT
Love
ancuta_ancuta
SilviaDumitrescu
ismi3ismi
geo
ioana soare
bubu85
natasaSV
nicopop
Gianina4ever
diada
danae
annamaria26985
mnarcisa
teisoara
violeta25
aurishta
Clio_Ela
Chirrox13
zahariaelouise
cris_27
MagdaMarin
32 participanți

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 Empty Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de MagdaMarin Mar 12 Apr 2011, 6:31 am

Capitolele anterioare:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de cris_27 Vin 29 Apr 2011, 8:50 am

Saptamana trecuta am facut vaccinul de 4 luni la cel mic si mi l-a consultat dr.Mi-a zis ca nu-i sunt pliurile egale si ca ar trebui sa merg la un consult de specialitate sa nu cumva sa fie ceva problema .Eu stiam ca la baietei este cam rara problema asta ,adica ce am auzit si eu de la altii.Oricum am reusit sa ma programez la un cabinet particular pentru o ecografie de sold ,astazi mergem.Sunt foarte curioasa ce o sa-mi spuna,sper ca nu sunt probleme mari si daca sunt sa le rezolvam cat mai curand.
cris_27
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de zahariaelouise Vin 29 Apr 2011, 8:58 am

displazia de sold nu are legatura cu pliurile,asa m-ia spus mie prf.dr. Jianu de la Grigore Alexandrescu,sunt alte afectiuni ale soldului care dau vizual semnul de o coapsa mai ingusta decat cealalta,sau in cazul displaziei luxante de sold apare devierea fantei vulvare
la baietei este rara displazia de sold,dar pot aparea si alte afectiuni
este bine sa mergi la un consult de specialitate,dar nu la oricine
mi-a dat o carte scrisa de dansul cand am fost la consultatie
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


sa ne spui ce ti-au zis la control


Ultima editare efectuata de catre zahariaelouise in Vin 29 Apr 2011, 4:20 pm, editata de 1 ori
zahariaelouise
zahariaelouise
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 670
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de cris_27 Vin 29 Apr 2011, 9:23 am

Am sa va spun.La un cabinet particular am fost trimisa ,caci doar acolo exista posibilitatea de a face ecografia.Mai demult se facea doar film dar dupa spusele dr de familie este o metoda cam invaziva asa ca daca avem posibilitate sa facem totusi ecografie.
Am fost la control si nu are nimic la sold,pliurile nu-i sunt egalr pentru ca este grasut asa mi-a zis.Bine ca am scapat de o grija. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cris_27
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de Chirrox13 Mier 04 Mai 2011, 1:06 pm

Buna fetelor.
Eu sunt am o fetita de 1 an si 7 luni si va rog sa imi dati un sfat. Fetitei mele ii ies caninii, e agitata, a facut asa de multe scaune apoase incat poponeata e rosie ca racul. Doctoritza mi-a recomandat doar sirop pentru a micsora durerea cresterii dintisorilor si atat.
Eu i-am dat si ceai de menta indulcit cu zahar...zaharul l-am fiert si am dizolvat un pliculet de...nu spun numele ca pot fi certata ....am dizolvat un pliculet de praf ...de la farmacie....s-a linistit pe moment...dar dupa ce ii dau biberonul cu lapte de dimineata povestea se repeta pana la urmatorul ceai cu praful magic dizolvat.
Voi ce ma sfatuiti fetelor? Astept mesajele voastre.
Sanatate multa voua si bebeilor vostrii!
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de Clio_Ela Mier 04 Mai 2011, 2:36 pm

Chirrox, zaharul e usor laxativ, daca are scaune apoase nu ajuta...
Eu cred ca nu ar fi problema sa scrii cum se cheama praful magic, mereu am spus aici ce produse dam bebeilor, pt colici de ex. Asta nu se considera reclama, daca e un produs din farmacie sau de la plafar.
Asteptam sa ne dea adminele sau moderatorii "unda verde", dar eu nu cred ca ar fi problema.

SI noi avem stress cu dintisorii, leutzul meu ... credeam pana acum ca nu stie sa planga. Dar acum incepe. Nu stiu ce sa ii dau sa ajute, cred ca durerea e vinovata, e marait si agitat Sad
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de Chirrox13 Joi 05 Mai 2011, 10:21 am

Buna Clio_Ela. Da, zaharul e usor laxativ dar daca e fiert nu e bai...asa stiu de la medici....Printesa mea a ros 2 suzete cu coltii caninilor, a prins telefonul meu si l-a muscat de i-a lasat o urma pe ecran...In noaptea trecuta nu a dormit deloc bine ...acum ii dau ceai de tei si ceai de menta in care dizolv un pliculet de praf magic (Smecta)...E agitata, m-a altoit si pe mine si pe sotul meu.
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de aurishta Joi 05 Mai 2011, 11:43 am

Smecta este pentru burtica, nu pentru dintisori. Macar la asta sa o ajute!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de violeta25 Joi 05 Mai 2011, 12:09 pm

Clio_Ela pe noi ne-au ajutat foarte mult covrigii uscati Smile Am incercat cu inele gingivale, cu alte chestii de ros dar tot plangeau si-si bagau manutele pe gat, cel putin Irina m-a disperat cu voma. Le-am covrigi uscati si au tot ros la ei, nu mancau dar era altceva si nu o bucata de cauciuc fara gust Smile si doar in cazuri rare dadeam cate o doza de 2,5 ml Nurofen sau Ibalgin .

Chirrox incearca sa-i dai Nurofen sa o linisteasca cat de cat
violeta25
violeta25
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 325
Varsta : 43
Localizare : navodari
Data de inscriere : 09/11/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de Chirrox13 Joi 05 Mai 2011, 12:45 pm

Ii dau acum si Nurofen pentru ai alina durerea dintilor si pentru febra mica pe care o mai face, Smecta si Dentinox gel calmant pentru dinti....mi se par cam multe...si a inceput sa aiba si o tuse seaca...dr zice Humex sirop...am executat ordinul....Sper sa ii treaca stomacul intr-o saptamana....
Multumesc mult fetelor pentru sfaturi pupi
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de teisoara Joi 05 Mai 2011, 1:47 pm

Eu ,din experienta mea,nu cred ca atat de multe scaune moi sunt de la dintisori.In nici un caz nu-i mai da zahar oricat de fiert ar fi,cred ca trebuie si un regim alimentar si reintroduse cu grija alimentele,si mai trebuie avut grija sa nu se deshidrateze de la scaunele multe,moi.nici macar lapte sa nu0i dai pana nu se regleaza,exista formula de lapte fara lactoza apoi mucilagiu de orez si daca nu folosesti mucilagiu,atunci fulgi de orezmarca de cereale ptr.copii(N...)

Multa sanatate !
cred ca bine este vazut de un medic pediatrdaca zici ca si tuseste si usoara febra.
nu cumva sa fie simptomele unei afectiuni respiratorii care se suprapun cu iesitul caninilor
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de Clio_Ela Joi 05 Mai 2011, 2:34 pm

Noua ni s-a spus de catre medic si moasa ca nu exista atatea complicatii cand ies dintii, sunt alte motive, ii dau dreptate Teisoarei.
Diareea si febra nu au legatura cu iesirea dintilor, de multe ori coincid cu infectii usoare, infectii ale urechii-ne-a spus pediatrul ca sunt ff dese, si nu sunt depistate, pt ca parintii nu duc bebele la pediatru, si trec singure, dar cu stress si dureri-
Mancarimi si ceva dureri sunt la gingiute, acum vad si la al meu puiutz, e mereu cu manutele in gurita.
Covrigei nu ii pot da, imi e teama, el inca nu are nici un dintisor, e mititel inca, dar i-am dar morcov. Freaca cu el gingiuta si mai si suge Smile. Dar sub supraveghere, clar!!
Inelele gingivale nu le tine in gurita nici el, i-am luat si un fel de periute de dinti cu guma la capat, daca ii ferec eu gingiuta e ok, dar singur nu vrea, mai degraba etichete si catarame de la tot ce prinde. Smile


Ultima editare efectuata de catre Clio_Ela in Joi 05 Mai 2011, 4:25 pm, editata de 1 ori (Motiv : corectare: inele gingivale)
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de cris_27 Joi 05 Mai 2011, 2:41 pm

Si al meu baga manutele in gura tot timpul si saliveaza foarte tare de vreo luna.Gingiile sunt tari si jos se vede urma de dintisor.Nici noua nu ne plac inelele gingivale.
cris_27
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de aurishta Joi 05 Mai 2011, 5:09 pm

Chirrox13 a scris:Ii dau acum si Nurofen pentru ai alina durerea dintilor si pentru febra mica pe care o mai face, Smecta si Dentinox gel calmant pentru dinti....mi se par cam multe...si a inceput sa aiba si o tuse seaca...dr zice Humex sirop...am executat ordinul....Sper sa ii treaca stomacul intr-o saptamana....
Multumesc mult fetelor pentru sfaturi pupi
Posibil, intr-adevar, sa fi intervenit o viroza , dar simptomaticele pe care deja i le dai pot fi suficiente. Si, indiferent de cauza, trebuie regim pentru scaunele moi.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de Chirrox13 Joi 05 Mai 2011, 11:50 pm

Da, asa a zis si pediatra, o viroza care nu necesita antibiotice ci doar ce v-am scris mai sus. Eram tare ingrijorata din cauza starii de sanatate a fetitei si am mers si la dr pediatra.
Multumesc fetelor pentru sfaturi. Puiu meu e mai vesel in seara asta, a ras in hohote si a dansat.
In perioada asta a servit morcov fiert, ou fiert, paine neagra-coaja, carne fiarta, orez si fructe, bea ceai de menta/tei ...
Am uitat sa va zic ca i-am dat cateva de picaturi de fier de suzeta .
Sab simplex si Vigantol i le dau tot pe suzeta.
Humexul isi face efectul...nu mai tuseste ca inainte.
Va multumesc inca o data pentru sfaturi.

Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de aurishta Vin 06 Mai 2011, 8:48 am

Chirrox, hug , sa ne spui cand isi revine complet micuta ta! kiss
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de mnarcisa Vin 06 Mai 2011, 9:44 am

Chirrox, multa sa natate fetitei.
Stiu foarte bien prin ced treci.
Asa am patiti au la ambii copii la fiecare dinte care a iesit.
Stiu ca unii medici zic ca nu este legatura intre eruptiile denrare, si diaree.
Temperatura fac mai toti copii, dar si aici depinde ce copil, unii mai mare altii aproape deloc.

Oricum ideea este ca atunci cand un copil face diaree zaharul este contraindicat, se poate folosi si chiar se recomanda glucoza.
Este de preferat sa se scoat laptele din alimentatia pana cand copilul nu mai are scaune moi. Daca totusi nu se paote sa i se scoata laptele (cum a fost la mine cu fetita) i se da copilului o formula de lapte fara lactoza, da rsi asta cat se poate de putin.
I se dau ceauri de menta si chimen, se poate pune si roinita (melisa), aceeasta din urma avand un efect calmant. Cum ama mai zis se paote indulci ceaiul cu glucoza.
Pe mine ma invatat o asistenta mai trecuta prin viata sa ii pun calciu carbonic in totate lichidele care i le sau copilului. Se gaseste la farmaciile care au laborator si se pune cate putin in fiecare biberon.
Cel mai mult ma ajutat ulrima variata.
Fetei ia trecut mult mai repede decat inate.
Trebuie tinut cont de toate indicatiile.
Era sa uit. Lapteel se face cu apa de orez (daca este nevoie pot sa zic cum se face si asta)
Multa sanatate piticilor.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de Chirrox13 Vin 06 Mai 2011, 12:11 pm

Multumesc mult aurishta si mnarcisa ca sunteti alaturi de mine sufleteste. Va tin la curent cu sanatatea printesei mele, as vrea sa postez poze cu ea dar m-am incurcat rau....daca vrea cineva sa imi explice pas cu pas intr-un PM ce bine ar fi....nu vreau sa va fortez nervii si nici rabdarea.
Fetelor sunteti super si am de invatat multe de la voi.
Sanatate tuturor.
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de annamaria26985 Vin 06 Mai 2011, 12:20 pm

fetelor la noi problema e ca la un an si doua luni nu avem nici un dintisor si nici gingiuta nu da vreun semn ca s-ar pregati vreunul. am fost azi la vaccin si mi-a dat trimitere la pediatrie zicea sa nu aiba rahitism.m-a speriat putin doctorita, dar am citit acum ce inseamna rahitismul la bebelusi si ca se trateaza cu calciu. dora e o fetita tare zambareata si activa nu da nici un semn ca ar fi ceva probleme, iar fontanela s-a inchis.de abia astept sa soseasca sotul sa mergem la pediatra( e in delegatie si vrea sa vina cu noi).
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de danae Vin 06 Mai 2011, 12:26 pm

Chirrox13, ma bucur ca puiul se simte mai bine! Mie mi se pare mult mai eficient calciul carbonic decat smecta. Dar vroiam sa te intreb daca ii faci cura cu fier sau i-ai dat asa acum. Si daca i-ai dat asa, ar fi bine sa ii dai cu lingurita, ca nu sunt decat 5 picaturi si apoi sa ii dai sa bea ceva. Fierul pus pe suzeta stationeaza prea mult in cavitatea bucala si ataca dintii. Multa sanatate.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de annamaria26985 Vin 06 Mai 2011, 12:37 pm

chirrox multa sanatate puiului tau, am sa incerc si eu calciu carbonic data viitoare cand ne merge burtica, ca smecta nu are efect la dora.
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de Chirrox13 Vin 06 Mai 2011, 12:39 pm

annamaria nu intra in panica. Ai auzit cumva ca Vigantolul se da pana la 2 ani si la 3 saptamani dupa deschiderea sticlutei nu se mai foloseste continutul ei?
hug scrie-ne despre printesa ta, stai linistita, curand o sa isi pape parintii. Nu toti copii sunt la fel, unora le ies dintii la 3 luni si altora peste 1 an, cel mai bine e sa mergi la dr.
Sanatate multa.


danae, ii dau picaturi de fier pe suzeta dupa care bea ceai, acele picaturi i le mai pun si in ceai. Picaturile de calciu dau agitatie. Fetita mea nu sta un minut in acelasi loc, nu stiu de unde are atata energie.
Noi avem o mica problema, nu vrea sa ia picaturile de fier sau de calciu cu lingurita sau Ibalginul/Nurofenul/Panadolul/Humex nu il vrea sa ia cu siringa, oral, il pun in ceai ...norocul meu e ca bea un biberon in 10-20 min.
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de Clio_Ela Vin 06 Mai 2011, 1:13 pm

annamaria, multa sanatate si curaj!! lasa ca vin si dinzosorii!
Dar degeaba dam calciu daca nu dam vigantolul (vitaminaD3).
Calciul se asimilieaza numai in prezenta vit D3, pe care corpul o produce numai in prezena soarelui. De aceea si adultii iau numai vara calciul singur, in rest se ia (in lunile cu "R" -din sept. pana in aprilie) numai in combinatie cu D3.
Noi am primit pentru leutz pastilute, nu picaturi, si sunt ff pracice. De la o sapamana deja i-am dat cu lingurita, pastiluta se dizolva in apa sau ceai, e fainoasa. Se gaseste si in Ro., prietena mea ii da si ea acum tot pastiluta si e incantata. Inainte ii dadea picaturi si era un chin.
Noi am primit pana la 6 luni vigantol simplu, iar de la 6 luni vigantol cu fluor. Dam pana la un an.

Leon a implinit alaltaieri 7 luni, si nici el nu are inca nici un dintisor. Dar se vad, sunt aproape afara. Acum am luat si noi Dentinox-Gel, nu stiu cat ajuta, nu am vazut vreo schimbare de cateva zile de cand ii masez gingiuta.
Victor (baiatul cel mare) la 6 luni avea doi dintisori mari, primul i-a iesit la 4 kuni jumate, imi fac griji ca lui Leo ii ies asa tarziu.
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de annamaria26985 Vin 06 Mai 2011, 1:25 pm

si eu ii dau de 2 luni 4 picuri de vigantol si 6 de fier( pana atunci doar 2 de vigantol si 4 de fier) si tot de atunci si o pastiluta de zymaflour; eu le pun in putin ceai si il bea.acuma sa vedem ce zice si pediatra, ca gingiuta nu e intarita sau umflata si nici urma de dintisori.nu sunt disperata de loc, dar cand am vazut ce reactie a avut doctorita m-a cam pus pe ganduri putin.
da chirrox stiu ca se arunca vigantol-ul dupa 3 saptamani, am fost atenta la asta.nici dora nu ia medicamentele(gen panadol si altele) cu siringa iar la lingurita imi da peste mana, asa ca si noi luam toate cu un pic de ceai in sticluta.


Ultima editare efectuata de catre annamaria26985 in Vin 06 Mai 2011, 1:29 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de aurishta Vin 06 Mai 2011, 1:31 pm

Si Angelicai i-au iesit primii dinti dupa un an,nu mai stiu sigur cand, dar tin minte ca ma cam impacientasem. Nu a suferit deloc cand i-au iesit, deodata am auzit ''clinc'' in lingurita, fara preaviz!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!-2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB