Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ce masina de cusut recomandati (4)

+72
carmenpeter
culea mirela
dorinacirstea
bimbo
sybex
ale_bebe
alice07
geo
gheorghita.iana
InGeLiTzA
Greteledelweiss
alinuta96
barbin
xxcodrut
Andata
andora
venus8
anisia_rock
Cirstescu Cristina
alexaaa08
Dolores
clariana
fulguta28
Ramonell
SilviaDumitrescu
zuzinela
marina40
rosita
bubutza
afilimonb
melinda2012
arielas
elenav
tinap
ismi3ismi
M.arci
salinas
roxy29
zaharel
pisi
aurelia.c
victorela
diblaru maria
lllorena84
solaris2002
ElizaD
kla78
danae
stoy
Chirrox13
apllered2000
valentinadof
deosebita1
Florina Radu
aidil
kristyne25_872000
dansdk
odeta
mycryna
veronica.l
Lucia Ro
MagdaMarin
bobitica
Karina33
Admina
diada
aurishta
leia
tomari
geany
marabr
oanaraluca
76 participanți

Pagina 7 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 Empty Masina recomandata

Mesaj Scris de zuzinela Lun 04 Iun 2012, 2:43 pm

Dupa cum spuneam, nu prea ma pricep, iar masinile sunt postate pe okazii:
*scuze, nu pot posta linkuri in primele 7 zile de la inscriere*

Nu sunt furnizate prea multe detalii in privinta anului fabricatiei, si presupun ca ar conta f mult si cat a fost folosita, ca degeaba are 1 an daca a facut mii de produse, sau 5 ani si a fost folosita de 10 ori (presupun ca uzura conteaza mult, nu?)
Singura din Bucurestipare mai veche, Victoria, restul s-ar presupune ca le primesc prin curier si asta e...

Sau poate stiti voi de unde pot comanda online o masina in jur de 350 ron , cu cateva moduri de coasere si mai noua, nu neaparat mare firma ca nu o voi folosi la capacitate maxima.

Mersi again!!! Merci
zuzinela
zuzinela
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/06/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de zuzinela Lun 04 Iun 2012, 2:50 pm

PS : cred ca eu si Admina vorbim de acelasi domn din BV, ca el pare sa aiba postate pe toate site-urile masinile de cusut, vreo 4 la numar
zuzinela
zuzinela
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/06/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de geany Lun 04 Iun 2012, 2:54 pm

Rosita, cand ai avut ocazia sa testezi o masina doua de cusut, iti cam dai seama daca merita sa dai si 5€ pe ea. Asta spun din punctul meu de vedere... e un risc oricum, chiar si cand o testezi la om acasa... daca e reparata de moment si merge cat e proba si acasa o pui langa container?!... Deci cand dau 20 de euro pe masina, imi e clar ca e posibil sa nu functioneze, dar e un risc care mi-l asum. Plus ca aceasta masina era clar ca... nu va merge si totusi noi am luat-o... a fost o provocare si acum la vanzare vor fi cativa€ in plus, satisfactia de-a o vedea functionand si experienta cu o noua masina de cusut computerizata. Daca e sa fim sinceri, in targ orice cumperi, esti asigurat ca functioneaza rade deci trebuie sa-ti asculti instinctele nu sa crezi pe cel ce vrea sa vanda. Putina experienta si curaj! Poti da gres, n-ai nici o garantie.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de Ramonell Lun 04 Iun 2012, 3:56 pm

salutare.Sunt noua pe acest forum.Am o masina Singer 5430C,pe care o tineam la mama acasa de 10 ani...acum am adus-o la mine si vreau sa ma apuc de lucru...numai ca nu prea stiu sa cos...am tras eu ceva linii pe un material..acuma sa vedem cum ma descurc cand voi face ceva Smile...Oare e buna masina asta???
Ramonell
Ramonell
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/06/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de rosita Lun 04 Iun 2012, 4:11 pm

Tina, din ce am mai citit, in State sunt preturi mai bune decat la noi la masinile de cusut, si la SH si la cele noi, parca a fost cineva de pe forum care si-a luat masina noua de acolo acum ceva timp. Dar cred ca n-ai garantie la ea daca o iei de acolo, plus ca trebuie sa-ti iei transformator sa n-o prajesti. Avantaje si dezavantaje. Cat despre nou versus vechi, vad ca fetele astea care cos mai mult, tot spre masini vechi inclina, ca-s mai rezistente si mai puternice. Dar din cate bag seama, e chestie si de noroc, ca si cu orice lucru vechi. Sper ca te-am ajutat sa te lamuresti rade

Ramonell, pune-o la treaba si zi-ne si noua daca e buna!

Geany, deci clar, cu masinile din targ e gambling total! Sau, ma rog, daca ai experienta, te mai scoti.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de geany Lun 04 Iun 2012, 4:21 pm

Rosita, pana acum nu am dat gres cu nimic din trag luat! Si nu-s o norocoasa de fel... Deci depinde chiar foarte mult cum arata produsul, eu de ex. vad cand o masina de cusut e fortata, lipsesc suruburi sau sunt tocite... sunt mici indici care spun mai multe decat stie/spune vanzatorul. Plus ca lucrurile vechi, de marca, nu-s de jucarie cum sunt multe lucruri noi pe piata, nu se strica de la stat la colt... De-asta si tind spre lucruri vechi in stare buna... pentru ca au viata mai lunga decat a noastra Smile Sin inca ceva, un produs cu ani multi in spate, nu e asa sofisticat, insa trainic,pe cand cele de azi, sunt sofisticate, aspectuoase, colorate... insa trainicia e de regula... pana iese din garantie Smile

Ps. pe mine ma amuza intreberile de genul ce masina de cusut sa-mi iau, sau care e mai buna? Pana nici nu stii sa cosi, sa infirezi fara ajutor si sa reglezi masina pentru diferite functii... nici n-ai nevoie de o masina noua, ci mai degraba de-o peietena care sa te indrume si sa te lase sa cosi la ea/masina ei pana te inveti si stii clar ce vrei sa faci cu masina ta de cusut. Nu e obraznicie ceea ce spun... ci doar o constatare. Croitoria nu se invata in doua zile, iar cele care cos de cateva ori pe luna la masina, deja stiu exact ce le lipseste la masina de cusut din dotare, si dupa cum mai observati cele care cos si mai des deja avem cateva masini de cusut, pentru ca o masina nu are toate functiile pe care ni le dorim.


Ultima editare efectuata de catre geany in Lun 04 Iun 2012, 4:28 pm, editata de 1 ori
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de fulguta28 Lun 04 Iun 2012, 4:23 pm

Dar despre masina de surfilat Brother 1034D ce parere aveti, isi merita banutii?
fulguta28
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de rosita Lun 04 Iun 2012, 4:42 pm

Fulguta, vezi ca e un topic despre masinile de surfilat pe aici pe la Croitorie, sunt sigura ca au fost discutii despre modelul asta acolo. Nu mai stiu exact ce se spunea despre el, dar se pare ca e un model popular Smile

Geany, cred totusi, ca tine si de noroc. Uite, de exemplu, sora-mea are o masina veche adusa din Germania. Electrica, cu pedala, frumoasa, mor de dragul ei, are un zumzet frumos cand coase. Dar nu te poti baza pe ea deloc! Are perioade scurte cand coase perfect, dar in marea majoritate a timpului insira si e complet enervanta. Sora-mea vrea sa o dea (de fapt sa o arunce), eu tot insist sa incerce sa o mai repare o data, doar asa, ca imi place mie masina aia. Imi vine sa-i cumpar eu o masina noua (la oferta, nu asaaaaa lol! ) si sa incerc sa o repar pe aia.

Deci mai exista si din astea... Si profit de ocazie sa va intreb, pe cele din Bucuresti, daca stiti vreun mecanic care se pricepe la masini SH. Poate mai facem o incercare cu ea, ca-i pacat de ea, dar nici sa o tii asa, pe ochi frumosi, nu merge.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de fulguta28 Lun 04 Iun 2012, 4:48 pm

Rosita, multu!
Eu i-am luat maica-mii o masina de cusut SH la 140 lei, un Privileg care toarce. Cred ca am avut noroc! wink
fulguta28
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de rosita Lun 04 Iun 2012, 4:52 pm

Fulguta, ai luat-o de la mica publicitate? Cum ai facut? Ai fost sa o incerci? Te-ai tocmit? Zi-ne amanunte, ca astea-s sarea si piperul Smile)
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de MagdaMarin Lun 04 Iun 2012, 4:56 pm

Ramonell a scris:salutare.Sunt noua pe acest forum.Am o masina Singer 5430C,pe care o tineam la mama acasa de 10 ani...acum am adus-o la mine si vreau sa ma apuc de lucru...numai ca nu prea stiu sa cos...am tras eu ceva linii pe un material..acuma sa vedem cum ma descurc cand voi face ceva Smile...Oare e buna masina asta???

Eu am asa masina si daca stii sa te porti cu ea te rasplateste cu varf si indesat,da e buna aceasta masina.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de fulguta28 Lun 04 Iun 2012, 5:09 pm

Era o clienta care achizitiona bijuterii de la mine. Am cumparat-o de pe un grup pe Facebook cu mamici care vand diverse lucruri care considera ca nu le mai sunt folositoare. Practic masina m-a costat 100 lei si transportul 40 lei. Tipa mi-a garantat ca este foarte silentioasa si merge foarte bine si asa a fost. De la Satu Mare a venit. Smile
fulguta28
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de rosita Lun 04 Iun 2012, 5:40 pm

Fulguta, a fost fara emotii sau surprize tranzactia ta Smile
Sa o stapaneasca sanatoasa mama ta!
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Lun 04 Iun 2012, 5:47 pm

fulguta28 a scris: un Privileg care toarce. Cred ca am avut noroc! wink
si eu care credeam ca astea coase, brodeaza, sulfileaza.... la tors nu m-as fi gandit wink

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de Admina Lun 04 Iun 2012, 6:28 pm

Rosita si cele care vreti sa cumparati din alt oras, sincer va zic, nu cumparati pe NV. Atat mie, cat si Diadei ne-au ajuns sparte, ei prin curier, chiar. Mie prin posta, dar d-l in cauza le-a pus intr-o cutie de carton (masina si triplock, la gramada) si cu putin polistiren, langa. Eu am trimis cateva masini prin posta sau curier si niciuna nu a ajuns deteriorata. Deci nu riscati sa cumparati de la straini, decat dupa ce o vedeti, plus ca o aduceti voi. Auzi la Rosita... calea Giulesti... cam departe. rade Eu m-as sui in tren, daca as avea nevoie (a se observa sa subliniez nevoia, pentru ca stiu ca tu nu ai, ai deja una), plus ca e o aventura. wink
Tina, la 800-1000$ iti iei o super masina de cusut. Nu stiu ce preturi se practica unde stai tu, dar e multisor 2500-3000lei. Adica pentru una sh, as da maxim 1000lei, daca si toarce... vorba Silviei. cat Sa nu miaune, cand nu-i convine vreun material, in rest, treaba ei. Sa scuipe ghemul de blana (scame), ca sa nu o mai curat eu. wink SH cauta firme consacrate: Pfaff, Singer (modele mai vechi), Bernina, Janome, depinde ce tipuri sunt in tara respectiva. La noi gasesti destule Pfaff si Singer, aduse fie din Germania sau chiar UK.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de rosita Lun 04 Iun 2012, 6:54 pm

Admina, imi pare rau ca v-au ajuns masinile sparte. Si dupa cum zicea si Diada, ati ramas cu ele, caci nu-i asa, toti vanzatorii subliniaza ca sunt nereturnabile Sad

Referitor la "departe in Giulesti" am retinut atunci ca pe calea Giulesti, cu cat te departai de capatul dinspre oras, cu atat zona devenea mai pestrita (comunitara) si industriala. Asta era, de fapt ce vroiam sa spun, ca nu era prea placut sa ajungi pe acolo Smile Dar, din nou zic, asta era acum ceva ani, intre timp s-o fi schimbat harta locului.

kiss
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de tinap Lun 04 Iun 2012, 8:31 pm

Admina,multumesc mult de raspuns.Aici,in Israel,sint cam scumpe cele noi.Uita-ti ce-am vazut eu pe net:un "Jenome Power Stitch 1030",560$,alt Jenome 1010,400$,un Singer Tradition-300$,alt Singer Tradition 350$,nu-mi dau seama de diferenta,la una scrie 2663(cea de 350$)iar la cealalta 2250,dar nu stiu ce inseamna aceste numere,poate puterea motorului.
Asta la prima vedere pe net,cele computerizate sint scumpe foc,incepe de la 1000$,pina la 4200$ un Jenome cu nr. care nu-l inteleg 11000!
O sa incep sa ma uit prin magazine.
Admina,inca odata,multumesc mult de raspunsul detaliat si amabil! kiss !
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 Empty Ce masina de cusut recomandati?(4)

Mesaj Scris de clariana Vin 08 Iun 2012, 10:21 am

Buna ziua! Desi va urmaresc de ceva timp, abia acum indraznesc sa va pun o intrebare: CeMasina de cusut recomandati? Vreau sa achizitionez o masina de cusut si nu ma pot hotara. Cele trei modele alese de mine sunt? Hobby 1142-http://www.roccas.ro/LISTA%20PRET%20PFAFF1.pdf,http://www.husqvarnabrasov.ro/husqvarnabrasov/eshop/10-1-Husqvarna-Masini-de-cusut/0/5/153-HUSQVARNA-VIKING-EMERALD-122, si [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Rog pe cei cunoascatori sa ma ajute! Va multumesc!
clariana
clariana
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Galati
Data de inscriere : 28/01/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de diada Vin 08 Iun 2012, 10:14 pm

Acum dep[inde foarte mult ce vrei sa faci cu ea! Eu visez la un pfaff hobby ca sa cos genti cu ea si chiar piele, a odua m-ar tenta pentru ca are reglare a latimii si lungimii pasului, mi se pare important la brodat, dar nici brotherul nu este de lasat! L-as alege daca nu cumpar masina pentru cusut genti, adica materiale groase, 4 straturi. Si nu ca nu ar coase, ca eu am cusut si cu innovis, dar o muncesti si parca nu merita sa o bagi pe materiale groase! Asa ca, foarte iomportant ce vrei sa cosi cu ea. De ex. daca vrei sa cosi tricouri, jerse, materiale fine, tot brother as alege.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de clariana Sam 09 Iun 2012, 5:09 pm

Multumesc mult pentru raspuns. As vrea sa cos orice fel de material (voal, piele, matase, stofa, jerse, tricot). De fapt ma gandeam sa fac productie serii mici sau unicate. Fiind vborba de mai multa creatie as vrea sa pot avea posibilitatea sa pot experimenta tot felul de materiale. Nu stiu la care sa ma opresc. Toate imi fac cu ochiul. wink La pfaff imi place ca are si cusatura overlock, la Brother vad ca are garantie 3 ani si o multitudine de cusaturi multumesc
clariana
clariana
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Galati
Data de inscriere : 28/01/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de clariana Mar 12 Iun 2012, 11:22 pm

Daca nici una din cele de mai sus nu sunt bune, ce masina de cusut imi recomanda cunoscatoarele pentru un mic atelier cos ? Va multumesc! Bugetul disponibil este 1200-1400 roni
taie
clariana
clariana
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Galati
Data de inscriere : 28/01/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de Karina33 Mier 13 Iun 2012, 5:39 am

A zis cineva ca nu sunt bune masinile? Fiecare masina e buna la ceva!
Eu la un atelier mic am avut doua Brother electro-mecanice destul de simple (ce-ar fi acum pe la 700 lei) second hand si doua masini foarte vechi, o Victoria si-o nu mai tin minte, plus un triplock Brother, tot second hand. Victoria si triplockul le-am pastrat si dupa inchiderea atelierului, triplockul a cedat intre timp dar Victoria coase si acum de la piele la voal, de la denim sau stofe groase la lycra fara ajustari sau reglari.

PS: banii sunt la tine, tu ii dai pe ce crezi, sunt aici pagini bune scrise despre masinile noastre de cusut, incearca sa le citesti singura pana te hotarasti ce masina iti cumperi, nu noi raspundem apoi de alegerea ta!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de Dolores Mier 13 Iun 2012, 10:39 am

De unde se pot gasi masini de cusut second hand? Eu am o masina de cusut electrica ruseasca, care merge bine, dar nu e cea mai buna solutie pentru jerseuri sau materiale prea fine. Unde gasesc un triploc casnic second hand?
Dolores
Dolores
helper
helper

Numarul mesajelor : 20
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 09/12/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de clariana Joi 14 Iun 2012, 4:23 pm

Multumesc pentru raspunsurile date (mai mult sau mai putin utile) Dupa ce ma voi decide si voi achizitiona o masina de cusut, voi reveni sa va spun decizia luata si criteriile dupa care am ales. MULTUMESC!
clariana
clariana
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Galati
Data de inscriere : 28/01/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de Admina Joi 14 Iun 2012, 4:46 pm

Clarina, incearca sa testezi masina, inainte de a o cumpara. Cei de la Roccas sunt ciudati in comunicarea cu clientii. Adica... e foarte slaba, nu raspund la email-uri si la magazinul reprezentanta era o d-na tare acra si necooperanta.
Huskvarna si Pfaff ar fi firme mai bune, in ordine inversa, Pfaff mai bun, dar conteaza mult si sa testezi masina, sa vezi daca ti se potriveste. Uite eu am avut multe masini, mai noi mai vechi (nu cos decat de hobby, dar am idee despre masini de cusut) si inca nu pot spune cu mana pe inima ca am gasit masina de cusut ideala, cum spune Karina de Victoria ei. Deci... e greu, nu e ca si cum ai cumpara un prajitor de paine. wink
Dolores, incearca pe site-uri de anunturi, dar cumpara doar dupa ce testezi. Triplock-uri se gasesc rar si alea sunt chinezesti, ordinare... nu te-as sfatui sa dai cateva sute pe asa ceva, cand atat sunt noi. Oricum sunt slabe calitativ. S-a vorbit cred ca tot la acest subiect, in ultimele pagini.

Ca fapt divers, nu prea sunt masini de cusut "asini" care sa coasa perfect gros, subtire si elastic. Trebuie ajutate cu ac, ata, tensiune, ajustari ale masinii, pentru diverse tipuri de materiale. Cele vechi erau mai putin pretentioase, nu necesitau atatea ajustari, dar e pe incercate, nu prea exista un model perfect si chiar daca e, depinde de gradul de uzura, conditiile de depozitare, service si intretinere, la timp, etc..

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 7 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB