Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 EmptyAstazi la 7:16 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

+16
SilviaDumitrescu
an-deea
teisoara
alessia
Giobsy
ana_bela
deiutza23
juliennej
ramomic
Roxy
avr_dana
dana_mi16
crixuta
andreea_2008
livia1981
arime
20 participanți

Pagina 8 din 30 Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 19 ... 30  Urmatorul

In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de dana_mi16 Mar 22 Sept 2009, 8:57 am

Neatza fetele,

Eu m-am trezit cu un chef de munca de numa, asa ca azi vreau sa intorc casa cu susu in jos rade
juli e foarte interesant ce faci tu acolo, am vazut si eu pozele si mi se par foarte interesante materialele acelea.
ramo imi pare rau pentru tine, faza e ca banca nu iti prea spune adevarul cand vine vorba de un credit respins, spun asta ca am lucrat in banca sin stiu ca nu se prea spunea adevarul, ideea este ca in cazul tau, daca ai duce CF nu ar intra iar dosarul in scoring?
Sau tre sa faci alt dosar?
Pupici Marei, e o scumpa si mult spor la dieta.
Andreea mersi de materiale pentru slabit, aseara s-a intrerupt internetul si abea acum am vazut, iti multumesc muuult Merci pupi
Ma duc la lucru, dar sunt prin preajma wink
dana_mi16
dana_mi16
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 38
Localizare : peste tot si nicaieri
Data de inscriere : 17/02/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de deiutza23 Mar 22 Sept 2009, 9:00 am

buna dim fetelor.
wow JULLI ce interesant e tot ce am vazut.si mie mi-ar place sa-mi dau copiii pe mana ta macar 1 luna,ca toata lumea imi spune ca sunt copii f inteligenti si cred eu ca dc nu le pui mintea la contributie acum cand e mai important,nu stiu dc nu se va pierde o parte din ceea ce ar fi putut invata,dar nu a avut cine sa-i invete.eu acasa mai fac cu ei una alta,Sori la 2 ani jumate stia toate culorile,inclusiv,mov,roz etc,la 3 ani jumate stia minim 10 litere de tipar,problema e ca dc nu stie ceva se supara si nu mai vrea sa continue,atata timp cat stie ceea ce-l intreb e ok,dc vede ca nu stie se supara,e tare suparacios si dc nu stie isi pierde si rabdarea si nu ma lasa sa-i explic.lui ii place tare mult sa faca tot felul de jocuri,sa incercuiasca grupul unde se gasesc mai multi copii,sa aleaga dintr-un grup de obiecte pe cel care nu se potriveste,etc,dar sincer nici eu nu am f multa rabdare si nici timp cat as vrea,dc ar face asta la gradi ar fi cu totul altceva.oricum mi-ar fi placut sa facao gradi de genul asta,dar la noi nu sunt oricum SadSad.

de dieta,ieri am avut 1610 cal si azi am cu 400 de g mai putin.

maine merg sa-mi iau rochita de nunta,abia astept.


Ultima editare efectuata de catre deiutza23 in Mar 22 Sept 2009, 9:12 am, editata de 1 ori
deiutza23
deiutza23
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 760
Localizare : simeria,jud. hunedoara
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de dana_mi16 Mar 22 Sept 2009, 9:03 am

deiutza pupi
dana_mi16
dana_mi16
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 38
Localizare : peste tot si nicaieri
Data de inscriere : 17/02/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de crixuta Mar 22 Sept 2009, 9:04 am

juliennej a scris:seara buna fetelor!
nu prea stiu exact ce sa va spun...sa zicem ca incep cu mobilerul.totul intr-o clasa montessori este la niveleul copilului,rafturi,mese,scaune.coplilul alege de pe raft ceea ce vrea sa lucreze.intr-o clasa montessori nu se foloseste termenul de joaca.copiii lucreaza ,stiu f bine ca ceea ce fac e"my work".fiecare clasa are 4 arii diferite si anume(le scriu in engleza):every day living-aici copilul poate sa lucreze cu apa,cu boabe de fasole,invata sa taie,sa curete apa,sa curete a dry spill,sa bata cuie,sa foloseasca foarfece,cutite,furculite,etc.toate activitatile astea formeaza "the coordination eye-hand "care e f importanta pt mai tirziu.la fel,stiind sa utilizeze toate unelete astea,copilul isi pregateste mina pt scris ,pt mai tirziu.mai sint "dressing frames"unde copilul invata sa inchida un fermoar,nsaturi,sireturi etc.
asta e una din cele mai iubite zone din clasa ,in specaial pt ca acasa copilul nu e lasat sa stringa apa,sa curete masa,sa taie si restul.

a doua zona este-sensorial-aici copliul invata culorile,invata despre cum se simt unele materiale ,soft sau dure,invata sunetele,mirosuri,inaltime,lungime,latime,invata despre forme geomtrice.

a treia zona -mate-invata numerele,adunari,impartiri fractii.poate nu ma credeti dar sint copii care la 5-6 ani fac inmultiri ,impartiri cu numere de ordinul miilor.ei o fac pt ca sint ajutati de materialele pe care le vad ,le ating si asa inteleg cum "functioaneaza"matematica.

language este ultima zona-aici invata lieterele ,atingindule.alfabetul este scris in lietere de mina.copiii invata sunetelul literei si nu litera.adica,daca vrem sa invatam litera"b"spunem sunetul b si nu "bi"cum invata acici alfabetul.dupa ce spunem litera copiii dau exemple cu litera /suneteul respectiv.

in fiecare clasa monte mai este o zona pt science si biologie...aici invata despre planete,despre pamin,bugs ,animale.fiecare clasa are in grija un animal.noi avem pesti.avind in grija un animal ,copilul invata sa aiba girja de natura si de ceea ce il inconjoara.

cam asta ar fi in general.e doar o idee.am si foto cu materialele 3-6 pe care o sa le pun sa le vedeti...


cris-ce mi-am amintit azi de la cursul de simbata-sa pui bebele pe burtica cit mai des.asa se dezvolta sensul pt "crwaling"(cum zic asta in ro?)si mai tirziu pt umblat...

livia-nu stiu ce sa zic sa te joci cu el.cred ca el e acum la virsta in care descopera.lasa-l sa descopere..daca ii plac cartile ,da-i carti..vezi ce ii place,de ce e interesat si incarca sa-i oferi asta.
ei sint f activi la 1,2,3 ani.au nevoie sa se miste mult.se dezvolta mushii si daca nu se misca ,corpul nu se dezvlota...de asta e bine sa fie afara,activi,sa umble,sa alerge..

sa dau si raport pe azi...Smile
dimineata si pt gustare-380 grame struguri mov
prinz-orzo(un fel de pasta marunta,asa ca un orez mai lung...)cu ardei si ceapa verde...cam 250 grame(cred)
cina-mai fac un orzo si cioco neagra.

am mincat si cina-orzo asta e delicios..si arata asa fain.data viitoare fac foto si pun...Smile

Ce fain Smile ..... Mi se pare super sa iti poti aborda bebelul intr-un fel organizat, stiintific, nu vreau sa sun stupid, insa mi se pare ca avem tendinta sa crestem copiii si sa facem ca parintii nostri (pe principiul ca noi am iesit ok, da poate puteam iesi mai bine), adica dupa principii de genul "bataia e rupta din rai", "sa manance cat mai mult, ca e sanatos", "o palma la fund n-a stricat nimanui", etc....
Eu ma gandesc ca invatam o gramada de prostii, dar nu stim multe despre copii.....cred ca o sa ma apuc mai incolo sa citesc chestii referitoare la diferitele stadii de crestere a copilului....
Uite de ex chestia asta pe care a zis-o Julienne, sa fie pus bb pe burtica, insa din ce motiv....habar n-aveam.... flower Flowers
Julienne, daca ai o carte electronica cu Montessori, macar niste lucruri de baza sa invat, pe mine m-ar interesa...


Ultima editare efectuata de catre crixuta in Mar 22 Sept 2009, 9:14 am, editata de 1 ori
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de deiutza23 Mar 22 Sept 2009, 9:10 am

NEATA DANA.
CRIS eu am culcat copiii pe burtica de la inceput,si chiar si acum cand se pun la somn se pun pe burta,se mai intorc ei in somn,dar la inceput pana adorm tot pe burta se pun.si faza ca se sufoca dc stau pe burta e o prostie,copiii nu sunt asa prosti si neputinciosi cum am vrea noi sa credem,or fi cazuri de copii mai slabuti sau mai plapanzi,dar copiii normali stiu sa-si intoarca capul singuri de pe o parte pe alta dc ii pui pe burtica.
deiutza23
deiutza23
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 760
Localizare : simeria,jud. hunedoara
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de crixuta Mar 22 Sept 2009, 9:25 am

Neata Deiutza
Da, am mai vazut parinti care isi pun bb ul pe burtica, ii linisteste si am vazut ca ii mai pune mami si pe burtica la ea, si adorm mai usor....
Legat de metoda lui Julienne, mi se pare ca materialele sunt f importante, mai degraba cu ele mi-am dat seama cam care e ideea clasei....ma gandesc cate pierde un copil (ca mine de ex), care pana la 7 ani creste la bunici care sunt niste bunici fenomenali, insa simpli, care nu se gandesc cum sa dezvolte creierul uni copil, ci il lasa sa doarma pana la 12 ziua, ca saracu e mititel sa l trezeasca la o ora normala....
De-abia spre 30 de ani am reusit sa imi reglez somnul.....eram obisnuita sa dorm pana tarziu iar noaptea nu puteam adormi din cauza ca eram prea odihnita, si imi hoinarea mintea cu orele.....in fine, multe prostioare de acest gen, insa pe care eu le consider importante.....
Julienne, ce este chestia aia dreptunghiulara, cu multe gauri in ea si cu instrumentele acelea din lemn care se potrivesc acolo in functie de marime? zid ca nu -mi dau seama....Mi s-a parut super faza, cum din triunghiuri puteai face alte forme geometrice....ma intreb cum ii poti exlica asta unui copil....
Cred ca imi doresc foarte mult sa imi ajut bb cum pot, sa joc jocuri cu el, sa facem chestii care sa il dezvolte din toate punctele de vedere....Poate nu voi avea destui bani, sa ii ofer chiar de toate, dar macar sa ii dau abilitati care sa-l faca un copil ce poate reusi singur....
Ramo, tare rau imi pare ca nu ti-a iesit cu casa Sad Nici noi nush ce o sa ne facem, inca suntem varza cu banii....
Astazi m-am suparat asa de tare pe sotul meu, ca l-a sunat o ruda din Iasi d dimineata si asa am aflat ca i-am imprumutat 7 mil, si ala tot gaseste scuze ca nu ii poate da....Ca sa nu mai zic ca suntem pe un mare minus si ca toti banii astia sunt de pe descoperirea de card, de unde ni se ia dobanda.....asa ce m-am enervat....
Pe de o parte inteleg, ca si omul ne-a ajutat cu niste chestii pe noi, dar noi imprumutam si iesim si in pierdere.....ca nu sunt singurii bani imprumutati...asa ca m-am hotarat sa tin fondurile astea ale noastre sub o atenta supraveghere, ca noi niciodata nu stim ce bani avem.....si mereu suntem pe minus.....ne administram f prost Sad

Aaaaa, ce mai voiam sa adaug.....pai Deiutza, copiii chiar sunt puternici, daca stau ei in burtica, si reusesc sa nu se inece, sa nu isi faca rau, nefiind supravegheati, daramite cand sta mama langa ei...
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de deiutza23 Mar 22 Sept 2009, 9:44 am

RAMO imi pare rau de faza cu ap,poate dc duceti CF-ul se rezolva,hai ca nu mai e asa mult pana in oct,acusi se termina luna sept.
CRIS imi pare rau ca nu stati bine cu banii,te inteleg,sti bine ca acum cateva luni mereu ma plangeam ca nu am bani sa-mi iau mancare de dieta,acum e ceva mai bine,am avea si mai multi dar ii investim tot timpul si atunci e ca si cum nu i-am avea,cum ii luam cum tre sa-i dam.si acum mai avem si nunta asta,tre sa facem ISCIR-ul pt centrala termica,tre sa facem asigurarea la masina ca expira la 1 oct,benzina ca nunta e in jud Alba,avem de dat bani la botezul care a fost duminica si la care nu am fost,dar tre sa trimitem bani etc,avem destule si noi.
si nu mai imi uarti distractie placuta la tara,ca eu cand merg dupa masa cu sotul merg sa muncesc,v-am zis ca sotul are deschis un atelier de mobila de lemn,dim lucreaza angajat la un patron si dupa masa lucreaza el pe cont propriu,inca nu are acte facute dar isi face cat de curand persoana fizica autorizata,eu merg sa il ajut la ce pot dc tot nu am alt servici si nu lucrez altceva si dc nu am f mult de lucru dar macar ii tin de urat.asa ca nu merg sa ma distrez,merg la munca wink .
vreo 2-3 zile nu mai merg ca el este plecat cu munca in Petrosani si sta si doarme acolo,s-ar putea sa vina abia pe joi dupa masa acasa,sunt dusi cu patronul sa puna parchet,asa ca am cateva zile libere fara plata rade .
deiutza23
deiutza23
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 760
Localizare : simeria,jud. hunedoara
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de andreea_2008 Mar 22 Sept 2009, 9:49 am

neata fetelor
julie e super ce povestesti tu acolo
ramo imi pare rau pt casa, sper sa se rezolve pana la urma
deiutza felicitari ca ai mai slabit, sa-ti gasesti rochita frumoasa. distr placuta nu-ti mai urez ci munca usoara pupi
andreea_2008
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de crixuta Mar 22 Sept 2009, 9:50 am

Oricum Deiutza, e un lucru placut ca puteti petrece mai mult timp impreuna, chiar daca tu il supervizezi si el munceste wink
Banii astia nu ajung niciodata, insa imi doresc sa scap macar de datorii, sa fiu cu banii la zi.....cum naiba sa nu fiu pe minus cand noi am dat 37 de mil avans la casa aia, nu am mai luat-o, si tipu tot a zis ca ne da banii....ei acuma a reusti sa iasa din criza, si am zis ca il sun si ii fac scandal pana mi-i da inapoi...sa nu ii tihneasca.... zid zid zid cum sa nu crapi de ciuda.....
Da i-am zis si sotului....daca facem miscari fara cap, asa ne trebuie,,,,,,anul asta am tot pierdut.....tot ce am acumulat am pierdut....si sunt bani, i-am muncit de mi-au iesit ochii din cap ...
O sa fie bine intr-un final, stiu eu Smile
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de deiutza23 Mar 22 Sept 2009, 9:57 am

normal ca o sa fie bine hug pupi .
te inteleg cum e sa piuerzi bani pt care muncesti din greu,sotul se trezeste dim la 5:45 si merge la servici,lucreaza pana la 3,la 3:45 ajunge acasa,mananca si mai sta 20 de min apoi plecam la tara si lucram pana la 21 cel mai devreme,venim si luam copiii de la mama,vad de ei,ii culc si abia apoi ne linistim si noi si adoarme abia dupa 23.nu stiu cat mai rezista asa,ma rog la Dumnezeu sa-l tina sanatos si sa fie bine.
si tocmai sapt trecuta l-a anuntat un nesimtit care mai avea sa-i dea 6 mil ca nu-i mai da nici un ban.i-a lucrat sotul mai multe in primavara si i-a dat banii tot pe rand,mai avea sa-i dea astia 6 mil,nu i-a mai raspuns deloc la tel,l-a sunat de pe tel meu si nestiind nr i-a raspuns si i-a spus cu nesimtire ca el nu-i mai da nici un ban shot shot shot si cand stie cat munceste pt bani normal ca se enerveaza,dar oricum nu are ce face Sad Sad Sad .asta e,nu mai putem face nimic.
deiutza23
deiutza23
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 760
Localizare : simeria,jud. hunedoara
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de crixuta Mar 22 Sept 2009, 10:07 am

Of, e f naspa Deiutza, intr-adevar....iar astea ca cineva iti ia banii, chiar e nesimtire....eu zic ca tampitul asta o sa ne dea banii, pt ca fina ia imprumutul saptamana asta si ii da banii, si ne-au zic ca asta a mai vandut un imobil...eu nu invart asemenea bani....O sa il sun si sper ca va reactiona cinstit si ne va da banii...da e normal sa imi fac griji....
Adica sa zica, bine ca am facut niste vanzari bune, banii astia i-am avut imprumutati fara dobanda, fara nimic, acuma sa ii dau inapoi ca sa ma mai ajute Dzeu....
Sper sa fie ok, ne-ar scoate....super din kkt bee
IAR ACUMA, EFECTIV IMI FAC EXCELUL CU CHELTUIELILE, UN AC NU MAI IESE DIN CASA FARA SA STIU.....LESINA SOTUL CAND VEDE DISEARA..... lol! Da chiar m-am suparat...eu nu stiam nimic.... off topic
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de deiutza23 Mar 22 Sept 2009, 10:13 am

noi nu dam nici unul bani imprumut fara sa-l intrebam pe celalalt.si oricum dam doar la neamuri sau prieteni de incredere.
deiutza23
deiutza23
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 760
Localizare : simeria,jud. hunedoara
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de dana_mi16 Mar 22 Sept 2009, 10:15 am

hey fetele nu mai fiti supi din cauza banilor, ei vin si pleaca, daca esti sanatos si ai intelegere in familie le faci pe toate, ce sa zic la capitolul asta sunt si eu suparata, ieri am aflat ca un an de master pentru sotz este de 4200 lei in conditiile in care mai avem de plata o facultate amandi si cursul meu si multe altele si singurul care munceste este el. Ma simteam ieri ca ultimul om, nu am vrut sa scriu pentru ca nu imi place sa ma plang din cauza banilor, am vazut ca vb voi si asa am prins curaj, insa e nasol rau, tot timpul ma gandesc ca banii nu sunt importanti, dar.....
asi cu banii imprumut si noi avem dati 2600 lei si nu ii mai putem scoate, nu cred ca mai avem cum sa ii recuperam


Ultima editare efectuata de catre dana_mi16 in Mar 22 Sept 2009, 10:21 am, editata de 1 ori
dana_mi16
dana_mi16
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 38
Localizare : peste tot si nicaieri
Data de inscriere : 17/02/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de deiutza23 Mar 22 Sept 2009, 10:18 am

offfffff,DANA imi pare tare rau,stiu cum e sa te simti aiurea,mai ales ca nici eu nu-mi gasesc de lucru si de cele mai multe ori ma simt ca ultimul om SadSadSad.acum macar de cateva luni il mai ajut de sot dupa masa si macar nu mai plateste pe altcineva,dar tot e naspa sa te simti inutila:(SadSad.
deiutza23
deiutza23
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 760
Localizare : simeria,jud. hunedoara
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de dana_mi16 Mar 22 Sept 2009, 10:24 am

e, asta este, nu avem ce face, eu imi tot depun, dar nimic, Sad
dana_mi16
dana_mi16
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 38
Localizare : peste tot si nicaieri
Data de inscriere : 17/02/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de deiutza23 Mar 22 Sept 2009, 10:27 am

o sa ne gasim si noi ceva,problema e ca nu m-as duce chiar la orice,sunt si eu pretentioasa SadSad.
am plecat la plimbare,vb la pranz,paaaaaaaa.
deiutza23
deiutza23
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 760
Localizare : simeria,jud. hunedoara
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de crixuta Mar 22 Sept 2009, 10:31 am

Dana, ai dreptate, stiu ca se vor rezolva toate, mai ales ca pana acum nu am avut timp de organizarea bugetului, insa acuma chiar nu se mai pune problema, stiu ca multe din gaurile de buget sa datoreaza unei proaste organizari in casa, amandoi suntem asa, iar asta chiar nu ajuta...
Dar am pus piciorul in prag.....sunt sigura ca va fi f bine...cand eram mica radeam de tata ca venea de la piata si scria intr-un carnetel cat a dat pe legume....da el a organziat f bine bugetul familiei, mic cum a fost el...si acuma stie cat a cheltuit cu mine in facultate rade rade rade
Dar pana la urma toate lucrurile astea trebuie facute cu cap....noi nuc cheltuim f mult, insa uite ce prostii am tot facut anul asta,,,,,,nu se mai poate asa.....vine un bebe, sotul meu probabil in partea cealalta nu se muta pana in decembrie, deci va trebui sa fim cumpatati..daca e sa ma mai gandesc si cate trebuie sa cheltuim la nasterea celui mic....eheeeee

Legat de faptul ca nu aveti job, sa discuati despre asta....noi aici ne-am pus de acord asa: nu ne scoatem ochii pe cine are salariul mai mare, si daca se intampla ca unul din noi sa ramana fara job, asta e, ne vom intelege si sustine....problemele mari le-am putut trece deoarece chiar am tinut unul la altul si am gasit un umar pe care sa plangem la celalat....asta e f misto Smile
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de dana_mi16 Mar 22 Sept 2009, 10:36 am

asa este crixutza, trebuie sa fim chibzuiti, insa cand nu ai cu ce sa fi chibzuit nu stiu daca mai ai ce face, dar poate cine stie, tu una nu trebuie sa te gandesti acum la asta pentru ca bebele vine si nu trebuie sa il stresezi, iar faza cu notatul in carnetel mi se pare de un real folos, asa poti tot timpul sa stii ce ai facut cu banii macar pentru motivarea ta interioara poti sa iti notezi.
Deiutza plimbare placuta, iar de munca ne gasim noi in final si eu sunt pretentioasa, ca de nu de mult eram angajata, dar ce sa faci? unde nu-i cap...
crixutza din punctul asta de vedere nu ma plang, deoarece intre noi e o intelegere reciproca, nu se reprosaza lucruri de genul asta, ideea este ca eu sunt o fire independenta si care nu sta prea mult locului, deci ma enervez eu pe mine
dana_mi16
dana_mi16
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 38
Localizare : peste tot si nicaieri
Data de inscriere : 17/02/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de crixuta Mar 22 Sept 2009, 10:41 am

Stii de ce trag pe chestia asta cu organizarea? Ca ni s-a intamplat de f multe ori sa facem asa:
Mai avem 5 mil pe card....vai.....da credeam ca sunt 15....unde au disparut 10, ce am facut cu ei? Dupa calcule infernale, ne-am dat seama pe ce i-am cheltuit.....insa dupa ce ma organizez, voi fi in stare sa si planific bugetul familiei...deci.......va fi bine.....
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de andreea_2008 Mar 22 Sept 2009, 10:44 am

cris asa face mama cu banii, mereu uita pe ce i-a cheltuit si intra in panica pt ca ea crede ca ar treb sa aiba mai multi, ca dc nu-i are i-a pierdut etc.
andreea_2008
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de dana_mi16 Mar 22 Sept 2009, 10:59 am

asa e cixutza, si eu patesc asa, este adevarat ca nu des, ca eu stau si ma uit de doua ori pana cumpar ceva, ca nu imi place sa cheltui, uite acum trebuie sa pun pe iarna, am cativa banuti si nu stiu ce sa fac sa ma duc sa cumpar sau nu, ma gandesc ca la iarna dau mai multi bani, dar nu ma incumet sa cumpar, desi Radu ma bate la cap sa ma duc sa iau ca e mai bine acum. poate ma duc
dana_mi16
dana_mi16
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 38
Localizare : peste tot si nicaieri
Data de inscriere : 17/02/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de livia1981 Mar 22 Sept 2009, 12:28 pm

Buna fetelor!
Imi place ca se strange lume si am ce sa citesc in fiecare zi Smile

Juli m-ai lasat masca, cate chestii faine faceti acolo, trebuie sa fi o persoana extrem de calma si cu o tona de rabdare sa faci atatea lucururi cu niste pitici.
Eu nu ma descurc cu unul.
De placut n-am obervat sa-i placa ceva anume, de regula tot ce nu e voie. Adica sa se urce in pat si sa sara acolo, cam in fiecare zi ii zic ca nu e voie, cand ies din camera acolo il gasesc, in fiecare zi trage 1-2-3 trante, apoi la prize, mai nou la calculator, eu scriu la tastatura el trage de mousse.
Carti i-am dat, le rupe si le baga in gura apoi isi face greata, eventual vomita. Inca n-am cu cine sa ma inteleg, eu ii explic si ii arat animalele pe carte, el caut scame pe jos si etc.
Cris sa sti ca ai mare dreptate cu principiile mamelor. Cate n-am auzit, mai ales la tipa aia la care am fost, cu fetita de 2 luni. Are niste chestii batute in cuie si nu vrea sa renunte la ele. Oricum am terminat prietenia cu ei.
Cu mancatul si eu v-am ametit de cap, dar nu sunt deloc exagerata, nu vreau sa manance mult, ci sa manance, duminica iar mi-a facut foamea pana la 6 seara. Sad
Pe Stefan si eu l-am pus pe burtica de cand am ajuns cu el acasa. Eu am mai povestit dincolo la mamici, dar cateva mi-au sarit in cap atunci. In spital am vazut un bebe care a murit din cauza ca a vomat in somn si a inhalat, dormea pe spate, mie mi-a fost tare frica de asta. Copilul meu si acum doarme pe burta si el mi-a vomitat mult si bine, dar multumim lui Dumnezeu n-am avut probleme de inecat si altele.
Ramo imi pare rau ca n-ati rezolvat cu casa. Poate totusi rezolvati cumva in octombrie. Pupici Marei. Ce fetita desteapta ai!
Deiutza eu n-am stiut ca aveti firma de mobila, pe mine tare ma interesa daca erati mai aproape, vreau sa mai schimb cate ceva prin casa, bucataria actuala o transform in camera pt Stefan, si in balconul actual sa fac bucatarie. Sper macar la anul sa reusim asta. La noi e foarte scumpa mobila.

Uff cu banii astia, niciodata n-ajung si noi ne-am bagat intr-o mare gaura, imediat urmeaza alte cheltuieli, dar trebuie facute atunci cand e vorba de sanatate, cu toate ca uneori nu prea inteleg dc trebuie sa facem aceleasi analize doar sa-mi zica ca iasa bune si sa-mi ia un car de bani pe ele. Asta e Sad
livia1981
livia1981
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 664
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/11/2008

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de avr_dana Mar 22 Sept 2009, 12:42 pm

Buna fetelor

Am juma de ora de cand va citesc

Nu mai vb despre bani si cum se duc ei...ca ma apuca nervii zid zid si noi stam tare nasol ..eu somaj ..nici un job nu apare of of of

Ramo nasol Sad ca v-au respins dosarul, mai ales dupa ce v-ati intins atata. Asa e la noi in Ro . Pui omul pe drumuri apoi il respingi. Pop la MAra ca e o dulceata pupi

Juli....super ce ne tot pov tu. super super...SI eu sunt in " discutii
' cu socrela referitor la gradi pt David. Tot imi zice ca e prea mic..ca plange dim si nu vrea, sa nu faca febra sa nu-l strezes , ca are timp o viata sa se trezeasca de dim si sa se duca la serv, sa-l dau de la anu etc....ma boceste ...offffffff
NU pricepe ca la gradi invata sa fie disciplinat, organizat...etc ........dar n-ai cu cine vb.
Si DAv sta la gradi de la 8.30 pana la 16 max Uneori il duc pana la 9 si pe la 3 juma -4 il iau.

Cris pe seme ca vrei sa fii o mama model wink e bine sa fii informat. Stau si ma gandesc -daca stiam atatea cand l-am nascut pe DAv era altceva...dar asta este - de acu incolo sper sa-i acord toata atentia si sa fie oki.

SI intr-adevar acu invata ff repede. DAvid a invatat singur cifrele de la 3-10 , ca pe 1 si 2 i le-am aratat eu. Joaca jocuri logice pe calc, tot pe calc alege dintr-o serie de fig geo patratele sau alte forme. MA uimeste si pe mine....Are memorie de elefabt acu....numai ma rog s-o pastreze pe viitor croseta

Sincer nu mai stiu ce sa mai zic....dupa ce am citit juma de ora am uitat.se vede ca imbatranesc si nu mai am mintea unui copil rade
avr_dana
avr_dana
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 563
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de crixuta Mar 22 Sept 2009, 1:13 pm

Dana, cred ca toatele am vrea sa fim niste mame super.....dar cred ca e imposibil sa fii perfect la capitolul asta....e un proces cu multe variabile Smile Plus ca sunt atat de contienta de toate greselile care s-au facut cu mine, imi doresc pe planul asta sa fac mult mai mult....e f important pt un om....ca sa nu mai zic ca lumea de azi e mult mai dificila decat a noastra.....
Iar cu David chiar nu mi se pare decat super util sa il dai la gradi...eu dupa ce m-am obisnuit, plangeam dupa educatoarea mea....e un mediu superb pentru un copil, am numai amintiri frumoase de acolo...socializezi si inveti mai mult.....
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de andreea_2008 Mar 22 Sept 2009, 1:22 pm

eu trebuie sa plec. sa aveti o zi cat mai frumoasa wink
kiss pupi hug hug pupi kiss
andreea_2008
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 8 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 30 Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 19 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB