Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Haideti sa slabim (6)

+27
Lorena1
dandana
ioana soare
Kristina
Buburuza
Karina33
cld
lucky
fiordaliso
canadianca50
milena
diblaru maria
mihamihaela
Chirrox13
costina89
adriuta
musetel
diada
geany
annamaria26985
danae
danniela
elenaxx
aurishta
Clio_Ela
corina corina
Admina
31 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Clio_Ela Mar 03 Ian 2012, 5:33 pm

Danniela, si eu mananc fructe dimineata, sunt foarte bune si sanatoase. Eu ziceam doar de citrice sau fructe acide (mere) pe stomacul gol.

Corina, cand termini cu plantatul salatei pregateste Merenguele de mai sus, pentru maine ;)
SI sa nu uitati de incalzire, niciodata sport fara warm up si cool down!!
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de danniela Mar 03 Ian 2012, 5:40 pm

Am inteles Ela ca te refereai doar la citrice, citind ce am scris mai sus, suna ca si cum te-as fi corectat pe tine. Nici gand, doar am vrut sa adaug o informatie, cred ca sunt multe printre noi care au si aceasta problema, constipatia.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de aurishta Mar 03 Ian 2012, 7:14 pm

Pentru reglarea tranzitului intestinal sunt excelente taratele de psyllium si ajuta si la eliminarea meselor tarzii wink la cele care au problema asta.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de musetel Mar 03 Ian 2012, 7:22 pm

No bun, haideţi să vă zic şi eu.

Am 59-60 de kg, şi aş vrea să ajung la 52-53, greutatea ideală pt înălţimea mea, un pic peste 1.5.

Dietă nu prea pot să ţin, alăptez încă...deci aici am scăpat.
Sport o să fac sesiuni scurte de pilates acasă, o dată la 2 zile şi cel puţin o dată pe săptămână merg la patinoar. Poate şi alergat, dacă găsesc pe cineva să stea cu fata la ore convenabile.

Voi fi o săptămână jumate în vacanţă începând de joi, dar nu mă las, fac şi acolo mişcare.

Ela, ce mănânci tu seara? din ce îţi iei proteinele?
Multă baftă tuturor!
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de costina89 Mar 03 Ian 2012, 10:34 pm

Clio_ela...ma intrebai ce inaltime am...1,65cm..greutate ideala 55kg...eu nu ma stresez asa rau cu slabitul am facuto acum ceva luni pana am dat surplusul acum las totul sa curga de la sine..mananc mai sanatos si fac mai mult sport...in momentul de fata ma axez mai mult pe masaj si pilates pt tonifierea pielii...tae-bo fac pt ca imi place la nebunie wink .Nu as vrea sa fiu o slabanoaga dar eu consider ca arat bine la 52kg(chiar si cu 2 copii de mana wink )eu asa cred,sper ca nu am suparat pe nimeni hug
costina89
costina89
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 98
Varsta : 34
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 24/09/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Clio_Ela Mar 03 Ian 2012, 11:25 pm

Nu se supara nimeni (adica eu, ca de mine era vorba Smile) de ce sa se supere? Iti urez sa ajungi la cate kg iti doresti!

Eu am fost azi l Pilates, la zumba o sa mai merg doar duminica pana in februarie, dupa care nu mai pot duminica, pt ca se suprapun orele mele...
Pilates nu am mai facut de peste doi ani, nainte de sarcina mergeam des. Am si uitat deja, mi-a fost greu sa controlez muschii... Mi se pare mult mai obositor decat Zumba... O sa merg la Pilates, flexibar- f bun pentru incheieturi si ligamente si la stretching+relax... Mai am abonamentul pana la sfarsitul lui martie. Apoi mai vad.

Corina, eu nu mai spun ce mananc, ... spun numai de ce am avut azi pofta Smile Bacon (ca slaninuta de-aia super gustoasa din Romania nu am, si nemtii nu stiu sa o faca asa) cu ceapa. (nu spun ca am mancat-o! Spun doar ca am avut pofta - si voi stiti ce fac eu cand am pofta de ceva SmileSmile
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de adriuta Mier 04 Ian 2012, 4:37 am

Ella-iti dau dreptate wink ca stresul pus pe umerii femeii care vrea sa dea jos kg nu face decat mai rau. Asta este regula de aur in curele de slabire. Sa nu uitam ca e iarna si repet...curele de slabire sunt de 2 ori mai grele iarna datorita ingineriei omenesti de a stoca. Deh...homo sapiens nu avea carefur sau kaufland la scara blocului Smile)))
Pe de alta parte cu teoria asta, multe femei pun incet kg dupa kg si te trezesti ca esti azi plinuta , maine un pic plinuta poimaine...un pic obeza si tot asa .
Am cunoscut o doamna care are 60 de ani si e blonda si inaltuta si a fost o cocheta asa toata viata. Cand ma plangeam eu o data ca sunt plinuta mi-a zis sincer. Nu te speria ca nu esti grasa, esti OK ACUM, darrrr profita acum cat esti tanara si da jos daca vrei, pentru ca apoi tare greu o sa fie. Sa stii ca asa am facut si eu, anul asta 1 kg, celalat 1kg, si tot asa m-am trezit ca m-am ingrasat. Sa nu faci ca mine, sa nu fi delasatoare sa le lasi sa se adune azi unul maine unul... Daca vrei sa fii slabuta urmareste-ti greutatea tot timpul.

Teoria e simpla dama : calorii mancate/baute = calorii consumate -greutate constanta
calorii macate< calorii consumate -slabesti.
calorii mancate> calorii consumate- te ingrasi.

Problema e cu practica Shocked ... ca numarul de calorii mancate, asa de repede se aduna si alea consumate asa de greu de consuma
scratch . Tot procesul asta se cheama metabolism...si aici e baiul ca difera de la o femeie la alta si e ca o caruta pe un drum cu bolovani... si sunt muuuulti factori care atenteaza la buna functionare a mariei sale...Procesul.
Deci cum spusei, am pus 2 kg, ca urmare a tortului, fripturii, salata beof, sarmale, ciorbitze, fursecuri , cozonaci... nu ma mir ca numai 2...Smile) inocent Amu am 2 optiuni: ma obisnuiesc cu ele saaauuu incerc sa le dau jos si sa ma pastrez la greutatea din 24 Dec. Daca nu le dau acum aceste amarate de 2 kg vor fi ff greu de dat jos peste 1 an sau 2...deci...
...si uite cum gandesc eu cu voce tare coarda


adriuta
adriuta
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 242
Localizare : acasa
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de aurishta Mier 04 Ian 2012, 1:48 pm

adriuta a scris:
Teoria e simpla dama : calorii mancate/baute = calorii consumate -greutate constanta
calorii macate< calorii consumate -slabesti.
calorii mancate> calorii consumate- te ingrasi

Totusi, desi matematic este logic, in realitate nu este tocmai asa din cauza ca organismul omenesc este o uzina deosebit de complexa iar procesul metabolic este cu mult mai mult decat atat. De aceea sunt persoane care "baga" in ele ca "in spitalul de urgenta" rade si arata ca un umeras si altele care abia ciugulesc cate ceva, dar tot obeze sunt. Normal, cantitatea de mancare are si ea un rol, dar nu este suficient doar sa numeri caloriile. Sper ca nu te superi, Adriuta, nu vreau sa te combat pe tine, doar imi spun parerea pe care mi-am format-o in multi ani de experiente si observatii. Eu, de pilda, nu numar nici o calorie, nu cantaresc nimic, mananc cat de mult am nevoie, dar imi tin greutatea sub control din cauza ca respect niste principii de combinare ale alimentelor.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de corina corina Mier 04 Ian 2012, 2:32 pm

Anna Maria , acum inteleg cum ai slabit tu 30 de kg ! Tu mananci foarte putin ! Pai eu cu doua portocale pana la pranz , nu mai exist ! :laugh:Parerea mea este ca micul dejun nu trebuie sa fie asa de sarac , dar daca tu poti asa... Si constat ca nu mananci paine deloc . Asta e de apreciat ! Eu inca nu pot , dar mai incerc . wink Abdomene nu pot sa fac . Ma doare mijlocul de cand cu gradina asta , dar acum am zumba si-mi place !Sa ai spor ! hug

Chirrox , chiar asa imi spun prietenii : Texas ! De-asta am zis ca palaria ma reprezinta si chiar asa am vrut sa ma inregistrez pe forum , dar am vrut sa ne cunoastem mai intai sa nu ma credeti vreo fitoasa . Stiu cum e cu kg astea puse repede . Si eu le-am dobandit dupa un tratament cu insulina pentru noduli vocali si de-atunci sufar . In cateva luni am luat vreo 20 de kg , apoi am cedat si am tot pus pe mine pana cand dupa o nastere cu probleme si necazuri in 2006 am ajuns la 107 kg . Am avut si 96 si 93 apoi iar suta si tot asa . De data asta insa o sa fie altfel . Mi-am promis !O luam si noi asa treptat . wink

Aurishta draga , era si normal ca tu sa nu te ingrasi ! Ai muncit serios si la fel de serios te mentii . Am vazut eu ! love Numai ca nu m-ai bombanit deloc ca mananc paine (uite Anna Maria , nu mananaca ! ), nici n-ai zis de bine sau de rau , nu m-ai invatat nici ce sa mananc azi maine...Pai ce fel de manager esti tu ? bounce Unul care nu se ingrasa , am inteles ! rade
Poate daca-ti spun meniul de azi...Dimineata un sandwich cu o feliuta de sunca presata si mustar pe cele 60 g de paine , la pranz ostropel de pui cu castravete murat si atat (desi am inghitit la piure-ul pentru sotul meu si am mancat si fara paine ) si diseara fac o salata verde cu sardine si telina si putina sfecla rosie (si...fara morcov ) .Peste zi rod cate un mar si vreo 4-5 nuci , ca trebuie sa rontai ceva sa am dupa ce bea apa . rade Si-am spus tot !
Clio Ela e greu cu proteinele astea , carbohidrati , glucide , lipide , etc .Am inteles ce vrei sa spui , dar zi si tu un meniu de o zi , corect , ca la carte sa ne mai inspiram si noi . hug Eu si asa fara cartofi si orez sunt moarta . Pe astea le mancam si eu fara paine si parca-mi tineau de foame . Mi-au mai ramas fasolea si mazarea , dar in rest , nu ma duce imaginatia . Cu zumba , eu sper sa ma tina cu o ora pe zi ca abia m-am obisnuit (nu ma mai inteapa inima , nu ma mai doare intr-o parte ), ca ma simt tare bine dupa . De la 11 la 12 parca e mai bine decat seara si multumesc de video (pe care sigur am sa-l invat , ca-mi place merengue ) si sfaturi love . Intr-adevar , greu gasesti un video bun , adevarat latino .Si nu esti rea ! Zi acolo , ca zici bine ! Smile Numai nu mai zice de slaninuta , de care sotul meu manaca zilnic ba cu varza murata ba cu gognele si cu usturoi si mi-e mi vine sa...ma ascund !!!
Danniela , am sa incerc si fructe la micul dejun , dar nu stiu daca se impaca cu paharele mele de apa calda plus cafea .Am sa vad cum ma simt .

Musetel , nu cred ca o sa-ti fie greu sa ajungi la greutatea dorita .Si-mi place ! Asa ! Mai intreaba si tu ! Poate ne spune si noua cineva ce sa mai mancam . rade

Aha , Aurishta ! Acum citii ! Ai zis-o !Care cu care alimente ? Hai ca te asteptam la cotitura ! rade Acum zi-i !zi repede ca stau aci si citesc !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de aurishta Mier 04 Ian 2012, 4:40 pm

corina corina a scris:
Aurishta draga , era si normal ca tu sa nu te ingrasi ! Ai muncit serios si la fel de serios te mentii . Am vazut eu ! love Numai ca nu m-ai bombanit deloc ca mananc paine (uite Anna Maria , nu mananaca ! ), nici n-ai zis de bine sau de rau , nu m-ai invatat nici ce sa mananc azi maine...Pai ce fel de manager esti tu ? bounce Unul care nu se ingrasa , am inteles ! rade
Poate daca-ti spun meniul de azi...Dimineata un sandwich cu o feliuta de sunca presata si mustar pe cele 60 g de paine , la pranz ostropel de pui cu castravete murat si atat (desi am inghitit la piure-ul pentru sotul meu si am mancat si fara paine ) si diseara fac o salata verde cu sardine si telina si putina sfecla rosie (si...fara morcov ) .Peste zi rod cate un mar si vreo 4-5 nuci , ca trebuie sa rontai ceva sa am dupa ce bea apa . rade Si-am spus tot !
Eu mananc paine zilnic, din cea integrala si doar impreuna cu mancare care nu contine grasime, de exemplu lactate degresate, urda, salate fara grasime, cirbe, supe sau tocane de legume tot fara grasime sau carne.
Mi-a placut meniul tau, singura modificare ar fi fost "anularea" feliutei de shunca de pe paine Smile

corina corina a scris: Aha , Aurishta ! Acum citii ! Ai zis-o !Care cu care alimente ? Hai ca te asteptam la cotitura ! rade Acum zi-i !zi repede ca stau aci si citesc !
Indraznesti sa mai intrebi? pocnit Tocmai tu, care l-ai citit pe Monti? crash Pai ce tot vorbiram de inroshiram mesageria privata? bataita Imi vine sa crash
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de adriuta Mier 04 Ian 2012, 5:48 pm

Nu ma supar Aurishta Smile vezi ca am scris si eu de metabolism:
[Problema e cu practica ... ca numarul de calorii mancate, asa de repede se aduna si alea consumate asa de greu de consuma
. Tot procesul asta se cheama metabolism...si aici e baiul ca difera de la o femeie la alta si e ca o caruta pe un drum cu bolovani... si sunt muuuulti factori care atenteaza la buna functionare a mariei sale...Procesul.]
Si apropos de asta imi povestea sotul ca avea un prieten slaaab, piele si os si nevasta-sa la fel. Mancau aia de stingeau, cate 2 farfurii cu ciorba, un pui nu le ajungea la amandoi. Si cateodata el ii zicea ei , te-ai cam ingrasat draga rade si ea:lasa ca si tu ai facut burtica. Al meu se uita la ei ca la allieni. rade


Corina scrie: Dimineata un sandwich cu o feliuta de sunca presata si mustar pe cele 60 g de paine
Aurishta raspunde: Mi-a placut meniul tau, singura modificare ar fi fost "anularea" feliutei de shunca de pe paine

Am ras cu lacrimi rade

Oricum slabesc ori ba, azi mi-ati inveselit dimineata. kiss

O sa fac un research despre metabolism si ce ajuta ... si ce dauneaza Cool si vin cu gaselnitele.Ce ziceti?

adriuta
adriuta
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 242
Localizare : acasa
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de aurishta Mier 04 Ian 2012, 6:27 pm

adriuta a scris:
Si apropos de asta imi povestea sotul ca avea un prieten slaaab, piele si os si nevasta-sa la fel. Mancau aia de stingeau, cate 2 farfurii cu ciorba, un pui nu le ajungea la amandoi. Si cateodata el ii zicea ei , te-ai cam ingrasat draga rade si ea:lasa ca si tu ai facut burtica. Al meu se uita la ei ca la allieni. rade
rade rade rade M-am amuzat grozav rade Mai avem un pic si ne mutam la "Bancuri" rade ca rasul, cica, ingrasha rade
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Clio_Ela Mier 04 Ian 2012, 10:53 pm

Eu nu va mai spun ce mananc, ci doar ce am fost sfatuita sa mananc (sau sa NU mananc) atunci cand am vorbit cu nutritionistul de la centrul sportiv (adica "centrul de sanatate") unde mi-am facut abonament anul trecut, pt sport.

Seara fara fructe, a fost prima regula. Recomandate sunt proteinele si legumele fierte, cica cele crude fermenteaza si fac nu stiu ce reactie suparatoare. Eu mananc insa salate si chiar ceapa uneori, nu am probleme, nu ma supara nimic Smile
Proteina din carne slaba si peshte (eu am mancat si mananc inca des conseve de peste, macroul si heringul sunt singurii pesti in conserva pe care ii suport), "quark"- care nici macar nu stiu exact ce e, un fel de branza de vaci, dar facuta din zer, ca urda... si arata de fapt ca o smantana groasa. Eu cumpar cu grasime 0,5%, si o fac pasta cu usturoi, sau paprika, uneori amestecata cu vinete sau ardei.
Eu nu tin regim, mananc de toate, insa nu cantitati maari, v-am mai spus, doar sfaturile primite le scriu pentru voi.

Anna, la tine cred ca exact asta e problema, mananci PREA putin. Corpul nu vrea sa consume mult, si isi mai face rezerve, "stiind" ca nu primeste destul.

De cele care sunt mai slabe decat mine ;nu ma mai iau, gata, ca primesc palme maine poimaine.
Greutatea ideala trebuie insa calculata si in functie de varsta si de conformatia corpului, mai important e procentul de masa musculara, masa osoasa si masa de grasime decat BMIul sau kilogramele.
Sora mea era jumatate cat mine si cantarea cu 15 kg mai mult (si mai inalta cu 10 cm, insa repet, parea o slabanoaga. Dar a fost sportiva, muschii si oasele cantareau mult mai mult la ea).
Soacra mea are kg cat mine, e mai mica cu 10 cm, si arata de doua ori mai slaba decat mine. Ah, nu am reusit sa sortez pozele, dar de duminica incolo o sa am mai mult timp, acum inca trag tare noaptea cu ultimele retusuri la coreografii.

Cele care faceti Pilates, dupa ce faceti? aveti vreo carte, faceti dupa videouri de pe net sau ati facut inainte la sala si stiti exercitii?? Ca eu le uit, degeaba am facut inainte la sala. Si oricum mi se pare greu daca nu e un instructor care sa corecteze. Ieri antrenoarea nu a reusit sa faca altceva toata ora, decat sa corecteze si sa bage mana la fiecare sub burta (cand aveam exercitii unde stateam pe burta), ca sa "vada" daca incape oul ala de bibillica. Ne povesteste ca tre sa ne imaginam ca avem un ou sub noi, si ca nu avem voie sa il facem praf cand facem exercitiile.
Iar o lungesc... Sorry
gata, fug la zumba, Corina, ma bucur ca iti place merenguele postat ieri. E antrenant. A, acum a aparut o melodie super pe DVDul de la ZIn, am vazut ca cineva a si postat un video cu coreo. E taki-country. Caut si revin cu link. Melodia imi place f mult, o sa fac si eu o coreo. curand.

Am revenit deja cul linkul:) Melodia imi place la nebunie, desi nu e latino...


Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de mihamihaela Joi 05 Ian 2012, 9:26 am

ma inscriu si eu .chiar vreau sa slabesc
mihamihaela
mihamihaela
helper
helper

Numarul mesajelor : 90
Localizare : giurgiu
Data de inscriere : 28/04/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de aurishta Joi 05 Ian 2012, 9:51 am

Ooooo, ce de fete suple si faine o sa avem la vara! aplauze Asa, fiti ambitioase si alungati kilele cele nesuferite! ura
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de danniela Joi 05 Ian 2012, 10:07 am

Slabanoagelor!! love love
Desi cantaru arata doar 800 gr in plus, eu ma simt ca un balon, rochita e cam fixa in talie si am probleme cu constipatia.
Corina la mine a mers cafeaua cu fructele, depinde de organism cred. Eu mananc fructe doar dimineata, niciodata imediat dupa masa sau seara cand sotul meu cel gras si frumos ma indeamna, da ia si tu un mar, da chiar nu vrei o gura zid zid Cele mai satoase au fost papaya si mango si bananele. Normal ca duc dorul la prune si la pere, dar fiecare cu ce are.
Paine manac cam ca Aurishta, exceptie facand tocana pen'ca are cartofi o manac cu salata de ce-o fi sau castraveti acri. Acum nu stiu cat manaca ea, eu depinde, daca e ciorba cam 3 felii, daca e altceva doua. Uneori fac chapati, cred ca sunt lipii, turtitele alea subtiri rau de tot. Le fac eu si amestec faina normala cu cea integrala, pun si cateva linguri de ulei. Le coc pe o tabla pe aragaz si imi imaginez ca sunt turtele bunicii.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de corina corina Joi 05 Ian 2012, 3:10 pm

Danniela , m-ai induiosat ! Cred ca ti-e dor de multe de-acasa , dar asta e ! Viata ne mai duce si departe de ai nostri .
Aurishta , Embarassed Embarassed Embarassed ! Eu chiar am citit Monti si chiar cu atentie , dar sa nu crezi ca am invatat ceva pe dinafara !Si-apoi , cum mai spunea cineva pe forum pe aici : e mai usor ''le mur dans le gur'' ! rade
Principiile de baza le-am inteles , interdictiile sunt clare , dar raman prea putine preparate de MANCAT !De-asta mai trageam eu cu ata-n doua pe aici . Dar , se pare ca toata lumea manaca ciorbe si cruditati .Deci e clar ca inainte sa slabesc , am sa mor de...foame ! rade
Nu sunculita presata pe paine , dar atunci ce ? zid La pranz o dreg eu cumva , dar dimineata si seara ce sa mananc ? Dimineata fructe si seara salate ? Atat ? Cate salate crezi ca stiu eu sa fac si sa fie si Monti ?
De-asta ma plang , ca n-am imaginatie ...
Si-acum poti sa ma shot si toate celelalte , draga mea ! Ca de-aia suntem aici ca sa intrebam si tu sa raspunzi , ca tu nu te-ai ingrasat de sarbatori si tu ai slabit cu cap si acum trebuie sa ne inveti si pe noi . rade rade Si kiss
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de danniela Joi 05 Ian 2012, 3:31 pm

Corina citeste si dieta Rina, poate cu aia te impaci ma bine. Eu la Monti am renuntat din cauza la micul dejun. O viata nu am mancat mic dejun, nici macar copil, si ma pui la 40 de ani sa incep cu mic dejun. Uita-te dupa ceva cu care sa te poti "combina". Asa cum ai descoperit zumba cred ca o sa descoperi si dieta. Tu te stii cel mai bine, iar organismele noastre nu raspund intocmai cu ce ne dorim noi. Ce bine ar fi doar sa ne uitam in oglinda si sa ne transformam in slabe rade
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de corina corina Joi 05 Ian 2012, 4:06 pm

Ar fi !wink
Eu mananc dimineata , dar de regula ceva pe paine ! Si nu stiu cat de bine e cu ceva-urile astea care la mine sunt : unt , icre , vinete cu maioneza ,smantana , branza , dovlecei cu maioneza , fasole batuta ... si alte creme facute in casa .
Cu ciorbele nu le am (adica le gatesc grozav, dar nu ma omor dupa ele - insa acum incerc sa ne imprietenim), asa ca singura pe care o mananc din obisnuinta e salata verde cu peste sau pui si alte legume (dintre care imi lipsesc morcovul si porumbul ).
Am citit Monti si cu multe lucruri sunt de acord , dar mai greu e sa le aplic . Sigur ca nu voi putea asa dintr-o data , dar ma straduiesc .Nu stiu daca am sa pot tine adevaratele faze Monti , dar pentru mine deja e o mare schimbare sa respect doar regulile de baza (eu gateam si mancam romaneste de-adevaratelea , iar acum am schimbat multe lucruri in bine ).
N-am citit despre dieta Rina , dar am s-o caut de curiozitate . In principiu , nu vreau sa mai tin o alta dieta (ca am incercat destule si nu merge - totul se depune la loc ), ci doar sa ma alt mod de alimentatie , mai sanatos si sa nu-l mai schimb .De cand o cunosc pe Aurishta , si de cand am citit Monti gandesc altfel si in bucatarie si in frigider , dar de ce trebuie sa fie asa de greu inceputul ?Noroc cu zumba ! A fost dragoste la prima vedere , cand credeam ca n-am sa mai gasesc un mod de a face sport . Dansul imi place de cand ma stiu !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Clio_Ela Joi 05 Ian 2012, 4:27 pm

Corina, Monti cred ca are treaba mai mult cu carbohidratii, (eu nu l-am citit, doar asa pe ici-colo cateva idei, pe net).
Incearca sa eviti si untul si grasimile sau sa consumi cantitati mici.
Eu mancam cu foarte mare placere unt, dar la mine problema e colesterolul foarte ridicat (il avem toti in familie, chiar si VIctor, la 12 ani are peste 300:( )
La salate fac uneori dressing de iaurt, nu va ganditi ca cel degresat, iau numai iaurt cu 3,5 % grasime. Putina sare, mustar, cateva picaturi de otet, piper, iaurt, si gata. E super gustos.
Orez si paste fainoae poate gasesti din faina integrala, (mie pastele mi se par prea tari si am renuntat la ele). Problema cea mai mare e cu mancarea de seara, acolo rebuie avut grija. Dimineata si dupa pranz oricum consuma organismul destul de multe calorii. mai ales la tine, Corina, ca tu muncesti la gradina si solar inclusiv iarna.

Branza are si ea (mai ales telemeaua) enorm de multa grasime, Deci...
Dar bine spui Corina, pai murim de foame daca e sa respectam toate regulile. Eu de-aia nu vreau sa tin dieta de slabire. Nu pot si gata.
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de corina corina Joi 05 Ian 2012, 4:35 pm

Acum nu mai mananc unt . Asta era inainte . Acum nu mai stiu ce sa mananc .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Clio_Ela Joi 05 Ian 2012, 5:15 pm

Smile cantarul perfect!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Edit:
ia uitati ce mail am primit!!!

De la tipa de la sala unde incep miercuri. Va traduc asa pe scurt. Urarile de rigoare, de an nou, apoi... Sapt. viitoare incepem in sfarsit cuZumba.- Cererea e uriasa si cursul e supraplin. Am facut intre timp o lista de asteptare, si o sa informez doamnele despre un al doilea curs ... ...

Sorry pt offtopic, dar nu puteam sa nu ma laud, sunt bucuroasa, va dati seama, e primul meu curs. Smile

Liebe Mihaela,

ich wünsche dir ein gesundes und besonders schönes neues Jahr. Ich hoffe du hattest schöne Feiertage und bist gut in das neue Jahr gekommen.
Nächste Woche geht es ja endlich mit Zumba los. Die Nachfrage ist rießig und der Kurs ist übervoll. Ich habe inzwischen eine Warteliste und werde die Frauen über einen eventuell zweiten Kurs informieren.
Gxxx hat mir gestern mitgeteilt, das Donnerstag Vormittag der Spiegelsaal frei ist. Wäre das eine Idee?

Wir alle freuen uns schon sehr auf Mittwoch.

ganz liebe Grüße
Petra

Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de aurishta Joi 05 Ian 2012, 5:25 pm

corina corina a scris:Acum nu mai mananc unt . Asta era inainte . Acum nu mai stiu ce sa mananc .
Iti dau eu o sugestie de mic-dejun delicios (pentru mine Smile ) Prajesc cateva felii de paine integrala apoi le mazgalesc asa, fierbinti, cu mujdei de usturoi, le ung cu branza degresata sau cu o pasta din urda si iaurt, asezonez cu masline sau orice altceva crezi ca merge, un ceai (de ghimbir este preferatul meu) si gata! Rapid si delicios party In general nu-mi lipsesc la masa de dimineata lactatele degresate cu paine fiindca imi plac tare mult . Ieri am mancat la m.dj. salata de vinete cu rosii si cas afumat. foame Pentru maine pregatesc salata de ciuperci cu maioneza bucatar si adaug cateva feliutze de pastrama de vita. foame
Referitor la cantitatea de paine pe care o consum, ma rezum la aprox 150gr zilnic. Atata imi trebuie, nu o dozez.
Ela,sunt extrem de bucuroasa pentru tine! primul bucurie
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de diblaru maria Joi 05 Ian 2012, 6:59 pm

Desi va citesc aproape zilnic nu am intrat niciodata aici .
Felicitari Ela ma bucur ca acolo unde esti ai razbit prin munca si perseverenta ta Flowers
Corina eu de o luna si ceva tin reteta Irinei Resler(cred ca am scris bine ) am reusit sa slabesc aproximativ 4,5 kg .regimul este disociat trei zile vegetale ,trei zile proteine ,fata paine si dulciuri,vegetalele nu se amesteca cu proteinele ,este regula de baza ,dar eu am modificao putin cu dulcele ma recompensez la o saptamana cu ceva dulce ,.Poti intra pe forumul ei sa citesti iti da si ex de meniu eu nu am tinut regimul ei de detoxifiere ,imi este mult prea greu sa ma tin dupa un regim anume .Vreu sa spun ca am tinut n retete am luat pastile ,am pedalatla bicicleta pana mi-am rupt......am zis sa incerc si cu asta pana acum vad ca merge.
diblaru maria
diblaru maria
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 157
Localizare : crevedia
Data de inscriere : 03/10/2010

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de adriuta Joi 05 Ian 2012, 8:35 pm

Mi-a placut poza cu cantarul Smile))) rade
Am slabit un kg...yeeee, mai am unul wink .

Vreau sa va zic o chestie, am citit ieri toata teoria de la metabolism de pe wikipedia. Citit-o si voi, daca nu e in romaneste bagati cu google translate. O sa vedeti ca toate: carbohidratii...etc etc se metabolizeaza cu ajutorul enzimelor.
Nu cumva in loc sa ne infometam putem face ceva sa ajutam nenorocitul asta de metabolism? Poate ca e mult mai usor asa wink Eu is omul care ar face orice sa isi usureze viata si munca atunci cand se poate si unde se poate. Nu stiu daca asta este cea mai buna solutie dar o sa mai adancesc cititul si o sa incerc sa fac ce pot ca sa imi imbunatatesc metabolismul.
Ca in fiecare lucru eu merg pe ideea de a porni de la cauza. De ex. multi doctori trateaza stomacul cu antacide, gazele cu gasex, ...bla bla-uri dar prea putini se gandesc la bacteriile rele din stomac si ca o data tratate astea nu mai ai nevoie de antacide si alte tampenii. La fel si cu slabirile, toti propun diete, smecherii...dar n-am vazut pe nici unul (bine nici nu m-am prea adancit eu in problema) care sa zica STOP, ingrasarea in cazul in care nu mananci ca si nesimtitu' e de la metabolism. cauzele sunt astea...astea...astea. ca si la acnee, toti trateaza cu creme, lotiuni, se fac bani grei de pe astea, dar nimeni nu porneste de la cauza acneei- hormonul si glanda sebacee. E ca un business... se fac mai multi bani din tratamentele de lunga durata.
Am gasit ca acidul citric are un rol important. Noi avem un grapefruit in curte si am avut o fata la mine care baga la grefe si la lamai de mi se acrea parul pe mine cand o vedeam. A slabit draga de ea asa frumoss si manca mai mult ca mine mancare. Cititnd ieri am inteles....multe. Cititi si voi wink Sau acidul clorhidric si rolul lui. Enzimele de papaya...etc etc.
Nu stiu, dar mie mi s-a pus pata pe metabolismul asta. rade


Ultima editare efectuata de catre adriuta in Joi 05 Ian 2012, 9:12 pm, editata de 1 ori
adriuta
adriuta
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 242
Localizare : acasa
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Haideti sa slabim (6) - Pagina 4 Empty Re: Haideti sa slabim (6)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB