Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradina cu legume (5) - Pagina 10 EmptyAstazi la 8:46 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Gradina cu legume (5) - Pagina 10 EmptyIeri la 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Gradina cu legume (5) - Pagina 10 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Gradina cu legume (5) - Pagina 10 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gradina cu legume (5) - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Gradina cu legume (5) - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Gradina cu legume (5) - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Gradina cu legume (5) - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Gradina cu legume (5) - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Gradina cu legume (5) - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gradina cu legume (5) - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Gradina cu legume (5) - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Gradina cu legume (5) - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Gradina cu legume (5) - Pagina 10 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Gradina cu legume (5) - Pagina 10 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Gradina cu legume (5) - Pagina 10 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Gradina cu legume (5) - Pagina 10 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Gradina cu legume (5) - Pagina 10 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Gradina cu legume (5) - Pagina 10 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Gradina cu legume (5) - Pagina 10 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Gradina cu legume (5)

+31
marina40
claudiana
Gabica
Admina
oanaraluca
Dorulet
Ducess
cristina07
Celya_f40
victoriacus
corina corina
clodi
valentinadof
ema
greieras
camic
dorinamisov
lennny
myky7robc
lenus70
diblaru maria
silvia s
danniela
GabitzaMami
gloriamix
Gabiuta
AlinaJ.Bijoux
amoni
violetas
T_mihaela
piciul
35 participanți

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de victoriacus Joi 16 Mai 2013, 3:17 pm

Felicitari Corina pentru toata munca ta. Cred ca ma mut mai langa tine si il trimit si pe al meu cu al tau ca tot asa stie sa vorbeasca cu doamnele de nici buna ziua nu mai au timp sa imi dea mie rade
Multumesc frumos Danniela.
Gloria,daca o plantezi primavara devreme si o uzi bine,sigur poti avea in vara rod de la zmeura.Este putin pretentioasa.Soare , caldura si apa si gata rodul.
Eu am mutat in primavara asta cativa butasi din cea remontanta mai in soare plin ca era la semiumbra si departe de cismea,si acum deja are flori
La mine au inceput capsunile,iar copiii mei sunt super incantati.In fiecare zi,cand iesim in gradina,direct la straturile cu capsuni ii gasesti Smile
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Acum am vazut ca a scris Ema ca stai in State. Daca ai cum sa pui zmeura la adapostul casei(adica mai aproape de zid) dar sa aiba soare jumatate de zi,ar fi excelent.Asa va fi protejata iarna.
Ema,zmeura remontanta e cea care produce de 2 ori pe an,sau de primavara pana toamna tarziu.Eu am si capsuni si zmeura care rodesc de acum si pana da bruma. Ultimele ingheata in gradina de verzi Smile
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de ema Joi 16 Mai 2013, 3:19 pm

Deci a mea e remontata Multumesc mult pt explicatie Victoria
Mult belsug in gradina ta
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de gloriamix Vin 17 Mai 2013, 4:21 am

Tocmai am cumparat 4 butasi de zmeur negru, nu stiu exact soiul, dar am vazut ca fermierii de pe aici nu protejeaza planta iarna, au randuri intregi, le taie in primavara, iarna ramane doar tija groasa, un bat gol care in primavara da lastarei, fructul se face pe lastarii noi. AM gasit si un filmulet pe youtube despre cum se face curatarea sau pruning. Din cate am inteles planta intra pe rod din plin dupa al 3-lea an, insa nenea de la care am cumparat butasii mi-a zis ca de anul viitor. Plantez si eu sa vad ce iese, Domnul cu mila lui, multumesc mult pt raspuns love Merci

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Edit: Se folosesc frunze de zmeur pt ceai, ati incercat?
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de ema Vin 17 Mai 2013, 9:18 am

Da pentru diaree cronica iar mugurii de zmeur am inteles ca merg foarte bine la afectiuni ginecologice (ovarul polichistic, fibroame, etc) Frunzele se recolteaza ori inainte ori dupa ce planta a inflorit Niciodata in timpul infloririi (asta am citit recent intr-o carte)
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de greieras Vin 17 Mai 2013, 2:00 pm

Hi,hi,..... iar eu citisem ca frunzele tinere de zmeura si fragute sint energizante recomandate i pentru recapatarea vitalitatii organismului.,persoanelor in virsta.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de gloriamix Vin 17 Mai 2013, 2:03 pm

Deci pricum o dau, tot e bine ca am luat butasii, daca nu fac fructe macar am ceai Smile
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de Gabica Lun 20 Mai 2013, 10:44 am

Am nevoie de un sfat: am un nuc mare în curte, face nişte nuci foarte bune, în concluzie nu vreau să-l tai; dar sub el e plin de buruieni, ce aş putea planta în jurul lui pentru a face locul frumos privirii?
e şi aproape de un gard de piatră şi aş vrea ceva să acopăr partea de jos, a gardului.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de valentinadof Lun 20 Mai 2013, 12:05 pm

Sub nuc nu prea se fac multe,cica au energie negativa si nu se dezvolta mai nimic sub ei.Sa maschezi un gard poti folosi niste vita salbatica,e un fel de iedera cataratoare.Eu asta folosesc.

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de greieras Lun 20 Mai 2013, 1:14 pm

Si eu stiu ca sub nuc nu creste mai nimic din cauza iodului. Si chiar omului ii face rau . La mine sub nucul din spatele blocului (nucul are vreo 5o de ani si s-antaltat mai sus decit blocul care are 4 etaje) este de mult timp un buxus care nici nu moare si nici na a mai crescu t si lacramiare carora le merge daca ies in fiecare an.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de gloriamix Lun 20 Mai 2013, 4:20 pm

Gabica, uite ce am gasit aici [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de Gabica Mar 21 Mai 2013, 11:06 am

Mulţumesc de răspunsuri, găsisem şi eu, mă gândeam că poate a încercat cineva şi a obţinut ceva sigur, am să încerc să pun bujori, ocupă spaţiul şi sunt şi frumoşi.

Acum altă întrebare, pe malul Jiului am văzut o parcelă unde erau multe astfel de flori:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ştie cineva ce sunt?
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de greieras Mar 21 Mai 2013, 12:44 pm

Gabica vin din gradina din spatele blocului si pe linga buxux si lacramioare sa stii ca este un dud de vreo 2 m inaltime pe care nu l-am observat pina acum. inseamna ca sint totusi plante carora le place iodul ,racoarea si ce substante or mai fi pe acolo.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de Gabica Mar 21 Mai 2013, 1:00 pm

mulţumesc greieraş
un gard viu din dud!!
e o idee....
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Mar 21 Mai 2013, 3:03 pm

Salutare , fete dragi ! love

Azi sunt foarte-foarte fericita ! Gradina mea rade si eu topai de bucurie prin ea ! In sfarsit aseara ne-a plouat ! O vreme ne-au ocolit norii care se vedeau departe in zare si ma gandeam ca iar n-o sa avem parte de un strop de ploaie . Stateam langa un gard din fundul gradinii si ma rugam ca o prigoare sa ne spele Dumnezeu de praf si sa umezeasca uscaciunea asta indelunga . Eram atat de abatuta ca nici sotul meu cel hazliu nu reusea sa ma inveseleasca . I-am spus ca daca nici acum nu ploua , am sa plang vreo doua zile .

Mai pe seara , intr-un sfarsit s-a intunecat cerul , a batut vantul o vreme si cand s-a oprit ... a inceput ploaia ! Radeam si plangeam !Am iesit afara si am stat o vreme s-a ascult sa ma satur de melodia ei de care mi-a foat atat de dor ...
Dimineata totul parca era vesel .Capsunile nu au frunze cat rod si incepusera sa se coaca asa mici si chinuite , dar acum sigur vor creste repede . Merii care atarna grei de fructe , le-au scuturat de la vant pe cele mici si si-au mai usurat crengile . Caise si piersici avem anul asta , chiar si prune romanesti care se fac cam o data la trei ani , nucii au legat frumos , ciresii si visinii la fel , deci fructe sunt in zona noastra .

Am lasat mesajul asa si am fost afara sa fac poze si sa ciugulesc cateva capsuni . Mi-a facut Victoria pofta cu pozele ! rade Mai aveam poze si de pe la Pasti , dar n-am avut timp sa le pun in Photobucket . Acum am ! wink
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de Gabica Mier 22 Mai 2013, 1:25 pm

victoriacus căpşunile arată foarte bine. e minnat să-ţi poţi mânca producţia.
tatăl meu e cel mai fericit când vine din graădină cu găleţile pline de roşii ardei, vinete, ni le lasă lângă masă şi ne îndeamnă să începem pregătirile.


Corina eşti plină de energie pentru o zi ploioasă, dar e o stare normală pentru cine îngrijeşte grădina... arată aşa bine când plouă şi mai ales după, când iese soarele şi stălucesc firele de apă pe frunzele ridicate...
Mă bucur pentru bucuria ta.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de greieras Mier 22 Mai 2013, 1:32 pm

Si eu ma bucur pentru rasadurile mele singure daca le uda poaia cit lipsesc eu de linga ele. Ca de ma gindesc ca o ploua si-n Dimbovita
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Vin 24 Mai 2013, 9:05 am

Am ramas datoare cu poze ...

Intre timp am avut parte de mult mai multa ploaie decat ne asteptam , am avut si o mica furtuna , dar n-a stricat nimic si azi a dat soarele frumos de dimineata . Sotul meu a plecat la piata incarcat cu de toate (marar , patrunjel , leustea , loboda alba si rosie , laptuci - ca salata de capatana nu mai este , spanac si ridichi ) si zilele astea a mers si vanzarea ca pe roate ( cu unele produse chiar la comanda - restaurante de regula ) . love

Asa ca am toate motivele sa zambesc si sa spun ca sunt tare fericita de cum merg treburile . Si la cantat se mai completeaza agenda cu cate o nunta sau botez , asa ca multumesc lui Dumnezeu , toate imi merg din plin ceea ce doresc la toata lumea ! hug

Am tras o tura de plivit in gradina si am zis cat imi trag sufletul la un pahar de socata sa pun cateva poze , apoi fug iar la treaba .

Va spuneam de capsuni ca rodesc grozav . Cam asa e rodul pe ele : mic , dar mult !

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Iar cele care rodesc tot anul au niste fructe mari... Am sa le pozez cand s-or pargui .

Via e plina si ea de rod . Acesta e un cabernet de exemplu :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Iar caisele si merele , cam asa :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sa va povestesc si de iarba din gradina un pic ? rade Numai un pic !
Aceasta e ceapa pentru samanta (face cepusoare in cap , ca si usturoiul calugaresc ) :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

laptuci crete , marar , loboda , toate cam pe sfarsite

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][img][/img][img][/img]

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

spanac , salata de capatana pe care o pastram pentru noi

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si rasadurile de vinete de rosii care asteapta cuminti la pahare :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Saptamana viitoare sper sa fie gata terenul pentru ele si sa ne apucam de plantat . O sa fie cam tarziu , dar asta e ! Toate sunt intarziate din moment ce pe 26 aprilie gradina arata asa :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Adica acum o luna...

Dar ii dam inainte ! Nu ne lasam deloc ! Anul asta a mers vanzarea bine , chiar si asa cu gradina intarziata , asa ca nu am de ce sa ma plang . Si daca am avea ploaie la timp , totul ar fi grozav .

Va doresc numai zile senine si gradini frumoase , fete dragi si harnicute ! kiss
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de greieras Vin 24 Mai 2013, 9:34 am

Corina iti doresc sa fii sanatoasa, sa ai forta si sa te bucurii de rezultatele muncii tale caci Dumnezeu iti da dupa inima si dragostea care le pui in toate. Ca tot vorbisi de usturoi calugaresc spunem si mie ce inseamna exact. Am avut si eu in curte anul trecut-ca rezultat al umor fire de usturoi puse si nederanjate pe linga trandafiri-In primavara am pus o parte de acele seminte in pamint ca expweriment. Acum sin rasarite sint niste firisoare subtiri de usturoi de vreo 10 cm inaltime. Cum se dezvolta in continuare si daca le mai insamintez inca o data anul urmator as vrea sa stiu. Oricum stiu ca esti ocupata dar raspunsul nu-l voi putea citi decit luni dupaamiaza ca azi deja e vin eri. Multumesc aniticipat.Mult spor lsa treburi.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de marina40 Vin 24 Mai 2013, 9:44 am

Iti admir ceapa Corinuto la mine in zona nu este asa ceva,ustoroi am si eu.
Greieras eu am semanat usturoiul pe rand si l-am lasat 2 ani,a crescut tare frumos ,dupa accea l-am scos toamna si care a fost mare l-am folosit si care era mai marunt l-am pus iarasi pe strat.Cam la 2,3 ani mai seaman in ceva loc mai retras sa poata ramane in pamant si sa nu ma incurce.
marina40
marina40
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 255
Localizare : zalau
Data de inscriere : 10/04/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de greieras Vin 24 Mai 2013, 9:57 am

Asa deci! Eu initial cin am citit pe undeva ca daca pui linga trandafiri usturoi nu mai face purici asa am facut. Si nu am avut nimic si nici timp asa ca sta pe acolo de vreo 4=5 ni dar purici la trandafiri tot am avut in fiecare an.Anul trecut mirata de bulbi astia din virf i-am cules si m-am gindit ca e ca la ceapa de arbagic. mi-am zis sa fac o experienta si am presarat doua rinduri de vreo 2 m deminte de alea si ma gindeam cind se face asta mare?Sa vezi ce "legaturi" mari de usturoi am pe linga trandafiri prin curte. Acum am probleme cu facutul pozelor dar sper sa rezolv si sa pun sa le vedeti. oricum mersi de raspuns. Iti doresc si tie numai bine.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de annamaria26985 Vin 24 Mai 2013, 12:38 pm

corina te admir ai o vointa si un optimism ! bucurie ai o gradina frumoasa, la salata verde si la loboda m-am uitat tare cu drag.. la mine sunt mici, mici. Ceapa verde am din belsug, in rest sunt mici si pricajite si asteapta si o tura de plivit dupa ploile astea. Eu am pus in gradina destul de tarziu, in primele luni de sarcina mi-a fost cam rau, dar sper ca se vor face de toate si la mine. Am pus fasole oloaga, fasole de ruda, ceapa. ardei, usturoi(de anul trecut), salata, rosii, castraveti, morcovi si un rand de patrunjel. Am si niste loboda pierduta si cam atat. Am sa fac si poze cand ma va lasa ploaia.
Pup toate harnicutele!
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de gloriamix Vin 24 Mai 2013, 6:36 pm

SI eu ma uit cu drag la loboda rosie, eu mi-am adus seminte din Romania, le-am pus, le-am ghilit, le-am cantat si cand au iesit m-am trezit cu loboda porceasca rade Nah, seminte cumparate de pe piata, unii sunt in stare sa-si vanda si sufletul numai sa faca un ban, mi-a fost asa de ciuda pe babutza care le-a vandut ca m-a pacalit. Acum am un fir de loboda rosie pe care incerc sa-l protejez sa-mi faca seminte, un singur fir de parca-i botul de aur din curte rade Si ala l-am primit cu chiu si vai de la mama intr-o scrisoare, mi-a trimis ea mai multe seminte dar nu au iesit toate. Of of, ce ti-e si cu dorul asta de toate alea de acasa...
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Vin 24 Mai 2013, 7:40 pm

Am zis sa va citesc inainte sa plec si sa si scriu ceva . love

Gloria , ca sa ai multe seminte de loboda rupe-i varful , lasandu-i cam doua randuri de frunze . De acolo va face lastari noi si firul tau de loboda va deveni o tufa frumoasa .

Greieras , usturoiul asta calugaresc , salbatic intr-un fel (dupa felul in care se inmulteste ) , rasare si singur daca il pui langa un gard unde sa nu sapi . Din ''semintele'' , adica usturoiasii mici iese planta mai mica sau mai mare , dupa marimea semintei . Cel mai bine e sa fie puse din toamna . Am sa fac si eu poze la al meu sa vezi cam cat a crescut . Deja are flusti .De regula pe cel de seminte il pun printre capsuni , dar anul asta nu am apucat . Si ceapa din poza e la fel . Face cepusoare mici in cap si le seman toamna . Nu e asa timpurie ca ceapa din arpagic , dar pentru mine asta e secretul : vand ceapa verde si usturoi cand se cam termina de pe piata . Asa macar are un pret rezonabil . Iar ceapa asta e foarte dulce !

Marina , la voi de ce nu e ceapa ? Nu-i prieste ?

Acum o sterg sa ma pregatesc pentru program . Am sa ma gandesc la voi fete dragi , cand am sa cant . Sa aveti o seara minunata ! dama
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de victoriacus Vin 24 Mai 2013, 9:39 pm

Corina iti doresc mult spor in tot ce faci.
mai scrisesem si mai devreme ceva dar nu mi-a mers netul si nu a aparut.
Imi inchipui cata munca ai de facut si cu gradina si cu toate celelalte.Bine ca mai ai putere sa mai stai si noaptea la cantari.
Am mai pus si eu pozedin gradina pe blog
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de piciul Sam 25 Mai 2013, 6:54 am

" Face cepusoare mici in cap si le seman toamna . Nu e asa timpurie ca ceapa din arpagic , dar pentru mine asta e secretul : vand ceapa verde si usturoi cand se cam termina de pe piata ."Corina culegi cepusoara din varf inainte sa vinzi?..adica mai este verde ceapa pana se coace cea din varf? Spor la treaba si vointa la slabit wink
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB