Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Conserve pentru iarna (2)

+58
ivanoiuadela9
fiordaliso
tinap
MagdaMarin
eliya
stejara
mimiady63
micheline
IOANA 80
anamaria021a
Dorulet
bela gio
elena_florescu
iuliana72
ismi3ismi
rosita
emma90
lennny
Cristina_Ionela
annamaria26985
myky7robc
RamonaM
melus
silvisor
kmn
ALICET
mariaz_09
fizicuta
cocav
Gabiuta
adelina24
margot
ghita
bubu85
mykya
Admina
canadianca50
vyky2010
dorina64
monatibi
SilviaDumitrescu
ionela stefan
CCristinaC
irish05
valentinadof
julix_2007
Giobsy
ikuta
Uca
diada
Karina33
firicel
diblaru maria
ema
ileana cosanzeana
corina corina
AlinaJ.Bijoux
MihaelaT
62 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de ALICET Joi 23 Aug 2012, 10:29 am

As vrea sa pun niste capia sau gogosari la lada pentru salata de ardei copti.Imi puteti spune si mie cum ii puneti?
ALICET
ALICET
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 150
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 22/05/2011

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Joi 23 Aug 2012, 11:16 am

trebuie sa coci ardeii , ii cureti de pielite si seminte si ii pui in pungute cam cat sa faci o data o salata . spor la treaba
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 46
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de ancabanu Joi 23 Aug 2012, 11:22 am

Eu ii las cu tot cu coaja si ii curat cand ii dezghet pentru ca isi mentin mai bine gustul de copt.
Cand am ramas fara am cumparat de la un supermarket mardei copti la borcan..stie cineva vreo reteta?
ancabanu
ancabanu
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 38
Localizare : Onesti, Bacau
Data de inscriere : 12/01/2012

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de Dorulet Joi 23 Aug 2012, 11:54 am

Da,uite una pe care am folosit-o de mai multe ori:
Salată de ardei gras (sau kapia)
3 kg ardei gras / kapia;1 l oţet; 1 l apă; 60 g sare
Se coc ardeii,se curăţă de pieliţă,se aşează în borcane mari(cât pentru o masă),se toarnă peste ei saramura fierbinte pregătită din oţet,sare şi apă.Se capsează borcanele şi se pun în haine.Iarna se adaugă usturoi pisat şi puţin ulei.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4774
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de danniela Joi 23 Aug 2012, 12:08 pm

Harnicutelor! kiss
Va citesc si duc si eu dorul la pus pentru iarna. In afara de gogonele murate si varza murata nu fac, mai iau rar ardei gras rosu si fac cu otet dar sunt scumpi si din aceaia de sera cam fara gust, nu sunt gogosari sau capia. In est proaspat tot de la piata.
Faceam o reteta de vinete si ardei gras la borcan. Coceam ardeii si ii curatam, apoi prajeam vinetele felii si alternam in borcane. Dar nu mai stiu ce compozitie puneam peste sau daca puneam. Imi dati un pont ca as face asa un borcan doua cat sa mancam la o friptura cu un musafir ceva.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de ALICET Joi 23 Aug 2012, 1:00 pm

ivanoiuadela9 a scris:trebuie sa coci ardeii , ii cureti de pielite si seminte si ii pui in pungute cam cat sa faci o data o salata . spor la treaba
Da' nu se mocioflesc asa?
Cam asa ma gandeam si eu, dar asa asa impresia ca se fac mooooi, de nu mai faci nimic cu ei.
Dar daca aveti experienta si merge, saru mana
ALICET
ALICET
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 150
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 22/05/2011

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de margot Joi 23 Aug 2012, 1:18 pm

Si daca ai posibilitatea ca in loc de pungute sa folosesti caserole de plastic (alea transparente, de unica folosinta sunt foarte bune), se vor pastra si mai bine!
Sau se pot pune la borcan! Eu pregatesc ardeii (copti si curatati si de cotoare si seminte) si-i condimentez (sare, otet, usturoi, boabe de piper), apoi ii pun in borcan, capsez si-i fierb 15 minute la bain-marie (timpul se masoara dupa ce apa a dat in clocot). Pot fi consumati si peste 2 ani!
avatar
margot
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 189
Localizare : margareta
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de Uca Joi 23 Aug 2012, 2:12 pm

Gabiuta a scris:
Vinete am pus numai coapte pentru salate.O sa pun una sa vad cum se comporta.Miine cind merg la piata Smile .

Am uitat să scriu că pentru şniţele nu le lăsam să se dezgheţe de tot, le puneam în tigaie semiîngheţate şi erau tăiate mai grosuţe ( maxim un cm). Acum, nu ştiu, pe grătar nu am făcut niciodată, mă gândesc că felia trebuie să fie mai subţire, să se şi coacă şi nici să nu se ardă. Cred că cel mai bine este să încerci iar cu proxima ocazie încerc şi eu.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de ALICET Joi 23 Aug 2012, 2:13 pm

Margot poti sa-mi spui ce cantitate se sare si otet pui intr-un borcan?Pentru borcane de 800?
ALICET
ALICET
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 150
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 22/05/2011

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Joi 23 Aug 2012, 3:04 pm

mama de vreo 2 ani incoace i a copt i-a curatat de pielite si seminte si i-a taiat bucatele , apoi i-a pus in borcanele mari sau mici doar in sucul lor propriu .
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 46
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de fizicuta Joi 23 Aug 2012, 3:45 pm

La borcanul de 800 gr umplut cu ardei kapia copt eu pun 50 ml otet,2 linguri de miere si o lingurita ras de sare,capsez si sterilizez,iarna mai adaug ulei daca vreau(de obicei nu ptr ca-mi plac asa dulcegi).
fizicuta
fizicuta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 738
Varsta : 61
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/02/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de violetas Joi 23 Aug 2012, 6:09 pm

si eu fac acum gogosari in sos de bulion
mi-am mai notat cate o reteta de pe aici si fug inapoi in bucatarie
spor la treaba! kiss
violetas
violetas
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 55
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 05/02/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de canadianca50 Joi 23 Aug 2012, 6:31 pm

Fizicuta eu pun 2 aspirine si nu mai sterilizez
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de fiordaliso Joi 23 Aug 2012, 7:38 pm

Eu am facut gem de rosii! Doar doua borcane, sa vad cum iese, ca e prima data cand fac. E OK, nu ma asteptam sa aiba asa gust bun.
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de margot Joi 23 Aug 2012, 9:05 pm

Alice, cureti ardeii copti de coaja, cotoare si seminte, ii rupi fasii si-i faci salata dupa gustul tau, folosind si zeama ardeilor care au lasat-o dupa ce au fost copti, dupa care-i pui in borcan. Nu sunt niste cantitati exacte. Si daca familia nu-i foarte numeroasa, prefera borcanele de 400 gr ca sa-l consumi intr-un termen de 1-2 zile dupa ce-l deschizi. Daca vrei o orientare pentru cantitati: o parte otet, 2 parti apa, o lingura de sare la 1 litru de lichd. Si daca in loc de 15 minute ii fierbi 30 nu-i nicio problema. Iarna, la salata, adaugi doar putin ulei daca preferi.
avatar
margot
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 189
Localizare : margareta
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de mimiady63 Vin 24 Aug 2012, 4:13 pm

Alicet,eu ardeii sau kapia ii coc ,ii curat de coaja si ii pun in pungi la congelator,iar cand ii decongelez ii las in punga pana se decongeleaza,iar zeama care ramane in punga o amestec cu otet,apa,sare si zahar dupa gust.
mimiady63
mimiady63
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 401
Varsta : 60
Localizare : Romania jud.HD
Data de inscriere : 02/01/2011

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de irish05 Vin 24 Aug 2012, 5:21 pm

vai fetelor, eu nu indraznesc sa cumpar kapia pt copt. e asa scump...... Sad
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de ALICET Sam 25 Aug 2012, 5:30 pm

Azi am luat eu cu 3 ron kg.Nu e extraordinar de frumos, dar pentru copt e foarte bun.Saptaman atrecuta a fost si 8 ron kg.
Eu astept sa se ieftineasca fasolea verde.Nici nu ma pot apropia de ea.E un lux.Azi am vazut cu 10 ron kg
ALICET
ALICET
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 150
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 22/05/2011

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de stejara Sam 25 Aug 2012, 5:47 pm

Asa cum stiti am facut gem de prune ieri, azi magiun si tocana,ieri am binevoit o zacusca cu ciuperci.Mai am de gand sa fac si tocana cu orez,sa pun conopida si gogosari la otet, dar sincer nu stiu anul asta daca reusesc, parca au explodat preturile, si nu cred sa scada,si-mi plac asa de mult conopida si gogosarii.. azi am pus si cateva borcane de castraveti la murat,varza pun din cea din gradina,la fel si castravetii, am facut si suc de rosii din gradinuta mea, am facut si suc de tomate galbene.Frunze de vie nu am avut de unde sa pun mai mullt de un borcan de 3 kg, caci exact cand sa fie timpul lor de cules am avut parte de o grindina de mi-a facut ferfenita totul prin gradina, ma mir ca mi s-au facut tomatele, caci ramasesera fara varfulete..Poate voi face si-un compot de pere daca voi avea de unde, mai pregateste baiatul acum cu socrii la tara prune uscate.
Spor!
stejara
stejara
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 548
Varsta : 53
Localizare : judetul iasi
Data de inscriere : 24/06/2012

http://cretucarmen.wordpress.com/

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de irish05 Sam 25 Aug 2012, 6:46 pm

vai, fetelor! am facut si eu cateva transe de gemuri, zarzavat si altele. si azi am facut gem de prune. am fost sa cumpar apa si am incremenit in fata preturilor la gem . gemul acela Olympia, daca stiti, care era ieftin, in jur de 3 ron, AZI ERA 5,99 !!! mi se pare culmea! au explodat preturile. am pus si eu azi 2 borcane de castraveti sterilizati, cu boabe de mustar, ceapa , usturoi, dar fara hrean. de unde hrean? nu exista
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de dorinami Sam 25 Aug 2012, 8:34 pm

Iti dai seama ce era in interiorul borcanului de gem daca numai ambalajul costa un leu - sau costa, daca nu s-a scumpit si el ?! O certitudine este ce preparam noi ...pt.ca tot ce este in comert sunt pline de conservanti! Citem mai sus de pretul la fasolea verde.. Eu am vazut acum doua saptamani la o femeie pe taraba fasole verde si galbena cu 15 lei! Am ramas interzisa! Zilele acestea am cumparat fasole cu 10 lei si azi cu 7 lei. Era fideluta , arata f.bine. Am pus la congelator , dar cu fasolea l-am umplut. Mi-as fi dorit o lada frigorifica , dar stau intr-un apartament la bloc si nu am spatiu pt.asa ceva.
dorinami
dorinami
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 292
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2012

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de irish05 Sam 25 Aug 2012, 8:43 pm

iti spun ca nu arata bine deloc !
in ceea ce priveste fasolea, la noi e 8 lei.
vinetele 2,5. eu am luat cu 2 , cu 1,5 mai demult, si le-am pus la borcan. desigur sterilizate.
castravetii erau 2,5 - 3 ron. eu am pus doar 2 borcane de 800 Smile)))
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de dorinami Sam 25 Aug 2012, 9:03 pm

Ce sa arate bine gemul din magazin? Fa calculul cat de costa pe tine fructele, zaharul si ce mai pui tu plus ambalajul si munca ta si vezi la ce pret ajungi. Prefer sa nu mananc dulceata decat sa cumpar din comert! Oricum , cu toate ca fac cate 3-4 borcane de dulceata din fructe (anul acesta am facut din capsuni, visine, cirese albe, caise si zmeura si sa vad daca fac din prune si gutui) , eu mananc dulceata doar la clatite, altfel nu o mananc. Asa ca mai fac si cadou... Astazi am mai facut si eu suc de rosii. Am fost tare norocoasa pt. ca am luat rosii cu 2.50 lei f.coapte de camp .In rest in piata erau f.putini oameni care vindeau rosii si erau preturile intre 3 si 5 lei. Am fost plecata in concediu si cand m-am intors m-am dus in piata- pe langa faptul ca piata era destul de goala erau niste preturi....! In schimb sunt multi struguri ieftini, pere, mere si prune. E bine si asa...! Ne vitaminizam!
dorinami
dorinami
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 292
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2012

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de stejara Sam 25 Aug 2012, 9:15 pm

Inseamna ca la capitolul fasole pastai stau bine, am pus 1o borcane de 750 grame(le-am oparit si am pus la borcane, apoi apa am turnat peste ele,le-am sterilizat la cuptor si gata) din propria gradina, atata am, atat pun, abia maine imi fac curaj sa vad ce preturi avem si noi, va voi anunta, mazare verde nu am mai pus, caci nu mi s-a facut in gradina, iar la piata erau niste preturi de am inchis ochii, am inghitit in sec si-am plecat mai departe, pe de o parte inteleg acest lucru, caci a fost un an foarte greu din cauza secetei, dar ne va ustura de tot la buzunare..
stejara
stejara
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 548
Varsta : 53
Localizare : judetul iasi
Data de inscriere : 24/06/2012

http://cretucarmen.wordpress.com/

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de dorinami Dum 26 Aug 2012, 3:17 pm

Citeam mai "sus" despre rosii... si conservarea lor. Eu, pe langa faptul ca fac mult suc de rosii si pun la borcane rosii in suc de rosii pe care le sterilizez , mai pun la congelator un sertar cu rosii intregi. Iarna scot 3-4 rosii le pun sub jet de apa rece , le iau pielita le mai las putin sa se dezghete si le tai cubulete .Le pun la ciorbe si diverse mancaruri. Sunt multi ani de cand nu mai folosesc pasta de tomate din comert. Ma straduiesc cat pot sa-mi fac una, alta ca sa nu apelez la unele produse din comert . Este adevarat ca rosiile care le cumpar din piata nu sunt "bio" ,dar macar le prepar eu...

`````````````````````````````````````````````````
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre mnarcisa in Vin 31 Aug 2012, 9:31 pm, editata de 1 ori (Motiv : inchis capitol)
dorinami
dorinami
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 292
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2012

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 12 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB