Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

+56
victoriacus
juliennej
roxana096
Buburuza
symos
anka_gabi
stoy
olympia
Biene
Steluzza
delia.r
Roxy
Bianka7
raluca76
margelutamea
ioana soare
zylv
andacoman
RamonaM
Lucia.BlueFlower
LYNDA
cris_27
jessica
Andata
violeta25
aurishta
valentinadof
Clio_Ela
mnarcisa
teisoara
ivanoiuadela9
Alina.C
veniciuc nicoleta
miclescumirela
danae
MagdaMarin
amnro
Nicoleta Irimescu
luminita_khader
percsovics monica
totolina
Zeyyya
kisslandia
marlen372001
scamutza
Felicia2
livia1981
tatia
ana_bela
Maia
lukmar
lorinaoo1
Admina
MihaelaT
diada
arime
60 participanți

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de anka_gabi Lun 07 Mar 2011, 9:05 am

Si fiul meu incerca sa se ridice singur pe la 3 luni; medicul de familie mi-a spus exact acelasi lucru,sa nu punem intre perne! Precum zice si ana_bela,poate cauza deformari grave ale coloanei! Si nici in carucior sa nu il tii ridicat,tot asa culcat,sa stea,e mic,inca! Nici eu nu vreau sa te supar,Cris! O zi buna iti doresc!
anka_gabi
anka_gabi
helper
helper

Numarul mesajelor : 63
Localizare : Romania
Data de inscriere : 01/01/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de cris_27 Lun 07 Mar 2011, 9:50 am

Nici o suparare,cum asa?Doar de aia am intrebat ca sa primesc sfaturi.Il mai iau si in brate dar are peste 7 kg si ma omoara Smile
cris_27
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de aurishta Lun 07 Mar 2011, 11:42 am

Pai cand sta in scoica, nu tot in semi-sezut sta?
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de ana_bela Lun 07 Mar 2011, 12:13 pm

Nu-i acelasi lucru. Presiunea nu e pe coloana. Spatele scoicii e tare. Coloana se sprijina pe el. Smile

Cris, incearca un sling sau un wrap. Iti va fi mai usor sa il tii in brate. La mine a functionat. Smile
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 46
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de cris_27 Lun 07 Mar 2011, 12:41 pm

Nu e un copil rau,nu sta chiar asa de mult in brate.Il mai pun si in carucior si ii place ,doar ca am ridicat putin ca nu-i place sa stea la orizontala in carucior.E smecher trebuie sa vada lumea si este atras de tv.
cris_27
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de aurishta Lun 07 Mar 2011, 1:39 pm

Angelica mea a refuzat din prima zi sa stea la orizontala. In pat a trebuit sa o pun pe o perna,altfel nu dormea!. La plimbare, caruciorul a stat mereu inclinat, altfel nu era chip! Mi-am atras o furtuna de critici si chiar nici eu nu eram prea linistita, dar era singura cale ca bb sa se simta bine si, implicit, si eu. Cred ca daca este pastrat un echilibru, totul va fi bine. O mama vede daca pruncul este in disconfort. Nu sunt adepta exagerarilor, nici de o parte, adica a supraprotectiei, nici de cealalta, adica de o forta bebelusul sa aiba achizitii motorii precoce. Insa am vazut ca unii bebelusi se dezvolta mai repede decat altii. De pilda, Angelica a stat in sezut fara sprijin la 5 luni si un pic si a mers la 9 luni singura. Asta nu o face superioara altora de varsta ei, ci doar s-a maturizat mai repede in acest domeniu.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de cris_27 Mier 09 Mar 2011, 8:12 am

Sunt convinsa ca sunt copilasi care se dezvolta mai repede,mie mi-a zis dr ca bb meu arata ca si unul de 6-7 luni si el nu are inca 3 luni Smile
cris_27
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de symos Mier 09 Mar 2011, 8:30 am

cris_27 ,te inteleg perfect piticul meu a avut 4 kg la nastere ...intotdeauna a fost si este ma baban decat copiii de varsta lui........un sat prietenesc daca imi permiti,nu folosi port -bebe marsupiu eu l-am folosit mi se prea mie mai usor cand plecam prin oras cu treaba decat carutul,dar m-am pricopsit cu -lombago- o afectiune a coloanei si e rau de tot [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
symos
symos
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1114
Varsta : 43
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 10/05/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de anka_gabi Mier 09 Mar 2011, 9:07 am

Aurishta,ai dreptate cu copiii,eu am doar 2,dar sunt diferiti...tu ai mai multi,si ai experienta ...te admir pentru modul cum ii cresti,sunt relativ noua pe aici,dar iti urmaresc postarile si sfaturile! Adevarat,o mama isi asculta si intuitia,in legatura cu copiii!
anka_gabi
anka_gabi
helper
helper

Numarul mesajelor : 63
Localizare : Romania
Data de inscriere : 01/01/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de cris_27 Mier 09 Mar 2011, 9:12 am

Symos, am marsupiu ramas de la fiica-mea dar in comparatie cu flacaul care s-a nascut si el cu 4 kg ,era foarte usurica.Nici nu ma gandesc la cele 7kg si.. ale lui sa mi-l agat de mine.Ar fi un chin pt coloana mea,desi m-au sfatuit multe prietene sa-l folosesc.Mai bine in carucior desi daca am de facut cumparaturi sau pur si simplu sa-mi "clatesc" ochii prin magazine e mai greu cu carutul.Mersi de sfat. kiss
cris_27
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de ana_bela Mier 09 Mar 2011, 9:35 am

Neata
Sling, wrap, mei-tai etc nu e acelasi lucru cu marsupiu, deci fara sa dea batai de cap coloanei. Eu imi port pruncul si are 13 kg. Smile
Cine vrea sa stie mai multe, poate sa dea o cautare. Smile
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 46
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de cris_27 Mier 09 Mar 2011, 9:37 am

Mersi,am sa caut sa vedem Smile .
cris_27
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de aurishta Mier 09 Mar 2011, 12:50 pm

Imi pare rau sa vad proaspetele mamici stresate de cele mai marunte lucruri, cand aceste zile minunate trec asa de repede! Pe la 2-3 ani nici n-o sa va mai puteti aminti cum era cu bb mic! Eu inteleg ca , pana la un punct, sunt normale ingrijorarile, caci fiecare mamica e ingrozita de perspectiva unor greseli care pot dauna pruncului. Bebelusii , insa, trec usor peste cele mai multe dintre erorile pe care le-am putea comite. Asa ca, fetelor, bucurati-va cat puteti de mult de fiecare clipa petrecuta cu copiii vostri, sunt momente nepretuite care zboara cu o viteza incredibila. Eu am avut sansa sa am mai multi copii si sa imi umplu sacul cu clipe minunate, ca sa zic asa. Ma uit la fiul meu cel mare, care acum are 17ani si e mai inalt decat mine si apreciez extraordinar de mult fiecare zi petrecuta cu el! La fel si cu fiecare dintre ceilalti. Toate greselutele pe care le-am facut au trecut, copilasii au crescut si acum ii privesc cu drag cum infloresc, fizic si, mai ales, in caracterul lor! prietenie
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de cris_27 Mier 09 Mar 2011, 2:22 pm

Dar marul cu biscuite si grisul facut subtire de cand as putea sa il dau la bb?tin minte ca la fiica-mea am inceput pe la 3 luni sora mea zice ca a facut la fel cu micutul ei insa dr mi-a spus ca ar trebui sa astept cu diversificarea macar pana la 4 luni caci pediatri sustin ca ideal ar fi de la 6 luni si pana atunci nimic altceva in afara de san sau lapte praf ,dupa caz.Sincer mi se pare o aberatie.
cris_27
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de aurishta Mier 09 Mar 2011, 5:16 pm

Eu zic ca ar fi bine dupa 6 luni daca alaptezi! Eu am inceput cu Angelica la 9 luni fiindca a refuzat cu indarjire pana atunci, dar de la 6 luni mi se pare optim!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de Buburuza Mier 09 Mar 2011, 6:09 pm

cris_27 a scris: Dar marul cu biscuite si grisul facut subtire de cand as putea sa il dau la bb?tin minte ca la fiica-mea am inceput pe la 3 luni sora mea zice ca a facut la fel cu micutul ei insa dr mi-a spus ca ar trebui sa astept cu diversificarea macar pana la 4 luni caci pediatri sustin ca ideal ar fi de la 6 luni si pana atunci nimic altceva in afara de san sau lapte praf ,dupa caz.Sincer mi se pare o aberatie.
Dupa sase luni daca bebe este hranit exclusiv la san, dupa 4 luni si jumatate daca bebe este hranit mixt (san+formula) sau doar cu formula (lapte praf). Si in niciun caz biscuite sau gris inainte de 6 luni (din cauza glutenului, exista riscul de Celiachie!). Sunt de preferat pentru inceput cerealele instant - scrie pe cutie varsta pentru care sunt recomandate.
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de Clio_Ela Mier 09 Mar 2011, 8:20 pm

Cris, de acord cu buburza si Aurishta!

Si aici se recomanda ca pana la 6 luni sa nu se inceapa diversificarea. Si daca se incepe, nu inainte de 4 luni, si numai preparate special pentru bebelusi.
Tre sa caut pe net ceva legat despre asta- sau poate gasiti voi, mi-a spus pediatrul ca s-a dovedit ca cei care au inceput diversificarea devreme dezvolta mai tarziu alergii si au imunitatea scazuta.

Leo are 5 luni, dar de la 4 luni jumate am inceput cu cereale instant (cele recomandate de la 4 luni), pentru ca se trezea noaptea si urla de foame, nu se mai satura. Moasa si pediatrul mi-au spus ca nu e rau, dar ca ideal era sa asteptam pana la 6 luni.
Ii pun doar 3-4 masuri in biberonul de seara, in rest san si lapte praf-completare.

Lui Victor(care are 11 ani) i-am dat si eu de la 3 luni jumate biscuiti si mar, suc de morcov si portocala chiar mai devreme, si rau am facut. Acum am aflat ca sucurile acide distrug flora intestinala pe langa faptul ca produc arsuri si gaze. La 5 luni manca toate mizeriile care se recomandau atunci... La 5-6 luni piure de cartofi facut cu unt, branza topita hochland (care e interzisa aici si copiilor de peste un an, din cauza grasimii si a agentilor de topire, ff toxici), ii dadeam ficat-care la fel, e interzis, miere si multe altele Sad ...
Mereu a fost bolnavior, pediatrul de aici mi-a spus ca si alimentatia de cand era bebe conteaza mult, nu a apucat sa isi formeze imunitate, organismul era prea obosit cu digestia mizeriilor pe care le papa. nu erra luna in care sa nu fie racit sau sa aiba enterocolite... Abia de pe la 7 ani e ok, nu s-a mai im bolnavit decat ff rar.

Au puii nostri o viata intreaga timp sa manance de toate, de ce sa fortam acum bietele organe, inca fragile si nematurate sa proceseze alimente nerecomandate bebeilor?

Ioana, la mine povestea cu incontinenta dupa prima nastere a durat cativa ani buni, iar acum, dupa a doua nastere, e inca foarte rau Sad. Fara absorbante groase (pt noapte) nu ies din casa). Si ginecologul de aici mi-a spus ca nu e nimic de facut in afara de exercitii de tonifiere a perineului. Si eu imi spununeori ca trebuia sa aleg cezariana, insa apoi tot convinsa sunt ca am facut bine nascand natural.
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de danae Mier 09 Mar 2011, 8:26 pm

Biancai i-am facut diversificarea de la 2 luni si jumatate. Asa mi-a spus pediatrul si nu a fost rau. Acum vom astepta sa vedem cum e dupa 4 luni. Eu gris nu prea i-am dat. Grisul ii ingrasa si ii face "pufosi".
Fetelor multumesc pentru sfaturi! hug Funduletul e mai bine. Am schimbat crema, am luat una de la Buchen si o spal doar la chiuveta, la jet de apa, incerc cat mai mult fara pampers dar ii trece greu. Dupa parerea mea nu e iritatie de scutec.
Iar colicii... e aici e alta treaba. De cateva zile nu mai urla noaptea, dar ziua mai are reprize. Si este adevarat cu plimbatul cu masina, Ioana, dar noi nu avem decat una si daca e sotul plecat nu am cu ce sa o plimb. Vad ca merge foarte bine pernuta cu sare calda, Isi face efectul. Multa sanatate si tie si bebelusului, Ioana!
Haideti ca plec la baita. Va pup!
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de aurishta Mier 09 Mar 2011, 8:35 pm

Daca ai inceput deja diversificarea, asta poate fi cauza. In general bebelusii se irita la fundulet cand incepi sa le dai mancare, pana li se obisnuieste pielicica cu noile substante din scaun. Daca-i dai suc de citrice, ala sigur e vinovat!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de roxana096 Mier 09 Mar 2011, 9:23 pm

Clio_Ela e foarte interesant ce spui tu despre alimentatie. Poti sa ne mai spui ce cred cei din strainatate ca ar trebui sa manance bebelusii. Aici gasesti informatii foarte contradictorii intre doctori, carti si site-uri .
Eu am incercat sa merg pe "mijloc" intre toate sfaturile. Am inceput diversificarea la 5 luni-5 jumate cu suc de morcov si apoi am adaugat mar. Acum are 1an si bea zilnic un biberon de suc proaspat stors.

De stat in fund mi s-a spus ca pana la 5 luni sa nu fie pusa in fund sau intre perne, iar in portbebe sau in Mei Tai abia dupa 3 luni.
roxana096
roxana096
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 99
Varsta : 47
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 28/07/2009

http://artizanart.blogspot.com

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de Biene Mier 09 Mar 2011, 10:14 pm

Cris27, apreciaza ca ai un dr destupat la minte, uite danae peste cine a dat zid ! Danae, te poti supara, dar mi se pare aberant ca dr sa recomanzi inceperea diversificarii de la 2 luni jumate cand pe toate "gardurile" e recomandat sa incepi cel mai devreme la 4. Si ca "nu a fost rau" nu vezi imediat, abia in timp. Sau poate iritatia de la fundulet si durerile de burtica au si ele de-a face cu "papa bun".
Noi am inceput diversificarea cu vreo saptamana inainte de 6 luni, desi era exclusiv pe lapte praf.
Si pe mine ma bate gandul sa iau un wrap pt bb2. La bb1 am luat un marsupiu, fain, testat si considerat foarte bun, adica nici pe mine nu ma durea spatele, era ok si pt copil, adica lat intre picioare, scump zid si l-am folosit numai de vreo 5 ori maxim. Ma tenteaza mult un wrap, dar mi-e sa nu fac aceeasi super afacere ca si cu marsupiu.
Biene
Biene
helper
helper

Numarul mesajelor : 47
Localizare : .de
Data de inscriere : 04/12/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de Roxy Mier 09 Mar 2011, 10:28 pm

Mda, mereu au fost controverse pe tema asta. Nu vreau sa imi atrag critici, dar nici eu nu inteleg rostul unei diversificarii atat de timpurii. Clio-Ela, mereu am sustinut ce ai spus si tu, au suficient timp sa se indoape cu toate porcariile mai incolo, de ce sa facem asta cu mana noastra unui organism crud si curat ? Si fiti convinse ca vor face asta, vor gusta din toate mai incolo, asa ca macar acum, profitati si construiti-le o baza solida.
Mie mi se pare mai oki sa incepi diversificarea cu legume si nu cu fructe pentru ca acestea, din urma, sunt dulci si copilul se poate obsinui mult prea usor cu dulcele. In acelasi timp, consider ca fructele, atunci cand sunt introduse, sa fie la inceput procesate, adica mai bine mar copt decat suc de portocala pentru ca sunt mai usor de digerat. Si marul mai ai sansa sa fie autentic romanesc, pe cand portocala nu stii cat de "injectata" e. SI de la portocala, sigur vezi urmarile pe fundicul bebelusului, mai ales la doar cateva luni.

Ma rog, discutiile sunt multe, chiar nu vreau sa intru in polemica. Internetul abunda de informatii, exista multe cartii, asa ca numai sa nu vrei, nu te informezi. Cel mai dificil e sa iei decizia corecta, potrivita copilului tau, dar pana la urma extremele negative nu sunt chiar atat greu de identificat. Si iti poti da seama ce sa nu faci.
Crestere mare tuturor bebeilor.
avatar
Roxy
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 228
Varsta : 42
Localizare : In mintea mea...
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de ana_bela Mier 09 Mar 2011, 11:00 pm

Vai, la 2 luni jumate! Pai, fara suparare, dar e groaznic, daca un dr. recomanda asa ceva. Dr. ala ar trebui sa stea acasa si nu sa pape banii bugetului degeaba. Imi pare nespus de rau, dar chiar nu m-am putut abtine.
Pana la 6 luni stomacul bebelusului nu este pregatit sa se confrunte cu altceva inafara de lapte, indiferent daca-i matern sau lapte praf. Cand eu am iesit din maternitate am primit un biletel (instructiuni de folosire a bebelusului Smile ) pe care scria alaptare exclusiva pana la 6 luni. Bineinteles ca toate babele au inceput sa-mi dea sfaturi pe la 3 luni ale pruncului cum ca ar trebui sa-i dau banane, mere, supa si alte minuni din astea. Ce bine ca nu le-am ascultat!!!!!
Imi cer scuze ca am intervenit asa, dar e o maaaaare greseala diversificarea la 2,3 luni.
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 46
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de roxana096 Joi 10 Mar 2011, 12:03 am

Acum mai depinde si de copil, unii sunt mai rezistenti si trec peste greselile noastre, cum a spus Aurishta, altii au probleme. Mie de exemplu mi se pare exagerat ca daca 1% dintre copii face botulism de la miere, gata este interzisa etc. Si este dubios cum s-au pornit brusc pe laptele de vaca. Ca de 5000 de ani au baut copii lapte de vaca si brusc nu mai e bun ca trebuie sa cumperi laptele lor praf cu E-uri si tot felul de chimicale sintetizate.
roxana096
roxana096
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 99
Varsta : 47
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 28/07/2009

http://artizanart.blogspot.com

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de Bianka7 Joi 10 Mar 2011, 1:55 am

Fara suparare, dar exemplele de aici cu diversificarea sunt prea extreme. Desigur ca si eu judec prin prisma experientelor mele cu 2 copii mancaciosi, dar alaptatul ca singura sursa de hrana pana la 6 luni mi se pare exagerat. Ceea ce se numeste inceperea diversificarii incepand cu 2-3 luni nu inseamna inlocuirea unei mese cu mancare/suc de fructe, ci obisnuirea copilului cu gusturi noi, cu texturi noi, cu deprinderea de inghitire altfel decat ce primea el de la san. Daca fiecare aliment trebuie dat singur, cateva zile, pentru a urmari cum e tolerat, e o cale destul de lunga pana la o masa diversificata fara lapte matern. Nu zice nimeni sa le dam porcarii, dar in limita posibilitatilor fiecaruia, exista destule alimente care pot fi (si dupa parerea mea ar trebui) introduse din timp in meniul bebelusului. Sa nu ne miram atunci cand copii vor fi mofturosi, cand mesele vor deveni un calvar atat pentru copil cat si pentru parinte. Am in familie un caz concret, copil crescut cu cereale la biberon si mancare din borcanele, toate speciale pt. bebe, super, extra si de firma, la 6-7 ani nu manca nici o leguma in afara de piure de cartofi, pe care in timp ce il avea in fata ca sa-l manance il tot pasa si-l inghitea de ziceai ca-i rumegus. Asa cum il invatam sa mearga, sa vorbeasca, sa cunoasca, asa trebuie sa-i pregatim "bagajul" de gusturi pentru viitor.
Daca e sa te iei dupa studii si cercetari stiintifice gasesti argumente pro si contra pentru fiecare aliment in parte.
Poate am fost eu norocoasa, dar copilul meu la 1 an si 4 luni mananca aproape orice (in afara de carne de porc si mezeluri, care ies din discutie, nu sunt pentru el), scaunul e de consistenta plastelinei, mai moale doar cand i-au iesit dintii sau cand mananca kiwi, colici n-a avut decat vreo 3 zile, iritatie la fundulet foarte rar si trece cu ulei de bebe si totusi a gustat prima lingurita de suc de mar la 2 luni jumatate.
Bianka7
Bianka7
helper
helper

Numarul mesajelor : 56
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 14/07/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB