Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradina cu legume (5) - Pagina 7 EmptyAstazi la 8:46 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Gradina cu legume (5) - Pagina 7 EmptyIeri la 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Gradina cu legume (5) - Pagina 7 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Gradina cu legume (5) - Pagina 7 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gradina cu legume (5) - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Gradina cu legume (5) - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Gradina cu legume (5) - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Gradina cu legume (5) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Gradina cu legume (5) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Gradina cu legume (5) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gradina cu legume (5) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Gradina cu legume (5) - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Gradina cu legume (5) - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Gradina cu legume (5) - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Gradina cu legume (5) - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Gradina cu legume (5) - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Gradina cu legume (5) - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Gradina cu legume (5) - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Gradina cu legume (5) - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Gradina cu legume (5) - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Gradina cu legume (5)

+31
marina40
claudiana
Gabica
Admina
oanaraluca
Dorulet
Ducess
cristina07
Celya_f40
victoriacus
corina corina
clodi
valentinadof
ema
greieras
camic
dorinamisov
lennny
myky7robc
lenus70
diblaru maria
silvia s
danniela
GabitzaMami
gloriamix
Gabiuta
AlinaJ.Bijoux
amoni
violetas
T_mihaela
piciul
35 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de Celya_f40 Vin 22 Mar 2013, 6:07 pm

inainte sa postez aici, am vizitat si blogul tau wink Nu degeaba esti obsedata de verde kiss , si mie-mi place... Va admir pe voi toate aici, daca eu tot nu sunt in stare..... zid
kiss
Celya_f40
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 61
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Vin 22 Mar 2013, 6:29 pm

Cine-a zis fata ca nu esti in stare ? wink Astea sunt conditiile ! Si eu as vrea sa ma plimb ca tine peste tot ! Stiu ca nu e usor , dar fiecare isi doreste ce nu are . Nu-i asa ? rade
Si eu te admir pe tine ! Putine femei au curaj sa stapaneasca o masina asa mare si sa tina la drum lung . Sa fii mandra de tine , draga mea ! dama
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de Celya_f40 Vin 22 Mar 2013, 6:55 pm

Da, ma adaptez la conditiile pe care mi le ofera viata, o gradinita in camion, tot am...cred ca ai vazut-o. Si ma mandresc cu ce am, mai ales ca mi-a inflorit coralul...am postat undeva pe aici, dar era doar imbobocit Smile
Eu am convingerea ca fiecare dintre noi are cu ce se mandri albina
Celya_f40
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 61
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de victoriacus Vin 22 Mar 2013, 8:22 pm

Corina,imi place de mor cum canti. Felicitari din toata inima! kiss Si ca sa nu fiu chir off-topic Merci iti spun ca ai niste rasaduri superbe.Daca stiam ca Atonik e bio , imi luam si eu.Oricum vreau sa imi ia sotul meu luni niste Cropmax sa le dau avant.
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de gloriamix Vin 22 Mar 2013, 9:12 pm

Corina mirat2 frumos Cineva sa-mi inchida gura, sunt impresionata la maxim, superb superb, jos palaria, nu mai am cuvinte, felicitari, esti una bucata cantareata si agricultoreata wink bucurie
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Dum 24 Mar 2013, 9:41 am

love dama fete dragi ! M-ati facut sa zambesc si sa ma simt bine pentru toata ziua . Merci

Victoria , imi pare bine ca ''te cunosc'' ! hug Si eu am invatat multe de la tine si inca n-am reusit sa citesc tot ce ai scris pe blog . Mai frunzaresc din cand in cand pe cel cu gradina , apoi sper sa ajung si pe cel cu crosetate .

Gloria , unii se mira cum de le imbin pe astea doua : gradina si cantatul . Cu lucrul de mana li se pare ceva mai normal . Dar sa te dai jos de pe tractor si sa-ti pui tocuri , sa te machezi sclipicios si sa incepi sa canti li se pare total incompatibil . Eu zic ca daca-ti place ceea ce faci te adaptezi fara sa simti vreun efort . Totul vine din suflet ...

Si vorba Victoriei , ca sa nu fiu off topic , sa vorbim si de-ale noastre .
Ieri am plantat 18 pruno-corcodusi . Le spun asa pentru ca fac fructe mari si aromate ca si prunele , dar galbene si zemoase ca si corcodusele . Planuiesc sa inlocuiesc tot atatia pruni romanesti cu acesti corcodusi pentru ca rodesc in fiecare an si consistent . Prunii rodesc in fiecare an ... de pofta si doar o data la trei ani au productie bogata . Cum noi le folosim doar pentru licoarea aia pe care o facem toamna la cazan si o bem iarna fiarta cu piper , mi se pare corect sa ingrijim pomi productivi . Am un prun deosebit din care fac gem si compot si unul mic care a intrat pe rod anul trecut cu prune garlane . Pe acelea le mancam foarte repede . wink

Azi noapte a fost foarte frig la noi , cateva grade sub minus , dar dimineata s-a innorat si s-a mai inmuiat si gerul . Duceam grija ardeilor din rasadnita ca si-asa s-a plimbat pe acolo o rama si cred ca si un limax care mi-a lasat cateva pahare goale . Frig insa nu le-a fost ca dimineata folia era plina de picaturi de apa .

Azi ma odihnesc , diseara cant , dar abia astept sa inceapa o noua saptamana cu vreme buna sa gradinarim . kiss

Celya , love bineinteles , ca ti-am vazut plantutele ! Cum putea sa-mi scape o ... gradina asa frumoasa ! wink
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de cristina07 Mar 26 Mar 2013, 8:23 am

Corina, nu stiu cum e la tine dar la noi ninge ca in toiul iernii Sad Abia se ivise ceapa si leusteanul si acum totul e sub zapada!
In alta ordine de idei esti din ce in ce mai frumoasa pupi si arati traznet si pe tractor si la cantari!
cristina07
cristina07
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 224
Localizare : targoviste
Data de inscriere : 25/11/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Mar 26 Mar 2013, 9:17 am

dama Cristina ! Esti o draguta ! hug

Si la noi ninge la fel ! Mai tarziu fac o poza...

M-am intors cu poza ! E deprimanta , dar asta e !

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si ca sa nu va las asa... triste , mai pun o poza care mi-e draga mie . Sper sa va placa gradinarite dragi !

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de ema Mar 26 Mar 2013, 2:35 pm

Corina, in primul rand vreau sa-ti spun sa-mi place noua ta poza Te -am vazut si pe tractor si esti faina tare
Lasa nu mai fi deprimata Sa ne gandim ca e sfarsitul lui martie, nu inceputul lui decembrie
Iar rosiile astea din poza sunt....Shocked Cum au crescut asa? Nu am vazut in viata mea asa rosii Parca ar fi un copac
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de Ducess Mar 26 Mar 2013, 2:45 pm

Ema, asa le cultiva olandezii, am vazut un reportaj despre asta...si au radacinile cumva in apa, e un sistem tare sucit, dar se vede treaba ca e eficient. Am mancat si eu si, sincer, aveau gust de...plastic rade
Ducess
Ducess
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Varsta : 49
Localizare : unde toata lumea asteapta soarele
Data de inscriere : 26/02/2013

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de ema Mar 26 Mar 2013, 2:52 pm

Cele mai bune rosii le-am mancat acasa, din gradina Mai crapau de la ploaie, nu erau mereu estetice dar aveau un gust....
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Mar 26 Mar 2013, 3:14 pm

Eeee ! Eu nu v-am zis sa le mancati , bre ! rade Doar sa le... gustati culorile asa din ochi . Bineinteles ca nu sunt foarte gustoase si bio nici pe departe , dar sunt roditoare ? Cred ca sunt in substrat nu in apa , si planta cred ca are doi ani . Am vazut una si mai mare intr-o sera gigant de la NASA , dar nu mai gasesc link-ul . Asta e cercetare , nu bucatarie . Binainteles ca din gradina noastra e mai buuun ! wink

Cred ca am sa ma pozez mai des . wink Ma faceti sa ma simt foarte faina , vorba Emei . Cantareata tractorista ! Suna ... rade grozav !

Nu sunt deprimata dragele mele . Numai poza e asa . Eu cos la masina de azi dimineata si pana diseara asta am sa fac . Daca e vreme buna e multa treaba in gradina si nu mai pup eu lucru de mana . Asa ca profit din plin !
Si voua va doresc la fel de mult spor ! kiss
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de gloriamix Vin 05 Apr 2013, 6:22 pm

HAHAHA ce rosioi imens, arata super Smile
Ma bucur ca mi-a iesit leusteanul din galeata,pe care-l credeam inghetat, ma uit cu drag la el mai mai ca-mi vine sa-l si pup Smile Stevia si un mararutz micut si-au facut si ele aparitia, patrunjelul creste din ochi, gata cu frigul si zapada!! In weekendul asta imi pun ceapa, mazarea si bulbii de flori. Cartofii cred ca merg si ei pusi deja sau e prea devreme?
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Vin 05 Apr 2013, 7:44 pm

Eu n-am pus cartofi Gloria , dar Victoria sigur trebuie sa stie .

Si la mine azi a fost o raza de soare , dar acum e nor dinnou . Oricum spanacul , salata , loboda , ridichile si mararul sunt prezente la apel cu primele frunzulite . Mazarea se lasa asteptata , dar daca nu e prea rece zilele astea cred ca rasare si ea . La noi se anunta ploi dinnou , dar sa vedem ! wink
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de victoriacus Vin 05 Apr 2013, 9:27 pm

E bine de pus cartofii acum.Eu ma tot chinui cu ei de 2 saptamani ca nu ma lasa ploile astea.Am pus jumatate si acum astept sa se mai zvante pamantul love
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de danniela Sam 06 Apr 2013, 8:02 am

Cantareata tractorista!!!! Suna tare fain!!!
Eu mi-am pus patrunjel, m-am invrednicit acum doua zile si niste seminte de flori aduse din tara. Aseara erau de 1 cm , florile nu patrunjelul, asta am inteles ca iese cam dupa 2 saptamani. La mine ploua mult si plantele de aici cresc vazand cu ochii. Jardiniera mea e afara in ploaie, soare. De asta cred ca au iesit si florile. Mi-a crescut regina noptii, o raresc si pe aia si o plantez in gradina. Plus rosiile care au ramas inchircite, le-am stropit cu ceai de tutun si le-au trecut purecii. Insa mai am doar vreo 7 fire cred. Ardeiul nu a iesit deci clar nu erau semintele bune.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de Dorulet Sam 06 Apr 2013, 2:38 pm

Eu amin ghiveci patrunjel si hasmatuchi(cred ca asa-i zice),busuioc,rozmarin si acum mi-au rasarit rosiile cherry.Am uitat sa pun seminte de chilli,dar niciodata nu-i prea tarziu.Astept sa-mi rasara tot ce-am pus in jardiniere, inclusiv dovleceii, sper sa vina si caldura, sa le pot duce in gradina.
Fetelor care gradinariti,bob aveti?
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4795
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de diblaru maria Mar 09 Apr 2013, 6:04 pm

Cine stie de unde pot procura miceliu pentru ciuperci champinion ?,eu doresc sa pun pentru consum propriu,nu pentru comercializare ,si toate firmele de pe net ,dau numai cantitati mari .
diblaru maria
diblaru maria
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 157
Localizare : crevedia
Data de inscriere : 03/10/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de oanaraluca Mar 09 Apr 2013, 9:11 pm

Am vazut in supermarketul real.
Acum vreo 2-3 luni am vazut la televizor o emisiune despre mici intreprinzatori tineri sau ceva de genul. Si era un baiat care avea o ciupercarie parca la zalau. Lua compost caci asa cica se numeste din ungaria ca la noi nu face nimeni si zicea ca cumpara cu tirurile, faceau socoteli daca e rentabil care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca incaperea in care se tine compostul, etc...Dupa o perioada cand eram in real si vroiam sa iau ciuperci vad niste cutii de carton la raionul unde erau de obicei ciupercile si la care se uita toata lumea ca la felul 7. Sus scria ciuperci si pretul dar ciupercile nu erau. Si zic hop ca asta e compost din ala ca sa cresti tu singur ciupercile. Nu era nici scump si erau cutii de aprox 40cm/40cm. N-am luat ca n-am unde sa cresc ciuperci si nici nu mi-a dat prin cap sa citesc pe cutie(asta asa ca sa fiu informata) cat compost e pe cutie, cate ciuperci ar iesi... M-am uitat doar sa vad de unde e adus si pe cutii scria Ungaria.
Eu doar ti-am spus ce am vazut eu. Las fetele care se pricep in ale gradinaritului sa te indrume.
oanaraluca
oanaraluca
helper
helper

Numarul mesajelor : 61
Localizare : constanta
Data de inscriere : 03/01/2012

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Mier 10 Apr 2013, 5:12 pm

Si eu as vrea sa stiu daca se gaseste miceliu ! Cand locuiam la Pipera era o ciupercarie prin apropiere . Cand aruncau sacii cu compost luam si noi si-i udam la umbra si mai faceau o gramada de ciuperci , dar erau Pleurotus - foarte gustoase .

Cu frigul si umezeala din ultimul timp cred ca era mai bine sa produc ciuperci in rasadnite nu rasaduri de legume . rade
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de diblaru maria Mier 10 Apr 2013, 6:22 pm

Of ,daca puneam anuntul mai devreme poate apucam si eu ,in cantitati mici nu vinde nimeni ,si eu doresc decat pentru mine . Corina deci cresc si afara ciupercile ,toata lumea m-a inebunit de cap ca-mi trebuie conditii speciale ,eu vreau 2-3 saci sau cuti de compost ,sau miceliu,sa pun in pivnita pentru familie.
diblaru maria
diblaru maria
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 157
Localizare : crevedia
Data de inscriere : 03/10/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de greieras Mier 10 Apr 2013, 10:03 pm

Am reusit si eu sa greblez prin gradina, sotul mi-a facut un razor iar eu am pus arpagic -1 kg- ca la vecini era usturoiul de-o palma- M-a si intrbat vecina daca am pus ceapa - de parca eu as sta in cursul saptaminii acolo. Am tuns vita de vie ,adica sotul ca eu cu durerile mele de la coxartroza sint buna doar de ucenic. Binenteles ca ne-a luat frigul ca batea vintul si a tot incercat sa ploua-doar simbata a iesit soarele dar tot cu vint.Eu sint feriocita totusi ca am facut ceva treaba cu doua zile in plus de stat acolo.Acasa am venit marti dupaamiaza.In wekendul trecut din cauza frigului si a durerilor mele nu am fost acolo dar acum am scos pirleala(s-a nimerit ca nu reusim performanta asta mereu)Corina eu nu am rasadnita dar am pus in casa in jardiniera seminte de ardei si rosii.Stiu ca ardeii ies mai greu dar nu mi-au iesit nici rosiile-asa ca azi am pus si aici tot in jardiniera inca un rind . Crezi ca este tirziu?
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Vin 12 Apr 2013, 2:31 pm

Este cam tarziu , Greieras , dar poti sa incerci . Anul asta s-ar putea sa plantam tarziu , asa ca... Si eu am sa seman la 15 martie anul viitor . Anul asta am zis sa seman mai devreme cu o luna si nu-mi place ce-a iesit . Acum astept sa vina caldura , dac-o vrea ! wink
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de greieras Lun 15 Apr 2013, 1:58 pm

Da Corina sa stii ca acum vreo citeva ore am venit de la tara. Nu mi-a iesit nimic la tara din tot ce-am pus .Saptamina trecuta le-am acoperit cu o folie si acum erau aburite nu ca pina acum de unde reiese ca le-a fost frigDar aici acasa la geam am rosii intr-un vas frumusele au cam 4 cm. In rest - am mai mutat niste zmeura crescuta aiurea, am pus si eu usturoi - vreo 8 capatini-iar dumnica desi era duminica am pus cartofi 12o de cuiburi iar dupaamiaza am avut musafiri asa ca gratar, vin ,vorba... si gata treaba.Luni la Bucuresti - de la capat cu" alte munci"
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Lun 15 Apr 2013, 2:36 pm

Am pus si eu cincizeci de pui de coacaz pentru care am dat la schimb pui de visin de soi bun si am mai pus si vreo zece tufe de zmeura .

Azi a batut un vant teribil si cu toate ca am dormit vreo patru ore azi noapte , am iesit in gradina devreme . Am pregatit stevie pentru piata si dupa amiaza tai patrunjel si leustean . Prima zi la piata , in sfarsit ! Anul trecut pe vremea asta aveam marar , loboda si salata din plin . Acum stau in doua frunze de vreo luna si cine stie cand vor fi gata de consum . Suntem cam cu o luna in urma ca si timp pentru gradina din cauza frigului .

Mi-am adunat o galeata de susai si am facut o salata delicioasa cu ceapa uscata si otet de la gogosari . Am mancat-o cu fasole scazuta si a fost un deliciu .

Acesta e susaiul cel bun care se inmulteste mai mult prin radacini si-l ocrotesc

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si frumusetea mea de patrunjel care trebuia rarit , dar nu m-am indurat eu asta toamna

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 7 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB