Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradina cu legume (5) - Pagina 8 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Gradina cu legume (5) - Pagina 8 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gradina cu legume (5) - Pagina 8 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Gradina cu legume (5) - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Gradina cu legume (5) - Pagina 8 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Gradina cu legume (5) - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Gradina cu legume (5) - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gradina cu legume (5) - Pagina 8 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Gradina cu legume (5) - Pagina 8 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Gradina cu legume (5) - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Gradina cu legume (5) - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Gradina cu legume (5) - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Gradina cu legume (5) - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Gradina cu legume (5) - Pagina 8 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Gradina cu legume (5) - Pagina 8 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Gradina cu legume (5) - Pagina 8 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Gradina cu legume (5) - Pagina 8 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Gradina cu legume (5) - Pagina 8 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Gradina cu legume (5) - Pagina 8 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Gradina cu legume (5) - Pagina 8 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Gradina cu legume (5)

+31
marina40
claudiana
Gabica
Admina
oanaraluca
Dorulet
Ducess
cristina07
Celya_f40
victoriacus
corina corina
clodi
valentinadof
ema
greieras
camic
dorinamisov
lennny
myky7robc
lenus70
diblaru maria
silvia s
danniela
GabitzaMami
gloriamix
Gabiuta
AlinaJ.Bijoux
amoni
violetas
T_mihaela
piciul
35 participanți

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 8 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de Admina Lun 15 Apr 2013, 3:19 pm

Corina, susaiul asta are frunzele fine, ca si papadia, sau pufoase pe dos? Imi pare ca am vazut ori asa, ori asemanator, dar parca era cam aspru, nu l-as fi vazut in salata.
Am zis ca incerc anul asta salata de papadie, dar deja a dat in floare si nu mai e buna, iar am ratat-o.
Si la noi in curte e pustiu, ceapa e mica, anemica, patrunjel mai mic ca la voi si doar loboda e din belsug. Au comandat ai mei rasaduri de la Buzau si spera sa le puna in solar, in curand.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 8 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Lun 15 Apr 2013, 5:29 pm

Da , Admina ! Susaiul asta e finut si dulce . Sunt o gramada de feluri de susai . Eu pe asta l-am descoperit aici de cand ne-am mutat si l-am ocrotit cat am putut . Am lasat cateva tufe sa faca si seminte si am semanat , dar n-a rasarit nimic . Se inmulteste prin radacini cand il taie plugul si freza si rasare unde vrea el . Cred ca as putea sa scot niste rasacini sa mi-l pun undeva langa un gard sa nu-l mai deranjez .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 8 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de piciul Lun 15 Apr 2013, 7:39 pm

"Mi-am adunat o galeata de susai si am facut o salata delicioasa cu ceapa uscata si otet de la gogosari . Am mancat-o cu fasole scazuta si a fost un deliciu ."..Pai, din aceasta cauza arati asa tanara, vesela si plina de energie, corina corina! wink
Se pare ca primavara asta este un fel de iarna ce da in vara....spor la treaba si voi pune doar frunze de papadie cu gandul la susaiul tau!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 8 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de cristina07 Lun 15 Apr 2013, 8:41 pm

Corina, sa ai parte de vanzare buna la piata si sa incepi cu dreptul sezonul! wink
Si sa-ti fie de bine! Si eu am facut salata cu salata si patrunjel din piata rade , ceapa si usturoi din gradina si leurda culeasa ieri cand am plecat sa cautam primavara prin padure!
Noi ne-am hotarat sa incepem plantarea rosiilor in solar. Intre timp am pus sa fac rasaduri de castraveti, dovlecei, fasole cataratoare si oloaga.
Spor la treaba fetelor si poate se hotaraste primavara asta sa ne ajute!
cristina07
cristina07
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 224
Localizare : targoviste
Data de inscriere : 25/11/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 8 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Mar 16 Apr 2013, 9:26 am

Multumesc fetele ! love

Cristina esti o harnicuta ! bee In ceea ce priveste primavara , cred ca vorba Piciului ,dam in vara direct ! rade La mine bate un vant de te zboara . Merg pisoii prin curte fortat . rade Daca uit o galeata la fantana , o gasesc la 100 de metri in fundul gradinii . A plouat un pic azi noapte , dar nici nu se cunoaste . Pamantul in gradina e uscat ca cenusa . Si am udat si eu zilele trecute . Vantul asta usuca tot ! Si e frrrig !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 8 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Mar 16 Apr 2013, 1:59 pm

Spor la vanzare Corina. Eu nu am mai scris pe aici cam de multisor dar v-am citit tot timpul!!
Noi deja am semanat cam toata gradina, mai avem doar rasadurile de pus. Am pus deja pe 8 martie ceapa, usturoiul, salata si spanacul, saptama trecuta am pus mazarea, verdeturile si cartofii iar ieri, fasolea verde, bobul, dovlecii, macul si 20 de fire de varza de vara. In tot acest timp pamantul a fost numai bun de semanat. Dar sa vedem de acum in colo ce o sa fie ca nu s-a anuntat strop de ploaie pana duminica.
Por la gradinarit fetelor!!! hug
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 8 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Mar 16 Apr 2013, 3:12 pm

La tine e mai cald intotdeauna , Alina ! La noi inca nu e bine de fasole .Se zice ca fasolea se seamana in gradina dupa ce rasare porumbul pe camp si nici gand de-asa ceva deocamdata la noi . zid
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 8 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de valentinadof Mier 17 Apr 2013, 7:16 pm

Am scris ieri un mesaj mai lung si l-am sters, nu stiu cum,reiau pe scurt Smile
va felicit, sunteti harnice,va urmaresc.
In solarul meu se gaseste salata care deja e ditamai capatzana,mai am loboda galbena,alba si rosie ,ceapa si patrunjel.Mararul e micut inca.Ieri am pus fasole cateva boabe,castraveti cateva seminte.Aaaaa si mai rasadurile,anul asta mi le-am facut singura.Tot ieri am pus si bulbii de gladiole in pamant.
Inca e frig dar slava domnului in zona noastra a plouat!Va doresc s-aveti recolte bogate!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 8 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de gloriamix Vin 19 Apr 2013, 2:47 pm

Vin si eu cu cateva noutati din gradinuta mea micuta ... a iesit ridichea, mazarea, morcovul, patrunjelul de radacina si sfecla rosie, ceapa si usturoiul cresc frumos, cartofii isi scot frunzele usor usor, am transplantat sunatoarea si musetelul, sunatoarea merge bine insa din musetel nu a supravietuit o parte. Ca sa nu plang dupa el am plantat galbenele, levantica, menta si cimbru. Stevia e mare, la fel si leusteanul si patrunjelul. Salata, mararul si spanacul sunt inca mici. Am plantat bulbii de flori (crini, gladiole, tigridia si irisi) si cateva rasaduri de flori (panselute, gura leului, petunii), iar rasadurile de rosii, ardei si vinete trebuiesc musai puse ca sunt uriase, ma trezesc cu rosii in casa rade Cand se orpesc ploile, urmeaza un rand micut de porumb, asta in ciuda sotului care zice ca nu se merita zid , fasolea pastai, dovleceii (zuchini, spaghetti squash, dovleac de seminte aka Halloween) si telina transplantata. Ieri am dereticat in gradinuta din fata unde voi pune craite, nasturasi si impatients (carora nu le stiu numele in romaneste). In "patul de flori" au inflorit zambilele si narcisele, bujorii au crescut mari si astept lalele cu nerabdare, pe care mi le-a rontait iepurache shot saracutzele vad ca tot au facut bobocei. Cam atat la raport Smile

Spor la gradinarit si bafta multa la piata kiss
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 8 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de greieras Mar 23 Apr 2013, 5:43 pm

Fete, mi-au iesit in jardiniere firisoare de ardei, gogosari si altele dar nu stau toate in picioare....
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 8 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de victoriacus Mier 24 Apr 2013, 8:07 am

greieras,daca abia acum au iesit e cam tarziu.
Eu alaltaieri am mai pus in gradina dovleci,pepeni galbeni si porumb de fiert si de floricele,iar azi mai am in plan din nou porumb si fasole pitica si de arac.Si alta tura de dovlecei Smile
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 8 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de greieras Mier 24 Apr 2013, 10:41 am

Eh, sint si eu mica in materie si gradinaresc mai mult cu dorinta ca nu-i suficient si nici putere nu e doar simbata in gradina. Cu toate astea se mai fac ( probabil dupa inima mea si dragostea ce o pun in fiecare firicel verde din curte) si am facut in cei 3-4 ani de gradinarit la sfirsit de saptamina si bulion, si zacusca, si sirop si dulceata din curticica mea de vara de la tara. marti am facut sirop de papadie cu menta si scortisoara. Acum vorbind cu voi beau din el luindu-mi si medicamentele zilnice. Rasaduri mai gasesc si la piata in Bucuresti si pe la vecinii de la tara.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 8 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de valentinadof Mier 24 Apr 2013, 3:51 pm

Vrand-nevrand,azi am vandut salata,ca doar mi-am pus peste 200 de capatzani! bucurie

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 8 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Mier 24 Apr 2013, 11:01 pm

Si sper ca ai avut vanzare buna. Noi azi am pus 76 de fire de rosii (4 randuri), afara in gradina. Si mai urmeaza inca 2, probabil imediat dupa Paste, cand mai putin rasadurile (cele puse putin mai taziu decat primele). Smile
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 8 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de victoriacus Joi 25 Apr 2013, 8:56 am

greieras a scris:Eh, sint si eu mica in materie si gradinaresc mai mult cu dorinta ca nu-i suficient si nici putere nu e doar simbata in gradina. Cu toate astea se mai fac ( probabil dupa inima mea si dragostea ce o pun in fiecare firicel verde din curte) si am facut in cei 3-4 ani de gradinarit la sfirsit de saptamina si bulion, si zacusca, si sirop si dulceata din curticica mea de vara de la tara. marti am facut sirop de papadie cu menta si scortisoara. Acum vorbind cu voi beau din el luindu-mi si medicamentele zilnice. Rasaduri mai gasesc si la piata in Bucuresti si pe la vecinii de la tara.
Daca ma gandesc bine,la cat de mult s-a lungit toamna in ultimii ani,ar trebui sa se faca.
Nu ne spui si noua reteta de sirop? Merci Merci Merci
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 8 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de greieras Joi 25 Apr 2013, 12:07 pm

Reteta e cea clasica-adica cea kg la kg. adica am fiet un ceai concentrat din flori de papadie cam 150, o mina de frunze verzi de menta si o lingurita se scortisoara pe care dupa ce l-am strecurat lam legat cu zahar, Cel de marti nu l-am mai sterilizat ca deja bem din el. de obicei sterilizez ca mai fac de menta, de soc -ori flori ori fruncte- de trandafiri. Stiu ca sint retete mai sofisticate dar eu am avut un servici ba zi lumina ba cu teren si acasa la bucatiarie asa de strict necesar.,asa ca retete simple si rapide. Acum la batrinete n-o sa-mi ies din mina,nu-i asa?Ha,ha,ha.... adica eu cind mai traiesc daca nu ma rasfat un picacuma?
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 8 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de victoriacus Joi 25 Apr 2013, 11:45 pm

Multumesc mult pentru reteta.maine ma duc la vanatoare de flori de papadie.Menta am in gradina cat cuprinde,dar papadia am cam exterminat-o zid
Azi am mai pus fasole ,la metru,pitica si lata de arac si am plantat rasadurile de ardei iute,daca tot a venit vara brusc.
Am plivit si sapat capsunii,ca sunt plini de flori si trebuie aerisite radacinile.
Maine voi dezveli rasadurile de rosii puse sub tunel de folie acum o saptamana si voi mai planta altele.
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 8 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de greieras Vin 26 Apr 2013, 9:29 am

SAa stii ca daca ii ies sosotelile sotului o sa stam si noi la casa noua pina dupa Paste si vom incerca sa p[unem si noi in gradina cite ceva. O sa pun si eu sub sticle niste rasaduri de rosii ca tot mi-ai dat ideea. Mi-ar fi placut si mie fasole la metru dar nu am gasit pe nicaieri pe aici,o sa ma uit la hypermarket cin facem cumparaturile in drum spre tara.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 8 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de victoriacus Vin 26 Apr 2013, 2:20 pm

In caz ca nu gasesti,iti trimit eu,la toamna,ca acum am pus-o deja.
Sa va ajute Dumnezeu sa reusiti.
Apropo,sa nu le mai pui sticle in cap la rasaduri.Este atat de cald incat asta le-ar omora.
Eu , dupa ce de 2 nopti nu am mai inchis nici rasadnitele si nici tunelul cu tomate,azi am descoperit tunelul definitiv.Nu mai are rost sa le tin acoperite.
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 8 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de greieras Lun 29 Apr 2013, 5:21 pm

Victoria am venit asa intr-o vizita scurta pina miine seara acasa -la Bucuresti- deci pot sa "raportez"in gradina din salata pusa nu am mai gasit doar vreo citeva fire pe marginea strului de ceapa iar in alta parte unde a fost un pic de loc si cu mai multa verdeata erau toate prinse; asta de vinerea trecuta pina vinerea asta, restul firelor de salata ori s-au topit de caldura ori au fost kilarite de vrabii. In rest vita taiata de sotul arat foarte bine- a inceput sa aiba frunzulite, trandafirii au frunze rosii si arata foarte bine iar ceapa si usturoiul sint bine. Si ca noutate am mincat salata productie preprie si cu citeva ridichi. La acestea am probleme ca au frunzele ciupite. Asa a fost si in alti ani asa ca daca am micat ridichi este bine-sa vedem cum le gasec marti seara. Apropo de rasaduri nu mai stiu daca v-am spus dar saptamina trecuta le-am dus la tara si le-am pus intr-o groapa pe care am acoperit-o cu un toc de geam . Si au stat bine desi s-a umezit hirtia si nu mai stiu care sint castraveti si care dovlexi. In rest nu am mai facut nimic ca a fost sarbatoare iar simbata nici nu stiu cum a trecut. Sper ca de miine seara puna la Paste sa mai fac ceva. o sa va spun dupa Sarbatori dar pina atunci va urez UN PASTE LINISTIT!
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 8 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de gloriamix Mar 30 Apr 2013, 2:44 pm

Valentina, bafta la vanzare, la cat mai mult! Greieras, si eu cred ca firicelele tale vor fi rodnice, le ai mai tarziu dar vor merge. Va invidiez ca aveti soare si cald, ca ati pus rosiile deja, la mine a fost bruma vreo 5 nopti la rand Sad AM scos si eu rasadurile afara si s-au blegit, s-au suparat si s-au lasat, am incercat sa le vindec eu oarecum dar am fost asa dezamagita... Si in final, am vazut ca-mi ies prin gradina rosii si dovleci peste tot, din rosiile si semintele cazute vara trecuta, asa ca stau si ma intreb, ce am facut? Am investit in seminte, pamant, ingrasamant, ghiveci, timp si suflet, am ghighilit rasadurile care acum arata cam jalnic dar uite ca ies altele pe unde apuca si ele, stie Doamne Doamne ce sa-mi dea si cand sa-mi dea cheers Insa de vreo doua zile stau si fugaresc cu matura un uracios de iepure, vad ca se tot baga si la capsuni si la mazare, tre' sa-i gasesc eu leacul lu' nea Iepurila nu aud
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 8 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Mier 01 Mai 2013, 4:48 pm

Ce harnicute aici in gradina ! hug Va pup pe toate ! kiss

Eu nu mai ajung la calculator de nici un fel ! Am sute de mesaje necitite si nu stiu cand le voi da gata . Azi mi-am permis asa o ora pe caldura asta care parca te topeste sa ma delectez pe aici .

In gradina ud si ud si iar ud ! Cam asta e ocupatia mea de baza de cand s-a instalat caldura . Imi ia doua zile sa ud toata gradina si apoi o iau de la capat . Acum ud seara ca vara ca altfel nici nu se cunoaste .Ne gandim la niste aspersoare ... Abia creste salata si spanacul , iar cu patrunjel , leustean , loboda si stevie am fost cam o saptamana la piata , plus saptamana asta zilnic pana sambata .
Mi-ar fi placut sa am si salata , dar dintr-o mie de fire de salata de capatana sa zic ca au trecut iarna vreo suta , iar laptuca abia acum se ridica . N-a fost o primavara la locul ei , dar daca udam s-ar putea sa recuperam cat de cat .
E primul an cand de Sf .Gheorghe nucul nu a avut matisori din cauza frigului . A facut acum insa cu varf si indesat . Totusi nu e normal ca merii sa fie infloriti si temperatura de 30 de grade C .

Am plantat nuci si pruni carora deja le dadusera frunzulitele , dar se pare ca s-au prins toti . Vom vedea care din ei rezista pe vara . Parca a intrat timpul in sac ! zid A venit prea brusc caldura ! Si eu am lasat descoperite rasadnitele de doua nopti si sper sa nu mai fie pericol de bruma dupa asa temperaturi . Anul trecut ultima bruma a fost pe 2 mai , iar acum doi ani pe 9 , dar nu a fost cald asa inca din aprilie .

Oricum la cum evolueaza salata si spanacul , eu voi intarzia cu plantatul rosiilor si al vinetelor , dar nu am incotro . Sper sa mearga vanzarea la piata si sa ne miscam repede .

Valentina , incet-incet devii gradinaritza adevarata ! ura Inceputul e mai greu ...Si tu Victoria cred ca vei produce mai mult decat se consuma in familie . Smile flower

Important e sa nu ne joace vremea feste cu niscaiva furtuni si ploi torentiale ca atunci e atunci !

Sa aveti spor la treaba dragele mele si multa sanatate de la mine , ca asta e cea mai importanta ! dama
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 8 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de clodi Joi 02 Mai 2013, 6:00 pm

Sunteti niste albinute care robotesc tot timpul! Citesc cu mare drag experientele voastre si incerc sa invat si sa aplic din ele.

V-am aratat acum ceva timp ideea cu capsunile plantate pe verticala si ne-am pus si noi pe balcon. Sunt tare incantata ca au legat si or sa mai lege (sper) ca mai au flori. Acum le udam din plin si asteptam sa creasca si sa se coaca.

Apropo de udat.... ieri am udat si noi pomii mici la gradina (nu cred ca v-am zis ca avem o gradina cu pomi fructiferi) si zmeura si coacazele si murele si via si trandafirii si ierburile aromatice si agrisele... in total 1mc de apa carat cu galeata din pacate... pentru ca mintea am lasat-o acasa si nu ne-am preocupat din timp sa luam un reductor ca sa conectam furtunul la bazinul de apa. Dar cum prostia se plateste am achitat si noi rata de rigoare [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]Mult de carat dar anul trecut s-au uscat jumatate din pomii noi datorita lipsei apei. Asa ca pana rezolvam conectarea la reteaua de apa trebuie sa ne descurcam cu bazinul.
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 8 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de cristina07 Joi 02 Mai 2013, 7:43 pm

Buna harnicutelor!
Vara asta prea grabita ne-a pus la munca. Hai sa va arat ce am reusit sa facem in gradina:

Rosiile in solar. Le-am pus in urma cu vreo 10 zile, erau mici si tare prapadite dar au crescut ca Fat-frumos si acum se prezinta foarte bine. Pe margine niste frumuseti de lobode din semintele primite de la Corina pupi


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ardeii sunt pricajiti dar sper sa urmeze exemplul rosiilor.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am pus si afara niste rosii din seminte primite tot de la Corina - soiuri romanesti. Sper sa avem vreme buna vara asta si sa ajunga cu bine in toamna.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

De doi ani fac rasaduri de fasole. M-am saturat sa o pun direct in pamant si sa ne rugam sa rasara daca nu o mananca nu stiu ce goange. Asa sunt mai sigura de ce pun.
Aici e fasolea oloaga. Am pus si galbena si verde:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Fasole cataratoare:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Mazare:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ceapa si usturoi:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

ardei iuti pusi afara:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

castraveti:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

mai am rasaduri de dovlecei cataratori din seminte de la Corina:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si alti dovlecei: cu coaja verde, portocalii si patison. Abia astept sa ii vad:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

rasaduri de bame si busuioc:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pentru ca ma scos spanacul din solar sa facem loc rosiilor va prezint si primele conserve de anul acesta: spanac la borcan. Sper sa tina!


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Evident loboda salbatica creste printre randuri de parca ar fi insamantata asa ca pornim razboiul cu buruienile!

Spor la gradinarit si sa speram ca vom avea vreme buna!
cristina07
cristina07
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 224
Localizare : targoviste
Data de inscriere : 25/11/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 8 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de victoriacus Joi 02 Mai 2013, 10:41 pm

Corina,noi mancam multe legume.Si oricum,pun multe pentru ca intotdeauna dau si la socri,cumnati,cumnate Smile Imi place sa daruiesc
Si eu sunt tot cu furtunul in mana si dimineata si seara.
Am pus o parte din rasaduri,mai si plivesc intre timp si mai curat si zona de flori,care este destul de mare.
Eu,pana acum,nu am avut probleme cu fasolea.Nu am pus niciodata rasad ci direct in pamant.A rasarit si la mine de cateva zile,dar asta numai pentru ca am udat in fiecare seara.
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 8 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB