Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Dieta sau un regim de viata sanatos! EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Dieta sau un regim de viata sanatos! EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Dieta sau un regim de viata sanatos! EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Dieta sau un regim de viata sanatos! EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Dieta sau un regim de viata sanatos! EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Dieta sau un regim de viata sanatos! EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Dieta sau un regim de viata sanatos! EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Dieta sau un regim de viata sanatos! EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Dieta sau un regim de viata sanatos! EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Dieta sau un regim de viata sanatos! EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Dieta sau un regim de viata sanatos! EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Dieta sau un regim de viata sanatos! EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Dieta sau un regim de viata sanatos! EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dieta sau un regim de viata sanatos! EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Dieta sau un regim de viata sanatos! EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Dieta sau un regim de viata sanatos! EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Dieta sau un regim de viata sanatos! EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Dieta sau un regim de viata sanatos! EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Dieta sau un regim de viata sanatos! EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Dieta sau un regim de viata sanatos! EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Dieta sau un regim de viata sanatos!

+20
Marchioness
raluk0182
LRodica
diada
Gabica
Admina
cory74
adelina24
MagdaMarin
firicel
Gianina4ever
margelutamea
SilviaDumitrescu
firimitura
nadina_b2005@yahoo.com
Clio_Ela
geany
Camy
Bianca
arime
24 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! Empty Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de arime Mar 04 Noi 2008, 1:04 am

South Beach , Atkins, Michel Montignac etc... cate si mai cate, important este sa faca bine organismului, sa slabesti si sa reusesti sa te mentii la greutatea dorita!
De doresti sa scrii meniul zilnic, sa ai un mic jurnal gastronomic virtual, acesta este locul potrivit... te sfatuiesti cu suratele de suferinta pentru rezultatele dorite wink
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de Bianca Mar 30 Dec 2008, 4:10 pm

Am asteptat sa treaca Craciunul si m-am dat pe legume si fructe si salate si branza fara grasime, fac mult sport si deja am pierdut 2 kilograme. Eu am probleme mari cu greutatea si cam un an de zile nu am avut voie sa fac dieta sau efort prea mare si s-a tot pus. Acum ca am scapat nu pot decat sa trag tare sa scap de aceste muuulte kilograme in plus.
De fiecare data cand as manca ciocolata sau un cheeseburger mi-aduc aminte cum imi doresc sa arat si ce greu e cand dai jos si atunci imi piere orice pofta si ma si apuc de ceva gimnastica pentru ca am ajuns sa nu ma mai suport felul in care arat. :gerila:
Bianca
Bianca
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 90
Varsta : 38
Localizare : Germania
Data de inscriere : 16/12/2008

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de Camy Joi 22 Ian 2009, 12:56 am

buna fetelor,vreau si eu o cura de slabire,m-am cam dudulanit si chiar nu imi place,2-3 kg daca dau jos ar fi perfect.eu nu mananc mult dar manac aiurea tare,ce o fi la ce ora o fi ...deci vreau sa slabesc gata m-am hotarat. va pupic hug
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de arime Joi 22 Ian 2009, 8:05 pm

Seara buna fetelor!
Bravo de atitudine si sa o tineti tot asa!
Sunt intrata in hora, incerc sa fiu atenta la alimentatie, ca de, din august anul trecut am calcat pe langa "alimentatia sanatoasa", mi-am facut de cap si de sarbatori... nu se mai poate astfel!
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de geany Mier 01 Apr 2009, 7:06 pm

fetelor,primavara a venit si in curand va veni si vara,,,cum stam la capitolul kilograme??? zid
eu la kg ma tin bine,,,dar burtica ce o stang bine cu cureaua la pantalon ar trebui sa dispara....deci am 1,59 inaltime si 51 kg....(par lung si pieptul mare rade intra tot in gramajul meu),,, Smile
eu voi mai manca mai mult sport wink
voi cum va pregatiti pentru sezonul cald?? boo
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de Camy Mier 01 Apr 2009, 11:05 pm

buna fetelor,foarte bine geany ca ai deschis dinou acest subiect.acum ceva timp,strigam in gura mare ca vreau sa slabesc si uite,concediul meu mi-a priit rade

am ajuns la 58de kg si jumatate deci am reusit sa dau jos cele 3 kg care ma obsedau.acum sper sa incerc sa ma mentin sau chiar sa ajung la 58 fix.am fost foarte atenta la ceea ce am mancat,adica fara dulciuri,prajeli,grasimi si chiar se vede.

ARIME m-ai esti la regim,cat ai slabit?

va pupic dulce
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de arime Mier 08 Apr 2009, 10:44 am

Camy a scris:

ARIME m-ai esti la regim,cat ai slabit?

mai sunt la dieta, doar ca intrebarea potrivita ar fi: "cate kg am luat de cand nu ma mai tin serios de treaba?" zid
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de arime Vin 24 Apr 2009, 3:24 am

Eram offtopic si ni s-a atras atentia de acest lucru! Am decis sa separ topicul in doua in speranta ca pana la urma vom avea toate loc in aceasta lume virtuala a dietei! wink
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de Clio_Ela Vin 24 Apr 2009, 4:26 pm

Eu am 1,62 m si am ajuns la 58-59 kg.... ma invart pe acolo, o zi mai mult, o zi mai putin cu cate o juma de kg...
Daca e sa dau jos dau fara chin. De luni incep si eu munca (vad ca majoritatea sunteti in concediu:) Atunci nu o sa pap toata ziua, ca acum. Stiti cum e cand suntem acasa. Cand nu e nimic de facut, fuga la frigider:)
Dar zilele trecute, cand m-am pozat cu sacouasele de acum doi ani... parca parca imi venea sa ma iau la bataie Sad. Astea 4-5 kg care sunt in plus se vad, nu gluma:(
Dar mai iau un rand de poze ala mana... Cand am fost gravida am luat 26 de kg. Victor a avut 4, dar restul au ramas vreo doi ani acolo:)
Asa ca, in 10 ani am fost tot la 3 ani "alta". la 23 de ani 52 de kg, la 24 ,78 gravida, apoi, la 27 aveam 46-uscata rau, mi se ascutise barbia. apoi, pana acum 2 ani 55. Anul trecut 63, dar acum sper macar sa nu mai pun, ca de dat jos nici nu sper:)
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de nadina_b2005@yahoo.com Sam 10 Oct 2009, 5:51 pm

buna fetelor. eu vreau sa va dau o reteta sa zic asa super buna , am aflat si eu de la altele care e sanatoasa pentru organism Este vorba de drojdia de bere, contine vitaminele-B1,B2,B3,B5,B7,B8,B9,B12,B15 plus ca se mai oate folosi si pentru cosmetica..aici aveti situl--Cura cu drojdie de bere-(EcoLife)SCRIETI IN GOOGLE si pe prima pagina , primul raand accesati plus ca mai scrie despre ULEIUL DE MASLINE , si inca ceva foarte important despre LAPTE ..(daca nu am pus bine despre ce am scris rog sa fie mutat)
avatar
nadina_b2005@yahoo.com
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 132
Localizare : egy
Data de inscriere : 31/08/2009

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de firimitura Sam 10 Oct 2009, 6:33 pm

de cura cu drojdie de bere am auzit si eu acum ceva vreme dar inca nu m-am lamurit sub ce forma se gaseste aceasta drojdie si de unde pot sa o iau.ma poate ajuta cinea/??
firimitura
firimitura
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1015
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

http://firimitura.blogspot.com

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Sam 10 Oct 2009, 7:06 pm

frimitura drojdia de bere se gaseste la magazinele/raioanele alimentare sub forma de pachet mare care cred ca are 250-300 gr sau pachetele mici ca cele se unt din restaurante(de cateva grame). Este aproximativ ca o coca mai taricica - scuze dar cu altceva nu imi trece prin cap cu ce sa o aseman- (poate are altcineva alta asemanare), si de regula este folosita la paine, cozonac si toate aluaturile ce necesita dospire si crestere
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de firimitura Sam 10 Oct 2009, 7:41 pm

am inteles. ms. nu eram sigura daca e aceeasi cu drojdia proaspata pe care o stiam si eu . ms mult.
firimitura
firimitura
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1015
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

http://firimitura.blogspot.com

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de nadina_b2005@yahoo.com Dum 11 Oct 2009, 9:01 pm

sa imi spui daca faci cura si cum te simti.
avatar
nadina_b2005@yahoo.com
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 132
Localizare : egy
Data de inscriere : 31/08/2009

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de margelutamea Dum 31 Oct 2010, 9:48 pm

Ce ciudat este titlul!
Ar trebui sa fie dieta=un stil de viata sanatos, nu 'sau'.
Trebuie doar sa mancati din fiecare cate putin fara a face excese (nici in plus, nici in minus).
Corpul nostru are nevoie de variatie si moderatie.
Preponderent ar trebui sa existe in alimentatia fiecaruia legume si fructe proaspete (neprelucrate, si daca se poate nemodificate genetic), iar din cand in cand ceva carnita (fiarta sau la gratar), ceva lactate si oua, iar pe cat posibil multe seminte, nuci si miere.
AAA, si sa nu uitam miscarea (nu efortul maxim, ci moderat si constant)!
Mai renuntati la TV si calculici si iesiti afara la plimbare. Faceti-va cumparaturile din piata si mergeti pe josdus-intors in loc sa mergeti cu masina, si tot asa.
Spor la slabit si multa sanatate (pentru ca de fapt asta conteaza)!
margelutamea
margelutamea
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 280
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/11/2009

http://www.margelutamea.ro

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! Empty Haideti sa ne mentinem

Mesaj Scris de Gianina4ever Mier 30 Mar 2011, 11:37 pm

Aici astept doamnele si domnisoarele mai subtirele,sa ne spuna cum se mentin si sa ne indemnam la un stil de viata sanatos cu alimentatie echilibrata si miscare... kiss
ps.Maine va spun despre obiceiurile dar si greselile mele . wink
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de firicel Mier 30 Mar 2011, 11:51 pm

Pai avem topic despre asa ceva[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de Gianina4ever Joi 31 Mar 2011, 12:05 am

A,ok,eu m-am luat dupa Aurishta....
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 31 Mar 2011, 7:00 am

Geanina am mutat aici subiectul tau,caci mentinerea greutatii noastre depinde si de felul in care mancam.
Asa ca subiectul am unit subiectul "Cum ne mentinem" cu subiectul"Dieta sau regim de viata sanatos" in fond e acelasi lucru.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de adelina24 Joi 31 Mar 2011, 7:28 am

Nu sunt o nostalgica dupa regimul trecut DAR dece inainte de 89 nu erau ata de multe cazuri de boli cardiovasculare , de boli de ficat ca sa nu mai vorbom de fiere lenesa si boli ale pancreasului . Este la moda sa ai fierea scoasa .
Cascavalul era cu ciubote rosii . Acum daxca nu avem cascaval in frigider este o tragedie . Salam ? Pe sponci ! . Cipsuri , si alte variatii pline de e-rui ? Nexam . Smantana ? Trebuia sa te scoli de la 4 dimineata si atunci daca prindeai .
Ce mancam ? Legumele se gaseau din belsug , carne aveam ( aveam o matusa la alimentara ) preponderent pui ca cea de porc luam de la tara de la bunici ( si asta de Craciun ) .
CONCLUZIA : mancam foarte putine semipreparate din carne ( salam . crenvusti , costita , care se gasesc in orice frigider) , smantana si cascaval ff rar , gustarele intre mese nici nu se pomenea . Mancam dulciuri facute in casa traditional : clatite , cornulete , cozonac , chec si aste nu la orice ora din zi . Mancam muuulte legume .
Mergeam pe jos , nu faceam 2 pasi cu masina - benzina era la cartela si se circula o duminica fara sot si una cu sot ( ma refer la numerele de la manina ) Laughing
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de cory74 Joi 05 Mai 2011, 8:10 am

Maare dreptate ai Aglaia!!! Vezi?! Ceausescu tinea la sanatatea romanului! rade rade Iti dai seama cate calorii consumai ca sa obtii o bucatica de salam sau cascaval??? Astfel incat consumul lor era un adaos minor...de calorii !
cory74
cory74
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 49
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de Admina Joi 05 Mai 2011, 10:05 am

aglaia a scris:Nu sunt o nostalgica dupa regimul trecut DAR dece inainte de 89 nu erau ata de multe cazuri de boli cardiovasculare , de boli de ficat ca sa nu mai vorbom de fiere lenesa si boli ale pancreasului . Este la moda sa ai fierea scoasa .
Cascavalul era cu ciubote rosii . Acum daxca nu avem cascaval in frigider este o tragedie . Salam ? Pe sponci ! . Cipsuri , si alte variatii pline de e-rui ? Nexam . Smantana ? Trebuia sa te scoli de la 4 dimineata si atunci daca prindeai .
Ce mancam ? Legumele se gaseau din belsug , carne aveam ( aveam o matusa la alimentara ) preponderent pui ca cea de porc luam de la tara de la bunici ( si asta de Craciun ) .
CONCLUZIA : mancam foarte putine semipreparate din carne ( salam . crenvusti , costita , care se gasesc in orice frigider) , smantana si cascaval ff rar , gustarele intre mese nici nu se pomenea . Mancam dulciuri facute in casa traditional : clatite , cornulete , cozonac , chec si aste nu la orice ora din zi . Mancam muuulte legume .
Mergeam pe jos , nu faceam 2 pasi cu masina - benzina era la cartela si se circula o duminica fara sot si una cu sot ( ma refer la numerele de la manina ) Laughing
Aglaia, mare dreptate ai. Cand vedeam o ciocolata era sarbatoare si aia numai cu lapte, chinezeasca cu ambalaj rosu. Ce tin minte ca se gasea si avea E-uri erau delikatul, sarea de lamaie si hellas-ul... cateva gume beton si cam atat. Biscuitii populari erau tari ca piatra, deci nu aveau prea multi afanatori, vreun bicarbonat, poate... Acum cu greu gasesti ceva fara E-uri. zid
Si zice lumea ca-s nebuna, ca ma uit pe etichete, ca incerc sa evit E-urile; pe forum incerc sa ma cenzurez, ca nu e nimeni interesat (scuze, dar am fost provocata sa raspund acum wink ).
Si teoria mea, ca celulita e inventie moderna, de dupa revolutie. Erau femeile rotunjoare si atunci, dar nu cu celulita; banuiesc ca e cauzata de hormonii din mancare si de cei din pastile, ca de, contraceptivele sunt "la liber".
In alta ordine de iedei, in duminica "fara sot", mergea fiecare cu sotul alteia, nu? rade

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de Gabica Lun 02 Mar 2020, 11:30 am

Cum zicea cineva pe aici hai să ştergem praful... virtual
Să încep cu o povestioară: anul trecut am cumpărat dintr-un magazin, nu contează numele, o pereche de sandale cu platformă. Preţul nesperat de bun, erau la o mare reducere. Mi s-au potrivit le-am luat şi într-o sâmbătă am plecat cu soţul în parc. Am încălţat aceste sandale cu toc înalt, dar era cald şi mă simţeam fff bine. După o plimbare prin parcul nostru şi inhalat mult miros de mici, soţul zice: tu mă căraşi până aici împotriva voinţei mele, acum hai cu mine să mănânc mici la un anumit restaurant (nu dau nume_ celebru pt micii buni.) Asta însemna vreo 3 km pe jos; Ce mai, la întoarcere mă usturau tălpile îngrozitor. Le ţineam în cadă cu apa la duş curgând ca Jiul. Am făcut o frumoasă şi mare bătătură dar am luat şi o verucă. Abia în decembrie m-am dus la dermatolog după ce am dat cu diverse creme şi se făcues dulul mare şi ţepos ca Făt Frumos.
Mi-a cauterizat-o. Durere mare... Nu a trecut, s-a refăcut ca zmeul. Alt control, alt medic, mi-a dat plasturi, a zis că dacă nu trece o criogenează. Încă aşteptăm să vedem cum se vindecă.
Partea cea mai proastă din afacerea asta este că am mers strâmb din cauza durerii şi m-am ales cu scolioză. Când durerea de coloană m-a ţintuit la pat am înţeles că ceva nu e prea bine şi am mers la o doamnă doctor fizioterapeut care mi-a indicat kinetoterapia.
Abia ce am terminat cele 10 şedinţe. Am reuşit să dau jos 2 kg. Mai bine zis am scos apa din ţesuturi.
Acum stau legată cu un lombostat şi în fiecare dimineaţă înainte să mă dau jos din pat (nici nu deschid bine ochii) fac exerciţii de gimnastică. Am început să studiez şi partea alimentară, până acum nu prea mi-a păsat mie de carbohidraţi şi glucide. Acum realizez că partea cu alimentaţia e importantă pt mine. M-am dolofăcit şi durerea pe coloană e mare. Trebuie să dau jos măcar 6 kg.
A mai făcut kineva kineto?
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de diada Lun 02 Mar 2020, 1:41 pm

Da, eu, acum 2 ani, faceam de 2 ori pe zi, cca 25min. Eu faceam stand cu lombarul lipit de podea. Dupa incalzire ma intorceam pe burta si impingeam cu mainile in podea, ridicam umerii cat puteam. Atunci, am facut combinat cu fizioterapie. In spital. Bune au mai fost, imi indreptasem coloana!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de LRodica Mar 03 Mar 2020, 8:07 am

Am facut gimnastica medicala impreuna cu fizioterapie si masaj.
Pe mine gimnastica medicala m-a ajutat. Gimnastica si masajul mi se par cele mai ok, poate si unde scurte.
Dar curentii nu mi-au placut, mi-au creat o stare de disconfort si ma electrizam de obiectele metalice o perioada lunga dupa proceduri.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3656
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB