Ultimele subiecte
» Ornamente de Craciun - 6
Astazi la 8:14 pm Scris de fiordaliso

» La sueta .... de seara ! 22
Astazi la 7:47 pm Scris de piciul

» Miniaturi - handmade
Astazi la 3:21 pm Scris de Dorulet

» Modele de brodat
Astazi la 2:22 pm Scris de Danabors

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 7:42 am Scris de AITEN

» Creatiile noastre tricotate pentru cei mici IX
Astazi la 7:05 am Scris de AITEN

» Pirogravura
Ieri la 5:43 pm Scris de White_Raven

»  Masina Pfaff 561
Ieri la 3:32 pm Scris de Saft

»  Masina Pfaff 561
Ieri la 3:32 pm Scris de Saft

» Resurse si link-uri pentru tricotaj
Ieri la 6:34 am Scris de piciul

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 15 Dec 2017, 6:23 am Scris de piciul

» Ustensile croitorie (2)
Joi 14 Dec 2017, 9:53 am Scris de kytty4

» Explicatii simboluri diagrame - tricotat
Mier 13 Dec 2017, 8:18 am Scris de sarabendis

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Lun 11 Dec 2017, 8:45 pm Scris de Djmanianfs

» Din materiale reciclabile 5
Sam 09 Dec 2017, 10:00 am Scris de vlad_mom

» Tutorial decoratiuni pentru Craciun - diverse
Mier 06 Dec 2017, 8:19 pm Scris de piciul

» Fimo-Ce putem face cu fimo (2)
Mier 06 Dec 2017, 7:50 am Scris de LRodica

» Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)
Lun 04 Dec 2017, 8:30 pm Scris de LRodica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 01 Dec 2017, 9:33 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii fimo (33)
Lun 27 Noi 2017, 2:27 pm Scris de vlad_mom

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)-4

Mesaj Scris de danniela la data de Lun 23 Apr 2012, 4:54 pm

Adela, copilul meu care nu mai este demuuult bebelus, este la faza "who cares!" - cui ii pasa!!! No, acum al meu e mare si pricepe ce spun, dar tu fa cum zice Aurishta! Nu are rost sa te enervezi. Nici macar nu ti-am citit toata postarea si mi-am dat seama ca de la gradinita i se trage. E la varsta la care i se pare "cool" desi nici nu pricepe intelesul sa faca exact ce face "x" de la gradi. Si mai e ceva, posibil ca acel x sa infurie pe doamne iar copiilor sa li se para ceva distractiv si sa rada, tocmai bine pentru Stefan, daca mama se enerveaza si tipa ma distrez la nebunie! Eu de obicei incepeam cu teoria cand era el linistit, nici gand sa fi facut vreo prostie, incepeam si ii explicam ca nu e frumos sa faci asta, nu e corect sa faci ailalta, e bine asa, sa nu crezi ca rezultatele veneau fix a doua zi, nooo, cred ca dupa spus povestea de vreo mie de ori, vedeam ca al meu copil a inteles ca nu e bine, ca trebuie sa spui imi pare rau, nu am vrut sa te ranesc.
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de crina_grigor la data de Mier 25 Apr 2012, 8:38 am

Buna ! sunt insarcinata in 27 de saptamani si as dori sa va intreb daca ati folosit careva dintre voi pentru bebelusi scutece refolosibile ... si daca da, ce parere ati avut despre ele ???
-imi cer scuze daca nu am postat bine intrebarea
Merci
crina_grigor
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 13
Varsta : 36
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 la data de Mier 25 Apr 2012, 9:46 am

Aurish multumesc. pupi
La cresa e foarte cuminte deoarece e cel mai mic din grupa si cativa copilasi il bat ( azi deja ramase plangand mai ales ca unul dintre copii rai veni si l tragea inauntru ) si eu cred ca acasa face tot ce vede acolo deoarece acolo nu are loc sa se manifeste de ceilalti nazdravani , ii este frica de ei ( ca exempl : el a facut 2 ani in iulie anul trecut iar ei au facut 3 ani in oct - ian ).
Acasa daca nu poate sa repare sau sa desfaca o jucarie se enerveaza si o arunca apoi striga dupa mine sa i o dau eu , eu zic nu si el se enerveaza si incepe sa plnga apoi vazand ca nu il bag in seama scuipa . am rabdare cu carul dar la un moment dat rabufnesc ca nu mai pot ( dupa cum stiti unele dintre voi sotul lucreaza in deplasare de vreun an si eu sunt singura cu ei acasa 25 zile pe luna iar cand vine acasa mai lucreaza si pe aici si ii pare rau sa i certe . e greu dar speram sa trecem si de faza asta cu bine . va pup hug
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 40
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de trandafiras78 la data de Mier 25 Apr 2012, 10:39 am

Adela, se pare ca ai ajuns cu baiatul la varsta de care se spune si in carti ca e negativista. Personal nu am ajuns inca acolo, insa se indreapta si al meu fecior catre perioada de rebeliune (are si el tentative de plans isteric la nervi provocati din te miri ce). Din ceea ce am vb cu pediatrul, educatoarele de la cresa si alte mamici, sfaturile date de Aurishta si Danniela sunt foarte pertinente. Tot secretul este dat de stare de calm pe care ar trebui sa o ai in acele momente, desi e greu. Pe de alta parte, e posibil sa aibe acasa rabufnirile pe care el le simte in momentul in care copiii aceia doi de la cresa se leaga de el. Cumva si candva, trebuie sa se descarce si el. Incearca sa vorbesti cu el over and over again si sa-i explici ca nu e frumos etc.
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de RamonaM la data de Mier 25 Apr 2012, 12:21 pm

Eu folosesc pampersi biodegradabili ...sunt f multumita de ei.
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 35
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mier 25 Apr 2012, 4:19 pm

crina_grigor a scris:Buna ! sunt insarcinata in 27 de saptamani si as dori sa va intreb daca ati folosit careva dintre voi pentru bebelusi scutece refolosibile ... si daca da, ce parere ati avut despre ele ???
Merci
La ce te referi, la cele traditionale, din panza?
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 50
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de crina_grigor la data de Mier 25 Apr 2012, 10:54 pm

Scutecele refolosibile cica sunt facute din 3 straturi, in interior finet, apoi un strat impermeabil si iar ceva bumbac.....pun un link ca sa vedeti aproximativ despre ce este vorba
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
partea frumoasa este ca se pot face si acasa daca ai materiale necesare ... si asa iesi mai ieftin, partea mai putin frumoasa este ca trebuie spalate/uscate insa se spune ca sunt mult mai sanatoase pentru fundicul bebelusilor. Eu m-am gabdit sa-mi cumpar 1-2 iar restul daca imi gasesc materialele..sa le cos singura pentru ca nu sunt ieftine deloc 40-70 lei / buc.
crina_grigor
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Joi 26 Apr 2012, 9:15 am

asa o fi, daca aveti nerv sa spalati scutece refolosibile, eu merg tot pe unica folosinta... oricum nu mai am mult, vara asta sper sa scap de scutece (stiu, sunt o mama inconstienta, nu am invatat copilul la oala... nu am avut nerv nici de asta rade )

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Joi 26 Apr 2012, 9:23 am

Crina, eu am folosit de-a lungul timpului si dintr-un fel, si dintr-altul. Eu sunt de parere ca pentru un bb mic sunt mult mai bune cele de unica folosinta, iar cele refolosibile sunt mai bune in perioada premergatoare renuntarii la scutec.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de crina_grigor la data de Joi 26 Apr 2012, 10:18 am

Va multumesc pentru raspunsuri fetelor ! (am vrut sa stiu parerea mamicilor cu experienta ) intradevar ca este neplacut sa stai sa speli cu mana sau sa pui niste masini in plus la spalat...eu insa ma gandeam ca scutecele astea refolosibile sunt mai sanatoase pentru bebe iar daca fac un simplu calcul raman si cu niste bani in buzunar ... oricum acum astept sa vina bebelusa cu bine si sanatoasa in iulie si-o sa mai vedem ce scutece o sa folosim (la inceput sigur o sa fie de unica folosinta)
crina_grigor
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Joi 26 Apr 2012, 10:29 am

crina_grigor a scris:...eu insa ma gandeam ca scutecele astea refolosibile sunt mai sanatoase pentru bebe ...
Nu sunt, dimpotriva, bb are mai multe sanse sa faca iritatie de scutec.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Joi 26 Apr 2012, 11:57 am

Nici eu nu am nerv sa spal scutece, si eu sunt tot cu cele de unica folosinta. Oricum, daca optezi pentru cele refolosibile iti trebuie o cantitate destul de mare, macar 20 de bucati, si parerea mea este ca trebuie spalate la temperatura mare ca sa fie dezinfectate. Eu imi amintesc cat spala si calca mama scutecele fratelui meu, pe vremea aia cu pelinca si toate cele, dar tot nu cred ca pot fi foarte sigure, adica sa nu curga din ele.
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 37
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de alinachiri la data de Joi 26 Apr 2012, 12:56 pm

Sincer nu le recomand! Cumnata mea a incercat sa foloseasca si si-a si facut singura cateva..dar dupa o saptamana-doua s-a reintors la cele de unica folosinta pentru ca bb s-a iritat ingrozitor de la ele...Si da...Danae are dreptate trebuie spalate la temperatura mare pentru dezinfectare...Parerea mea: foloseste de unica folosinta chiar daca sunt mai costisitoare...
alinachiri
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 116
Localizare : galati
Data de inscriere : 11/01/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de trandafiras78 la data de Joi 26 Apr 2012, 1:14 pm

Eu nu am folosit decat scutece de unica folosinta si sunt foarte multumita asa. Nu cred ca as avea rabdarea, energia si timpul sa curat manual fiecare scutec si apoi sa-l las la masina de spalat si ce procedura mai implica intretinerea lor. Baiatul nu a avut nici o iritatie de la scutecul mai sus-amintit in cele 18 luni pe care le are si nu am folosit pudra de talc sau creme specifice. Singurele iritatii au aparut din cauza anumitor mancaruri care lui nu i-au priit. In cateva luni vine si bebe 2, la care voi folosi tot scutece de unica folosinta. Nu as sti ce sa recomand prin prisma experientei, insa mi se pare multa munca cu scutece refolosibile. Plus ca nu sunt asa convinsa ca sunt mai blande cu fundicul bebelusului.
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de coripin la data de Joi 26 Apr 2012, 1:41 pm

buna, fetelor. va rog sa imi dati un sfat cum sa scapam de scutece mai repejor. daria are deja un an jumate si e deja marisoara. merge si cu picioarele mai desfacute din cauza scutecului si trebuie si pielea ei sa respire. oricat o spal cu apa cu carpa de finet la fiecare schimbare de scutec, o sterg tot cu carpa de finet (scuzatio cacofoniile) si o dau cu cremite, tot ii mai apar mici pete rosii. si mi-e mila de ea.

de 2 saptamani o pun de minim 2 ori pe zi pe olita, dar sta degeaba. ii explic, ii spun pentru ce e. se joaca cu ea, uneori vrea sa stea 10 minute (e maximul de timp cat o tin, am auzit ca nu e bine pentru ea mai mult), alteori nu vrea. mi se pare si incomoda, ca ii raman urme rosii pe fundulet.

va rog dati-mi niste sfaturi.

va multumesc frumos. pupici tuturor

p.s.: am mai scris odata mesajul, dar nu stiu ce s-a intamplat cu el. daca se posteaza de 2 ori, scuze
coripin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 155
Localizare : vatra dornei
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Joi 26 Apr 2012, 2:27 pm

Coripin, in primul rand , fetita nu merge cu piciorusele departate din cauza scutecului, ci asa s-a dezvoltat ea. Nu te ingrijora, dupa un timp vor avea tendinta sa fie in X, iar apoi isi vor reveni. In majoritatea cazurilor asa se intampla. Simona mea a avut piciorusele curbe de-a dreptul, toata lumea ma admonesta ca n-am legat-o cand era mica zid sau ca e rahitica zid sau ca nu am incaltat-o cu ghetutze, zid am auzit si varianta cu scutecul zid , mi-au zis sa-i pun pantofiorii invers zid si alte aberatii d'astea. Dupa doi ani i s-au indreptat si acum , la 14 ani , are un corp perfect love
Apoi, daca vrei sa-i scoti scutecul trebuie sa tragi aer in piept Smile si sa procedezi asa: In prima faza folosesti scutece de panza un timp sau ii pui doar chilotel cu pantalonas, asta ca sa se familiarizeze cu noua senzatie de "murdar". Din cand in cand o pui la olita, chiar daca nu face nimic. Daca refuza, nu o sili! Foloseste mereu aceleasi cuvinte, simple si putine, care sa descrie situatia, de pilda:"ai facut kk/pipi", "esti murdara, trebuie sa te schimb", "hai la olita inainte de nani" etc. incet-incet, ea va face conexiunile necesare. In nici un caz nu o certa pentru esecuri, ea nu stie inca de rusine sau alte notiuni abstracte. Fiecare copil are un ritm propriu pentru pipi si kk. Observa intervalul si pune-o la olitza preventiv. Nu-i mai pune pampers ziua deloc, cu exceptia somnului si a plimbarii. Cand foloseste olita destul de bine ziua, poti incerca sa-i scoti scutecul si noaptea. Regula de baza este :"fara stres". Daca se impotriveste tare, mai asteapta doua trei saptamani si incearca din nou. Acum a inceput sezonul cald si vremea este foarte potrivita pentru asta!
La copiii mei a durat trei-patru saptamani procesul asta, iar prima saptamana a fost criminala, am stat cu mopul si Biocarpetul in mana non-stop. Dar a meritat efortul! Iti doresc succes si sper sa te ajute cu ceva cele scrise de mine. kiss
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de trandafiras78 la data de Joi 26 Apr 2012, 3:02 pm

Aurishta, iti multumesc si eu de idei de dezvatare de scutec. In scurt timp, purced si eu la acest proces, desi am o oares'care retinere Smile).
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de coripin la data de Joi 26 Apr 2012, 3:24 pm

aura, iti multumesc din suflet pentru sfaturi. incerc din weekend sa pun in practica, sa vedem ce iese. trebuie sa imi "educ" si sotul sa faca la fel si in timpul saptamanii

kiss
coripin
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Joi 26 Apr 2012, 5:10 pm

Fetelor, succes! Daca veti reusi, sa vedeti ce bucurie va fi la vara, pe canicula, cu funduletul aerisit in nisip Smile , fara "platosa" wink
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de coripin la data de Vin 27 Apr 2012, 9:33 am

multumim frumos
coripin
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

Mesaj Scris de trandafiras78 la data de Vin 27 Apr 2012, 11:37 am

aurishta a scris:Fetelor, succes! Daca veti reusi, sa vedeti ce bucurie va fi la vara, pe canicula, cu funduletul aerisit in nisip Smile , fara "platosa" wink

Multumim tare mult.
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de IrisT la data de Sam 28 Apr 2012, 6:28 pm

Fetelor vin si eu cu cateva intrebari legate de bebei.
Acum o saptamana Eric a facut 6 luni si am fost la vaccin. Doctora mi-a dat un flacon cu fier picaturi orale sa-i dau de 2 ori pe zi cate 4 picaturi. Stiu ca li se termina rezerva de fier la 6 luni, dar chiar e nevoie sa-i dau supliment? Voi ati dat fier la bebei? Eu n-am mai auzit de asta pana acum...
Si mai aveam o nelamurire... Am citit ca la masa de fructe se pot adauga cereale. Eu i-am luat cereale fara lapte (orez de la nestle), ca sa prepar cu lapte de la mine. Cand i-l adaug in fructe il prepar cu lapte inainte, nu? Ca pe unde am citit pe net nu se specifica clar asta...
Multumesc!
IrisT
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 115
Varsta : 33
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 24/11/2008

http://perfectiris.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Sam 28 Apr 2012, 7:17 pm

Iris, eu nu am dat supliment de fier copiilor,dar este drept ca i-am alaptat cel putin un an. Cerealele pot fi preparate sau nu cu lapte inainte. Daca fructele sunt zemoase, merg si asa, depinde cum vrei.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Dum 29 Apr 2012, 12:29 am

Iris mi se pare o prostie si un lucru total neprofesionist din partea unui medic sa prescrie suplimente fara sa fi cerut niste analize inainte. Cum, doar asa in baza unor statistici? Ai intrebat-o de ce? Are semne de anemie? Chiar si asa, daca banuia o anemie in baza unor anumite semne, ar fi trebuit sa ceara o analiza de sange inainte de a prescrie ceva. Nu e nimic complicat, o inteapa in deget si gata. Dar asta doar daca sunt semne pentru anemie, nu asa aiurea'n tramvai, hai sa intepam copilul. Intr-adevar asa am citit si eu, ca laptele de mama are putin fier si pana la 6 luni bebe isi consuma rezervele proprii. Dar asta este motivul pentru care atunci se incepe diversificarea, pentru a-i asigura bebelusului toti nutrientii de care are nevoie. Pentru ca la noi a mers greu de tot diversificarea, de fapt refuza orice altceva in afara de lapte (de la san), pe la 8 luni, lui Paul i-a iesit o anemie la analize. Dar nu i-am facut special pentru asta analizele, ci s-a intamplat cand l-am internat in spital cu o infectie in gat. Pentru ca tot l-au chinuit ingrozitor sa-i monteze branula, atunci cand i-au luat sange pentru a vedea daca si ce fel de infectie este, am cerut sa-i verifice si fierul si calciul. Dr. ne-a spus sa-i dam fier timp de 3 luni. Dupa cele 3 luni am repetat analizele (de data asta doar intepatura in deget) si i-au iesit bine. Asa ca nu am mai continuat cu fierul, dar intre timp incepuse sa si manance mai bine.
Acum (are 1 an si 2 luni) singurul supliment pe care i-l dau este uleiul de peste.
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 38
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Dum 29 Apr 2012, 9:12 am

Si eu zic la fel, analize pentru suplimentul de fier, eu am fost vineri cu el la analize, nu vreau sa va descriu sentimentul pe care l-am trait zid dr homeopat mi-a zis ca ar fi cazul sa-i facem niste analize ca pare putin palid, dar e posibil ca asta sa fie tenul lui sa nu fie nici o problema.
Eu striu ca dupa fier se da calciu inca 10 zile.
dr mea homeopat niciodata nu mi-a zis sa-i dau vreun supliment, asta este prima data in 2 ani cand imi zice sa intep copilul pentru analize. Si nici acum nu a insistat, a zis doar daca putem, stie frica copilului din spitale...

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos