Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Dieta Montignac - Pagina 2 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Dieta Montignac - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Dieta Montignac - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Dieta Montignac - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Dieta Montignac - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Dieta Montignac - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Dieta Montignac - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Dieta Montignac - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Dieta Montignac - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Dieta Montignac - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Dieta Montignac - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Dieta Montignac - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Dieta Montignac - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dieta Montignac - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Dieta Montignac - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Dieta Montignac - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Dieta Montignac - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Dieta Montignac - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Dieta Montignac - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Dieta Montignac - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Dieta Montignac

+27
symos
geo
ALICET
lucky
Dolores
Gabiuta
annamaria26985
canadianca50
ivanoiuadela9
SilviaDumitrescu
piciul
danniela
diblaru maria
corina corina
aurishta
anamariacimpoieru
manus marioara
diane
Usagy
julix_2007
aisha
vilcris
an-deea
Clio_Ela
Admina
ioana soare
arime
31 participanți

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Dieta Montignac - Pagina 2 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de an-deea Dum 26 Apr 2009, 9:48 pm

Admina, de maine sunt si eu la Monti wink , de fapt eu sunt de ieri, dar de maine voi fi alaturi de tine Smile. poti bea cafeaua cu lapte cu 0.1% grasime, mai poti papa clatite Montignac (faina integrala, albus de ou, fructoza, umplute cu gem dietetic), spaghete integrale cu lapte degresat si fructoza, spaghete integrale cu brazica fara grasime,albus de ou, fructoza si caise uscate- iese o budinca perfecta Smile, ma mai gandesc si-ti ma zic Smile
an-deea
an-deea
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 205
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 2 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de aisha Lun 27 Apr 2009, 10:06 am

Admina, an-deea, multumesc pt info.

Eu inca nu ma bag. Tre' sa mai aprofundez si sa-mi fac aprovizionare si plan de mese pt o saptamana.

Inteleg ca voi incepeti cu faza I? Sa ne spuneti cat ati slabit dupa ce incheiati perioada asta.

Admina, unde e depozitul de carte?
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 2 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de an-deea Lun 27 Apr 2009, 10:48 am

Aisha, eu intentionez sa tin faza 1, timp de o luna si jumatate-2, sper sa reusesc cu minimum de abateri, ca saptamana asta e ziua verisoarei mele si sigur iesim pe undeva, iar de 1 mai e posibil sa merg la brasov. este foarte bine sa te documentezi inainte sa te apuci wink
an-deea
an-deea
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 205
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 2 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de Admina Lun 27 Apr 2009, 11:23 am

Fetele, ia uitati ce stire am gasit cautand depozitul de carte, cu pricina(am uitat cum se numeste, dar stiu sa ajung la el): Vine Montignac in Bucuresti! Smile
Si depozitul de carte e in zona gara Basarab, pe strada Petru Rares, cred ca site-ul este Acesta dar nu mai gasesc cartile Monti la vanzare...
Am mai gasit aici cartile lui Monti: Librarie si preturile cam asa le tin minte si eu. Se pot comanda si vi le trimit prin posta.
An-deea, bafta maxima si eu sper sa tin faza I cat mai strict pana dau jos cele 4kg in plus, chiar si mai mult. Plus mers pe role in parc, de cateva ori pe saptamana, poate ma reapuc si de yoga. Parca simt ca "nu am fortza" cum zice copila mea rade Am mancat cafea cu indulcitor, paine neagra cu magiun de prune, 2 felii generoase. Merci pt retetele dulci, am sa incerc sa variez, pe cat posibil, sa caut retete poate-mi fac ceva biscuiti. Si trebuie sa ma mai documentez, spui ca e permis doar albusul din ou, deci teoretic ar merge si un chec cu albusuri, faina de soia si fara grasime? Trebuie sa trec la calcule, ca nu scap fara mate... zid

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 2 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de an-deea Lun 27 Apr 2009, 11:39 am

Super ca vine Monti la Bucuresti, eu din pacate sunt la serviciu, ca e ok pretul Smile, mai ales ca este si cartea inclusa. Poti pune numai albus in cazul in care vrei mic dejun glucidic, daca nu pui grasimi, poti face checul si numai din faina integrala, in cazul in acre nu-ti place gustul de soia.
an-deea
an-deea
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 205
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 2 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de vilcris Lun 27 Apr 2009, 2:03 pm

Admina, trebuie sa-mi mai aduc si eu aminte, dar cred ca ar merge si un chec pentru micul dejun cu oul intreg, cu 1/2 faina integrala si 1/2 taraze, ulei de masline, fructoza si mai poti pune nuci sau migdale, faci tu o proportie, acolo. Eu am facut si e bun dar nu creste foarte tare si nu prea vreau sa-i pun praf de copt. Daca mai fac, pun reteta. Dac-ti faci painea cu faina integrala+tarate poti sa pui si unt pe ea sau zacusca, adica o poti combina si cu grasime.
Checul ar fi un mic dejun proteino-lipidic, cred dar painea de tarate cu o zacusca cu ulei de masline ar ramane glucidic. Mai corecta-ti-ma si voi ca sa-mi mai aduc aminte de regulile de baza.
kiss
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 2 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de aisha Lun 27 Apr 2009, 8:20 pm

Admina, bine de stiut despre vizita lui Monti in Buc.
Din toate cartile alea de pe site, ce imi recomanzi ? Ca-s multe si nu stiu ce e mai important de citit intai...Sau mai bine iau cartea de la "Felicia", de pe 7 mai?
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 2 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de Admina Mar 28 Apr 2009, 9:36 am

Aisha, iti pot trimite cartea pe care o am eu, in format electronic. Este cam de baza, este printre primele. Cat costa cartea de la rev. Felicia?
Vilcris, asa stiam si eu ca merge sa amesteci glucidele bune(ex painea neagra cu faina integrala si tarate) si grasimi. Totusi in faza I cam evitam sa combin orice grasime cu glucida. Si de ce sa nu pui praf de copt? E interzis in regimul in faza I sau ca nu e sanatos?
Eu am o problema cu taratele in aluaturi, chiar si in paine. Iese un guguloi necopt, cu un anumit fel de tarate, cele grosiere si mari. Am patit-o odata si nu mi-a placut rezultatul, deloc... mai bine o fac integrala(doar cu faina) si nu pun grasimi. Oricum am mancat numai micul dejun glucidic, si restul lipidice ieri.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 2 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de arime Mar 28 Apr 2009, 9:51 am

Admina biletul este 10 ron si aici este inclusa si cartea lui M. Montignac wink
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 2 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de vilcris Mar 28 Apr 2009, 10:34 am

Admina a scris:
Vilcris, asa stiam si eu ca merge sa amesteci glucidele bune(ex painea neagra cu faina integrala si tarate) si grasimi. Totusi in faza I cam evitam sa combin orice grasime cu glucida. Si de ce sa nu pui praf de copt? E interzis in regimul in faza I sau ca nu e sanatos?
Eu am o problema cu taratele in aluaturi, chiar si in paine. Iese un guguloi necopt, cu un anumit fel de tarate, cele grosiere si mari. Am patit-o odata si nu mi-a placut rezultatul, deloc... mai bine o fac integrala(doar cu faina) si nu pun grasimi. Oricum am mancat numai micul dejun glucidic, si restul lipidice ieri.

Admina, mie imi iese o paine de tarate foarte buna si accepatabila, cu orice fel de tarate. Pana nu demult o faceam in forma de chec dar trebuia sa o tin la cuptor vre-o 2 ore la foc mic ca sa se patrunda bine. Apoi si pentru ca sotului meu ii place mai mult coaja, am trecut la forma de lipie si o coc doar 1 ora. Sper sa am timp sa fac poze cand o fac si sa pun reteta.
Daca combini glucida buna cu grasime sub forma de ulei de masline este OK, nici un pericol.
Despre praful de copt am citit pe forumuri o gramada de discutii si printre altele cica ar contine si amidon unele si decat sa tot stau sa citesc pe ele, mai bine il evit. Il mai folosesc dar rar, ca ma gandesc si eu, cat amidon poate sa contina? Si asa mai fac si alte mici abateri, mai beau cate o cana de lapte de tara ca-mi place, beau cafea cu cofeina ca-mi place, nu mananc dimineata ca n-am mancat in viata mea, etc. Asa ca 1g de amidon la praful de copt n-o fi bai.
Da, ai dreptate, prajiturile cu tarate ies mai "aspre". Dar sunt OK. Eu la checuri si prajituri folosesc complex de tarate de la magazinele naturiste. Sunt mai fine. Am auzit pe unele fete ca le mai macina dar eu nu m-am complicat.
Mai merg la micul dejun clatite conforme.
Dar oricum in faza 1 cica ar fi bine sa evitam dulciurile pentru ca nici fructoza in exces nu este prea buna. Nu ingrasa dar te tine pe loc.
Mai poti incerca fursecuri din ou (intreg sau numai albus batut spuma), ulei de masline, cacao, migdale macinate si fructoza. Daca folosesti oul intreg si tot e cu proteina, poti pune si frisca pe ele cu fructe de padure sau capsuni.
Hai c-am luat-o razna de foame.... foame
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 2 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de aisha Mier 29 Apr 2009, 11:57 am

Admina, multumesc pt intentie dar cartea pe care o ai tu, o am si eu, descarcata de pe forum DC. Ieri, ca mi-am cumparat din oras una cu retete de tot felul (vol. 2) si am vazut ca e destul de complexa - are multe retete, chiar si meniuri pe saptamani. Urmeaza sa vad daca sunt si aplicabile pt noi.
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 2 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de Admina Joi 30 Apr 2009, 11:23 am

Aisha, am citit pe Culi ca o anumita carte de retete scrisa in colaborare cu un alt domn, e partial gresita. Eventual mai citeste pe net despre ea, sau verific-o cu indicii glicemici. Tabel IG
Si retete deja testate si dezbatute gasesti multe AICI si se specifica si faza.
Vilcris, ce ai mai facut bun? Eu ieri o ciorba cu boabe de soia si multe legume, ciuperci chiar si morcov, dar cu putina grasime si acrita cu rosii si lamaie. SI o prajiturica pe care am postat-o la dulciuri, AICI si chiar as vrea sa adunam o mica/mare colectie de retete sigure in Monti, pt cele care vrem sa pastram principiile de baza, mai mult timp. Asa o fi cu fructoza, dar nu fac excese; prefer sa am dimineata un chec cu 100g fructoza in toata cantitatea(si eu consum 10-20g la o felie) decat sa mananc salata de fructe cu fructoza si sa pun mai mult de 20g peste ele. Mai e posibilitatea sa se puna indulcitor(in cafea, ceai folosim), dar daca-mi mananca pititca din prajituri, nu vreau sa risc sa o indop cu E-uri....

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 2 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de aisha Joi 30 Apr 2009, 7:43 pm

Vad ca pe coperta e trecut numai numele lui Michel Montignac, iar titlul este: Retete & Meniuri Montignac - Vol. II". Oricum, multumesc ca mi-ai atras atentia si ca mi-ai usurat cautarea cu link-urile. Merci
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 2 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de vilcris Lun 04 Mai 2009, 1:57 pm

Admina, am mai facut bun si am facut si poze la produsele finale dar tare nu am timp acum sa le postez ca vreau sa deschid subiect cu retete. Sunt tare ocupata si la servici si acasa ca am 2 rochii pe comanda, una spre final si una o incep azi pentru o nunta de la inceputul lui iunie zid zid zid . Asa imi place mie sa-mi complic viata dar ce sa fac daca imi place sa migalesc! Si la clienta cu prima rochie i-am mai promis ca-i fac si-un permanent daca se hotaraste, ca stiu sa fac dintr-acelea care stau natural nu crete ca la oi. Asta e! Tot inainte!
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 2 Empty mesaj mutat

Mesaj Scris de arime Lun 04 Mai 2009, 2:38 pm

julix_2007 a scris:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Am aceasta carte in limba romana si am si doua carti cu retete. Cartea in romana o am si in format PDF. Daca pot fi de ajutor cuiva.... cu placere.

edit arime (este mai potrivit aici pentru fetele interesate de carte)


vilcris aici topic pt. retete mondignac wink


Ultima editare efectuata de catre arime in Lun 04 Mai 2009, 3:58 pm, editata de 1 ori
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 2 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de Admina Mar 05 Mai 2009, 10:42 am

Haideti sa va zic, saptamana trecuta am mancat bine si am slabit 2kg!!! Am mancat si ciorbita, si peste la cuptor, tzatziki, guacamole(salata de avocado, leguma/fruct intezisa fiind lipido-glucidica, dat totusi am mancat-o fara glucide si a fost ok), salate diverse cu somon, cu branzeturi, multe branzeturi, oua(omlete si ochiuri), orez basmati cu legume, salata de caracatita foame si prajituricile prezentate la Dulciuri Monti, painea neagra cu magiun, cioco neagra, fructe multe(chiar si pepene rosu, ca trebuia sa gust, desi nu e monti Embarassed) ... Una peste alta, nu simtim ca suntem la "cura"; apropo si sotul meu este pe monti beat deci suntem 2 in aceiasi barca. El a mai adaugat puiut in diverse combinatii, la meniurile mele.
Deci Julix, tu esti in faza I, nu? Iti tin pumnii sa termini comenzile pana in iunie, si fi pe pace cu pozele si retetele. Intai sa-ti termini ce ai propus Flowers
Arime, ai inceput monti, suntem colege? Oricum daca vei inlocui zaharul cu fructoza, vei evita pastele si panificatia, si nu vei mai manca dupa 19 seara, sigur o sa se vada diferenta.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 2 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de vilcris Mar 05 Mai 2009, 2:58 pm

Faza 1, faza1, asa e! Da, mai calc si stramb din cand in cand ca mai uit Embarassed
M-ai botezat, Admina. Trebuie sa-mi dai un miel ca e Monti, merge.
Sa-mi spuna si mie cineva daca stie cum e cu berea fara alcool. Merge sau nu merge? Habar n-am. Numai de n-o avea ceva porumb si zahar prin ea. Nu beau des da ma beat din cand in cand. In weekend mai ales.
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 2 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de Admina Mar 05 Mai 2009, 10:06 pm

Vilcris, Merci mea culpa. Ia pulpa:rade rade rade

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sau daca-l preferi in formatul asta:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sincer as spune ca nu merge berea, dar mai caut si eu informatii. Adevarul e, ca mai bine niste spritz, e interzis in faza 1, dar eu am mai pus in mancare wink
Eu calc stramb dimineata, mai mananc una-alta dulce, ne-monti. Atunci cand nu am prajitura facuta, intru in sevraj si pun mana pe ce apuc. Imi trece dupa cateva guri... foame Apropo, fug sa fac o turta dulce(sper sa reusesc sa o fac monti...)

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 2 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de vilcris Mier 06 Mai 2009, 3:12 pm

rade rade rade rade rade

Admina, prefer formatul 1 ca e gata facut si Monti. Formatul 2 poate doar ca animalut de casa. N-ar fi rea toata turma aia ca poate ma reprofilez in vremuri de criza si mai scot si eu un ban: lana, branza, alea, alea. rade

Sincer nu prea cred nici eu ca merge berea fara alcool dar nu stiu nici nimic despre ea. Habar n-am cat de tare pacatuiesc cand pacatuiesc. Si vreau sa stiu. Laughing
Eu la dulciuri rezist binisor. Imi trece cu 1-2 tablete de cioco neagra de 85 ca de 75 mi se pare prea dulce. Am incercat si 95 dar aia e ca fierea.

Pe mine ma bate gandul la o crema de zahar ars (pardon fructoza) sau lapte de pasare montificat. Dar cred ca am sa esuez intr-un checulet ca de cand cu croitoreala nu mai am timp de prajitureala.

Succes la prajitureala si asteptam retete si poze

kiss
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 2 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de Admina Mier 06 Mai 2009, 9:24 pm

Vilcris, eu prefer mieii pe post de animale... de gospodarie, sunt tare draguti. Ca orice pui de animal, de altfel albino
Eu sunt mare amatoare de dulciuri, as manca la orice ora; dimineata mi se apleaca daca mananc ceva sarat, neaparat praji, cozonac, chec, etc. Apropo, eu tot postez de zor la Dulciuri Montignac, daca ai ceva dulce si bun, pune acolo. Si privitor la crema de...fructoza arsa rade , nu o sa se caramelizeze fructoza, am incercat azi la turta dulce si mi-a iesit galbuie, desi am tinut-o muuult pe foc. O sa revin cu impresii despre parfait, macar cu ala sa fac pofta, montignacelor.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 2 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de arime Vin 08 Mai 2009, 6:36 pm

Admina, pot sa iau pulpa rade Arata incredibil de bine pofta

Ieri a aparut revista Felicia si atasata ei are cartea Mananc, slabesc si ma mentin , Michel Montignac, pt. doritoarele ce nu au reusit sa mearga la lansare wink 8.5 ron Smile
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 2 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de Usagy Mier 03 Iun 2009, 8:22 pm

Am luat si eu cartea, suna perfect logic ce e pe acolo, numai ca nu zice cantitatile.
Imi e tare greu sa imi dau seama cam cat as putea sa mananc pt a nu ma ingrasa la loc, avand in vedere ca am slabit deja 7 kilograme (chinuri multe, exercizii fizice, mancare mai putina ca de obicei), si in prezent nu mananc de mai mult de 1200 kalorii pe zi. Tare imi e ca daca maresc cantitatile o sa mai pun si kilograme la loc . scratch
Usagy
Usagy
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 146
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2009

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 2 Empty semi monti

Mesaj Scris de diane Mier 10 Iun 2009, 2:20 am

Am aproape 32 de ani si am avut 72.5 kg. In prezent am 65 (le am de o buna bucata de vreme). Am slabit cu multa miscare si cu un regim inspirat din Montignac - dar nu am tinut regimul propriu-zis ci mi-am insusit niste principii, oarecum si pentru ca mi se potrivesc.
Am avut perioade in care m-am mai ingrasat dar am fost atenta si am dat repede jos. Ce are cel mai mare efect la mine este sa nu mananc fainoase si dulce. Cartofi nu pot sa mananc si nici orez (nici nu-mi place) asa ca pentru astea nu trebuie sa ma sacrific. Mananc in schimb mult spanac, fasole verde, andive (ma impac excelent cu ele), salate, peste, pui (dar nu prea mult) si din cand in cand muschiulet de porc la gratar (daca nu mananc carne o perioada mai lunga de timp ma simt slabita si fara energie - o cam consum cu munca). Si mai incerc sa nu mananc seara tarziu..
Dar vreau sa subliniez inca o data ca, cel putin pentru mine, faina alba are un efect devastator - umfla mai rau ca pompa:D
avatar
diane
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 40
Varsta : 46
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 09/06/2009

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 2 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de Admina Mier 10 Iun 2009, 7:46 am

Usagy, in cartea lui Montignac vei gasi in primele capitole ceva de genul: mitul caloriilor este fals. In general principiile acestui regim sunt opuse celor din curele de slabire unde se merge pe numararea caloriilor; mancand mancaruri "bune", deci fara glucide "rele" (faina alba, orez alb, cartofi, paste din faina alba, dulciuri, zahar in orice forma, etc.) poti manca pana simti senzatia de satietate, fara probleme. Singurele principii ar fi sa nu mananci pana cazi jos foame (deci mesele trebuie mancate pe indelete, savurate, pana simti ca ai mancat destul, fara sa fi ghiftuit) si sa nu mananci seara dupa ora 19, ultima masa poate sa fie lipidica (proteino-lipidica) si inainte de acea ora, de preferat. Nu se numara caloriile, pentru ca nu conteaza, daca separi glucidele rele de lipide. Si multa lume a slabit foarte frumos, mancand montignac faza I, pana ajunge la greutatea dorita; si asta mancand pe saturate, nu infometandu-se. Tocmai se spune ca in momentul in care apare senzatia de foame, trebuie combatuta cu o gustare sau o masa, deoarece corpul tinde sa-si faca rezerve, daca este privat de alimente (spre exemplu in curele de slabire gen: un mar, 100g pui, o rosie, etc.). De aici apare si efectul yo-yo, in care kg pierdute in cura, revin dupa revenirea la alimentatia normala. La Monti te menti daca mananci monti, faza II, fara probleme; si la fel, mananci cat vrei, numai sa fie alimente permise.
Diane, asa e. Montignac este un regim alimentar, sau mai curand un stil de viata, foarte sanatos. Si multa lume stramba din nas cand aude de regimuri... Pai nu te anemiezi, nu ramai fara nutrienti si vitamine? NU, mananc mai sanatos decat un om normal si ma mentin sau slabesc. Zici ca m-a platit Michel Montignac, sa-i fac reclama, asa de convinsa sunt rade
Dar revenind, daca scoti din calcul: faina alba (nu are decat raport caloric, mai deloc fibre si vitamine...), cartoful (la fel ca si faina, nici pic de vitamina, dupa preparare), zaharul (of, cum ar trebui sa-l scoatem din alimentatie si cat de dependenti suntem de el), toate alimentele gen fast food sau cele din rafturile magazinelor (gen biscuiti, ciocolata, sticksuri, snacksuri, chipsuri, inghetata, semi-preparate, mezeluri... etc.) sunt pline de aditivi sintetici, E-uri multe cancerigene, restul tot chimicale sunt, mult zahar si potentiatori de gust No Pai ce e rau in a renunta la ei? Doar dependenta de gustul lor ne face sa renuntam greu la ele, dar pentru sanatate nu aduc nimic bun, pe termen lung.
Eu ma tot ciondanesc cu parintii mei sa-i conving sa inlocuiasca painea alba cu paine integrala/graham, macar din cea din comert, sa reduca mezelurile din alimentatia lor si a fetitei mele; sa scada consumul de carne, care numai bine nu face organismului. Dar e greu sa schimbi obiceiuri alimentare de zeci de ani, si mentalitati bine insusite.
Si eu tot un fel de monti modificat folosesc si imi e bine, deocamdata nu am mai dat jos dar ma simt ok, in pielea mea. Si mananc mult si bine, chiar si mai tarziu in seara (desi stiu ca nu e ok Embarassed ) si dulciuri monti, dupa pofta inimii.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 2 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de diane Mier 10 Iun 2009, 11:07 am

Pe mine a inceput sa ma preocupe de cativa ani problema mancatului sanatos - sau macar mai putin daunator. Din pacate pe la noi prin magazine nu prea ai ce sa alegi, trebuie sa faci un slalom foarte dibaci printre produse care mai de care mai frumos mirositoare si in acelasi timp daunatoare.
Din fericire pentru mine parintii mei s-au mutat la curte si am acces la niste produse naturale (2-3 cate or fi, sunt foarte bune). Si cateodata am revelatii si aduceri aminte de cum ar trebui sa arate un ou adevarat sau ce gust ar trebui sa aiba o capsuna culeasa din gradina. (ceea ce e trist daca stam sa ne gandim..)

Apropo de paine si faina alba am tot cautat variante si am studiat etichetele tuturor painilor de pe rafturi scratch n-am gasit nimic calumea - cel putin nu in magazinele in care as putea ajunge eu sa-mi cumpar paine. Nu mananc multa paine dar uneori, daca nu mananc carne si nici cartof/orez, simt nevoia de ceva mai plin decat frunzele:D Am descoperit apoi la Mega Image, printre pungi frumos colorate cu faina de secara de import si faina integrala de import care costa osutademii kilu' ca exista si faina integrala romaneasca, Dobrogea parca, ce are exact acelasi pret ca faina alba. Adica 23 de mii (2lei treizeci). Asa ca am luat un kg de faina si m-am dus cu ea la experta mea in d-ale gurii, adica bunica. Si am rugat-o sa faca ceva comestibil si usor de facut cu aceasta faina. Mi-a facut niste turtite coapte (cum e focaccia) nemaipomenite si a doua zi mi-a facut si painite - sa vada cum ies. Extrem de simplu de facut, foarte bune la gust si ieftine. BUUUUN!

Altfel, ce sa zic. Decat sa cumperi pateu de exemplu - mai bine il faci acasa (ca se poate face bine mersi); si decat sa mananci mezeluri mai bine mananci o carnita cinstita (chit ca si puiul ala e vai de capu lui da macar reduci din conservanti si aditivi); iar daca tot cumperi mezeluri macar cumperi din cele "vrac" si nu din cele ambalate in folie care au si mai multi conservanti.

Un singur lucru mai zic (ca si asa am fost cam off topic) apropo de oua, am aflat un lucru pe care nu il stiam. Ouale din comert au sau ar trebui sa aiba inscriptionat, in afara de data expirarii, un cod care arata cam asa:
2Ro GR 001 (de exemplu).
Cifra de dinainte de RO, care poate sa fie 1 2 sau 3 indica felul in care sunt crescute gainile de la care provin ouale. Adica 1 sunt gainile crescute pe pamnat si iarba (cum sunt cele de la tara), 2 sunt cele crescute tot la sol dar pe ciment iar 3 sunt cele crescute in baterii (adica in raft) - care nu se misca niciodata de acolo. Acum va dati seama si singure care sunt cele mai bune. Eu nu am gasit in comert decat 2 si 3 dar cred ca merita sa tineti seama de treaba asta.
Haios este ca oule cu "3" sunt de multe ori mai scumpe pentru ca sunt mai mari si mai frumoase (vezi capsunile de import - plastic curat) rade
avatar
diane
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 40
Varsta : 46
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 09/06/2009

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 2 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB