Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 12:52 pm Scris de ema

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Miniaturi - handmade
Dum 15 Oct 2017, 11:19 am Scris de vlad_mom

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Din materiale reciclabile 5
Mier 11 Oct 2017, 9:00 pm Scris de vlad_mom

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Mier 11 Oct 2017, 9:55 am Scris de vlad_mom

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Bijuterii fimo (33)
Sam 23 Sept 2017, 7:11 am Scris de Dorulet

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 11 Sept 2017, 1:31 pm Scris de carmendana

» Gemuri si dulceturi
Lun 11 Sept 2017, 10:21 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

pareri pro sau contra in ce priveste DIETA

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

ESTI...

55% 55% 
[ 12 ]
0% 0% 
[ 0 ]
45% 45% 
[ 10 ]

Total voturi : 22

pareri pro sau contra in ce priveste DIETA

Mesaj Scris de arime la data de Joi 23 Apr 2009, 4:40 pm

Dieta un regim alimentar sanatos sau ceva ce-ti ingradeste poftele culinare?!
Ce intelegeti prin dieta, dar printr-o alimentatie sanatoasa???
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Re: pareri pro sau contra in ce priveste DIETA

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 23 Apr 2009, 10:05 pm

Eu una nu prea sunt nici pro, nici contra, totusi acum am votat contra Neutral In general sunt pro alimentatie variata, echilibrata, contra exceselor alimentare de mancare multa si proasta(a se intelege junk food-fast food). Sunt de acord cu regimul alimentar, gen Monti si asta pt ca sunt ferm convinsa ca nu ar aparea carente majore, daca se urmeaza acest regim, timp indelungat. Dar nu inteleg rostul dietelor stricte, gen un mar dimineata, un gratar la pranz si o salata seara, deoarece efectul yo-yo nu intarzie sa apara si organismul va acumula mai mult strat adipos, dupa incetarea dietei stricte. In aceiasi categorie as baga si numararea caloriilor, deoarece putem manca o ciocolata toata ziua si atat, aia ar fi tot, desi organismul nu ar lua decat ceva energie din acest tip de aliment.
Pe de alta parte sunt ferm convinsa ca ajuta sa mancam ultima masa inainte de 19 seara si sa renuntam la produse de panificatie, paste, etc si la dulciuri(pe cat posibil foame ) In rest sa te scoli de la masa cand simti ca esti satul, nu cand simti ca plesnesti, sa mananci incet, cu rabdare mancarea si sa o savurezi. Sa consumi multe lichide in timpul zilei si sa ai grija sa-ti functioneze bine digestia, ca sa eviti acumularea toxinelor. Normal, miscare si relaxare, ca ajuta bucurie

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Joi 23 Apr 2009, 10:49 pm

eu am votat impotriva dietei pentru ca sunt motivata sa votez asa.
eu nu am tinut niciodata o dieta si din cate am vazut eu cine a tinut dieata va trai tot intr-o dieta(sau va suporta kilogramele).
eu manac orice imi place si dulce si fast food si indiferent de ora.am 160 cm si 51 de kg.,dar cum spuneam mananc orice,dar mananc putin.si dupa parerea mea sanatate inseamna miscare si alimentatie sanatoasa,organismul nostru are nevoie de toate cum spunea si admina,dar de ce sa nu mancam orice si sa marim programul de miscare???
Merci
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3418
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Vin 24 Apr 2009, 12:31 am

Si eu am votat impotriva dietelor.
Am tinut luni intregi diete, in urma cu multi ani, si nu am rezolvat mai nimic. Si va spun, am tinut cu sfintenie... Adica plangeam in fatza mancarii, si nu depaseam nici cu cateva grame...
Degeaba, fetelor, Am slabit, e adevarat, 3-4 kg intr-o luna, pe care le-am pus de fioecare data la loc in urmatoarele luni, fara sa mananc mare lucru.
Am lesinat pe strada vara, din cauza alimentatiei proaste-a se citi dieta Era vorba de o dieta fara carbohidrati.. Nu sunt sigura daca e Montignac... Dar dieta in care se indeparteaza complet carbohidratii e f periculoasa, am citit mult despre asta.

Stiti care "DIETA" si-a facut efectul??
Cea pe care nu o doresc nimanui insa. STRESSUL si problemele. Am slabit 12 kg in 6 saptamani. Si apoi nu m-am ingrasat desi am papat de toate.

Acum doi ani, cand am venit in tara aici, m-am ingrasat 7 kg... Dar nu numai din cauza mancarii. Inainte a fost o perioada de stress, si nu aveam nici timp de masa.
Dupa ce am pus cele 7 kg, m-am chinuit luni intregi iar cu regimuri. DEGEABA!!!!!!!! Apoi am inceput sa fac miscare. Am dat jos 3 sau 4 din ele, iar restul... sa stea acolo, dar eu nu ma mai chinui sa rabd ede fomica...
Mananc de toate (mai putin grasimi animale-pt ca am colesterolul ridicat),
Acum merg cand asm timp la sport, mananc ciocolata cand imi e pofta, dar nu intrec masura. (si cioco e contraindicata pt colesterol, dar nu ma abtin, pt ca imi place mult.
Cate putin din fiecare -nu kilograme intregi de dulciuri... -spun eu.
Si, bravo, Geany sunt de acord cu tine.
Cine tine dieta - completez-s i nu face miscare ramane cu kg acolo, si se chinuie poftind.

Categoric, CONTRA dietelor. (Chiar daca am cateva kg in plus... Prefer sa le pastrez daca nu pleaca singure -:)si stiu ca nu pleaca... Dar prefer sa mananc bunatatile de care am pofta.
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 42
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Vin 24 Apr 2009, 10:53 am

Eu sunt impotriva dietelor restrictive. De-a lungul timpului am auzit pe la birou sau la sala de gimnastica discutii pe tema asta si fete care tineau tot felul de diete. Nici una nu a reusit pe termen lung sa-si mentina greutatea obtinuta in urma catorva saptamani de infometare. Pentru ca multe dintre diete asta reprezentau - infometare. Diete gen - azi e zi de orez, maine e zi de branza de vaci, poimaine e zi de mere, sau doua saptamani mananci numai fructe, sau dimineata-cafea fara zahar, pranz doua oua, seara un mar.Logic ca daca nu-i dai organismului suficienta hrana acesta va incepe sa consume din rezervele proprii, insa in acelasi timp metabolismul incetineste si in momentul cand gata zici azi e ultima zi de dieta, de maine incep sa mananc normal, organismul deja nu mai stie ce este normal, el fiind obisnuit cu mancare putina si-a reglat arderile in asa fel incat sa supravietuiasca, astfel ca surplusul pana la "normal" il va depozita pentru mai tarziu, pentru zilele in care ni se nazare iar sa nu-i mai dam combustibil.
Daca mananci doar fructe timp de doua saptamani, cu toate efectele benefice ale lor si multitudinea de vitamine pe care le contin, organismul tot are nevoie pentru a functiona corect de grasimi si proteine.
Ideea e sa alegem in fiecare zi un meniu variat si echilibrat, alegand pentru fiecare grupa de nutrienti o varianta cat mai sanatoasa - grasimi vegetale in loc de grasimi animale etc... Semintele de in contin omega 3 si scad riscul de cancer la san si boli cardiovasculare, semintele de floarea soarelui contin foarte multa vitamina e- vitamina liposolubila, pe care nu o poti deci asimila daca mananci numai fructe, semintele de dovleac scad riscul de cancer la prostata (pentru barbati)Asta nu inseamna ca atunci cand urc pe munte si am ajuns la cabana nu-mi merge drept la suflet o slaninuta cu ceapa Smile. Dar nu in fiecare zi.
Trebuie sa fie o alimentatie pe care sa o adoptam permanent si cu care organismul nostru sa fie multumit.
Si asa e Ela, dieta fara sport e o chinuiala degeaba. Nu numai pentru ca multi dintre noi poftim tocmai la ce e interzis, ci si pentru ca alt aspect are un corp tonifiat prin exercitii.
Iar asta nu o stiu din carti, ci am aflat-o acum multi ani (prin liceu) pe pielea mea, cand dupa o perioada in care am zis - gata mananc mai putin ca sa slabesc, intr-adevar am slabit, dar atarnau toate cele pe mine.Si iarasi ai dreptate cu dieta fara carbohidrati ca e periculoasa. Despre ei am citit ca sunt hrana creierului, deci nu trebuie sa ne privam de ei.
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 38
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Vin 24 Apr 2009, 2:46 pm

Sunt clar contra dietei. Prefer sa mananc variat, fara grasimi, si sa ma opresc la ora 19,00. Daca mai vreau sa rontai ceva, pap un fruct ceva. Bine ca nici nu am 100kg sa-mi fac griji, mai am 4 kg de dat jos, daca pot le dau, daca nu, asta este. Intr-adevar, de la stres le dau jos intr-o saptamana Rolling Eyes dar nu doresc nimanui sa slabeasca asa. Cand o sa incep munca, o sa fie mult mai usor, e foarte mult de alergat bounce

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de vilcris la data de Vin 24 Apr 2009, 3:28 pm

Suntem obisnuiti in zilele noastre ca atunci cand pronuntam cuvantul "dieta" sa ne gandim la un regim de slabire cu restrictii si frustrari si intradevar este una din definitiile cuvantului. Dar acest cuvand are in principal o alta definitie si anume - anumite obisnuinte si reguli in ceea ce mancam si bem in mod obisnuit. Cuvantul provine din latinescul "deaeta" sau grecescul "diaita" care inseamna in traducere libera "mod de viata". Deci daca prin "dieta" intelegem un mod ordonat de a manca si bea, eu sunt pentru. Dar sunt contra curelor de slabire. kiss
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 51
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de deiutza23 la data de Vin 24 Apr 2009, 5:42 pm

eu sunt PENTRU diete,dar nu ORICE diete,ci diete echilibrate,care te invata sa alegi sa mananci sanatos.
nu pot spune ca am tinut o dieta vreodata(ma limitam la mancare cam 2 sapt cel mult si atat) pana in urma cu 1 an si jumatate cand am nascut al 2-lea copil si am ramas cu 85 de kg la 1,65.atunci am vazut ce greu e sa fi gras,oboseam repede si aratam groaznic,umblam cu hainele de gravida ca altele nu ma incapeau.la un moment dat am inceput sa tin dieta SOUTH BEACH care parerea mea e ca e o dieta echilibrata(mai putin primele 2 sapt care sunt ca sa dea un soc organismului) si am slabit cu ea 15 kg in 3 luni(bine,ca si aveam de unde zid ) si nu le-am mai pus la loc.dupa aceea nu mi-am mai permis sa mananc doar ce permitea dieta(dpdv financiar Sad) si am inceput sa mananc ce cred eu pt ca sa mai slabesc ceva.am reusit in mare parte,dar ce dau jos pun rapid la loc,exista un prag sub care e f greu sa scad,sau si dc scad pun rapid la loc,asta deoarece greutatea la care sunt acum am avut-o la 19 ani si acum am aproape 31.
sunt constienta ca acum e mult mai greu sa slabesc dar mai ales sa ma mentin,de aceea de acum optez pt alimentatie sanatoasa,mancat putin si des,din toate grupele de alimente si sport macar de 2 ori/sapt.
sper sa reusesc sa scap si de ultimele kg Smile.
deiutza23
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 760
Localizare : simeria,jud. hunedoara
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de arime la data de Sam 25 Apr 2009, 12:35 pm

vilcris a scris:Suntem obisnuiti in zilele noastre ca atunci cand pronuntam cuvantul "dieta" sa ne gandim la un regim de slabire cu restrictii si frustrari si intradevar este una din definitiile cuvantului. Dar acest cuvand are in principal o alta definitie si anume - anumite obisnuinte si reguli in ceea ce mancam si bem in mod obisnuit. Cuvantul provine din latinescul "deaeta" sau grecescul "diaita" care inseamna in traducere libera "mod de viata". Deci daca prin "dieta" intelegem un mod ordonat de a manca si bea, eu sunt pentru. Dar sunt contra curelor de slabire. kiss

subscriu Vilcris! Am votat pro dieta si anume pt. o alimentatie sanatoasa/ mod de viata! Dupa nastere am facut lucrul asta multe luni bune si am reusit combinat cu mult sport sa ajung la o greutate tare frumoasa. In timp incet, dar sigur am revenit la vechile obiceiuri... din pacate! De data asta o iau de la capat, o noua incercare in speranta ca am invatat din greseli.
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 37
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de aisha la data de Sam 25 Apr 2009, 10:01 pm

"Deci daca prin "dieta" intelegem un mod ordonat de a manca si bea, eu sunt pentru. Dar sunt contra curelor de slabire. "

Sunt de acord cu Vilcris. Am votat impotriva dietelor. totusi, principiile Montignac mi se par logice si combinarea alimentelor asa cum o recomanda el este sustinuta si de medicina chineza. Iar chinezii, stiu ei ceva, ca doar de-aia sunt civilizatie atat de veche.. Smile
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 48
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Sam 25 Apr 2009, 11:59 pm

...si cu rata atata de scurta de viata(asta era in completarea ta Smile )daca imi vezi ochii stiu exact in ce categorie ma trimiti(rasa galbena cu siguranta).
asa si eu votasem contra,clar contra curelor de slabire.si la capitolul diete de la diefeiti cunoscatori,nu chiar stiu cum sa ma pronunt,daca luam putin la bani marunti,cu multi ani in urma cum au trait oamenii,cu faina de soia(doar un exemplu intamplator) si lumea a trait cum a trait.bunicul meu are 92 de ani si a mancat slanina cu ceapa si untura pe paine,este sanatos si-si duce zilele inca bine.dar noi cei care am ajuns sa cantarim fiecare firicel de grasime suntem la fel de sanatosi??
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3418
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de aisha la data de Dum 26 Apr 2009, 9:39 am

Geany, slanina pe care o manca bunicul tau era adevarata! Noi ,acum, nu cred ca mai mancam ceva care sa nu fie ameliorat sau afanat sau mai stiu eu cum...
aisha
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de tomari la data de Dum 26 Apr 2009, 7:45 pm

In privinta dietelor ce sa spun? in ziua de azi e un fel de trend ca nu se mai zice moda.
Eu una de mica am fost obisnuita sa mananc bine dimineata si pana la amiaza. Avand o constitutie mignona si oase f mici oricat as fi mancat nu se cunostea si asta pana la 40 de ani. De-atunci a-nceput sa se schimbe macazul; cand mananc in loc de senzatia de satietate incepe cea de foame uneori cu cat avansez la mancare apare cea de tremur ca si cum n-as fi mancat nimic toata ziua. Mi-am dat seama ca s-au dereglat setarile cerebrale; daca as merge la medic mi-ar da un patrafir de analize si sfaturile gen asta nu, aia nu - odata chiar am cerut sa-mi recomande ce am voie ca erau mai putine si usor de retinut.
La 21 de ani m-am dus la mare si ma cantaresc, 38 de kg la 158 cm; cel cu cantarul ma consoleaza : lasa domnita ca la batranete veti fi o dama bine! rade
Acu multa lume imi zice ca arat mai bine la vreo 58 de kg dar la picioare au inceput varicele adica vinisoare rosii.
Deci treaba cu ingrasatul e cu dus-intors; daca se uita la fata nu vede varicele sau soldurile cam mari. Principalul e sa fim sanatoase fizic si psihic cheers
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de aisha la data de Mier 26 Aug 2009, 11:05 pm

Nu e denumita dieta, dar fiindca tot am innebunit cu totii din cauza Madonnei (care e adepta regimului macrobiotic), am zis sa va intreb: Ce parere aveti despre regimul/cura Oshawa? A tinut-o careva? Si cu ce rezultate ?
aisha
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat