Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradina cu legume (5) - Pagina 3 EmptyAstazi la 8:46 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Gradina cu legume (5) - Pagina 3 EmptyIeri la 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Gradina cu legume (5) - Pagina 3 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Gradina cu legume (5) - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gradina cu legume (5) - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Gradina cu legume (5) - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Gradina cu legume (5) - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Gradina cu legume (5) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Gradina cu legume (5) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Gradina cu legume (5) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gradina cu legume (5) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Gradina cu legume (5) - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Gradina cu legume (5) - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Gradina cu legume (5) - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Gradina cu legume (5) - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Gradina cu legume (5) - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Gradina cu legume (5) - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Gradina cu legume (5) - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Gradina cu legume (5) - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Gradina cu legume (5) - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Gradina cu legume (5)

+31
marina40
claudiana
Gabica
Admina
oanaraluca
Dorulet
Ducess
cristina07
Celya_f40
victoriacus
corina corina
clodi
valentinadof
ema
greieras
camic
dorinamisov
lennny
myky7robc
lenus70
diblaru maria
silvia s
danniela
GabitzaMami
gloriamix
Gabiuta
AlinaJ.Bijoux
amoni
violetas
T_mihaela
piciul
35 participanți

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 3 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de T_mihaela Vin 22 Feb 2013, 6:59 am

Mersi frumos,o sa caut o semiumbra hug
T_mihaela
T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 311
Varsta : 48
Localizare : canada
Data de inscriere : 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 3 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de gloriamix Sam 23 Feb 2013, 4:02 pm

Am reusit si am plantat si eu seminte de ardei, rosii, telina si vinete, cateva pt floricelele de vara si ceva plante aromatice. M-am grabit ca sa prind luna in crestere cum zicea Corina [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am mai investit in vreo 20 kg de ceva combinatie oxid de calciu/ carbonat de calciu, ca am facut testul solului si mi-a dat un ph cam scazut. NU stiu insa cand sa-l presar in gradina, eu inca mai am patrunjel de radacina si nu as vrea sa-l scot tot ca nu tine sa-l depozitez confused
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 3 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de gloriamix Lun 25 Feb 2013, 11:10 pm

Azi dimineata mi-am verificat constiincios cutiile cu seminte si ...ta-daaammm...s-a intamplat minunea, mi-a iesit musetelul deja, in DOUA zile [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Ca nu stiu cum e posibil asa?? Dar e o frumusete mica pe care o ud si ii cant si ma incanta deja si-mi da curaj sa le ghighilesc pe toate in continuare

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 3 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de GabitzaMami Mar 26 Feb 2013, 1:01 pm

Pt compost se pot pune si resturi gen muraturi, dulceturi?
GabitzaMami
GabitzaMami
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : Romania
Data de inscriere : 10/01/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 3 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de danniela Mar 26 Feb 2013, 1:06 pm

OOO Gloria, productie bogata iti urez!!!
Si la mine au mai aparut niste flori dar is asa de mici ca iti trebuie lupa sa le vezi!.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 3 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de gloriamix Mar 26 Feb 2013, 1:54 pm

Multumesc[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Gabitza, din cate stiu eu, nu se pun resturi de mancare procesata, eu am facut prostia sa arunc niste resturi de porumb fiert si ce-a iesit affraid Am dat foc la tot maglavaitzul ca facuse viermi si am dezinfectat si butoiul de compost, in veci nu mai fac asa ceva. Muraturile cred ca sunt sarate, nu-i recomandat. De dulceata nu stiu sigur, dar eu una nu as mai risca, ma limitez doar la resturi vegetale proaspete, hartie, coji de oua, frunze.
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 3 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de T_mihaela Mar 26 Feb 2013, 5:16 pm

Gloria,tu sigur esti mai la caldurica de iese musetelul ca Fat Frumos in cateva zile.Am pus si eu musetel dar la mine e frig inca si in casa si afara .Testul de sol nici vorba ca am curtea plina de nameti...dar astept ,imi vine si mie randul la primavara .
Abia astept sa -ti vad recolta de anul asta love
T_mihaela
T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 311
Varsta : 48
Localizare : canada
Data de inscriere : 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 3 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de gloriamix Mar 26 Feb 2013, 9:47 pm

Miha, eu am pus cutiile pe congelator si uscator, asa e la mine pozitia de au si lumina si caldura o iau de la aparate. Le ud cu pulverizatorul de 2 ori pe zi si vad ca solul asta duhneste a chimicale, poate de asta a dat coltul asa repede. EU pana acum puneam in pamant obisnuit de gradina si stropeam cu ceva ingrasamant insa nu mi-a mers bine inainte. Si eu abia astept sa vad doctoratul tau ce rezultate are [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 3 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Joi 28 Feb 2013, 11:34 am

Ce zumzaiala in gradina noastra ! bee bee bee
Numai fete harnicute ! hug

Eu am lipsit ceva vreme , dar am venit cu poze proaspete . Am avut ceva de citit pe aici si vad ca va prinde febra primaverii pe toate . love

Am semanat si eu toate semintele puse la germinat , adica vreo 7-800 de vinete Lucia si vreo 300 de ardei Potop , iar telina vreo 2-3 grame , adica doar cateva mii de seminte probabil . Smile Semintele le-am tinut in servetele umezite constant cu solutie de Atonik ( parca am pus poze cu cateva pagini in urma ) pana au incoltit , apoi le-am semanat in ladite cu pamant adus in casa cu vreo zece zile in urma . Asa arata semintele incoltite :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

semanate :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si acum rasarite deja :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Le-am pus la germinat pe 15 februarie , le-am semanat pe 22 si pe 25 au rasarit . Si eu as creste daca as fi o samanta asa ingrijita wink . In casa sunt 22 de grade de obicei , iar tot soarele de la ferestre e al lor si al florilor de pe pervazuri .

Am pus si o a doua tura de seminte crezand ca primele nu vor germina in totalitate . De data asta , dupa ce le-am pus in apa sa se decanteze cele bune , iar cele seci sa se ridice deasupra sa le pot arunca , le-am pus la inmuiat 3-4 ore in solutie de Atonik , apoi le-am pus la germinat . A doua zi deja multe dintre ele incepeau sa incolteasca . Le-am semanat pe 25 , dar nici azi nu sunt rasarite toate . De ce ? Pentru ca s-a ciupit luna si e in descrestere . Deci se confirma ca are si luna treaba ei aci . wink Vor creste mai greu , dar au avut noroc ca au germinat pe luna plina .

Va doresc spor in toate , gradinarite dragi ! pupi
Amoni , sa ai vanzare iti doresc din tot sufletul ! Stiu ce inseamna sa stai in frig cu martisoare si flori sau verdeturi si sa nu fie clienti . De-asta zic sa-ti mearga din plin ca meriti !

Greieras , sa ai spor la curatenie si o gradina cat mai frumoasa anul asta ! Cred ca toata lumea asteapta primavara si cred ca nu e departe .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 3 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de danniela Joi 28 Feb 2013, 1:17 pm

Corina noi zumzaim pe site si tu in gradina love rade rade Adica de aia nu mai cresc ale mele??? Ca chiar voiamsa ma plang ca parca asa au ramas, mici. Cam dupa cat timp sa le mut in loc mai mare??? Tre sa isi piara primele doua frunze??
Mie mi-a iesit semintele de dovleac din gradina! Un singur cuib am vazut. Dar cred ca is 7-8 fire, deja prea multe nu? O sa las 3 cred. Ha, ha oare o sa vad vreun dovleac atarnand deasupra piscinei?!!! rade
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 3 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Joi 28 Feb 2013, 1:58 pm

Smile Rosiile se repica atunci cand pot fi manevrate in siguranta , Danniela . Daca poti sa le muti cu cat mai devreme cu atat mai bine . Cred ca ale tale au deja frunze adevarate .

De care dovleac ai , de zici sa atarne deasupra piscinei ?
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 3 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de danniela Joi 28 Feb 2013, 2:18 pm

Din ala verde cu pete albicioase. Nu am vazut in tara, noi aveam galben si alb turcesc pentru placinte, asta e verde inchis si cu pete albicioase.
Nu stiu daca is adevarate frunzele ca parca au stagnat in crestere scratch scratch Rosiile sunt din alea mici ca ciresele si galbene nu rosii la culoare
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 3 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Joi 28 Feb 2013, 2:43 pm

Sunt gustoase rosiile mici ! Abia astept sa vina vara ! Din toate legumele dupa rosii tanjesc cel mai mult ... Frunzele adevarate sunt cele care au forma ca cele mature , adica nu primele doua , urmatoarele .

Sunt si la noi dovleci verde inchis patati cu alb , dar sunt cam pe cale de disparitie . Si de dovleac turcesc abia se mai gasesc seminte in unele zone . Eu nu prea le am cu dovleacul...
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 3 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Vin 01 Mar 2013, 5:21 pm

In sfarsit am reusit , gratie Magdei Merci , sa pun banner-ul forumului pe blog si blogul la semnatura ! ura

Deocamdata n-am scris decat cateva pagini din gradina mea ,darrr ...imi doresc de multa vreme un blog , asa ca am sa-mi fac timp sa scriu acolo tot ce-mi place . kiss

Azi am stat afara mai mult ca de obicei . A fost un soare grozav de frumos si pe la pranz chiar am lasat sa se stinga focul la centrala . Abia acum il aprindem dinnou . A fost o baba superba !A uscat trei randuri de rufe !

Am facut masuratori pentru rasadnita si sotul meu deja a nivelat terenul pe care urmeaza sa sapam . Am sa vin si cu poze imediat ce se defineste ceva .
In afara de asta in fiecare zi ma bucur de minunile de rasaduri care cresc vazand cu ochii si eu nu mai pot de ele . Nu credeam ca o sa-mi placa asa de mult sa coabitam . Am dat afara azi al doilea fluture de varza iesit din pamantul din ladite , deci e clar : Vine primavara !
Chiar daca vor mai fi si zile mohorate si reci , iarna nu se mai poate intoarce . Cel putin asa trag eu nadejde !
Va pup frumoaselor si harnicutelor !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 3 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de T_mihaela Lun 04 Mar 2013, 7:10 pm

Au rasarit niste firicele ...bostanul e cel ai haios ca inca are coaja de samanta in cap ca o palarie.Castravetii sunt mai rusinosi, nu se arata inca dar rosiile au luat-o zdravan in sus.Acum intrebarea mea e ce sa fac u ele ca afara e iarna...tre sa le mut in ghivece mai mari sau le las asa.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
T_mihaela
T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 311
Varsta : 48
Localizare : canada
Data de inscriere : 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 3 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de gloriamix Lun 04 Mar 2013, 8:59 pm

Eu le-as mai lasa putin pana devin mai strong, acum sunt firave si nu le poti manevra, se rup repede. Nu stiu ce bostani ai, da' astia si castravetii eu ii pun direct in pamant cand e mai cald ca ies repede si ii pun pe marginea gradinii, intind vlastarii mai pe iarba ca nu-mi ia spatiu din gradina, castravetii se pot urca si pe bat/harac, sunt sensibili la rece. Anul trecut am plantat dovleci si zuchini in casa si pana sa-i mut afara au murit. Eu am pus doar rosii, vinete, ardei si telina acum si restul flori si ceva plante aromatice, restul legumelor le pun direct afara, fasole de pastai cand e mai caldut (iese f. repede), castraveti lungi si de murat odata cu pepenii si squash si zuchini cam in acelasi timp cu pastaile. Poti pune mazare, brocoli, conopida, astea merg bine si in frig, de fapt merg mai bine la rece decat la calduri de vara. Eu am incercat sweet pea anul trecut, pt pastai, se poate congela f. bine, e delicioasa. Cand se poate lucra pamantul, se pun cartofii si ceapa si radacinoase, morcov, sfecla, ridichi, mazarea. Spanacul si mazarea ies repede. Poate ne mai ajuta fetele cu experienta cu sfaturi, de ex. dupa ce scoti mazarea si ceapa si ridichile, sa zic prin iunie/iulie, ce se mai poate planta atunci?
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 3 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de silvia s Mar 05 Mar 2013, 12:12 am

Fetelor va rog sa imi spuneti si mie unde se gasesc seminte de rucola la Cluj?
multumesc
silvia s
silvia s
helper
helper

Numarul mesajelor : 29
Localizare : Cairo-Egipt
Data de inscriere : 15/07/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 3 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de valentinadof Mar 05 Mar 2013, 10:00 am

gloriamix a scris: Poate ne mai ajuta fetele cu experienta cu sfaturi, de ex. dupa ce scoti mazarea si ceapa si ridichile, sa zic prin iunie/iulie, ce se mai poate planta atunci?
Eu dupa ce scot ceapa pun fasole si la sfarsitul lui august am pastai verzi.

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 3 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Mier 06 Mar 2013, 1:52 pm

Ca sa-ti raspund tie Gloria mai intai , sa nu uit , in iulie se pot pune si castraveti de toamna si fasole de pastai , dupa cum spune Valentina , morcov , ca are timp berechet pana in octombrie , salata si spanacul de asemenea se seamana in iulie pentru toamna , se planteaza sfecla rosie si varza si daca-mi mai amintesc ceva revin .wink

T Mihaela , de cand ai postat caut timp sa-ti scriu . Plantulele tale nu au lumina ! Lasand la o parte faptul ca le-ai semanat prea dese , daca ar fi avut lumina destula ar fi fost mai viguroase . Risti sa le pierzi asa . Vor face cadere de firave ce sunt si foarte putine vor supravietui , dar legume zdravene din ele n-or sa iasa . Nu vreau sa te supar , dar din poze asta deduc eu .

Sunt gata si eu cu cele 18 brazde dintr-o parte a gradinii mele . Primele 8 le-am semanat in iarna pe o vreme urata de tot . Am pus atunci loboda alba si rosie , marar si laptuci . Zilele astea am lucrat la celelalte zece brazde . Le-am frezat treptat cu tractorasul , apoi am semanat morcov , spanac , ridichi , laptuci verzi si grena si astazi am pus ceapa perena pentru seminte si usturoi romanesc .

Asta era ieri :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si asta azi cand am incheiat aceasta parte de gradina cu pomii taiati de sotul meu

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

iar saptamana viitoare ne mutam in cealalta jumatate de gradina , ceva mai mare decat asta , care se vede dincolo de randul de pomi din spatele solarului :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Acolo avem de mutat capsuni , de semanat vreo zece brazde mai lungi ca cele terminate azi , de taiat cei 32 de visini care au abia doi ani si de plantat vreo douazeci de prunisori . Deci , dupa cum vedeti , treaba este , asa ca sanatosi sa fim ! love

Va pup dragele mele si va doresc mult soare sa puteti lucra in gradina si sa veniti cu poze . kiss
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 3 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de diblaru maria Mier 06 Mar 2013, 4:40 pm

Mult spor sa ai Corina bucurie
diblaru maria
diblaru maria
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 157
Localizare : crevedia
Data de inscriere : 03/10/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 3 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de T_mihaela Mier 06 Mar 2013, 4:45 pm

corina corina a scris:

T Mihaela , de cand ai postat caut timp sa-ti scriu . Plantulele tale nu au lumina ! Lasand la o parte faptul ca le-ai semanat prea dese , daca ar fi avut lumina destula ar fi fost mai viguroase . Risti sa le pierzi asa . Vor face cadere de firave ce sunt si foarte putine vor supravietui , dar legume zdravene din ele n-or sa iasa . Nu vreau sa te supar , dar din poze asta deduc eu .

Corina, mersi mult, bineinteles ca nu ma supar ,eu gradinaresc aiurea dupa utube zid Am mai rarit eu nitel din ele dar vorba ta, nu pun mari sperante , le las dede joaca copiilor.La noi e inca ger si tone de zapada deci mai am timp sa pun alte seminte poate de data asta mai cu cap .Eu vad semintele asa mici simt nevoia sa pun cu pumnul de asta creste ca iarba rade
Mersi inca o data , mai vin cu poze ca ochiul meu nu vede ce vede al tau hug
T_mihaela
T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 311
Varsta : 48
Localizare : canada
Data de inscriere : 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 3 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Joi 07 Mar 2013, 10:51 am

Ma bucur , Mihaela , ca nu te-am suparat ! love Nici eu nu sunt atotstiutoare . Si eu mai invat din ce scriu fetele pe aici , de pe bloguri , din ce mai aud prin piata si prin sat... Sigur ca ai timp sa semeni ! Cam intr-o saptamana e crai nou , deci de pe 13 pana pe 20 e perioada cea mai buna de semanat . In casa e altceva : nu te ploua , nu te ninge ! Mie imi pare rau ca am semanat zilele trecute , mai ales ridichile si spanacul , dar n-am avut incotro . Se anunta dinnou ploaie si decat sa intarzii cu semanaturile...

Azi am sapat pe langa via de la umbrar care nu e chiar grozava . Anul asta mai punem ciocarlii printre butucii existenti si poate imi inmultesc si florile . Acolo am niste frumoase de branduse , zambile mov si narcise . Brandusele bineinteles cresc printr patrunjel asa ca la ... gradinari . wink

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 3 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de valentinadof Joi 07 Mar 2013, 11:24 am

Tu esti in brazda bine de tot Corina.Bravo!La mine inca mai este zapada iar soarele nu vrea sa se arate prea usor.Timpul in zona mea cred ca este cu cel putin 3 saptamanai in urma fata de cum e pe la tine.Zilele astea termina sotul de refacut solarul(v-am zis ca mi s-a daramat de la zapada) si musai sa rasadesc salata.Loboda imi rasarise sub folie dar nu cred ca mai ramane ceva din ea.mi-a promis ca are grija sa nu o calce,vad eu la sfarsit.In gradinuta cu flori n-am decat ghiocei.Restul plantelor sunt la nivelul solului,asteapta soarele sa se inalte!
S-aveti spor, toate dragelor!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 3 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Joi 07 Mar 2013, 11:33 am

Daca-as putea sa-ti trimit cateva raze de soare cu drag as face-o , Valentina ! hug Stiu cum e sa astepti sa poti face treaba in gradina .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 3 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de greieras Joi 07 Mar 2013, 11:48 am

Multumesc Corina! Si tie iti doresc un an rodnic. Cit zumzet-cum a zis cineva mai sus_ voi munciti de zor ca se vede clar ca pilpie pe ici pe colo primavara:Pe 2 martie iar am fost la curte(Casa grande - as vrea sa-i gasec o denumire ,sa nu mai zic mereu ca ma duc la tara)si in bucuresti am venit luni pe la 10 iar acolo nu am reusit decit in fata casei sa-mi reasez decorul de pietre si sa ardem niste balarii dupa greblare. Atit ca timpul trece repede si a fost si frig si eu .....care sint care sint atit de plapinda-racesc repede.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 3 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB