Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

+56
victoriacus
juliennej
roxana096
Buburuza
symos
anka_gabi
stoy
olympia
Biene
Steluzza
delia.r
Roxy
Bianka7
raluca76
margelutamea
ioana soare
zylv
andacoman
RamonaM
Lucia.BlueFlower
LYNDA
cris_27
jessica
Andata
violeta25
aurishta
valentinadof
Clio_Ela
mnarcisa
teisoara
ivanoiuadela9
Alina.C
veniciuc nicoleta
miclescumirela
danae
MagdaMarin
amnro
Nicoleta Irimescu
luminita_khader
percsovics monica
totolina
Zeyyya
kisslandia
marlen372001
scamutza
Felicia2
livia1981
tatia
ana_bela
Maia
lukmar
lorinaoo1
Admina
MihaelaT
diada
arime
60 participanți

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! Empty Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de arime Vin 31 Oct 2008, 10:36 pm

Daca ai o problema, o nelamurire in ceea ce-l priveste pe cel mic suntem aici in speranta ca te vom ajuta cu un sfat, o idee...
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de diada Dum 30 Noi 2008, 10:08 pm

pe mine ma intereseaza din experienta voastra si daca va mai amintiti ce papa bebe la 8-9 luni. Stiu ca informatie gasesc pe internet garla, mi-am luat si reviste/carti dar se contrazic la retete.... asa ca mi-ar prinde bine concret ce-i faceati de papa. mai ales ca este si sezonul asta rece cand nu mai gasim chiar toate ingredientele (proaspete).

multumesc.
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de arime Dum 30 Noi 2008, 10:27 pm

Diada o sa-ti arat meniul balaurului din acea perioada wink

mic dejun
laptic

gustare
fructe (in functie de sezon, simple sau combinate cu P'etit Biscuit de la Nestle)

pranz
pireu de legume(cartofi, dovlecel, ardei gras, morcov, radacinoase, ceapa, putina sare, 1 lingurita de ulei masline) in combinatie cu: piept de pui(la gratar sau fiert odata cu legumele) sau ou(daca imi amintesc bine in perioada aceea ii dadeam doar galbenusul de la ou)... mai tarziu am adaugat si peste (pangasius-facut la gratar)

gustare
iaurt desert de la Nestle, ori branza de casa cu mar/piersica

cina
laptic
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de diada Dum 30 Noi 2008, 10:53 pm

saru-mana, in mare cam asta ii dau si eu, fara peste ca nu are cine sa mi-l cumpere Embarassed fructul ii place doar simplu, in plus eu la masa de seara ii dau un biberon de lapte cu cereale pentru varsta lui. Sare nu i-am pus... supica i-o acresc cu lamaie, altfel nu o inghite.

am pus intrebarea asta pentru ca toata lumea a inceput cu "da-i ce mananci tu" si mi se pare cam repede totusi de la 8 luni jumatate sa pape ce mancam noi. Mai ales ca noi mancam tare aiurea, ca sotul este vegetarian si nu este cazul sa aiba regimul nostru.
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de arime Dum 30 Noi 2008, 11:02 pm

Nu te lua dupa ce spune lumea, da-i ce consideri ca este sanatos... si cum voi mancati "altfel" nu este bine sa-l privezi pe micut de anumite alimente. Cand o sa fie mare o sa decida el ce si cum, pana atunci sa-i dai sa pape sanatos pe cat posibil! wink

Eu de exemplu nu ii dau deloc dulciuri balaurului, doar biscuiti Baby star si P'etit Biscuit... in rest nu stie ce inseamna cioco si restul de dulce, consider ca nu este bine si nimic nu ma determina sa-mi schimb parerea!
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 30 Noi 2008, 11:13 pm

ma bag si eu in seama Embarassed eu la 8-9 luni deja i dadeam sa pape cam ce mancam noi(nu chiar tot) pt ca ciorba/supa nu lipsea de la masa, nu puneam decat putina sare restul ne puneam in farfurie, la noi ca-n ardeal zămurile nu se acresc, daca faceam varza ei i faceam altceva...felul doi daca era carne prajita(porc) ei i fierbeam sau i prajeam o pulpita. cam tot de pe la 8-9 luni nu i-am mai pasat mancarea.
dimineata la 6-6:30 bea o sticla de lapte;
la 10 cand se trezea de-a binelea manca de regula un iaurt sau banana singurul fruct pe care l-a vrut pana la 1 an si ceva sau cateodata paine cu unt si sunca care i-o taiam ca la pui si-o moflaia acolo in gurita.
cam pe la 13 manca ciorba/supa si mai bea cam jumate de sticla de lapte sau ceai cand o culcam
la 17 cand se trezea manca felul doi(nici acu' nu vrea sa manance doua feluri o data) de regula piure de legume cu carne sau ficat de pui cu cartof sau mamaliguta cu branza dulce...orez evitam pt ca si asa avea scaun si la doua zile, peste file...eu il faceam pane ca era singurul fel care-l manca.... muschiulet de vitel care-l fierbeam in supa si apoi il amestecam cu piure facut din zarzavat, i dadeam si spanac facut asa cu lapte...
seara la culcare bea lapte si altceva rar mai vroia.
eu i-am dat si crenvrusti dar sincer am uitat pe la ce varsta si doar din aceia in membrana naturala si de pui.
si mi-am amintit...painea defapt i-am introdus-o cam pe la 10 luni si fainoasele cam tot pe atunci pt a evita hiperproteinitatea.paine nici acuma nu prea mananca decat asa unsa, langa mancarea gatita doar cateva inghitituri.
e cam carnivora fii-mea, cand vb deja si-i puneam ciorba/supa ma intreba "cane este?" de era manca, de nu se stramba.
pana la 1 an si un pic a fost o mancacioasa, ei de atunci a manca inseamna "crima si pedeapsa".am lasat-o si flamanda, nu vrei ff bine, ceri tu cand ti-e foame...dar nu cerea. am fost si la dr chiar in primava si mi-a spus ca nici nu se vede ca n-ar manca, iar analizele i-au iesit fff bune...dulciuri nu prea mananca, acuma mananca destule fructe, in special i place kiwi, portocale, mere, ananas, banane rar vrea...s-o fi saturat cand era mica :D i plac perele si strugurii...cred ca-i plac cam toate fructele. iar vara e innebunita sa mergem la socri care stau la casa si au zmeura, agrise, strugurei...
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de arime Lun 01 Dec 2008, 12:27 am

Foarte haioasa faza :"cane este?" lol!
Sunt diferiti piticii, la mine inca vrea pasat, noroc ca ii tai carnea marunt si printre legume sunt bucatile de carne, in rest nu vrea nimic daca nu este pasat... nu stiu ce ma fac cu ea! Este tare mancacioasa din burtica, nu degeaba a avut 4.600g la nastere. Mananca tot ce inseamna mancare pt. ea: fructe (le papa nepasate), pireul/supica, lapticul cu cereale, branza cu fructe, iaurtelul... insa nu vrea deloc sa pape paine sau orice altceva intins pe paine si incerc sa-i dau! Daca ii este foame cere, nu sta pe ganduri. Bea apa(cea speciala de bebei de la HUmana) cere cand ii este sete, sucul de portocale este preferatul ei, ii place si cel de mere, la ceai face nazuri.
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de diada Lun 01 Dec 2008, 9:45 am

wow Mihaela, pai esti tare, eu inca ii fac la blender si legumele, carnita, fructul, tot. El nu are nici dintisori si nici nu da sa mestece asa ca inca ii pasez papica.

Arime, ai dreptate, asa ne-am gandit si noi ca o sa aleaga singur daca trece pe regimul nostru wink

supa poate i-as fi dat si eu de care mancam noi dar acum eu ii pun zarzavat care are conservant, ardei nu mai este....si pentru el am toate astea congelate (ardei, dovlecel, rosii, brocoli si pastai) si o fac rapid.

ceiut nu bea nici el, spanac nu ii place (sau nu i l-am facut eu cum trebuie)....
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de MihaelaT Lun 01 Dec 2008, 10:51 am

adevarul ca-s diferiti copiii si de-s frati :D
am stors la fructe cand era mica si nu vroia sa bea sucul, asa ca ma indopam eu Laughing in schimb ceai a baut la greu.in special soc cu lamaie ca citisem in jurnalul national de sanatate ca socul ajuta sa nu fie constipata. nu pot spune ca era constipata, ci pur si simplu facea la 2 zile si acu' e cam aceeasi poveste.dr zice ca asta-i metabolismul ei.
si acuma bea ceai mult, la gradinita asta duce, rar i pun apa. in special cel de lamaie sau fructe de padure.
eu niciodata nu m-am luat dupa X sau Y ci i-am dat ce am vazut ca-i place, am incercat sa acopar toate alimentele.asa ca cel mai bine faceti ce credeti ca-i bine pt copilasii vostri.
laptele a fot o problema mare la noi...eu n-am avut din cauza stresului toata sarcina m-am gandit cum o fi, imi era teama sa nu avem iar probleme si nu am avut lapte.a mancat din maternitate cu sticluta pt ca ea in loc sa ia in greutate, scadea asa ca am stat 8 zile si neonatologul a zis..."nu-i lapte, trecem pe formula".a baut milupa pana pe la 6 luni si un pic cand n-a mai vrut. aveam 7 pungi in casa si am mai incercat atunci tot felul de formule si tot nimic, am incercat cu lapte la cutie si tot nimic, am fost la dr nu stia ce sa ne zice.lapte de vaca n-am vrut eu pt ca nu stiam pe cineva de incredere si nu m-am jucat cu sanatatea ei. cum i bagam sticla cu lapte, cum urla. stiu ca eram la mama si avea lapte din acela la punga slab si vai de el si-am zis sa-l incerc si pe asta ca nu stiam ce sa-i mai fac.ei, asta l-a baut fara sa respire.asa ca am trecut pe lapte la punga, il fierbeam si asta bea.
i-am dat calciu lactic in lunile cu R plus ca-i dadeam vigantolul...
mica minca cam orice acuma a devenit mai selectiva dar are cateva mancaruri care le mananca cu placere. pestele, oul, nelipsita carne, legume crude(cand o vad cum mananca cartof crud cand fac mancare ma scutur toata)...a si sa va mai zic.gravida pofteam la mititei la greu, am mancat ff multi.s-o vedeti pe ea cand simte mirosul...tot mici aud Laughing de ar fi dupa ea ar tot manca dar no i dau cu masura si nu prea des.
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de Admina Lun 01 Dec 2008, 1:54 pm

Eu am o bucata de copil mofturos la mancare. Din cate am auzit, asa sunt multi chiar daca sunt grasuni sau slabuti. Am inceput diversificarea mai devreme de 6 luni desi era alaptata exclusiv. Am bagat pe rand alimentele, nu in ordinea din carti, neaparat doar cautam sa le introduc pe rand si sa fie incepand cu perioada recomandata. Diada, eu ii dadeam peste deja la varsta micutului tau. Eu zic ca poti gasi si peste bun in raionul de congelate. Cauti cu termen bun(sa fie ambalat de curand), si file. De cod, pangasius, dorada(poate) deci peste fara oase. Evita porcul pana la un an macar, poate si dupa aia. Nu mezeluri, nu produse conservate si cu E-uri si legume de preferat sa fie de la tarani, mai mici mai naturale nu pline de azotati. Oua de la tara, pui tot asa(daca ai oala sub presiune). Incearca sa-l familiarizezi cu cat mai multe legume si fructe(au tendinta sa refuze mai tarziu daca nu au mancat pana intr-un an). Baiatul nasilor nostri nu mananca mai nimic, orez cu legume si carne si alte prajiturele din comert(kinder) No nu a vazut in casa fructe si nu mananca, la fel si multe legume... Evita sa-i dai prajit in primul an, poate si in urmatorul sa-i dai foarte rar. Fiert(sau steamer) sau la cuptor; dar pane prajit sau rantas in tocanita sa nu-i dai; e pacat de ficatelul lor mic sa-l chinuim...
Eu ii mai dau acum, am fost si la restaurant si la fast-food-uri(nu de genul Mac ci mai sanatoase) si aleg un gratarel, o salata si legume la gratar sau orez. Cartofi prajiti doar facuti la cuptor, sau rar prajiti dar ii dau prima tura, cand e uleiul proaspat, fara acroleina.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de diada Mar 02 Dec 2008, 12:08 pm

el cam mananca toate legumele, mai putin conopida si nici morcovelul nu-i surade, iar cartoful este innecacios.

Carne de porc nici gand, sa vad cu pestele cand ajung sa-i cumpar, dr mi-a zis sa nu-i dau Question si ma tot bate o mamica la cap sa nu-i dau carne din comert, pai de unde? ca mama la tara nu are pui sa-i dau si ficat si carnita de la tara, abia imi face rost de oua. Voi aveati carne de la tara?

Bineinteles ca mamica respectiva nu i-a dat carne copilului (are hormoni cea din comert).

eu cred ca ma stresez prea tare Rolling Eyes
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de arime Mar 02 Dec 2008, 12:50 pm

diada, noi din comert doar pieptul de pui ca este mai slab si pulpa de rata. In ce priveste pestele, pangasius atat congelat cat si proaspat, l-am introdus in alimentatie abia dupa 1 anisor combinat cu legumele (ca simplu nici acum nu-l vrea) Sad wink
La inceput doar oua proaspete de tara(noroc cu maia), ne mai aduce si cate o gainusa de tara din cand in cand. Cool

Carnea de porc, mezelurile, dulciurile nici nu ma gandesc prea curand... stiu, sunt o mamica rea, insa mai tarziu papa ce doreste ea wink De sarbatori intentionez sa fac cozonac ** pt. copii intre 1-3 anisori, am gasit reteta in revista mami ** sper sa pape, ca aparat de paine am cumparat numai sa-i fac painica de casa, ca de asta din comert m-am lamurit... si de unde, nu vrea painica deloc!
Legat de dulciuri, cu timpul ii voi face in casa, deoarece incerc sa evit ciocolata, tot ce inseamna patiserie si prajiturile cu crema din cofetarie.
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de lorinaoo1 Dum 29 Mar 2009, 3:44 pm

Diada, noi avem o poveste cu morcovelul. Am inceput diversificarea cu el, ca e mai dulce, nu baloneaza etc. Nu l-a vrut deloc, se ingretosa si nu-l manca. A facut mofturi la mancare pana la intarcare, la un an si 2 luni. De atunci mananca bine, dar tot borsareasa ramane Smile Revenind la morcoveata, a mancat pt prima data, cerut de ea, de revelion, cand am facut carcasa de pui la cuptor cu legume, am pus si 2 morcovi intregi inauntru cu un pic de sare si ceva condimente pt pui. Mi-am pus farfuria in fata cu un morcovel si o bucata de piept si fii-mea a fost interesata de morcoveata. I-a placut, a papat si acum tot asa mananca morcovul din mancare, de zici ca ii dau cine stie ce delicatesa. Acum il tai rondele si in bors, ca sa il vada ea mai bine Smile
Conopida... i-am facut intr-o zi o supa crema de conopida cu ceapa si un pic de carnita si a mancat ea, dar nu foarte convinsa. O sa mai incerc.
Oricum, carnea eu o fierb separat pana nu mai iese spuma de aia, cica in primul fiert se afla nu stiu ce toxine. Asa ca adaug carnea in macare dupa ce a fiert separat. Secretul meu e multa ceapa la mancare si mult morcov rade Si papa Lori. A, si smantanica in borsulet, dar la varsta lui Petru inca nu e indicata, e prea grasa.
Pangasius tot congelat, file ii fac. I-l fac pe tigaia de teflon incinsa, fara ulei, deci practic un gratarel, perpeleala ii zic eu. Nici Lori nu-l mananca altfel.
lorinaoo1
lorinaoo1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 46
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2008

http://mozaicdeperle.blogspot.com/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de lukmar Vin 24 Apr 2009, 11:11 am

diada a scris:pe mine ma intereseaza din experienta voastra si daca va mai amintiti ce papa bebe la 8-9 luni. Stiu ca informatie gasesc pe internet garla, mi-am luat si reviste/carti dar se contrazic la retete.... asa ca mi-ar prinde bine concret ce-i faceati de papa. mai ales ca este si sezonul asta rece cand nu mai gasim chiar toate ingredientele (proaspete).

multumesc.

Buna,
Ma bag si eu in seama.Eu am un baietel de 8 luni, care nu suporta supa, noi papam doar ciorbita acrita cu bors.
LA noi meniul ar arata cam asa:
Dimineata: laptic de la mamica- exclusiv
Pranz:ciorbita(cu carnita,galbenus,ficatel de pasare) sau diverse piureuri din legume
Gustare dupa amiaza: branzica de casa cu mar copt, fructe, galbenus, ficatel pasare sau iaurt simplu cu fructe
Seara: cereale(din cele cu lapte), iar la culcare laptic

Am mai bagat in meniu si spanac, ca-i proaspat pe piata,peste la cuptor ( noi am papat pastrav).Gratarul mie mi se pare cam aspru pt varsta lor.

Am incercat pe cat posibil sa evit produsele lactate pt ei, gen iaurturi de la Nestle,Humana,etc, cu fetita cea mare am facut greseala asta.Acum tragem cu niste alergii la unele alimente...,nu mananca iaurt simplu, laptele se bea doar in combinatie cu ceva.
Sper sa fi fost de ajutor.

flower
lukmar
lukmar
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 43
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 22/04/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de Admina Vin 24 Apr 2009, 11:27 am

NU DATI SUB NICI O FORMA, IAURT DANONINO, COPILASIOR, INDIFERENT DE VARSTA. Am avut surpirza sa desfac o cutiuta, dupa mai mult de o luna de la expirare si avea exact aceleasi proprietati organoleptice(miros, gust, aroma), cu ale unui produs nou No Alta cutiuta uitata pe la tara, mai multe luni, la temperatura camerei(10-15 grade) a ajuns la pisici, si mirosea la fel de bine a caise, fara pic de floare sau miros de acru. Am scris acest lucru pe un alt forum si am tras semnale de alarma, multe alte persoane au scris special la acel subiect, ca au ajuns cu puiutii la spital din cauza produselor Danone, cu enterocolite si alte tulburari digestive. Mare grija, NU folositi Danonino si daca aveti cum sa le cumparati produse cat mai naturale copilasilor vostri, nu ezitati. Un produs natural trebuie sa se altereze daca a trecut data de expirare, trebuie sa se acreasca, sa miroasa, chiar sa faca floare; daca il uitati prin frigider mult timp, si arata ca proaspat, nu e bun, e plin de chimicale....

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! Empty Danone

Mesaj Scris de lukmar Vin 24 Apr 2009, 11:44 am

Asa este, produsele lor sunt cele mai "rele'', dar si cu cea mai multa reclama si culoare. Sa atragamai ales copii.
Fetita mea a facut o toxiinfectie alimentara de la un Danette cu vanilie cand avea 1 an si ceva.
De atunci evitam ff mult produselelor. Eu am descoperit la unul din hipermarketuri un iaurt in termen, dar cand l-am desfacut era negru in interior.Culmea este ca se facea reclama la acel produs in magazin,iar d-ra promoter m-a asigura ca sunt proapete.
Noi mancam acum produse Napolact,sunt mult mai bune.
lukmar
lukmar
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 43
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 22/04/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de diada Vin 24 Apr 2009, 2:39 pm

nici noi nu mancam Danonino.... nici mie nu imi place.... tot napolact, campina, desi asa se schimba meniul lui bebe, ce manca la 6 luni cu placere, acum nici sa nu mai vada si tot asa. In rest sunt multumita, ne descurcam, suntem in grafic love

sanatate la pitici!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de Maia Sam 02 Mai 2009, 12:45 pm

Bine v-am gasit mamicilor!Am o ingrijorare legata de fetita mea de un an si trei luni:abia la un an si doua saotamani i-a iesit primul dintisor jos,acum este jumata afara si atat....este umflata gingia peste tot dar de ce nu apar?suntem ingrijorati...Cine a mai patit asa?Toti spun ca este mai bine mai tarziu,dar nu-i prea tarziu?Raspunde-ti-mi va rog din suflet!!!!
avatar
Maia
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 29/03/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de Admina Sam 02 Mai 2009, 1:01 pm

Maia, ai grija la aportul fetitei de calciu si vit. D. Ii poti da in continuare Vigantolul picaturi, dar cred ca poti intreba medicul pt ceva mai bun. Si calciu din fiolele Gluconat de Calciu(se da buvabil o jumatate de fiola, in orice lichid, dar nu se adeministreaza seara). In rest expunere multa la soare, cu protectie pe capsor si numai in orele permise(intre 11-17 deloc). Nu ar fi probleme cu aparitia dintilor, decat ca va chinuie pe voi, mai mult pana ii apar. Fetita mea avea incisivii superiori centrali si cei inferiori, pana la un an, dar nu e regula, sunt copii care incep sa aiba dinti dupa 4 luni. He-he, sotul meu s-a nascut cu un dinte Laughing , deci ce sa fac sa ma ingrijorez daca fetitei i-a crescut primul pe la 7-8luni? Nuuuu, e normal, dar poti grabi cresterea lor prin suplimente de Ca si fixarea calciului in oase si dinti, prin vit. D. Daca are o inaltime buna, intre limitele date de doctori, nu te alarma.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de Maia Sam 02 Mai 2009, 2:43 pm

Multumesc pentru raspuns...Voi intreba doctorita daca sa-i dau si altceva decat Vigantolul...Noi stam la casa si suntem tot timpul pe afara de cand este timp frumos,dezvoltarea este in limitele normale,dar sotul meu ma streseaza ca de ce nu-i cresc ceilalti dinti inca....Multumesc inca o data.
avatar
Maia
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 29/03/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de arime Sam 02 Mai 2009, 3:55 pm

Maia a scris:Bine v-am gasit mamicilor!Am o ingrijorare legata de fetita mea de un an si trei luni:abia la un an si doua saotamani i-a iesit primul dintisor jos,acum este jumata afara si atat....este umflata gingia peste tot dar de ce nu apar?suntem ingrijorati...Cine a mai patit asa?Toti spun ca este mai bine mai tarziu,dar nu-i prea tarziu?Raspunde-ti-mi va rog din suflet!!!!

Ziua buna Maia!
Nu tre' sa te ingrijorezi in privinta dintisorilor, dar nici sa-ti fie indiferenta situatia stiind ca nu toti copii sunt la fel. Fiecare cu ritmul lui de crestere, totusi ar fi bine sa faceti o vizita medicului ei pediatru (daca nu a-ti facut-o deja)! Vigantolul se da pana la 18 luni, iar pe perioada verii medicii pediatri sfatuiesc mamicile sa opresca administrarea vigantolului pt. 1-2 luni. Pe perioada iernii se administreaza iara vigantol. Noi de exmplu la 18 luni am facut pauza si dupa 2 anisori am luat 1 luna la sfatulul medicului pediatru wink Raisei i s-a mai prescris si Osteocare lichid (calcium, magnesium, zinc, vitamina D). Insa sunt de parere sa mergi la pediatru, stie ce este nevoie pt. un copil pt. o dezvoltare frumoasa, armonioasa!
Multa bafta si sa ne spui ce a spus medicul Smile
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de diada Dum 03 Mai 2009, 1:22 am

si noua ne-a iesit primul dintisor la 11 luni jumatate si atunci ca am luat calcium pharma la recomandarea medicului, primii a fost de groaza, acum vad ca si-a mai revenit, nu mai face asa de rau.... si avem 5 dintisori la 1 an si 1 luna...
Daca medicul zice ca e normal, ca nu sunt probleme, inseamna chiar ca nu sunt, o sa-i iasa, nu am vazut copil fara dinti Smile stati linistiti pupi

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de Admina Vin 08 Mai 2009, 12:47 pm

Maia a scris:Buna ziua mamicilor!vestea buna este ca i-a mai aparut Adrianei un dintisor jos langa celalalt si suntem foarte fericiti!Am observat de cateva zile si abia astept sa rasara si restul.La doctorita trebuie sa merg,data trecuta mi-a spus ca vor erupe mai multi odata si au mai trecut cateva luni.Oricum ne-am mai linistit,va pupam Maia si bebica

Sa va fie de bine, la multi dintisori inainte! beat

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de ana_bela Vin 30 Oct 2009, 9:56 pm

Salutare mamici si burtici
Felicia, sa ai nastere usoara si bb sanatos, voios si mancacios, asa ca al meu, care acu, la 3 luni are 8 kg. love
Livia, Tatia pupi
Eu tot o sa mai trec si pe aici. boo
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 46
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de tatia Sam 31 Oct 2009, 12:06 am

ana, ce mare e Iannis love
noi azi am fost sa facem vaccinul de 2 luni + consultatie
avem 5 kile si 58cm Smile , e bine ca noi ne-am nascut cu 3150 iar din spital am iesit cu 2.900
pupici kiss
tatia
tatia
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 13
Varsta : 42
Localizare : Portugalia
Data de inscriere : 27/10/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB