Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

+11
ramomic
Roxy
victoriacus
avr_dana
mariaz_09
juliennej
andreea_2008
ana_bela
crixuta
deiutza23
MagdaMarin
15 participanți

Pagina 1 din 30 1, 2, 3 ... 15 ... 30  Urmatorul

In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 Empty Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de MagdaMarin Lun 10 Ian 2011, 3:43 pm

Capitolele anterioare: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre marinmagda18 in Mier 30 Mar 2011, 6:38 am, editata de 2 ori (Motiv : Separat capitole)

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de deiutza23 Lun 10 Ian 2011, 4:09 pm

buna fetele hug .
eu nu mai am timp cat as vrea si cand am stau si lenevesc la tv,asta cand nu fac cate ceva prin casa normal.
abia de juma de ora am ajuns de la Deva,maine tot asa o tura lunga de stat am,studiez un dosar kilometric si vreau sa ma lamuresc ce si cum,am citit azi 4 ore jumate si abia am ajuns la jumate zid ,abia decifrez scrisul martorilor,tre sa fi expert la ce urat scriu unii rade .
DANA am vazut pozele,sunteti tare frumosi si tu nu arati grasa deloc deloc,nici nu ai mana groasa,nu stiu de ce zici tu ca esti grasa pupi .
va poop si mai intru eu,nu scapati de mine kiss kiss kiss .
deiutza23
deiutza23
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 760
Localizare : simeria,jud. hunedoara
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de crixuta Lun 10 Ian 2011, 4:52 pm

No, avem capitol nou Smile
Mi l-am salvat la favorites....
Deiutza, deci ai intrat in paine, ca sa zic asa, cred ca te simti fain Smile....asta apropo de painea imbietoare cumparata acu pt sot de la brutarie, offfff....
Dar de incurajare m-am probat cu cateva haine si mi-a venit inima la loc.
De-acu imi vin iarasi dupa dezmatul de Craciun, dar urmeaza sa le fac sa stea si fain Smile.
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de ana_bela Lun 10 Ian 2011, 7:51 pm

Hello
Deiutza, ce fainnnnnn!!!!!! Si mie mi-e dor de sala de judecata Smile
Pffff, n-am crezut ca o sa zic asta vreodata.
Juli, Edy nu s-a tavalit pe jos in magazin niciodata.
Atunci nu i-am luat jucaria, dar i-am cumparat-o dupa vreo luna. Moama, ce bucuros a fost!!! S-a bucurat din toata inima. Nah, asa momente nu am de gand sa ratez.
Cris, mi-e groaza de perioada adolescentei. Sunt ingrozita de droguri, bautura si alte chestii de genul asta.
Dana, v-am vazut. Frumosilor!!!! hug
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 46
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de andreea_2008 Lun 10 Ian 2011, 9:17 pm

buna fetelor
inca 2 zile si scap de sesiune Merci
andreea_2008
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de juliennej Lun 10 Ian 2011, 9:22 pm

salutare.
andrica, bafta cu examenele.inca un pic si scapi.

ana, stiu ca edy nu s-a dat pe jos..eu ziceam doar de ce am vazut aici...

cris, azi cred ca ti-a pus frate-meu cartea...cred..tre sa vb cu el.

dea,spor cu doasrul.
eu inca la lucru.copiii si parintii au fost bucurosi sa ma vada..si eu pe ei:)
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de ana_bela Lun 10 Ian 2011, 9:46 pm

Juli, sa nu crezi ca in ro nu sunt copii care se tavalesc pe jos. Sunt si aici, doar ca o incaseaza. Sad
Iannis cred ca are temperament de copil ce se tavaleste pe jos, dar sper sa il fac sa inteleaga ca nu va obtine nimic daca face asa.
E bine sa fii acasa.
Chiar ma gendeam ca imi place tare mult sa merg la Hunedoara (orasul meu natal), dar cand ajung din nou acasa ma simt, parca usurata, linistita, parvca mi se ia o piatra de pe inima. Vorba poetului there's nowhere like home (dac-am gresit, corectati-ma, chiar ma gandeam ca am cam ruginit la engleza Smile )

Andreea, bafta multa. Chiar ma gandeam ca am avut putere maaaareee sa fac master si cu 2 prunci. Acu nu stiu daca as mai face asta. Cand imi spuneati voi, ma gandeam, eh, nu-i mare lucru, dar e. Asa ca toate la vremea lor ca apoi e mai greu. hug

Cris, ma gandisem la ce ai zis tu in legatura cu proiectele pe fonduri nerambursabile. Sa sti ca eu am si firma cu obiectul principal de activitate consultanta in afaceri. Am fost si la un curs pe managementul proiecului, dar am ajuns la concluzia ca daca nu ai spate, nu obtii niciun proiect, cel putin nu ceva ce merita sa muncesti.
Daca te intereseaza am un model de contract de consultanta si ma pot interesa de comisioanele ce se practica pe la noi. Oricum, e o idee buna, doar ca trebuie sa ai pe cineva care sa te promoveze si sa reusesti sa castigi macar o licitatie importanta, ca apoi e totul relativ simplu.
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 46
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de andreea_2008 Lun 10 Ian 2011, 10:16 pm

mi-e soooomn dar mai stau vreo ora ca mai am de lucru la un proiect. asta e, sunt mai nedormita o sapt dar scap de toate si nu-mi stric nici zilele de concediu. o sa am doar cateva ore (vreo 3) de recuperat
andreea_2008
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de crixuta Mar 11 Ian 2011, 9:40 am

Neata fetelor Smile
Julie,te anunt cand imi zice sotul ca a ajuns la posta.
Handrico, multa bafta, acusica scapi.
Mie acuma noptile nedormite din sesiune nu mi se mai par asa grele comparativ cu programul pe care il am acum. Lui Andrei al meu aseara i-au trebuit 2 h sa adoarma. Inca nu s-a trezit, e obosit.
I-a ajuns ieri in manute cutiuta de sudocrem pt funduc si a uns totul in jurul lui, era alb pe manute. Cand m-am uitat la el, a inceput sa rada rade
Ana, cred ca in America se si feresc sa capsesze copiii in public, ca la ei, imediat ii reclama cineva la protectia copilului.
Legat de proiecte, nasa lui Andrei are un ONG si proiectele le-a castigat pe bune, si le-au implementat ei.
Prin cunostinte a prins doar proiecte de scris pt firme pt care a primit bani. Acuma urmeaza sa deruleze un proiect in care invata tinerii sa scrie proiecte si vreau sa particip si eu sa invat ceva. Sper sa pot Smile
Iti dai seama ca acum nu ma gandesc sa imi fac eu ONG sau ceva de genul ca nu am bani de investit. Dar daca as invata si as fi in stare, m-as gandi pe mai departe. Oricum, e destul de fain.
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de juliennej Mar 11 Ian 2011, 11:19 am

neata!
cris, ti-a pus ieri cartea.sper sa ajunga si sa va insipirati din ea.
dana,am vazut si eu pozele,nu stiu cite kg ai, dar arati suuuuuuuuuuuper!

azi merg la doctor pt testat diabetul,imi ia singe de 3 ori si apoi la doctorita mea..miine la celalalt ,cu tesatatul celulelor rosii.miine se anunta furtuna de zapda, deci ,speram ca scoala va fi inchisaaaaaaa!

zi faina!
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de crixuta Mar 11 Ian 2011, 2:23 pm

Julie, am ales niste jucarii, probabil nu toate, ca seamana unele intre ele, cum ti se par?
Pe ultimele 3 linkuri mai sunt cateva interesante, dar sunt scumpe, cam de la 2 milioane in sus, si nu prea am banii astia acum.
Dar din cele alese mi se pare ca ar fi faine pt Andrei Smile.
Bafta maine la doctor.
Eu mi-am facut si testul ala pt diabet gestational din proprie initiativa, de bei un lichid dulce si dupa o ora iti ia sange si vede daca e totul ok.
Prima si a 3-a jucarie din urmatorul link
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
A 4-a jucarie din urmatorul link
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Si astea:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de deiutza23 Mar 11 Ian 2011, 4:30 pm

buna fetele,azi am ajuns acasa tot la 15:30 si am pus la foc o oala de mancare,ca nu mai aveam mare lucru in casa.
am sarit azi peste studiat dosarul acela,ca m-a chemat o colega in sala de judecata sa vad cum sta treaba,au inceput procesele in forta,au fost cam 28 la un complet de judecata si au fost 2 complete,incep sa mai pricep si eu una alta,dar tot am emotii de numa,mai ales ca m-a anuntat colega ca tre sa merg in 31 la un proces in locul ei ca ea merge la alt proces la Blaj shot ,sper sa ma descurc,inca nu ma gandesc.
va poop si fug ca-mi vin copiii.
deiutza23
deiutza23
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 760
Localizare : simeria,jud. hunedoara
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de ana_bela Mar 11 Ian 2011, 7:28 pm

Seara buna
Cris, foarte faine jucariile si nu sunt foarte scumpe.
Deiutza, oho, stati bine daca numa 28 de cauze au fost. La Lugoj sub 80 la un complet nu sunt. Stau judecatorii si pana la 12 noaptea. zid
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 46
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de mariaz_09 Mar 11 Ian 2011, 7:58 pm

Ana_bela,stai in Timisoara?
mariaz_09
mariaz_09
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 762
Varsta : 71
Localizare : Deva
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de andreea_2008 Mar 11 Ian 2011, 8:15 pm

maine si gataaaa Merci
cris sunt convinsa ca noptile nedormite de acum o sa mi se pare nimic pe langa ce o sa fie dc o sa am un bebe mai pasare de noapte asa rade
deiutza bafta muuulta
dana am vazut pozele si arati f bine, In poza in rochita neagra esti suuuuuper. david a crescut mult si e un scump pupi
andreea_2008
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de juliennej Mar 11 Ian 2011, 8:57 pm

seara buna!

cris, tu vrei sa ii iei jucariile astea pt acum sau pt viitor?daca le vrei pt acum, sa stii ca sint destul de greu de lucrat cu ele. eu le-as da unui copil cam de 1 an jumate -2...
la virsta ,andrei are nevoie de jucarii mai mari, care sa ii foloseasca (pt acum) intreaga minuta si mai apoi sa treci ceva mai mic.
vrei sa ma iti caut ceva materile ce i le-as da lui la virsta asta?

andrica,bravo!esti aproape gata!

aici la testul ala ,se ia de 3 ori singe ,tot la o ora.nu mi-au gasit venele si am fost pe jos(lesinata)prima data..cred ca e si pt ca n-am mincat nimic.
am venit acasa ca nu mai era cine sa lucreze azi...
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de crixuta Mar 11 Ian 2011, 9:01 pm

juliennej a scris:seara buna!

cris, tu vrei sa ii iei jucariile astea pt acum sau pt viitor?daca le vrei pt acum, sa stii ca sint destul de greu de lucrat cu ele. eu le-as da unui copil cam de 1 an jumate -2...
la virsta ,andrei are nevoie de jucarii mai mari, care sa ii foloseasca (pt acum) intreaga minuta si mai apoi sa treci ceva mai mic.
vrei sa ma iti caut ceva materile ce i le-as da lui la virsta asta?

andrica,bravo!esti aproape gata!

aici la testul ala ,se ia de 3 ori singe ,tot la o ora.nu mi-au gasit venele si am fost pe jos(lesinata)prima data..cred ca e si pt ca n-am mincat nimic.
am venit acasa ca nu mai era cine sa lucreze azi...

Normal ca astept sugestii, de asta am zis sa ma ajuti hug
Faza e ca lui Andrei nu ii prea plac astea mari, ci mici, de asta ma orientasem spre ele....
De ex are animalute de plus si nu prea se joaca cu ele, sau masinile mari.
In schimb are lego-uri si cubulete mici si alte forme geometrice din diverse materiale, si e innebunit dupa ele, le taraie peste tot Smile
Sunt curioasa ce-mi zici Smile
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de andreea_2008 Mar 11 Ian 2011, 9:02 pm

julie ai grija de tine pupi
andreea_2008
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de juliennej Mar 11 Ian 2011, 9:38 pm

cris, ii plac lucrurile mici ,pt ca ei sint intr-o perioada senzitiva pt asta.adica ,daca te uiti la el,o sa vezi ca va culege de pe podea o scama pe care tu nici n-o vezi, va lua cele mai mici bucatele de hirtie, sau de lego.
dar cu jucariile e altfel pt ca cer mai multa concentrare si o perioada mai lunga de lucru cu ele.s-ar putea sa nu fie pregatit pt asta si sa il frustreze ca nu poate lucra cu ele de la inceput si atunci la va lasa balta si nu va mai fi interesat de ele.

de exepmlu, ia cutii de cadouri de 3 marimi, mare,mica si mijlocie si cu amindou miinile arata-i cum sa le cladeasca si apoi cum le poate rasturna.
pune-i in 2 boluri de plastic,mai mari ,boabe de fasole (mari)sau si mai bine vreo 10 nuci mari si arata-i cumsa le mute din unul in altul cu miinile si cind nu o mai face cu miinile da-i o lingura sau o cupa sau un pahar de plastic cu care sa le mute.fa mai intii cu nucile si apoi cu boabele de fasole.

ia-i jucarii pe care sa le impinga si sa le traga. dar nu doar de plastic.ia ceva mai greu pe care sa le care in casa. eu am la scoala 2 sticle mari cu minere pe care ei cara. asta e f indicat pt ca lucreaza muschii si postura spatelui.una o poti umple ,una fa-o mai usoara.asa ii introduci notiunile de "greu" si usor".
daca ii iei ceva care sa impinga sau sa traga, ia ca un carucior in care poti pune cartofi ca sa fie mai greu si pe care il poate cara prin casa.

lasa-l la apa.pune-i un lighean cu apa calduta si da-i 2 pahare sau ceva jucarii pe care le folositi in baie cu care sa se joace acolo.
pt ca ii plac lucrurile mici, ia o coala de hirtie ,sau o hirtie si arata-i cum sa o rupa cu degetele in bucatele mici.daca nu vrea sa o rupa,rupe-o tu si lasa bucatele pt el sa le culeaga.ii poti da ,tot asa, un bol sau ceva in ce sa le puna si el le va culege.

implica-l cind gatesti.stiu ca poate suna nerealist, dar da-i ceva sa rupa sau sa sa faca ceva cind gatesti tu.cind speli vase, pune-i lighenasul si lasa-l pe el sa-si spele farurioara chiar daca tu o speli pe urma.asa invata sa fie responsabil pt el insusi.vezi sa nu te vada ca o speli tu pt ca asta ar insemna ca tu nu-i aprecizi efortul si asta ar descuraja pe oricine.
sa-ti mai zic ,sau asteptam sa incerci astea si apoi?Smile

o sa ma uit imediat pe sietul cu jucarii si o sa-ti zic ce i-as lua eu.

andrica, merci hug


uite ce as lua eu...defapt incepi cu el de la simplu si ajungi la complex:http://www.gamatoys.ro/produse/ro/7-bebelusi/9

oricare sau toate de pe pagina 2
si la fel oricare sau toate de pe pagina 3
daca le iei pe toate ii arati cite unul pe zi si nu scoate mai mult de 2 pe saptamina.lasa-l sa se perfectioneze cu cele 2 si abia apoi scoti altul. fa-le un loc bine determinat unde il incurajezi sa le puna dupa ce termina. pe unraft la nivelul lui ar fi cel mai indicat.nu le pune ncicum intr-o cutie cu alte jucarii.


al 2-lea edit- neata!
unde sinteti fetelor?
aici e zapada, scolile inchise, uraaaa!iar m-am trezit cu noapte in cap, adica la 1.nu stiu cum sa dorm si eu mai mult:((..ziua am ochii ca de vampir, noaptea ma uit la tavan.

sa va pun un articol suuper, cititi-l cind aveti vreme:http://online.wsj.com/article/SB10001424052748704111504576059713528698754.html
nu mi-as creste copilul asa nicicum...cred ca trebuie o balanta in toate...


Ultima editare efectuata de catre juliennej in Mier 12 Ian 2011, 12:56 pm, editata de 1 ori
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de crixuta Mier 12 Ian 2011, 12:56 pm

Julie, multumesc Smile hug
Unele din chestiile astea, le fac deja, ii place sa rupa hartii, bucatele de vata in bucati mici mici si le studiaza...
O sa incerc sa ii pun cartofi in camionul de plastic.
De ridicat, ii place sa ia diverse lucruri si sa se ridice cu ele, trage de bidoanele cu apa, nimereste diverse obiecte grele pe care le tine cand se ridica in picioare.
Intr-o zi am turnat gris pe jos si l-am lasat sa se joace cu manutele, i-am dat sosetele jos si i-a placut senzatia, sa calce pe gris.
O sa incerc si cu ligheanul cu apa.
Ii place de ex sa ii incarc camionul cu jucarii, si le numar pana la 10. Apoi el le rastoarna Smile.
E innebunit sa rastoarne turnulete pe care i le construiesc. Ii place cand ii citesc poezii sau povesti, comenteaza cu mine Smile.
Si in ultima vreme ii place cand ii dau o jucarie, mi-o da inapoi, ii zic multumesc, si iar i-o dau lui. De multe ori mi-o arunca, nu se pricepe inca asa bine sa mi le dea exact in mana. Uneori scoate si sunete, ca si cum ar zice "na, poftim".
A inceput sa se joace cu mine cu mingiute mici, le aruncam de la unul la altul...
O sa ii comand jucarii, uneori am senzatia ca nu mai stiu ce sa fac cu el ca sa aiba activitati interesante Smile.
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de juliennej Mier 12 Ian 2011, 1:04 pm

neata cris:)!

fasolea, porumbul orice boabe in general sint suuper pt a dezvolta simturile din degete.
mai poti sa ii pui zapda intr-un lighean si sa-l lasi sa se joace in ea.

ce fain cred ca e... love de abia astept sa am si eu piticoata si sa fac cu ea chestii faine...

aa..ii mai poti pune apa intr-un lighean si pune obiecte acolo..unele care stau la suprafata si altele care se scufunda..pune 2 si 2..si arata-i care stau la suprafata si care nu.asta si pt copii mai mari.
mai poti pune la inghetat apa si in ea sa ascunzi ceva jucariute de plastic si sa il lasi pe el cu o lingurita sa scobeasca gheata si sa descopere.e un super senzorial exercitiu.
daca ai introdus culori,incepe cu o culoare..ia rosu de expemplu si arata-i muulte obiecte de culoare asta..culorile o sa le invete mai incolo(numele) dar e ok sa aiba dstinctia dintre ele..
pe la un an jumate, cind veniti de afara arata-i unde sa isi puna haina si papucii.ar fi indicat sa ai o agatatoare din aia pt haine la nivelul lui..
de vrei ,mai scriu..Smile [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
de nu merge ,e din wall street journal-why chinese mothers are superior


aici ninge cu tunete si fulgere.e ffffffffffffff ciudat.n-am mai vazut asa ceva..
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de crixuta Mier 12 Ian 2011, 1:35 pm

Julie, interesant articolul Smile
Asta este si dilema mea, cat de departe poti merge pentru a-ti ajuta copilul, dar fara sa faci rau....
Nu stiu daca as putea fi asa...Dar intr-adevar, ce am retinut eu de acolo, cu diferenta intre mame, are legatura cu faptul ca trebuie sa fii dispus sa uiti de tine insati ca sa il ajuti cand are nevoie, pana reuseste.
Ma gandesc unde ajungeam eu acum poate, daca parintii mei ar fi facut temele cu mine, sa fie capabili sa ma ajute acolo unde intram in impas, sa faca totul pana inteleg la mate, fizica, etc...
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de juliennej Mier 12 Ian 2011, 1:43 pm

eu cred ca oricit de bine pregatiti ar fi parintii nu poti sa il ajuti pe copil la toate materiile..si nu il poti impinge constant sa faca ceva.de asta cred ca daca il pui intr-o scoala buna unde copilul si ceea ce alege el e respectat, el va fi curios si va invata singur.e imposibl sa iti ajuti copilul la toate materiile pe toata scoala.cred ca copilul trebuie sa invete ,sa aiba simtul ala de datorie si independenta in acelasi timp.
si poate ca tinerii astia chinezi sau indinei sint f de succes in ceea ce fac,dar stiu(ca am cunoscut citiva) ca au un stress imens -acela de a-si multumi parintii constant.nu o fac pt ei,o fac pt parinti si pt ceea ce asteapta parintii de la el..
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de deiutza23 Mier 12 Ian 2011, 3:30 pm

buna fete,am trecut sa va salut doar,merg sa fac o baie lunga,sa profit ca dorm copiii.va poop,paaaaaa.
deiutza23
deiutza23
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 760
Localizare : simeria,jud. hunedoara
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de avr_dana Mier 12 Ian 2011, 5:59 pm

buna fetelor

Am citit din urma....mi-a placut . SI al meu sot nu face mare lucru in casa( mai nimic) mai ales ca socrela e pensionara iar eu vin la 13 acasa..pana aj el totul e gata. Are scuza

Fain ce povestest tu Juli . Sa stii ca sunt copii care la 3 ani nu pot rupe hartia in bucati. Si eu fac la gradi cu copiii fel de fel de chestii. Rupere, mototolire, asamblari, lipiri , snuruiri si mai sunt printre ei care intampina dificultati.
EU acu mi-am propus cu cativa dintre ei sa-i invat cifrele 1-3 ca nu le striu si nici nu le recunosc...asta avand in vedere ca pana la 4 ani trebuiau sa le stie.
Al meu pusti la 4,7 ani cat are stie sa numere 0-10 crescator si descrescator, cunoaste ora la ceas, inventeaza poezi dar la colorat/desen ii varza. Daca ii dau cea mai mica forma/figurina s-o coloreze e jale. Trage 2 mazgalituri si gata. Nu vrea sa umple spatiul cu , culoare...

Ms de "complimenturi" dar nu-s nici slaba si nici frumoasa...is doar foarte fotogenica. Toti prietenii imi spun ca ies in poze superrr....daca ar fi si realitatea asa............si am muuulte kg cred ca am muai multe ca tine acum juli.
Dar, cu o colega de serv ne-am propus ca de pe 20 sa incepem dieta...ca atunci e luna in descrestere................nu de alta dar am vrut sa ma apuc si m-am lasat rade .

Cris ce a crescut Andrei....e adorabil ( pe fb)

Deiutza e fain ca iti place ceea ce faci. Ma bucur pt tine.Bafta la proces.
Andrica gata sesiunea?

Salutari la toata lumea kiss
avr_dana
avr_dana
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 563
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 30 1, 2, 3 ... 15 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB