Ultimele subiecte
» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Ieri la 10:11 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Intelepciune prin povestiri
Ieri la 10:52 am Scris de Gabica

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Ieri la 10:28 am Scris de Gabica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 10:22 am Scris de Gabica

» Bijuterii fimo (33)
Ieri la 8:00 am Scris de vlad_mom

» La sueta .... de seara ! 22
Sam 19 Aug 2017, 8:18 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Joi 17 Aug 2017, 6:50 pm Scris de LRodica

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Din materiale reciclabile 5
Vin 04 Aug 2017, 6:32 pm Scris de LRodica

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

» Jucarii homemade
Lun 31 Iul 2017, 9:22 pm Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 29 Iul 2017, 10:44 pm Scris de dorina narita

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de ana_bela la data de Sam 31 Oct 2009, 9:29 am

tatia a scris:ana, ce mare e Iannis love
noi azi am fost sa facem vaccinul de 2 luni + consultatie
avem 5 kile si 58cm Smile , e bine ca noi ne-am nascut cu 3150 iar din spital am iesit cu 2.900
pupici kiss
Pa, nah voi ati avut cu 600 g mai putin si aveti 2 luni, noi avem 3. wink
Cum a reactionat dupa vaccin? Iannis a fost marait 2 zile.

ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 39
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de livia1981 la data de Sam 31 Oct 2009, 11:02 am

Buna Tatia!
Sigur ca te tin minte, sa-ti traiasca fetita, sa fie sanatoasa si sa va aduca numai bucurii!
Noi deja suntem mari, mai 2 luni si face Stefan 2 anisori, e baiat mare deja. Smile
Ana pai voi stati foarte bine cu greutatea, moflea al meu tot pe la 9 kile se invarte, da-i ca piperul nu sta o secunda...
livia1981
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 664
Varsta : 36
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/11/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de tatia la data de Sam 31 Oct 2009, 1:56 pm

Buna fetelor
Ana, Patricia e bine dupa vaccin, nu e maraita,nu mi-a facut febra doar a aplans putin cand au intepat-o, pe urma s-a comportat c-a de obicei
Livia, deja e mare Stefanut love , sa fie sanatos si sa aiba parte de tot ce e mai bun, iar voua sanatate si putere de al creste!
multumim pt ganduri bune.
tatia
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 13
Varsta : 35
Localizare : Portugalia
Data de inscriere : 27/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Felicia la data de Sam 31 Oct 2009, 3:54 pm

ana_bela a scris:Salutare mamici si burtici
Felicia, sa ai nastere usoara si bb sanatos, voios si mancacios, asa ca al meu, care acu, la 3 luni are 8 kg. love
Livia, Tatia pupi
Eu tot o sa mai trec si pe aici. boo

multumesc frumos ! sa-ti traiasca, sa fie sanatos si al meu tot asa de mancacios:) si sa am si de unde sa-i dau:)
Doamne ajuta!
Felicia
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 70
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/05/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ana_bela la data de Sam 31 Oct 2009, 7:10 pm

livia1981 a scris:Buna Tatia!
Sigur ca te tin minte, sa-ti traiasca fetita, sa fie sanatoasa si sa va aduca numai bucurii!
Noi deja suntem mari, mai 2 luni si face Stefan 2 anisori, e baiat mare deja. Smile
Ana pai voi stati foarte bine cu greutatea, moflea al meu tot pe la 9 kile se invarte, da-i ca piperul nu sta o secunda...
Pai e ok greutatea lui Stefan. Eu asa zic, avand in vedere ca se misca toata ziua. wink Edy la 2 ani nu cred ca avea mai mult de 12-13 kg.

Tatia, ai avut noroc ca Patri nu a fost maraita, al meu vreo 2 zile s-a marait, febra nu a facut.

ana_bela
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de tatia la data de Sam 31 Oct 2009, 7:30 pm

Ana, am avut noroc ca nu a marait, dar acuma dupa masa am vazut ca mi-a facut conjuntivita la ochisorul drept Sad
sper sa n-o tina mult.. o curat cu ser fiziologic
voi ati trecut prin asta?
tatia
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de tatia la data de Lun 02 Noi 2009, 6:27 pm

ana_bela a scris:
tatia a scris:Ana, am avut noroc ca nu a marait, dar acuma dupa masa am vazut ca mi-a facut conjuntivita la ochisorul drept Sad
sper sa n-o tina mult.. o curat cu ser fiziologic
voi ati trecut prin asta?
Oh, ce rau imi pare. E bine sa o cureti cu ser fiziologic, de la coada ochiului catre nasuc. Nu te supara ca am zis asta, dar am vazut in multe locuri pe nut ca te sfatiesc sa fci invers si nu e corect. Ochisorul se sterge catre glandele lacrimale. Nu, am patit asa ceva, noi am racit si tusim. azi mergem la doctor sa vedem ce ne da. Sper sa nu fie foarte grav.
Pupici si sanatate Patriciei. kiss

LE Gravidutele nu mai trec pe aici?
ana, merci
nu ma supar orice sfat e bine venit, din fericire si eu am stiut ca asa se curata ochisorii, mi-au aratat la maternitate.. asa ca am curatat-o de 4 ori si a trecut Smile
nu vor sa mai intre gravidute aici, a 2 a zi dupa ce ne-am inscris dimineata nu mergea forumul asa ca s-au hotarat sa ramana dincolo Sad
tatia
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ana_bela la data de Dum 08 Noi 2009, 9:50 am

Neatza
ce mai fac piticii?

ana_bela
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

buna

Mesaj Scris de scamutza la data de Mier 16 Dec 2009, 12:07 am

buna mamici..am sieu nevoie de un sfat..am un baietel de 2 luni si 3/4 care are colici..sunt sigura de aspectul asta dar problema mea e ca mananca ziua putin si des, adica dupa ora 9 i se deregleaza complet programul de mese, mananca din ora in ora si cam 80-90 ml si il tine asa sa zic cu vreo pauzade 3 ore pe la 2-3 , pana noaptea la 12 cand adoarme foarte greu, slava domnului ca pana dimineata la 6- nu se trezeste dar nu stiu nu mi se pare chiar ok, eu zic ca e de la colici, dar cum e primul meu bebe sunt deschisa la alte pareri..ii dau lapte praf similac pentru 0-12 luni...multumesc

scamutza
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 101
Varsta : 32
Data de inscriere : 18/03/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 16 Dec 2009, 8:28 am

Cu colicii e foarte greu, pana nu trec ei nu prea ai ce sa le faci...

sa-ti zic ce a functionat la mine: aerul cald de la feon (chiar nu mai plangea cand il puneam pe burtica, dar peste body), dansatul cu el prin casa (asta o facea tati, si pana la 4 dimineata s-a intamplat sa-mi urle) si suzeta! ca altfel ma sugea tot timpul sa se linisteasca si mai rau ii facea. Eu ii dadeam san atunci, si cine zice ca poti manca orice..... vaaai, pai eu avea numai pofte (rosii, castraveti, ridichi, fasole....) Am schimbat cateva suzete pana am gasit una sa o accepte, dar pe urma a fost mai usor ca nu ii mai dadeam sa suga, trebuie macar 2 ore intre mese (daca poti 3 ar fi excelent).

Ce sa-ti spun, multa putere, te inteleg perfect, oricum sper ca esti pe final, al meu la 2,5 luni nu a mai avut colici (dar ii dadeam deja si mese de lapte praf, asa a fost sa fie si asa cred ca asa a fost constructia lui).

Bafta, sa vezi ce o sa uiti perioada asta! pupi hug

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6488
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de ana_bela la data de Mier 16 Dec 2009, 9:25 am

scamutza a scris:buna mamici..am sieu nevoie de un sfat..am un baietel de 2 luni si 3/4 care are colici..sunt sigura de aspectul asta dar problema mea e ca mananca ziua putin si des, adica dupa ora 9 i se deregleaza complet programul de mese, mananca din ora in ora si cam 80-90 ml si il tine asa sa zic cu vreo pauzade 3 ore pe la 2-3 , pana noaptea la 12 cand adoarme foarte greu, slava domnului ca pana dimineata la 6- nu se trezeste dar nu stiu nu mi se pare chiar ok, eu zic ca e de la colici, dar cum e primul meu bebe sunt deschisa la alte pareri..ii dau lapte praf similac pentru 0-12 luni...multumesc
Salutare
Eu alaptez si Iannis nu cred sa fi avut colici wink
Ma gandeam la o solutie auzita de la alte mamici. Tine-l cat mai mult in brate, lipit de tine. stiu ca e greu. E mai simplu daca-l pui in sling [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] sau wrap [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] .
Le poti confectiona si singura. Revin mai tarziu ca plange bb. kiss

ana_bela
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de marlen372001 la data de Mier 16 Dec 2009, 11:42 am

scamutza a scris:buna mamici..am sieu nevoie de un sfat..am un baietel de 2 luni si 3/4 care are colici..sunt sigura de aspectul asta dar problema mea e ca mananca ziua putin si des, adica dupa ora 9 i se deregleaza complet programul de mese, mananca din ora in ora si cam 80-90 ml si il tine asa sa zic cu vreo pauzade 3 ore pe la 2-3 , pana noaptea la 12 cand adoarme foarte greu, slava domnului ca pana dimineata la 6- nu se trezeste dar nu stiu nu mi se pare chiar ok, eu zic ca e de la colici, dar cum e primul meu bebe sunt deschisa la alte pareri..ii dau lapte praf similac pentru 0-12 luni...multumesc

draga mea,

la mine imi aduc aminte ca mi-a recomandat medicul niste picaturi "baby drops". sunt si acum la farmacie, ca le-am vazut. ia bebe de 3x pe zi sau asa ceva.

vara mea spunea de ceai de anason. ii amesteci in ceaiul care i-l dai cam 1/3, sa nu schimbe gustul ceaiului.

oricum pe la 4 luni colicii se duc. imi pare rau, dar toate am trecut prin asta. la mine inmulteste x2.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

trebuie sa recunosc ca dormeau noaptea. cum zicea cineva mai sus, solutia cu pusul pe burta da cele mai bune rezultate. are si o explicatie stiintifica si anume: bebe recunoaste cele 9 luni de stat in burta cand aude iar inima mamei.

va doresc putere, fetelor !
(la mine a trecut demult, noi in martie facem 10 ani !)
va pup - marlen
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 51
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de scamutza la data de Mier 16 Dec 2009, 12:36 pm

dap..am uitat sa mentionez ca ziua doarme doar cu feonul in functiune in camera, i-am luat ceai pentru colici baby calm la care se stramba de mama mama zici ca ce i-am dat, picaturi bonisan, sab simplex dar nici unele nu-si fac efectul; cand are crize credeti-ma ca-l tin numai in brate in toate pozitiile pana gaseste el una in care se simte bine, mai reusesc uneori sa-l adorm burtica pe burtica sau leganat cat despre suzeta... o uraste...foarte rar o accepta, off si cate gazulete scoate..e incredibil la cat e de mic..., il culc numai pe burtica deci zic eu ca le-am cam acoperit pe toate, asteptam sa treaca...pe mine ma ingrijoreaza ca mananca asa des si putin ca sigur nici asta nu-l ajuta dar mai vroiam pareri ca programul asta e cauzat de colici..si daca se poate face ceva in privinta asta..

scamutza
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de marlen372001 la data de Joi 17 Dec 2009, 11:11 pm

draga mea,

mai ai cca 1,5 luni pana scapi. se spune ca nu poate digera laptele si ca se intoarce in stomac mancare digerata cu nedigerata si de-aia are dureri de burta.

mai poate fi o explicatie. il alaptezi ? incearca sa tii un regim cu carne usoara, iaurturi naturale, multe legume verzi ...

chestia cu dormitul pe burta eu nu ti-o recomand (adica sa-l pui pe el pe burta in patutul lui) : nu se poate intoarce si risca sa se sufoce. stiu ca medicul imi recomandase sa doarma pe ambele parti si pe spate. daca te mai scoli noaptea, mai schimba-i pozitia.

pusul lui pe burta ta... asta e altceva.

imi pare rau ca picaturile de la farmacie nu functioneaza. cateodata chiar nu merg.

ii vorbesti ? vocea ta o recunoaste si poate se opreste din plans.

cu suzeta nu insista. la mine un bebe nici nu a vrut-o deloc. la 1,5 ani celalalt a facut o infectie de la ea peste o muscatura de tantar "impetigo de suzeta" ca l-am scapat numai cu injectii dureroase de antibiotic.

eu iti doresc sa mai ai rabdare putin. toate am trecut prin asta.

te pup - marlen
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 51
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ana_bela la data de Vin 18 Dec 2009, 6:21 pm

Noua ne-a recomandat pediatrul Espumisan picaturi. L-am cumparat, desi i-am dat de vreo 3 ori, cred. Ajuta la eliminarea gazelor. Smile

ana_bela
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de scamutza la data de Lun 21 Dec 2009, 12:05 am

multumesc tuturor de raspunsuri...mai avem rabdare..mai bem un unergizant sa rezistam...ca ne facem noi mari...multa sanatate princhindeilor vostri si multe cadouri de la mosu'...sarbatori fericite! pupici

scamutza
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de scamutza la data de Mar 09 Feb 2010, 10:07 am

iei...am scapat de colici si a venit alta buba pe capu nostru...dintisorii..cam devreme la 4 luni da asta este...daca asa v'lem noi ...problema ca saliveaza in exces si stiu ca e normal dar eu il culc pe burtica deobicei si uda asternutul mereu..si ma gandesc sa nu raceasca ca e asa umezeala..i-am pus un scutec de finet sub cearceaf dar inutil..mai are si obiceiul sa traga tot de sub el la gurita si mi-e teama sa-i pun ceva gen prosopel...ati intampinat problema asta..ce solutii ati gasit voi?...multumesc mult kiss

scamutza
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de kisslandia la data de Mar 09 Feb 2010, 1:21 pm

Pentru timpul somnului nu stiu nici eu alta solutie. sa fie cald peste noapte in casa in camera lui si nu cred sa fie probleme, nu va tine mult nici salivatul asta.
Ziua o bavetica la gat, cat esti cu ochii pe el.
In rest alt sfat....sa rontaie ceva, sunt jucarelele alea speciale, pe care le tii putin la frigider, se racesc si ii astampara jena de la gingiuta. Sa va vad cu dinti curand. pupi
kisslandia
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 72
Varsta : 40
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de scamutza la data de Mar 09 Feb 2010, 3:21 pm

pai avem deja 2 dintisori jos Smile ..si are vreo 3 jucarele din alea dar sunt un pic grele pentru el ca fiind asa mic abia invata sa tina si el in manute obiecte..cat despre coordonarea lor..off..mi-e ca se loveste cu ele peste ochi...multumesc pentru sfaturi/incurajari... pupi

scamutza
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Zeyyya la data de Lun 22 Feb 2010, 10:17 pm

Nu stiu prea multe despre bebei , dar avand o noua verisoara in familie de cateva luni , am mai invatat cate ceva !

-In primele 3 luni ei au colici , care se trateaza cu ceai si un praf special pt asa ceva ;
-Dupa o luna , bebeu`nu mai "murdareste" asa de des scutecelul ;
-Este bine sa nu ii se dea copilului borcanele din acelea cu mancarica , deoarece pot provoca diaree si lucruri mult mai grave ;
-Chiar din primele luni in care bebelushu` incepe sa manance mancare , este bine ca ea sa fie gatita in casa , iar ingredietele sa fie bine alese din locul din care le achizitionam;
-Produsele de la tara sunt bune datorita mediului in care animalele de la care provin sunt crescute , dar si ele , ca orice alt produs , trebuie ft bine spalat , mai ales atunci cand el va fi consumat de un bebeu` in crestere ;
-Dimineata , pt a economisi cativa banishori , nu ii schimbam scutecelul bebeului atunci cand vedem ca e murdarel ci dupa ce ii dam sa manance ;
-Sfatul medicului este foarte important , dar asta nu inseamna ca , desi copilul creste noi ii dam 70 ml de laptic sau multe alte exemple legate de aceasta tema , deoarece un bebeu` nu poate fi crescut ca la carte si de asemenea nici un copil ;
-Daca avem noroc si avem laptic , este bine sa ii dam bebeului de la san , deoarece lapticul de la san este mult mai sanatos si contine mult mai multe vitamine fata de cel din comert ;
-Pe parcursul cresterii copilului , este bine sa facem impreuna cu el , miscari de gimnastica usoare si potrivite oaselor lor pt ai ajuta sa isi intaresca oscioarele ;
-Sunt unele mamici care spun ca nu il leagana sau nu ii da suzeta bebeului pe motiv ca se invata asa . NU ! Acest gest nu este corect ! Trebuie sa ii dam suzeta si sa-l leganam dar nu ft mult timp sau des !

Cam astea sunt "sfaturile" pe care eu le stiu si pe care vi le recomand si voua !
Zeyyya
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 28
Varsta : 26
Data de inscriere : 22/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Zeyyya la data de Lun 22 Feb 2010, 10:20 pm

Mii de scuze pt greselile din scris !!! Merci ups ametit
Zeyyya
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 28
Varsta : 26
Data de inscriere : 22/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de totolina la data de Lun 22 Feb 2010, 10:36 pm

in primul rand as vrea sa stiu ce varsta ai, daca spui ca nu ai copii, poti sa faci liste din astea si o sa vezi ca nu se aplica pt toti copii.

"-Sunt unele mamici care spun ca nu il leagana sau nu ii da suzeta bebeului pe motiv ca se invata asa . NU ! Acest gest nu este corect ! Trebuie sa ii dam suzeta si sa-l leganam dar nu ft mult timp sau des !"
aici te contrazic. sper insa sa nu vorbesti despre leganatul pe picioare. acela este clar periculos pt un copil mic, creierul lor inca nu e fixat pe scoarta cerebrala si pot aparea mici traumatisme. si suzeta e buna primul an de viata, mai mult pt cei care isi sug degetelul, ca alternativa. dar dupa un an clar scoasa, ca deformeaza dintii.
totolina
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 381
Varsta : 34
Localizare : Galati
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ana_bela la data de Lun 22 Feb 2010, 11:17 pm

Seara buna
Imi pare rau, dar nu ma pot abtine sa nu intervin.
Sunt mamica de 2 baietei.
Copilul trebuie tinut in brate si leganat la pieptul mamei, ori de cate ori o cere.
Mami trebuie sa se straduiasca sa alalpteze pe bb, deoarece alaptatul e benefic pentru amandoi. Aici nu e vorba de noroc, ci de vointa mamei si vorbesc din experienta. Primul copil nu l-am alaptat decat pana la 3 luni, pe cel de-la doilea il alaptez si acum si are aproape 7 luni. Intentionez sa o tin tot asa, cat o vrea el. wink
Sunt sceptica in ceea ce priveste partea cu alimentele de la tara, atata vreme cat nu e o sursa sigura.
Nu e obligatoriu ca bb sa aiba colici. De fapt eu sunt sigura ca nu exista asa ceva. Plansul violent vine din dorinta bb-lui de a comunica nevoile sale (foame, sete, afectiunea mamei, frig, prea cald etc.).
Diversificarea se incepe dupa varsta de 6 luni, cu alimentele pe care bb vrea sa le pape.
Mai revin daca e cineva interesat.
Scuze, daca am suparat pe cineva.

ana_bela
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de totolina la data de Mar 23 Feb 2010, 9:10 am

ana_bela a scris:
Nu e obligatoriu ca bb sa aiba colici. De fapt eu sunt sigura ca nu exista asa ceva. Plansul violent vine din dorinta bb-lui de a comunica nevoile sale (foame, sete, afectiunea mamei, frig, prea cald etc.).
Diversificarea se incepe dupa varsta de 6 luni, cu alimentele pe care bb vrea sa le pape.

prietenie te sustin total. am crezut ca doar eu am ideea ca nu exista colici. eu de obicei ma abtin de la acest comentariu, ca sa nu dau peste mamici care au avut copil pretentios. un doctor american ii numea pe acesti bebei "needy", deci care au nevoi mai speciale. si cu alaptatul la fel, sunt cateva perioade cand bebele cere mai mult, dar corpul o sa produca si el mai mult, dupa cerere si oferta wink dar stiu ca e greu, e o perioada stresanta si multe mamici renunta la primul impuls. nu le condamn, "decat un san fara dragoste, mai bine un biberon din toata inima"/
totolina
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 381
Varsta : 34
Localizare : Galati
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de arime la data de Mar 23 Feb 2010, 10:01 am

Parerile sunt impartite, copiii sunt total diferiti, ce merge la copilul meu nu inseamna ca i se potriveste si bebelusului tau [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am o fetita tare reusita, perioada de sarcina te pregateste realmente sa fii mamica si iti trezeste instincte la care nici macar nu te astepti. Mi-am crescut singura fetita, doar cu sfaturile medicului pediatru si citind "mama si copilul" si nu imi pare rau de acest lucru, Raisa nu a fost niciodata racita, bolnava etc.
Am alaptat doar 3 lunute din pacate, a refuzat total lapticul de san incepand cu luna a 2-a, am insistat pana la 3 luni cand nu a mai vrut deloc(nu stiu daca refuzul sanului s-a datorat si faptului ca mi-a venit foarte repede ciclul menstrual, din acest motiv gustul lapticului sa se fi schimbat?!). In timpul alaptatului se creeza o legatura tare speciala cu bebele, dar mi se pare nedreapta fraza:"decat un san fara dragoste, mai bine un biberon din toata inima", fiecare mamica doreste ce e mai bun pentru bebele ei, dar cum nu este posibila alaptarea, de ce judecati??
Diversificarea in cazul nostru a inceput de la 5 lunute, deoarece nu mai era alaptata, iar in aceasta situatie chiar este recomandata diversificarea in functie de nevoile bebelusului(fie nu a luat suficient in greutate, fie este constipat sau are scaunul prea moale etc.). Stiu ca difersificarea la copii alaptati se face de la 6 luni. Apa/ceai se da doar la acei copii ce nu mai sunt alaptati, ei au nevoie de alte lichide, cand bei laptic de la san nu mai ai nevoie de nimic, ai totul asigurat [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
A papat si borcanele din comert si nu m-am ferit de acest lucru, in functie de varsta, de alimentele ce le accepta si ne-am inteles tare bine cu ele mai ales in vacante. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am tinut-o in brate fara sa ma gandesc ca o sa fie o rasfatata. O mama simte cand copilul are nevoie de atentie, il deranjeaza ceva sau este un plans de santaj. Cu leganatul pe picioare nu sunt absolut deloc de acord, stiu ca bunicii au tendinta asta, dar cum nu sunt informati nu se gandesc ca pot provoca anumite leziuni creierului.

Imi place ca Raisa este independenta si cu o personalitate greu de tinut in frau, este cuminte, ascultatoare si doreste sa ajute. Este extrem de politicoasa si cu bun simt. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

daca o sa fie cazul voi reveni cu completari...
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 37
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2015 | All Rights Reserved
FB