Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradina cu legume (5) EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Gradina cu legume (5) EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Gradina cu legume (5) EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gradina cu legume (5) EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Gradina cu legume (5) EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Gradina cu legume (5) EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Gradina cu legume (5) EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Gradina cu legume (5) EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Gradina cu legume (5) EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gradina cu legume (5) EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Gradina cu legume (5) EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Gradina cu legume (5) EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Gradina cu legume (5) EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Gradina cu legume (5) EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Gradina cu legume (5) EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Gradina cu legume (5) EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Gradina cu legume (5) EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Gradina cu legume (5) EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Gradina cu legume (5) EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Gradina cu legume (5) EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Gradina cu legume (5)

+31
marina40
claudiana
Gabica
Admina
oanaraluca
Dorulet
Ducess
cristina07
Celya_f40
victoriacus
corina corina
clodi
valentinadof
ema
greieras
camic
dorinamisov
lennny
myky7robc
lenus70
diblaru maria
silvia s
danniela
GabitzaMami
gloriamix
Gabiuta
AlinaJ.Bijoux
amoni
violetas
T_mihaela
piciul
35 participanți

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Gradina cu legume (5) Empty Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de gloriamix Dum 17 Feb 2013, 4:20 pm

Capitolele anterioare:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



***************************************************************





danniela a scris:Pai abia e februarie, cum sa se topeasca asa repede Claudia??
Gloria te referi la sunatoare nu??? Sa stii ca si eu am luat bulbi de flori si nu au incoltit deloc, cauza cred ca a fost: prea cald si pamant nasol.

Da, la sunatoare ma refer, eu am gasit seminte si nu a iesit nimic, mai incerc si anul asta insa o sa le inmoi si le tin pe servetel. EU am citit ca cica s-ar inmulti f. repede si usor, aici e considerata buruiana, planta invaziva si nu prea se gaseste.

Corina, ma bucur sa te vad, chiar esti fenomenala Smile




Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Mar 19 Feb 2013, 7:32 pm, editata de 1 ori (Motiv : Separat capitole)
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de victoriacus Dum 17 Feb 2013, 4:32 pm

corina corina a scris:Eu te inteleg perfect ! De cand ne-am mutata la tara am simtit ca mi-am gasit locul si ca va fi definitiv .

Si acum interviul ! rade

Ce rol au frunzele de ceapa uscate ?
Cat de mare e gradina ta de legume ?
Cam cate fire de rasaduri incap repicate in rasadnita din pozele de pe blog ?
Te intreb pentru ca e prima primavara cand nu am solar si va trebui sa incropim si noi o rasadnita . De asemenea , voi tine si eu prin casa ladite cu diverse rasaduri ca e musai si-mi trebuie destule pentru 1500 de metri patrati .

La noi nu prea se fac ardeii , dar pun si eu in fiecare an asa... de pofta . Mi s-a parut devreme sa-i semeni de-acum , dar ai dreptate ca rasadurile de ardei se dezvolta greu .
Vinetele merg foarte bine la noi. Anul asta avem seminte din doua vinete lasate sa ajunga la maturitate fiziologica anul trecut . Le-am testat germinatia si din noua fire au iesit doar trei , dar tot vreau sa seman soiul asta .

Eu nu pot vedea pozele de pe Imageshake Sad , dar cred ca sunt cele de blog...

Sa ai spor la treaba , draga mea si sa-ti traiasca prichindeii si sotul cel harnic ! dama
te rog sa ma ierti pentru intarziere hug Uit mereu sa intru si pe aici. Multumesc mult pentru urari.Mult spor si tie la treaba,ca de-acum avem destula.
Si eu am tot cam 1500 m2 la dispozitia mea, din care vreo 400 sunt cu flori,arbusti,fructiferi si floriferi,trandafiri , capsuni,mure si zmeura,etc
Asa ca imi raman 1100 m2.Destui cat sa am ce pune,desi la cate soiuri de ardei(14),vinete(15) si rosii(vreo 35) am ,plus ca mai pun si cartofi,pastarnac,tot felul de verdeturi,fasole,dovlecei vreo 5 feluri,castraveti......
Stiu,sunt cam tra-la-la rade Cred ca anul asta o sa ma mut si pe exteriorul gardului,langa drum,cu ele rade
Frunzele de ceapa facute ceai sunt un excelent ingrasamant.Eu stropesc rasadurile,iar frunzele din ceai le pun la compost sau se ingroapa la radacina rasadurilor la plantarea in gradina.Sunt foarte bune si impotriva daunatorilor si bolilor,de asta le pun sub pamantul din cutii si ladite.
Rasadnitele de pe blog au 2 metri lungime fiecare si vreo 80 cm latime.Incap foarte multe rasaduri,desi anul trecut parca as mai fi vrut inca una ca sa ma simt eu bine Smile
Anul asta voi folosi rasadnitele alea pentru repicare,deci voi mai face probabil inca un tunel cu folie, ca repicate ocupa mult mai mult loc.
o parte dintre rasaduri le vand sau fac troc in sat,ca se practica Smile Eu dau rasaduri, ei imi dau mie,oua,lapte,branza
apropo,la ardei sa le pui coji de oua pisate fin ca le trebuie calciu in pamant.Iar in gradina eu ii musuroiesc si ii mulcesc dupa ce ii ud din abundenta,ca sa isi pastreze umezeala.
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Gradina cu legume (5) Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de piciul Dum 17 Feb 2013, 4:46 pm

gloriamix, din nefericire nu stiu cum fac acum "comerciantii", dar semintele de la plantele, luate ca rasad, nu dau seminte germinative (adica nu sunt vii...semintele culese de la plantele cultivate nu incoltesc!). Odata mama imi spunea "..iar mi-au vandut seminte oparite..Pai cum adica?/ nu vezi, nu dau seminte bune!..)
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de victoriacus Dum 17 Feb 2013, 4:52 pm

Piciul, alea sunt seminte luate de la soiuri hibride,care se inmultesc in laborator.pe plicuri scrie intotdeauna daca soiul este hibrid.
La sunatoare,daca a luat plicul de seminte din magazin,probabil ca nu le-a semanat asa cum trebuia.Nu stiu cum arata semintele de sunatoare, dar semintele foarte mici,ca cele de petunii,de exemplu, nu se acopera cu pamnt. si se uda doar prin pulverizare fina
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Gradina cu legume (5) Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Dum 17 Feb 2013, 4:54 pm

dama Victoria !

Imi place sa scriu aici pentru ca asa mai invatam una de la alta . Mi-am facut si eu un blog de multa vreme , dar am scris doar cateva randuri acolo . Parca tot aici ma trage inima sa vorbesc cu fete dragi mie . love

Deci muncim cam tot atata pamant amandoua ! hug Trai pe vatrai la noi
!Dar daca ne place ! wink

Cand am plantat toata gradina am avut cam o mie de fire de rasad . Intre timp am pus pomi , am facut brazde cu verdeata , capsuni , urmeaza sa inmultim coacazele si zmeura si murele si pentru legume cred ca se reduce cam la jumatate numarul de rasaduri . De-asta mi se pareau multe seminte la tine . Si eu am vandut rasad in anii trecuti , dar anul asta pun doar pentru noi . Anul viitor , daca reusim sa facem o rasadnita incalzita am sa produc si pentru vanzare ca-s banoase rasadurile .

Am sa strang si eu frunzele de ceapa , acum ca stiu la ce sunt bune . Si cojile de ou la fel .

Vezi tu , Piciule , de-asta isi pastreaza gradinarii semintele : pentru ca sunt soiuri de sine statatoare , nu hibrizi . O samanta de rosie de soi tine si 5-6 ani si tot germineaza , pe cand hibrizii chiar daca rasar nu mai au aceeasi productie chiar din urmatorul an , iar pe parcurs isi pierd si calitatile si puterea de germinat . Chiar si rasadurile cumparate nu pot fi din samanta de hibrid original in conditiile in care costa intre 25 ai 50 de bani bucata . Unde ar mai fi profitul ?

Iar in ceea ce priveste semintele , chiar daca sunt de soi se poate sa nu germineze daca nu au fost luate dintr-un fruct ajuns la maturitate biologica , nu tehnologica (adica atunci cand e bun de mancat ) . De exemplu , semintele de vanata se iau cand fructul e galben - portocaliu nu violet . Dar daca urmeaza sa fie vandute semintele , pe cine intereseaza daca incoltesc ? In nici un caz pe cel care le vinde . Asa ca e mai bine sa ai propria ta samanta . kiss dama
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de gloriamix Dum 17 Feb 2013, 8:21 pm

Da, semintele de sunatoare sunt f. mici, e posibil sa fi facut ceva gresit, nu stiu ce sa zic...nu-mi dau seama, insa mai incerc poate le dau de capat. Uitati aici e pliculetul, nu zice nimic cum ca ar fi hibrid.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si aici umila mea colectie de seminte, cumparate ieri, asa mi-ati dat un imbold de mi-am facut inventarul si am completat cu ce-mi lipsea, zilele astea ma apuc si eu de semanat. kiss
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de piciul Dum 17 Feb 2013, 9:44 pm

Multumesc de sfaturi, corina corina! Eu am un petec de gradina si incerc macar tomate sa am si ceapa, usturoi..si daca se poate cateva fire de ardei si vinete...marar, patrunjel, leustean....nu prea am timp. Dar e mare bucuria cand culegi, ce ai muncit tu. Aici am aflat ca sunt multe secrete in ale gradinaritului ca in orice meserie....Oricum pentru mine ramane un mister si o mare admiratie pentru cei ce reusesc sa aduca la tarabe, la piata, morcovi parca scosi din pamant acum...la mine se stafidesc si in nisip...Oricum eu le multumesc pentru munca lor!
gloriamix, ai cumparat de toate; sa ai noroc de ele!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Lun 18 Feb 2013, 9:15 am

Da' te-ai pregatit , nu gluma , Gloria draga ! Iti doresc ''germinatie reusita ''! wink Mi se pare asa de complicat sa se meni musetel , sunatoare , menta cand eu fac un drum la tara , mai la munte , unde fanul e plin de plante medicinale , trag ''o coasa'' si le pun la uscat . Cred ca nici tie nu-ti vine usor , ca nu-i ca pe meleagurile natale .

Cu placere , Piciule ! hug Si un invat de la cine are bunavointa sa dea un sfat , iar tu esti de apreciat ca vrei sa faci macar cat poti cu mana ta . E mare lucru ! flower
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de danniela Lun 18 Feb 2013, 10:44 am

Mie imi vine sa rad!!! Voi vorbiti de mii de metri si eu de o jardiniera!!! Acum nu aruncati cu bulgari dupa mine, daca is cu ingrasamant s-ar putea sa nu vi-i mai trimit inapoi!!
Ce invat si eu de pe la voi!! Ca de aia intru pe aici sa va citesc!!!
Victoria si tu vinzi la piata?? Foarte organizate sunteti! Pe Corina o admir de mult!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de clodi Lun 18 Feb 2013, 11:15 am

Sunteti niste gospodine nemaipomenite!
Corina, am citit de anul trecut despre fazele lunii si gradinaritul. Acum am vazut ca in 11 martie incepe din nou luna plina. Vreau sa pun seminte de plante aromatice (busuioc, cimbru, coriandru, menta) si niste patrunjel, toate in ghivece. Din ce am inteles eu, le plantez direct in ziua cu pricina si apoi le raresc cand rasar. E bine asa? Mai trebuie sa le fac alteceva?
Am si seminte de lavanda dar pe acestea am inteles ca trebuie sa le tin in apa 2-3 zile si abia apoi le plantez... trebuie sa mai citesc desprea asta.
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina cu legume (5) Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Lun 18 Feb 2013, 12:19 pm

Clodi , poti semanana in toata perioada asta : de cand e luna noua si pana la luna plina , deci cam 10 -12 zile sunt benefice . In rest ai inteles bine : semeni , si raresti cand plantele au frunze adevarate , adica nu cele doua mici cu care rasar mai intai .

Spor la semanat ! love
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de ema Lun 18 Feb 2013, 12:41 pm

Cand va vad ciripind aici stiu ca primavara e pe aproape si mi se umple inima de bucurie Mi-e dor de gradina mea care a acum asa de departe Am sa-mi pun si eu flori in balcon dar nu e acelasi lucru
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (5) Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de danniela Lun 18 Feb 2013, 1:11 pm

Asa Corina, dezvaluie secretul! love Sa stii ca ale mele fix 2 frunze au, i-am zis fie-mi sa le faca poza ca eu am uitat.
Ema pe mine si un ghiveci ma face fericita, stii cum e cu glasul pamantului!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de victoriacus Lun 18 Feb 2013, 1:20 pm

danniela a scris:Mie imi vine sa rad!!! Voi vorbiti de mii de metri si eu de o jardiniera!!! Acum nu aruncati cu bulgari dupa mine, daca is cu ingrasamant s-ar putea sa nu vi-i mai trimit inapoi!!
Ce invat si eu de pe la voi!! Ca de aia intru pe aici sa va citesc!!!
Victoria si tu vinzi la piata?? Foarte organizate sunteti! Pe Corina o admir de mult!!
Eu nu vand in piata Danniela.Vand pe internet.Trimit colete prin posta sau ma intalnesc personal de 1-2 ori pe luna cu cei carora le vand.Deocamdata nu vand cine stie ce,dar vreau sa ma extind.Cu 2 copii mici e destul de departe ziua cand ma voi putea angaja,asa ca trebuie sa fac ceva de acasa,ca daca stau nu imi pica nimic din cer Smile Am asteptat eu,dar degeaba rade
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Gradina cu legume (5) Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de clodi Lun 18 Feb 2013, 5:53 pm

Multumesc Corina pentru raspuns! Astept sa vina martie Smile
Mi-a mai venit o idee - sa punem capsuni in balcon Laughing

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Mi se pare foarte practic modul acesta de a creste capsunii in tuburi (pe balcon sau in gradina)
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina cu legume (5) Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de gloriamix Lun 18 Feb 2013, 6:03 pm

Corina, Piciul, fetele, multumesc, sa dea Domnul sa se prinda Merci
Danniela, stii cum e, omul sfinteste locul, cat de mic o fi locul fiecaruia... bee
Clodi, e super ideea, foarte ingenioasa si space saver pe deasupra!
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de victoriacus Lun 18 Feb 2013, 11:39 pm

clodi a scris:Multumesc Corina pentru raspuns! Astept sa vina martie Smile
Mi-a mai venit o idee - sa punem capsuni in balcon Laughing

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Mi se pare foarte practic modul acesta de a creste capsunii in tuburi (pe balcon sau in gradina)
Eu am avut 2 ani la rand capsuni in ghivece.Nu ca nu as fi avut spatiu,dar am incercat de experiment si,daca nu uitati sa ii udati la timp,veti avea tot anul capsune in casa.Asta daca aveti din cei ce fructifica tot anul wink
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Gradina cu legume (5) Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de gloriamix Mar 19 Feb 2013, 1:49 am

Am gasit si eu ceva interesant [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] cum se planteaza seminte in coaja de ou, cand planta se poate transplanta, se crapa usor coaja de ou si se planteaza direct in pamant.
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de T_mihaela Mar 19 Feb 2013, 6:10 am

Victoria, seminte de leustean ai?Poti trimite afara?
Gloria, tu unde plantezi ?Nu te ataca veveritele?Eu am si vreo doi iepuraki in vizita vara .Le acoperi , nu roade folia,sau cum faci?Ai greenhouse?
Asta vara am papat zmeura din productie proprie adica vreo 10 zmeurele numarate rade dar e un inceput ,nu stiu iepuraki cate mi-a halit dar l-am iertat.Anul asta nu-l mai iert.
T_mihaela
T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 311
Varsta : 48
Localizare : canada
Data de inscriere : 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Gradina cu legume (5) Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de ema Mar 19 Feb 2013, 10:15 am

Vezi daca nu gasesti un produs care ii tine departe de gradinuta ta Eu aveam un spray (e adevarat ca aveam doar flori pe care mi le mancau iepurii) cu care spreyam roata imprejur si sincer nu se apropiau nici iepuri, nici pisici, nici caini Nu mai stiu cum se chema Dar intreaba la un magazin specializat E pacat sa muncesti si sa nu te bucuri de munca ta
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (5) Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de violetas Mar 19 Feb 2013, 11:01 am

Revin la ceea ce spunea Corina despre sunatoare, menta, musetel. Si la noi , vara, le gasesti ca flora spontana ca sa zic asa, fara sa te chinui sa le plantezi.Doar sa fii constient de beneficiile care ti le ofera natura. In fiecare an imi propun sa strang si coada soricelului si traista ciobanului si patlagina,dar cam raman la stadiul de propunere. Ieri mi-am adus de la parinti un stoc de sunatoare si menta, le-am taiat bucatele si le-am amestecat cu soc si tei.Doar de sunatoare nu-mi place, imi aduce aminte de copilarie, cand ma durea burta.
Astept sa se mai incalzeasca putin si sa ingrijesc si eu florile din balcon.
violetas
violetas
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 55
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 05/02/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Mar 19 Feb 2013, 11:38 am

Frumoasa ideea cu capsunile pe verticala ! Smile

Ema , o fi si la noi spray-ul asta ? Ar fi bun de tinut pisicile departe de solarii . Le place sa se urce pe folie grozav de tare ...
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de ema Mar 19 Feb 2013, 11:44 am

Corina, nu am vazut in Romania
Violeta si restul fetelor, aveti grija daca luati contraceptive, evitati ceaiul de sunatoare prea des Pe prospectul meu scrie ca anuleaza efectul contraceptivului
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (5) Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de danniela Mar 19 Feb 2013, 11:58 am

Corina, vad ca esti in zona, iaca ''uriasa'' mea gradina rade rade
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de ema Mar 19 Feb 2013, 12:19 pm

Da' ce-ai semanat mataluta acolo?
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (5) Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB