Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

+56
victoriacus
juliennej
roxana096
Buburuza
symos
anka_gabi
stoy
olympia
Biene
Steluzza
delia.r
Roxy
Bianka7
raluca76
margelutamea
ioana soare
zylv
andacoman
RamonaM
Lucia.BlueFlower
LYNDA
cris_27
jessica
Andata
violeta25
aurishta
valentinadof
Clio_Ela
mnarcisa
teisoara
ivanoiuadela9
Alina.C
veniciuc nicoleta
miclescumirela
danae
MagdaMarin
amnro
Nicoleta Irimescu
luminita_khader
percsovics monica
totolina
Zeyyya
kisslandia
marlen372001
scamutza
Felicia2
livia1981
tatia
ana_bela
Maia
lukmar
lorinaoo1
Admina
MihaelaT
diada
arime
60 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de totolina Joi 27 Mai 2010, 1:41 pm

ah, da. am uitat ca esti din Constanta. Smile
e mai usor la tine, desi nu cred ca o sa o bagi in mare asa de mica, dar aerul tot o sa ii faca bine.
totolina
totolina
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 381
Varsta : 40
Localizare : Galati
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 27 Mai 2010, 2:18 pm

miclescumirela a scris:Ce scumpete de fetita,sa iti traiasca,foarte folositor scaunul si eu am mare nevoie ca a mea are rau de masina dar acum nu ne mai permitem Sad ca deh traim in Romania si din somaj
Si a mea era tot asa programata mica ,acum nu mai are stare deloc deloc in masina

Multumesc,Eu daca nu il primeam nu imi permiteam sa-mi cumpar unul.Si statea sotul cu ei in brate.Asa ii multumeste socrului ca sta ca boierul in fata.
Eu mai am tot primite(si sunt fooooarte utile) 2 modele de mese de mancat.
Cel al baiatului este de lemn cu blat de plastic si este compus dintr-o masa si un scaun.Cand va creste mai mare il pot folosi pe post de masa de desenat.
Asa arata ,doar ca modelul meu are scaunul putin diferit.



[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Iata modelul meu,in poza e baiatul meu pe cand avea 1 an si o verisoara.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si aici e modelul fetei primit de la partintii mei,e din fier si e mai greu de mutat.Iar aici sunt amandoi copii mei care mananca amandoi fiecare la masa lui.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Masa de mancat daca iti permiti e necesara.Eu am norocul de a fi "pomanagioaica" rade adica de a primi ce imi e necesar.Pe al baiatului l-am primit de la nasa in urma unei "subtile" aluzii cum ca vreau sa-i cumpar o masa.A dat pe ea 160 ron in 2007.Iar pe a fetei mi-a trimis-o tata de Paste,mai intai m-a intrebat daca imi trebuie,si eu sunt genul care daca esti intrebat ca vrei nu zic nu.Si intotdeauna am avut de castigat.E mult mai usor ca ei sa stea la masa lor si eu sa-mi fac treburile in bucatarie linistita. kiss

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de MagdaMarin Mar 15 Iun 2010, 2:13 pm

Cine a facut vaccinul de 2 si 6 luni la copilasi?
Medicii de familie de la dispensarul meu nu il au.Iar unul din medici(nu al meu)il recomanda cu 2 milioane si il aduce ea.Chiar atat este?Voi ce ziceti?

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de Alina.C Mar 15 Iun 2010, 4:11 pm

Magda, sa-ti traiasca copilasii!
Pentru ca ai intrebat de vaccinare, m-am uitat un pic pe "caietul de sanatate" al fetei mele. I-am facut toate vaccinurile obligatorii (si gratuie), inclusiv la 2, la 4 si la 6 luni. In mare sunt cele de aici, cu foarte mici diferente. Mai multe informatii aici.


Ultima editare efectuata de catre Alina.C in Mar 15 Iun 2010, 4:13 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
Alina.C
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 44
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Mar 15 Iun 2010, 4:50 pm

Mamicutelor copilasii vostri au bubite de la caldura ? Stefi al meu e plin saracu si nu stiu ce sa i fac . Dr de familie a zis ca sa l tin la rece ... pai unde sa l bag in frigider ? zid Intai i=au aparut pe manute , apoi pe gatut iar acum e plin saracutu si pe fata si pe burtica ... nu mai doarme deloc bine nici noaptea , nici ziua . Asta avand in vedere ca avem in jur de 40 grade in camera si stam cu gemurile si usile deschise si degeaba ... parca nu intra deloc aer. Am intrebat l afarmacie si mi au zis sa incerc cu nidoflor ... a incercat cineva ? Dispar bubitele ?
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 46
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de ana_bela Mar 15 Iun 2010, 7:39 pm

Salutare dragi mamici.
marinmagda18 a scris:Cine a facut vaccinul de 2 si 6 luni la copilasi?
Medicii de familie de la dispensarul meu nu il au.Iar unul din medici(nu al meu)il recomanda cu 2 milioane si il aduce ea.Chiar atat este?Voi ce ziceti?
Dap, atat este. Eu am platit 255 lei, deci 200 e un pret bun.

Despre caldura nu pot zice nimic pentru ca noi avem aer conditionat si il folosim toata ziua.
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 45
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta Mar 15 Iun 2010, 7:45 pm

Si eu trebuie sa merg acum la doua luni sa facem vaccinul...va povestesc dupa daca l-am platit,cat despre bubite de la caldura si mititica mea a facut sub pliurile de la gat si mor cand o vad asa.Ieri i-am dat cu sudocrem si parca i sau facut mai mari.Aseara in schimb dupa baita i-am dat cu bepanthen(la recomandarea farmacistei)si i s-au retras...Am inteles ca dispar la tratament dar apar iarasi:d
veniciuc nicoleta
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 37
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de teisoara Mar 15 Iun 2010, 8:57 pm

Fetelor,la amandoi copii am folosit dupa celebrul bepanthen care e suficient de scump,un unguent de galbenele cu propolis da la TIS care nu costa decat vreo 5-6 ron dar care m-a scos cu succes din multe belele:-iritatii de la pampers,intepaturi de tantari ,iritatii de caldura...Veti mai gasi pe el mentionate si alte recomandari,nu-mi lipseste din casa nici acum.Se gaseste de cumparat la magazinele naturiste pupi


Iar pt.cele care aveti in oras magazine de cosmetica DM (drogerie-markt)veti gasi acolo bepanthenul in varianta germana la 9-10 ron,niste scutece minunate(stiu sigur ca nu numai noua ne-au priit)la fel nemtesti de buna calitate si la preturi mai mici decat alte marci(gama Babylove).Daca ajungeti sigur veti mai gasi multe altele mai ales pt.copii.
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 16 Iun 2010, 6:30 am

Aici aveti locatiile DM(drogerie-markt) nu strica sa le vizitati.In general e in Real-urile din tara si nu numai.Vedeti mai jos de harta locatiile exacte cu poze.Eu una ma oftic zid ca nu e in Ploiesti e tocmai la Buzau si la Bucuresti.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de danae Mier 16 Iun 2010, 8:31 am

Deci eu habar nu aveam de magazinul asta si orasul nici nu e mare. Merci, de tinut minte. kiss

Ah, eu ii dadeam cu ser fiziologic pe bubitele de caldura si treceau.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de diada Mier 16 Iun 2010, 10:06 am

sudocremul, chiar imi zicea d-na dr sa ni-i dau pentru ca poate face mai mult rau decat bine, dansa a trimis copilasi la dermatolog din cauza lui, mai bine bepanten (ca deja il am cumparat) si mi-a mai zis de unul care ae\re aceeasi compozitie ca bepantenul si este la jumatate de pret, posibil sa fie chiar ce ziceti voi aici, nu am acum foaia scrisa de dr. cu prima ocazie va zic ce este.

De vaccinul de 2 luni, imi zicea la fel ca din martie nu a mai vaccinat nici un copil ca nu se mai trimit vaccinurile, nsunt in jur de 2 mil si ceva, nu vreau sa ma gandesc la asta, in prima instanta am zis ca nu i le fac....

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de teisoara Mier 16 Iun 2010, 10:22 am

Dragele mele,imi permit sa fac o sugestie.Daca vaccinurile obligatorii nu se mai gasesc gratuit cereti medicilor de familie variantele imbunatatite al celor obligatorii care oricum sunt de cumparat in farmacii.Daca e sa dati bani macar protectia asupra micutilor va fi pt.mai multe eventuale afectiuni sau deficiente.Cred ca sunt cam tot pe acolo cu banii numai ca va trebui sa folositi o schema pe parcursul intregului prim anisor de la cre nu va prea puteti abate.puneti in balanta daca e totuna sa aveti protectie pt.meningita sau nu(si altele).Incaodata cereti parerea pediatrului. pupi
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 16 Iun 2010, 11:46 am

diada a scris:sudocremul, chiar imi zicea d-na dr sa ni-i dau pentru ca poate face mai mult rau decat bine,....
Ai mare dreptate cu sudocremul ,fata mea se oparise rau si nu a avut nici un efect,eu o tamponam cu violet de gentiana si nu a mai avut nimic mititica.

diada a scris:De vaccinul de 2 luni, imi zicea la fel ca din martie nu a mai vaccinat nici un copil ca nu se mai trimit vaccinurile, nsunt in jur de 2 mil si ceva, nu vreau sa ma gandesc la asta, in prima instanta am zis ca nu i le fac....
Da, nu se mai gasesc si costa de la 2 mil in sus.Si inca ceva luna asta sa nu va bazati pe indemnizatii/alocatii ca nu sunt disponibile decat pe la sfarsitul lunii.Cel putin asa mi-a spus postarita azi dimineata.Acum insa am gasit asta.
Sper sa vina la timp si nu sa-i tina ei in banci 2-3 zile sa incaseze dobanda aferenta.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta Vin 18 Iun 2010, 5:56 pm

In legatura cu vaccinul,am fost ieri la medic si mi-a zis ca nu-l are,dar daca vreau il pot cumpara din farmacie sau il pot comanda la el(costa mai putin)Mi-a recomandat trei vaccinuri,unul la 80 de lei,acesta nu prea se mai gaseste,unul la 160 de lei si unul la 255 de lei acesta din urma fiind similar cu cel la 160 de lei.L-am ales pe cel la 160 de lei si l-am comandat la doctor.Colega mea de camera care a nascut cu o zi inainte,mi-a zis ca ea asteapta,ca dupa 20 iunie este posibil sa vina si cele gratuite...Eu trebuie sa-l fac dupa 21..asa ca daca vin cele gratuite bine,daca nu asta este..platesc:D Sad
veniciuc nicoleta
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 37
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Sam 19 Iun 2010, 1:25 pm

Noi eram ca naiba plini de bubite de la caldura . De marti ne am mutat la mama ca aici sunt 25 grade Merci . I-am luat niste fiole de calciu de la farmacie si ne a dat nasa un spray cu pulverizator cu aloe vera sa dam pe bubite si ce credeti de la prima folosire s a observat o ameliorare ... a disparut roseata si bubitele cu lichid s au uscat Merci . Doamne ajuta sa scapam repede .... dar ce ne facem cu caldura asta ca e abia inceputul verii ... va pupam kiss
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 46
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de diada Sam 19 Iun 2010, 3:35 pm

am reusit sa dam de magazinul DM din Buzau, a luat sotul de-acolo sampon sanosan la 500 ml = 18 lei (si in farmaciile dona il gaseam cu 20 lei 200ml), scutece babylove si servetele tot babylove senzitive, se pare ca este cam sensibil acum in prima luna si de la caldura asta, toate la preturi acceptabile.

o sa revin ca acum ma streseaza manzul sa-l culc. pup.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de diada Mar 22 Iun 2010, 10:42 pm

si revin dupa trei zile ca asa-i la noi lol!

ce vroiam sa completez, este foarte importanta alaptarea copilului. O cunotinta de-a mea a intrerupt alaptarea, de fapt medicul de familie, pe motiv ca nu este laptele bun si mai rau ii face copilului. Este la al doilea copil, si pe primul tot cu lapte praf l-a crescut din acelasi motiv. Copilul plangea foarte rau dupa ce il alapta si cica mai si voma. Mie mi s-a parut dubios ca i-a zis medicul sa intrerupa alaptatul si i-a dat si medicamente pentru asta, dar nu a luat un cantar sa vada scade copilul in greutate, saumai stiu eu ce chestie... a venit, gata nu e bun laptele, il dam pe lapte praf!

In maternitate nui se spunea ca nu are cum ca laptele de mama sa nu fie bun pentru copilul tau, de unde scoatem prostiile astea? si vii acasa si doctorul de familie iti recomanda senin laptele praf! spun asta pentru ca si mie mi s-a intamplat la fel la Petru, a venity doctorul, eu aveam lapte, copilul lua in greutate, aveam cantar acasa si il cantaream zilnic, DAR, totusi, sa luati si o cutie de lapte praf pentru prematuri, sa fie acolo in casa. Eu am luat-o ca de, a zis doctorul, stie el ce stie, si apoi mi s-a parut mie ca nu se satura copilul, da-i o masa de praf o masa de san, apoi doua de praf si una de san, pana nu am mai avut san zid asta la 3 luni jumatate, desi pot spune ca la 3 luni jumatate mai avea doar o masa de san restul lapte praf.

Acum nu am luat nici o cutie de lapte praf sa am in casa, tin cu dintii sa-l alaptez si chiar nu vreau sa am tentatii, asta ma tine legata de copil, nu ma pot duce sa rezolv una alta dar asta este pana ne-om diversifica. Nu vreu sa mai renunt atat de usor, desi lauzia asta este grea si poti claca. Fetele care au trecut prin asta stiu despre ce vorbesc.

Asa ca fetelor, cat este posibil alaptati!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta Vin 25 Iun 2010, 8:48 pm

fetelor am si o nelamurire.Dr meu pediatru mi-a zis ca temperatura ideala corporala a bebelusei trebuie sa fie de fix 36.5 grade.Alta dr pediatra ia zis prietenei mele ca cea ideala este 37.5 ...nu stiu ce sa mai cred...voi ce ziceti?
veniciuc nicoleta
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 37
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de diada Vin 25 Iun 2010, 11:20 pm

mama, dar tu o masori mereu? eu numai cand frige copilul, altfel o iau razna definitiv. Eu zic asa, daca nu are peste 38 nu ai de ce sa-ti faci griji.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta Vin 25 Iun 2010, 11:22 pm

Nu Diada ii pun termometrul doar daca vad ceva suspect,dar ma rodea intrebarea asta..
veniciuc nicoleta
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 37
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Sam 26 Iun 2010, 9:15 am

Mie mi a spus ca 37,5- 38 e buna ... daca trece peste 38 e un semn de ingrijorare .
Diada eu cred ca ar tebui sa alapteze in continuare si sa ii dea completare lapte praf . Eu asa am facut cu amandoi copii si fata am alaptat-o pana la 1, 2 luni iar pe Stefan pana la vreo 7 luni ( la 5 luni i-au dat dintisorii , iar pe la 7 luni a inceput sa muste ) hug Mie medicul de familie mi a spus ca e laptele slab dar copiii luau in greutate .
kiss sa cresteti mari
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 46
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de ana_bela Sam 26 Iun 2010, 9:35 am

diada a scris:si revin dupa trei zile ca asa-i la noi lol!

ce vroiam sa completez, este foarte importanta alaptarea copilului. O cunotinta de-a mea a intrerupt alaptarea, de fapt medicul de familie, pe motiv ca nu este laptele bun si mai rau ii face copilului. Este la al doilea copil, si pe primul tot cu lapte praf l-a crescut din acelasi motiv. Copilul plangea foarte rau dupa ce il alapta si cica mai si voma. Mie mi s-a parut dubios ca i-a zis medicul sa intrerupa alaptatul si i-a dat si medicamente pentru asta, dar nu a luat un cantar sa vada scade copilul in greutate, saumai stiu eu ce chestie... a venit, gata nu e bun laptele, il dam pe lapte praf!

In maternitate nui se spunea ca nu are cum ca laptele de mama sa nu fie bun pentru copilul tau, de unde scoatem prostiile astea? si vii acasa si doctorul de familie iti recomanda senin laptele praf! spun asta pentru ca si mie mi s-a intamplat la fel la Petru, a venity doctorul, eu aveam lapte, copilul lua in greutate, aveam cantar acasa si il cantaream zilnic, DAR, totusi, sa luati si o cutie de lapte praf pentru prematuri, sa fie acolo in casa. Eu am luat-o ca de, a zis doctorul, stie el ce stie, si apoi mi s-a parut mie ca nu se satura copilul, da-i o masa de praf o masa de san, apoi doua de praf si una de san, pana nu am mai avut san zid asta la 3 luni jumatate, desi pot spune ca la 3 luni jumatate mai avea doar o masa de san restul lapte praf.

Acum nu am luat nici o cutie de lapte praf sa am in casa, tin cu dintii sa-l alaptez si chiar nu vreau sa am tentatii, asta ma tine legata de copil, nu ma pot duce sa rezolv una alta dar asta este pana ne-om diversifica. Nu vreu sa mai renunt atat de usor, desi lauzia asta este grea si poti claca. Fetele care au trecut prin asta stiu despre ce vorbesc.

Asa ca fetelor, cat este posibil alaptati!

Nah, tot am vrut sa scriu, dar abia acum mi-am facut putin timp.
1. Doctorii de familie (imi pare mie sau chiar asa este) sunt foarte in urma cu totul. Au prea multe pe cap, ma refer la hartoage si nu mai au timp de ceea ce de fapt e cel mai important, pacientul. Asa ca eu nici nu o caut pe dr. de familie decat daca vreau reteta gratuita.
2. E foarte important sa va gasiti un pediatru (da, unu adevarat) care sa va indrume, mai ales mamicile care sunt la primul copilas.
3. Asa am patit si eu la primul copil. I-am dat si lapte pra si la 3 luni nu am mai avut lapte si nici el nu a mai vrut sa suga.

Acum alaptez inca. Iannis are 11 luni si nu vreau sa ma opresc curand, chiar daca are dintisori si asa de tare musca cateodata.

Fetele, dragi mamici, sfatul meu (desi nu ar trebui sa dau sfaturi) din suflet este sa nu dati lapte praf puilor vostri. Chiar daca vi se pare ca nu e lapte destul sau ca piciul suge prea des, credeti-ma pe cuvant de mamica patita ca este lapte deajuns. Laptele matern se digera mult mai repede si este mult mai usor tolerat de stomacelul bebelusului si de aceea el vrea sa pape mai des. Iannis inca nu are program de supt, papa cand vrea. Si acum chiar ca papa la cerere, pentru ca ma trage de bluza cand vrea. De fapt, nu refuza niciodata. Smile
Uf, v-am ametit.
Daca aveti intrebari, nu ezitati. Mi-ar placea sa fiu de folos.
Va pup si va doresc un weekend minunat.
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 45
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de mnarcisa Sam 26 Iun 2010, 10:17 am

Si eu am alapta ambii copiiii. Nu cat de mult as fi dorit eu, dar atat cat am putut. La primul 5 luni sumatate si la al2-lea cu o luna mai mult. La primul imi spusese dr de familie sa ii dau lapte praf si daca nuam sa ii dau chiar lapte de vaca exact din acelsi motiv, ca nu am laptele bun. E drept ca a fost o perioada foarte strenta pnmetru mine si ca plangeam mai mereu, dar singurele mele clipe de liniste erau atunci cand stateam la san cu puil meu si am zis ca pentru nimic in lume nu renunt la asta, plus ca e copil , nu vitel. Laptele de vaca e bun si e facut pentru puil ei, la fel cum e si laptele meu si cum paana acum nu am auzi pe nimeni sa zica ca nu creste vreun vitelus papand lapte de la mama lui tot asa si cu puil meu. I-am zis asta doctoritei si sa basicat rau de tot.
Daca este cerere este si oferta, si mai sunt ceairi si diferite alimente care sporesc lactatia.
Eu am inceput sa pierd laptele in momentul in care am inceput diversificarea. Intr-o saptamana sa injumatatit si la doua nu mai aveam deloc, dar cu toate astea sunt foarte fericita ca am pututu sa ii alaptez ep ambii in jur de jumatate de an.
Acum sincer imi e dor de perioada aia.

Nicoleta si eu am avut aceeasi problema ca si tine. Pitica mea mai mereu avea peste 37.5 si dr a zis ca asta este temperatura ei. Cica cunt copii care au temperatura concranta si peste 38 si nu e nimic rau , asta e temperatura lor. In mod normal cel mai bine ar fi sa ii iei temperatura cand este bebe ok si dupa aceea te raportezi la acelel valori. pupi
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de Clio_Ela Mier 30 Iun 2010, 12:19 am

Babywrap... cum se leaga, si cum punem bebele in el Smile
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Nu reusesc sa pun direct videoul, am pozat sa stiti despre ce vorbesc.
Sunt pe youtube f multe tutoriale cu legarea babywrapului)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de ana_bela Mier 30 Iun 2010, 9:11 am

Daaa, si noua ne place wrap-ul, dar acum e un pic cam cald pentru el si preferam sling-ul cu inele. love
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 45
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 4 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB