Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Dieta Montignac - Pagina 3 EmptyIeri la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Dieta Montignac - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Dieta Montignac - Pagina 3 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dieta Montignac - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Dieta Montignac - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Dieta Montignac - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Dieta Montignac - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Dieta Montignac - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Dieta Montignac - Pagina 3 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Dieta Montignac - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Dieta Montignac - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Dieta Montignac - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Dieta Montignac - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Dieta Montignac - Pagina 3 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Dieta Montignac - Pagina 3 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Dieta Montignac - Pagina 3 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Dieta Montignac - Pagina 3 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Dieta Montignac - Pagina 3 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Dieta Montignac - Pagina 3 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Dieta Montignac - Pagina 3 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Dieta Montignac

+27
symos
geo
ALICET
lucky
Dolores
Gabiuta
annamaria26985
canadianca50
ivanoiuadela9
SilviaDumitrescu
piciul
danniela
diblaru maria
corina corina
aurishta
anamariacimpoieru
manus marioara
diane
Usagy
julix_2007
aisha
vilcris
an-deea
Clio_Ela
Admina
ioana soare
arime
31 participanți

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Dieta Montignac - Pagina 3 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de manus marioara Mar 25 Mai 2010, 10:40 am

Hai sa va spun si eu cate ceva.si eu am tinut o dieta asemanatoare ,am mai scris pe undeva pe aici de ea.Deci mancare:carne brinza cascaval oua si peste.Carnea are 0 gr. CH eventual urme un ou are 1,2gr iar branza nu stiu exact ca nu am tabelul la indemana.fara fructe si legume cat slabesti le introduci abia cand te mentii.Cafea fara cofeina si nici un gr de alcool.fara seminte nuci alune ,deoarece inttrerupe procesul de slabire.L-am tinut 2 luni si am slabit cam 18 kg Dimineata inainte de masa 1 cana de ceai cu 10 pic de tinctura de menta in prima luna iar a 2-a luna tinctura de trandafir;la pranz si seara la fel inainte de masa cate o cana de ceai.Acuma eu am luat ceaiul de la un dr de la ,,taifasuri'si acolo am gasit si ce sa mananci.mai aveai voie si cate o rosie ,o cana de salata de varza. un casravete...dar eu am tinut cu ce am avut +ca nu aveam timp sa fac ce scria acolo,deci nu e chiar drastica asa.La 3 zile dupa inceperea regimului aveam niste betisoare care imi arata daca se topeste grasimea.le introduceai in urina dimineata si avea 2 patratele care se colora in mov daca se topea grasimea,de la mov pal la mov inchis,cu cat era mai inchis cu atat se topea mai repede.Celalalt patrat daca aveai diabet se colora maro,eu nu am dar am incercat la sora mea si intradevar s-a colorat.In 2 luni de2 ori am calct stramb:de ziua mea Sf Marie si cand a botezat fratele meu.Am slabit 18 kg,pe care le-am mentinut 2 ani aproape pana m-am last de fumat.Vreau sa va spun ca 3 zile mi-a fost fffffgreu,dar apoi a fost floare la ureche.Intri intr-o stare de euforie oboseala nu am simtit deloc pt ca te usurezi parca plutesti.Era ca si cum as fi carat un copil in spinare in permanentasi te eliberezi.de povara .Sa va d-au un exemplu:am lasat baiatul cel mic la mamica peste noapte.Pe la 10 seara ma suna ca plange sa ma duc sal iau .EU care ma rugam de sot sa mearga mai incet pt oboseam repede ,acum abia se mai tinea dupa mine.Acum m-am apucat din nou de ea de ieriiam luat diferite ceaiuri si leam amestecat pt ca in ce-am primit de la dr scrie compozitia dar nu si cantitatile.Tinctura am gasit pe net o am de anul trecut e 8 lei stsi sper sa pot sa o tin ,pt ca am mai avut tentative dar esuate.Mananc inaintea copiilor si sotului astfel nu risc sa poftesc la ei.Daca vreti o sa mai scriu si retetelesi ce mai scrie pe foile ce le-am primitcu ceaiul. kiss bucatar Apropo se tine si astazi Rusaliile ca pe la noi se spune ca-i ,,oloagele'tot un soi de sarbatoare
manus marioara
manus marioara
helper
helper

Numarul mesajelor : 91
Localizare : calarasi
Data de inscriere : 03/01/2010

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 3 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de anamariacimpoieru Mier 29 Dec 2010, 11:29 pm

salutare fetelor, haideti sa va zic cum a stat treaba cu slabitul la mine: am tinut fel de fel de cure de slabire ba ajunsesem din ambitie sa nu mananc mai nimik zile intregi si nu dadeam jos un gram ....nu ca as fi fost grasa eram hai sa zicem bine facuta, si ma obseda faza ca nu puteam fi si eu slaba, nu stiu de ce admiram fetle foarte slabe
ei bine, de cand nu m a mai preocupat absolut deloc treaba asta si mi am canalizat atentia spre cu totul altceva, am slabit brusc, parca de la sine...iar in momentul de fata nu stiu ce sa fac ca sa mai pun ceva pe mine....sau poate o fi si cauza ca a aparut bebita tricot
iar daca reusiti sa fiti montignace , atunci e cu atat mai bine pentru sanatatea voastra
anamariacimpoieru
anamariacimpoieru
helper
helper

Numarul mesajelor : 38
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 10/08/2010

http://annebijou.blogspot.com/

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 3 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de aurishta Mar 15 Mai 2012, 9:44 pm

Hai ca m-am mutat aici de la "deslabite" Smile ca sa mai discutam despre aceasta dieta, sau mai bine-zis, stil de viata.
Cum am mai zis , eu am (re)adoptat aceasta dieta din ianuarie trecut (asa, mai lejer, din cauza ca inca alaptam),iar dupa cateva luni am intrat in "norma intreaga" Smile ,ajungamd in scurt timp la o greutate normala, ajutata fiind si de practicarea regulata a sportului.
O sa incerc sa scriu aici cateva retete pe care eu le folosesc foame
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 3 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de corina corina Mier 16 Mai 2012, 12:31 pm

Am pregatit hartia si creionul si am facut si loc pe frigider sa o pun la loc de cinste , vizibil si sugestiv : ''Deschizi frigiderul ? Ai grija ce iei din el sa te indopi !!!'' De fapt cred ca mai mare grija o sa am la ce pun in el . zid

Deci ? ura
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 3 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de aurishta Mier 16 Mai 2012, 4:33 pm

In general micul meu dejun este pe baza de glucide, dar in dimineatza asta am facut salata mea preferata pofta , deci un preparat proteino-lipidic,asta insemnand ca nu merge cu paine nu
Aveam de ieri wink fierte mazare si piept de pui. Am pregatit repede o maioneza pe care am amestecat-o cu carnea maruntita, mazarea, castraveciori si gogosari murati . Cand am chef de ceva picant, adaug si doi-trei ardei iuti murati, dar nu o fac mereu.
Toti cei din casa adora salata asta,dar eu, cel mai mult pofta
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 3 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de Admina Mier 16 Mai 2012, 4:43 pm

Asa Aura, inspira-ne! pupi
Eu spre exemplu beau-mananc ceai negru cu lapte condensat sau miere si o glucida rea: paine (neagra, dar nu prea mai fac in casa, deci nu bag mana in foc ca e monti; sau graham) cu unt (da stiu, bataita la bataita ) sau fara si gem sau o praji facuta de mine, un biscu. Deci glucida cu lipida la greu. Cand tineam monti faza I, mancam cafea cu un bob de zaharina si o paine monti facuta de mine sau paine wassa si gem fara zahar, magiun, etc. Problema e sa eu nu mananc sarat dimineata, doar dulce si nu pot manca salate, branza, peste, legume. Plus ca dupa o vreme ti se taie rau de paine monti cu gem fara zahar... ametit Astept sugestii. Merci
Parca era ok laptele 0.1% amestecat cu glucida buna, nu? Deci lapte cu cereale integrale sau fiert cu fulgi de ovaz (trebuie cautat IG) ar merge?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 3 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de aurishta Mier 16 Mai 2012, 4:59 pm

Da, eu mananc frecvent dimineata fulgi de ovaz cu lapte degresat,uneori mai adaug si fructe. Este delicios si foarte satios,4-5 ore nu-mi mai trebuie nimic.
Si.... banare baneaza si tu macar untul de pe paine wink Eu nu fac paine in casa, dar iau integrala de la VelPitar.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 3 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de Admina Mier 16 Mai 2012, 11:24 pm

Ei, eu am dat un exemplu cu meniul ne-monti, ca sa primesc exemple de meniuri monti, in genul felurilor care-mi plac. Fulgii de ovaz eu ii fierb in lapte si pun fructoza, de obicei. Asa e, sunt foarte satiosi.
Am gasit in carte: in faza I este preferabil sa nu se foloseasca nici unt si nici margarina, asa cum se va putea face in faza II. Nu folositi nici macar miere, al carei indice glicemic este crescut - 85 - dar nici dulceata obisnuita, care contine 65% zahar. Propuneri:
- marmelada din fructe fara zahar...
- branza de vaci cu 0% materie grasa sau iaurt natur/ slab
... cerealele brute (fulgi de ovaz, fulgi de 5 cereale, musli) vor putea fi mancate cu lapte degresat (cald sau rece) sau amestecate cu iaurt natur sau branza de vaci 0% grasime. In iaurt se poate pune putina marmelada de fructe, daca se doreste.
Vorba Corinei sa facem curat in frigi si sa ne cenzuram cumparaturile, de acum incolo. wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 3 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de aurishta Joi 17 Mai 2012, 9:21 am

Admina a scris:
Am gasit in carte: in faza I este preferabil sa nu se foloseasca nici unt si nici margarina, asa cum se va putea face in faza II. Nu folositi nici macar miere, al carei indice glicemic este crescut - 85 - dar nici dulceata obisnuita, care contine 65% zahar. Propuneri:
- marmelada din fructe fara zahar...
- branza de vaci cu 0% materie grasa sau iaurt natur/ slab
... cerealele brute (fulgi de ovaz, fulgi de 5 cereale, musli) vor putea fi mancate cu lapte degresat (cald sau rece) sau amestecate cu iaurt natur sau branza de vaci 0% grasime. In iaurt se poate pune putina marmelada de fructe, daca se doreste.
Cam in felul asta iau eu micul dejun glucidic. Ceaiul sau laptele degresat (cu cacao sau scortisoara,dupa gustul meu) sunt nelipsite. La acest tip de mic dejun merge painea integrala cu branza sau iaurt. Eu imi pun intotdeauna peste sandvisurile cu branza ceva, cum ar fi masline, castraveti, ardei, fasole verde cu usturoi(din salata fara grasime). Angelica este client permanent la micul meu dejun Smile ,s-a obisnuit de cand era bb Smile
Si, apropo de ce zicea Corina, intotdeauna imi cenzurez cumparaturile in supermarket. Este adevarat ca am inceput sa gandesc Monti Smile in ceea ce priveste meniul si nu imi este greu deloc. Si la restaurant cand merg, tot in stil Monti comand. Smile Am adus odata la disperare un chelner cu cerinte de genul: "fara cartofi, fara orez, fara zahar, fara cofeina" zid zid Mi-a zis ca sunt o clienta tare pretentioasa mirat,macar ca eu credeam contrariul rade
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 3 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de diblaru maria Joi 17 Mai 2012, 9:29 am

Pai nu stiu cum reusesti ,te admir eu daca cenzurez frigiderul ,urmatoarea mutare la ai mei este la cumparaturi fara mine ,faza e ca pe mine trebuie sa ma cenzurez si nu stiu cum ,parca nu mai am vointa de loc ,Doamne nu credeam ca nu pot rezista tentatiei greu.
diblaru maria
diblaru maria
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 157
Localizare : crevedia
Data de inscriere : 03/10/2010

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 3 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de danniela Joi 17 Mai 2012, 1:23 pm

Aura, rade rade noi l-am adus la disperare cand toti am comandat fara paine, totusi ne-a adus chifle pufoase si le-a pus pe masa in speranta ca le mancam si apoi de ciuda ca nu le poate pune la plata ne-a intrebat daca le luam acasa rade rade , noi nuuuuuu....
Eu nu am putut tine Monti decat prima faza si pentru putin timp. Motivul: micul dejun. Niciodata nu am mancat dimineata iar cand am inceput monti am fosrtat nota si am inceput sa urasc mancarea. Apoi am renuntat.
Cu Rina nu a fost problema ca am mancat fructe dimineata care culmea au mers si inca mai merg.
Eu zic ca o data ce tii Monti vine de la sine si selectarea gatitului. Incepi sa gandesti si sa realizezi ca de fapt face bine la toata familia nu numai tie. Parerea mea!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 3 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de aurishta Joi 17 Mai 2012, 2:50 pm

Pai nu stiu de ce te-ai cramponat de micul dejun scratch Si daca nu-l mancai, ce?! Principiul conteaza cel mai mult, restul este flexibil.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 3 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de danniela Joi 17 Mai 2012, 2:53 pm

Pentru ca mi-a intrat mie in cap sa trebuia sa tin musai "ca la carte", adica sa respect absolut orice . Acum ca m-ai intrebat ma intreb si eu la randul meu rade rade de ce nu oi fi sarit peste el....
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 3 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de aurishta Joi 17 Mai 2012, 2:59 pm

Daniela rade rade ,m-ai facut sa rad rade rade se vede ca ai fost silitoare la scoala rade
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 3 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de corina corina Joi 17 Mai 2012, 8:11 pm

Ce-mi place ! E interesant aici ! Am citit tot , acum ma duc sa iau coala ca am doua chestii de scris ca salata Aurishtei o stiam si am si facut-o de cateva ori . Deci cereale cu lapte , sandwich cu branza si masline si alte chestii...mmm pastai cu usturoi ! Bun , buuun !

Pana la 1 iunie o sa am grija sa fac cumparaturi conforme cu Monti , sa expediez din frigider ''pericolele'' , sa pun foaia la vedere si sa va citesc in fiecare zi sa am idei .

Aurishta , Admina , Merci

M-am intors , ca ieri nu rumegasem bine ce-am citit . La sandwich nu merge si o rosie ? Numai castravete si ardei ? Sau rosie ...mai la vara ? rade

Si-as mai vrea sa stiu ce fel de mic dejun e cel cu lapte si cereale ? Tot glucidic ? Ca sa stiu ce scriu aici . Si ce fel de fructe ? Banane nu si mai ce nu ?

Si ca tema pentru azi : cum si cand mancam oua ? Sa nu cumva sa uitati sa treceti pe aici . wink


Ultima editare efectuata de catre corina corina in Vin 18 Mai 2012, 12:18 pm, editata de 1 ori
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 3 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de diblaru maria Vin 18 Mai 2012, 10:58 am

Hei Corina nu stiu cum sta treaba cu oualele dar la enisiunea Oanei Cuzino,spunea sa mancam oua la greu ,cum ele detin colesterol ne ajuta sa scapam de colesterol ,penr\tru ca colesterolul din oua nu se depune pe vase si il si scoate pe cel rau din organism,nu stiu daca am explicat bine dar spunea ca ajuta si la slabit. Asa sa fie ?oricum eu mananc la greu ,le prefer cartofilor cu toate ca fierea mea ma mai atenioneza .
diblaru maria
diblaru maria
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 157
Localizare : crevedia
Data de inscriere : 03/10/2010

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 3 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de aurishta Vin 18 Mai 2012, 3:53 pm

Corina, rosiile merg cu orice! Iti dau aici o sugestie delicioasa pentru micul dejun, caci vad ca-ti place usturoiul wink .
Bruschetti in stil Monti wink :
Pregatesti un mujdei de usturoi clasic, din ala fara ulei. Prajesti cateva felii de paine integrala si, cand sunt gata, intinzi mujdeiul peste ele,apoi le ungi cu branza degresata si asezi feliute de rosii taiate subtirel.
Eu le ador! Mai pun alaturi un ceai sau un lapte( degresat) si... pofta miam-miam, sliorp-sliorp.. pofta
Cerealele cu lapte merg cu mar, banana, capsune, piersici, caise,zmeura si cu orice crezi tu ca mai merge. Eu mai pun si stafide ups ,dar mai incolo,in faza a II-a. Si e glucidic totul.
Ouale merg la mesele lipidice,deci fara paine. Stii sa faci omleta cu ciuperci??? pofta pofta
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 3 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de corina corina Dum 20 Mai 2012, 8:21 am

Intr-adevad , delicioasa sugestia cu Bruschetti ! Am notat .

Sa ma lamuresc cu cerealele astea ? Fulgii de ovaz sunt cei mai recomandati in prima faza sau pot manca si din cele cu amestec de fructe deshidratate (Musli sau cum le mai zice ) ?

Omleta cu ciuperci stiu sa fac : calesc un pic de ceapa , ciupercile si adaug ouale batute si ceva marar . Dar cred ca tu nu la asta te refereai . Smile Cred ca e vorba de ciuperci inabusite , fara ulei , plus oua . Asa-i ? Embarassed Si daca-i fara paine , trebuie ceva acru: o salata , o muratura....nu ?

Inteleg ca ochiurile trebuie mancate tot singurele (fripte , nu prajite ) , si ouale fierte nu-mi ramane decat sa le pun in salate sau sa le mananc langa o branza , o maslina , mezeluri slabe si o salata . Te rog sa ma corectezi daca am gresit , ca nu mai tin minte exact la cate am citit .

Si ca sa inchei : am intrebat de care fel e micul dejun ca banuiesc ca pranzul si cina trebuie sa fie de alt fel . Zi o vorba despre asta sa ma lamuresc . dama

Daca sunt pisaloaga , zi doua vorbe ! rade

corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 3 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de piciul Dum 20 Mai 2012, 8:39 am

Eu stiu ca fulgii de ovaz sunt recomandati ca au si fier...fibre si valoarea cea mai mica calorica dintre fulgi! cafea
Deci sa mancam pana ne merg fulgii!..si ne zboara caloriile!!!! rade
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 3 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de aurishta Dum 20 Mai 2012, 9:44 am

Eu prefer fulgii de ovaz fiindca sunt mai "curati" decat musli care contin si fulgi de porumb (cu IG mare) si alti fulgi care nu imi plac. In plus, doar stafidele imi plac din fructele alea deshidratate si de multe ori musli are si adaos de zahar. Am inteles de la cineva de specialitate ca musli de la SanoVita sunt cei mai "curati".
Omleta mea cu ciuperci este asa: pregatesc in prealabil ciupercile inabusit(merge putin ulei) cu sare si piper sau, daca am pleurotus, le prajesc pe plita pofta ,apoi bat 2 oua( si mai adaug oricate albusuri ramase de la alte preparate), prajesc omleta pe o parte iar,cand o intorc, pun pe ea ciupercile si cascaval ras,o mai las putin si-o scot in farfurie. Bineinteles, se alatura unei salate, cum ai spus.
Albusul de ou este o nepretuita sursa de proteina si nu dauneaza cu nimic organismului. Sportivii mananca omlete chiar si din 10 albusuri. Eu mai adaug si oua intregi fiindca nu-mi place gustul omletei doar din albus, dar altora le place.
Ouale merg preparate oricum,prajite, fripte, fierte. Bineinteles, prajelile sunt de evitat, dar nu trebuie excluse neaparat. Cu ouale si carnea merge orice salata din legume proaspete, iar dintre cele cu legume fierte, fara cartof, morcov ,porumb sau sfecla.
Apoi, daca micul dejun este glucidic, celelalte mese ar trebui sa fie lipidice. Eu mai introduc , cateodata, printre ele ,cate o masa glucidica, dar respectand intervalul de 3-4ore.
Daca micul dejun este lipidic, atunci ar fi chiar necesar pentru echilibrul nutritional sa existe macar o masa glucidica.
Ieri am pregatit ciorba de burta , excluzand morcovul, ca sa fie Monti wink
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 3 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de corina corina Dum 20 Mai 2012, 10:14 am

Cu fulgii m-am lamurit . Simpli si de efect !

Omleta ta ''arata'' bine , ca sa zic asa , ca deja o vizualizez la mine-ntr-o tigaie si daca are si un strop de ulei o adopt . Imi plac ciupercile si fripte ! Sunt grozave ! Si la cuptor...

Ciorba de burta o mananci...goala sau ... cu putina paine ? Embarassed Si la un asemenea pranz ce fel de mic dejun trebuie si ce manaci diseara ? rade
Mai am un pic si ma mut la tine in bucatarie ! rade Da' stiu ca daca as veni m-ai primi . love

Cand spui ca mai introduci o masa glucidica printre ele , inseamna 4 mese pe zi ? Si cate scaune ? rade Da ' tacamuri ? Glumesc , ca sa te plictisesti de atatea intrebari .

Azi e duminica stii.. Sotul meu e la piata , eu ar trebui sa gatesc o varza calita si o ciorba de loboda (ca i-am promis ) , insa eu scriu texte de cantece si te citesc pe tine si te intreb , si stau pe-aproape ... Ai inteles tu . Azi am si eu ceva timp si stau pe capul tau . rade
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 3 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de aurishta Dum 20 Mai 2012, 11:35 am

Ciorba de burta e musai sa fie fara paine, la fel si felul doi. Ieri, de pilda, am mancat friptura la gratar cu salata de fasole verde si usturoi.
Seara este de evitat cina glucidica, dar nu exclusa. Un iaurt degresat cu paine integrala este un bun remediu pentru foamea turbata de dinainte de culcare.
Eu mananc 4-5 mese pe zi, incluzand si gustarile. M-am dezobisnuit de a manca mult,asa ca nu e mare diferenta intre "masa" si "gustare". Uite cum procedez eu.
Am mereu in frigider o mancare "neutra", adica una care merge si cu, si fara paine, care poate fi alaturata oricareia dintre optiuni. Spre exemplu, o supa de legume (fara cartof, morcov sau grasime). Eu pun in aproape toate supele sau ciorbele neutre soia granule, este satioasa si "ingroasa" supa (intotdeauna mi-a placut "ciorbo-mancarea"). Daca mi-e foame inainte sa fac mancarea, nu mai astept sa chitzai wink , mananc o farfurie de supa cu paine si apoi ma apuc pe indelete de gatit Smile Iata cum am introdus o masa glucidica!
Varza aia calita merge ca o excelenta garnitura la carne, iar la ciorba de loboda nu pune grasime sau ou , foloseste orez salbatic si...nu le manca impreuna wink Nu stiu daca am mai spus asta, orezul salbatic fierbe mai greu decat cel obisnuit, deci tine cont de asta daca-l folosesti. Eu am incercat sa fac ciorba de loboda cu soia in loc de orez, dar n-am fost prea incantata.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 3 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de corina corina Dum 20 Mai 2012, 4:42 pm

Dar daca varza calita nu are carne si nici nu o mananc ca garnitura , poate fi un pranz cu paine si usturoi ? Ai inteles tu ce vreau sa spun ! wink Mamaliga intra in discutiile noastre in loc de paine vreodata ? Si ca sa inchei cu painea , sa inteleg ca o pot combina cu branza , iaurt si legume si atat ?

Iar la ciorba de loboda , pe care o pot faca mai deasa ca sa ma lipsesc de orez , pot sa pun o lingurita de smantana cand o mananc ? Daca da s-a votat , daca nu , ma mai gandesc . Intrebarea e valabila si pentru ciorba de stevie sau de pastai . Nu prea imi plac asa...clare .

Ciorbo-mancarea ta (mi-a placut asta ! rade ) ce legume mai contine ?

In ceea ce priveste numarul meselor pe zi , cred ca si mie mi-ar prinde bine sa mananc mai putin si mai des .

Iti multumesc pentru rabdare ! love
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 3 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Dum 20 Mai 2012, 6:17 pm

Moaaammaaaa da-ti trebuie multa scoala sa tii o dieta dasta wink rade Eu numai de cat am citit aci m-a luat durerea de cap si foamea rade Lipidica, glucidica..... ciorba de zarzavat dar fara zarzavat.... rade Proteinica da fara paine.... apoiiiiiiii vorba lu fimiu nu mai mori grasa, mori de foame . rade
Ma scuzati dar nu m-am putut abtine rade Mai trag si eu cate o ocheada pe aici dar ceva exact ca la carte .... recunosc ca nu as putea tine wink

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 3 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Dum 20 Mai 2012, 7:48 pm

Trebuie să mă documentez şi eu în legătură cu Monti ,să văd cu ce se mănâncă sau cum se mănâncă pe aici. Smile . Am slăbit 2 kg în 2 săpt cu dieta disociată pe 90 zile dar ieri a venit soţul acasă şi deja am stricat cura că m a pus să i fac o ciorbica de perisoare , varză şi chifteluţe şi nu m am putut abţine să nu le gust iar eu trebuia să mănânc legume. zid am ajuns la concluzia că poţi să ţii cura doar dacă sunt singura acasă că aşa nu mănânc mai nimic dar cu atâtea mirosuri în bucătărie nu mă pot abţine. Oricum nu am mâncat pâine deloc de 2 săpt. Mâine la servici o să caut să văd ce regim aveţi voi la cura asta poate e mai potrivită pt mine. wink pupici tuturor
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 46
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 3 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB