Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradina cu legume (5) - Pagina 11 EmptyAstazi la 8:46 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Gradina cu legume (5) - Pagina 11 EmptyIeri la 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Gradina cu legume (5) - Pagina 11 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Gradina cu legume (5) - Pagina 11 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gradina cu legume (5) - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Gradina cu legume (5) - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Gradina cu legume (5) - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Gradina cu legume (5) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Gradina cu legume (5) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Gradina cu legume (5) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gradina cu legume (5) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Gradina cu legume (5) - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Gradina cu legume (5) - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Gradina cu legume (5) - Pagina 11 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Gradina cu legume (5) - Pagina 11 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Gradina cu legume (5) - Pagina 11 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Gradina cu legume (5) - Pagina 11 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Gradina cu legume (5) - Pagina 11 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Gradina cu legume (5) - Pagina 11 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Gradina cu legume (5) - Pagina 11 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Gradina cu legume (5)

+31
marina40
claudiana
Gabica
Admina
oanaraluca
Dorulet
Ducess
cristina07
Celya_f40
victoriacus
corina corina
clodi
valentinadof
ema
greieras
camic
dorinamisov
lennny
myky7robc
lenus70
diblaru maria
silvia s
danniela
GabitzaMami
gloriamix
Gabiuta
AlinaJ.Bijoux
amoni
violetas
T_mihaela
piciul
35 participanți

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Dum 26 Mai 2013, 5:00 pm

Multumesc , Victoria ! love Eu te citesc pe blog constant chiar daca scriu mai rar .

Am avut o noapte minunata ! Am petrecut la Focsani intr-un mic restaurant de langa fosta autogara . A fost o nunta de vis cu oameni care stiau de ce s-au adunat acolo : sa se distreze ! ura S-a dansat de la prima melodie pana la ultima , s-a mancat printre picaturi , iar noi , formatia , nici nu am simtit cum au trecut orele pana dimineata . Sunt atat de obosita incat nici nu pot sa dorm , dar am sufletul plin de bucuria celor care ne-au multumit ca au petrecut o noapte grozava in compania noastra .

Si revenind la oile noastre ( ca sa nu mi-o iau prin gradina pe aici de la admine wink ) ... Sa-ti explic cum sta treaba cu ceapa asta Piciule . Am pus 250 de cepe mature pe o brazda . Acestea sunt doar pentru seminte . Stau acolo pana la toamna . Fac si cate un pui langa ele si fac si flustiul cu cepusoarele mici in cap . Ma duc sa fac o poza ... wink

M-am intors ! Deci aceasta e ceapa de samanta . Cand se coc cepusoarele pe la sfarsitul verii , le adun si ceapa o scot si o pun la uscat . O parte o consumam si o parte o pastrez dinnou pentru samanta si o pun la primavara in pamant .

Aici se vede cum face pui langa ea :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
si flustiul care va face cepusoarele

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

iar aici e ceapa tanara , de consumat asa verde , iesita din cepusoarele puse asta toamna . Le-am ales pe cele mai mari si le-am pus una cate una . Pe cele mai marunte le-am semanat pe un santulet si se fac mai tarziu si mai subtirele , dar asa avem ceapa verde pana tarziu .

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Mie imi place ceapa asta la gust ca e foarte dulce . In afara de asta imi produc singura arpagicul (anul trecut am avut cam o galeata de cepusoare ) si stiu ce cultiv . Ceapa tanara face si ea seminte din primul an daca nu e recoltata la timp . Cred ca am explicat pe inteles . wink

Cat am facut pozele am dat o tura prin gradina si sunt multumita . Cam jumatate din teren e gata la capitolul recoltat . Maine cred ca aram si frezam si incepem sa modelam vaduri pentru rosii . Sa va spun un secret : eu dupa aratura arunc in gradina in luna mai seminte de marar . Cand se termina mararul semanat in primavara voi avea marar proaspat , numai bun de dus la piata . Daca apuca sa vina caldura mare mararul rasare foarte greu sau chiar deloc , asa ca daca vreti sa aveti marar verde pana mai tarziu , acum e momentul de semanat , macar si pe langa un gard undeva , o lingura de seminte .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de piciul Dum 26 Mai 2013, 5:24 pm

Multumesc Corina! Sincer eu tot fac naveta intre oras si o bucata de pamant la tara..a se citi trei brazde de ceapa, una de usturoi si 10 fire rosii..crini ..gladiolele pe care le-am tinut asta iarna cum scrie la carte nu a rasarit niciuna..spanacul a fost invadat de furnici...oricum eu ma bucur cand ploua, ca sunt oameni harnici si destoinici care muncesc de dimineata pana seara si au talent si aduc si pentru noi impiedicatii la piata trufandale! hug Spor la tot ce te gandesti sa faci! Esti super talentata!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Dum 26 Mai 2013, 5:42 pm

Esti o dragutza , Piciule !
Te admir ca faci eforturi sa jungi la bucatica ta de gradina . Multi ar vrea sa aiba zece fire de rosii bio ! Cat despre gladiole , sa verifici daca mai sunt cepele acolo . Si la mine le-a... servit cineva . Sad
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de victoriacus Dum 26 Mai 2013, 6:27 pm

Corina,poate la toamna imi dai si mie o manuta de cepusoare de-alea de care zici tu ca fac cepusoare mici in cap.Nu am mai avut niciodata. Iar eu iti dau din semintele mele ,de orice vrei Smile
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Dum 26 Mai 2013, 7:35 pm

Cu drag , Victoria ! love Si eu am descoperit aceasta ceapa in piata la un domn care vindea . Nici n-am crezut ce spune , sincera sa fiu , dar am zis sa incerc. Ne-am revazut si i-am multumit .

Esti o gradinaritza grozava ! Imi plac clematitele tale ! Eu nu am flori de gradina ca nu prea ma indur de spatiu . Imi place sa umplu casa cu cele de ghiveci in schimb .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de Steluzza Dum 26 Mai 2013, 11:53 pm

Corina spor la gradinarit vad ca ai destul de lucru Smile
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Lun 27 Mai 2013, 7:43 am

Multumesc , Steluzza ! Smile In gradina intotdeauna e ceva de facut . Astazi doar plivim ca ne-a tras o ploaie azi noapte ... numai buna pentru toate plantele .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de cristina07 Lun 27 Mai 2013, 8:17 am

Buna dimineata, Corina! pupi
Ce matinala esti!
Imi place la tine in gradina. Poate saptamana asta, reusesc si eu sa va arat ce mai fac plantele din gradina mea. Toate sunt frumoase. Ti-am urmat sfatul si am rupt varful la loboda dar dupa explicatiile date aici cred ca mergea sa il rup mai de jos. Salata de la tine acum e numai buna de mancat si e foarte dulce si gustoasa. Pentru anul viitor te rog si eu sa imi dai cateva cepe minune - este mai tare ca o oferta de supermarket trei in unu - si samanta, si verde si uscata! Smile

Va doresc la toate o saptamana buna si spor la gradinarit si in tot ce faceti !
kiss
cristina07
cristina07
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 224
Localizare : targoviste
Data de inscriere : 25/11/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de valentinadof Lun 27 Mai 2013, 2:32 pm

Mai Corina tu ma-nebunesti cu ceapa asta.Ma bati daca-ti cer si eu?
Si la mine ploua zilnic aproape.Saptamana trecuta am pus din nou morcov,prima tura nu mi-a iesit,sper sa iasa de data asta.Am mai completat si brazdele cu arpagic,cred ca ceva mi-a mancat-o, prea am goluri prin ea.Azi, maine tre sa leg rosiile in solar,gata nu le mai las ca-s mari deja.Au inceput sa se coaca si la mine capsunile,am un soi mai tarzior,autohton dar si cateva tufe din acelea care rodesc tot anul insa nu au asa rod ca cele de-ale noastre.De vreo 3 ani tot populez randurile de vie cu capsuni.Anu asta au rodit deplin.
Fug,s-aveti vreme buna!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de piciul Lun 27 Mai 2013, 8:23 pm

Multumesc de lamuriri! Poate gasesc si eu ceapa ...usturoi am vazut pe aici.
Am sa mai citesc sa vad ce ati facut de furnici si greieri! Eu am multi greieri...pamantul e uscat si crapat si ei stau sub crusta si canta seara..ziua cred ca mananca ce e de mancat! Asa-i cand e totul in graba si cu timpul dramuit.
Corina, pentru cele cateva rosii bio, fac "serviciul asta de-a gradina"! Chiar daca nu mai am samanta romaneasca, sunt incomparabile la gust rosiile mele, stropite cu zeama de urzici sau deloc si udate cand avem timp...
Va admir pentru tenacitatea si puterea voastra de a munci pamantul cu drag!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de gloriamix Mar 28 Mai 2013, 1:04 am

Multumesc Corina, asa am facut, am rupt varful la lobodutza mea insa cu mari emotii, acum stau si o pandesc sper sa se faca tufanica si muuulte multe seminte Merci

Fetelor, cum stati cu usturoiul? Cine e experta in cultivarea lui? Deci asta e primul an cand pun, a crescut frunza de-un deget si asa a intepenit, mi se pare ca se si usuca, in pamant nu am cautat inca dar sunt sigura ca e mic. Oare de ce nu mai creste? CE sa fac, sa-l scot si sa-l pun din nou anul viitor sau oare in toamna asta sau sa-l mai las sau ce sa-i fac ca arata jalnic si mi se pare ca ocupa spatiul degeaba Sad
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Mar 28 Mai 2013, 7:33 am

'Neata fete dragi ! kiss

Azi am treaba prin oras , asa ca am zis ca pot sa stau zece minute si pe aici sa va citesc .

Cristina si Valentina , v-am trecut pe lista ! wink Cand veti vedea ca pun poze cu cepusoare recoltate sa-mi amintiti ca am ceva de pus la posta . Nici pe tine n-am sa te uit Piciule si poate iti trimit si ceva seminte de rosii de-ale noastre . Smile

Cristina , nu conteaza de unde ai rupt varful la loboda , important e ca ai infundat-o si nu mai creste in sus . Acum o sa faca multe ramurele laterale si toate vor face seminte . Si eu astept sa vad ce se mai intampla in gradina ta .

Gloria , dupa simptome usturoiul s-ar putea sa aiba prea multa umezeala . Numai atunci se ingalbenesc frunzele . Dar s-ar putea si sa nu-i priasca pamantul . Altceva nu stiu ce sa zic . Eu usturoiul pe care-l las sa ajunga la maturitate il pun prin capsuni si asa nu ocupa alt spatiu si protejeaza si capsunile de anumite insecte . Nu pun foarte mult , doar asa pentru casa .

Ieri am mulcit doua randuri de capsuni cu fan uscat . A fost o adevarata distractie ! Fanul se imprastie peste tot , nu sta acolo unde vrei , dar pana la urma am reusit . Preferam talajul , dar de data asta n-am avut . Capsunile sunt foarte mari si stau pe pamant si cu atata umezeala se strica imediat . Sunt cele care rodesc tot anul , dar la mine draga Valentina , fac niste capsuni mari de tot si multe si sunt plantate in primavara . Cred ca depinde de soi . Abia astept sa se mai coaca (pentru ca le-am tot ciugulit de cum s-au parguit wink ) sa fac niste poze .

Astazi sotul meu baga tractorasul cu freza printre nuci . Va amintiti ca acum doi ani am pus cate trei nuci in pamant , au rasarit primavara trecuta , in vara au mai murit , primavara asta am scos de unde erau doi -trei si am completat ceva goluri si acum dupa ploile astea sper sa le mearga bine . Cand o sa am timp vin cu poze . Mai am 12 lipsa , dar la toamna pun dinnou cate trei nuci in pamant si chiar daca vor fi mai mici , macar sa fie randurile complete . Si peste vreo zece ani asa , .... rade , va mai povestesc eu despre nucii mei cand vor intra pe rod .

Acum o sterg , dar mi-a facut placere sa''vorbim'' asa de dimineata ! love

corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de cristina07 Mar 28 Mai 2013, 8:51 am

Corina, pupi
Sa iti mearga bine pe unde ai treaba!
Dupa ce termin "meditatiile" si pleaca Mihai la scoala fac poze.

Gloriamix, eu am tot pus usturoi dar e primul an cand creste frumos. Am avut peste iarna in solar si i-a mers grozav dar afara cred ca e pamantul mai prost si e mai anemic. Cred ca tine si de ce pui in pamant. Anul asta am cumparat in toamna din piata "usturoi romanesc" ca in fiecare an si cred ca acum chiar asa a fost rade . A tinut foarte bine peste iarna si ce nu am consumat si a incoltit l-am plantat in primavara.
Problema cu spatiul ocupat degeaba o am si eu cu morcovii pe care i-a dorit baiatul. Au rasarit ici colo si abia se "misca" .

Piciule, de furnici scapi doar cu Furnitel prafuit pe pamant. Eu am un plic de 75g de vreo doi ani si cred ca imi mai ajunge cinci rade Pun putin in jurul plantelor unde furnicile au facut colonii de afide. Anul asta au atacat castravetii, fasolea, socul si.....buruienile rade Sa sti ca am stropit totusi si cu un insecticid acaricid (distruge si paianjenii aceia mici care tes panze in jurul frunzelor). Asa am "reparat" castravetii care ajunsesera de tot plansul.
Nu folosim "chimicale" decat in caz de necesitate dar prefer sa stropesc putin decat sa pierd tot si sa mancam legume super intoxicate din comert.
Si apropo de stropiri folositoare, si tinanad cont de vremea cu care ne confruntam, am aflat de aici:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

ca in caz de grindina tebuie stropit cat de repede cu o substanta pe baza de cupru metalic - ei recomanda Champion - pentru a cicatriza ranile provocate de loviturile bucatelelor de gheata pe frunzele, tulpinele si fructele plantelor.
Greierii nu ii stiam de daunatori, canta asa frumos seara...... Sad

Spor in tot ce faceti! kiss


cristina07
cristina07
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 224
Localizare : targoviste
Data de inscriere : 25/11/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de Gabica Mar 28 Mai 2013, 10:41 am

Corina, când spui "am mulcit doua randuri de capsuni cu fan uscat" înseamnă că ai pus fân sub căpşuni?, ca să se sprijine fructele de fân nu de pământ?.
Încerc şi eu.
Bine eu am maxim 30 stoloni....
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de rosita Mar 28 Mai 2013, 10:55 am

Corina, se poate pune fan la capsuni oricand in timpul anului? Am crezut ca doar primavara, cand abia au rasarit. Am fost si noi invitati sa culegem capsune la cineva, in weekendul asta, si erau multe compromise din cauza umezelii. Mi-a parut rau. Dar o sa-i sugerez proprietarului ideea cu fanul, e foarte buna. Sa vedem unde gasim fan in Bucuresti Smile

In alta ordine de idei, as dori sa te intreb ceva in legatura cu o stire care am inteles ca a fost recent la o televiziune, despre rosiile cu mot cum ca n-ar trebui sa le consumam pentru ca sunt tratate cu nu stiu ce chimicala. Mie mi s-a parut hilara stirea, dar am dat o cautare pe google si am vazut ca au tot aparut stiri din astea cam din 2010, inclusiv la stirile pro tv si pe asociatia unor medici de familie Rolling Eyes. Tuguiasul ala, care eu credeam ca e semnul soiului respectiv, e privit acum ca un "semn rau" Smile.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de cristina07 Mar 28 Mai 2013, 6:14 pm

Rosita, am vazut in piata cu 10 lei kg. Le stiu cat sunt de bune pentru ca am cumparat mereu dar acestea mi s-au parut exagerat de mari. Am cumparat pana la urma rosii grecesti si astept cu nerabdare sa se coaca rosiile noastre din solar.
Ajunsi acasa a dat si sotul meu o cautare pe google si a gasit un articol ingrijorator in "Libertatea" de ieri sau de vineri. Se pare ca sunt tratate cu un stimulent hormonal de legare a rodului si un alt stimulent de coacere. Ambii extrem de toxici si interzisi! Erau si denumiti dar nu stiu daca a salvat undeva articolul. Se spunea in articol ca exista si un hibrid bulgaresc - precos - care are acel mot in mod natural dar este mult mai mic. Eu am avut anul trecut astfel de rosii si am si anul asta cateva fire. Am cumparat plic de seminte si am facut noi rasaduri. Sunt rosii foarte bune pentru conserve - sunt foarte carnoase si aproape nu au seminte ( o vecina cand mi-a vazut borcanele cu rosii taiate a crezut ca am scos semintele). Cand se vor coace revin cu poze. Anul asta am si alte rosii bulgaresti - rila - si pana acum se prezinta foarte bine, sunt foarte roditoare si am fost asigurata de la magazinul de seminte ca sunt si gustoase, atat cat poate fi un hibrid.
Hai sa va arat si poze din gradina. Am pozat dimineata, intre timp ne-am razboit cu buruienile dar nu am mai avut chef de alte poze. Ma credeti pe cuvant rade

Ca tot vorbeam de rosii:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

acestea sunt de la Corina, soi romanesc pentru afara. Abia astept sa vad cum arata fructul:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

ardei in solar:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

ardei afara. Sunt mai anemici....

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

fasole pitica:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

fasole cataratoare:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

dovlecei cataratori de la Corina:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si alti dovlecei:

zuchini:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

patison:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

castraveti in solar:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si afara:


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

ceapa, usturoi, loboda si....buruieni:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

mazare:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

leustean, intre timp l-am cules pentru uscat:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

am si cateva cuiburi de cartofi:


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

cam asta ar fi.
kiss
cristina07
cristina07
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 224
Localizare : targoviste
Data de inscriere : 25/11/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de greieras Mar 28 Mai 2013, 6:36 pm

Foarte,foarte ,foarte frumoasa gradina ta-conjudeteanco!
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de Giorgi Mar 28 Mai 2013, 8:22 pm

Excelenta!Felicitari si rod bun!
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de cristina07 Mar 28 Mai 2013, 9:02 pm

Multumesc fetelor! pupi

pana in 2010 am locuit in Bucuresti la bloc. rade si am gradinarit doar in ghiveci.

cristina07
cristina07
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 224
Localizare : targoviste
Data de inscriere : 25/11/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de Dorulet Mar 28 Mai 2013, 9:26 pm

Duminica dimineata,pe Trans. Look,H.Ghibu raspunde la intrebari in direct(ce vor plantele),sau joia la radio Cluj,de la 12,30.Singura problema e ca toate tratamentele sunt pe baza de chimicale.Am vazut cateva tratamente naturale la italieni,vreau sa incerc si eu sa vad rezultatul.Ca si eu ma lupt cu buruienile si mi se pare o lupta inegala,ma depaseste.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4795
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de victoriacus Mar 28 Mai 2013, 11:05 pm

corina corina a scris:Cu drag , Victoria ! love Si eu am descoperit aceasta ceapa in piata la un domn care vindea . Nici n-am crezut ce spune , sincera sa fiu , dar am zis sa incerc. Ne-am revazut si i-am multumit .

Esti o gradinaritza grozava ! Imi plac clematitele tale ! Eu nu am flori de gradina ca nu prea ma indur de spatiu . Imi place sa umplu casa cu cele de ghiveci in schimb .
Multumesc muult de tot.
Clematitele le poti pune pe langa gard si nu te deranjeaza cu nimic.
Eu sunt,vorba celor de la Neatza de pe Antena1, "fiarta pe" flori Smile
Di gradina mare de 1000m2, cam un sfert e doar cu flori Smile
Si tot imi mai doresc o multime de flori,pe masura ce le descopar.
In casa nu prea am,ca nu am conditii deocamdata sa le cazez iarna si am cam pierdut o gramada.
Insa afara as pune si pe drum,numai sa fie Smile Care trece pe langa gradina mea isi rupe gatul uitandu-se prin gard la flori rade Eu ma uit cateodata de la geamul caasei si rad Smile
Azi am sapat si eu porumbul,dovlecii,dovleceii,cartofii si fasolea care le am pe o parcela de vreo 200m2 de langa casa.E primul an cand pun aici si ma bucur ca le merge bine.
Dupa amiaza am iesit la cules marar,mazare,capsuni,loboda rosie ,corcoduse,usturoi si ceapa sa i le trimit maine soacrei mele la Gaesti ca ea sta la bloc
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de Gabica Mier 29 Mai 2013, 11:46 am

Felcitări, toate grădinile sunt frumoase!!
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de piciul Joi 30 Mai 2013, 7:33 am

cristina07, spor la gradinarit si rod bogat!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de cristina07 Joi 30 Mai 2013, 7:44 am

Multumesc, Piciule! - si tie la fel! pupi
Imi place mult bufnita ta capsunie!
cristina07
cristina07
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 224
Localizare : targoviste
Data de inscriere : 25/11/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Joi 30 Mai 2013, 8:35 am

De ieri v-am citit pe aici fetelor si scrisesem ceva , dar mi-a venit sotul de la piata , am pus repede masa si mi-am pierdut sirul ideilor , asa ca am renuntat .

Cristina , merci de urari ! love Mi-a placut '' vizita'' in gradina ta ! Se vede ca acolo se ocupa cineva serios de treaba . Eu nu mai reusesc sa ajung la zi . Nu stiu ce rosii am sa fac eu in vara asta daca nu le plantam o data . Ba ploua , ba sta , ba nu reusim sa terminam cu pregatitul pentru piata , dar intr-o zi ... totul se va termina . rade

Azi eram de rand la piata , darrr... trebuia sa culegem capsunile , asa ca sotul meu a preferat taraba . Am adunat vreo 7 kg ca-s imprastiate printr-o mie de metri asa printre niste visini mici si muuulta iarba . Mi-a cam iesit sufletul , dar la opt am terminat . Sotul meu e foarte matinal , cand pleaca la piata : la sase jumate inchideam portile dupa el . Sa ma vedeti pe mine : pana ma-mbrac , pana ma ''vopsesc'' un pic , pana ma hotarasc - treaba grea ! rade Mai bine stau acasa si muncesc in gradina toata ziua !

Cristina , ma gandeam , ca daca vrei sa lasi morcovul in gradina pana la maturitate , ai putea sa plantezi niste rasad de telina in goluri . Ca sa folosesti spatiul...
Aaa ! Si-ti doresc sa nu stii de ce sunt in stare frumosii lautari de gradina : greierii . La mine rod ridichi , rod morcov , rod rasadul de rosii , de vinete si de ardei si in general rod dupa bunul lor plac cam tot ce intalnesc .

In ceea ce priveste mulcitul capsunilor , Gabica si Rosita - da , asta inseamna mulcit . Am pus fan pe sub tufe si am scos rodul deasupra sa nu mai stea pe pamant . Se pot folosi si paie si deasemenea talaj (nu rumegus !) . Intr-adevar mulcirea se face primavara , dar cum capsunile astea rodesc tot anul si acum e bine .

Iar in ceea ce priveste rosiile cele tuguiate , da , este adevarat ca sunt stimulate din floare si coapte fortat . Stiu chiar de la producatori cu suprafete mari de solarii care folosesc anumite substante . Eu pana acum am cumparat doar doua kg de rosii , pentru ca-i era pofta fetei si am preferat sa fie din Grecia , Nu ca ar fi mai sanatoase , dar macar acolo clima e mai timpurie si le mai coace si ... soarele . In rest mancam salata verde , castraveti , varza de Buzau si asteptam sa se coaca rosiile in gradina . Regret ca nu am solar acoperit anul asta , ca sa mancam rosii mai devreme , dar n-o sa murim din asta ! rade

Victoria , m-ai facut sa rad cu florile ! kiss Si mie-mi plac , mult de tot , dar mai intai trebuie sa ma gandesc la ce se vinde , apoi la ce e frumos .Am totusi un trandafir roz de dulceata primit de la Elouise , am branduse , narcise , zambile si ghiocei galbeni , mai am si un pufulet roz care nu mai stiu cum se numeste si am avut Lupin care mi-a fost foarte drag , dar s-a pierdut . Daliile si gladiolele mi le mananca ''prietenii'' mei subterani , asa ca pe la umbrar unde aveam flori , m-am multumit sa pun ardei ca doar si eu infloresc la un moment dat . rade
Norocoasa soacra ai ! Inseamna ca merita , daca ai tu atata grija de ea . flower

Acum va las , dragele mele ! dama Mi-am rezervat aceasta dimineata sa croiesc o ie . Sa vedem daca reusesc sa fiu gata la timp , ca acus vine harnicutul meu de sot de la piata . Noroc ca am mancare pentru azi . Traiasca lada frigorifica ! wink
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 11 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB