Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 EmptyAstazi la 8:55 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

+46
annamaria26985
mihastef
Gabica
MihaelaT
anc@
Andata
tiana
alban andreea
AnnieW
Uca
ancabanu
ivanutamihaela
crina68
Carmencyta
Day
michelinebeaulieu
ema
tinap
georgeta.prnic
mnarcisa
Gianina4ever
alinachiri
RamonaM
crina_grigor
danniela
cillywilly
violeta25
carcriv
geo
IrisT
aurishta
LYNDA
valentinadof
ioana soare
natasaSV
Admina
coripin
trandafiras78
ismi3ismi
SilviaDumitrescu
Chirrox13
danae
rivka
diada
ivanoiuadela9
MagdaMarin
50 participanți

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de ioana soare Mar 17 Dec 2013, 6:44 pm

Geo, asa e, in comparatie cu Radu, Sebi mananca foarte bine.Smile

Gabica, ideea ta e foarte buna, dar din pacate Radu nu vrea nimic facut piure. El a mancat dupa diversificare, si piure de legume cu carne, si terci de cereale cu lapte, doar fructele nu i-au placut niciodata piure, vroia doar sa muste din fructul intreg. Deci nu trecerea la alte alimente a fost problema, ca sa aiba legatura cu gustul laptelui meu.
Ceva s-a intamplat pe la varsta de un an cand a inceput sa refuze tot ce acceptase pana atunci. Acum ciuguleste alimente solide dar o varietate foarte mica si cantitati foarte foarte mici. Si o lingurita de multivitamine pe zi, cu de-a sila. El e vesel, activ si fortos, merge singur de la 10 luni si o saptamana si acum (1 an si 4 luni) se straduieste din rasputeri sa tina pasul cu fratele lui, mai mare cu un an si jumatate. Pacat ca nu-l imita si la capitolul mancare. Se uita in gura lui la masa, dar nu are nicio intentie sa-l urmeze si aici:)
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de diada Mar 17 Dec 2013, 7:29 pm

ioana soare a scris:.... eu n-am mai vazut copil sa nu vrea iaurt, dar pe Radu zici ca-l otravesc.

ei da? sa-ti spun cu ce il otravesc eu pe Petru: cu iaurt, cu cascaval, cu branza, cu mamaliga cu smantana, cu mere, struguri, pere, fructe, toate fructele Smile)) si cu cate si mai cate! si are aproape 6 ani da? nu mananca nici cartofi prajiti, nici nu stie ce sunt aia  rade nici pizza, nici, nici, nici... lui daca-i las o cana de apa pe masa si ceai cu biscuiti e cel mai fericit!!!  zid zid zid 

la fel si al meu sta cu noi la masa fara probleme! nu gusta NIMIC.

Ioana, ce complex de vitamine ii dai? Mie mi-e mila de el sa-i fac analize.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de ioana soare Mier 18 Dec 2013, 12:08 am

Da, da, le recunosc si pe astea pe lista neagra:))
Ii dau ChildLife Multivitamin & Mineral.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de trandafiras78 Mier 18 Dec 2013, 12:16 am

Ma simt si eu bine cand vad ca mai sunt asemenea probleme si pe la alte case Smile). Copilul meu mare are perioade cand mananca extrem de bine (scurte si rare), iar in restul timpului tot procesul se face cu mare dificultate. Am trecut si printr-o etapa, in care a baut doar lapte timp de 2 saptamani, fara sa puna gura pe nimic altceva. Atunci, am fost cu el la doctor pt ca arata palid si cu cearcane. Analizele i-au iesit ff bine, fara a avea limbrici sau alte minuni. S-a reglat (pt el), in momentul in care i-am diluat laptele cu apa si atunci a inceput sa mai ceara paine si ciorba Smile). Are un nr limitat de alimente pe care le accepta (cartofi, pulpite de pui, castraveti, unt, miere in mod constant plus alte cateva in functie de toane), insa ma bucura faptul ca mananca fructe binisor. Aaa, iaurt nu serveste de niciun fel. Nici smantana, nici branzica. Lapte ar bea la orice ora din zi si din noapte, chiar si pe post de apa Smile). Recunosc ca eu il santajez cu diferite lucruri care ii plac lui. De exemplu, ii dau lapte, numai daca imi mananca X lucru pe care i l-am pus in farfurie in prealabil.

Ioana, daca te ajuta cu ceva, eu l-am intarcat pe junior acum 2 saptamani, dupa 4 luni in care ii aratam biberon cu lapte si pe care mi-l refuza in mod constant fara a pune gura pe el Smile). Intr-o duminica, a baut cam 100 ml de lapte si am zis ca ala e momentul Smile). De atunci a mai durat 2 saptamani pana l-am intarcat complet. Sunt adepta intarcarii treptate. Inainte de intarcare, el a avut o perioada de 2 sau 3 luni (nu mai stiu exact) cand nu manca aproape nimic ... doar san ... la fel ca al tau junior. Apoi, brusc s-a intamplat ce ti-am scris mai sus. Acum mananca binisor.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de valentinadof Mier 18 Dec 2013, 9:25 am

Fetele mele,cum fac ochi,la prima ora:mi-e foameeeee! sau:aia mica"da noi de seara am mancat"?
Deci,eu ma bucur de niste copii relativ mancaciosi,mai fac si ele mofturi dar le+am inoculat atat de tare ideea de mancare sanatoasa cu legume si fructe si ciorbite si supite incat ele sunt incantate.A,si le place mancatul la gramada. rade Pun mamaliga pe fund de lemn,cu branza pe platou sau diverse legume trase la tigaie si luam toti care cum putem rade Altfel cea mica nu gusta branza.
Stiti cum vin dupa miros?Cum fac ceva in bucatarie si ele peste mine:dar noi cand mancam?
A,si cand se-ntampla sa-mi refuze vreo mancare,nu fac caz,doar ca raman foarte mirata:"pai cum,asta era mancare ta preferata de bebelus,ma mir ca nu-ti mai place"Si stiti cum ii vine cheful de mancat!? Smile 
Bine, ale mele sunt si mai marisoare:4,5 si 8,5.Deja discutam la alt nivel!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de Gabica Mier 18 Dec 2013, 10:31 am

Ioana nu face piure.
Eu îi tăiam Mariei, cu un cuţit ondulat, cartoful, morcovul, puneam câteva boabe de mazăre...
Le fierbeam apoi le puneam în lapte călduţ.
Nu mă lăsa să-i dau în guriţă; aveam 2 castroane şi 2 linguriţe; ea băga cu una în gură sau direct pe haine, eu cu cealaltă.
La 9 luni şi-a pus castronul cu mazăre în cap; eu am încremenit, eram gata să urlu dar maică-mea femeie cu cap, m-a scos afară din curte;
Cum vrei să înveţe copilu să mănânce, zice ea, dacă tu nu o laşi să mânuiască tacâmurile?
Noroc să stăteam la ţară, era mîn curte, pe jos ciment.
Hainele le spăla mama, să-i dea Dumnezeu sănătate.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de ioana soare Joi 19 Dec 2013, 4:09 pm

Trandafiras, cu ce i-ai dat laptele celui mic? Cu cana sau cu biberonul? Si in ce moment al zilei i-l ofereai?

Gabica o sa incerc si asa, multumesc!
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de annamaria26985 Joi 19 Dec 2013, 9:22 pm

wow fetelor ma gandeam ca doar a mea e asa, are trei ani si 8 luni si mananca supa de pui cu taitei, cartofi pai, cioaba de legume(cartof, morcov, mazare si cateodate fasole), carnita de orice fel si cus cus si atat.Ma tot intrebam unde am gresit, ca mancam cu ea la masa, impreuna ii tot spun povesti despre legume din care sa reiasa ce trebuie mancate, dar... degeaba .
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de ioana soare Vin 20 Dec 2013, 1:35 am

Am recitit acum mesajul tau Trandafiras si am vazut ca i-ai dat laptele in biberon. Doar seara sau in orice moment al zilei?
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de adriuta Vin 20 Dec 2013, 10:31 am

Daca nu mananca cei mici, dati-le VITAMINA D si/sau Vitamina B12.
 In special de la B12 o sa va manance si urechile, numai sa incercati. lol! Nu se ia in considerare multivitaminele care contin B12 impreuna cu alte vitamine.
   D-ul este ff bun si pentru cresterea imunitatii la raceli in special in perioada toamna-iarna si da si el pofta de mancare.

 kiss
adriuta
adriuta
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 242
Localizare : acasa
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 20 Dec 2013, 10:51 pm

Nici fata mea nu mananca mult si nici de toate.Si eu m-am gandit sa-i dau vitamine,insa,am niste exemple mai apropiate care le-au dat copiilor vitamine si acei copii s-au rotunjit binisor...nu vreau nici asa...un profesor de sport )karate) mi-a spus ca un copil nu trebuie sa fie slab sau gras,dupa cum indica tabelele medicale...,ci trebuie sa fie SANATOS....adica ,sa o las in pace,cu ce mananca ea si sa faca un sport,oricare ar fi el.
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de trandafiras78 Sam 21 Dec 2013, 12:11 am

Ioana, eu i-am dat cu biberonul. Incercasem toate variantele: biberon, pahar, cana (cu cioc, normala), sticlute de bebei pt apa si nu accepta absolut nimic daca era vorba de lapte. Daca ii puneam apa, bea fara probleme. Au incercat si sotul si mama sa-i dea, iar la final era totul un esec. Din momentul in care a baut 100 ml de lapte, i-am oferit biberonul in primele 3-4 zile la pranz si ora 4 (dupa ce in prealabil incercam sa-l hranesc cu mancare). Uneori, accepta, alteori imi respingea sticla ...dar eu nu i-am mai oferit san pe timpul zilei. Pastrasem sanul pt dimineata, seara si noaptea. Apoi am scos sanul de dimineata in vreo 3 zile, dupa care pe cel de noapte si abia la final pe cel de seara. Bucuria de a bea lapte din biberon a venit cam la o saptamana de la intarcarea completa. Acum nu mai e atras deloc de a mai fi alaptat, desi au trecut doar circa 3 saptamani de cand nu a mai primit san.

Ai incercat sa-i oferi lapte din biberonul fratelui mai mare? Sau sa le dai in acelasi timp la amandoi?. Nu vreau sa fac pe atotstiutoarea, ci doar incerc sa-ti mai sugerez idei pe care le-am incercat si eu. Poate ca deja sunt fumate la tine Smile.

Ismi, si mie mi-au spus mai multi pediatrii nemti sa las copilul sa manance cat doreste si la masa cu noi mereu. Conform unuia dintre ei, cea mai buna cale de a dori copilul sa manance este sa ajunga la foame. Asadar, ni s-a sugerat sa chemam copilul la micul dejun. Daca nu mananca, sa nu-i dam nimic pana la urmatoarea masa (dar nimic) ... si asa mai departe. La un moment dat, va manca. Teoria e foarte buna, insa e grea practica Smile. Cunosc o persoana care a procedat asa cu baiatul ei, iar dupa 6 zile de nemancat, cel mic a inceput sa manance normal si fara mofturi. Au trecut vreo 4 ani de cand maica-sa i-a aplicat "tratamentul" si e foarte multumita de rezultat.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de ioana soare Dum 22 Dec 2013, 1:19 pm

Trandafiras iti multumesc pentru raspuns! Si eu am incercat atat cu biberonul cat si cu cana. I-am scos chiar si tetina si i-am pus un pai in biberon, sa bea cu paiul, pentru ca asa bea apa de obicei, dar nu a vrut. Biberonul este cel ramas de la fratele mai mare, dar el nu are cum sa stie, pentru ca era prea mic cand Paul a renuntat la biberon. Radu avea 2 luni, iar Paul avea 1 an si 8 luni cand a inceput sa poata manca o cana intreaga de lapte facuta terci cu cereale dimineata si seara, pentru a inlocui laptele din biberon. Asa ca nu a avut exemplu aici.
O sa perseverez, voi incerca cu de toate, poate pana la urma va accepta un dintre variante, ori biberonul, ori cana.

L-am mai tinut si eu nemancat, dar cu cat ii e mai foame cu atat devine mai suparat si cu cat devine mai suparat, cu atat refuza mai tare orice in afara de san. Poate ca nu l-am lasat suficient, dar inca nu am reusit sa fiu atat de puternica.

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de aurishta Dum 22 Dec 2013, 2:24 pm

ioana soare a scris:.

L-am mai tinut si eu nemancat, dar cu cat ii e mai foame cu atat devine mai suparat si cu cat devine mai suparat, cu atat refuza mai tare orice in afara de san. Poate ca nu l-am lasat suficient, dar inca nu am reusit sa fiu atat de puternica.

Ioana, din cate spui tu, nu pare ca este timpul potrivit pentru o intarcare pasnica  Smile  Fireste, poti forta nota daca tii neaparat, insa  eu te-as sfatui sa mai amani daca nu esti presata de ceva. Asta pentru confortul sufletesc al micutului. Eu am intampinat problema asta cu Angelica, ea fiind foarte rebela la intarcare. Pana la urma, am gasit momentul potrivit si totul a decurs mult mai simplu decat mi-as fi imaginat. Smile
Aaaa....si m-a luat valul si am uitat ceea ce voiam, de fapt, sa scriu.  wink  Nu este o tactica buna sa il lasi nemancat fiindca, dupa cum ai observat deja, asta ii mareste nervozitatea si  wink se stie ca nu se poate obtine mare lucru de la barbati cand sunt flamanzi  rade rade  Mai bine este sa ii oferi un biberon ceva mai inainte sa se declanseze "furtuna"  wink , iar preferabil ar fi ca asta sa o faca alta persoana, totdeauna aceeasi si cat mai des. Trebuie sa iei in calcul ca va refuza cel putin de 200 de ori affraid  pana cand va accepta. dar, pana la urma, va "prinde" mesajul. Calmul este cuvantul-cheie. Mai poti incerca sa ii dai din canita sau alt recipient......poate ca el asociaza in creierasul lui biberonul cu indepartarea de dragostea lui mami... Alaptatul are ca principal ingredient iubirea....de-aia este greu....Angelica si acum vine la mine in brate si mimeaza suptul, asa, cu o fatza smechera  wink 
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de Admina Dum 22 Iun 2014, 5:52 am

Iaca am ajuns si mama de baietel si am o noua dilema. Ce fac cu, cuculetul? Am tot auzit de decalotare si din ce zic mamicile, in Romania se recomanda. In State am citit ca nu e recomandata (oricum aici foarte multi baietei sunt circumcisi).
Am gasit un articol pe net care chiar zice:
"La noi in tara, sunt inca multi medici care recomanda decalotarea precoce. In alte tari insa nu se recomanda decalotarea pana la varsta de 2 ani, dacat daca exista anumite modificari locale (infectii sau tulburari de mictiune) – conceptie la care adera tot mai multi in ultimii ani si la noi in tara." - Sursa
Am avut o tentativa, dar a inceput sa planga bebe si m-am oprit (dupa baita). Nu stiu ce sa fac, sa mai incerc sau sa astept. Inca nu are o luna; e vreo varsta la care se incepe chestia asta?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de geo Dum 22 Iun 2014, 11:05 am

Abia astept sa vad ce zice Aura despre asta ☺
Sebi are 3 ani si tot ce am facut pana acum a fost sa exact cat se poate, nu am fortat deloc. Stiu ca am citit si eu despre asta cand era bebe si toate sursele din RO spun sa sa fortezi si chiar sa aplici metdoa chirurgicala. Singurul site cu recomandari diferite este al unui pediatru din cluj

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de aurishta Dum 22 Iun 2014, 5:02 pm

geo a scris:Abia astept sa vad ce zice Aura despre asta ☺️
 rade rade  Uite-o si pe Aura!  rade rade 
La primul baiat nici n-am stiut ca trebuie decalotat....abia pe la patru luni m-a intrebat asistenta cum merge  Cool  iar eu  Shocked Shocked  am cerut lamuriri!  Va spun imediat si ce mi-a zis, iar la al doilea baiat am procedat intocmai!
Manevra trebuie facuta la baie , nicidecum fortata, ci doar atata cat se poate....foarte important, la bebelus pielicica cu pricina tinde sa ramana retractata (parafimoza), de aceea manevra trebuie sa fie rapida! In caz de "intepenire" (mie nu mi s-a intamplat) trebuie hidratat bine locul cu o crema si trasa pielicica inapoi!    Daca plange in timpul manevrei, este  un semn clar ca nu trebuie continuat.....cu rabdare si intr-un timp mai lung se face si igiena locala! Eu n-am avut probleme cu baieteii, se decalotau usor (asistenta chiar a crezut ca au fost circumcisi  Laughing ), dar am cunoscut destul de multe cazuri de mamici de baietei cu fimoza care mi-au spus ca niciodata nu au incercat aceasta manevra! Parerea mea, dupa toate acestea, este ca nu trebuie fortat, dar trebuie luat in considerare aspectul, adica exact cum ai facut tu, Geo!
L.E. Mi s-au parut foarte bune sfaturile acelui medic!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de Admina Dum 22 Iun 2014, 6:39 pm

Cum adica sa fie rapida manevra? Shocked Adica tragi rapid de jucarica? La Aditzul mic e ingustat spre capat, deci nu se da in jos pielicica si daca trag tare, imi e groaza sa ma gandesc... Ce-i drept are o cadita cu un hamac in ea si nu sta decat cu poponetul si picioarele in apa, nu ii ajunge apa peste cuc. Sa incerc sa-l tin 5-10 minute scufundat in apa?
Am sa intreb si pediatrul, trebuie sa mergem saptamana viitoare. Macar sa-l intreb daca arata ok, pentru varsta asta. Cel mai probabil va zice sa nu fac nimic.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de aurishta Lun 23 Iun 2014, 9:45 am

"Rapid" nu inseamna sa bruschezi, ci sa ai un ritm alert, ca sa zic asa!  Smile Si da, este de folos sa fie scufundata in apa partea cu pricina......tesutul devine mai elastic! Si...rabdare  Smile , mai este destul timp pana se face mare! Smile Smile 
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Lun 23 Iun 2014, 11:35 am

Ritm??!!
Nu e o singura miscare?
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de trandafiras78 Lun 23 Iun 2014, 11:27 pm

Eu nu am tras pe niciunul de cuculet. In Germania sau cel putin, la Berlin si in Freiburg, nu se recomanda decalotare. Ba chiar mi s-a zis imperios ca nu cumva sa ma apuc de asa ceva. Prin urmare, eu i-am spalat normal, fara a trage de pielicica in vreun fel. Amandoi sunt binemersi.

Ca o paranteza, cand avea cel mic 3 lunite, am fost in tara la un pediatru profesor, ce avea o varsta si experienta respectabile in domeniu. Acesta a dat diagnosticul de fimoza stramta (parca asa a zis) si sa mergem cat se poate de repede la operatie. Cum in cateva zile, ma reintorceam in Germania, am ales sa merg la pediatrul lui de aici. Cand i-am povestit acestuia patania, nu vreti sa stiti ce ochi mari a putut face de mirare. Ideea este ca in Germania, se asteapta pana pe la 4 ani ai copilului pt a se actiona in vreun fel pt ca intre un an si doi ani, majoritatea baieteilor ajung cu cuculetii asa cum trebuie. Am procedat intocmai. Aceeasi parere a avut-o si pediatrul actual din alt oras. Ca rezultat, baietelul meu nu are absolut nicio problema, iar in jurul varstei de un an, decalotarea s-a produs de la sine. Cu cel mare, nici nu-mi amintesc cand anume s-a produs treaba asta ... dar oricum foarte devreme.

Prin prisma experientelor cu copiii mei, eu te-as sfatui Admina sa-l lasi pe domnisor in pace si sa-ti pui semne de intrebare dupa un an, daca va mai fi cazul.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de Admina Mar 24 Iun 2014, 9:43 pm

Doctorul a zis sa ne punem problema dupa 6 luni si atunci o sa ne explice el, ce si cum. Deocamdata e ok, cica. Nici aici vad ca nu recomanda sa umblam asa devreme. O sa stau cu ochii pe cuc, oricum. wink
Trandafiras, asa se arunca la noi cu diagnostice radicale si operatii. Eu nu zic ca nu or fi si probleme, dar la 3 luni sa chinui copilul... brrrr. Asa era sa fiu si eu operata la 2 ani si alt doctor a recomandat sa astepte ai mei si bine au facut. Era o mare prostie, am trait bine-merci, ne-operata.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de greieras Mar 24 Iun 2014, 9:49 pm

Aura, tu unde ai pediatru ? La policlinica Apusului? Am si eu o nepotica de 5 luni -le face pe 27- si mm-ar interesa parerea ta despre cei de acolo.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de trandafiras78 Mar 24 Iun 2014, 11:41 pm

Pai na, Admina, fiecare doctor recomanda ce stie si dupa interese. Acum nu pot spune ca nu sunt cazuri dramatice, dar nu era la noi. Pediatrul neamt ne-a explicat cand intr-adevar este ceva de luat cu adevarat in calcul. Si anume: daca cucul se inflameaza si se inroseste la pipi si daca bebe plange cand face pisulica. In alte cazuri, nu e motiv de ingrijorare la bebei asa de mici. Tot el ne-a zis ca, in majoritatea cazurilor, pielicica aceea se retrage de la sine pana in 2 ani, depinzand de la un baietel la altul. Mai sunt de asemenea situatii cand procesul se termina in jurul varstei de 4 ani. Mi s-a parut logic si de foarte mult bun-simt ce mi-a spus individul si ca atare, l-am ascultat. Vad ca si in America, nu e graba in aceasta directie.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de aurishta Mier 25 Iun 2014, 9:27 am

greieras a scris:Aura, tu unde ai pediatru ? La policlinica Apusului? Am si eu o nepotica de 5 luni -le face pe 27- si mm-ar interesa parerea ta despre  cei de acolo.
Nu, doctorita mea este in Floreasca  affraid ....mai de mult am locuit in centru si ne era mai usor sa ajungem......am pastrat-o si acum fiindca este exact ce ne trebuie noua!  Smile  Despre cei de la Apusului am auzit ( in parc, la RadioSantz  Smile ) ca ar fi foarte "ciubucari", ca sunt "zgarciti" la retete, greu de abordat.....sincer , nu prea de bine! As putea sa o intreb pe prietena mea....ea are doctorita de acolo si pare a fi multumita....
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 10 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB