Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ce masina de cusut recomandati (4)

+72
carmenpeter
culea mirela
dorinacirstea
bimbo
sybex
ale_bebe
alice07
geo
gheorghita.iana
InGeLiTzA
Greteledelweiss
alinuta96
barbin
xxcodrut
Andata
andora
venus8
anisia_rock
Cirstescu Cristina
alexaaa08
Dolores
clariana
fulguta28
Ramonell
SilviaDumitrescu
zuzinela
marina40
rosita
bubutza
afilimonb
melinda2012
arielas
elenav
tinap
ismi3ismi
M.arci
salinas
roxy29
zaharel
pisi
aurelia.c
victorela
diblaru maria
lllorena84
solaris2002
ElizaD
kla78
danae
stoy
Chirrox13
apllered2000
valentinadof
deosebita1
Florina Radu
aidil
kristyne25_872000
dansdk
odeta
mycryna
veronica.l
Lucia Ro
MagdaMarin
bobitica
Karina33
Admina
diada
aurishta
leia
tomari
geany
marabr
oanaraluca
76 participanți

Pagina 2 din 13 Înapoi  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de MagdaMarin Lun 16 Ian 2012, 11:16 am

Masina de cusut din Carrefour marca Carrefour home e TOATA din plastic si are 2 kg nu cred ca se compara nici macar cu Carina din Kaufland care costa 399 ron care e mai grea cred ca are 4-5 .
Parerea mea e ca acea masina Carrefur home e cam de jucarie wink

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de Lucia Ro Lun 16 Ian 2012, 3:01 pm

Diada, hai sa-ti raspund si eu - de-abia acum am vazut topicul ... Eu am o BSEW Carrefour Home- dar e cu suveica verticala, si am cusut mult cu ea.... in principal piele, toate posetele mele de piele sunt cusute cu ea, dar am facut si hainute si au iesit foarte bine - uite atasez fotografii cu o o fusta din bumbac satinat facuta din burda, e cusuta cu masina asta si mie imi place cum a iesit, pacat ca nu am fotografii si din interior cu cusaturile surfilate... Daca mai vrei detalii scrie-mi PM.
Magda, nu e chiar de loc jucarie .. eu mi-am facut treaba cu ea si inca o mai fac...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

PS - Data la aparatul foto e setata gresit...



Ultima editare efectuata de catre Lucia Ro in Lun 16 Ian 2012, 3:08 pm, editata de 3 ori (Motiv : adaugat PS)
Lucia Ro
Lucia Ro
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 356
Varsta : 48
Localizare : Romania
Data de inscriere : 07/01/2010

http://lucillesdesigns.wordpress.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de veronica.l Sam 04 Feb 2012, 11:27 am

salut! mi se invirte capul deja dupa trei capitole citite si analizate, vreau sa va rog totushi sa-mi spuneti daca a auzit cineva de Lervia 4001, mi-o propune un prieten cu 360 roni, spune ca e germana, știu ca ati spus de firma pfaf, dar de lervia? va rog mult să vă expuneți părerea. mulțumesc anticipat Merci
veronica.l
veronica.l
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 67
Varsta : 34
Localizare : R. Moldova Strășeni
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de MagdaMarin Sam 04 Feb 2012, 11:54 am

Ce pot spune e ca AICI gasesti ghidul ei de utilizare si te sfatuiesc sa-l citesti inainte de a lua masina.

P.S.
Mi se pare o masinuta destul de misto si buna pentru gusturile mele iar pretul ei e destul de mic si bun pentru cate functii are.
E noua?Are garantie?
Vad ca importatorul ei e kompernass.com din Germania.
Fa-i proba cu un material de blug si vezi daca coase materialul pus in 4/6.
Pentru un incepator e ideala,are butoniera intr-un singur pas si o gramada de modele de cusaturi.

E o alta marca de masini de cusut vanduta de LIDL


Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Sam 04 Feb 2012, 12:07 pm, editata de 2 ori (Motiv : P.S.)

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de veronica.l Mar 07 Feb 2012, 2:37 pm

MagdaMarin mersi mult de parere. masina e aproape noua, garantie nu are. am fost la un inginer mecanic cu ea si mia spus ca e foarte buna, nu e lucrat la ea aproape de loc si merita sa o iau chiar si pretul e mic pentru ceea de ce este in stare.
ti-am indrumat sfatul si am pus blugi in 4 si coase fara probleme, usor, si cusatura era dreapta, uniforma.
ard de nerabdare sa o insushesc, sa incep sa lucrez cu ea, caci de mult mi-o doream.
o zi buna.
veronica.l
veronica.l
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 67
Varsta : 34
Localizare : R. Moldova Strășeni
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de MagdaMarin Mar 07 Feb 2012, 8:04 pm

Bravo,s-o folosesti cu placere si sa ne arati si noua creatiile tale.hug

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 Empty ana are mere

Mesaj Scris de mycryna Lun 13 Feb 2012, 8:21 pm

Poate cineva sa imi recomande o masina de cusut pentru piele? mai ieftinica...
eu am tot cusut la masina mea Ileana..dar cam o fortez si imi e teama sa nu o stric.
Multumesc frumos

Te rog sa postezi intrebarile acolo unde le e locul, nu la subiectul de concurs!
mycryna
mycryna
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 26
Varsta : 44
Localizare : constanta
Data de inscriere : 02/12/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 Empty Masina noua Singer incurca ata dedesupt

Mesaj Scris de odeta Mier 15 Feb 2012, 5:32 pm

Buna ziua,
Poate cineva sa-mi spuna care este problema la masina de cusut cumparata noua caci imi incurca ata dedesupt.Nu este de la suveica de jos caci nici macar nu ia ata de la suveica, am incercat sa pun acul mai jos dar are un semn pana unde trebuie sa fie acul.Am scos chiar suveica si lacasul unde sta suveica de dedesupt.Ata se agata undeva dedesupt banuiesc si nu se mai ridica cu ata suveicii de dedesupt.
Va rog sa-mi spuneti daca v-ati mai intalnit cu astfel de probleme
zid
odeta
odeta
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Germania
Data de inscriere : 15/02/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de dansdk Mier 15 Feb 2012, 9:31 pm

Poate mai multe detalii referitoare la modelul masinii, ce fel de suveica are, orizontala, verticala.... pe ce tip de material ati incercat
Tinand cont ca este noua probabil trebuie sa verificati daca ati infilat atele conform descrierii din manual la partea superioara, si tensiunea suveicii cand elibereaza ata de pe mosoras.

Cauze pot fi multiple si chiar daca cei cu experienta or sa ma critice, i-mi asum, si o sa descriu cateva situatii intalnite de mine la prima mea masina model Necchi electromecanica (din supermarket low buget) pe care am desfacut-o bucati din motive similare iar acum coase blug in 6 cu ata din acea groasa.
La jeans, piele sau multe straturi o cauza poate fi acul prea subtire, inadecvat (fara canal), sau tensiune prea mare la partea superioara si nu se creeaza acea bucla pe care o apuca suveica.

Pot fi si cauze mecanice care pot deregla formarea "nodului" :
la partea superioara: daca masina a fost fortata acul deviind in placa metalica caz in care se indoaie/rupe e posibil sa fi deplasat ansamblul (vezi foto 1) si acul nu mai ajunge in pozitia optima (foto 2):
FOTO 1
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [/img]

FOTO 2
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [/img]

In consecinta verificati cu usita de la suveica deschisa cu o sursa de lumina coresp. unde ajunge acul cand bratul este in pozitia jos, invartind cu mana de volanta laterala a masinii teoretic, cand acul incepe sa urce, componentele suveicii (graifer-ul una dintre semilune) ar trebui sa apuce bucla formata si sa o treaca peste suveica formand nodul ca in urmatorul filmulet:



O alta cauza ar fi dereglarea mecanismului care roteste stanga-dreapta ansamblul suveicii, "timing-ul", miscarile producandu-se defazat fata de pozitia acului.

Daca intelegeti pe deplin procesul, pozitia bratului port ac o puteti regla si dvs, binenteles cu scule adecvate (cheie imbus probabil), dar cel mai sigur este un service daca ati epuizat toate incercarile de tensionare infilare sau alegere a acului .

Pentru admin scuze daca m-am lungit sau postat unde nu trebuie
dansdk
dansdk
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 35
Varsta : 51
Localizare : valcea
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de kristyne25_872000 Joi 16 Feb 2012, 2:02 pm

Buna, fetelor!!! Sunt novice pe-aici , la fel si in ale cusutului. Vreau sa imi iau o masina de cusut, si sunt intr-o dilema...una noua plus un set de accesorii optionale, ca cea din link-ul urmator(http://www.migami.ro/Masina-de-cusut-M-986.html) sau un Brother Innov-is 950 la mana a 2-ua care costa 1300. Am ramas fascinata de cea din urma, insa nu mi-o pot permite noua...si nu stiu daca la mana a 2-ua e cea mai buna alternativa...va multumesc anticipat!!!
kristyne25_872000
kristyne25_872000
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : buzau
Data de inscriere : 10/09/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de aidil Joi 16 Feb 2012, 8:29 pm

Kristyne, bine ai venit!
Daca spui ca esti noua in ale cusutului, nu ai nevoie de o masina chiar asa de performanta ca Innovis 950 inca de la inceput. Poti sa incepi sa lucrezi pe un model mai putin scump, sa vezi daca cusutul e pe gustul tau. Daca te captiveaza, in timp sigur flota va creste, dar vei sti mult mai bine ce iti doresti de la o masina de cusut, ce ti se potriveste. Despre masinile de la Brother pot sa iti spun ca sunt multumita, am un LS, cel mai simplu model, nu am avut nici o problema de cand o am (3 ani) si am lucrat destul de multe cu ea. Si masina de surfilat e tot Brother si e ok. Sunt electromecanice ambele.
Despre Migami e prima data cand aud, deci nu stiu nimic.
Si eu ma gandesc sa imi iau una computerizata, poate innovis 30, au fetele pe aici si par multumite. Cos la masina de cand aveam 10 ani si iti garantez ca in ale croitoritului, masina nu e totul, conteaza mult, dar nu e totul.
Daca dispui de aprox 1300, poti sa te uiti si la Brother Innovis 20, innovis 30
dar varinta nou nouta. In fine, si acel innovis 950 intra in calcul daca a stat in cutie si stii sigur ca nu e ceva in neregula cu el, de ce nu..
Incearca sa faci o lista cu ce ai dori tu de la o masina de cusut, analizeaz-o, modific-o pe masura ca studiezi forumul si alte surse, apoi modelele care intra in discutie se triaza singure.
Nu te grabi, ce e al tau e pus deoparte! Succes!
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de kristyne25_872000 Joi 16 Feb 2012, 8:53 pm

Multumesc mult, Aidil! Voi tine cont desfaturile tale!!
kristyne25_872000
kristyne25_872000
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : buzau
Data de inscriere : 10/09/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de aidil Mar 21 Feb 2012, 6:25 pm

Si eu am visat mult la un overlock, pana am indraznit sa fac pasul. Pot confirma ca e alta poveste si la surfilat, si la surjat, si la imbinat tricoturi, jerseuri. Alta viata, alte finisaje, nu se compara cu liniara.
Merita din plin efortul, chiar si daca lucrezi ca mine numai pentru casa, copii.
Am avut o revelatie cand am lucrat cu el si inca ma minunez, oare de ce am asteptat atat!
Sper sa fac o mutare la fel de buna cu o liniara computerizata, alt vis, alta pusculita deschisa demult.
Numai pusculite pline va doresc!
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de diada Mier 22 Feb 2012, 8:31 am

Ce liniara ai? te intreb pentru ca eu am computerizata si nu sunt foarte multumita, visez la un pfaff, neaparat pfaff chiar si la mana a doua, 7 cusaturi sa aiba, mie imi sunt de-ajuns, nici nu cred ca le folosesc pe toate, dar sa coasa ce vreau eu, mai ales materiale groase si pfaff face fata, am vorbit cu fete care au, toarce aceasta masina!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de aidil Mier 22 Feb 2012, 9:10 am

Diada, am Brother LS, cumparata pe fuga acum vreo 3 ani, la oferta.
Ce sa spun, e buna, dar toate cusaturile sunt prestabilite, nu se regleaza nimic, se alege o cusatura gata stabilita si la decorative, nimic.
Daca mi-as fi luat una cu cateva cusaturi decorative si posibilitate de reglare cusaturi, probabil nu aveam nevoie de alta acum.
Am ciulit urechile la parerile voastre despre computerizare, in special despre innovisuri si cam stau pe ganduri, daca se deregleaza asa usor, atunci nu sunt chiar asa grozave, si Nicoleta se derelgla mereu si era un chin sa cos la ea. De data asta vreau una grozava, nu sunt insa disperta dupa "computer".
Si despre Pfaff am tot citit, singura despre care am gasit numai de bine, dar pe site nu au preturi si prezentarea nu e asa detaliata ca la Brother. Nu stiu service-ul la Pfaff cum e/daca e. Stii cumva cat costa o electromecanica cu cateva decorative la Pfaff?
Saptaman viitoare fac un drum pana la reprezentanta Pfaff, undeva pe Bd. Elisabeta parca, sa vad cum stau lucrurile pe acolo.
Dar tu, care ai experienta cu masinile de cusut, stii sa te intelegi cu ele, cosi destul de mult, de ce vrei Pfaff? E chiar asa mare diferenta, merita Pfaff atata credit din partea ta?
Multumesc, Diada.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 Empty ana are mere

Mesaj Scris de Admina Mier 22 Feb 2012, 9:53 am

Hei, de ce vorbiti voi la ustensile, cand aveti subiect cu masini de cusut? wink
Pfaff cumparat de la cei de pe Bd. Elisabeta nu va recomand. Aidil, vei vedea, chiar sper sa ai o experienta placuta, dar eu am vazut numai o duduie satula de viata, cu niste ifose la purtator, in acel magazin. Eu nu vreau sa am de-a face cu asa firma ciudata care nu-si poate pune site-ul la punct si nu-si poate instrui angajatii. Masinile incepeau de la 2000lei, daca nu ma insel si IDT de pe la 3000lei. Sunt scumpe, ce pot zice. Totusi, daca ar fi existat un alt dealer, poate as fi fost tentata. IDT-ul e totul la masinile noi, decat una fara de la ei, mai bine firme gen Janome, Bernina (nu Bernette, atentie), Husqvarna, etc. Poate Elna, dar oricum, nu cumparati nimic netestat, nu merita.
Diada, la fel iti recomand si tie. Acum esti invatata cu usurinta folosirii unei computerizate, cum ti se va parea sa ramai intr-o singura masina si aceea sa fie veche. Incearca-o inainte mult, pe multe materiale, daca nu esti 100% multumita, nu o lua, chiar daca e second si pe bani putini.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de aidil Mier 22 Feb 2012, 12:12 pm

Fetelor, eu nu cunosc asa de bine mecanica masinilor de cusut incat sa pot evalua o masina SH si nici nu am prin preajma vreun talent pe care sa ma pot baza. De acea ma uit doar la masini noi si chiar ma bazez pe garantie si service. Al meu sot mi-a spus ca e musai sa am service bun, daca se intampla ceva si nu are cine o repara, ce folos ca e marca de marca...Din acest motiv imi spune si sa cumpar masina de aici si nu din Germania, desi garantia ar trebui sa fie valabila in UE.
Asadar, am sunat la Roccas, reprezentanta Pfaff ro si n-am fost prea incantata. Angjatii nu sunt bine instruiti, in plus, persoana care se ocupa de masini de cusut nu e in permanenta acolo, nici acum nu era. M-au trimis tot la situl in engleza, n-a stiut sa-mi raspunda la tot ce am intrebat, nici macar puterea motorului n-am aflat-o. Am vut impresia ca stiu eu mai multe despre masini de cusut decat ei. la Brother totusi sunt foarte prompti.
Magazinul din Bd Elisabeta nu mai exista, masinile pot fi testate la sediul de pe sos Pantelimon, in spate la obor. Aici ajung mai usor, va scriu saptamana viitoare cum a fost vizita la pfaff.
Preturile sunt destul de mari aprox 1700 ron Hobby1142 si aprox 2700 ron Select 4.0.
Ma mai gandesc, ca eu nu cos chiar asa de multe materiale groase.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de oanaraluca Mier 22 Feb 2012, 6:49 pm

Eu incerc de 2 luni sa imi cumpar o masina de cusut si inca nam reusit. Nu pot sa ma hotarasc. la fiecare ii gasesc cate un defect. Am trecut de la singer la brother si am ajuns si la juki. modelul HZL- 35Z. are cineva masina juki? eventual modelul acesta? sunteti multumite?cum se comporta la gros?
oanaraluca
oanaraluca
helper
helper

Numarul mesajelor : 61
Localizare : constanta
Data de inscriere : 03/01/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de Admina Mier 22 Feb 2012, 7:36 pm

Aidil, ia toate reprezentantele la rand si cere sa vezi mai multe, inclusiv computerizate. Si fii ferma pe pozitii, sa testezi materialele tale, pe masinile lor. Nu accepta sa ti le testeze ei, doar pe bumbac. Mai ales ca ai avut o masina care nu te-a multumit. Nu e musai sa fie Pfaff, Zsofia noastra coase pe o Elna Sew fun, geci groase de iarna, genti, totul e sa vrei si sa-ti placa. Deci si o masina de baza, noua poate fi buna pentru o croitoreasa cu experienta. Nu trebuie neaparat sa fie second, nu incercam sa spunem asta. Incercam sa va facem constinete ca relatia cu o masina de cusut e mai intima decat cu masina de spalat, pe care o folosesti vrei nu vrei, buna sau rea. La o masina de cusut creezi, faci ceva unicat, fie ca e o pijama (stiu ca unele forumiste rad wink ) fie ca e o rochie de mireasa. Deci e nevoie sa interactionati bine cu ceva ce va ajuta in procesul de creatie. Parerea mea! cos
Oana, Juki au masini de cusut industriale bune. De unde iti cumperi o masina casnica Juki? Nu prea cred ca sunt forumiste cu aceasta firma. O poti incerca inainte de cumparare?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de oanaraluca Mier 22 Feb 2012, 8:16 pm

Am gasit un site juki.ro. Importator reprezentanta juki. au pe site sectiune masini industriale si masini casnice, masini industriale cu aplicatii casnice accesorii, service , consultanta... reprezentanta(adresa de contact)o au in bucuresti pe b-dul vasile milea la intersectie cu iuliu maniu in sector 6. cand am sunat sa intreb un pret la o masina la inceputul lui februarie ca nu erau afisate preturi la toate masinile(intre timp au mai schimbat pe site, modele noi la cele casnice) miau spus pretul si chiar mau invitat sa ma duc sa o testez.am zis multumesc, la revedere si atat. masina de care intrebasem atunci era 1800 lei. cam mult pentru mine. cea la care mam orientat acum e 1100 lei. plus ca eu sunt din constanta cam greu cu ajunsu la bucuresti. pe site scrie la fiecare masina cel putin la cele casnice livrare gratuita si garantie 2 ani. de aici de pe forum am invatat un lucru esential pe care lai reamintit admina. ca o masina de cusut tre sa o testezi inainte sa o iei. zic eu ca e ca si cu o pereche de pantofi. si ma gandesc ca pe 15 martie as ajunge in bucuresti si as putea sa profit de ocazie sa ma duc sa vad ce cumpar. poate ma duc sa le vad si pe cele brother din bucuresti ca sa fac o comparatie. vroiam sa imi fac cadou de martisor dar se pare ca va veni cu inrtarziere. ca ma doare sufletu sa dau 1100 lei si sa constat apoi ca nu e ce imi doream.ce noroc pe aidil ca e din bucuresti si poate ajunge la reprezentante usor. in constanta nu avem nici una.
oanaraluca
oanaraluca
helper
helper

Numarul mesajelor : 61
Localizare : constanta
Data de inscriere : 03/01/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de Florina Radu Mier 29 Feb 2012, 2:17 pm

Admina a scris:
Oana, Juki au masini de cusut industriale bune. De unde iti cumperi o masina casnica Juki? Nu prea cred ca sunt forumiste cu aceasta firma. O poti incerca inainte de cumparare?

Incercati pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] sau [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Masinile se pot testa la magazin (este la intrarea APACA)
Florina Radu
Florina Radu
helper
helper

Numarul mesajelor : 12
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/08/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 Empty Ajutor... are cinevat masina de cusut hyundai 667?

Mesaj Scris de deosebita1 Vin 02 Mar 2012, 11:50 am

Am luat de la cineva o masina de cusut Hyundai 667 dar nu ii mai gaseste cartea. Are cineva aceasta masina de cusut si ma poate ajuta cu cartea sa o trag si eu la xerox? Eu stau in Bucuresti. Sper ca am postat bine intrebarea...[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
deosebita1
deosebita1
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 84
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/02/2012

http://desenliber.ro

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 02 Mar 2012, 4:51 pm

Descarca-l de AICI

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de deosebita1 Sam 03 Mar 2012, 3:17 pm

Merci pentru raspuns, Magda, dar din pacate in linkul care mi l-ai dat nu am gasit pentru masina de cusut. Erau 3 linkuri intr-adevar care am gasit ceva dar cand am vrut sa le descarc erau virusate, iar cele initiale din linkul respectiv sunt despre hyundai masini nu masini de cusut. si am dat sa caut si nu au despre masini de cusut.
Oricum merci...am sa mai caut tot asa ... international :D

Smile
deosebita1
deosebita1
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 84
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/02/2012

http://desenliber.ro

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de valentinadof Sam 03 Mar 2012, 3:40 pm

Deosebita,eu am masina si am si cartea,dar nu am scaner ,nu stiu cum sa te ajut!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 13 Înapoi  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB