Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 EmptyIeri la 6:04 pm Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Conserve pentru iarna (2)

+58
ivanoiuadela9
fiordaliso
tinap
MagdaMarin
eliya
stejara
mimiady63
micheline
IOANA 80
anamaria021a
Dorulet
bela gio
elena_florescu
iuliana72
ismi3ismi
rosita
emma90
lennny
Cristina_Ionela
annamaria26985
myky7robc
RamonaM
melus
silvisor
kmn
ALICET
mariaz_09
fizicuta
cocav
Gabiuta
adelina24
margot
ghita
bubu85
mykya
Admina
canadianca50
vyky2010
dorina64
monatibi
SilviaDumitrescu
ionela stefan
CCristinaC
irish05
valentinadof
julix_2007
Giobsy
ikuta
Uca
diada
Karina33
firicel
diblaru maria
ema
ileana cosanzeana
corina corina
AlinaJ.Bijoux
MihaelaT
62 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de Admina Sam 24 Sept 2011, 6:46 pm

RamonaM a scris:Pun si eu o intrebare aici, pt ca o folosim foarte mult. Mai gaseste cineva pe undeva sare fara e-uri...E536 parca antiaglomerant?. Am ramas marcati cand am vazut ca nu avem de unde sa luam sare naturala....si cea de la sac pt muraturi are acest E. Voi de care folositi?
Eu am luat din plafar o sare de mare, fara iod. Nu am intrebat compozitia, era vrac. Probabil poti intreba sa vezi daca vand sare de salina sau marina, fara chimicale.
Sau am vazut sare de muraturi la pungi de 2kg prin alimentare si tot asa, nu are iod si cred ca nici chimicale. Eventual o poti rasni, ca sa obti fina.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de canadianca50 Sam 24 Sept 2011, 7:34 pm

si eu dau sarea mare cumparata la kg , prin masina de cafea si imi fac sare fina
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de julix_2007 Sam 24 Sept 2011, 9:19 pm

aglaia a scris:Cirese amare ? Amalia mea mananca numai dulceata de la mamaia Ada ( adica dulceata de cirese amare care la mine se dramuieste foarte bine ) iar mie imi place foarte mult chisalita de cirese amare sau salcii ( sunt la fel numai ca sunt putin mai dulci si mai rozalii ) . Am doua pungute in congelator ca sa fac la iarna chisalita .

Am crezut ca numai in Bucovina se zice chisalita la fiertura de fructe. Aici o facem din prune fierte bine de tot si de preferinta fara zahar sau dac sunt doritori se pune foarte putin. Aia este chisalita.

Dulceata de cirese amara nu lipseste din camarile bucovinencelor. E o delicatese, caci este considerata regina dulceturilor.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de ema Sam 24 Sept 2011, 10:56 pm

Si eu fac chisalita de cirese amare cu visine putin ingrosata cu faina de porumb+faina de grau+zahar = durere de ficat cate o saptamana rade
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de valentinadof Dum 25 Sept 2011, 8:34 am

pai cum ,eu daca nu mananc chisalita de cirese cand e vremea lor ,nu-mi merge bine tot anul rade ,si ce-mi place ca nu mai vrea nimeni din casa ,asa ca mananc eu pana termin ceaunul! rade
...si sa-mi pun pe iarna nu m-am gandit ,au aceeasi savoare?

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de adelina24 Dum 25 Sept 2011, 5:32 pm

Nu va uitati ca scrie la mine Braila . Am nimerit aici din greseala . Daca spun aici cuiva de chisalita se uita crucis . Am copilarit in judetul Bacau aproape de Valentinadof, Bucsesti , comuna Poduri iar parintii si-au facut o casa pe locul unde a fost gradina parintilor tatalui meu , Buleni , langa Tescani .
Ce mica-i lumea !
Ultimele borcane :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Nu va uitati la petele de pe borcan : sunt de la sare ( le-am sters cand am dus borcanele la subsol . Formele de morcov sunt facute de Amalia
ca sa stea potolita .


Ultima editare efectuata de catre aglaia in Lun 26 Sept 2011, 7:14 am, editata de 1 ori
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de Admina Dum 25 Sept 2011, 7:15 pm

ikuta a scris:eu stiu ca ciresele salbatice se culeg la sfarsitul lui august, si dupa cum se vad in poza ta astea sunt cirese salbatice.Uite ce se zice in popor
"Spiritele padurii— pot fi intilnite numai noaptea, pe Luna Plina , in paduri si tufisuri, pe cimpii si la rascruci de drumuri cind pedepsesc (sperie, iau grasul, ologesc) femeile care torc in ziua de marti, barbatii care fluiera sau cinta prin padure si trezesc copii Mumei padurii, taietorii de lemne care nu respecta regulile padurii, pe cei care culeg fructe de padure ( mere si pere salbatice , cirese salbatice, alune)in ziua de Probejanie (15 aug.). Spiritele padurii, patronate de o Zeita Muma, numita Muma Padurii, alcatuiesc un adevarat panteon al stralucitei civilizatii a lemnului atestata de etnologi in spatiul carpato-danubiano-pontic."
Da, uscas-ar mainile taietorilor de lemne care fura lemn din codru, blestema-i-ar Muma Padurii sa li se usuce si sa le cada... ce au mai drag. rade

In alta ordine de idei, vroiam sa fac ketchup-ul postat de voi pe aici si am bulion gata facut si gogosarii sunt copti. Trebuie fierte separat telina si ceapa, insa in apa si scazuta de tot. Eu tot nu inteleg cum fierbe telina in bulion, cand se stie ca bulionul se pune la sfarsit dupa ce au fiert toate legumele.


_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de ikuta Dum 25 Sept 2011, 8:11 pm

Eu le-am fiert in putina apa.Am pus apa le-am dat la foc ceapa, telina, gogosarii si ardei iuti si le-am lasat pana au fost fierte, adaugand cate putina apa.Apoi am pus bulionul si am lasat sa fiarba.L-am scazut de la sfarsit dupa ce am bagat blenderul in el a ramas ca o pasta
ikuta
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2183
Varsta : 66
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 16/06/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Dum 25 Sept 2011, 8:29 pm

aglaia a scris:........ . Daca spun aici cuiva de chisalita se uita crucis . .......
Eu nu ma uit crucis desi nu sunt din partea locurilor de unde ai zis tu cuvantul chisalita imi este cunoscut. numai sa vorbim de aceasi chisalita wink rade

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de CCristinaC Dum 25 Sept 2011, 8:54 pm

Daca e vorba de ketchup-ul lui Firicel, eu am fiert legumele toate (fara rosii) in apa, apoi le-am scurs si dat prin blender. Le-am pus intr-o cratita si am pus buluinul peste ele. Le-am fiert cu restul de condimente si gata. wink
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de corina corina Mier 28 Sept 2011, 4:53 pm

hug Am venit cu poze si noutati !
Am pus morcov la congelator de vreo trei ori cate 5 kg :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si mai nou , am congelat ceapa tocata fin la robot

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am congelat mai intai o punguta de proba si am testat-o intr-o omleta . Daca ceapa e pusa asa congelata direct in tigaie la prajit sau in oala la fiert se comporta ca si cum ar fi proaspata . Asa ca imi curat cateva kg cand am timp si o pun la lada .
Nu am poze cu pastai , dar promit sa fac . Si pentru ele am facut o schimbare . Le-am cules mai micute sa fie mai fragede si nu le-am mai oparit . Am congelat cat pentru o mancare ( de proba ) si le-am gatit . Sunt doar o idee mai crocante (si chiar imi plac asa ) si sunt mult mai gustoase pentru ca la oparit gustul ramanea in apa .
Am sa revin cu poze si cu ce mai experimentez in continuare . dama
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de Admina Vin 30 Sept 2011, 2:36 pm

Corina, ce cantitati mari, cata harnicie... Si ce gustosi sunt morcovii romanesti fata de aia de la altii.
As pune si eu legume la congelat, anul asta. Dar nu am robot pentru ras, ci doar tocator si cred ca oricum nu ar face fata catorva kg de morcovi.
Totusi ceapa o sa pun si eu, desii se gaseste toata iarna, sigur e de import. Abia astept sa mi se intoarca jumatatea care conduce si sa mergem prin sate, sa cautam legume si fructe, direct de la sursa. Vreau si mere de Voinesti. foame
p.s. robotul tau rade si dovleac?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de emma90 Lun 03 Oct 2011, 9:52 am

am si eu o intrebare...nu stiu daca s-a mai discutat :-s anul acesta am facut salata de gogosari in suc de rosii (cred ca stiti reteta pt ca e f.comuna)...daca ati mai facut si voi,alaturi de ce mancaruri o folositi?!pt ca eu pana acum am mancat-o decat la cartofi prajiti Smile
emma90
emma90
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 157
Varsta : 33
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 31/01/2011

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de myky7robc Lun 03 Oct 2011, 10:14 am

Merge si la fripturi la tava, supe, ciorbe, tocanite, paste etc, depinde de gusturile fiecaruia.
Dar tu cum o faci?
Pe mine m-a invatat o vecina batrana si f gospodina o pasta de gogosari de o mananci pe paine:
5kg gogosari copti si dati la blender, pe urma se amesteca in oala cu o cana de miere de albine , 1/2 l de ulei, o cescuta de otet si sare dupa gust, iar condimente, dupa gustul fiecaruia: dafin, piper etc.
Cred ca nu am uitat nimic.
In sfarsit, e f buuu..na. kiss
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de Admina Lun 03 Oct 2011, 11:18 am

Ema, cred ca merge ca orice muratura (fiind in otet) si langa mancarici de legume, de carne, gratare, fripturi, etc. Sper sa o fac si eu anul acesta (sunt retete postate si la acest subiect) si sa incerc si ketchupul. foame
Eu m-am apucat de congelat mere rase (noroc de Corina, ca mi-a deschis ochii) si am de gand sa stochez toata productia din curte. E foarte migalos, pentru ca sunt micute si viermanoase, aproape toate, dar macar rasul merge repede si am observat ca nu se oxideaza, ca cele rase pe razatoare.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de rosita Lun 03 Oct 2011, 12:02 pm

Corina, dar morcovii si ceapa nu rezista peste iarna necongelati? Sper sa nu ma insel, dar parca bunica-mea ii tinea in beci, ceapa impletita in funii, iar morcovii parca ii tinea in nisip, sau asa ceva.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de emma90 Lun 03 Oct 2011, 12:05 pm

din cate mi-aduc eu aminte,reteta e cam asa:
22 buc gogosari taiati feliute subtiri
1borcan 400gr pasta rosii
1borcan 400gr otet
1borcan 400gr ulei
1borcan 400gr apa (daca se pune suc de rosii,nu se mai pune apa)
200gr zahar
4linguri boabe mustar
piper
foi de dafin
sare

pasta/sucul de rosii impreuna cu uleiul, otetul si zaharul se pun pe foc...cand incep sa fiarba se adauga gogosarii...nu stiu exact cat se lasa,eu i-am lasat pana si-au schimbat un pic culoarea si s-au intrepatruns bine si se adauga boabele de mustar si restul mirodeniilor...si se adauga fierbinte in borcane...
cam asa i-am facut eu :D 2borcane de 3kg si unul de 2kg...pt ca dupa prima tura,mi s-au parut f.gustosi :D mami a zis ca ea a mai facut cand eram eu mai mica,dar nu-mi aduc aminte Laughing
emma90
emma90
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 157
Varsta : 33
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 31/01/2011

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de corina corina Lun 03 Oct 2011, 1:48 pm

Admina , robotul meu rade tot ! rade De ani buni imi doream un Braun . Pe cel mic il folosesc aproape zilnic la gatit , dar pe cel mare mai mult toamna , pentru legumele din congelator . Le am de 4 ani si sunt foarte multumita . Ma bucur ca-ti pregatesti mere de placinta (cele de Voinesti sunt apreciate si pe la noi ) si ma bucur ca te aprovizionezi cu legume si fructe sanatoase .
Rosita , sigur ca morcovul si ceapa stau bine peste iarna daca ai unde sa le tii . Eu n-am nici beci , nici o camara prea spatioasa unde sa nu inghete iarna . Si-apoi , soacra mea imi curata ceapa , eu o dau la robot , dupa care gatitul devine o joaca . Daca fac o ciorba de exemplu : fierb pasarea si in zeama pun ceapa tocata de la congelator , morcov si ardei la fel , patrunjel de asemenea , asa ca nu-mi ramane decat sa curat doi cartofi si gata mancarea ! In afara de asta morcovul peste iarna doar se deshidrateaza , dar ceapa se mai si strica . Asa ca daca am 5 kg de ceapa si le pun la congelator raman cu 5 kg sigur .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de canadianca50 Lun 03 Oct 2011, 5:23 pm

corina , felicitari esti foarte harnica si imi place cum pregatesti pastrarea legumelor .
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de corina corina Mier 05 Oct 2011, 3:10 pm

Multumesc , Canadianca !Acum fac provizii de fasole uscata . Vreau sa o fierb afara la ceaun , sa o dau la robot si s-o pun la pungute la congelator . Asa o sa am mancare de cate ori n-am timp sa pregatesc ceva sau cand vrem sa mai schimbam meniul si o sa fie si mai gustoasa decat cea fiarta pe aragaz .Si cu ardei copti e o minunatie !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de ismi3ismi Mier 05 Oct 2011, 3:31 pm

Nu stiu daca a scris cineva pana acum despre asta,eu scriu acum si scuze daca se stia...Anul acesta am descoperit si eu faptul ca daca pui o crenguta cu frunze de visin in muraturi la saramura(castraveti,gogonele),capata o aroma extraordinara!!! Sunt foarte multumita de rezultat. Smile
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de corina corina Mier 05 Oct 2011, 3:36 pm

Da Ismi , asa este ! Eu stiam de la bunica . De aceea cand mai ies pui de visin pe langa gard ii las sa creeasca sa nu ciopartesc toti visinii care rodesc . Eu am pus un butoi de 80 de litri de castraveti la saramura si o gramada de crengute de visin deasupra . Am inteles ca au si rol de conservant , dar intr-o mica masura . Si la bors le foloseste soacra mea tot pentru aroma .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de rosita Mier 05 Oct 2011, 3:49 pm

Da, si mama pune crengute de visin in castravetii murati. Nu sunt sigura ca si in gogonele. Si mai pune hrean si crengi mari de marar. Parca mai era ceva, dar imi scapa. Boabe de piper? Dafin? trebuie sa o intreb, ca stiu ca erau 4 chestii
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de ismi3ismi Mier 05 Oct 2011, 3:58 pm

da,corina si la bors pun mai demult,dar nu mi-am dat seama ca as putea pune si la muraturi.tot asa de ffff aromat iese si borsul,eu,cel putin,de bun ce e ,mare parte il beau ca atare...
rosita, marar uscat ,usturoi,piper,boabe mustar,hrean ,telina,morcovi printre ei puneam si pana acum,dar nu stiam de ce nu imi iese aroma aia de o mai nimerisem eu la unul si la altul prin vizite.ACUM STIU!!! Crenguta de visin face toti banii,ca sa zic asa... Smile
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de canadianca50 Joi 13 Oct 2011, 7:20 pm

fetelor de cind am patit-o cu usturimea la maini cum am curatat ardeii iuti fara manusi , am ,,dat,, sfoara in tara si am aflat ca se pot taia cu foarfeca daca lasi simburii . Daca nu ai manusi si te ustura mainile dupa ce i-ai taiat te ungi cu ulei asa cum m-a sfatuit Corina si am mai aflat ca si otetul e bun sa te speli pe maini sau iaurtul.Daca gasiti manusi e foarte bine !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 7 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB