Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 EmptyIeri la 8:55 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

+46
annamaria26985
mihastef
Gabica
MihaelaT
anc@
Andata
tiana
alban andreea
AnnieW
Uca
ancabanu
ivanutamihaela
crina68
Carmencyta
Day
michelinebeaulieu
ema
tinap
georgeta.prnic
mnarcisa
Gianina4ever
alinachiri
RamonaM
crina_grigor
danniela
cillywilly
violeta25
carcriv
geo
IrisT
aurishta
LYNDA
valentinadof
ioana soare
natasaSV
Admina
coripin
trandafiras78
ismi3ismi
SilviaDumitrescu
Chirrox13
danae
rivka
diada
ivanoiuadela9
MagdaMarin
50 participanți

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de IrisT Mar 20 Mar 2012, 12:09 am

Fetelor cu experienta in bebei spuneti-mi si mie cum sta treaba cu canuta de trecere sau canuta cu cioc moale... de cand se da? ce se da cu ea? foloseste la ceva?
Multumesc!
IrisT
IrisT
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 115
Varsta : 39
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 24/11/2008

http://perfectiris.com/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de aurishta Mar 20 Mar 2012, 8:12 am

Unii copii o accepta, altii nu! Asta este valabil cu orice in materie de bebei Smile Trebuie sa incerci din cand in cand si sa vezi cum reactioneaza bb. Niciodata nu e prea devreme, niciodata prea tarziu! Smile Poti sa-i dai orice lichid,lapte, ceai, suc de fructe. Pot sa-ti spun, insa, ca nu este indispensabila. Copiii invata foarte bine sa se foloseasca de cana si fara acest " ïntermezzo". Mie imi pare a fi utila cam intre 10luni, sa zicem, si 1.5, 2 ani, pana cand copilasul are abilitati motrice destul de bune ca sa nu verse pe langa. Oricum, aceasta etapa este inevitabila, bb va da si pe langa pana ce va invata sa foloseasca asa cum trebuie cana.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de geo Mar 20 Mar 2012, 9:14 am

In afara de lapte, Sebi bea doar apa, si am avut cateva zile in care i-am dat ceai de fenicul. Avem si canita cu cioc, dar Sebi bea mai bine din cana cu pai, parca nu da asa mult pe langa. Sebi are acum aproape 11 luni si am inceput pe la 8 luni jumate cu cana. Acum ca vine vara o sa incerc cu cana normala. Daca e cald, poate sa dea pe el linistit Laughing
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de coripin Mar 20 Mar 2012, 9:49 am

fetita mea nu acceptat canuta pana acum, si are aproape 1 an jumatate. ciocul respectiv avand 4 gauri destul de mari, mereu avea tendinta sa se inece. din punctul meu de vedere, cred ca mai degraba invata sa bea direct din cana.
coripin
coripin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 155
Localizare : vatra dornei
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de Chirrox13 Mar 20 Mar 2012, 1:42 pm

Fetelor, voi ati dat Broncho Vaxom la copii? Multe mamici din parc il lauda, il lauda si dna dr de fam a mea, dar vreau si parerea voastra...Din cate am citit pe net se administreaza si la adulti.
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Mar 20 Mar 2012, 2:25 pm

Chirox eu i-am fetii mele de pe la 3 ani ca tot racea la camin ( o saptamana la camin acasa cu antibiotic ) si i-am facut profilaxie de 3 ani , lunile octombrie , noiembrie , decembrie - ianuarie pauza - februarie , martie , aprilie , 3 ani la rand . De atunci nu mi-a mai racit deloc , doar ii mai curgea un pic nasul sau stranuta , in rest nimic . Din toamna vreau sa i dau si lui stefan dupa ce face 3 ani . Acum parerile sunt impartite dar la noi a functionat bine , cred ca depinde si de copii . pupi
In legatura cu canuta , eu am avut parte de un experiment neplacut . Mi-a dat o dr de famile cand am fost la ultimul vaccin , era de la millupa parca . I-am pus lapte in ea si nu prea putea trage dar inet incet am reusit . problema era ca dupa fiecare utilizare trebuia spalata pt ca de la materialul din care era facuta emana un miros puternic de cauciuc, o desfaceam si o curatam cu o periuta deoarece avea un arc inauntru pe care nu l puteam scoate . Intr-o zi inainte sa i pun lapte nu stiu ce mi a venit si am mirosit-o , am spalat-o iar si degeaba , am chemat sotul care a desfacut-o ( de fapt a spart locul unde se gasea arcul acela ) si ce credeti zid acolo se adunasera numai impuritati si era plin de viermisori albi affraid shot . am aruncat o imediat si alta nu mi a mai trebuit.
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de Chirrox13 Mar 20 Mar 2012, 3:02 pm

Am si eu o cana pt delia cu cioc, e favorita ei dar se curata greu, am pitit-o de ea pentru a se obisnui sa bea cu cana normala....
Adela,multam fain de raspuns pupi
O am pe Delia [utin racita, dar azi imi doarme cam mult...o fi raceala, efectul medicamentelor sau astenia? 2 reprize de somn pana acum, azi si ziua nu s-a terminat
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de carcriv Mar 20 Mar 2012, 7:54 pm

Eu cu pustiul nu am reusit deloc cu canuta ci cu paiul, am avut succes cu acele canute lungi cu paiul care se scoate si se poate folosi pai de la pungute. Si acum tot asa avem niste pahare uc capac din care isi bea ceaiul si lapticul.
Apa o bea cu o canuta normala.
avatar
carcriv
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 19
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2012

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de violeta25 Vin 30 Mar 2012, 4:31 pm

Fetelor, luni trebuie sa ma intorc la servici, mai devreme cu 3 saptamani, si nu stiu cum se procedeaza cu indemnizatia, am inteles ca trebuie intrerupta, sa merg la primarie si sa anunt ca ma intorc la servici. Voi cum ati procedat? sau ce stiti despre asta?
violeta25
violeta25
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 325
Varsta : 43
Localizare : navodari
Data de inscriere : 09/11/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Joi 05 Apr 2012, 10:39 am

Violeta sora mea s-a intors mai devreme la servici si a facut o cerere de intrerupere maternitate la departamentul unde a depus actele pt maternitate ( la noi aici se depun la casa de pensii , trebuie sa mergi la ei si sa intrebi ce acte iti trebuie ) , apoi la departamentul de Protectie Sociala unde iar trebuie facuta cerere pt ajutorul dat de stat ca te intorci mai devreme la servici ( 100 lei ).

Acum intreb si eu fetele care fac aerosoli la copii ..
Luni l-am dus iar pe stefan la cresa si deja marti noaptea era infundat , aseara o colega mi-a spus sa i fac aerosoli si am incercat cu aparatul trimis de soacra mea . Bineinteles ca nu a prea stat deoarece aerul ( aburii )erau reci . ASa trebuie sa fie , habar nu am ca nu am intrebat pe nimeni . I-am spus sa inchida gurita si sa traga aerul acela pe nas dar daca il avea infundat tot pe gurita respira asa ca azi dimineata il durea in gat , dar macar azi noapte a dormit mai bine si a respirat normal .
va pup si va doresc o zi frumosa . hug pupi
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de carcriv Joi 05 Apr 2012, 10:53 am

Depinde ce solutie ai folosit... in principiu nu prea ar trebui sa fie rece.
Sa mai faci dar in prealabil solutia sa fie la temepratura camerei.
Eu am folosit la baiat si a mers de minune ca tot asa aveam mari probleme cu el de 3 ori otita.
Si sa-i cureti nasucul de mucisori oric cu aspirator nazal ori sa sufle cumva.
Si foloseste musai si picaturi de nas.
Multa sanatate
avatar
carcriv
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 19
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2012

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Joi 05 Apr 2012, 1:32 pm

Pai serul a fost la temperatura camerei si solutia la fel ( dextroza parca se numeste ) , dar eu ziceam ca aburul care iese e rece , exact cum e oxigenul l-a spital cand ti-l pune la nas si cu mascuta asta el a tras aerul pe gura cand respira . Picaturi de nas am intrebat la farmacie si au zis ca e -prea mic la 2,5 ani , nici bixtonim nu mi-au dat sau ce a mai aparut , mucisorii ii trag cu o pompita dar acum e infundat pe canal sus ca nu iese nimic . pupi
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de diada Joi 05 Apr 2012, 2:09 pm

ivanoiuadela9 a scris:
Acum intreb si eu fetele care fac aerosoli la copii ..
Luni l-am dus iar pe stefan la cresa si deja marti noaptea era infundat , aseara o colega mi-a spus sa i fac aerosoli si am incercat cu aparatul trimis de soacra mea . Bineinteles ca nu a prea stat deoarece aerul ( aburii )erau reci . ASa trebuie sa fie , habar nu am ca nu am intrebat pe nimeni . I-am spus sa inchida gurita si sa traga aerul acela pe nas dar daca il avea infundat tot pe gurita respira asa ca azi dimineata il durea in gat , dar macar azi noapte a dormit mai bine si a respirat normal.

Asa este aburul, rece, dar tu cand il vezi infundat nu ii dai nimic altceva? sa stii ca aerosolii nu fac toata treaba, il durea in gat pentru ca a evoluat boala nu ca a fost aburul rece, nu uita de ceapa taiata noaptea, atunci cand este infundat. Cat despre doctor homeopat stii parerea mea, sau macar un gemoterapeut sa gasesti!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de cillywilly Joi 05 Apr 2012, 4:33 pm

mamicile, eu am baiatul la facultate deja dar cand era mic, din ianuarie pana in aprilie eu eram cu el pe holul cabinetelor. Norocul meu si al lui a fost ca am dat de o doamna care lucrase ca asistent la pediatrie, 40 de ani. Era la pensie si mi-a zis:
- Nu rezolvi nimic daca nu-i cresti imunitatea . Cumpara 6 lamai, si un borcanel de miere de salcam. Speli lamaile bine cu o periuta, apoi le razi coaja si o amesteci cu borcanelul de miere. Ii dai de cateva ori pe zi cate o lingurita si dupa, nu-i dai sa bea apa macar 15 minute. Ai sa vezi apoi schimbare.
Vreau sa spun ca unde facea penicilina la trei saptamani, copilul meu s-a intarit si n-a mai facut nici rosu in gat nici febra nimic. Doar a avut in clasa intai gripa luata de la colegi, nah, colectivitate, dar in rest, n-am mai avut probleme cu raceala.
Inca o reteta foarte buna si care mi-a fost recomandata de un batranel, vanzator de plante medicinale. Sa dau pe razatoare 3 kg de morcovi, sa pun la fiert un litru de apa in care sa pun 4 - 5 plante de patlagina cu tot cu radacina, si sa las sa fiarba pana ajunge la jumatate. Sa pun morcovii rasi si un borcan de miere intr-o cratita sa se topeasca un pic, apoi sa adaug decoctul de patlagina si sa las sa fiarba morcovii, amestecand mereu. Din ea, sa ii dau cate 2 sau trei lingurite pe zi, si pentru adulti 3 sau 4 linguri pe zi.
Eu am facut reteta pentru mine, la un sfert din cantitatea de morcovi si miere si am pus jumatate din cantitatea de patlagina si apa. Eu nu am mai facut gripa, si foarte rar racesc.
Tot pentru copilasi mai este un ceiut bun pentru gat. N-am citit tot ce e scris pe aici, dar asta e. Strangeti foitele dintre miejii de nuca, si puneti cam doua linguri de coji din acelea la doua cani de apa. lasati sa fiarba pana scade la jumatate. E foarte bun pentru gat.
Sunt trei retete testate de mine pe copilul meu si pe mine si au functionat.
Cand mai are febra copilasul, puneti-i in picioruse, sosetele pe care le-ati muiat intr-o dilutie de otet. Cred ca o stiati pe asta.

cillywilly
cillywilly
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 330
Varsta : 56
Localizare : Tulcea
Data de inscriere : 29/03/2012

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Joi 05 Apr 2012, 5:07 pm

Sarumana Cilly ... cand plec de la birou ma si duc sa iau lamai si miere ... .mmuullttuummeesscccc kiss
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de cillywilly Joi 05 Apr 2012, 5:51 pm

Logic gandind, mierea e un aliment care contine minerale si vitamine, coaja de lamaie contine iod.
E bun la gust, si n-am avut probleme cu administrarea. Multa sanatate la copilasi! hug
cillywilly
cillywilly
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 330
Varsta : 56
Localizare : Tulcea
Data de inscriere : 29/03/2012

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de violeta25 Dum 08 Apr 2012, 2:16 pm

Adela multumesc frumos pentru raspuns pupi voi ajunge saptamana aceasta sa depun cererea cat mai repede, daca nu risc sa iau amenda, asa am inteles din legea indemnizatiei
violeta25
violeta25
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 325
Varsta : 43
Localizare : navodari
Data de inscriere : 09/11/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de Chirrox13 Joi 12 Apr 2012, 1:56 pm

Cilly, acum in coaja de lamaie si de portocale se baga tot felul de conservanti (pentru mentinerea fructelor proaspete E231 si E232). Efectele acestor conservanti nu sunt inca bine cunoscute. Cert este ca E231 si E232 produc tulburari hormonale complexe. Acesti aditivi sunt suspectati ca fiind si cancerigeni. De aceea, nu recomand folosirea cojii de lamaie si de portocala in niciun produs.
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de cillywilly Joi 12 Apr 2012, 4:40 pm

Nu stiu ce sa zic. acum 16 -17 ani oare nu era la fel? N-am avut nici un fel de probleme in cresterea armonioasa a baiatului. Chiar nu stiu ce sa spun. Shocked
cillywilly
cillywilly
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 330
Varsta : 56
Localizare : Tulcea
Data de inscriere : 29/03/2012

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de Admina Joi 12 Apr 2012, 4:51 pm

Da, coaja de citrice nu e ok sa fie folosita nici in prajituri. Totusi eu n-am reusit sa o elimin complet, o prefer in favoarea E-urilor din esentele de vanilie, rom si alte nebunii din comert. Bine spalata cu periuta, inainte.
Pentru copii, nici eu n-as da, desi poate e buna. Ideea de baza, ca sanatatea se mentine cu o imunitate puternica, e foarte buna. Avem destule de imunitate: catina, echinaceea, propolis, laptisor de matca, miere, fructe si legume proaspete (sucuri daca altfel nu le mananca copilasii), deci mingea e in terenul nostru, al parintilor. wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de cillywilly Joi 12 Apr 2012, 6:03 pm

mi-am adus aminte ce mai e bun pentru tuse si probleme cu gatutzu copilasilor, dar e greu de administrat. Untura de gasca. Stiu ca mi-a adus o data de la tara, o prietena de-a mea . L-am pacalit dupa metoda ei. Dizolvam o lingurita in lapte cald si-i spuneam ca pentru fiecare canuta de lapte din ala "special" bauta repede repede, Batman ii lasa sub perna ceva . Evident faza a mers de vreo doua ori, desi efectul benefic era vizibil, cand a avut o data vreme sa priveasca cescuta de lapte, a vazut pelicula galbena de deasupra si nici ca a mai pus gura. rade Nici jucarii de la batman n-a mai vrut,nici toate promisiunile rade
cillywilly
cillywilly
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 330
Varsta : 56
Localizare : Tulcea
Data de inscriere : 29/03/2012

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de carcriv Joi 19 Apr 2012, 3:10 pm

Exista la plafar niste siropele cum e cel de mugur de pin sau de brad si alea ne-au facut noua bine
avatar
carcriv
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 19
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2012

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de Admina Joi 19 Apr 2012, 4:31 pm

Mai este siropul din nuci intregi, am mai scris reteta pe aici. E foarte bun la tuse si pentru adulti si pentru copii. Se spala bine 5 nuci intregi mai marisoare sau de care aveti, se sparg doar odata cu ciocanul cat sa se crape bine si se pun asa in 500ml apa, la fiert. Se fierb pana scade apa cat sa le acopere, se strecoara si se lasa la racit. Apoi se adauga miere dupa gust si se bea pe parcursul unei zile, cu sorbituri si inghitituri mici. Gustul e placut, putin astringent, dar dulce, de la miere.
Cillywilly, sper sa nu zici ca am ceva impotriva metodei cu untura. hug Foarte bine ca le scri, pentru ca poate ajuta pe cineva. Doar ca eu nu i-as da untura copilei. Am mancat si eu, cand eram copil, bunica prajea in untura, mancam carnati, jumari. Dar nu i-as da celei mici, desi e slabuta, de fel. Se stie ca in piele si ficat se strang toate toxinele mancate si absorbite de animal, deci copilului sigur nu i-as da; inclusiv grasime de animal, concentrata. Eventual daca-i face bunica o supa de gasca, sa ramana cativa banuti de grasime deasupra, poate. Oua de rata/ gasca, insa, n-as refuza... foame

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Lun 23 Apr 2012, 3:21 pm

Vin iar pe la voi sa mi spuneti cum sa rezolv o situatie ca nu mai am nervi zid
De vreo saptamana Stefan al meu care pana sa l duc la cresa era super cuminte dintr-o data s-a transformat total , adica nu mai asculta deloc , repeta dupa mine tot ce zic eu ca un papagal si in ultima instanta a inceput sa scuipe . exemplu .. stafan stai cuminte ,, stai cuminte tu ,, , vezi ca iei baiate ,, bataie iei tu ,, si daca ii dau vreo palmita la fund se intoarce si ma scuipa sau daca nu i convine ceva incepe sa urle si da din maini si din picioare . Imi vine sa l bat sa l omor nu alta . Azi l-am spus si la doamnele educatoare si dupa reactia lor mi am dat seama ca mai au pe cineva in grupa de la care a invatat toate prostiile . Nici nu stiu cum sa l pedepsesc sau ce sa i fac ... ati patit cu vreun copil asa ceva ca eu nu stiu nici un remediu sa l dezvat . zid
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de aurishta Lun 23 Apr 2012, 4:43 pm

Adela, toti copiii traverseaza la un moment dat o perioada de negativism, nu este neobisnuit. Deasemenea, chiar daca la cresa are exemple negative, el se poarta selectiv instinctiv, adica daca stie ca-i merge cu cineva, o va face, daca nu, nu! Cel mai bun lucru pe care-l poti face este si cel mai greu: sa-ti mentii calmul, sa-i spui de fiecare data cu cuvinte putine ca nu accepti astfel de comportament si sa iei masuri disciplinare fara negocieri. De pilda, daca se zbate si tipa ca sa obtina ceva, trebuie sa fie sigur ca nu va primi ceea ce solicita in maniera asta. Daca te plezneste sau te scuipa (ceea ce este foarte grav), nu-i da o palmita, el nu percepe corectia astfel , mai bine foloseste o nuielusa subtire care nu-i provoaca nici un rau fizic, dar a carei piscatura el poate s-o asocieze mai usor cu pedeapsa. Daca se tranteste pe jos in parc sau se razboieste pe vreo jucarie, doar opreste-l cu calm, luandu-l in brate si facand abstractie de protestele lui. In toate astea, in nici un caz sa nu-ti manifesti nervii, daca simti ca nu te poti stapani,mai bine o lasi balta in acea ocazie. Calmul si echilibrul adultului este de mare pret in educatia copilului. In mod normal , daca vei fi consecventa in aplicarea unor masuri potrivite de fiecare data , copilul va intelege in scurt timp ca nu merge si se va conforma. Totul este sa ai rabdare, cu copiii mici nu merge dupa reteta: "tu ii spui si el face de-ndata" wink
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 3 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB