Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 EmptyAstazi la 9:12 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 EmptyIeri la 7:35 pm Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 EmptyIeri la 7:30 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

+16
SilviaDumitrescu
an-deea
teisoara
alessia
Giobsy
ana_bela
deiutza23
juliennej
ramomic
Roxy
avr_dana
dana_mi16
crixuta
andreea_2008
livia1981
arime
20 participanți

Pagina 9 din 30 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 19 ... 30  Urmatorul

In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de avr_dana Mar 22 Sept 2009, 1:29 pm

daca tot sunt acasa si sunt libera , mai am timp si pt mine. Mi-am facut o masca pt par si acu vreau sa-mi indrept parul...ca toata vara l-am avut prins cu clame.....si am hoinarit pe net

Am vazut pozici. Cris arati tare bine in rochitica aia ...se vede absolut super burtica wink

Deiutza imi place tunsoarea ta, nush daca ti-am zis si ai picioare/glezne tare frumusele Smile

Andrica o zi faina.

eu ieri m-am cantarit pe la amiaza si aveam 74,4 kg..........ma asteptam undeva la 76 la ce burta am facut.
De ieri am lasat-o mai moale cu mancarea.
Az am inceput bine.PAna acum
- cateva linguri de zacusca de peste- degustata sa vad ce a iesit...si ii iamiii foame foame
- cereale sano vit cu un pic lapte
- o cafea cu un pic de zahar

Tre sa iau cina si pe la 15 plec dupa david
avr_dana
avr_dana
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 563
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de juliennej Mar 22 Sept 2009, 1:38 pm

neata fetelor!

ma bucur ca vi se pare interesant ce facem noi pe aici.de asta am zis ca si mie imi pare rau ca am avut acces la asa ceva cind am fost copil.forma asta iti da liberate dar cu limite,teinvata sa ai responsabilitati,te invatat sa iei decizii singur.

cris-ce m-ai intrebat tu,sint cilindriii de lemn,sint 4 la numar.fiecare cilindru mai mic are un fel de "knob"(buton).copilu se foloseste de cele 3 degete pe care le va folosi pt scris in a-i pune inapioi.apoi fiecare cilindru invata despre inaltime,latime.
carti nu am in format electronic deloc.cauta la biblioteca,sigur o sa gasesti cel putin una.
maria montessori si de obicei au absorbent mind""secret of childhood"

livia-el iti spune de ce are nevoie prin ceea ce face.daca sare,inseamna ca are nevoie de activitate fizica.daca stringe scamele de pe jos,are nevoie de ceva de facut unde sa foloseasca cele 3 degete.da-i ceva meticulos de facut.ia niste mingi de ping pong,daca poti colorate,3 la numar,ia 2 boluri de plastic,pune mingile intr-un bol si apoi arata-i cum sa se foloseasca de cele 3 degete ca sa le puna in celalalt bol..nu trebuie sa fie neaparat mingi.ia altaceva mai maricel care sa fie usor de transferat.sint sigura ca o sa-i placa.daca vrea sa ssara in pat,ia o salateluta,pune-o la mariginea camerei si lasa-l sa sara acolo.el doar cere de ce are nevoie..Smile

va pup si de mai aveti intrebari,cu drag mare.
o zi faian tuturo.ma pregatesc si eu de plecare.
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de deiutza23 Mar 22 Sept 2009, 2:10 pm

am revenit si eu si am culcat copiii,am si mancat si acum astept postasul cu somajul,ca din banii astia imi iau rochita maine si am mai vazut o gecuta de piele superba,dc nu s-a vandut mi-o iau si aia,abia astept :D.
nici noi nu ne scoatem ochii cu banii,eu ma simt naspa sa stau fara servici,de cand am terminat faculta am avut mereu un venit lunar.el nu-mi are treaba ca nu ma angajez,ca dc nu-l ajut eu dupa masa ar trebui sa plateasca pe cineva pt 5 ore/zi cu 5 mil/luna(muncitor necalificat)+naveta de la Deva inca1,5 mil.asa ca sunt niste bani salvati in casa,care sunt ca si cum i-as munci eu.

22 sep 2009
-cafea cu lapte
-3 pere mici
-1/2 corn
-50 g seminte de fl soarelui
-compot de pere
-1 felie paine neagra+feta+1 rosie mare.am adunat deja 1000 d cal SadSad.

eu tre sa slabesc si ma uit la torturi SadSad.dar tre sa fac unul pe sambata cand o sa avem musafiri si nu stiu de care sa fac.
as face diplomat cu frcte si un singur blat dedesubt,deasupra felii de nectarine,dar nu stiu cum sa-l ornez pe margine,ca nu le am deloc cu ornatul SadSad.
deiutza23
deiutza23
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 760
Localizare : simeria,jud. hunedoara
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de livia1981 Mar 22 Sept 2009, 3:27 pm

Juli multumesc frumos de sfaturi!
Acum am culcat tero, dar cand se trezeste ii dau de lucru Smile
I-am cumparat un cub logic, are gauri si niste forme geometrice care se potrivesc fiecare in cate o gaura din cub (ce explicatie Shocked ). I le-am pregatit pe alea si ii dau castroane sunt curioasa ce face Laughing
Ai dreptate de cand si-o descoperit degetele, tot asta face, aduna scame, culmea e ca mancare asa bucatele nu stie sa le bage in gura Rolling Eyes
Deiutza n-ai papat mult, eu cum stau numai cu capul la mancare, am vazut in loc de pere mici, doar mici lol! lol!
La ce te referi cand zici de frisca creata? Iti raspund cu placere ce stiu, nu e greu, dar e foarte migalos. De exemplu ursuletii i-am scos la imprimanta dintr-o carte de colorat. Am pus peste o foaie de copt si am fixat-o cu ace de birou, am topit cioco si am pus-o intr-o punga, am taiat punga la un capat dar f putin, si am desenat ursuletul cu cioco pe hartia de copt. L-am lasat sa se usuce/ intareasca si l-am rasturnat pe tort. Si de aici distractia Laughing am pus frisca cu seringa de ornat cu un varf subtire rotund, cate un punct pana am umplut ursul, asta mi-a luat 2 ore lol!
Pentru margine tot cu seringa (ca altceva n-am) dar cu un farf in forma de steluta, am pus fasii de frisca de jos in sus, una langa alta.

Si eu am mancat o cafea 3in1 si pilaf de orez cu ficatei si gogosari. Diseara nu stiu ce-o sa pap. click
livia1981
livia1981
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 664
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/11/2008

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de dana_mi16 Mar 22 Sept 2009, 3:54 pm

hey ce faceti voi, eu de dimineatza am trebaluit, acum am venit de la piatza ca am mai luat niste vinete si kpia sa le pun pe iarna si cred ca e gata cu vinetele pe anul acesta ca am gasit in piata numai vinete abramburite si urate si scumpe, dar ma gandesc sa incerc sa pun gogosari si gogonele la murat, dar nu stiu sa pun si nici nu stiu sa le pun sa stea pe iarna, ca e cald, ma gandesc daca le sterilizez merge.Cam atat fug sa coc vinetele si ardeii si buchetute crocante ca ale liviei ca mi le comanda sotul de cand le-a vazut pupi
Pupici la toate si revin sa va spun cum au iesit
dana_mi16
dana_mi16
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 38
Localizare : peste tot si nicaieri
Data de inscriere : 17/02/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de livia1981 Mar 22 Sept 2009, 3:59 pm

Buna Dana!
Ai fost harnicuta azi Smile
Eu as mai vrea zacusca sa fac cu toate a nu mai am borcane, dar ma duc la mama, ea trebuie sa aibe. Zici ca nu mai sunt vinete ca lumea? Neutral
Gogosari am pus si eu, mie imi plac mai mult aia opariti, nu in suc propriu.
Asa fac de vreo 3 ani si mi-au stat, n-am patit niciodata sa se strice.
Gogonele vreau si eu macar 5kg, alea le pun doar in apa cu sare si condimente. Apa o pun fierbinte in borcan foame ...
livia1981
livia1981
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 664
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/11/2008

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de dana_mi16 Mar 22 Sept 2009, 4:05 pm

lBuna livia,
gogosar oparit vreu sa pun, asa pune si mama, doar ca ea ii tine in beci la curte, eu vreau sa incerc pentru prima data sa ii pun aici, i-am cerut reteta, dar nu vrea sa mi-o dea sa puna ea, te rog imi spui reteta ta? Merci
Nu in piatza ati nu am gasit vinete frumoase, desi imi spunea o vecina ca sunt frumoase la 1 leu perkg, ca a vazut ea, eu am dat 2 lei si sunt urate, am luat doar 5 kg, desi am mai pus 10 kg, dar noi le papam astea foarte repede.
Le-am luat din obor
dana_mi16
dana_mi16
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 38
Localizare : peste tot si nicaieri
Data de inscriere : 17/02/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de livia1981 Mar 22 Sept 2009, 4:40 pm

Dana am pus reteta si la mine pe blog la conserve pt iarna. Mi-au iesit foarte buni.
E cam asa:
5kg gogosari (eu am facut portie dubla sa ne ajunga Smile )
2l apa,
500ml otet
250g zahar
2 linguri sare
mustar si piper boabe, foi de dafin, condimente de care iti plac.
Am curatat si spalat gogosarii, i-am taiat in sferturi. Intr-o oala am pus apa, otetul, condimentele si cand au dat in clocot am pus gogosarii. I-am lasat cam 10 minute pana s-au inmuiat putin, i-am scos, i-am indesat in borcane (la mine e criza de borcane si am apasat sa intre cat mai multi, am pus o aspirina in fiecare borcan si zeama fierbinte. Atat. Noua ne plac tare mult in varianta asta.
livia1981
livia1981
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 664
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/11/2008

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de dana_mi16 Mar 22 Sept 2009, 4:43 pm

multumesc livia, maine ma ocup de asta, esti o scumpa multumesc mult Merci
dana_mi16
dana_mi16
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 38
Localizare : peste tot si nicaieri
Data de inscriere : 17/02/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de livia1981 Mar 22 Sept 2009, 4:46 pm

N-ai pt ce, ma bucur ca iti pot fi de folos.
Eu maine vreau zacusca, mi s-a pus pata pe ea, cu toate ca am zis ca nu mai fac nimic Smile Sper sa mai gasesc vinete si gogosari, ca restul am.

Edit am uitat sa zic ca la gogosari, pt ca i-am indesat prea multi in borcane, mi-a ramas zeama cam 1 l, n-am stiut ce sa fac cu ea si am aruncat-o, dar in alte dati mi-a iesit la fix zeama pt cantitatea asta de gogosari. Acum vezi tu, depinde cat de tare ii inghesui Laughing
livia1981
livia1981
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 664
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/11/2008

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de dana_mi16 Mar 22 Sept 2009, 4:59 pm

Eu nu cred ca fac zacusca, mai am de anul trecut si pune mama, bunica si soacramea asa ca nu mai are sens ca sigur ne incarca si nu o mancam, vreau sa pun o chestie pentru salate, o pune vecina mea, si cand vrea sa faca salata scoate un borcan dinala mai fierbe un cartof si gata, dar nu stiu sigur ce mai fac.
am inteles, iti spun maine cum e
dana_mi16
dana_mi16
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 38
Localizare : peste tot si nicaieri
Data de inscriere : 17/02/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de deiutza23 Mar 22 Sept 2009, 5:11 pm

am inteles LIVIA,nu stiam cum iasa asa frisca aia,sincer nu am rabdare sa ornez un tort 2 ore,asa ca pica varianta asta Embarassed .
acum ma pun sa fac strudele cu mar,dc m-am uitat la torturi mi s-a facut pofta de dulce.oricum mai tre sa ma uit zilele astea,poate fac si eu ultimul tau tort in loc de diplomat,dar il ornez cum pot si eu,ca sigur a fost super la gust.

eu am facut 2 portii zacusca de vinete,1 portie zacusca de fasole,dulceata de caise,ketchup si mama mi-a facut zarzavat pt ciorba,un altfel de zarzavat cu mar(ceva nou,e bun),mere la borcan si castraveti murati si am mai pus in congelator vinete si ardei copti si rosii cherry.a si dulceata de prune a facut tot mama,eu dc am fost mai mult la tara nu am avut timp sa pun prea multe anul asta.si mi-a fiert si rosii,am uitat Laughing .asa mama sa tot ai love .

vai ce am mai salivat la torturile tale LIVIA,imi place ca nu le acoperi cu pasta de zahar,am facut la tara un tort acoperit cu pasta si nu a mancat nimeni pasta ca era prea dulce,nici macar Sori care e topit dupa dulce,asa ca mai bine le acopar cu glazura sau frisca,doar ca uneltele mele de ornat lasa de dorit.

am intrat si pe blogul lui ARIME si mi-a venit ideea sa acopar tortul cu butter cream ciufulit,asa nu ma mai chinui cu ornatul.sper sa fie bun,o sa va pun eu poze sapt viitoare.

am pus gand rau la 2 strudele cu mar,au cam 200 de g,deci 886 cal deci TOTAL pe azi 1886 cal affraid .

va las si eu si ma pun la tv,ca de mult nu m-am mai relaxat atat :D.paaaaaaaa.
deiutza23
deiutza23
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 760
Localizare : simeria,jud. hunedoara
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de livia1981 Mar 22 Sept 2009, 7:26 pm

Fetelor eu s-ar putea sa raman fara comp Sad
Asta nu e al meu, compul meu e in coma, l-am dus la reparat, acolo mi-o stricat si hardul Sad v-am povestit, acum zice ca vine sa-l ia pe asta, dar nici pe al meu nu l-o facut...off Sad Poate imi aduce altul, dar iar trebuie sa-mi instalez toate programele, cred ca fac cu nervii zid

Deiutza am si eu cateva torturi acoperite cu pasta de zahar, dar nu in totalitate, pe margine e frisca. Asa imi plac mie, dar daca vine cineva si-mi cere cu pasta, trebuie sa-l fac. Am vazut multi ca vor cu pasta zicand ca e martipan, sunt f putine cofetarii care mai lucreaza cu martipan, e f scump.
Pupici nu stiu cand ne mai auzim, sa fiti cuminti!
kiss
livia1981
livia1981
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 664
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/11/2008

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de crixuta Mar 22 Sept 2009, 8:11 pm

Dana, merci pentru complimente….
O doamne, zacusca,,,,,as ucide pt ea…..da ai mei nu fac…..poate mama soacra…..
Julienne, as vrea sa imi fac comanda la carte, pana una alta am inceput sa ma documentez cu materiale de pe net legate de montessori, incepand cu bebei 0-6 luni. M-a uimit faptul ca zice ca nu trebuie sa ii iei jucarii cu culori tipatoare ci pur si simplu contrastante, alb negru de ex....Am inteles pe ce se axeaza jucaria aia din poze....wow, s-ar putea sa imi dezvolt o noua pasiune daca fac bebe si invat si ceva lucruri.....Misto explicatiile pentru Livia, sa ne zici cum a mers daca incerci....experimentam intai pe bebeii mai mairi, ce sa facem....aaaa, vad ca experimentezi deja, super...
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de deiutza23 Mar 22 Sept 2009, 9:46 pm

LIVIA imi pare rau de situatie asta,sper sa nu stai totusi prea mult departe de noi pupi .ai comenzi de torturi pe bani?cu cat faci kg de tort?o rog si pe ARIME sa-mi raspunda,ca am prietene care ma roaga sa le fac torturi ,mai ales diplomat sau de ciocolata si sunt curioasa cam cat se cere.
CRIS e bine sa citesti multe,dar sa sti ca atunci cand tre sa aplici ori nu mai ti minte,ori nu se potriveste copilului tau ori deja nu mai sti ce ai citit,ori nu da rezultate pt cazul vostru special,cred ca e bine sa sti multe,dar sa ai inima deschisa si sa vezi exact ce se potriveste si ce nu copilului taucare este unic.era bine sa se ocupe de ei in gradinite si scoli,dar in RO nici o sansa.oare cand mai mergi la eco?
deiutza23
deiutza23
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 760
Localizare : simeria,jud. hunedoara
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de avr_dana Mar 22 Sept 2009, 9:50 pm

seara buna fetelor

daca tot e de lauda , sa incep si eo croseta Am facut ieri - mai mult socrela zacusca de peste .iamiiii delicioasa si e ff diet - ca la 3 kg de peste a pus intre 50-100 ml ulei +legume a stat la fiert mult si bine si apoi dat prin robot...............superrr buna / si nu are gust de peste prea tare croseta in rest ca tot omul vinete, ardei copti la conge, ardei+gogosari+capia+ patrunjel la conge ( dar nu maruntit, taiat in 2) si mutraturi evident.

Mie sigur nu-mi plac torturile acoperite cu pasta de zahar , pt ca - culmea culmea- mie nu prea imi place zaharul . EU la torturi sau ce am facut vara asta am pus iaurturi, fructe +gelatina si ff putin zahar .Nici in cafea nu-mi pun mult...gemurile, compoturile sau ce se mai face din fructe+zahar= bleah. Compot imi fac doar din fructe proaspete si fara zahar eventulal fff putin. .........si culmea tot grasa sunt- dar sigur de la papa gatita si nu de la zahar zid

Deiutza pana la urma ai devorat din strudel sau nu ?

Noapte buna tuturor...imediat dam stingerea..ca maine la gradi ;)
avr_dana
avr_dana
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 563
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de deiutza23 Mar 22 Sept 2009, 9:59 pm

da,am mancat cele 2 strudele scrise,ca ma cunosc eu destul de bine si am stiut ca nu ma pot opri la unul.
am avut tot peste 1600 cal zilele astea si tre sa am intre 1440 si 1550 ,sper sa reusesc de acum sa ma incadrez in valorile astea,de scazut sub 1400 inca nici nu visez,deocamdata nu pot,sper sa stau la 1500 vreo 10 zile,apoi sa pot scadea la 1400 si tot asa pana ajung la 1200 cal,nu mai vreau sa fac foamea ca deja de 2 ori am slabit si am pus tot si in plus la loc,acum chiar vreau incet si sigur,nu mai imi pun termene si targhete de nu stiu cate sute de g/sapt,vreau acum doar sa tin dieta cat mai bine si mai mult timp,in cat timp slabesc nu mai conteaza,de data asta conteaza sa nu mai pun la loc.
am vazut azi o fata in oras care dupa a 2-a sarcina a avut100 de kg la 1,70 si acum cred eu ca nu are mai mult de 63,ea a slabit constant si acum e mai slaba ca mine,a zis ca deja dc ii place cum arata nu se mai cantareste cu lunile,nu o mai intereseaza,respecta principiile mai departe si se mentine.eu puteam sa fiu la 50 de kg de mult timp,ea nu a facut ca mine si acum e mai slaba ca mine in conditiile in care pana acum ea ma invidia pe mine ca eram mai slaba,acum e ea mai slaba ca mine.
asa ca vreau sa fie chiar ULTIMA dieta si sa ma mentin frumos,am vazut ca se poate,fata asta a ramas gravida la 70 de kg si a fost toata viata grasuta si acum arata trasnet,era cu pantaloni de trening prin care se vede tot si era super,asa ca si eu vreau sa tin dieta,ca de slabit slabesc eu,am timp.
deiutza23
deiutza23
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 760
Localizare : simeria,jud. hunedoara
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de dana_mi16 Mar 22 Sept 2009, 10:32 pm

Ceau fetele, asta seara mi-am facut de cap, chiar daca azi am papat frumos seara am incheiat-o cu o felie de pizza facuta de mines si cu rasucele, reteta a liviei, sunt super yammmmy si nu m-am putut abtine, nu stiu cate mii de calorii am introdus in mine ca nu am mai stat sa le numar, dar nu e de bine.
Ma duc la nani si va urez si voua somnici usori!!!!! hug pupi la toate
dana_mi16
dana_mi16
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 38
Localizare : peste tot si nicaieri
Data de inscriere : 17/02/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de crixuta Mar 22 Sept 2009, 11:01 pm

deiutza23 a scris:LIVIA imi pare rau de situatie asta,sper sa nu stai totusi prea mult departe de noi pupi .ai comenzi de torturi pe bani?cu cat faci kg de tort?o rog si pe ARIME sa-mi raspunda,ca am prietene care ma roaga sa le fac torturi ,mai ales diplomat sau de ciocolata si sunt curioasa cam cat se cere.
CRIS e bine sa citesti multe,dar sa sti ca atunci cand tre sa aplici ori nu mai ti minte,ori nu se potriveste copilului tau ori deja nu mai sti ce ai citit,ori nu da rezultate pt cazul vostru special,cred ca e bine sa sti multe,dar sa ai inima deschisa si sa vezi exact ce se potriveste si ce nu copilului taucare este unic.era bine sa se ocupe de ei in gradinite si scoli,dar in RO nici o sansa.oare cand mai mergi la eco?

Aaaaa, cu siguranta ca vor fi multe neprevazute. Eco de 22 sapt e spre sf lui oct, a zis insa doctorita ca poate imei mai face si ea vreo eco pana atunci......
De-abia astept sa vad gazutza.....azi a miscat toata ziua.....
A papat morcovi, broccoli, fructe.....sau o fi de la cafeaua mica de dimineata pe care mi-a recomandat o doctorita? GLumesc.......miscva mult, is f feircita......

Dana_mi, nu mai gati bunatati daca papi si tu.....la dieta toata lumea !!! (adica sotzu`) wink
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de alessia Mar 22 Sept 2009, 11:54 pm

Buna fetelor!!!!!!! hug

Imi cer scuze ca am disparut asa,fara sa spun nimic,insa mi s-a stricat routterul si n-am avut net deloc.Ne-a dat cineva un routter,dar e folosit si merge cam naspa si asta.O sa ne luam altul,insa pana reusim sa ne luam il folosim pe asta.V-am citit de pe telefon,insa mi-e imposibil sa va raspund,ca sunt cam chioara si nu am rabdare cu tastatura aia.

Nici nu stiu ce sa spun,ca ati scris asa de mult,incat nu stiu cu ce as putea incepe.Cred ca ma duc sa ma uit la pozele noi si revin.Pupici kiss
alessia
alessia
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 248
Localizare : NEW YORK
Data de inscriere : 11/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de juliennej Mier 23 Sept 2009, 12:53 am

seara buna

alina-bine ai revenit.

cris-eu 0-3 ani nu stiu asa multe detalii.de asta fac cursul asta timp de un an.oricum daca vreti osa scriu ce mise pare interesant de la curs.si daca vrei orice informatii,am mai zis,cu mare placere.e f interesant si inveti multe lucruri noi pt tine,ca om.

livia-cum a mers cu cubul?citi ani are stefan exact ,ca nu mai stiu...
dana-da-l la gradi dar nu-l tine toata ziua.e tare lunga o zi de la 8la 4 sau 5 pt un piticot.e bine sa fie cu alti copii,socializiaza si invata lucururi noi.

eu n-am pus nici o muratura si nici nu pun..as minca niste gogosari murati si varza muarata...si zacusca de fasole...sper sa manainc cind oi merge acasa.

azi am facut vaccinul tetatnos si iar am fost pe jos...Sad(
hombre a innebunit si a luat aspirator cu 300$...ma rog,ce sa mai zic..

raport pe azi-zi de fructe-o para pe la ora 8,30
o banana si un ciorchine de struguri mov
o muscatura din alta banana
2 cupe de mixed nuts si berries

livia si alte mamici interesate-puteti face o activitate cu ei;;de ex pt livia,cred ca stefan are un an jumate(asa cred,daca nu scuze)ia o sticla mai larga acolo de unde se bea,da-i mingi,3 la numar ,intr-un cosulet si lasa-l sa puna mingile in cos.o sa-i placa sunetul si o sa fie f interesat sa vada ce se intimpla cu ele in sticla.

sau..pt oricine e intersat-2 boluri de plastic,unul cu fasole ,boabe mari,cu amindoua minutele poate transfera fasolea dintr-un bol in altul.dupa vreo sapatamina asa,ii dati o lingura mare sau un polonic mediu si transfera fasolea cu polonicul.exercitiile astea,primul se numeste "scooping",formeaza mina pt a invata sa prinda cu ea.a doua cu polonicul ,foloseste deja toata mina,lucru necesar mai incolo.cind copilul fac exercitiul asta,aaratati-i sa o faca incet.

gata,ca iar v-am ametit.
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de alessia Mier 23 Sept 2009, 8:36 am

Am revenit,dar am ratat-o pe JULIENNE...

Referitor la educatie,sincer nu-mi face placere deloc sa vbesc despre invatamantul din tara,pt ca ma intristeaza ff tare.Cand m-am titularizat,bineinteles ca nu erau posturi decat la tara ,asa ca am facut naveta la un satuc din apropiere.A trebuit sa cumpar din banii mei prin clasa ,incepand cu jucarii si continuand cu acuarele,culori si carti de colorat pt toti copii.Pana si la serbari(1 iunie si Craciun puneam bani de la mine si mai cautam sponsori prin oras )sa pot sa-i fac sa ca au si ei copilarie.O saracie crunta,va jur! La sfarsitul anului mi-au oferit salariul de merit(care se acorda unei singure persoane pe toata scoala),insa anul viitor mi-am gasit in oras post si desi mi-a fost f greu si copilasii au plans dupa mine,a trebuit sa fac asta,sa ma gandesc si la binele meu.Ce-am facut am facut din toata inima si mi-am dat si examenul de definitivat acolo.Inspectoarea a fost f f f impresionata de tot,pt ca mai fusese inainte in inspectie si stia ca e doar o clasa goala ,fara materiale pt lectii sau jucarii.Daca in prima zi am avut doar 3 copii in clasa(ulterior am fost cu bomboane prin sat sa fac cunostinta cu ei si sa-i atrag),la sfarsiul saptamanii am avut 25 de copii,ceea ce e cam mult pt o singura grupa.Am atatea de spus ,insa pur si simplu ma indispune subiectul;si desi mi-am gasit ulterior post in oras,a trebuit sa renunt la tot si sa plec peste mari si tari. ... Si nici macar aici in America nu sunt platiti profesorii suficient(comparativ cu alte joburi). Desi am avut si inca am ocazia sa lucrez cu copiii,nu vreau sa fac asta,cel putin momentan,pt ca aici castig mai multi bani decat daca as fi in invatamant.Mereu m-am lasat la o parte,insa trebuie numaidecat sa vad si de viata mea,sa-mi creez o situatie materiala,pt ca vreau si eu un bebe cat de curand.

Apropo de bb,CRIS-ai o burtica absolut superba si arati nemaipomenit gravidutza.Pe mine m-a marcat mult ceea ce am vazut si probabil de asta am ajuns la varsta asta si inca nu indraznesc sa fac bb.De fapt,pt el incerc sa ma sacrific,ptca as innebuni sa-mi vad copilul flamand si fara posibilitati...Mi-e ciuda ca am asa frica asta si te admir tare mult ca ai avut curajul sa te apuci de bb.

DEEA,ce sa zic,iti sta suuuuuuuperb cu noua tunsoare;imi place atat de mult cum iti sta!!!! Arati f sofisticata si stilata.Supeeer!

RAMO,ARIME,ANA si celelalte fete cu bebei-va invidiez ca sunteti mamici,dar lasa ca vine si vremea mea curand. Presimt!

DANA_Mi ,esti frumusica;arati mult mai bine decat in poza pe care o ai la avatar.Schimb-o! pupi

P.S: M-am ingrasat 500 de grame,cel putin asa zice cantarul,deci schimb tickerul,insa de la 1 SEPTEMBRIE intru la numarat de calorii .
alessia
alessia
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 248
Localizare : NEW YORK
Data de inscriere : 11/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de crixuta Mier 23 Sept 2009, 9:12 am

Julienne, sunt super interesata in continuare de subiect, iar cand intru in concediu o sa pun mana sa imi fac lectiile zilnic Smile Clar ca orice info imi poti da, eu sunt ca un buretel.....Mi-am dat seama ca sunt nsite domenii asupra carora nu m-am concetrat pana acum din lipsa de timp, si poate din comiditate....daca e pt job intotdeauna petrec 1000 de ore cautand info, documentandu-ma, imi place sa imi fac treaba bine. Si am ajuns la concluzia ca orice domeniu, oricat de necunoscut ti-ar fi, daca te interesezi pe net dupa informatii, vei afla multe. Asa ca vrea sa ma documentez despre:
- copii
- domeniul bancar- credite si administrarea banilor in casa (ca eu niciodata n-am inteles euriboarele lor sitoate prostiile)
- cum sa construiesti/ renovezi o casa

De lucrurile astea am nevoie.....

Asa ca...de0abia astept sa am timp pt asta....

Halinutza, ma bucur ca ai revenit. Legat de bb, niciodata noi nu am fost prega pt bb, nu am avut bani, casa, etc. Acuma cand l-am facut, suntem mai varza ca oricand, cu datorii, fara casa, ma rog, multe. Cu toate astea suntem f fericiti si eu stiu ca prin ianuarie, exact inainte sa vina bb, va fi suuuuuper, am eu asa o presimtire. Deci.....nu te mai gandi mult, ca vremea trece. Totusi voi face primul b la 30 de ani, si nu sunt batrana dar nici f tanara........ wink


Ultima editare efectuata de catre crixuta in Mier 23 Sept 2009, 9:15 am, editata de 1 ori
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de deiutza23 Mier 23 Sept 2009, 9:14 am

neata gagici.
ALINA WELCOME BACK pupi pupi pupi !!!!!!!!de la 1 OCT incepi sa numeri cal,ca 1 sep a trecut de mult,sau astepti 1 sep de anul viitor wink rade .
JULLI eu i-as da la Edy fasole sa se joace cu ea,dar mi-e frica,intr-o zi si-a bagat in nas o mingiuta de cereale,noroc ca aia e moale si nu era bagata adnc.dar Edy stie sa tin creionul in mana cu 3 degete si sa scrie inca de la 1 an jumate(nu exagerez) si-l tine la fel de bine ca Sori,nu-mi venea mie sa cred cand l-am vazut si lingurita la fel o tine f bine in mana.i-as da cereale eventual sa le treaca dintr-un bol in altul cu lingurita,ca din lingurita mai scapa ca o intoarce invers,tre sa incerc,dar in timpul asta tre sa-i dau ceva si la Sori sa faca si nu stiu ce.el are 4 ani si 11 luni,ii plac jocurile de inteligenta,sa-i cumpar carti cu asa ceva si sa fac zilnic cu el?

eu beau cafeaua cu voi si fug la Deva sa-mi iau rochita,ma enerveaza ca sunt f nehotarata,dc pana ieri voiam lunga acum ma gandesc ca nu are rost sa tarai dupa mine ditamai rochia,ca nu am ce sa ascund,ca nu am picioare chiar asa sa trebuiasca sa le ascund,va arat eu ce mi-am luat,dar numai deseara,ca dupa masa mergem cu ai mei la tara sa mai vada mama ce mai e prin gradina.
va poop si va dortesc o zi superba kiss kiss kiss !!!!!!!!!!!!!!!!!
deiutza23
deiutza23
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 760
Localizare : simeria,jud. hunedoara
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de andreea_2008 Mier 23 Sept 2009, 9:16 am

raportelul de ieri:
09:30 – 60g sunca pui, 1felie branza, 1rosie, 1cafea cu lapte
13:00 – pui fiert
15:00 – 330g activia 0.9%
19:00 – 1pulpa pui, 1rosie
Dulciuri: 1lingurita crema sly, 1buc. prajitura cu mere (5x5cm), 30g popcorn
iar am dat pe langa dar tare bine mai mirosea prajitura cand a scos-o mama lui iubi din cuptor rade rade rade tocmai am mancat alte 2buc la micul dejun (ca mi le-a dat la pachet rade )

ce de bunatati ati pus pt iarna fetelor, imi trimiteti si mie? wink
andreea_2008
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 30 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 19 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB