Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 EmptyIeri la 7:38 pm Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 EmptyIeri la 7:35 pm Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 EmptyIeri la 7:30 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ce masina de cusut recomandati ?(2)

+97
fifi
frampolarbear
Rhalu_
Gabiuta
Indra
zylv
moruna
eliza77
emmancita
arielas
ada.sirbu
marabr
gianiomu
lennny
danabarbu2007
cristina.moncea
ema
lorinaoo1
sandydeea
Floren
simona_solovastru
virus
melus
violeta25
GABRELA
nik
Steluzza
kla78
marusy80
cosmin_cosmin_1
myky7robc
mimo
bluegray
clarut
gineta
Cornelya
RalucaS
rosita
Uca
tiana
alinabuliarca
mami de doi ingerasi
Karina33
creatzza
kameleonik
zalmoxes
mariah_stc
cristidamian2005
ashpvx
linu21
piramis
Giobsy
nadina_b2005@yahoo.com
natalyadelya
niculaie
Tatka-83
kerria
Clio_Ela
danae
m-julie
clodi
pitigoiul
ancutzicutza
Nicoleta Irimescu
IrisT
veniciuc nicoleta
abeleszti
mary333
M.Emilia
sonytzu
AKD
genny
raluca1980
cristinelu_mai
mihaelads
diada
ancush
mb09
Admina
mnarcisa
ancuta_ancuta
MAYA
elena_florescu
Cheapandchicshop
europolis
hope
DANIELA.I
stephanie
tomari
SilviaDumitrescu
1icool
geany
pisi
ileana cosanzeana
MagdaMarin
luiza
MihaelaT
101 participanți

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(2)

Mesaj Scris de Cornelya Lun 18 Oct 2010, 11:47 pm

Esti fantastica Mara...! rade Mai ca te-ai apuca de croitorie...dupa ce ai lucrat cate ceva...si, da, se poate lucra si fara tipar cum spui tu...insa nu stiu cum...Uneori, eu fac tiparul inainte, nu-l ,,scot", doar ma inspir daca-mi place o anume cusatura, ori il trasez direct pe material cu creta, evident tot cu masuratori, ;)), dar tot tipar l-as denumi...Si da, sunt masini 2 in 1 ;)) In cazul asta as avea incredere in doar doua firme. Succes!
avatar
Cornelya
helper
helper

Numarul mesajelor : 73
Localizare : caracal
Data de inscriere : 15/04/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(2)

Mesaj Scris de marabr Mar 19 Oct 2010, 12:12 am

eu nu stiu sa fac un tipar.eu am invatat singura ca sa zic asa, dar e amatorism, nici macar nu emit pretentii.dar imi ies,zic eu.tb sa caut poze, ca nu prea am, hainele sunt facute intr-o alta era, i.d.c. (inainte. de. copii.)

m-am tot uitat la topicul de croitorie, si-mi face rau cu ochiul.macar ma documentez.

multumesc mult!cand va fi cazul, mai intreb exact de firme pupi
marabr
marabr
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 850
Localizare : baragan
Data de inscriere : 18/01/2010

http://fmbijoux.blogspot.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(2)

Mesaj Scris de Admina Mar 19 Oct 2010, 12:34 am

gianiomu a scris:
Doresc ca, completarile mele sa nu fie considerate reclama deoarece am tot intalnit numele multor branduri de masini prezente in Romania dar ma mai putin unul.

Ma inclin,

Stimate domn, apreciez stilul diplomatic, al expimarii si finetea abordarii subiectului. Ma inclin si eu, in fata maiestriei vorbei. Dar, reclama, e tot reclama. Deocamdata lasam asa, un mesaj cu iz publicitar, dar am o mare rugaminte, sa nu se repete. Daca sunt persoane care folosesc produsele Janome si cer sfaturi, poti interveni cu specificatii tehnice sau alte lamuriri, dar trimiterile directe si informatiile nesolicitate sunt interzise, se sanctioneaza cu avertizari si excludere de pe forum.
Deci bine ai venit si o sedere lunga, la noi.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(2)

Mesaj Scris de violeta25 Mar 19 Oct 2010, 1:00 pm

vineri am primit masina de cusut . e grozava si destul de silentioasa. multumesc fetelor ca m-ati incurajat sa nu iau jucarii kiss m-am apucat sa fac o bluzita taie sper ca azi sa o termin
violeta25
violeta25
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 325
Varsta : 43
Localizare : navodari
Data de inscriere : 09/11/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(2)

Mesaj Scris de Steluzza Mar 19 Oct 2010, 7:26 pm

Sa o folosesti cat mai mult Violeta. cos
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(2)

Mesaj Scris de gianiomu Mier 20 Oct 2010, 10:11 am

[quote="Admina"]
gianiomu a scris:

Deci bine ai venit si o sedere lunga, la noi.

Multumesc Admina.
gianiomu
gianiomu
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 14
Localizare : romania
Data de inscriere : 18/10/2010

http://www.iletrade.ro

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(2)

Mesaj Scris de gineta Joi 21 Oct 2010, 3:30 pm

gianiomu a scris:Am citit cu interes toate postarile acestui forum de pana azi.
Ma bucur pentru toate realizarile voastre.
Doresc ca, completarile mele sa nu fie considerate reclama deoarece am tot intalnit numele multor branduri de masini prezente in Romania dar ma mai putin unul.
Simt nevoia sa aduc niste lamuriri referitore la numele si reputatia unui producator vehiculat aici.
Stiu ca de anul trecut exista pe piata romanesca si JANOME printr-un dealer din Bucuresti cu sediul in Piata Alba Iulia.
Putina lune stie ca masinile marca "Privileg", care erau vandute prin anumite supermarketuri nemtesti (si asta de foarte mult timp, chiar si inainte de revolutie) sunt produse de Janome, pentru acea piata.
Acesti japonezi produc din 1921 utilaje care sunt foarte bine vandute inafara iar marca lor este respectata. In America reprezinta numarul 1 in vanzari iar numarul total de unitati vandute pana anul trecut intrecuse numarul total de unitati vandute de o mare firma concurenta al carui nume este Brother.
Este adevarat ca ceilalti pana acum sunt foarte bine "infipti in piata" si sunt constient de valoarea unor producatori precum: Br.. sau Pf.. sau Si....

Producatori sunt foarte multi, insa, putini sunt cei care ofera si ceea ce au nevoie intradevar cumparatorii si anume:
- consultanta in alegerea conform nevoilor personale
- instruire minima pentru utilizare si intretinere impreuna cu manuale in limba romana
- proba de lucru cu materialul clientului
- raport bun calitate-pret.

Ma inclin,

Aaaaa! ai nimerit exact unde trebuia,glumeam bineinteles,nici pe departe nu este asa ,si cum nu prea ai dat dovada de subtilitate ,te-a ,,agatat patrula''.
acum lasind gluma,fara a face un partizanat cu admina,dar reclama este evidenta.asta nu ma deranjeaza pe mine personal(ai vazut pe cine?),care sint in cautare de masina de cusut,ba dimpotriva,ma bucura ca a aparut concurenta.totusi daca vrei sa promovezi un lucru de calitate nu veni cu ,,chestii ieftine''.pe mine ,nu ma pre intereseaza istoia firmei,ci mai degraba seriozitatea reprezentantului ei din tara ,care se stie ca de cele mai multe ori face brandul de rusine.
,si facilitatile pe care le ofera(reale).asa ca...ai putea sa incepi prin a-mi da o adresa electronica in primul rind,dupa aia mai discutam daca iti face placere.
p.s.fara suparare! este punctul de vedere al unui client.
gineta
gineta
helper
helper

Numarul mesajelor : 19
Localizare : galati
Data de inscriere : 05/08/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(2)

Mesaj Scris de Cornelya Joi 21 Oct 2010, 3:57 pm

Desigur! Parearea fiecaruia conteaza, acum depinde si-n ce mod o impartaseste ;) Inteleg Gineta ca, inca nu ai gasit o masina care sa te satisfaca. Incearca o masina, sa-i spunem simpla pentru ,,cerintele tale", cum ar fi brother-ul sau singer-ul, apoi...numai lucrand iti dai seama cam ce ti-ai fi dorit. Ti-am spus si iti repet, intrebasei de innovis 10...iti raspund acelasi lucru, as fi cumparat-o daca o gaseam in zona unde locuiesc sau prin apropiere. Sa-ti spun ca regret ca nu am facut comanda? E prea tarziu, poate la anul! Deci? Inca mi-o doresc.
avatar
Cornelya
helper
helper

Numarul mesajelor : 73
Localizare : caracal
Data de inscriere : 15/04/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(2)

Mesaj Scris de gianiomu Vin 22 Oct 2010, 10:56 am

...asa ca...ai putea sa incepi prin a-mi da o adresa electronica in primul rind,dupa aia mai discutam daca iti face placere.
p.s.fara suparare! este punctul de vedere al unui client.

sigur ca pot incerca sa iti ofer ce informatii iti doresti in acest domeniu.
Adresele le gasesti vizitandu-mi profilul.


Ultima editare efectuata de catre geany in Sam 23 Oct 2010, 10:15 pm, editata de 1 ori (Motiv : reparat citat)
gianiomu
gianiomu
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 14
Localizare : romania
Data de inscriere : 18/10/2010

http://www.iletrade.ro

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(2)

Mesaj Scris de ada.sirbu Sam 23 Oct 2010, 10:13 pm

Buna fetelor , va urmaresc de ceva timp .
Am si eu o rugaminte stiti cumva ce masina poate sa faca tiv dar si surje ptr materiale foarte fine de genul voalurilor .
ada.sirbu
ada.sirbu
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 05/06/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(2)

Mesaj Scris de gineta Sam 23 Oct 2010, 10:45 pm

Cornelya a scris:Desigur! Parearea fiecaruia conteaza, acum depinde si-n ce mod o impartaseste ;) Inteleg Gineta ca, inca nu ai gasit o masina care sa te satisfaca. Incearca o masina, sa-i spunem simpla pentru ,,cerintele tale", cum ar fi brother-ul sau singer-ul, apoi...numai lucrand iti dai seama cam ce ti-ai fi dorit. Ti-am spus si iti repet, intrebasei de innovis 10...iti raspund acelasi lucru, as fi cumparat-o daca o gaseam in zona unde locuiesc sau prin apropiere. Sa-ti spun ca regret ca nu am facut comanda? E prea tarziu, poate la anul! Deci? Inca mi-o doresc.
Multumesc,pentru parere!,,Am trecut prin" 2 Ilene,o ruseasca,o Privileg si o Singer ...aniversary,parca,asa ca... simpla,simpla dar sa fie si fiabila,nu prea pretentioasa si cu un minim de functii ,de real folos.Am vazut innovis-ul ,insa...,si apropo de innovis sau de alta incepind de la nivelul asta in sus,parerea mea e ca trebuie sa te duci personal sa o cumperi,nu sa dai comanda(na ,ca am ajuns sa dau si eu safturi)
gineta
gineta
helper
helper

Numarul mesajelor : 19
Localizare : galati
Data de inscriere : 05/08/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(2)

Mesaj Scris de Cornelya Sam 23 Oct 2010, 11:15 pm

da Smile) De ,,aniversary" nu ai fost multumita? Da, si eu sunt pe principiul ,,s-o vad, s-o simt, s-o pipai"...;))
avatar
Cornelya
helper
helper

Numarul mesajelor : 73
Localizare : caracal
Data de inscriere : 15/04/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(2)

Mesaj Scris de gineta Mar 26 Oct 2010, 11:51 am

Cornelya a scris:da Smile) De ,,aniversary" nu ai fost multumita? Da, si eu sunt pe principiul ,,s-o vad, s-o simt, s-o pipai"...;))
A fost superioara celorlalte,nu a fost a mea,am lucrat ceva pe ea o scurta perioada de timp,dar nu as cumpara-o pentru mine.
gineta
gineta
helper
helper

Numarul mesajelor : 19
Localizare : galati
Data de inscriere : 05/08/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(2)

Mesaj Scris de arielas Mier 27 Oct 2010, 7:24 am

Are cineva innovis 900? Daca da spuneti cum este, isi merita banii? Sau macar ati vazut-o in magazin la vreo proba?
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(2)

Mesaj Scris de pitigoiul Mier 27 Oct 2010, 8:39 am

Stie cineva sa imi spuna cat de buna este o masina Naumann Sigma?
Nici pana acum nu m-am innoit, sant tot in cautari si acu asta mi se pare mie ca se apropie si de pretul si de ce vreau eu; pe mine ma incanta ca are si lungimea si latimea pasului reglabila si ca face si cusaturi elastice. Acelasi lucru as putea sa zic si despre Lucznik Weronica 2008 dar am inteles ca asta din urma e cam zgomotoasa (de la altii, eu nu am auzit-o)si ca butoanele de reglaj sant cam grosolane.
Ce ma sfatuiti?
pitigoiul
pitigoiul
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 12
Varsta : 54
Localizare : deva
Data de inscriere : 12/04/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(2)

Mesaj Scris de emmancita Mier 27 Oct 2010, 12:16 pm

Am citit despre masinile voastre de cusut si parca, parca ma convingeti sa-mi caut si eu alta masina... la mama acasa "cand eram fata" lucram pe o Ileana, apoi eu imi luasem o Nicoleta electrica, buuunaa si aia, apoi am plecat din tara si mi-am luat aici o Victoria electrica, pe care am trimis-o in tara acum mai multi ani. Acum am o Singer. E buna, face de toate, zic eu, butoniere, surfileaza ( zig-zag), are mai multe picioruse, nu am folosit decat pe cel pt fermoar ascuns, dar mai are cate ceva pe acolo...nu prea merge bine la gros sau mai bine zis nu am fortat-o la gros. Dar parca mi-as face un palton , sa vad cum se comporta.
Vad ca sunteti f incantate de masinutele astea mai performante, o sa caut si eu sa vad cam ce preturi au, ca tare ma starniti sa-mi iau si eu una mai buna!!Nu cos eu prea des sau prea mult, dar poate asa imi schimb garderoba. Ca oricum de cand am intrat pe site-ul asta parca am innabunit, vreau de toate, sa-mi cos cate ceva ( din modelele frumoase de la voi toate), sa-mi tricotez, sa crosetez...off, de unde atata timp sa fac de toate!! off topic
Va pup!
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(2)

Mesaj Scris de eliza77 Joi 28 Oct 2010, 3:59 pm

sunt curioasa sa stiu daca modelele de masini de cusut Brother LS2125 sau Brother JS23 au pas de cusatura reglabil... am citi in manualul lor ca e pasul e prestabilit si lungime si latime.... Vreau sa va intreb : sunt 4 pasuri prestabilite sau unul la cusatura dreapta nu zigzag ? si care din ele e buna pt blugi?
eliza77
eliza77
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : arad
Data de inscriere : 20/09/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(2)

Mesaj Scris de moruna Joi 28 Oct 2010, 4:30 pm

Buna ziua!Dupa ce v-am descoperit acum ceva vreme m-am apucat de crosetat.Acum vreau sa ma apuc si de cusut Am strans bani pentru o masina de cusut Brother LS2125 pentru ca una mai scumpa nu imi permit si nici nu cred ca se merita sa imi iau altceva avand in vedere la ce o voi folosi si ca nu am cusut niciodata la masina.Am citit toate cele 36 de pagini de la acest subiect si asa am ajuns la concluzia de a-mi lua Brother LS2125.
Au 13 accesorii incluse (piciorus pentru cusut butoniera, piciorus pentru cusut fermoare, piciorus pentru cusut nasturi, surubelnita, 3 mosorele, set de 3 ace normale de rezerva, ac dublu pentru cusaturi decorative in 2 culori, ax de papiota suplimentar pentru coaserea la 2 culori, placuta pentru brodare si matlasare)
La accesorii optionale ei au urmatoarele:
-Piciorus pentru confectionat nervuri cu si fara snur (5 nervuri)
-Piciorus pentru cusut petice de materiale, cu rezerva de la margine de 1/4" (6.4 mm) sau 1/8" (3.2 mm)
-Ghidaj pentru piciorus mobil cu transport superior,pentru trasat cusaturi drepte paralele in combinatie cu piciorul de matlasare
-Piciorus mobil cu transport superior pentru cusaturi drepte pe 2 sau 3 straturi de material cu alunecare diferita (tip vatelina)
-Piciorus pentru crearea tridimensionala de bucle decorative pe fata materialului
-Piciorus decupat pentru atasat aplice, cu vizibilitate maxima in zona de coasere
-Piciorus pentru confectionat tiv rulat (tip surjet) pe marginea materialului, special pentru materiale subtiri
-Piciorus pentru incretirea materialului, ideal pentru materiale subtiri pana la medii
-Piciorus pentru atasat bentita pe marginea materialului cu latime la gata de 7mm (bias preformant, , de 12mm sau neformat, , de 25mm)
-Piciorus pentru atasat snur,paiete, bentita cu latime pana la 5mm
-Piciorus pentru atasat doua bucati de materiale fara suprapunere (fig.a) sau atasat dantela (fig.b) pe marginea materialului
-Piciorus reglabil pentru cusut fermoar (cu dinti mari, ) de tip jacheta si atasat vipusca
-Piciorus ajutator pentru cusatura paralele cu marginea materialului sau a unei cusaturi existente
-Piciorus transparent cu vizibilitate maxima pentru unirea a doua bucati de material
-Piciorus pentru cusut tiv drept cu dubla indoire (latime 3mm) pe materiale subtiri pana la medii
-Piciorus pentru cusut fermoar ascuns
-Piciorus cu talpa de teflon pentru cusut materiale foarte subtiri si pentru cusut piele (antiincretire)
-Piciorus pentru incheierea a doua materiale pe margine, tip surfilat, fara taiere
-Piciorus pentru cusut tiv ascuns la fuste sau mansete de pantaloni
Va rog sa imi spuneti din accesoriile optionale ce s-ar merita sa aleg,avand in vedere ca o voi folosi la cusut lucruri simple?Ce mai trebuie sa comand(ace de diferite marimi,nu stiu...chestii de astea)?Eu comand de pe internet pentru ca stau la tara,in Delta, si cel mai apropiat oras este cam slab la capitolul mercerii.
Nici macar incepatoare nu pot sa ma numesc si daca am pus o intrebare prea banala iertati-ma ca v-am facut sa pierdeti vremea!La fel daca a fost pusa aceasta intrebare si din greseala am sarit-o.
Va multumesc anticipat pentru raspuns!

moruna
moruna
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 272
Localizare : Acum in Delta...maine cine stie?
Data de inscriere : 11/01/2010

http://www.shorichitz.blogspot.com

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(2)

Mesaj Scris de lorinaoo1 Joi 28 Oct 2010, 6:13 pm

emmancita a scris: Ca oricum de cand am intrat pe site-ul asta parca am innabunit, vreau de toate, sa-mi cos cate ceva ( din modelele frumoase de la voi toate), sa-mi tricotez, sa crosetez...off, de unde atata timp sa fac de toate!! off topic

Subcsriu pupi

Moruna nu am LS2125, dar iti spun ce vreau eu la masina mea: piciorus de surfilare, piciorus pentru fermoar ascuns si piciorus pentru tiv rulat. Acum depinde si in ce stil lucrezi tu. Daca pui multe paiete, daca lucrezi frecvent cu materiale groase si matlasezi... Totul e in functie de ce si cum lucrezi. Succes si felicitari pentru alegere! kiss
lorinaoo1
lorinaoo1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 46
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2008

http://mozaicdeperle.blogspot.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(2)

Mesaj Scris de moruna Joi 28 Oct 2010, 6:43 pm

Multumesc!Inca nu am lucrat nimic...deocamdata doar visez.Ma gandeam pentru moment sa am chestii de baza si ce sunt mai folositoare pentru o incepatoare.Deocamdata ma gandesc la modificat blugi,facut cate ceva pentru casa,modificat haine...chestii simple.Pe de alta parte daca ma apuca microbul rau de tot?Sa fiu cat decat pregatita ca si eu de cand intru pe acest forum am luat-o razna cu crosetat,impletit,cusut si parca vreau sa fac de toate si mi se pare ca pot si aia,si ailalta si tot asa.
moruna
moruna
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 272
Localizare : Acum in Delta...maine cine stie?
Data de inscriere : 11/01/2010

http://www.shorichitz.blogspot.com

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(2)

Mesaj Scris de Uca Joi 28 Oct 2010, 8:31 pm

Moruna, eu iti recomand sa o cumperi pentru inceput fara alte picioruse suplimentare, dupa ce te vei obisnui cu ea si vei vedea ce face, vei vedea cum evoluezi, iti poti comanda atunci ceea ce mai ai nevoie.
Poti sa iti comanzi mai multe ace duble, ace diferite marimi si pentru diferite materiale, ca vei avea nevoie si daca tot iti vine masina sa le iei in acelasi transport.
Poate iti mai dau si alte fete sfaturi, dar eu m-am folosit si m-am descurcat cu piciorusele din dotare pana in prezent.
Sunt multe tutoriale pe internet si te vei descurca sa le folosesti.
Daca nu vei sti ceva, scrie la topicul potrivit si cineva sigur iti va veni in ajutor.
Succes.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(2)

Mesaj Scris de Steluzza Joi 28 Oct 2010, 10:44 pm

Moruna ia-ti masina cu ce are in dotare si pe langa astea mai ia cateva ace si mosorele ca sa ai ,apoi incet incet iti iei si celelalte.Lucrand iti vei da seama de ce ti-ar trebui.
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(2)

Mesaj Scris de zylv Joi 28 Oct 2010, 11:26 pm

moruna,eu as comanda piciorus de incretire si piciorus pt atasat bentita.
pt ca am tot vazut fetele scriind de piciorusul pentru tiv rulat,parerea mea este ca mai bine ati lua picioruse care va ajuta la operatiuni pe care nu le puteti face.eu mi-am cumparat,dar am constatat ca tivul iese exact cum il fac eu fara ajutorul piciorusului.
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(2)

Mesaj Scris de moruna Vin 29 Oct 2010, 7:16 am

Va multumesc!Mosorele am comandat de aici de la mercerie .Mai trebuie sa imi iau ace.Eu ma gandeam sa iau si piciorusul pentru surfilat,dar daca ziceti ca ma pot descurca si cu ce are masina ma mai gandesc.
Va multumesc pentru amabilitate(acesta este unul din muuuuuuuultele motive care ma fac sa revin pe acest forum aproape zi de zi) Smile pupi
moruna
moruna
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 272
Localizare : Acum in Delta...maine cine stie?
Data de inscriere : 11/01/2010

http://www.shorichitz.blogspot.com

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(2)

Mesaj Scris de Uca Vin 29 Oct 2010, 7:34 am

Moruna, vezi ca mosorele trebuie sa fie de 11.5 mm, astea sunt specificatiile din manualul masinii, altfel nu se potrivesc.
Exista mai multe tipuri, cele de la Brother sunt in general de 11.5mm.
Uite mai jos manualul, gasesti explicatia la pag 14:
Manual Ls2125

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(2) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB