Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 13 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 13 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 13 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 13 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 13 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 13 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 13 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 13 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 13 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 13 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 13 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 13 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 13 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 13 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 13 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 13 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 13 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 13 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 13 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 13 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ce masina de cusut recomandati (4)

+72
carmenpeter
culea mirela
dorinacirstea
bimbo
sybex
ale_bebe
alice07
geo
gheorghita.iana
InGeLiTzA
Greteledelweiss
alinuta96
barbin
xxcodrut
Andata
andora
venus8
anisia_rock
Cirstescu Cristina
alexaaa08
Dolores
clariana
fulguta28
Ramonell
SilviaDumitrescu
zuzinela
marina40
rosita
bubutza
afilimonb
melinda2012
arielas
elenav
tinap
ismi3ismi
M.arci
salinas
roxy29
zaharel
pisi
aurelia.c
victorela
diblaru maria
lllorena84
solaris2002
ElizaD
kla78
danae
stoy
Chirrox13
apllered2000
valentinadof
deosebita1
Florina Radu
aidil
kristyne25_872000
dansdk
odeta
mycryna
veronica.l
Lucia Ro
MagdaMarin
bobitica
Karina33
Admina
diada
aurishta
leia
tomari
geany
marabr
oanaraluca
76 participanți

Pagina 13 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 11, 12, 13

In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 13 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de aidil Joi 25 Oct 2012, 7:04 pm

Admina, eu am ajuns la concluzia ca am nevoie de doua masini de cusut liniare de la care sa adune toate cele insirate de tine a fi ideale la o liniara. Adica doua care sa se completeaze, una pe alta astfel incat sa acopre toate situatiile din practica. Probabil din acest motiv in fabricutele de profil au cate o masinuta pt fiecare operatiune!
In momentul asta nu cred ca una singura ar "rezolva" tot. Dar mentionez ca nu am studiat/testat masinile despre care vorbesc americancele pe forumuri, alea de 2000-3000 eur/buc.
Oare ce stiu sa faca acele masini? Mi-ar placea sa vad una la lucru.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 13 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de rosita Joi 25 Oct 2012, 9:27 pm

Lidia, cred ca la preturile astea sunt doar masinile care musai si brodeaza nu? Sau se refera si la masini liniare simple? Ma intreb de ce ar costa atat, altfel...
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 13 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de Admina Joi 25 Oct 2012, 11:02 pm

Da, la fel ziceam si eu, doar ca ma cam dau afara din casa. Mai ales cele speciale, la care nu-mi vine sa renunt, chiar daca le folosesc de doua ori pe an. Vroiam una strong, sa coasa gros, dar sigur are alte hibe, nu coase egal si frumos pe restul materialelor, nu are cusaturi decorative, e galagioasa, e mare si grea, etc. Sau una cu cusaturi deco multe si alfabet (noua pasarica din stolul meu...), dar nu ar coase gros si mi-ar ingropa materialele elastice. Una peste alta Pfaff e buna si ma scoate din incurcaturi. Am de scurtat vreo 8 pantaloni si ea e la loc de cinste.
Uite, apropo de masini de >2000$: Pfaff Quilt Expression 4.0 si AICI, pareri despre aceasta masina UBER dotata, care nu coase gros, nici macar imbinarile de la un quilt. Cica ar fi o problema care se rezolva usor cu schimbarea piciorusului standard, care vine cu masina, cu alt piciorus special de quilt. Daaar, cum au lansat ei pe piata un produs fara sa-l testeze pe gros? Sau nu i-a interesat?
Eu imi clatesc ochii sistematic, pe masini de cusut, am n-am ce face. rade

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 13 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de ale_bebe Mar 30 Oct 2012, 11:11 pm

Buna fetelor! Am observat ca de luni va fi in oferta Lidl masina de cusut/brodat/surfilat/overlock Element by Pfaff la 650 lei..
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Voi ce parere aveti?
ale_bebe
ale_bebe
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 12
Varsta : 33
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 02/09/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 13 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de aurishta Mier 31 Oct 2012, 8:44 am

Ale, deja se discuta despre masina asta [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link Smile
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 13 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de PAULA CONSTANTIN Mier 31 Oct 2012, 6:04 pm

sunt foarte entuziasmata sa imi iau o masina de cusut si ma incanta foarte tare sa imi iau migami m 296 care mi se pare divina fata de ce am eu ( o masina cu pedala) , dar acum ca a aparut oferta la lidl cu masina de sulfilat am intrat in dilema. cand am vazut m-am entuziasmat foarte tare siam zis gata imi iau mai bine pe cea de la lidl, dar asta decat sulfileaza scratch pe cand cea de cusut are multe modele de cusaturi, coase si butoniere, si nasturi si sulfileaza ametit
voi ce ma sfatuiti, avand in vedere ca lucrez pentru familie si din cand in cand mai am si cate o comanda( dar asta foarte rar) si ca pana aqm nu am avut decat masini liniare cu pedala Question Question
PAULA CONSTANTIN
PAULA CONSTANTIN
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 343
Varsta : 39
Localizare : PRAHOVA
Data de inscriere : 25/03/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 13 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de aidil Mier 31 Oct 2012, 7:00 pm

Paula, nu sunt comparabile cele doua tipuri de masini, sunt complementare.
Deci fac operatiuni diferite. Cea de la Lidl doar surfileaza insa cu acest tip de cusatura se fac si imbinarile de la jerseuri, tricoturi, etc. , ceea ce iti deschide calea catre multe alte lucrusoare cusute cu mare rapiditate.
Ideal ar fi sa le iei pe amndoua, chiar daca pe rand. Acum e o oferta buna la Lidl, la migami gasesti si luna viitoare....
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 13 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de mar_ysa_28 Mier 31 Oct 2012, 9:04 pm

E am scris ca mi-am luat Migami si sunt extrem de multumita....are asa de multe cusaturi decorative....chiar le folosesc...nu cred ca as putea folosi un triploc fara liniara si sa stii ca Migami are si piciorus de surfilat...nu iese ca cel de la triploc dar e ok...depinde de materiale. Iar cu oferta si la Lidl observ ca revin aproape lunar oferte la croitorie.
Seara buna!

PS.Promisesem ca dau detalii despre mosorase dar nu gasesc numere in carte asa ca puteti suna la Migami sa va spuna ei!
mar_ysa_28
mar_ysa_28
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 147
Varsta : 37
Localizare : internet
Data de inscriere : 06/10/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 13 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 31 Oct 2012, 9:15 pm

Nu sunt aproape lunar seturile ,ultima oara au fost anul trecut.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 13 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de Admina Mier 31 Oct 2012, 9:32 pm

Paula, cred ca un overlock/ triplock e foarte bun la casa omului. Nu e nevoie de surfilare doar la elastice, orice articol ar trebui surfilat. Cu zig-zag sau cusaturile overlock de la masinile de cusut... merge greu si se destrama la spalat la masina, in timp. Am finisat si eu asa niste articole si a fost diferenta ca de la cer la pamant, dupa ce am luat overlock (cu 4 fire, adica si cel de la Lidl). Sustin ce zice Aidil, profita de oferta cat este valabila si schimba masina de cusut la anul. Neaparat sa urmaresti discutia de la surfilare si sa verifici daca are transport diferential.




~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]





Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Joi 01 Noi 2012, 7:48 pm, editata de 1 ori (Motiv : Separat capitole)

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 13 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 13 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 11, 12, 13

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB