Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 EmptyAstazi la 8:55 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

+46
annamaria26985
mihastef
Gabica
MihaelaT
anc@
Andata
tiana
alban andreea
AnnieW
Uca
ancabanu
ivanutamihaela
crina68
Carmencyta
Day
michelinebeaulieu
ema
tinap
georgeta.prnic
mnarcisa
Gianina4ever
alinachiri
RamonaM
crina_grigor
danniela
cillywilly
violeta25
carcriv
geo
IrisT
aurishta
LYNDA
valentinadof
ioana soare
natasaSV
Admina
coripin
trandafiras78
ismi3ismi
SilviaDumitrescu
Chirrox13
danae
rivka
diada
ivanoiuadela9
MagdaMarin
50 participanți

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de ioana soare Lun 27 Feb 2012, 12:15 am

Si eu subscriu la ce au spus Admina si Diada.
Dar inca nu sunt lamurita cu branza Philadelphia. E ok sau nu? Pe cutie sunt trecute ingrediente naturale plus un agent de ingrosare - faina de roscoave.

Am o intrebare - nu stiu ce sa-i dau lui Paul sa manance seara. Cereale cu lapte nu vrea, le mananca dimineata, dar seara nu. Lapte din biberon sau din cana , fie el formula sau de vaca nu vrea. Iar eu nu prea mai am lapte, cateva guri si cam atat. Cred ca sunt mai mult pe post de suzeta. Si as vrea sa manance ceva seara, ca sa-i tina de foame peste noapte. Singurul motiv pentru care se trezeste este foamea, in noptile cand adoarme cu burta plina (adica reusesc cu pacalici sa-i dau cerealele) doarme pana pe la 6 dimineata.

Si mai am o intrebare:) - cam ce si cat trebuie sa manance un pitic de un an intr-o zi?

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de Admina Lun 27 Feb 2012, 12:59 am

Ca branzica e in regula Almete simpla, cu smantana si cea cu verdeata. Cele care nu au E-uri in ele, mucegaiesc dupa cateva zile (o saptamana) daca le lasi deschise in frigider. Plus ca incurajam productia locala. wink Mi-a mai placut LaDorna tartinabila, ecologica cu un ambalaj verde la cutiuta dreptunghiulara. Cred ca e ok si Philadelphia, daca nu are trecute chimicale, vezi daca se strica in frigider, dupa ce o desfaci. Branzica de casa daca-i place sau Fagaras iar sunt bune, naturale; depinde si firma, dar cele de Covalact sunt sanatoase.
Nu conteaza absolut deloc cat mananca un copil, intr-o anume perioada a vietii lui. Parerea mea. wink Daca gusta din toate si are cateva feluri preferate (sanatoase) e ok. Verifica in mare sa fie armonios dezvoltat, "in grafice" daca te pasioneaza si nu te mai stresa. Ii poti da seara gris cu lapte, orez sau taitei cu lapte, sandwich-uri mici (soldatei) cu branzica, cascaval, legume, unt si gem, etc. ce-i place. Daca sunt sanatoase si facute in casa, nu mai sunt restrictii dupa un an. Cea mica a mancat cu pofta ciorba de miel la Paste, cand implinea un an. Nu a avut nimic, nu i-a picat greu sau altceva. Daca voi gatiti sanatos ii poti da din mancarea voastra la orice masa. Daca e mofturos din fire greu il vei convinge, dar fi fara grija, un copil sanatos nu va muri de foame niciodata si nici subnutrit nu va fi. Deci ai rabdare, incearca combinatii si daca-i place cu voi la masa, da-i din ce mancati voi, poate asa se indeamna, mai bine. A mea manca binisor la un an, apoi a facut mofturi mult mai mari. Apoi iar si-a revenit cu mancare... iar mofturi... rade Ca sa nu ne plictisim niciodata.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de danae Lun 27 Feb 2012, 8:30 am

La mine, cea mica mananca ce mancam si noi, bine nu fripturi de porc sau altele, dar copanel, piept de pui la gratar, putin din sarmaluta de pui, cam orice. Noi o tinem cu noi la masa si cere singura din ce mancam noi. Eu seara prefer sa ii dau iaurt cu biscuiti sau cativa biscuiti in lapte, sau orez cu lapte sau paste cu lapte. Iti dai seama ca mananca bine daca are scaun cel putin o data pe zi si nu foarte tare, desi cu cea mare am avut probleme cu cosntipatia pana cam la 2 ani, si daca uda pampersul destul. In rest, fiecare copil mananca cat ii cere organismul. Cea mica e mult mai mancacioasa decat cea mare. Dar in grafic, la aceeasi varsta, amandoua sunt la fel.
Eu personal nu sunt de acord cu branza ambalata. E mai buna cea de la producator.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de ioana soare Lun 27 Feb 2012, 9:25 am

Multumesc frumos pentru raspunsuri. Si eu ii dau sa guste din tot ce mancam noi, dar de cele mai multe ori ramane la stadiul de gustat. Iar pe unele le refuza fara sa guste. Cum ar fi bucatele de legume sau de carne. Stie sa mestece, mananca bucatele de paine, de fructe moi, dar daca-i intind o bucatica de morcov intoarce capul. E adevarat ca nici eu nu mananc morcovi, dar nu m-a vazut niciodata dandu-i la o parte.
Nu-mi fac probleme mari cu mancarea, stiu ca are senzatia de satietate foarte bine reglata, asta si datorita faptului ca l-am alaptat la cerere. Doar fierul este o preocupare, din cauza ca a avut mai demult anemie. E foarte bine in grafic, e inaltut si bine dezvoltat, suplu pentru ca e foarte activ, in afara de falcutele rotunjoare:))

De fapt preocuparea este ce sa-i dau sa manance seara, ca sa se odihneasca si sa nu se mai trezeasca de foame. S-a intamplat intr-o noapte sa-i fie asa de foame incat nu s-a saturat cu cateva guri de lapte si am stat doua ore cu el plangand, nu reuseam sa-l adorm la loc.
O sa incerc sandvisuri si orez cu lapte sa vede. Gris cu lapte nu cred ca o sa vrea ca seamana cu cerealele pe care le vrea doar dimineata, nu si seara:) Pot sa indulcesc cu zahar?
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de valentinadof Lun 27 Feb 2012, 10:06 am

Virusii au poarta de intrare calea respiratorie dar se multiplica in tubul digestiv si de aici tot disconfortul cu varsaturi si diaree.Eu nu mai intru in panica la astfel de simptome,toate se amelioreaza odata cu viroza adica in 3 zile cu aproximatie cu ceaiuri multe si un antiinflamator gen Nuro...
Eu cu fetele(au 7 si 3 ani) n-am fost niciodata la pediatru daca puteti crede, a,o singura data cu cea mare dupa care m-am lecuit.Injectii am facut doar celei mari cand avea 1,3ani ,de,mamica fara experienta.Antibiotice exclus in viroze chiar daca fac febra,dupa 3 zile se vindeca.Le controlez in gat sa vedem amigdalele ,e normal sa fie inflamate si rosii in viroze dar le tratez cum am spus mai sus.In amigdalita pultacee (cu puroi) eu folosesc albastrul de metil,o data pe zi,deja dupa primul badijonaj nu mai fac febra,e un pic neplacut ca le creaza senzatia de voma dar e o solutie ieftina si inofensiva,asa ca eu nu le dau antibiotice niciodata.
Un doctor spunea sa nu scoatem copilul afara dimineata ffara sa aiba ceva in stomacel,mai ales cand merge in colectivitate,sa nu lasam loc de multiplicare virusilor,eu asa fac si chiar tine.
Am scris astea gandindu-ma cu groaza ce usor se dau astazi antibiotice copiilor care intr-un final nu fac decat sa slabeasca imunitatea si sa constatam ca nu-si mai fac efectul!Sanatate puilor vostri!


valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de Admina Lun 27 Feb 2012, 10:29 am

Ioana, miere de ce nu-i dai? Daca e de producator (sigur) sau de la Complexul Apicol, cred ca e mult mai sanatoasa decat zaharul. Daca e musai zahar, da-i brun sau brut, tot asa, fiind mai sanatos.
Sustin ce zice Valentina. Aceiasi problema o avem si noi, se supara doctorii ca nu mergem la ei... in special pediatra si homeopata. Noi actionam cu propolis tinctura daca are rosu in gat. Am mai recomandat Biosept de la Fares, capsule de usturoi (Rotta natura), astea sunt antibioticele noastre. wink Le luam cu totii, la primele simptome de raceala si fie "ne sare" sau facem o forma usoara, cu nas curgator si stranut, care dureaza 2-3 zile.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de trandafiras78 Lun 27 Feb 2012, 10:51 am

Valentina, imi pare tare bine si iti multumesc ca ai explicat asa de frumos totul. Sunt intru totul de acord cu tine. Am invatat si ceva nou, si anume faptul ca dimineata e bine sa aibe ceva in stomacel, oricat de putin, pt a nu lasa virusii sa-si faca de cap chiar in voie de la prima ora a diminetii, mai ales ca baiatul meu merge la cresa. Iti multumesc mult.

Ioana, pe langa ce au spus fetele, seara ai putea sa-i mai dai puiului, mamaliguta cu unt, branzica, smantanica. De asemenea, poti sa-i dai ce ramane de la pranz, daca nu a binevoit cel mic sa pape tot. Eu indulcesc totul cu miere. Pregatesc orezul/grisul/taiteii cu lapte fara sa pun nimic, iar la final, cand deja pun mancarea in farfurie, adaug miere, scortisoara.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de ioana soare Lun 27 Feb 2012, 11:15 am


Admina nu e musai zahar, nici macar nu am zahar in casa:) O sa-i cumpar miere, sa ma uit la Plafar.
Trandafiras am incercat sa-i dau mamaliga cu branza de vaci si smantana si nu a vrut. O sa mai incerc, poate incet incet prinde gustul. Ce ramane de la pranz mananc eu ca-i bun:)))
El ar trebui acum sa accepte sa mestece bucatele de carne, nu? Are 8 dinti si masele pe vine:)

De acord cu voi in ceea ce priveste medicamentele. Eu tin minte ca atunci cand eram mica si raceam imi punea mama prisnite la gat, nici nu-mi aduc aminte sa fi luat vreodata medicamente. Decat la scarlatina si restul bolilor copilariei, ca le-am facut pe toate:) Nici acum nu iau deloc si ma lupt sa-l fac pe prietenul meu sa nu se mai arunce pe pastile la cea mai mica durere sau stranut. La el se luau medicamente cu pumnul, dupa ureche, oricand si oricat. Deja a invatat sa-si asculte mai bine corpul.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de trandafiras78 Lun 27 Feb 2012, 11:21 am

ioana soare a scris:
Admina nu e musai zahar, nici macar nu am zahar in casa:) O sa-i cumpar miere, sa ma uit la Plafar.
Trandafiras am incercat sa-i dau mamaliga cu branza de vaci si smantana si nu a vrut. O sa mai incerc, poate incet incet prinde gustul. Ce ramane de la pranz mananc eu ca-i bun:)))
El ar trebui acum sa accepte sa mestece bucatele de carne, nu? Are 8 dinti si masele pe vine:)

Nu e obligatoriu sa-i si placa mamaliguta. Al meu nu e mare fan. E adevarat ca mananca foarte bine mamaliguta cu peste la gratar si lamaie. Altfel, mi-o scuipa cu foarte mare nonsalanta si ma mai si cearta Smile).

Teoretic, el ar putea manca si bucatele de carne, dar numai sa vrea. Eu de obicei ii fac carnita fasii mici si o papa foarte bine asa. Bun, daca are ceva similar cu al meu copil, va roade cu mare placere osul de la pulpita de pui Smile).
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de LYNDA Mier 29 Feb 2012, 2:28 am

Eu seara ii dau iaurt cu banana ,iaurt cu biscuiti , biscuiti cu ceai , biscuiti cu lapte , biscuiti cu banana ...
Papusa mea nua are decat 4 dintisori 2 sus si doi jos si mesteca mai mult pe gingii ....
pupici la pici kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Mier 14 Mar 2012, 10:28 am

Fetelor eu o sa innebunesc. L-am dus pe Sefan luni la cresa si azi dimineata la 6 facu febra , ii bagai ciorapeii in otet , ii dadui nurofen si il dusei la cresa ca nu avea cine sa stea cu el acasa. II lasai nurofen-ul acolo ca sa ii mai dea la pranz. I-am luat de la plafar luni seara un sirop pt imunitate se numeste ,,sirop cu echinaceea '' si are in compozitie catina si propolis .Tare imi e ca i se intoarce raceala inapoi ca a devenit sensibil zid , ce as putea sa i mai dau ? Poate ca luna viitoare il ia mama la tara dar pana atunci cum sa l protejez ? va pup pupi
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de trandafiras78 Mier 14 Mar 2012, 10:41 am

ivanoiuadela9 a scris:Fetelor eu o sa innebunesc. L-am dus pe Sefan luni la cresa si azi dimineata la 6 facu febra , ii bagai ciorapeii in otet , ii dadui nurofen si il dusei la cresa ca nu avea cine sa stea cu el acasa. II lasai nurofen-ul acolo ca sa ii mai dea la pranz. I-am luat de la plafar luni seara un sirop pt imunitate se numeste ,,sirop cu echinaceea '' si are in compozitie catina si propolis .Tare imi e ca i se intoarce raceala inapoi ca a devenit sensibil zid , ce as putea sa i mai dau ? Poate ca luna viitoare il ia mama la tara dar pana atunci cum sa l protejez ? va pup pupi

Imi pare rau Adela, dar din pacate e sezonul virozelor. Daca intra in contact cu colectivitatea, e expus la virusi. Pe fondul unui sistem imunitar mai scazut, virozele se vor lipi foarte usor de el, din pacate. Va fi bine cand se va stabiliza vremea. Probabil, ceea ce-i dai acum pt a-l ajuta, va functiona abia din toamna. E nevoie de un timp pt medicamentele homeopate sa actioneze.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Vin 16 Mar 2012, 10:34 am

Buna fetele , va intreb si eu ceva . De obicei stefan cand facea febra ardea tot , cum puneai mana pe picioruse si manute ardea , ieri cand l-am luat de la cresa la 12 avea mainile si picioarele inghetate de parca fusese afara descult( avea 2 sosetute si cizmulite imblanite in picioare ) , in schimb corpul ii ardea si a avut temperatura 38.9. I-am pus sosetutele in otet si i-am dat 5 ml Ibalgin si in cateva minute i-a scazut . Am sunat dr si a zis sa nu merg cu el in spital ca e plin de copii si luam alt microb si sa i dau nurofen ( l-am uitat la cresa ieri si i-am dat ibalgin). Azi noapte a inceput sa i se infunde nasucul si i-am dat cu vaporub . Voi ce credeti ca poate sa fie , eu nu am mai auzit asa ceva . Ma gandesc ca poate ii mai dau maselute , dar de obicei avea febra cu diaree.
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de coripin Vin 16 Mar 2012, 11:28 am

fetita mea a avut pana acum 3 episoade de febra, toate de la dintisori. cand a depasit 38.5 a avut mainile, picioarele si fruntea reci, in schimb era fierbinte in zona gatului, la burtica si la spate.
coripin
coripin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 155
Localizare : vatra dornei
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Vin 16 Mar 2012, 11:40 am

Aşa şi al meu. Au manifestări diferite la fiecare apariţie a dinţilor , cu toate că acum mai trebuie să i dea maselute.
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de Chirrox13 Vin 16 Mar 2012, 12:59 pm

Copilul in colectivitate ia cate un microb, se pricopseste cu o viroza dar daca e de la dinti banuiesc ca te musca daca vrei sa-i vezi dantura...cel putin asa face nazdravana mea...Are gingiile albite, tari?
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Sam 17 Mar 2012, 2:30 am

Am ajuns să răsfoiesc forumul noaptea. CHIrrox noi avem toţi dinţisorîi maselute ne mai trebuie. E a treia noapte în care face febră , dar după ce i dau nurofen şi ciorapei în oţet în 10-15 min scade. Acum şi transpiră (e prima dată ) dr în spital e zis că e bine că iese răceală afară. Dar nu înţeleg fenomenul că face febră numai noaptea. Ziua e vioi doar că nu mai are poftă de mâncare , ar mânca doar lapte cu cereale şi ar bea apă în neştire (acum a băut o jum de cană ). Vă pup mă duc să l schimb că iar e ud. pupi
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de Admina Sam 17 Mar 2012, 8:12 am

Noaptea fac febra in general si la raceala si la dinti. Ziua e mai usor, de fapt cand ne e rau si noua, ne e mai rau noaptea. Daca nu prea mananca solide, poate fi de la dinti.
Daca cere apa, da-i cat de multa, ca lichidele scad febra. Si febra la maxim 39 e sanatoasa, inseamna ca lupta organismul cu infectia, oriunde ar fi localizata. Are cumva ganglionii mariti? Asa mi-a facut fi-mea odata, cateva zile. Simptome de raceala, dar fara nas curgator si stranut, tuse. I se inflamasera si ganglionii si tot Ibalgin ne-a dat. Nu Nurofen, desi e acelasi lucru. Parca nu era de la dinti, dar a trecut in vreo 3 zile, de la sine, cu ingrijiri usoare.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de coripin Lun 19 Mar 2012, 9:29 am

mie pediatra mi-a spus ca febra de la dinti nu scade foarte repede. si am vazut si eu ca dura cateva ore bune pana se normaliza. mi-a spus ca febra de la raceala scade repede la tratament si are tendinta sa revina iar si iar.
coripin
coripin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 155
Localizare : vatra dornei
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de Chirrox13 Lun 19 Mar 2012, 9:53 am

si delia mea s-a trezit azi cu febra si cu o tuse seaca, i-am pus un supozitor cu paracetamol imediat...am fost in dimineata la farmacie ca nu mai aveam in casa nimic pentru ea...acum, la o ora de cand s-a trezit, nu mai are febra, dar o tuse seaca....uneori sacaitoare...ii dau prospan.....aseara i-am facut baie si a fost nitel cam rece in casa pentru ea.
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Lun 19 Mar 2012, 10:14 am

buna fetele . nu am mai apucat sa scriu ieri ca sunt bezmetica de cap , sambata noaptea ne am culcat la 22 si la 24.30 m-a trezit palngand - ardea ca focul - febra 40 grade ... am zis ca mor i-am dat repede nurofen , i se infundase si nasucul asa ca toata noaptea am stat cu vaporub la nasul lui sa l desfund , intre un final i-a scazut febra si a adormit si ieri dimineata direct la spital m am dus ca incepuse sa si tuseasca cand s a trezit .
L a ascultat la plamani si a zis ca are un inceput de viroza , in gat nimic , mi a dat KLACID si Propolis sirop pt tuse . Nu am gasit Klacid si am luat altceva care avea aceeasi concentratie de claritromicina - KLABAX. Dupa prima doza administrata la ora 12 a inceput sa faca febra din 2 in 2 ore , nu stiu de ce mie nu mi s a parut normal dar cineva mi a zis ca e posibil sa mai faca si astazi pana isi face efectul . Problema este ca antibioticul asta ii da o senzatie de voma si ameteala si el nici nu prea mai vrea sa manance nimic . Azi il lasai cu tata acasa , la 12 ma duc sa i dau antibioticul zid , ce bine era daca scapam fara el . sper sa si revina ca nu l mai duc la cresa vreo sapt , dar apoi ce fac ? Nu mai stiou nici eu .
sanatate tuturor copilasilor . kiss
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de aurishta Lun 19 Mar 2012, 10:23 am

Adela, nu te ingrijora cam de la a treia doza de antibiotic incep sa se vada imbunatatiri. Daca, insa , este viroza, antibioticul nu ajuta la nimic..Inapetenta nu este cauzata de medicamente, ci de boala, cred ca majoritatea n-au pofta de mancare cand sunt bolnavi iar grata la fel. Mai degraba scaune modificate poate sa aduca antibioticul cu sine. La febra persistenta , cel mai bine se pare ca functioneaza alternanta Nurofen-Panadol la interval de 4-5 ore. Iti doresc sa se faca bine piticul cat mai repede si fara complicatii! kiss
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de Chirrox13 Lun 19 Mar 2012, 10:26 am

Adela, imi pare rau ca il ai pe Stefan bolnavior, insanatosire grabnica...De fiecare data cand citesc postarile tale imi aduc aminte de sora mea care se lupta mereu cu raceala, avand 2 copii raceala se muta de la unul la altul si mereu alearga cu ei la doctor......de cand are permis vine mereu in Ploiesti la doctor cu baiatul cel mare sau cu cel mic, nici doctorita ei pediatra nu mai stie ce sa ii recomande ca sa nu mai aiba probleme cu ei...
Sanatate multa, cu baxul, tuturor copilasilor pupi
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Lun 19 Mar 2012, 10:28 am

Multumesc Aurishta pupi Nu stiu de ce a devenit asa de sensibil , cul l-am dus cum l-a si apucat . Bine ca le-am spus si la cresa ca ar trebui sa dezinfecteze ca toti copii tusesc , acolo e tot viroza de o luna .
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de aurishta Lun 19 Mar 2012, 10:30 am

Cresa se stie deja ca este o sesiune de imunizare fortzata pentru copilasi! zid
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4 - Pagina 2 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB